Keuringen voor de Waf(en-S.S. en het Legioen buitenland. italiaansch weermachtbericht verduisteren: - 83ste Jaargang Woensdag 3 Februari 1943 No. 25413 Houdt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. Verspilling van energie moet worden vermeden Sovjet-aanvallen afgewezen. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De laatste strijd in Stalingrad. In aanvulling op het weer- machtbericht verneemt het DNB. nog het volgende: overdag schijnt het alsof zich onder de puinhoopen van het Noordelijke deel van Staüngrad 'geen levend wezen meer be weegt. Stukken puin, die als ge volg van de bominslagen door de lucht vliegen, schijnt vanuit dé verte gezien alles te zijn wat hier nog beweegt. Doch af en toe springt tijdens een korte onder breking in het vuren een donkere schaduw van de eene groep puin- hoopen naar de andere. Dan blaft onmiddellijk weer een mitrailleur of is het heldere lawaai van een granaatwerper te hooren, die snel achtereen vuurt. Want ondanks 'den orkaan van vuur en ijzer loe ren hier nog ontelbare oogen op de minste geringste beweging. En wanneer dan het vuren plotseling eens wordt gestaakt, wanneer bolsjewistische tanks weer over de puinhoopen voortrollen en de bolsjewisten zich voor een be storming gereedmaken, dan zijn alle Duitsche soldaten van de Noordelijke groep, die als laat- sten hier nog standhouden, weer bij hun wapens en brengen zij den bolsjewistische regimenten ieuwe, bloedige verliezen toe. ■jovjet-bommenwerpers werpen pamfletten uit, luidsprekers spo ren de helden van Staüngrad in het Duitsch aan om zich over te geven, doch iedereen zonder uit zondering strijdt daar waar hij staat tot de laatste patroon en sterft zoo noodig ook daar. Iedere soldaat weet dat bij gevechten op geringen afstand, zooals thans in Stalingrad worden geleverd, ver rassingen nooit uitgesloten zijn en dat de dapperste man in een gevecht van man tegen man on gedeerd overweldigd kan worden. Doch de enkele Duitsche en ver bonden soldaten, die totdusver levend in handen der bolsjewis ten zijn gevallen, hadden bijna allen bloederige verbanden om hoofd of ledematen. Velen wer den gedragen naar verscheidene Het Itaüaansche weermachtbe- richt van gisteren luidde als volgt: De bedrijvigheid van verken- ningspatrouiües is intensiever ge worden in het Westen van Tri- politanië. Onze luchtformaties hebben met zichtbaar resultaat concentraties van vijandelijke motorvoertuigen bestookt. Her haalde aanvallen van den vijand, met steun van gepantserde strijd middelen, aan het front van Tu nis, zijn mislukt: overal werd de aanvaller met verliezen aan manschappen en materiaal terug geslagen. Het aantal krijgsgevan genen, dat den vijand tijdens de gevechten der laatste dagen is ontnomen, is gestegen tot 800. Duitsche jagers hebben tijdens luchtgevechten 5 toestellen neer geschoten. De haveninstallaties van Bone zijn doeltreffend aange vallen door Itaüaansche bombar- dementsvüegtuigen. Op Lamped us a en op de om geving van Cagüari hebben vij andelijke vliegtuigen eenige bom men geworpen, die niet-ernstige schade aanrichtten en vijf ge wonden in de zone van Cagüari maakten. Het afweergeschut van Lampedusa trof een toestel, dat brandend neerstortte. Het aantal slachtoffers, dat tot dusver is ge teld na den aanval van gisteren op Trapani, bedraagt 18 dcoden en 64 gewonden. groote verbandplaatsen. die, na tot het uiterste verdedigd te zijn, den bolsjewisten in handen vielen De strijd in Tunis - De Berlijn- sche A.NP.-correspondent meldt: Aan het front in Tunis worden vooralsnog geen groote gevechten verwacht, zoo verklaarde de mi litaire spreker van het opper bevel der Duitsche weermacht tegenover buitenlandsche persver tegenwoordigers. De woordvoerder van het O.K.W. voegde hieraan toe, dat er een groot verschil be staat tusschen de fronten in het Oosten en in het Westen van i Bij onze vrijwilligers. Onder moeilijke omstandigheden wordt een rivier overgestoken Atlancic-Holland-Pax <a Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- - fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver- Kvullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in fen speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal bleven. ^yrïens deze keuringen kunnen °°h diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland wiüen toetreden. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur. Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwoüe, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen, 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, MariapL W ehrmachtsheim. 9,2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10.2.'43 Den Haag, 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Tunis. Indien de 8ste armee der Britten hier tot een offensief wil overgaan, zal Montgomery een geheel andere strijdwijze moeten toepassen, daar de terreinsge steldheid in Tunis hemelsbreed verschilt van die in Tripolis en de Libysche woestijngebieden. Tunis heeft behoorlijke wegen en spoorüjnen. Het land is vruchtbaar en heuvelachtig en biedt goede verdedigingsmogelijk heden. Bovendien geschiedt de ravitaiüeering der Duitsch-Ita- liaansche troepen onder veel gun stiger voorwaarden dan die van Montgomery. Voorts verklaart men in militaire kringen te Ber lijn, dat *de luchtvloot der spil- mogendheden in Tunis zeer sterk geworden is, hetgeen trouwens ook wel blijkt uit de herhaalde lijke luchtaanvallen op de haven van Bone en op de troepencon centraties der Amerikanen en Engelschen aan de grens tusschen Algerije en Tunis. De gevechten in dit gebied hebben nog steeds een voorbereidend karakter en zijn slechts van plaatselijke be- teekenis. Tijdens de gevechten der laatste dagen werden niettemin in één sector 11 Amerikaansche pantserwagens vernietigd. Het bezoek van Churchill aan Turkije. - De Britsche minister president is met zijn gezelschap 30 Januari op het vliegveld Ada- na aangekomen tegen 1 uur. Hij had gebruik gemaakt van een viermotorig toestel, „Commando" geheeten. Talrijke vliegtuigen beschermden het toestel op zijn vlucht. De bespreking werd gehouden op het nabijgelegen station Yenidzje, waar de speciale trein van president Ineunu stond te wachten. Het vertrek van Chur chill geschiedde op 31 Januari in den loop van den middag, aldus Interinf. Volgens United Press zeide Churchill te Cairo - hij heeft te voren nog een bezoek aan Cy prus gebracht - omtrent de be sprekingen in Adana, dat die ge wijd waren geweest aan den al- gemeenen toestand ter wereld. Zij zijn zoowel ,,zeer aangenaam als ook zeer belangrijk geweest". Men mag echter „niet meer „in het officieele communique lezen, aan het werkeüjk zegt en zijn woorden niet verkeerd interpre teeren, of ook al te vergaande vermoedens omtrent de gehei men der toekomst" opsteüen. De geschiedenis van den oorlog moet zich te zijner tijd hoofd stuk na hoofdstuk openbaren en niemand mag bladzijden over slaan om te zien hoe het eind er uitziet. De Turksche minister van bui tenlandsche zaken, Menemendz- jogloe, heeft, na zijn terugkeer uit Adana van de ontmoeting met Churchill, een langdurig on derhoud gehad met den Duit- schen ambassadeur von Papen. In bevoegde Turksche kringen werd over de geheele reis het diepste stilzwijgen bewaard. Men kon echter aannemen, dat de Het gaat er thans om het ver bruik van kolen, gas en electri- cieiteit te verminderen zonder afbreuk te doen aan de arbeids prestatie m de fabrieken en op de kantoren, doch ook zonder afbreuk aan de prestaties in de huishouding. Zooals het de plicht is van eiken werkman en eiken employé van hoog tot laag om zich in het bedrijf, waar hij werkt voor deze bezuinigingsactie in te zetten, zoo dient ook elk gezin het zijne er toe bij te dra gen, dat in ieders eigen belang de toegewezen rantsoenen voor de huishouding niet worden mis bruikt. Men vermijde verspilüng van energie. Wie dit niet begrijpt, zal te laat tot de ontdekking komen, dat hem de toevoer van gas en electriciteit wordt afge sneden. Duitsch weermachtsbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Tusschen Kaukasus en bene den Don bereikten onze legers bij de voorgenomen voortzetting hunner bewegingen de bevolen doelen van den dag. Krachtige aanvallen bij Novorossiisk en storingsaanvallen verder naar het Oosten werden afgeslagen. De zware en wisselvallige af- weergevechten in het gebied tus schen Don en boven-Donets du ren voort. Ook gisteren steunden sterke formaties van de lucht macht de gevechten van het le ger door krachtige aanvallen. Aan het Ladogameer strand den vrij zwakke aanvallen op de Duitsche linies. Een tegenaanval op een door den vijand genomen hoogte is nog gaande. In Noord-Afrika aan het front in West-Tripolitanië slechts be drijvigheid van verkenningsaf- deelingen. In Tunesië werden he vige vijandelijke aanvallen door Duitsch-Italiaansche troepen met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen; 18 pantser wagens werden vernield. Britsche vliegtuigen hebben in den afggloopen nacht West- Duitsch gebied aangevallen. In de woonwijken van eenige plaat sen werd in hoofdzaak brand schade aangericht. De bevolking leed verhezen. Drie vliegtuigen werden neergeschoten." ontmoeting op Engelsch initia tief plaats vond, hetgeen in Turksche politieke kringen werd uitgelegd, als een onmiddellijk gevolg van de conferentie van Casablanca. De bijzondere ge heimhouding had ook beveiliging van de reis van Churchill ten doel. In alle besprekingen komt de overtuiging tot uiting, dat de strikte neutraliteit der Turksche buitenlandsche politiek geen ver andering zal ondergaan. De Turksche woordvoerder zeide nog tot de pers in antwoord op een desbetreffende vraag, dat noch de Turksche regeering noch de Engelsche premier een eisch over" deelneming aan den oorlog gesteld heeft, noch de Turksche regeering een derge lijke verplichting heeft aange gaan. Het Turksche telegraafagent- schap meldt nog, dat Churchill den Turkschen president een vriendschappelijke boodschap van koning George heeft overhan digd. President Ineunu heeft den Turkschen ambassadeur te Lon den opgedragen een antwoord- boodschap over te brengen. Pre sident Roosevelt heeft Ineunu zyn groeten doen overbrengen, waarvoor laatstgenoemde heeft bedankt. Terwijl de Britsche pers zich zeer tevreden toont, onthoudt de Duitsche zich nog van commen taar. Men meent echter ten aan zien van de vraag, welk belang de Turken hadden bij een ge sprek met Churchill, te moeten wijzen op een artikel van den Amerikaanschen deskundige voor het Zuid-oosten, Constantine Brown, in de Washington Star, die krachtig opkomt voor het verleenen van een uitgang naar de MiddellandscheZee aan de sovjet-unie en voor een Russi sche hegemonie in Europa in et algemeeen. In Washington zou niemand verbaasd zijn, zoo schrijft Brown verder, wanneer Moskou zou staan op uitbreiding van zijn invloed over Iran tot de Perzische Golf. Aan dit signaal meent men te Berlijn niets be hoeven toe te voegeen. (D.N3.) van hedenavond 17.29 uur tot morgenochtend 8.18 uur De maan kwam heden op te 7.01 uur en ging onder te 15.48 uur. Von Neurath 70 j'aar - De Duit sche pers bevat artikelen ter ge legenheid van den 70sten ver jaardag van den rijksprotector, minister Von Neurath. De bladen wijzen er op, dat Von Neurath de eerste minister van buitenland sche zaken van het nationaal- socialistische Duitschland was en als zoodanig een belangrijk aan deel heeft gehad in groote ge beurtenissen op het gebied der buitenlandsche politiek. Verklaring van Rytï. In den Finschen Rijksdag heeft presi dent Ryti een rede gehouden, waarin hij wees op den ernst der besluiten, die genomen moesten worden. Na belangrijke wetten van eco- nomischen, cultureelen en socia len aard te hebben aangekon digd, besprak Ryti den toestand van dit oogenbhk en zeide dat de oorlog steeds heftiger vormen aanneemt en steeds met grooter verwoedheid gevoerd wordt. De groote mogendheden staan voor het hoogtepunt van haar oorlogspotentieel. Velen hebben den hoogsten stand reeds be reikt en zelfs overschreden. Wij bevinden ons vlak voor den be- slissenden strijd en wellicht is die thans reeds aan den gang. De /oorlog kan zich ook nog uit breiden tot gebieden, die er tot dusver buiten gebleven zijn.-Ver rassingen zfjn nog mogelijk. Fin land staat evenwel onwrikbaar in den strijd voor zijn vrijheid. Al kunnen de oorlogskansen ook keeren, toch zal diegene gelijk krijgen, die het recht aan zijn zijde heeft. - (D.N.B.) Rede van Laval. - Op een ver gadering van de landbouwcorpo ratie heeft de chef der Fran- che regeering, Laval, het woord gevoerd. Hij zeide, dat de cor poratie een groote rol in het le ven van het Fransche volk moet spelen. De groote landbouwcrisis van 1933/35, die de geheele we reld omvatte, moest tot een oor log leiden. Menschen met in zicht hadden toen reeds ingezien dat die oorlog voor Frankrijk met een catastrofe zou eindigen. Na de nederlaag was er voor Frankrijk geen andere weg dan" met den overwinnaar te komen tot een regeling, die de voorloop ster voor een toenadering moest zijn. Alles moest worden gedaan om te verhinderen, dat de jeugd van Frankrijk en die van Duitschland na zekere perioden tegenover elkander op het slag veld zouden staan. Daarom von den de besprekingen van Mon- toire plaats. Men heeft gezien, hoe de overwinnaar den over wonnene de hand reikte, maar de volledige beteekenis van dat gebaar heeft men toen nog niet begrepen. Sindsdien zijn er vele vergis singen begaan en illusies gekoes terd. Thans is Frankrijk zonder leger, zonder vloot, zonder rijk en zonder geld. Laval zeide, dat zijn taak moeilijk is, vooral door dat vele Franschen niet genoeg beseffen, wat zij voor het land hebben te doen. In de eerste plaats moeten zij begrijpen, dat er nog een groot gevaar voor Europa en Frankrijk bestaat: het bolsjewisme. Daarom wensch ik van ganscher harte, aldus Laval, dat het Duitsche leger tegen' de roode legers succes heeft. Indien Duitschland versla gen zou worden, zou het commu nisme zich in Frankrijk nestelen dat staat absoluut vast. Laval zeide voorts, dat Europa zonder Frankrijk niet levensvat baar is. Ten slotte drong hij er op aan, dat de boeren alles zou den doen om de voedselvoorzie ning te waarborgen. 4D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1