Teekenen 'ABO, BINNENLAND Het vraagstuk der Vacantiespreiding. KRUSCHftN AGENDA SPORT. STADSNIEUWS KERK EN SCHOOL. Ter gelegenheid van den lOden verjaardag van het overnemen der macht in Duitschland door Adolf Hitler werd op 29 Januari 1.1. te Hilversum in aanwezigheid van den weermachtsbevelhebber In Nederland, General der Flieger Fr. Christiansen, een bijeenkomst gehouden van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. Een overzicht van een gedeelte der zaal tijdens de bijeen komst. Op de eerste rij 5de van links: General der Flieger Fr. Christiansen Stapf-Pax m De commissie ter bestudeering van het vraagstuk der vacantie spreiding, welke verleden jaar is ingesteld, heeft naar het de partementale tijdschrift „Opvoe ding" mededeelt onderzocht of hei wenschelijk zou zijn het ver leden zomer toegepaste stelsel te herzien. De commissie zet in haar tweede rapport uiteen, dat de vacantiespreiding voorziet in een behoefte, die niet alleen v ordt bepaald door de huidige tijdsomstandigheden. Door een spreiding der vacanties wordt zoowel tegemoet gekomen aan het vervoerprobleem alsook aan de moeilijkheden, welke het ho tel- en pensionbedrijf ondervindt indien men hier met een seizoen van slechts vier weken rekening zou moeten houden; terwijl er in vóór- en naseizoen practisch niets te doen zou zijn. Immers als vacantieseizoen zou de ge- heele periode van begin Juni tot eind September in aanmerking kunnen komen, ware het niet, dat bezwaren van onderwijskun digen aard slechts een spreiding over elf weken toelaten. De commissie kwam tot een spreidingsperiode van elf weken, welke kwam te liggen tusschen de laatste week van Juni en de tweede week var» September. Ten aanzien van verschillende ingekomen bezwaren neemt de commissie het standpunt in, dat kleine persoonlijke belangen in dezen dienen te wijken voor het groote algemeene belang van doeltreffende vacantiespreiding. Hetzelfde is het geval met klei ne plaatselijke belangen. Ten aanzien van het voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs stelt de commissie voor de verdeeling van het land in drie groepen, waarvan de zomerva- cantie met steeds een week ver- Echil aanvangt, te handhaven. Wat het lager onderwijs be treft, stelt de commissie voor het in haar eerste rapport opgeno men schema voor de vacantie- VOORZICHTIG met die HOEST Een lichte hoest kon erger worden en het blijft niet altijd bij hoesten I Steek zoo'n handig doosje bij U met spreiding in zooverre te wijzigen, dat in de groep Zuid (de pro vincies Noord-Brabant. Limburg en Zeeland) voor alle groepen lagere scholen de vacantie één week wordt vervroegd. De commissie adviseert voorts weder een schrijven tot de burge meesters te richten, waarin thans met den meesten aandrang wordt verzocht te bevorderen, dat in 1943 de vacantiespreiding volgens de aanwijzingen van de commis sie wordt toegepast en waarbij hun tevens wordt verzocht vóór den 15den> Maart 1943 mede te deelen. welke maatregelen zij in dezen hebben getroffen. Dit schrijven ware dan echter te beperken tot de burgemeesters van de gemeenten met meer dan 25.000 inwoners, daar de practijk heeft uitgewezen, dat voor de kleinere gemeenten de vacantie spreiding van minder beteeke- nis is. Voorts adviseert de commissie den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en kuituurbescherming aan de inspectie van het lager en middelbaar onderwijs op te dra gen te bevorderen, dat de va cantiespreiding, zooals deze dooi de commissie wordt voorgesteld, ook werkelijk wordt toegepast. Regeling goedkeuring drukwerk- orders. - Blijkens een in de Staatscourant verschenen be schikking van den secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart is het voor bij het bureau voor de grafische industrie te Amsterdam ingeschreven onder nemingen bestaande verbod, druk- en stencil werken te ver vaardigen zonder vooraf verkre gen goedkeuring, uitgebreid tot iedere natuur- of rechtspersoon. Het is dus aan een ieder verbo den drük- en stencilwerk te ver vaardigen zonder daartoe door of namens den directeur van ge noemd bureau verleende goed keuring. Dit verbod geldt even eens voor onbedrukte wissels en etiketten. De op dit voorschrift bestaande uitzonderingen blijven van kracht. Voorts is bepaald, dat de uit voering van alle druk- en sten- cilwerken ten behoeve van over heidsinstellingen de goedkeuring behoeft van het betreffende de partement of den betreffenden dienst, waaraan als z.g. contin genthouder voor overheidsdruk- en stencilwerk door bovenge- noemden secretaris-generaal een papiercontingent is toegewezen. Tevens is bepaald, dat de uit voering zal dienen te geschieden volgens de technische aanwij zingen van de algemeene lands drukkerij of het rijksinkoopbu- reau. Geen nieuwe postrekeningen meer. - De secretaris generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken heeft bepaald dat wegens de heerschende bui tengewone omstandigheden het openen van nieuwe postrekenin gen in het belang van den post- chèque- en girodienst tijdelijk wordt geschorst. Deze maatre gel, welke onmiddellijk in wer king treedt, geldt niet ten aan zien van postrekeningen voor overheids- en semi-overheidsin- stellingen en ten aanzien van postrekeningen voor anderen, in geval aan het gebruik van een postrekening naar het oordeel van den directeur van den post- chèque- en girodienst zeer drin gende behoefte bestaat. Het volontairschap in de scholen Dezer dagen heeft men kun nen lezen, dat de secretaris-ge neraal van het Departement van Opvoeding. Wetenschap en Kui tuurbescherming het volontair schap voor den bezitter van de bevoegdheid van onderwijzer heeft ingesteld, nu de kweekeling met akte sedert 1 Januari jl. uit de scholen is verdwenen. Aange zien de bedoeling van dit besluit niet zonder meer duidelijk is, heeft het A.N.P. zich gewend tot het hoofd der afdeeling lager onderwijs van het departement, den heer W. Terpstra, die zeide, dat ingevolge het desbetreffend besluit onder bepaalde voorwaar den van bekwaamheid en van zedelijk gedrag jonge onderwij zers, die in de school aanwezig zijn, daar ook les mogen geven, doch alleen onder toezicht en leiding van een in het school- vertrek aanwezigen en met de leiding van een schoolklasse be lasten onderwijzer. Deze toe stemming is verleend om voor jonge onderwijzers oefenmoge lijkheid te behouden. Zij worden er echter voor behoed, dat van hen gratis als zelfstandige leer kracht zal worden gebruik ge maakt. Het vóór 1933 bestaande systeem, dat een onbezoldigde leerkracht zelfstandig aan een groep kinderen les gaf en dit onder toezicht heette te doen, omdat de deur tusschen zijn lo kaal en dat van de naast aan liggende klasse, waar een bezol digd onderwijzer werkzaam was, openstond, zal niet terugkeeren. Met het oog daarop is bepaald, dat een volontair slechts gedu rende drie achtereenvolgende da gen een leerkracht mag vervan gen. Na dien tijd dient een aan stelling plaats te hebben van een tijdelijke leerkracht, waarvoor deze volontair dan natuurlijk ook in aanmerking kan komen. Er was in den „bloeitijd" van den bezoldigden kweekeling met akte een overcompleet aan en een overproductie van onderwij zers. Aan deze overproductie is een halt toegeroepen door den „SiYoop Bonnomo" irt geconcentreerd» vorim ^ij Apotheker» en Drogisten, per doo» fl. 0.90 Rijksmaarschalk Hermann Göring tijdens zijn groote rede in de eerezaal van het Luchtvaartministerie Ttl«foto-Wtltblld-Pclyfloon-P»x sa maatregel van den secretaris-ge neraal van 1 September 1942 in zake vermindering van het aan tal gesubsidieerde kweekscholen. Het overcompleet aan onderwij zers is er nog, doch neemt in be langrijke mate af. Er is dus een goede grond om aan te nemen, dat jonge akte-bezitters binnen een afzienbaren tijd zullen kun nen worden aangesteld tot on derwijzer. Met het oog hierop is de periode van drie jaar geno men, waarna zij niet meer als volontair in de school mogen ko men. In dien tijd zullen demeest- geschikten wel een functie heb ben gekregen. Het is in het belang van het geheele Nederlandsche volk. dat slechts degenen, die een bijzon dere geschiktheid hebben voor de onderwijzersloopbaan, daarin ook inderdaad terecht komen. Dit se lectieproces te stimuleeren, is de bedoeling geweest, die geleid heeft tot de opneming van de bepaling betreffende de drie jaar. Nieuwe wethouders te Amers foort. - De burgemeester van Amersfoort heeft tot wethouders der gemeente benoemd de heeren J. Wendling, financiën en bedrij ven, C. A. van Riel, openbare werken en J. Kramer, onderwijs. Strafbeschikkingen van plaat selijke hoofden van politie. - De secretaris-generaal van het de partement van justitie heeft be paald, dat de plaatselijke hoof den van politie in gemeenten van minder dan tienduizend in woners bij strafbeschikking en kel geldboete van ten hoogste vijftig gulden, hechtenis van ten hoogste vijf dagen of verbeurd verklaring van voorwerpen kun nen opleggen. Burgemeesters - Onmiddellijk ingaand zijn ontslagen mr. J. P. Drost als burgemeester van Bor- culo en H. M. Martens als bur gemeester van Ermelo. Onzuiver bloed veroorzaakt die Steed9 weer- keerende Rheumallsche pijn. Neem regelmatig Gezondheid vbor een cent per dag. ApoaLcoOro0.O.1LO.76. f.47 N.V.Rowntrc» Heden. Morschweg 59: Stadsevangelisa tie te 7 J/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdagavond 30 Ja nuari 20 uur tot Zaterdagmorgen 6 Februari 8 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raad huispark 8, Tel. 26274. VOETBAL. Een noodcoinpetitie? Men overweegt in het bestuur van den N.V.B. om dit seizoen de kam pioenen van de diverse afdeelingen wél te laten promoveeren. maar de bezetters van de laatste' plaat sen niet te laten degradeeren. We zouden dus het volgende seizoen wat grootere competities krijgen en nog meer eerste klassers, aldus de N. R. Crt. BOKSEN. Lagrand wint van De Winter Onze nationale vedergewichtkam- pioen Lagrand heeft te Rotterdam een uitstekenden wedstrijd ge bokst tegen den Belgischen licht gewichtkampioen S. de Winter, De Belg nam terstond het initia tief en probeerde op felle wijze door de dekking van Lagrand heen te komen. Lagrand liet den Belg evenwel uitrazen en wachtte rustig zijn oogenblik om ook aan te val len af. Inmiddels wist hij toch reeds vele plinten te vergaren daal de Belg in zijn felheid herhaalde lijk zijn dekking verwaarloosde, hetgeen Lagrand ten volle wist uit te buiten. De Winter sloeg zich ge durende de eerste vier ronden vrij wel leeg op de dekking van den Rotterdammer, die daarna het initiatief tot den aanval goed overnam en in het overige-gedeelte van dit gevecht over 10 ronden van 3 minuten De Winter bracht tot de grens van een k.o. neder laag. Onze weltergewicht-kampioen Disch bokste tegen den Belg G. de Ridder. Dit gevecht tusschen twee volkomen gelijkwaardige tegen standers leverde na 8 ronden van 3 minuten een onbeslist resultaat op. De bijpartijen leverden de volgende resultaten op: Lucas (Rotterdam) w.o.p van Kid Smiling (Amster dam) Graafland bokst onbeslist tegen Deurloo( Den Haag). P. van Es behaalt een k.o.-overwinning op B. Diesen in de 3e ronde. DAMMEN. Leidsche Damvereeniging Donderdag zal W. Huisman ge huldigd worden in verband met het behalen van het kampioen schap van Zuid-Holand. Na af loop geeft hij een simultaan seance. ATHLETIEK. Centrale training Amsterdam Voor deze training, welke weke lijks gehouden wordt in het Olym pisch Stadion te Amsterdam en die ten doel heeft de sterkste ath- leten van Nederland gezamenlijk te doen trainen onder leiding van de bekende Nederlandsche trainers Blankers en Korver zijn van „Hol land" uitgenoodigd: Pikart, Nota, Slijkhuis en Stuivenberg. 25 jaar in gemeentedienst Overeenkomstig- aijn. wensch is het zilveren jubileum in gemeen tedienst van den heer Th. Bar nard, hoofdcommies ter Ge meentesecretarie, afd. Financiën, gisteren slechts in intiemen kring herdacht, hetgeen evenwel geens zins inhoudt, dat het hem aan belangstelling' zou hebben ont broken. De heer Barnard, die in den laatsten tijd optreedt als tus- schenpersoon tusschen den bur gemeester en de Duitsche instan ties, ontving zoowel van den bur gemeester. mi'. R. N. de Ruyter van Steveninck als van den Orts- kommandant, Hauptmann Veil gelukwenschen, terwijl de ge meente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, wethouder Jac. Wil brink, de gemeente-ontvanger, de heer H. Filippo en de referent* claris van de afd. Alg. Zaken, de heer G. P. E. Weyer persoonlijk ten huize van den jubilaris feli citaties kwamen aanbieden. Het gemeentebestuur was één van de vele instanties, corpora ties zoowel als particulieren, die een bloemstuk zonden en voorts kwamen er deputaties van di verse woning-bouwvereenigingen, van het bestuur van het Diaco- nessenhuis, waarmede de heer Barnard in dén laatsten tijd veel vuldig in ambtelijk contact kwam en vele anderen. Ook van de zijde van zijn collega's mocht de jubilaris tal van hartelijke blij ken van waardeering en vriend schap in ontvangst nemen, o.a. in den vorm van een fraaie kleurets. Gisteren vierde ook de hoofd agent B. G. Bruins zijn 25-jarig jubileum in gemeentedienst. Gis termorgen werd de jubilaris aBGjj lereerst ontvangen en toegespro- ken door den fung. Commissaris van Politie, den heer U. K. L. E. Hoffmann en vervolgens door den inspecteur J. C. Hofstede, die hem mede uit naam. van den oud-inspecteur der recherche W. de Gast, de gezamenlijke recher cheurs en het administratief per soneel der recherche een stoffe lijk bewijs van aller achting en vriendschap aanbood. 's Middags ontving de jubilaris in zijn woning in de Van de Sande Bakhuyzenlaan te midden Noorrtwijk aan Zee Woensdag nam. 7]A uur: (Juliana van Stol bergstraat 27), Geref. Bond: de heer Asmus uit Dordrecht. WIE kan schrijven, kan ook teekenen!. Teekenen is een geestig en genotvol' i tijdverdrijf, mooier en zinvoller dan het boeiendste spelEn hoe aardig is het niet. om jarige vrienden en verwanten eens met een zelfvervaardigde teekening te kunnen verrassen Maar.leer hot goed Volg een schriftelijken ABC-cursus ..Vrij Teekenen". Dan krijgt U de juiste tech niek te pakken, den juisten kijk op vormgeving, perspectief en verhouding'. ,Ook Keclame- of Mode-teekenen wordt U 'door de ABC-Teekenschool goed en grondig thuis onderwezen. Cursusgeld slechts f 5.— per maand. Vraag het' uitvoerige prospectus iio. 22 TEEKBJSCMOOL N.Z. Voorburgwal 112 N - Amsterdam Straati Plaats:- LD 45

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2