De strijd om Stalingrad is ten einde Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen 83ste Jaargang Donderdag 4 Februari 1943 No. 25414 EXTRA-BERICHT. ROUW. Artikel van dr. Göbbels. Ook hier te lande alle schouwburgen en bioscopen gesloten. Houdt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. De heer C. J. van Rijst gemachtigde van den arbeid. VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De str d om Stalingrad is ten einde. Aan hun eed op het vaandel tot den laatsten ademtocht getrouw is het zesde leger onder de voorbeeldige leiding van generaal-veldmaarschalk Paulus voor de overmacht van den vijand en voor de ongunstige omstan digheden bezweken. Zijn lot wordt gedeeld door een divisie lucht doelgeschut van de Duitsche luchtmacht, twee Roemeensche divi sies en een Kroatisch regiment, die in trouwe wapenbroederschap met de kameraden van het Duitsche leger tot het uiterste hun plicht gedaan hebben. we vJ Nog is het oogenblik niet daar, om het verloop van de ope raties te schilderen, die tot deze ontwikkeling geleid hebben. Eén ding echter kan reeds thans ge zegd worden: het offer van het leger was niet vergeefsch. Als bol werk van de historische Europee- sche zending heeft het zesde leger vele weken lang de bestorming door zes sovjetlegers weten te weerstaan. Volkomen door den vijand ingesloten, heeft het in de verdere weken van den zwaarsten strijd en de hardste ontberingen sterKe strijdkrachten van den vijand vastgehouden. Daarmede heeft het aan de Duitsche leiding den tijd en de mogelijkheid tot tegenmaatregelen gegeven, van welker uitvoering het lot van het heele Oostelijke front afhing. Voor deze taak geplaatst, heeft het zesde leger ten slotte ook vol gehouden, toen de luchtmacht, naarmate de omsingeling voort duurde en de operaties werden voortgezet, ondanks de uiterste krachtsinspanning en de zwaarste verliezen niet in staat was een toereikende verzorging uit de lucht te garandeeren, en de mo gelijkheid van ontzet meer en meer en ten slotte geheel ver dween. De overgave, die twee maal door den tegenstander werd verlangd, werd op fiere wijze van de hand gewezen. Onder de hakenkruisvlag, die op de hoogste ruïne van Stalingrad ver in den omtrek zichtbaar ge- heschen werd, voltrok zich de laatste strijd. Generaals, officie ren, onder-officieren en man schappen vochten schouder aan houder tot de laatste patroon. Zij stierven opdat Duitschland leve. Hun voorbeeld zal, in weer wil van alle onware bolsjewisti sche propaganda, zijn uitwerking behouden tot in de verste tijden. De divisies van het zesde leger echter zijn reeds bezig opnieuw te verrijzen. De minister voor volksvoorlich ting en propaganda heeft, na het bekend worden van het commu niqué van het opperbevel der weermacht over het einde van den heldenstrijd van het zesde leger aan de Wolga, de sluiting gelast van alle schouwburgen, bioscopen, variétés en dergelijke plaatsen van vermaak voor den tijd van Donderdag 4 Februari tot en met Zaterdag 6 Februari. Evenzoo wordt elke openbare vertooning met artistiek- of amusementskarakter voor dien tijd verboden. - (D.N.B.) Minister Göbbels verklaart in een artikel in „Das Reich", dat als opschrift draagt „de harde les", dat Europa op grond van de ervaring alle reden heeft zich rond de spilmogendheden te scharen, daar er voor ons we relddeel geen redding bestaat, dan alleen door haar. De bijna sprookjesachtig aandoende strijd om Stalingrad is, naar dr. Göb bels schrijft, voor de diepere problematiek van deze worsteling om de toekomst van ons wereld deel het sprekendste symbool. De mannen van het zesde leger zul- Bij onze vrijwilligers. Gemotoriseerde troepen SS PK Baumann-Atl-H-P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht gevestigd en wel voor hen, die bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver en, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal bltfven. Tjjdens deze keuringen kunnen, ach ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8,2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort. 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10.2.'43 Den Haag. 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, in overleg met den weer machtsbevelhebber, naar aanlei ding van de verordening van den Duitschen minister voor volks voorlichting en propaganda, ook voor het bezette Nederlandsche gebied voor den tijd tot en met 6 Februari de sluiting gelast van alle schouwburgen-, bioscopen, va- riété's en dergelijke plaatsen van vermaak en elke openbare vertoo ning van artistiek- of amuse mentskarakter voor dien tijd ver boden. len, zoo schrijft hij verder, inde geschiedenis door alle tijden heen geëerd worden als de voor posten van Europa tegen de steppe. De Duitsche natie neemt van hen afscheid met weemoed en rouw, doch 'ook met trots en een belofte tot daden, die zonder weerga zullen zijn. Wij gaan eetr tijd tegemoet, die aan ons de zwaarste eischen zal stellen. De oorlog zelf beleeft zijn kritieke stadium en wij zullen hieraan al leen het hoofd kunnen bieden wanneer wij voor deze inspan ning onze geheeele nationale kracht in den srtijd werpen. De toestand veroorlooft ons niet meer om met een omslach tig, bureaucratisch procédé het algeheele probleem van onze oorlogvoering op te lossen. Wij moeten handelen en wel snel en grondig. Het volk wil niet meer gespaard worden. Het kent de harde waarheid en is vastbeslo ten ook dienovereenkomstig te handelen. Thans roept het front om menschen. In het vaderland moeten menschen, ook wanneer zij voor den oorlog geschikt zijn, achtergehouden worden omdat hun werk niet gemist kan wor den. Intusschen zijn er echter, die weinig of in het geheel niets doen en alleen maar toekijken. In oorlogstijd geldt echter niet datgene, wat de wet, doch ook dat, wat het persoonlijke plichts besef gebiedend voorschrijft. Al les wat wij aan comfort opgeven, wordt in tanks, omgezet. Hoe meer des te beter. Het begint in het particuliere huishouden en houdt 'op in het huishouden van den staat. Vervolgens wendt dr. Göbbels zich weer tot Europa en schrijft hij: Wij beheerschen thans met onze spilpartners practisch bijna het geheele continent. Zjjn ge weldige potentieel is slechts voor een bescheiden deel in exploita tie genomen. Tezelfdertijd echter strijdt dit continent voor zijn le ven. Indien wij zouden toelaten, dat de crisis zich verder ver scherpt, indien wij lichtzinnig en gewetenloos genoeg zouden zijn om onze oogen voor de be dreiging te sluiten, dan verdien de Europa niets anders dan weg gevaagd toe worden. Dit lot heeft de sovjet-unie ons toegedacht. Zelfs de neutrale wereld, die over onzen strijd in het Oosten veelal slechts met kwaadaardige kritiek, ja zelfs met de grootste verachting pleegt te spreken, zoolang deze strijd maar op een respectabelen afstand van haar grenzen wordt gevoerd, begint nu de ooren te spitsen. Zou een maal de tragische mogelijkheid ontstaan, dat de Duitsche weer macht niet meer opgewassen zou zijn tegen den storm uit het Oos ten, dan zou ons continent aan den voet van 't bolsjewisme lig gen. Misschien zijn er zelfs in Londen eenige helderdenkende mannen, die zich kunnen voor stellen wat dat ook voor Enge land zou beteekenen. Leerstellingen hebben n.l. om het Kanaal over te steken, geen convooien noodig. Zij vliegen door de lucht. Onlangs werden in de hoofdstad van een voor maligen Oostzeestaat lijsten van de Gepeoe gevonden, waarop de namen voorkwamen van hen, die bij een bezetting van Duitschland en andere landen van Europa geliquideerd moesten worden. Deze lijst bevatte de namen van allen, die op ons continent op een of ander gebied van het be stuur, het militaire leven, de kunst, de wetenschap, het econo mische leven en van het overige openbare leven een positie be- kieeden. Denkt men eens al deze mannen weg, dan zou er in alle landen slechts een menschen- massa zonder leiding overblijven, waarover dan het internationale jodendom zijn totaal ongebrei delde heerschappij zou kunnen uitoefenen. Achter het rootle leger mar- elieeren reeds de liquidatiecom mando's op den voet gevolgd door de massa terreur en de hel. Dit dient thans met alle duide lijkheid gezegd te worden, voor- ai aan hen, die nog steeds niet willen inzien. Europa heeft thans alle reden om zich rond de spilmogendhe den te scharen, er bèstaat voor ons werelddeel geen andere red ding dan alleen door haar. (D.NB.) De laatste gevechten der ver dedigers van Stalingrad. - Om trent de laatste gevechten van de heroieke verdedigers van Sta lingrad verneemt het D.N.B. Slechts korte radioberichten verbonden nog de op leven en dood worstelende verdedigers met de buitenwereld. Toen het gevaar op zijn hoogst gestegen was, seinde het zesde leger: „hesehen hakenkruisvlag' op hoogste huis der binnenstad. Voeren onder dit teeken den laatsten strijd". Den 27sten Januari is de ge heele stad een krakende vuur zee, met massa's pantsers en troepen rukken de sovjets op; doch nog bereiken zij niets. Slechts de verbinding met de tractorenfabriek gaat verloren er de munitie is zeer schaarsch. Als de laatste kogel de loopen verlaten heeft, gaan de mannen van het Zaritza-front met de blanke wapens, met bajonet en spa op den vijand los. In den ochtend van den 29sten Januari valt de vijand opnieuw de zuidelijke groep aan. Schou der aan schouder staan gene raals en grenadiers, Duitschers, Roemenen en Kroaten, pantser troepen, pioniers, artilleristen en kanonniers der luchtdoelartille rie, schrijvers, chauffeurs en grondpersoneel in verbitterde ge vechten op korten afstand. Den volgenden dag verdubbelt ae vijand zijn pogingen, Een hel van granaten van allerlei kaliber veegt over de Zuidelijke groep. Het blanke wapen is zwak te genover pantsers en granaten. Tenslotte houden nog slechts en kele artilleristen hun stelling, met een straal van 300 meter rond het Gepeoe-gebouw te za- men met hun opperbevelhebber. De weerstandskracht der man nen is ten einde. Niet wapens en overmacht, doch ontbering, koude en gebrek aan alles heb ben hen gebroken. Zij seinen: „hoorden in de kazemat de pro clamatie van den Führer, heb ben wellicht voor de laatste maal tijdens de volksliederen de hand opgeheven voor den Grootduit- schen groet." Buiten woedt de strijd voort. De bolsjewisten ha meren de. muren van het hooge gebouw kapot. Op het laatste bevel van den generaal-veldmaar schalk: alles vernielen, volgen snelle ontploffingen, waarna het gebouw met de vlag ineenstort. De mannen in het Noorden der stad weten thans het lot van de Zuidelijke groep. Ook zij hou den vol. Hun onbuigzame wil doet hen nog den lsten Februari in den orkaan van granaten stand houden. Hun laatste radio bericht van den 2en Februari luidde: „In den zwaarsten strijd De met de waarneming van zaken van het Departement van Sociale Zaken belaste secretaris generaal Verwey heeft, in ver- eenstemming met de verordenmg van den Rijkscommissaris voor ae bezette Nederlandsche gebieden No. 114/42, art. 4, den heer Cor nells van-Rijst, mee ingang van 1 Februari 1943 tot gemachtigde van den arbeid benoemd. De heer C. J. van Rijst is in 1897 te Rotterdam geboren. Hij bezocht daar de zeevaartschool, waarna hij gedurende vele jaren als stuurman ter koopvaardij voer. Aangezien hij groote belangstel ling had voor economische en sociale vraagstukken, heeft bij, v/eer aan den wal zijnde, een tijd lang economie gestudeerd. Daarna zocht hij zijn werk zaamheden in het buitenland, waar hij belangrijke industrieele en commercieele ondernemingen heeft opgericht. Gedurende vele jaren wijdde hij daaraan zijn beste krachten. Toen de huidige oorlog uitbrak, vestigde hij zich weer in Nederland, waar hij zich geheel wijdde aan zijn zich hier bevindende belangen. De heer Van Rijst is lid van de N.S.B. van hedenavond 17.31 uur tot morgenochtend 8.17 uur De maan kwam heden op te 7.51 uur en gaat onder te 17.04 uur. hebben wij tot den laatsten man onzen plicht gedaan. Leve de Führer, leve Duitschland". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Majoor von Zitzewitsch, die van 25 November tot 20 Januari als verbindingsofficier van het het opperbevel der weermacht de gevechten in de vesting heeft meegemaakt, heeft eenige me- dedeelingen over den heldhafti- gen verdedigingsstrijd gedaan. Hij schilderde de ontzaglijke ontberingen en de moeilijkhe den," waarmee de verdedigers te kampen hadden, moeilijkheden, vooral op het gebied der verzor ging. In de in den loop der geveenten volkomen verwoeste stad waren geen voorraden. Het ontbrak vooral aan verplegingsmiddelen en aan motorbrandstof, alsmede aan munitie. Alles moest door de lucht worden aangevoerd, doch het was niet te vermijden, dat de troepen vaak slechts ten dee- ie van de hoogst noodige levens behoeften voorzien konden wor den. Daarbij moest gevochten worden bij een temperatuur, die soms tot vijf en dertig graden onder nul daalde, terwijl hevige sneeuwstormen over het weinig dekking biedende gevechtsterrein jaagden. Majoor von Zitzewitsch legde vooral den nadruk op de groote verbondenheid welke tusschen de Duitsche, Roemeensche en Kroatische troepen bestond, en tusschen de strijders van gene raal tot soldaat. Ieder wist waar om het ging. Het was meer dan een 'strijd om zelfbehoud. Met verontwaardiging wees de ma joor de beweringen van de bols jewisten van de hand, volgens welke de hoogere officieren hun troepen in den steek hadden ge laten. Alle officieren zijn op hun post gebleven. Sedert den 12den Januari wist ieder der verdedigers, dat hier een dood strijd gestreden werd, doch tot het einde toe hebben allen een voorbeeldige houding aan den dag gelegd. Dit blijkt vooral uit de vele afscheidsbrieven, welke de laatste vliegtuigen, die uit de vesting kwamen, hebben meege nomen en waarvan enkele door majoor von Zitzewifcwh werden

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1