De Duitsche overwinning zal komen Rede van rijksmaarschalk Göring TWEEDE BLAD. Rijksm&arsclialk Göring heeft aterdag in zijn redevoering ver klaard. dat deze rede een appèl wil zijn, dat gericht wordt tot alle kameraden der weermacht, waar die op dit oogenblik ook staan, om den dag indachtig te zijn waarop het lot het Duitsche rijk' van den grond af heeft ge wijzigd. Millioenen onder u, zoo verklaarde de Rijksmaarschalk, hadden toentertijd al de ellende te dragen, die op het Duitsche volk drukte en in de eerste plaats op de werkende lagen van ons volk. Het was een tijd. toen de Duitscher zijn hoofd moest laten zinken van schaamte over het geen in de laatste twintig jaar na den wereldoorlog zich had af gespeeld. Ook de kleine rijksweer was toen slechts een soort parlemen taire politiewacht. Geen mensch dacht er aan naar buiten op eenigerlei wijze eens de moge lijkheid te bezitten op te treden tegen vijandelijke aanvallen. Deze E rijksweer is hervormd tot een ge weldig' volksleger. Dit kon slechts worden opgebouwd op den breeden grondslag van de nieuwe volksgemeenschap. Zooals bij de vorming van deze r volksgemeenschap moest worden gebroken met oude opvattingen, was dit ook noodzakelijk voor de strijders der nieuwe weermacht. Men heeft vroeger gezegd, dat de weermacht zich moest vrijhouden Tyitean iedere politiek, maar alleen I Jbü kan strijden, die met harts tochtelijke ziel deelneemt aan de totale wording van ons volk en dat is in laatste instantie de groote politiek, en vooral, aan de wereldopvatting op grond waar van de groote politiek vorm krijgt. Wanneer- het ooit in eenigerlei gemeenschap van ons volk nood- I zakelijk is hard en kristalhelder een wereldopvatting in zich op te nemen en te vertegenwoordigen, moet dat het geval zijn in liet gewapende deel van het volk. in zijn volksleger, in zijn weer macht. Alleen wie hier tot klaar heid komt, wie de gedachten schat van deze wereldopvatting van onzen Führer in zich heeft opge nomen, zal ook daaruit die laatste kracht ontvangen, die zij vermag te schenken. Onze wereldopvatting vindt haar v^Léoppunt er in, dat het volk eeuwig ^^is en dat ieder individu van dit volk verplicht is alles, ook zijn leven op ieder oogenblik op het spel te zetten voor het bestaan van zijn volk, ja, het op te of feren. De Rijksmaarschalk verklaarde, dat, hoe krachtig ook de jeugd van thans in de schooljaren, in de Hitlerjugend. in deze nieuwe wereldopvatting vastgegroeid is, deze jeugd alleen dan in de weer macht, in het volksleger een een heid kan vormen, wanneer zij ook een leidersschaar vindt, die duidelijk en hecht vermag te staan op het fundament en ver mag te leiden. De afgeloopen 10 S- jaren hebben getoond, welke kracht huist in onze wereldop vatting, aldus Göring, en welke zegeningen zij vermag te schen ken. De Rijksmaarschalk zette ver volgens uiteen, dat het niet zijn taak is een opsomming te geven van alle gebeurtenissen dezer tien jaren. Hij verzocht de aan wezigen in gedachten den weg zelf langs te gaan om te kunnen inzien, welk een Herculische ar beid de Führer heeft verricht om uit het toenmalige Duitsche volk verscheurde partijen, confessies, standen en klassen, die elkander wederkeerig haatten en bestre den. die in buitenlandsch poli tiek opzicht machteloos waren, een staalharde r.atie te laten worden. De Rijksmaarschalk wierp de vraag op hoe het mogelijk was, dat tien jaren voldoende waren om zoo'n principieele wijziging te voltrekken. De voorwaarden daar toe ziet hij in twee feiten: een in den grond hoogst fatsoenlijk, raaf en dapper volk en een lei der, die de grootste Duitscher der historie is. Deze feiten, zoo zeide hij, gelden in het bijzonder voor de weermacht en hier weer zeer in het bijzonder voor de leiders. De voornaamste misdaad der lei ding' van het volk voor de ineen storting van 1918, zoo zeide de Rijksmaarschalk, zal steeds in de geschiedenis blijven, dat de geest van deze leiding het einde van den wereldoorlog reeds overscha duwde en zich hier reeds de schul digen afteekenden, die dit gruwe lijke einde van den eersten we reldoorlog tot stand brachten. Nooit of te nimmer zou de soldaat ondanks de zwaarste gevechten, toen zich het zwaard uit de hand hebben laten wringen. De gehui chelde, leugenachtige beloften van buiten, de lafheid der gezind heid van de leiding des volks in het binnenland, brachten deze ineenstorting teweeg, die door niets militairs bepaald was. Stel lig, de tijd was toen zwaar, hard, maar in geen geval zoo, dat hij een capitulatie eischte. DE OUDE VIJANDEN. De Rijksmaarschalk ging toen in op de buitenlandsche politieke gevechten van de afgeloopen tien jaren. In de tien jaren van den opbouw, zoo zeide hij, begon ook tegelijkertijd weer de strijd van buitenaf. Telkens, wanneer het Duitsche rijk, begunstigd door een sterke leiding, sterk werd en tot eenheid kwam, stuitte het steeds op dezelfde tegenstanders. In een dwaze kortzichtigheid zagen de volken van Europa niet, dat Euro pa slechts kan bestaan wanneer het een sterk Duitschland tot hart heeft. Dezelfde tegenstan ders, die in het volk waren over wonnen, traden thans in andere formatie van buitenaf weer tegen ons aan: de plutocratieën, d.w.z. het systeem der uitbuiting van het arbeidende volk en het bolsje wisme, d.w.z. het kapotslaan van het volk en zijn knechting in ellende. En beide leidde en vereenigde de jood. Ieder van U kameraden, moet inzien: in dezen strijd heb ben wij ten slotte een strijd dei- wereldopvatting en der rassen te zien. Laten wij niet vergeten, zoo ging de Rijksmaarschalk o.m. voort, dat er onder onze tegen standers ook een is, die door zijn wereldopvatting tot eenheid ge komen is en vorm heeft gekregen. Weest er van overtuigd: dit Rus land zou allang onder de slagen ineengestort zijn, wanneer niet door de brutale stempeling der bolsjewistische wereldopvatting deze weerstand gegeven was. TEGEN HET COMMUNISME. De Rijksmaarschalk wees er op, dat de eenige tegenstander, met wien een conflict indertijd in het binnenland ontstaan moest, even eens het communisme was. Het lot van Duitschland, zoo zeide hij, was er van afhankelijk, welke de zer beide wereldopvattingen, die der vernieling of die van den op bouw, zou zegevieren. Vandaag tien jaar geleden besliste toen het lot van het Duitsche volk doordat op onze groote steden de banier van den opgang, van de overwin ning en het geloof aan de toe komst, het Hakenkruis, geheschen werd en niet hamer en sikkel. Thans gaat het om hetzelfde naar buiten, alleen wordt de strijd thans in andere vormen gevoerd. Ik wil niet zeggen, dat hij thans zwaarder is. De strijd was toen ook oneindig moeilijk, zij het ook op een kleiner platform. Maar hij eischte van de strijders dezelfde innerlijke hardheid en het vurige geloof. Daaruit vloeit voort, hoe belangrijk het is, dat de Duitsche weermacht een eensgezind hecht gesmeed blok van nationaal socialistische wereldopvatting vormt. Dan zullen wij ook de hardsten zijn. Dan zal evenals in het binnenland, ook hier eens het zegevierende Hakenkruis gehe schen worde t boven het teeken der knechting. En dat is immers in laatste instantie de meest in nerlijke beteekenis van dezen strijd. Toen onze tegenstanders ge loofden zelf sterk genoeg te zijn en fantastische verwachtingen voedden ten aanzien van nieuwe revoluties in Duitschland, begon deze meest beslissende aller oor logen. Ik behoef niet te herin neren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinningen in Polen, Noorwegen, België, Frank rijk. op den Balkan, op zee en onder zee. Het Duitsche volk be gon te gelooven, dat de overwin ningen vanzelf spraken. Het lot echter schenkt zoo gemakkelijk niets en vooral niet het groote. Toen geloofden wij, dat de oor log spoedig ten einde kon zijn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de hardheid van den vorigen winter noodig om in te zien, dat de eerste oorlog der sov jets tegen Finland wellicht de handigste en grootste camouflage in de wereldgeschiedenis is ge weest. Terwijl de Rus eenige le gers in Finland liet strijden, had hij allang gedurende vijftien jaren de meest geweldige bewapening opgebouwd, die ooit een volk te voorschijn heeft gebracht. Het volk werd geknecht en in ellende gestort, de algeheele industrie van dit reuzenrijk arbeidde slechts voor een enkel doel. En ook hier had men uit onze gevechten de consequentie getrokken, dat het zwaartepunt vooral gelegd moest worden op vier wapens: tanks en tankkanonnen. vliegtuigen en luchtafweer. Alleen in de nieuwe gebieden van Polen, die wij hem moesten overlaten, is hij bijna duizend vliegvelden begonnen aan te leggen. Dat alles vernamen wij en dat alles gaf te denken. Wat is voor Rusland Europa eigenlijk. Wanneer men het ge weldige rijk op den aardbol ziet en Europa daarbij vergelijkt, moet men de vraag stellen of wij ons terecht een werelddeel noemen. Deze vraag heeft een Russisch officier, die in zeer nauw contact stond met Stalin, duidelijk be antwoord: Europa is op zijn best een groote Russische provincie, een conglomeraat van tallooze staten, die elkander onderling he- oorlogen. Het waren de Duit- schers, die ons tot dusverre den toegang naar Europa ontzegd hebben. Al het andere beteekent voor ons niets. Wanneer wij Duitschland overwinnen, bezitten wij Europa". Of nu, zoo ging de Rijksmaar schalk verder, in dit Europa bond- genooten en vrienden of neutrale of ons vijandig gezinde staten zijn, steeds meer moeten zij in zien, en zij weten het ook. dat, wanneer dit Duitschland ineen zou storten, de Russen niet uit innerlijke hoogachting voor de Zweedsche of Zwitsersche of welk andere neutraliteit ook, zouden blijven staan. Het bolsjewisme zou op hetzelfde oogenblik tot den laatsten spit door geheel Europa geraasd zijn. Later zullen zij eens uitspreken, wat zij thans inwen dig wetenEuropa is voor het bolsjewisme een springplank cn voor Rusland een aanhangsel. Maar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen Duitsch volk en geen Duitsche weermacht meer is. Zoolang die bestaan is Europa voor het bolsjewisme het groot ste gevaar, de rots waarop de bioeagolf zal breken. De heer Molotof heeft eens bij ons laten doorschemeren, dat toch met Duitschland verder een zeer goede overeenstemming mo gelijk is, wanneer wij de oogen zouden sluiten bij een tweeden aanval op Finland. Dat zou de definitieve vernietiging van Fin land hebben beteekend. Boven dien zou de Rus uiteraard ter stond doorgetrokken zijn naar de Zweedsche ertsgebieden en zich hebben meester gemaakt van de ijsvrije havens, die hij van ouds her heeft gezocht. Aan den ande ren kant wilde hij Roemenië tot zijn invloedssfeer verklaren. Hij wilde de Roemeensche olievelden in zijn zak steken en van Roeme nië via Bulgarije den Balkan doordringen als bevrijder van alle slaven. Hij verschijnt onder het mafsker, dat hij voor de ge legenheid noodig acht. Nu eens als Panslavist, dan weer als bols jewiek. Zoo moest geleidelijk aan den rechter en aan den linker vleugel het opdringen beginnen. Wanneer hij eenmaal op de flan ken en in den rug van Duitsch land stond, stond hij ook in den rug van Europa. En thans, kameraden, veld maarschalk of recruut, verzoek ik u te overleggen in welke situa tie onze Führer was, toen hij in zijn politiek genie volkomen dui delijk 't doodelyke gevaar moest inzien. Onze Führer stond voor het zwaarste besluit van zijn le ven. maar ook voor het histo risch meest beteekenisvolle be sluit. Het is hem niet gemakke lijk gevallen het Duitsche volk dezen strijd in te leiden. Hij met zijn vèrzienden blik, zijn politiek en strategisch genie, wist, dat dit het zwaarste van alle gevech ten zou zijn. Er werd door hem een besluit genomen, omtrent bestaan of ondergang van het avondland. Men heeft in de ge schiedenis menigen slag en vele gevechten beschouwd als beslis send voor het avondland. Men zal eenmaal in de geschiedenis moeten constateeren, dat er slechts één besluit is geweest dat werkelijk beslissend was voor het avondland. Dat was het besluit om zich in den weg te stellen aan de bolsjewistische bloedgolf, en ten slotte datgene te vernie tigen, wat zelfs vroeger of later bij ons tot vernietiging moest worden. Op 22 Juni 1941 werd het geweldigste historisch meest beteekenisvolle maar ook stout moedigste en bewonderenswaar digste besluit door een sterken man genomen. DE EERSTE WINTER- BEPROEVING. Nadat de Rijksmaarschalk op indringende wijze de geweldige moeilijkheden had aangetoond, waarmede de Duitsche weer macht bij haar zegevierenden opmarsch te kampen had, ging hij in op de reacties van den vorigen winter in den Oostelij ken veldtocht. Het lot zoo zeide hij, stelde dit van overwinning naar overwinning snellende volk op de proef. Niet de vijand, de elementen verhieven zich. De ijzige Russische winter brak met ondenkbare kracht door. Maar bovenal was het weer de Führer, die ondanks alle zwakkelingen met zijn kracht het Oostelijk front in stand gehouden heeft en uit deze kracht en zijn genie trad met de opstijgende zonne dagen de Duitsche weermacht aan voor nieuwe geweldige storm loopen en wierp opnieuw den tegenstander in veldslag na veldslag onderstboven. Geen mensch had het moge lijk geacht, dat na dezen winter zoo'n .offensief zou volgen. Het is diep, diep .doorgestooten in de ruimte en heeft den tegenstan der onvervangbare hulpbronnen zijner bewapening definitief ont nomen. Toen kwam de dag. waarop voor de eerste maal Duitsche tankgrenadiers en pioniers door stieten in de burcht van Stalin grad en zich aan de Wolga, den noodlotsstroom van Rusland, vastklampten. DE TWEEDE WINTER. En toen begon de tweede Rus sische winter. De elementen maakten hem weliswaar niet even hard als de eerste, maar daarvoor kwam in de plaats dat een ontzaggelijke bocht over spannen moest worden en dat daarmede de laatste man noodig was om te behouden. Al was deze winter ook niet zoo streng als verleden jaar, hij was toch nog ijzig genoeg, om alles, wat vroeger, in het voorjaar, in den zomer en in den herfst een hin derpaal voor den tegenstander beteekende, de rivieren, meren en moerassen, in zijn ijzigen ban te slaan. Nu stonden de compag nieën niet meer achter een ge weldige natuurhindernis, maar thans konden nog slechts haar moed en haar wapens een hin derpaal voor den tegenstander zijn. En deze tegenstander is liard. Hij is in zijn leiding bar baars hard. De uitvoering zij ner bevelen wordt aldus geëischt dat niet-uitvoering gelijkgesteld kan worden met den dood. Voor het Russiche vlok, dat sedert 20 jaren aan slaag gewend is, dat kreunt onder de zware vuist van zijn tyran, was dat niets' nieuws. Maar, zoo ging de Rijksveld maarschalk voort, ook de Duit sche soldaten zijn hard gewor den. Zij zagen In, dat -in het Oosten alleen de wet der hard heid geldigheid heeft. De Rus wist duidelijk, dat hij, wat er ook mocht komen, zijn bewape ning niet meer 'in stand kon houden. Want in den grootsten omvang waren, hem daarvoor fundamenteele voorwaarden ijzer en steenkool, ontnomen. Hij moest dus, wanneer hij den strijd wilde voortzetten, een po ging doen om zijn steenkool- en ïjzergebied terug te halen. Thans zien wij hoe hij laatste, zij het reusachtige inspanningen in het werk stelt, nieuwe divi sies worden opgesteld of aange- vuld. Maar het zijn geen nieuw* lichtingen, die juichend naar do vanen snellen, neen, moede grijsaards, 16-jarige jongens wor den geschaard in de voorste ge- vechtsbataillons en achter hen worden de machinegeweren der commissarissen verdrie- en ver viervoudigd. Zoo wordt de Rus sische soldaat den dood inge dreven. Wat kan het Stalin schelen, wanneer hij hecatomben dooden heeft geëischt! Wij hebben thans een waar beeld der Russische verliezen, dat te zijnertijd bekend gemaakt' zal worden. Maai' het was ook een geweldig menschenmateriaal, dat hij ter beschikking had. Hij heeft het uiterste eruit gehaald. Zijn tanks zijn slechter geworden, maar zij waren er. Hij laat zijn volk geen rust. En met deze ge weldige massa's maakte hij hier en daar bressen. Maar de Duit sche strijder kan stand houden en houdt stand. LAATSTE INSPANNING VAN DEN RUS. In dit verband wijdde de Rijks maarschalk woorden aan de dap pere Finnen en de andere wa penbroeders en bondgenooten. die vaak verder van het vaderland verwijderd in een ongewoon kli maat strijden. De Rus heeft zoo herhaalde de maarschalk het laatste bijeengegaard om ons aan te vallen. Ik ben er echter van overtuigd, dat dit ook de laatste inspanning is, die hier slechts er uit geperst kon worden, juist omdat deze hardheid reeds geen hardheid meer is, maar barba risme. omdat de Rus in het ge heel reeds geen eerbied meer heeft voor het menschelijke le ven. Ondanks deze tot het uiterste brutale leiding hebben wij hen tot dusverre verslagen en zullen wij hen ook weer ver slaan. Het komt er op aan hun plan, zich in het bezit te stellen van de grondstoffengebieden te verijdelen en hen terug te slaan. En dat geschiedt over de ge- lieele linie. Wel is thans de hard heid van den strijd tot het reus achtige toegenomen. Aan do Wolga strijdt en bloedt, maar ze geviert Duitschland. Boven heel dezen reusachtigen strijd steekt Stalingrad uit. Het zal eenmaal de grootste heroïsche strijd zijn, die zich ooit heeft afgespeeld in onze geschiedenis.Wat daar thans door onze grenadiers, pioniers, artilleristen en wie er verder in de stad is, van den generaal tot den laatsten man gepresteerd wordt, is uniek. Voortgaande wees de Rijks maarschalk er op. dat Engeland thans het geweldigste verraad pleegt jegens het geheele lot van het avondland. Vervolgens keerde de Rijks maarschalk zich met een beroep tot de jonge soldaten van de Duitsche weermacht, om des te trotscher en vreugdevoller ver vuld te zijn van het bewustzijn te behooren tot een volk en een weermacht, die thans de groote, geweldige garant vormen, dat Duitschland en Europa kunnen bestaan. Duitschland. zoo riep hij uit, is de waarborger van het Europeesche lot geworden, van zijn vrijheid, zijn cultuur en zijn leven. Dat is de hoogere zin van dit offer. En dit offer is iets. dat van ieder uwer elk oogenblik en overal eveneens geëischt kan worden. De zin van deze offervaardig heid moet ieder duidelijk worden door het voorbeeld van de stra ders in Stalingrad. Wanneer zij zich niet opgeofferd hadden, zou den de Russen waarschijnlijk hun doel hebben bereikt. Thans ech ter komt de vijand te laat. De Duitsche weerstand is georgani seerd. De Duitsche linies zijn ge vestigd, zoo verklaarde de Rijks maarschalk, maar zij konden slechts gevestigd worden doordat daarbuiten in dit ruïneveld van deze stad helden streden en nog strijden. HELDHAFTIG STALINGRAD. De Rijksmaarschalk vergeleek vervolgens de worsteling bij Sta lingrad met den slag in de Ther mopylae. Ook toen was een be-- storming uit het Aziatische Oosten gestrand op heldhaftigen tegenstand en plichtbewuste of fervaardigheid. Deze strijd heeftr thans na duizenden jaren nog geldigheid als voorbeeld van hoog ste soldatendom in den zin van de inscriptie: wandelaaf» komt gij

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5