DREEF-Burgsleeg 5 BINNENLAND Bon 06 is geldig. MEUBELEN GEMENGD NIEUWS Geldig zijn de volgende bonnen. RECHTZAKEN. SPORT. De sport in het teeken der gemeenschap. ZONDER BON AGENDA MARKTBERICHTEN. STADSNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN Winter aan het Oostelijk tront SS PK W. Zwagers (Vrijw. Leg. NedJ O H-P m Voor de volgende week zijn ter verkrijging van brood, beschuit, vlecsch, aardappelen en tabak (2 rantsoenen) aangewezen de bonnen 06. Honden en kattenbrood. - Van 1 tot en met 28 Februari wordt op bon no. 9 van de voederkaar- teii voor honden, hondenbrood verkrijgbaar gesteld, volgens de zelfde normen als voor de voor gaande periode. Op bon no. 9 van de voeder- kaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor dezelfde periode l'As kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 28 Februari a.s. zijn de bonnen no. 9 van bovenbedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen na dien niet meer worden aange nomen. Lokalen voor onderwijs in licha melijke oefening De secretaris generaal van het departement van opvoeding', wetenschap en kuituurbescherming heeft aan borg van het tewerkstellen van arbeidskrachten van kracht wor den. Deze verordeningen betref fen o.a. den gedwongen arbeid voor het meerendeel der gehuw de kinderlooze vrouwen. Hieron der vallen de vrouwen in den •leeftijd van 18 tot 40 jaar. Rede van Xojo Eerste-mi- nister Tojo heeft in een rede voor den Japanschen Rijksdag een uit voerig overzicht gegeven over den militairen en politieken toestand, benevens over de te nemen maat regelen op het gebied van econo mie en bestuur, welke er toe moeten bijdragen de eindoverwin ning in deze geweldige worsteling te verzekeren. Japan is voornemens nog dit jaar de vorming van een Bir- maanschen staat te erkennen en wel met de gebieden, die thans vallen onder het ressort van het huidige Birmaansche centrale be stuur. Wat de Philippijnen betreft, wilde spr. zijn vroegere verkla ringen herhalen, dat Japan bereid is tot samenwerking voor de op richting van de gemeenschap pelijke levensruimte. Spr. geloofde aan de Japansche eindoverwinning; Tot dat doel echter bereikt is, kan uiteraard verwacht worden, dat verdere ongemakken en beperkingen zul len voorkomen. Hét Japansche volk moet zich instellen op een eenvoudig leven, dat aangepast is aan de oorlogsomstandigheden. Het moet bereid zijn alle beper kingen, die een dergelijke oorlog met zich medebrengt, op zich te nemen. Om de groote taak recht te doen wedervaren, waarvoor Ja pan op dit noodlotbepalende oogenblik geplaatst is heeft de regeering den Rijksdag de nieuwe begrooting en dienovereenkom stige voorstellen voorgelegd en verzoekt den Rijksdag om zoo snel mogelijke goedkeuring. Ook minister Tani sprak in gelijken geest. (D.N.B.l. heeft alle soorten van prima materiaal, geen papier. gemeente- en schoolbesturen ge schreven, dat het hem is gebleken dat, nu in verband met de op richting van scholen voor voort gezet lager onderwijs behoefte ontstaat aan schoolruimte, in sommige gevallen gymnastieklo kalen tot klasselokalen worden ingericht. Dit acht hij onjuist, omdat de opbouw van een deel van het onderwijs niet moet wor den verkregen ten koste van een ander niet minder belangrijk ge deelte. Het onderwijs moet ook in dezen worden gezien als een eenheid. Hij acht het noodzake lijk, dat de voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aanwe zige lokaliteiten ook daarvoor worden gebruikt. De secretaris generaal dringt er dan ook met klem op aan, dat de aanwezige gymnastieklokalen voor het on derwijs in de lichamelijke oefe ning beschikbaar blijven en indien zij thans nog voor andere doel einden worden gebruikt, zoo spoe dig mogelijk weer worden vrijge maakt, opdat het onderwijs in de lichamelhke oefening ongestoord voortgang kan hebben. Nieuwe handleiding voor het geschiedenisonderwijs Dezer dagen verscheen een geschrift van prof. dr. Jan. de Vries, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, getiteld „Onze Voor ouders". Hierin wordt yan het leven der Germanen een zeer objectief en duidelijk beeld ge geven, dat in menig opzicht vol komen afwijkt van de dusver vaak op dit stuk gegeven onjuiste voor lichting, aldus schrijft de secre taris-generaal van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming aan ge meenten en onderwijs-instanties. Mitsdien acht de secretaris-gene raal het van belang, dat het ge schrift als handleiding bij het on derwijs in de geschiedenis en als leesboek wordt gebruikt. Gebruik in de rijksscholen stelt hij verplicht, en wel voor de 1ste en 2de klasse der inrichtingen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en van de kweekscholen. Voorts geeft hij den burge meesters in overweging het boek in gebruik te doen nemen in de onder hen ressorteerende inrich tingen van gemeentelijk openbaar onderwijs, voor de gymnasia, lycea en H.B.S.-en, voor de leerlingen der eerste en tweede klasse, voor de lagere scholen in het zevende en achtste leerjaar. Soortgelijk verzoek heeft hij aan de besturen der bijzondere scho len gedaan. De Nederlandsche Kultuurkamer en de evacuatie Aan allen, die zich bij de Nederlandsche Kul tuurkamer hebben aangemeld, en al of niet hun „bewijs van aan melding" reeds ontvangen heb ben, wordt medegedeeld, dat zij ter vermijding van ernstige moei lijkheden bij de uitoefening van hun beroep, binnen twee weken opgave van adreswijziging behoo- ren in te zenden aan de afdee- ling ledenregistratie van de Ne derlandsche Kultuurkamer, 2de v. d. Boschstraat 46, te 's-Gra- venhage. Verouderde verkeersteekens In het besluit van den secre taris-generaal van waterstaat van 8 October 1941 betreffende de wegenverkeersregelingy werd be paald, dat de verouderde ver keersteekens uiterlijk 31 Dec. 1942 door de in genoemd besluit ver- Boerin in de vlammen omge komen De kapitale boerderij van de familie J. in het gehucht Brakke bij Gilze is, op het woon huis na, tot den grond toe afge brand. Hierbij is de weduwe J. in de vlammen omgekomen. Men slaagde er in 16 stuks vee en 2 paarden te redden. Verzekering dekt de schade. De brand is door kortsluiting in de schuur ontstaan. De weduwe J., die alleen thuis was, heeft ver moedelijk zelf willen ingrijpen, hetgeen haar noodlottig werd. Onvoorzichtige dame door trein gedood Bij de spoorweghalte Driebergen-Westerveld wilde de 47-jarige mevrouw P., die op weg was naar haar woonplaats, Be verwijk, nog in den trein stappen toen deze reeds in beweging was. Daarbij viel zij tusschen het per ron en de rails, met het gevolg dat zij door den trein werd over reden en op slag gedood. Mevr. P. was moeder van 3 kinderen. Aah brandwonden overleden Het 2-j. zoontje van de familie J. D. te Ter Apel kreeg bij het omvergooien van een emmer met heet water ernstige brandwonden. Het werd in het ziekenhuis te Emmen opgenomen, waar het aan de bekomen verwondingen is overleden. Kindje overreden. - Het 4-ja- rig dochtertje Klasina van de familie K. Moes te Grootegast, is bij het spelen onder een vrachtauto geraakt en eenigen tijd daarna aan de verwondin gen overleden. Brandstichters gearresteerd. - Vorige week Vrijdagavond brand de, zooals gemeld, het bekende café „Het wapen van Hem" an nex woonhuis, in de gemeente Venhuizen tot den grond toe af. Bij een onderzoek bleek, dat de brand geen natuurlijke oorzaak had. Als verdacht van brand stichting werd daarop de eige naar V. in verzekerde bewaring gesteld. Na een langdurig ver hoor heeft de man een volle dige bekentenis afgelegd. Hij is op transport gesteld naar het huis van bewaring te Alkmaar. De economische rechter straft Omdat het met de uien niet zoo royaal gesteld was, had C. Nagte- gaal tè- Voorschoten maar een hoe veelheid gestolen van een land. Drie maanden gevangenisstraf vor. derde thans de officier, omdat hij diefstal van te velde staande ge wassen ernstig vond. De rechter veroordeelde tot zes weken gevan genisstraf. Drie kilo suiker ver handelde H. L. Versluis te Leiden zonder er bonnen voor in ont vangst te nemen. Voor dezen vorm van zwarten handel vorderde de officier twee maanden gevange nisstraf. De rechter legde een week gevangenisstraf op. 31 JAN. T/M. 6 FEBRUARI. 06A Brood 4 rants. 1 Brood of J gebak 06B Brood 06 Beschuit 06A V lees e li 06B Vieesch 06A Aardap. 06B Aardap. 06A Tabak 06B Tabak 14 rants. 1 rants. Ms rants. Ms rants. 2 K.G. 1 T.G. 1 rants. 1 rants. Besch., Br. of gebak Vieesch of Vl.waren Aardapp. Tabak- Tabak vervangen. Door een in het giste ren verschenen verordeningen blad opgenomen besluit wordt thans bepaald, dat dit het geval moet zijn op een nader door dezen secretaris-generaal te be palen tijdstip. Verhooging van den kinderbij slag - Bij besluit van de secretaris sen-generaal van de departemen ten van sociale zaken en van finan ciën is een verhooging van de uitkeeringen ingevolge de kin derbijslagwet afgekondigd. Bij een loon van f.6 of minder per dag bedraagt de vermeerdering van den bijslag 10 cent, bij een loon van meer dan f6- en ten hoogste f8 per dag 5 cent. Arbeiders met meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar ontvangen dus voort aan een kinderbijslag van 20 cent per dag, indien hun dagloon f. 4 of minder bedraagt Bij een dagloon van meer dan f. 4 en ten hoogste f8 is het be drag van den kinderbijslag op 25 cent gesteld. Voor hoogere loo- nen blijft de uitkeering onver anderd op 25 cent per dag ge handhaafd. Deze verhooging draagt een tijdelijk karakter. Zij wordt voor de eerste maal gege ven op de uitkeeringen over het vierde kwartaal van 1942 en zal zich verder over het geheele jaar 1943 uitstrekken. De aan dezen maatregel verbon den uitgaven, waaronder begre- pende administratiekosten, wor- De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 30 Januari: 05 brood, be schuit, vieesch, aardappelen, melk taptemelk, tabak en sigaretten. Wie slordig op zijn bonnen is Staat met één been in de gevangenis. HET .JAAR 1942 BRACHT POSITIEVE RESULTATEN. In het departement van volks voorlichting en kunsten te Den Haag is gistermiddag de eerste sportpersconferentie in het nieuwe jaar gehouden. Ter gelegenheid hiervan heeft de leider der sport persconferenties, de heer H. A. Goedhart, er op gewezen, dat het jaar 1942, voor ons land van groote beteekenis is geweest. Er zijn po sitieve resultaten verkregen, welke voor de toekomst van ons land en ons volk van de grootste beteeke nis zijn, waarop in dit zoo juist aangevangen Jaar verder zal wor den gebouwd en die ontplooiing zal brengen in overeenstemming met de medewerking en offerbe reidheid- van ons volk. Door middel van onze mooie sport kunnen wij allen weer tot het bewustzijn brengen, dat zij een deel vormen van het geheel en dit geheel de onmisbare schakel is van onze samenleving. Onze sport zal in het teeken dezer groote ge meenschap moeten staan. Nog te vaak hebben individueele dingen op den voorgrond gestaan. Van nu af aah kan dat niet meer. Onze taak zij voorts de vorming van het karakter der Jeugd en de maskers, die eenmaal toch als schijn zullen worden ontdekt, te laten vallen. De Jeugd moet op groeien, tot karaktervolle leden der gemeenschap. Er moet een gemeen schap groeien, die in een, door het gemeenschappelijk doorleefde ver kregen. zelfbeoordeeling op zich zelf kan vertrouwen. Dit zij ons divies voor onze sa menwerking in dit jaar op het ge_ bied van de sport en de lichamelijke ontwikkeling en opvoeding. Daar van kan niet afgeweken worden, omdat het een te belangrijk deel uitmaakt van onze gemeenschap pelijke taak. Dit terrein is van een dergelijk volksbelang, dat wij ons experimenteeren niet meer kunnen veroorloven. Met deze ge dachte wilde spr. het sportjaar 1943 aanvangen. BOKSEN. BesselmannVan Dam In een gisteren te Den Haag gehouden persconferentie heeft de voorzitter van den Ned. Boksbond meegedeeld dat een eventueele revanchewed strijd tusschen Besselmann en Van Dam niet verwacht kan worden voordat de officieele termijn van 6 maanden is verstreken, dus niet vóór 20 Juli WATERPOLO. PoelmeerE.Z.C. Voor de competitie speelde Poelmeer gelijk tegen L.Z.C. (22). Rust 10 voor Poelmeer. SCHAKEN. Leidsehc Schaakbond Voor .de le klasse (avondgr.) is een wed strijd te Oegstgeest gespeeld. De voorloopige uitslag luidt: Oegst geest I 3 x x - En Passant I 5 x x. Waarschijnlijk wint laatstgenoemd tiental met 64. Voor de 3e kl. won V.T.L. II (L.dorpj met 6 p. tegen 4 p. van Oegstgeest II. PRIMA TE ROOKÉN ZACHT VOOR DE KEEL GEGARANDEERD ZUIVER Uitsluitend verkrijgbaar bjj Uw winkelier HANDELMU. „JUST LOVE" ROSWUK (Z.-HJ Zaterdag Volkshuis: Kunstmiddag door H. C. Verkruysen te 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Januari 20 uur tot Zaterdag 30 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum. Mare 110 Tel. 20406; de Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Raadhuis park 8. Tel. 26274. vatte teekens moesten wordenden door den staat gedragen,. GOUDA. 28 Jan. Veemarkt. Aan gevoerd 290 stuks, waarvan: 1 ma gen valken; 102 biggen f. 2535; 51 runderen, 51 nuchtere kalveren 2 graskalveren, 3 schapen, overge nomen N.V.C.; 81 bokken en gel ten, f. 50225. Handel redelijk. LEIDEN. 29 Jan. 1943. Veemarkt Aangevoerd: 6 stieren; 54 kalf- en melkkoeien f.8001200, vlug; 82 varekoeien f. 400725, vlug; 33 pinken f. 300460. t. vl.; 60 nuch tere slachtkalveren; 24 vette scha pen; 2 zeugen; 17 mestvarkens: 157 bigg-en f. 2440 vlug; 141 bokken en géiten f. 80190, vlug. Kaasmarkt. 29 Jan. 1943. Goud- sche kaas le srt. f. 62.50. 3 part. Hoofdagent B. G. Bruins jubf^ leert Een bekende figuur bij I de Leidsche politie, hoofdagent s B. G. Bruins herdenkt a.s. Maan- c dag zijn zilveren jubileum in ge- 1 meentedienst. De aanstaande ju- 1 bilaris ontving op 1 Februari 1918 1 een aanstelling als agent 2e klasse in tijdelijken dienst, om een half jaar later in vasten dienst over 1 te gaan. Precies een jaar daarna werd hij bevorderd tot agent 1ste klasse, in 1926 tot brigadier en in 1927 tot hoofdagent, in welke j kwaliteit hij werd werkzaam ge- steld bij de recherche. Met het oog op de omstandigheden zal de gebruikelijke huldiging vanwege' het korps ten Politiebureele ach- j terwege blijven, doch gezien zijn groote bekendheid in en buiten het korps - hij is o.m. reeds vele jaren bestuurslid van het Jubi- leumfonds - zullen ongetwijfeld velen gaarne gebruik willen ms ken van de gelegenheid om hei des middags tusschen 2 en 5 uur te zijnen huize, Van de Sande Bakhuyzenlaan 24 geluk te wen- schen. Ter Algemeene Landsdruk kerij is het jaarverslag over 1941 verschenen van den directeur van het Rijksmuseum van Oud heden alhier. BINNENLAND. Inspectiereis door Nederland De opperbevelhebber West, gene- raal-veldmaarschalk Von Rund- stedt, heeft de laatste dagen een inspectiereis door Nederland ge maakt. Bij deze gelegenheid woonde de veldmaarschalk oefe- ningen van alle wapens der in Nederland staande troepen bij en overtuigde hij zich van de voort durende paraatheid en gevechts kracht der voor de kustverdedi ging bestemde weermachtsonder- deelen. Voorts inspecteerde ge- neraal-veldmaarschalk Von Rund- stedt op zijn reis nieuwe kust- verdedigingswerken BUITENLAND. In Genua verwoeste kerken. - J Volgens mededeeling van de aartsbisschoppelijke curie zijn bij den aanval van de Engelsche luchtmacht op Genua 72 kerken, I kapellen en bedehuizen vernield. - Onder de vernielde gebouwen j voor den eeredienst bevinden s zich veertig parochiekerken. En- I kele van de door de luchtaan- I vallen getroffen kerken moeten I geheel gesloopt worden om weer i hersteld te kunnen worden. Voor J de overige kerken zal een jaren- lange arbeid noodig zijn voordat -F zij voor dén eeredienst gebruikt kunnen worden. - (D.N.B.) De onderhandelingen tusschen de Gaulle en Giraud. - Omtrent1 J de onderhandelingen tusschen de j Gaulle en Giraud te Casablanca meldt United Press uit Londen,»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2