uaJu WIL U ONS HELPEN! 1 KERK EN SCHOOL. Ter gelegenheid van den lOden verjaardag van het overnemen der macht in Duitschland door Adolt Hitier werd Vrijdagavond j.l. in den Haagschcn Dierentuin een groote bijeenkomst gehouden van de N.S.D A.P. en N.S.B. Gedeeltelijk overzicht van de zaal tijdens de rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart Arbeitsber. der NSDAP-Stapf-Pax ra der nationale kracht getreden. In plaats van de algemeene partij- wantoestanden was een enkele volksverbonden beweging' geko men. De parlementen der landen werden vervangen door een ge meenschappelijke vertegenwoor diging van het Duitsche volk in den Rijksdag, werknemers- en werkge versorganisa t ies werden samengevat in het Duitsche ar beidsfront, pers, film en radio hielden op elementen der ont- binding van ons volksbestaan te zijn en werden in plaats daarvan in dienst gesteld van de natio nale éénwording. Een geweldig wfk van wetgeving schiep de grondslagen voor een nieuw Duitsch rijk zooals dit in dezen vorm in de geschiedenis tot dus ver nov niet heeft bestaan. ONTWAPENINGS VOORSTELLEN AFGEWEZEN. Uit de daarmede verworven in nerlijke kracht van ons volk vloeide pas de mogelijkheid van de oplossing der buiienlandschc taken voort. Ik heb in deze lange jaren de wereld steeds weer prac- tische aanbiedingen gedaan voor een verstandige begrenzing der bewapeningen, voor een loyale samenwerking. Latere geschied- vorsehers zullen eens constatee- ren, dat echter nog nooit de vreedzame voorstellen van een man met meer haat ontvangen werden dan de mijne. De belanghebbers der kapitalis tische en bolsjewistische volke- renplundering begonnen het nieu we Duitschland evenzeer te ha ten als het aanving een voorbeeld te worden voor de vreedzame op lossing van aanwezige tegenstel-, lingen, sociale problemen of eco nomische moeilijkheden. Vooral hst internationale Jodendom deed zijn ooruiïng tegen het nieuwe Duitschland toenemen, dat noch bereid was te buigen voor de in ternationale beursbelanghebbers, noch zich te laten intimideeren door bo!-j :wistische bedreigingen. Or.danlcs deze vijandschap ge lukte hst telkenjare steeds groo- tere vorderingen te bereiken, ook op den weg van de vreedzame herziening van het dictaat van Versailles en het herstel der Duit se1-» levensrechten. Ecrsi na afwijzing van ai mijn verst die-1 -oor een gemeensehap- i -< Een strenge winter of een kwakkelwinter? De LIGA-kindjes kunnen er legen. LIG A K i n i e rvoje- ding beent de win- lerilusis D Li In mi ne en de andere edeleoed i ngsslof- Jen die ze noodig li ebben KINDERVOEDING ^,5 A N O V| TE" enz. i l u I i i eerde voeding. pelijke bcwapeningsbeperking heb ik bevel gegeven tot den bouw van de nieuwe Duitsche weer macht, en die ten uitvoer gelegd. Thans op den tienden verjaar dag na het overnemen van de macht zien wij eerst geheel, wat van Duitschland en Europa zou zijn geworden, wanneer op 30 Jan. 1933 de voorzienigheid door den rijkspresident, generaal-veldmaar- schalk von Hindenburg, niet de macht zou hebben overgedragen aan het nationaal-socialisme. Want het Duitschland van den systeemtijd zou niet zijn gebleven, zooals het was. maar zijn politie ke en economische verzinking in ellende en militaire hulpeloosheid zouden noodzakelijkerwijze geleid hebben tot een steeds grootere onmacht tegenover de omringendp wereld. HET BOLSJEWISTISCHE GEVAAR. In ditzelfde tijdsbestek heeft echter reeds van tien jaren te voren af het bolsjewisme voor den overval op Europa een systema tische bewapning van waarlijk reusachtigen omvang nagestreefd. Wat zou van het Duitsche volk en van Europa geworden zijn, wanneer op 22 Juni 1941 niet op het laatste oogenblik de nieuwe Duitsche weermacht haar schild voor het vaste land had gehouden? Wie wil gelooven, dat de belache lijke garanties of even onbelang rijke papieren verklaringen van Angelsaksische staatslieden de wereld zouden hebben gered van den overval door een macht, die, naar thans Amerikaansche corre spondenten rustig uitspreken, se dert 20 jaren slechts één doel had, om, zooals een ten tijde van de volksverhuizing of van de Mon- golenstormen. Europa te over vallen, zijn cultuur te vernietigen, vooral echter zijn menschen uit te roeien om slavenarbeiders voor de Siberische toendra's te krijgen, welke staat behalve Duitschland zou dit gevaar hebben kunnen tegemoettreden? Wanneer sedert 1941 het groot ste deel van JEuropa zich om Duitschland schaart in den strijd tegen de gevaren van het Oosten, kan dit slechts geschieden omdat dit Duitschland in 1933 de poli tieke moreele en materieele voor waarden heeft gekregen voor de leiding in een strijd, die thans over het lot van de wereld beslist. Evenals toen in het binnenland slechts twee mogelijkheden be stonden: de overwinning der na- tionaal-socialistische revolutie en daarmede een systematische so ciale nieuwe opbouw van Duitsch land, ofwel de bolsjewistische om wenteling en daarmede de ver woesting en knechting van allen, zoo zijn er ook thans slechts deze beide alternatieven: ofwel Duitsch land, de Duitsche weermacht en de daarmede verbonden landen en dus Europa zegevieren of er breekt uit het Oosten de binnen- Aziatisch-bolsjewistische golf los over het oudste cultuurcontinent, even verwoestend en vernietigend als dit in Rusland zelf reeds het geval was. Alleen van de wereld afgekeerde fantasten kunnen ernstig geloof hechten aan de joodsche pocherij, dat een of andere Britsche of Amerikaansche papieren verkla ring een dergelijke volkerenca- tastrophe tot staan zou vermogen te brengen. Toen in 1939 Frankrijk en En geland zonder eenige reden Duitschland den oorlog verklaar den en daarmede den tweeden wereldoorlog deden uitbreken, hebben zij onbewust slechts dit ééne goede tot stand gebracht, nl.: het grootste conflict der geschie denis te doen uitbreken juist op het oogenblik, waarop de hoog ste kracht va.n Duitschland was bereikt, een strijd, waartoe, zoo als wij thans weten, door de machthebbers van het Kremlin al lang was besloten en die elk jaar nog slechts zwaarder zou hebben moeten worden. Voor de grootte dezer reusach tige worsteling verbleeken alle andere gebeurtenissen, want wan- neer de nieuwe bestorming van i binnen-Azië naar Europa succes zou hebben, zou de tegenwoordige wereld precies zoo stukbreken als eens de oude uiteengebroken is door de bestorming der Hunnen. Een menschelijke arbeid van meer dan duizend jaren zou daarmede weer vergeefsch zijn geweest, over de continenten der aarde zou de chaos komen, in plaats van de cultuur ondenkbaar barbarisme. Wat derhalve sedert 1933 ge presteerd werd, op economisch, cultureel of op politiek gebied, treedt ondanks alle grootheid op den achtergrond tegenover de taak, die ons thans gesteld is. Wanneer het nationaal-socialisme niets tot stand zou hebben ge bracht dan datgene, wat achter ons ligt, zou het reeds een der ge weldigste verschijnselen der we reldgeschiedenis zijn, maar Euro pa zou desondanks verloren zijn. Neen, de wonderbaarlijke weg onzer beweging van de enkele mannen uit den eersten tijd tot op den dag der overneming van de macht en van toen tot heden is slechts denkbaar en begrijpelijk als een uitdrukking' van den wil der Voorzienigheid om het Duit sche volk en bovendien geheel Europa de mogelijkheid te geven met succes het hoofd te kunnen bieden aan de grootste bedreiging van alle tijden. Het zal derhalve slechts aan ons liggen den zin van dezen oor log te begrijpen, den ons opge drongen strijd zoo vastbesloten en zoo lang te voeren, tot dit vasteland kan worden beschouwd als definitief gered. Wat ons daar bij in het bijzonder aan noodlot slagen moge treffen, is niets ver geleken met wat allen zouden lij den, wanneer de horden der bar baren van het Oosten over ons werelddeel zouden vermogen te rollen. Eens trokken Duitsche rid ders naar wijde verten om te strijden voor het ideaal van hun geloof, thans strijden onze solda ten in de eindeloosheid van het Oosten om Europa te behoeden voor de vernietiging. Ieder af zonderlijk menschenleven, dat in dezen strijd valt, zal aan genera ties der toekomst het leven ver zekeren. JODENDOM MOET VER NIETIGD WORDEN. Ik heb zoolang ik het op eeni- gerlei wijze mogelijk achtte de overige wereld steeds weer de hand toegestoken tot verzoening. In Juli 1940, na de verwerping van nijr. laatste vredesaanbod, werd het echter duidelijk, dat iedere herhaling slechts als zwak heid zou worden uitgelegd, aan gezien de verantwoordelijke op ruiers voor dezen oorlog onder geen beding' den vrede wenschen. De samenzwering van interna tionaal kapitalisme en bolsjewis me is daarbij geenszins een krank zinnig verschijnsel, maar een na tuurlijk feit, aangezien de drij vende kracht in beiden dat volk is, dat door zijn haat sedert dui zenden jaren de menschheid steeds weer verscheurd, innerlijk tot ontbinding gebracht, econo misch geplunderd en politiek ver nietigd heeft. Het internationale Jodendom is het „ferment der ontbinding der volke- en staten", thans nog pre- ties zoo als in den ouden tijd en zal het zoo lang blijven als niet de volken de kracht vinden om zich te ontdoen van dezen ziektever wekker. In dezen geweldigsten strijd aller tijden mogen wij niet ver wachten, dat de Voorzienigheid de overwinning cadeau geeft. Ieder individu en leder volk wordt gewogen en wat te licht bevonden wordt, moet vallen. Ik heb der halve reeds op 1 September 1939 verklaard, dat, vqlkomen onver schillig wat er ook moge komen, tijd noch wapengeweld de Duit sche natie zullen bedwingen. De achter ons liggende tien jaren zijn derhalve niet slechts vol geweldige prestaties op alle gebieden van vreedzamen arbeid, van cultureelen vooruitgang en sociale saneering, maar ook van militaire daden van unieke groot heid. Naast de overwinningen, die. de Duitsche weermacht en haar bondger.ooten in dezen oorlog hebben bevochten, staat tot dus verre historisch niets evenwaar digs. NAAR DE OVERWINNING Met het oog op het inzicht, dat ér in dezen oorlog geen overwinnaars en overwonnenen, maar alleen overlevenden of ver nietigden kunnen zijn, zal der halve de nationaal-socialistische staat den strijd voortzetten met dat fanatisme, dat de beweging- van het eerste oogenblik af be zat, toen zij begon de macht in Duitschland te veroveren. Ik heb derhalve reeds op 30 Januari 1942 uitgesproken, dat ieder zwak keling overwinningen vermag' te aragen, terwijl het lot met zijn slagen eerst den sterke beproeft. Reeds in den afgeloopen winter juichten in de plutocratieën de joodsche leiders over de in hun oogen onvermijdelijke ineenstor ting van de Duitsche weermacht Het is anders uitgekomen. Zij mogen in dezen winter weer het zelfde hopen. Zij zullen weer be leven dat de kracht van de na tionaal-socialistische idee sterker is dan hun verlangen. Zij zal dit volk, hoe langer de oorlog duurt, des te meer samenvatten, met haar geloof vervullen en daar door zijn prestaties .opvoeren. Zij zal leder manen tot verveling van zijn plicht en zij zal —der vernietigen, die tracht zich aan zijn plichten te onttrekken. Zij zal dezen strijd zoo lang voeren tot als duidelijk resultaat een nieuwe dertigste Januari komt, n.L: de ondubbelzinnige ever- winning. DANK AAN DE WEERMACHT Wanneer ik op den dag van heden, terugblikkende, de resul taten der prestaties van den vrede in de achter ons liggende tien jaren overdenk., bevangt mij het gevoel van diepste dank baarheid jegens al degenen, die als medestrijders en medevor mers aan dit werk een zoo rijk en beslissend aandeel hebben. Niet minder echter ook moet ik dank zeggen aan de millioe- nen Duitsche mannen en vrou wen, die in de fabrieken en kan toren, op de boerenhofsteden, aan al de ontelbare instellingen van ons particuliere en staatsle ven hun vlijt en hun bekwaam heid ter besclpkking hebben ge steld. Sedert den eersten Sep tember 1939 komt deze dank echter in de eerste plaats toe aan onze soldaten, den maar schalken, admiraals, generaals en officieren, in het bijzonder ech ter aan de honderdduizenden en millioenen onbekende lagere lei ders en soldaten. Wat ons leger, onze marine en ons .luchtwapen aan trotsche daden van roem hebben volbracht, zal door de lauweren van het onverganke lijke omkranst de geschiedenis ingaan. Wat de onbekende gre nadier heeft moeten dragen, kunnen heden en toekomst wel nauwelijks afmeten. Te beginnen bij het hooge Noorden tot aan de Afrikaansche woestijn, van den Atlantischen Oceaan tot in de verten van het Oosten, van de Egeïsche Zee tot Stalingrad weerklinkt een heldenlied, dat duizenden jaren zal overleven. Dat het vaderland even waardig blijft aan deze unieke en juist ir de huidige dagen zoo moeilijke daden, is een gebod van zijn eer. Wanneer het tot dusverre in stad en land zijn geweldige bij drage leverde ter uitvoering van dezen strijd moet de totale ar beid der natie nu nog opgevoerd worden. De heldenstrijd van onze' sol daten aan de Wolga moet voor ieder een vermaning zijn om het uiterste te doen voor den strijd om de vrijheid van Duitschland en de toekomst van ons volk en daarmede in verdere beteekenis voor het behoud van ons geheele continent. De nationaal-socialis tische partij echter heeft den plicht om, evenals haar leden in alle wapendeelen onzer weer macht in voorbeeldige dapper- Onder de huidige omstandig. -3 heden kunnen wij elkaar soms met kleinigheden helpen. Ver- moedelijk hebt U nog wel leegt flacons staan van Togal. het be- faamde middel tegen rheumatiek. j isicnas, spit, hoofd- en zenuw-1 pijnen. Als U deze flacons tegenj betaling bij Uw apotheker of drv. gist wilt inleveren, kunnen wijl blijven leveren en behoeven wij] geen noodverpakking te gebrui- j ken. U doet er ons en anderen,! een grooten dienst mee. Bij voor-1 baat onzen dank. 2548 heid onderling te wedijveren,! ook de leidster van het vader-l land te zien. Het was de wil van onze vij anden om vreedzame steden en| dorpen met de middelen de wreede vernietiging te bedreiger Het is echter reeds thans bewe-| zen, dat zij slechts huizen ol menschen vernietigen, maar de: geest niet breken, doch slechts vermogen te sterken. GERMAANSCHE STAAT DIENT VEILIG GESTELD TE WORDEN. Wat bij den aanvang van de- zen oorlog aan vele Duitsche mannen en vrouwen nog onbe kend was, is hun thans duidelijk geworden: de strijd, dien ons de zelfde vijanden als eens in 1914 opgedrongen hebben, beslist over het zijn of de vernietiging van ons volk. De Almachtige zal d« rechtvaardige rechter zijn. Onze taak echter is het onzen plicht zoo te doen, dat wij voorj: Hem als voor den Schepper al Ier werelden naar de door gegeven wet den strijd om het leven vermogen te bestaan, dat wij zonder ooit te versagen, geen leven sparen en geen arbeid schuwen om het leven van ons volk voor de toekomst te behou den. Dan zal in dezen strijd eens het groote oogenblik ko men, waarop ons volk bevrijd zal zijn van den vijand van buiten, Uit de offers der dooden en de ruïnes onzer steden en dorper zal dan een nieuw leven op bloeien, om den staat verder te vormen, waaraan wij gelooven, waarvoor wij strijden en arbei den: den Germaanschen staat der Duitsche natie, als eeuwig en gelijk vaderland van alle mannen en vrouwen van on volk: het nationaal-socialistische Groot-Duitsche rijk. Daarin ech ter zal dan voor alle tijden die kracht aanwezig zyn, die noodig is, om ook in de toekomst o? Europeesche volkerenfamilie te beschermen tegenover de gevaren van het Oosten. Het Groot-Duit sche rijk en de daarmede ver bonden naties zullen zich boven dien echter ook nog die leefruim ten gemeenschappelijk moeten verzekeren, die voor het behoud van het materieele bestaan de zer volkeren onontbeerlijk zijn. w.g. ADOLF HITLER. Hoofdkwartier, 30 Januari 19431 Ned. Herv. Kerk Drietal t( I Zeist (4e predikantsplaats) ds. J. C. J, Dijkstra te Meppel. ds, C. M van Endt te Amstelveen en ds. H J. F. Wesseldijk te Eindhoven. Beroepen te Adorp cand. W. d( Jong te Rottevalle. te Oosternij ker (Fr.) cand. H. Cnossen, hulp prediker te Amstelveen. Benoemd tot hulpprediker tf Loosduinen cand. A. de Vries t< 's Gravenhage; te de Bilt-Bilthover ds. D. G. W. L. Roeder, emeritus prediant te Bilthoven. Geref. Kerken Tweetal te Rui- nerwold-Koekange (vacature ds T L. Kroes) ds. A. Brink te Bruch terveld, ds. K. J. Schaafsma te Ga meren en ds. w. Vreugdenhil t( Langeslag. Clir. Geref. Kerk Beroepen t< Werkendam ds. M. Overduin, voor heen predikant bij de Oud-Geref Gem. te Dordrecht. Ds. J. van den Berg overleden Op 73-jarigen leeftijd is ds. J. var den Berg, emeritus-predikant der Gereformeerde kerk te Zeist over leden. Ds. van den Berg werd ir 1892 predikant te Nieuwerkerk aar den IJssel en stond daarna te Rhoon, Slledrecht, Terneuze Feijenoord, Rhoon en Capelle a den IJssel. Per 1 April 1933 kree: hij emeritaat. Zevende predikantsplaats te HaarJ lem De kerkeraad der Neder- landsche Hervormde Gemeente tel Haarlem besloot over te gaan tot de stichting van een zevende pre-[ dikantsplaats.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2