EXTRA ZEEP TYPISTE Pradijk-examen Boekhouden K'flNTJES" NETTE LOOPJONGEN MEISJE ADELAAR ZEEPFABRIEKEN Th. H. PERQITIN STADSNIEUWS RECHTZAKEN. UIT DE OMSTREKEN. aerW Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Diversen Leidsche Spaarbank. - Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de de maand Januari j.i. inge legd f. 318.545.42 en terugbetaald f. 231.901.83; ingeschreven zijn 1*93 nieuwe inleggers, terwijl 63 boekjes geheel werden uitbetaald Het tegoed der 17570 inleggers, hieronder begrepen 1131 deelne mers aan den Afhaaldienst be droeg einde Januari 1943 f. 6566.778.10 inclusief rente over 1942. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 12.950.50 ontvan gen in 3958 posten. 75 spaarbusjes werden ter le diging aangeboden met een ge- zamenlijken inhoud van f. 799.60 Op de scholen werd f532.35 ge spaard. HANDELSREGISTER K. V. K. Wijzigingen: W. J. Woestenburg, de Kempenaerstr. 31, Oegstgeest Lood- en zinkwerker; electrisch installatie- en .adiobureau, sani taire artikelen, kachels. Het elec trisch installatiebureau, handel in sanitaire artikelen e.d. is omgezet in een vennootschap onder fl-ma: Firma W. J. Woestenburg (Bep. Bep.) Vennooten: W, J., H. P. W. en A. Woestenburg, Oegstgeest. Het loodgietersbedrijf en zinkwer- kersbedrijf wordt voortgezet door W. J. Woestenburg. als eenig eige naar. H. Boes, Rhijngeesterstraatw. 54, Oegstgeest. Fabricatie van en han del in natuurlijke organische mest stoffen. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma: Boes en Co. VennootenH. Boes en P. van der Luit, Oegstgeest. Levensmiddelenbedrijf ,,De To ren", Roelofarendsveen. Westeinde 25, Alkemade. Nieuwe Vennoot: C. G. van der Meer, Roelofarendsveen J. P. van Beek, Roelofarendsveen B. 337, Alkemade. Schildersbedrijf, behangers- en loodgietersbedrijf. Overleden eigenaar: J. P. v. Beek, d.d. 2 Aug. 1941. Gebr. van Keeken, Schoolstr. 8, Alphen a. d. Rijn. Schoenverkoo- pers-, schoenherstellers-, maat schoenmakers- en orth. schoenma kersbedrijf, pedicure. De vennoot schap onder firma is ontbonden. De zaken te Alphen a. d. Rijn en Bodegraven zijn thans gescheiden en worden elk als afzonderlijke vennootschappen onder firma voortgezet. De zaak te Alphen a. d. Rijn wordt gedreven onder den naam: Firma Gebrs. van Keeken (Bep. Bep.) Vennoot: C. en N. v. Keeken. Alphen a. d. Rijn. A. E. G. Bahlmann, Bruggestr. 4L—6, Alphen a. d. Rijn. Handel in manufacturen, confectiegoederen, kleinh. in parfumerieën, huish. art., speelgoederen. De zaak is om gezet in een vennootschap onder firma: Firma A. E. C. Bahlmann (Bep. Bep.) Vennooten: A. E. C., S. W., F. A. en J. G. S, Bahlmann, Alphen a. d. Rijn. VEK. VAN MATHESIANEN Zoo groot was Zaterdagavond de belangstelling voor den feestavond der Ver. van Mathesianen, dat in de groote Stadsgehoorzaal slechts enkele stoelen onbezet bleven. De voorzitter, de heer Schinkel sprak daarover tn zijn begroetingswoord zijn voldoening uit en heette ln het bijzonder het bestuur van het Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" en den directeur en de leeraren hartelijk welkom. Naast de directeur der school de heer Alb. van der Hoogt nog een korte toespraak had gehouden, werd onmiddellijk overgegaan tot de af werking van een gevarieerd pro gramma waarin Koen van Nassau's Kwintet en de Hawaian Minstrels het muzikale element vertegen woordigden, Crochet de zaal koste lijk amuseerde met verbluffende goocheltoeren en de Tardona's en Stexian too, cueujke staaltjes van acrobatiek te zien gaven. Jan de Kok, die de verschillende nummers aankondigde, bracht bovendien en kele liedjes, welke het uitstekend deden. Het geheele programma vond trouwens, mede door het vlotte tempo, waarin de nummers elkan der opvolgden, een dankbaar ont haal, hetgeen telkenmale in een hartelijk applaus tot uiting kwam. De V. v. M. en haar gasten be leefden wederom een goeden avond. FEESTAVOND VAN „DE STALEN BAND" De wandelgroep van „De Stalen Band" de personeelsvereenl- ging van de Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij en de Holland- sche Constructie Werkplaatsen, or ganiseerde Zaterdag in den Schouw burg een feestavond, waarvoor groote belangstelling bleek te be staan. De voornaamste plaats van het programma werd ingenomen door de reprise van de comedie „Op afbetaling" van Jac. Ballings, ge speeld door het D.S.B.-tooneel on der regie van G. van den Wijngaard In aanmerking genomen, dat men van amateurs bezwaarlijk een fell- looze opvoering kan verwachten, was er alle reden om over het ge- bodene tevreden te 'zijn. Speciale vermelding verdient zeker de regis seur, die t»veiw een groot aotief aandeei i*1 ac' ,p§l had en het sucdftS dti ering droeg. Ook mevrouw vn" Hovenvan der Kaai was goed voor nai'r taak betekend. Het verdere deel van den avond werd op verdienstelijke wijze gevuld met het optreden van de Manonas. die Zuidzee-muziek ten gehoore brachten, en acrobatiek van de Waco's, terwijl verder medewerking werd verleend door het D.S.B.-or kest onder leiding van A. P Smit. BIJEENKOMST VAN „OUD LEIDEN" - Zaterdagmiddag vond in „De Lakenhal" een bijeenkomst plaats van de vereeniging „Oud Leiden", waarvoor aanzienlijke be langstelling bestond. Tijdens deze bijeenkomst vond de overdracht plaats van het voorzitterschap. Prof. mr. H. A. Idema, die deze functie sinds eenige jaren bekleed-' de, sprak er zijn leedwezen over uit, dat hij door zijn vertrek naar Den Haag genoopt was deze lei ding over te dragen, doch verheug de zich haar in deskundige handen te weten bij den nieuwen voorzit ter, dr. T. P. Sevensma, bibliothe caris der Universiteit alhier. Dr. Sevensma sprak vervolgens den dank der leden uit voor het werk, dat prof. Idema voor de vereenl ging heeft gedaan en -verzekerde, dat de door hem gegeven richt lijnen voor de toekomst der harte genomen zullen worden. Voorts werd in het bestuur als tweede secretaris opgenomen de heer N. J. Swierstra. Tijdens deze bijeenkomst hield de heer dr. A. B. Deinse uit Rot terdam een voordracht over „Ne derland en de walvischjacht", wel ke uiteenzetting met lichtbeelden werd toegelicht. Spreker schetste uitvoerig de groote beteekenis, welke de walvischjacht voor Ne derland heeft gehad in den tijd van 1600 tot de Napoleontische oorlogen. Deze rijke bron van in komsten vond haar ontstaan In het begin van den tachtigjarigen oorlog, toen de Nederlanders ex pansie zochten en nieuwe gebie den ontsloten voor handel en vls- scherij. Vooral de handel naar In- dië lokte, doch de groote risico's, welke de Zuidelijke route mee bracht, hadden pogingen om Indlë door het Noordeii heen te bereiken téngevolge. Bij die pogingen waar bij de reis vail Barents en Heems- kerek een belangrijke rol speelde, ontstond het eerste contact met de walvlschvangst-. Reeds spoedig nam de ontwikke ling van deze Visscherlj een hooge vlucht en in den bloeitijd, in de zeventiende eeuw, waren honder den Nederlandsche walvlschvaar- ders op zee. Over het algemeen bl»»k de walvfcrhiflchi een rijke bron van inkomsten te zijn, niet alleen voor de vlsschers, maar evenzeer voor de reeders en allen, die de scheepsuitrusting konden verzorgen. Tijdens de Fransche overheersching verliepen de bedrij ven geheel en later door koning Willem I ondernomen pogingen, om de oude glorietijden weer te her stellen, boekten slechts geringe resultaten. Spr. gaf nog talrijke bijzonderheden over het leven van de walvischvaarders en de gege vens, waarover wij thans nog kun nen beschikken aangaande dit be drijf, dat Nederland eens roem en rijkdom bracht. Volkstuinver. ,P.C. en L. Vo rengenoemde vereeniging heeft Zaterdagavond in de stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal op feestelijke wijze haar tweede lustrum gevierd middels een ge varieerd programma, waaraan het hier ter stede welbekende gezel schap Van der Woerd, de gooche laar Geraldini en de Paulo's Me- lodisten hun medewerking ver leenden. Zij zorgden tezamen voor eenige uren van prettige ont spannig en gepaste vroolijkheid, zoodat bestuur, leden en gasten er met voldoening en genoegen op kunnen terugzien. Alvorens het amusement de volle aandacht opeischte sprak de voorzitter, de heer H. van der Leek een welkomstwoord, waarna verscheidene aanwezigen gebruik maakten van de gelegenheid om gelukwenschen aan te bieden. Als eerste spreker voerde het woord de heer II. M. Pont, die na mens de directie van P.C. en L. het bestuur complimenteerde met de eervolle resultaten, welke het met zijn mooien socialen arbeid heeft behaald en in het bijzonder hulde bracht aan den wegens ziekte helaas afwezigen secretaris J. van der Berg, die reeds gedu rende 25 jaar als technisch leider en secretaris de ziel en de spil van dit werk is. Uit erkentelijkheid voor zijn onbaatzuchtigen arbeid heeft het bestuur hem hedenmid dag te zijnen huize een salonlamp aangeboden. In zijn kwaliteit van voorzitt. der Schaakver. „Leithen" bood spr. een wisselbeker voor een dahliakweekwedstrijd aan. De secretaris van het Alg. Verbond, de heer Boeing deed zijn geluk wenschen vergezeld gaan van de aanbieding van een wisselbeker voor den mooisten tuin, de heer Zonneveld voorzitter van den Leidschen Bond van Volkstuin- dersvereenigingen mede spreken de namens „Ons Belang", „On derling Belang" de Slaagh, Tuin- lust, Roomburg' en „de Mul" over handigde een waren stroom van geschenken en deed toezegging van nog meerdere, terwijl hij bij voorbaat alle aanwezigen opwekte tot steun aan de in den a.s. zomer te houden groote jubileumten toonstelling van den Leidschen Bond, welke opwekking nog' eens werd onderstreept door voorzitter Mulder van ,Ons Genoegen,", die ook ..1 met een lauwertak kwam aandragen. De heer Van der Leek dankte allen en sprak de hoop uit, dat de plannen voor het grootse he volkstuhipark, waartoe het ge meentebestuur en inzonderheid wethouder Wilbrink het prijzens waardig initiatief heeft geno men, spoedig verwezenlijkt zul len worden, zoodat alle Leidsche volkstuinders op één oomplex en De economische rechter straft Voor f. 3.75 kocht A. Bodegraven te Nieuwkoop suikerbonnen, welk feit hem een verbaal bezolgde en den officier thans f. 30.boete subs. 15 dagen hechtenis deed vra gen. De rechter veroordeelde daar toe. F. J. Wijfjes uit Haarl.meer was veel op het pad, en had een flinke bijverdienste gevonden in het opkoopen van diverse distribu tiebonnen, waarvoor hij weer een afnemer had. Zoo had hij heel wat bonnen bijeen gehaald, en werd hij betrokken in een complot van bonnenhandelaren, waarom de of ficier drie maanden gevangenis straf. Iir vrij groote aantallen had A. N. Zekveld uit Leiden distribu tiebonnen gekocht, die voor eigen gezin bestemd waren. Daarom wil de de officier voor hem no" geen gevangenisstraf eischen. doch f. 200.boete subs. 100 dagen hechtenis. Het vonnis werd f. 150.- subs. 75 dagen. A. Noordhoek te Bodegraven had acht boterbonnen gekocht, waarvoor de eisch van den officier f.30.boete subs. 15 da gen hechtenis was, hetgeen ook het vonnis werd. Pr(}sovertreding in. Katwijk De winkelier J. B. te Katwijk is onlangs wegens overtreding der prijsvoorschriften tot een boete van f. 350.— veroordeeld. B„ die handelde in artikelen op het ge bied van woninginrichting, meen de, gezien den verminderden omzet gerechtigd te zijn de prijzen van de nog in voorraad zijnde en later aankomende goederen eigendun kelijk te verhoogen. Karpetten, welke hij vroeger voor f. 78.a f. 80.— verkocht, leverde hij thans af tegen den prijs van f.95.Voor een slaapkamerameublement van f.260.moest een gegadigde on langs bij hem f. 340.betalen. Ook behandelde de inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gra- venhage kortelings een ander ge val van ongeoorloofde prijsbereke ning te Katwijk. De bakker D. v. E. bakte te licht brood, waardoor voor denzelfden prijs minder werd afgeleverd dan verplicht gesteld is. Erger Is evenwel het feit dat het publiek op deze wijze te kort werd gedaan op zijn rantsoen. Dit in aanmerking nemende strafte de inspecteur den bakker met een boete van f. 200. Groenteboer met f. 230.beboet Bij een prijzencontrole, onlangs te Noord wijk gehouden, bleek dat de groentehandelaar L. K. niet al leen zijn waren ongeprijsd had. waartoe hij vérplicht gesteld is, maar ook voor verschillende arti kelen, zooaLs spercieboonen en roo- de kruisbessen, prijzen ln reke ning bracht, die ongeveer het dub belen waren van die. welke hij had mogen berekenen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te den Haag heeft den handelaar deswege een boete van f. 250.opgelegd. Het brugongeluk bij Zaltbommel De Arnhemsche rechtbank heeft tegen den directeur der Ned. Dok maatschappij, ir. v. d. L. uit Bloe- mendaal, wzen grove schuld ten laste was gelegd aan het ongeluk met de brugoverspanniug op 30 Aug. 1Ö40 bij Waardenburg (Zalt bommel), waarbij 10 arbeiders den dood vonden, 6 maanden hechte- nisstraf geëischt. De officier van justitie, mr. J. Hustink, zeide dat wanneer een grootere nauwkeurig heid bij de voorbereiding en de uitvoering van dit werk waren be tracht en als alle gemaakte, ver mijdbare fouten vermeden waren, in elk geval een veel steviger en stabieler constructie tot stand ge komen zou zijn en dit ontzettend ongeval niet zou hebben plaats ze- had. Uitspraak op 11 Februari. mocht het zijn ook in één vereeniging zullen zijn saamge- bracht. LEIDSCHENDAM Met ingang van 1 Februari wordt de heer E. J. M. F. Tolboom, tractieopzich- ter le klasse bij de Ned. Spoorwe- gen alhier, als zoodanig overge plaatst naar het station Utrecht, terwijl de heer J. G. Hagen, werk meester 3de klasse bij de Nederl, Spoorwegen te Utrecht als zoodf« nlg overgeplaatst wordt naar hier? WASSENAAR Houtdistrlbii- tie door de W.A. Gedurende zeven weken heeft de distributie van brandhout thans plaats gehad onder leiding van den plaatselijken commandant van de W.A. en thans is er reden na te gaan, hoe het verloop daarvan is geweest. Op 14 November 1942 is gelijk gemeld, door den burgemeester jhr. D, de BIocq van Scheltinga een schrijven gericht aan alle be- zitters van boschrijke terreinen in deze gemeente, waarin werd ge vraagd mede te willen werken aan de voorziening van brandhout ln verband met de schaarschte- aan vaste brandstoffen. Hierbij was meer speciaal gedacht aan hulp brandstof voor kookdoeleinden in verband met de rantsoeneering van gas, waarover veel klachten aan den burgemeester werden gericht. Door allen werd gaarne de Volle medewerking toegezegd, al spreekt het vanzelf dat er bezitters van landgoederen zijn. die ouderge woonte, het hout van de plaats beschikbaar houden voor eigen ar beiders, die veelal geen gas hebben. Het was een goede gedachte van den burgemeester om het hout dat ln de gemeente beschikbaar was en nog zou komen voor de mini mum gerantsoeneerden verkrijgbaar te stellen. Er werden daartoe twee verkoopplaatsen ingericht, n.l. in het Kerkehout en ln de School straat. De verkoop in eerstgenoem de wijk begon met een 600 kg. per week en bedraagt thans ruim 1600 kg. Aan de tweede verkoopplaats, midden in het dorp gelegen, is verkoop geloopen van c.a. 1000 kg. in de eerste week tot ruim 4000 kg, in de zevende week. Het houtwordt door de W.A. be langeloos gedistribueerd en de ge gadigden moeten zelf voor het ver. j voer naar huls zorgdragen; enkele uitzonderingen worden gemaakt voor oude of zieke menschen, die geen hulp van buren kunnen in- 1 roepen: dan zorgt de W.A. ook daarvoor. De prijs van het hout is laag en onkosten komen er nagenoeg niet op, zoodat er goed werk verricht wordt ten bate van hen, die het noodig hebben, terwijl tevens de gemeenschapszin wordt aange kweekt door het elkaar bijstaan bij het thulsbzorgen van de weke- lijksche portie hout, van 50 kg. met of zonder takkenbosch voor het aanmaken van het vuur. Voor onze inwoners beteekent dit een mooi sociaal-werk zonder verliespost op de rekening der gemeente. Wassenaar en Omstreken afd. Wassenaar en Omstreken dé? Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde vergaderde in het Wapen van Leiden. De heer J. Luberti hield een lezing over het leven der bijen, verduidelijkt door een film. Tot juryleden om het ingezonde- ne te keuren werden aangewezen de heeren Verburg, Schippers en Van Tol. De heeren Kooyman en Duivenvoorde verkregen leder een 2den prijs voor een pot bloeiende bolgewassen. Tot patroon der af- deeling is benoemd, de heer G. v, Noort te Boskoop. Besloten werd tot het stichten van een biblio theek; ook werd het prijsvragen- programma 1943 vastgesteld. ZEVENHOVEN Uit het verslag der IJsclub „De Vooruitgang", blijkt dat er in kas is een batig saldo van f. 12.36. Herkozen wer den tot bestuursleden de heeren P. v. d. Zaan en P. Domburg. sj^L TRIANON THEATER Gevraagd tegen behoorlijk loon net. beschaafd ter opleiding voor ouvreuse (plaatsen van publiek). Zich persoonlijk te melden des avonds tusschen 8 en 10 uur. 2506 gevraagd. Van goede getui gen voorzien. Leeftijd 16 jr. JAN DE NIE ZN., K. Rapenburg 10, Leiden. Kappers, practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters en personen, die „vuilen arbeid" verrichten, komen wederom in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. De hiervoor benoodigde aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiediensten. Voor détails wordt verwezen naar de publicaties van deze distributiediensten. 2509 Vraagt straks Uw leverancier naar ADELAAR-ZEEP van oude kwaliteit. AFD. BONNENVOORLICHTING. SPOED. NET MEISJE gevraagd voor bediening en afwasch. Paviljoen De Rusthoek. J. J. Koning, Katwijk a.d. R. Ter secretarie der gemeente Oegstgeest wordt gevraagd een bekwame Salaris nader overeen te ko men. Indiensttreding uiter lijk 1 Maart a.s. Sollicitatie blieven inzen den voor 6 Februari 1943. Voor het in Dec. iJ. afgenomen examen voor het slaagden al onze cursisten. Nieuwe cursussen vangen zeer binnenkort aan. MAANDSCURSUS VOOR BEGINNERS -"-"F™ (volledige opleiding). 4 MAANDSCURSUS VOOR GEVORDERDEN EN AFGEWEZENEN. Aanmelding en inlichtingen bij HOGE RIJNDIJK 76 Leraar Boekhouden M.O. TELEFOON 24753 rr Prima buitenband 28 x 1 5/8. D. Laterveer, Hermanstraat 16, Leiden Zindelijk hondje goed tehuis. Brieven Bur. v. d. Blad NO. 4631 k. Muziekliefhebbers: een groote en kleine dwarsfluit f.30, in pri ma staat. I. Selier. 2de Groenesteeg 19. E Uw naaimachine de fect? Wij repareeren ze direct! (Ook schoenma- kersmachines) Fa. Meerpoel. alleen: Breèstraat 171. E Koop en verkoop, huur en verhuur. Taxa tiën, hypotheken admi nistratie. Controle on derhoud huizen, vene ma's Woningbur. Bree- straat 65, Telef. 26676. Pracht mahoniehou ten commode met spie- gelopstand f. 45, groote zwaar eiken hangkast f. 40. eiken sjoelbak met schijven f. 30, groote eik, tafel f. 25. alles keurig onderhouden. Prijzen zeer billijk. Boot, Hee rengracht 84, Lelden. E 2 kaclielsleetjes f. 7.50 J. Onderwater, Com mandeurspad 2 a. Kat wijk a/d. Rijn. Ter dekking prima j„oth. dekram. Dekgeld I 25 ct. A. de Winter Lz., Schoolstraat 5. Noord wij kerhout. B Orgel voor huiselijk gebruik, zonder gebre ken, massief eiken f. 125 S. de Mooy. Langevaart 82. Rijnsburg. 3 armstoelen f. 25, 1 winterjas lt. 15 j. f. 20. Os- en Paardelaan 38. J. Noest. Dienstbode, net eerlijk meisje, v. g. g. v., voor dag. volle kost, goed loon Tevens werkster gevr., voor 2 heele of 3 halve dagen. Mevr, Visser, Plantage 7. Leiden. Telef. 24781. E Flinke werkster, voor éen fieele en twee halve dagen per week. Regentesselaan 35, Oegstgeest. Kapster, alleen voor de Zaterdagen. Goed loon. M. de Reg-t. Zee manlaan 19, Tel. 20793, Leiden. Nette werkster. H. v. d. Spek, Rijndijk A183, Hazerswoude. Verloren 29 Jan. '43, een bruin kinderschoen tje, maat 1. gaande Kat- wijksche weg Hoofdweg, Voorschotensche weg. Tegen belooning terug te bezorgen: Garen- markt 22 A, Leiden. Postzegelverzamelaars Woensdag 3 Febr.. des avonds 7 uur 30, post- ren - zegelbeurs in Het Schut tershof. Stationsweg 55. Lelden. Wordt lid van de Leidsche Vereeniging v. Postzegelverzamelaars. Aanmeldingsformulieren verkrijgbaar aan h< Secretariaat: Boerhaa laan 41. Huwelijk. Net meisje, flink postuur, zoekt se rieuze kennismaking m. dito heer. 2030 jaar. liefst vaste betr. Br. met foto erewoord retour. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4618 k.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 8