Sterke afweer in het Oosten duurt voort Keuringen voor de Waffen-S.5. en het Legioen UIT DE RIJNSTREEK. Duitsche W eermachtsberichten Groot-admiraal Rader. AGENDA Sluiting van bepaaldi Duitsche bedrijven. naar Sparta, meldt dan, dat gij ons hier hebt zien liggen, zooals de weg het beval. Zoo zal ook een maal gezegd worden: komt gij naar Duitschland, meldt dan dat gij ons in Stalingrad hebt zien liggen, zooals de wet beval, d.w.z.: de wet der veiligheid van ons volk. Deze wet drage ieder in zijn hart, n.l. de wet voor Duitschland te sterven, wanneer het leven van Duitschland dezen eisch stelt. De Rijksmaarschalk zeide ver der, dat het heldhaftige optreden niet alleen de plicht van den sol daat, maar van het geheele Duit- sche volk is. Het Duitsche volk zal het aanvaarden en begrijpen, zoo als het begrepen moet worden. De zin van den strijd van thans, al dus de Rijksmaarschalk, is slechts overwinning of vernietiging. Het is waanzin te gelooven, dat men een of ander arrangement zou kunnen aangaan. Dat kan men doen met een gentleman, maar niet met een bolsjewiek. De Rijks maarschalk riep de soldaten op in uren van bedrukking steeds naar den Führer te blikken en aan hem te denken, laat hem, zoo zei- de hij, met verheffing n stem, steeds voor u verschijnen als lich tend, groot voorbeeld: deze man, die geen rust heeft, op wien in laatste instantie alle zorgen in stormen, die alles als laatste man moet dragen en beslissen. Er is logica in de wereldgeschiedenis. Wanneer de Voorzienigheid het Duitsche volk een man van deze grootte heeft gezonden, wien het gelukt is ons uit onze vroegere onmacht omhoog te leiden, en te "i-Mceti tot de sterkste natie ter wereld, dan zijn dat waarborgen, die ons het recht geven aan de overwinning te gelooven. De situatie kan nooit zoo erg bij ©lis worden, dat wij niet de kracht zouden hebben haar meester te worden. Wanneer de weermacht zich kristalliseert als de incarna tie van den hardsten wil en wan neer thuis man en vrouw zonder aanzien van leeftijd denzelfden vastberaden wil hebben om hun hardheid in dezen strijd te bewij zen, dan hebben wij de overwin ning -olledie: verdiend. OOK ENGELAND EENS AAN DE BEURT. In het verdere verloop van zijn rede zeide de maarschalk, dat menigeen wellicht denkt, waarom de vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche woonplaatsen niet ge wroken worden. Het zwaartepunt van het Duitsche luchtwapen, zoo verklaarde hij in dit verband, ligt in het Zuiden, Oosten en Noor den. Maar deze strijd in het Oosten zal naar zijn heiligste overtuiging, eens een einde vin den, waarop de laatste weerstand- kracht van het bolsjewisme is ge broken en dan wordt ook de macht vrij, die vergelden kan. Op dien dag zal hij zich zeer nauw keurig herinneren, wat de vijand in Duitschland heeft aangericht. Ik ben er absoluut van overtuigd, zoo ging de Rijksmaarschalk voort dat wanneer de zon weer hoog aan den hemel zal staan, zij de Duitsche troepen weer, evenals vorig jaar, in den aanval zal zien. En deze aanval zal niet zwakker zijn. Integendeel, er zul len nieuwe, nog betere wapens in den strijd gebracht worden, er zullen gestaalde divisies aanvallen die in zich de verplichting mede brengen: wij maken Stalingrad thans goed. Ik kan, zoo zeide hij verder, op mijn vingers uitreke nen, hoe het -er aan den anderen kant moet uitzien. Over het alge meen kunnen wij dan constatee- ren: wie heeft den moed te twij felen aan onze overwinning'? De Rijksmaarschalk besloot met de verzekering van zijn onver woestbaar geloof aan de Duitsche overwinning. Dit geloof, zoo zeide hij, komt voort uit het diepste inzicht in den samenhang der dingen. Maar het is Ook het meest innige geloof aan de rechtvaar digheid der Almacht. (D.N.B.) WADDIXXVEEN De heer A. C. Kranenveld, opzichter le klasse bij den Rijkswaterstaat te den Haag is benoemd tot gemeente-architect, tevens ambtenaar belast met het bouw- en woningtoezicht alhier. Bescherm a.s. moeders, geeft voorrang aan houd sters van kaarten van den Nederlandschen Volksdienst. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: „De verbitterde afweerslag in het Zuiden van het Oostelijk front duurt op enkele plaatsen met onverminderde hevigheid voort, terwijl op andere intus- schen hecht aaneengevoegde frontsectoren de druk van den vijand vermindert. In Stalingrad is de toestand ongewijzigd. De moed der verdedigers is onge broken. Tusschen Kaukasus en denBe- ncden-Don verliepen de bewe gingen onzer troepen zonder sto ring van den vijand. Herhaalde vijandelijke aanvallen op onze stellingen ten Oosten van den Midden Donetz zijn na verbitter de gevechten onder zware ver liezen voor den vijand afgesla gen. Een tegenaanval sloeg een bolsjewistische divisie infante rie uiteen. In het gebied ten Westen van Woronesj duurt de bewegingsslag voort. Sterke for maties van het luchtwapen heb ben in de gevechten op den grond ingegrepen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer heeft de vijand zijn met sterke ondersteuning van artil lerie en tanks uitgevoerde aan vallen op een breed front her vat. In zware gevechten, deels van man tegen man. werden alle aanvallen bloedig afgeslagen en zijn alleen gisteren 42 tanks ka potgeschoten. In de gevechten aan den Mid den Don hebben zich troepen van het Duitsche 24ste pantser corps en het Italiaansche Alpi- nicorps onderscheiden. Daaraan hebben vrijwilligersformaties uit eigen land met succes deelgeno men. In Noord-Afrika hebben de achterhoeden van het Duitsch- Italiaansche pantserieger sterke vijandelijke tankaanvallen bloe dig afgeslagen. Uit Tunis kun nen slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis ge meld worden. Het luchtwapen heeft wederom de haven van Al giers gebombardeerd waarbij een koopvaarder in brand vloog. Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft gisteravond in de wateren van Bougie een vij andelijk konvooi aangevallen en drie transportschepen tot zinken gebracht met een gezamenlijken inhoud van 14.000 b.r.t., bene vens twee torpedobootjagers. Een derde torpedoboot jager en een koopvaarder van gemiddelde grootte werden zwaar bescha digd. By een aanval op het vlieg veld Bone zijn zeven meermoto- rige vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Tijdens lucht gevechten en door afweergeschut van het luchtwapen en afweerge schut aan boord van de marine in het gebied van de Middel- landsche Zee zijn twaalf Brit- sche en Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten. De vijand heeft overdag en des avonds zonder militair succes twee havensteden aan de Fran- sche kust van den Atlantischen Oceaan gebombardeerd. Het aan tal slachtoffers onder de bevol king is groot. Acht der aanval lende vliegtuigen zijn neerge schoten. En Zondag: ,,In de hevig omstreden sec toren van het Oostelijke front handhaafden onze troepen zich in vastberaden afweer. Versch aangevoerde reserves mengden zich in de gevechten en consoli deerden den toestand. In Stalingrad schoof de vijand zich eerst van all ekanten tot dichter bij de afweerstellingen en viel vervolgens concentrisch aan. De onder de persoonlijke leiding van generaal - veldmaarschalk I'aulus heldhaftig strijdende Zui delijke gevechtsgroep werd op een zeer klein gebied bijeengedrongen en biedt in het. Gepeoegebouw het laatste verzet. In het Noordelijke deel der stad sloegen de verde digers onder leiding van het 11de legercorps de aanvallen van den vijand op het Westelijke front van de tractorfabriek af. In het gebied tusschen Kauka sus en den benedenloop van den Don deden formaties Duitsche pantserwagens opnieuw tegen aanvallen en vernietigden inge sloten of afgesneden vijandelijke strijdkrachten. Een pantserdivisie maakte hierbij meer dan 1000 ge vangenen. Aan de Donetz stortten weder om vijandelijke aanvallen en om singelingspogingen onder zware verliezen ineen. Ten Westen van Woronesj werd in een tegenaan val een hevig omstreden plaats op den vijand veroverd. De slag duurt met toenemende hevigheid voort. De luchtmacht bracht zware slagen toe aan marcheerende co lonnes, opeenhoopingen van voer tuigen en rustende troepen.. Aan het Ladogameer werden ook gis teren massale aanvallen, die de vijand met krachtigen steun van artillerie en tanks ondernam, met zware verliezen voor den aan valler afgeslagen of reeds in de kiem gesmoord. De vijand viel met steun van sterke formaties artillerie en tanks de stelling van onze troe pen in West-Tripolis aan. Hij werd met zware verliezen aan menschen, voertuigen en wapens afgeslagen. In Tunis mislukten vijandelijke tegenaanvallen op onze in den afgeloopen dagen veroverde stel lingen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten acht vijan delijke vliegtuigen neer. Overdag heeft een gering aan tal lichte Britsche bommenwer pers storingsvluchten onderno men boven Noord-Duitschland tot aan de hoofdstad, waarbij hier en daar zonder eenige uitwer king bommen werden neergewor pen. Hierbij verloor de vijand vijf vliegtuigen. Twee andere werden op volle zee neergeschoten. In den nacht vielen vijandelijke gevechtsvliegtuigen West-Duitsch land en het Noordwest-Duitsche kustgebied aan. Woonwijken en openbare gebouwen werden ge troffen. De bevolking leed verlie zen. Nachtjagers en luchtdoelar- tillerie van de luchtmacht scho ten viif bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden overdag een havenstad aan de Britsche Kanoaikust. Duitsche duikbooten hebben in hef. Noordelijke deel van den Ai- lantischen Oceaan, in de Mi."\""I- Tandsche Zee en in de Noorde- lüke IJszee negen Vijandelijke koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 45.000 brt in den grond geboord. De Führer heeft in zijn hoofd kwartier ontvangen den opper bevelhebber van de marine groot admiraal Rader en heeft hem uit erkentelijkheid en uit respect voor zijn historische verdiensten ten aanzien van den opbouw der nieuwe marine en ten aanzien van de leiding daarover in den Groot-Duitschen vrijheidsstrijd, benoemd tot admiraal-inspecteur der marine van het Groot-Duit- sche rijk. De Führer heeft op verzoek van den groot-admiraal hiertoe besloten om hem te ontlasten van het dagelijksche werk in de leiding van de marine, doch hem tevens te behouden als zijn eer sten adviseur in vraagstukken van de marinepolitiek. Tevens heeft de Führer den bevelhebber van de onderzeeboo ten admiraal Dönitz bevorderd tot groot-admiraal en benoemd tot opperbevelhebber van de ma rine. De hooge eer, die aan groot admiraal Rader ten deel is ge worden, legt den nadruk op den omvang en de grootte van het levenswerk, waarop de groot admiraal, die sinds 1 October 1928 aan het hoofd van de ma rine gestaan heeft, kan terug blikken.*De groei en de strijd, de ondernemingszin en de overwin ningen van de marine zullen te allen tijde verbonden zijn met de naam van den eersten groqt- admiraal van het Groot-Duit- sche rijk. (D.N.B.) Dagorder van groot-admiraal Rader Groot-admiraal Rader heeft den volgenlen dagorder tot de marine gericht: „Aan de Marine- De Führer heeft met ingang van 30 Jan. 1943 gevolg gegeven aan mijn verzoek om mij, met het oog op mijn gezondheidstoe stand te ontslaan van mijn amb ten en plichten als opperbevel hebber van de marine en chef van de oorlogvoering ter zee. Hij heeft tevens den bevelhebber der onderzeebooten, admiraal Dönitz, onder bevordering tot groot-ad miraal, tot mijn opvolger be noemd. Ik heb in een moeilijken tijd de leiding van de marine op mij genomen. Met al mijn krachten heb ik er in de vele jaren dei- uitoefening van mijn functie naar gestreefd, de marine uit de eerste beginselen van den opbouw te ontwikkelen tot een machts middel, dat ons rijk noodig heeft om zijn belangen en zijn taak in de wereld staande te houden. Ge dragen door het vertrouwen van onzen geliefden Führer en ge steund door de trouwste mede werking van de geheele marine, was het mij vergund, in den grootsten en moeilijksten tijd van ons volk beslissend mede te wer ken aan de oplossing van deze verheven taak. De overwinningen en successen, die de marine in den groot-Duitschen vrijheids strijd onder mijn leiding heeeft behaald, zullen 4h de geschiede nis worden opgeteekend. Ik ga er trotsch op, dit te kunnen zeggen. Zij werden behaald door de on voorwaardelijke overgave van elk afzonderlijk. Officieren, onder officieren en manschappen, arnb- Bij onze vrijwilligers. Een onzet mannen aan het front SS PK Kemps-O H-P n» Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver- I vullen, dat thans de mogelijkheid J i bestaat, om dienst te nemen in een speciaal^ wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland J plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schij- straat 66. 2.2.'43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43 Venlo 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur. Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis. Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort. 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10.2.'43 Den Haag, 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Dinsdag Morschweg 59Stadsevangelisa. tie te 71/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags, dienst van de apotheken te Leidet wordt van Zaterdagavond 30 Ja nuari 20 uur tot Zaterdagmorgen 1 Februari 8 uur waargenomen doo: apotheek Duyster. Nieuwe Rijn Telef. 20523. Te Oegstgeest döi de Oegstgeestsche Apc'heek Raad huispark 8, Tel. 26274. tenaren, bedienden en werklieden hebben in het gevoel van ge meenschap en echte kameraad schap met elkaar gewedijverd om hun bijdrage te leveren tot hei behalen van de overwining Het is mij een diep gevoeldel verplichting en een behoefte de; harten om mijn dank te betuigen voor de tallooze bewijzen van zoo. danigen geest jegens de geheele marine. Zooals mijn geheele leven gewijd was aan de marine, zal it haar ook in de toekomst dienen en van ganscher harte deelnemen aan haar zwaren strijd. Ik weet dat ge dien strijd ook ondei uw nieuwen opperbevelhebbel met dezelfde hardheid en vast beradenheid. met denzelfden on wrikbaren wil om te overwinnen en met denzelfden trouw zul voeren als tot dusver. Ik weel dat elke man het uiterste za geven om in het geloof aan Go< en in het vertrouwen op onzei Führer de overwinning te be halen voor ons volk en rijk". (D.N.B.) Dagorder van groot-admiraa i Dönitz Groot-admiraal Dönitz de nieuwe opperbevelhebber vai de marine, heeft den volgendei dagorder tot de marine gericht „Aan de marine:met den van heden neem ik op bevel vai den Führer het opperbevel ovei de marine op mij. Het duikooot wapen, waarvan ik tot dusver di leiding mocht hebben, dank voor zijn in elk uur bewezei doodsverachting en strijdvaardig, heid en voor zijn trouw. De lei over den duikbootoorlog zal il zelf in handen blijven houden In denzelfden harden soldaten- geest wil ik de marine aanvoeren Van elk afzonderlijk verwacht il I onvoorwaardelijke gehoorzaam hcid, den hoogsten moed en over gave tot den laatsten ademtocht Daarin ligt onze eer. Geschaari om onzen Führer zullen wij onz< wapens niet uit handen leggen alvorens overwinning en vrede behaald zijn. Heil onze Führer. (D.N.B.), Nieuwe Duitsche maarschalken De Führer heeft generalol Paulus.den opperbevelhebber vS! het roemrijke zesde leger, dei heldhaftigen verdediger van Sta lingrad bevorderd tot generaal- veldmaarschalk. Tevens heeft dl Führer den generaal der artillerii Heitz, den bevelvoerenden gene raal van een in de vesting Sta lingrad strijdend legercorps, be vorderd tot generaloberst. Voorts zijn de volgende leger leiders tot generaal-veldmaar schalk bevorderd: kol.gen. Kleist opperbevelhebber van een leger groep, kol.-gen. Freiherr voi Wichs idem, en kol.-gen. Busch opperbevelhebber van een arme (D.N.B.' Nieuwe chef van generalen sta der Italiaansche weermacht - Officieel wordt medegedeeld: De chef van den generalen sta van de Italiaansche weermacht maarschalk graaf Ugo Cavalier is op zijn verzoek van zijn functi ontheven.Tot zijn opvolger is be noemd legergeneraal Vittorio Am- brosio, thans chef van den ge neralen staf van het Italiaanscli leger. Als opvolger van generaa Ambrosio is legergeneraal Ezii Rossi benoemd tot chef van dei generalen staf van het Italiaan sche leger. (D.N.B.' De Vöik. Beobachter publiceer een artikel van Dr. Funk dei minister van oeconomische zake en president van de Duitse!) Rijksbank waarin stopzetting vai alle niet direct v«or de oorlogvof ring belangrijke bedrijven wor( aangekondigd. Deze nieuwe maatregel hanl ten nauwste samen met de invof ring van den arbeidSdienstplicli die eenige dagen geleden is afgf kondigd. Met niet direct voor d oorlogvoering belangrijke bedrij ven betitelt dr. F rik elk bedrij dat niet in dienst staat van d wapening, het leger, de voedsel-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 6