^.Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen 83ste Jaargang Vrijdag 29 Januari 1943 No. 2540S BUITENLAND Aanmeldingsplicht van Duïtsche mannen en vrouwen. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. VERDUISTEREN: STICHTING Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. TIEN JAREN. Interview met dr. Ley. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Teneinde Duitschlands wil om te leven en te overwinnen maxi maal op te voeren, heeft de Duitsche algemeen gevolmach tigde voor den „Arbeidseinsatz", gouwleider Sauckel, een verorde ning uitgevaardigd over de aan melding van mannen en vrou wen ten behoeve van de rijks verdediging. Volgens deze veror dening moeten alle mannen van 16 tot 65 jaar en alle vrouwen van 17 tot 45 jaar zich bij het voor hun woonplaats bevoegde arbeidsbureau melden, zoodra zij daartoe opgeroepen worden. Uiteraard vallen reeds in een beroep werkzame mannen en vrouwen niet onder de verorde ning. Voorts niet scholieren, geestelijken en vreemdelingen. Van de aanmelding zijn vrijge steld alle vrouwen met een nog niet leerplichtig kind of met minstens twee kinderen beneden de 14 jaar. Doch ook de vrouwen die slechts een kind hebben, dat reeds leerplichtig is, zullen krach £ens de verordening pas dan voor n „Arbeitseinsatz" in aanmer king komen, wanneer geschikte gehuwde vrouwen zonder kinde ren in het geheel niet meer voor den Arbeitseinsatz" beschik baar zijn. De verordening legt voorts nadrukkelijk de vervulling van persoonlijke wenschen over den aard van het werk vast en wel in het kader van de arbeids- raadpleging door de arbeidsbu- reaux. Door onderzoek zal af zonderlijk worden nagegaan, in hoeverre de opgeroepenen voor werkzaamheden der rijksverde diging gebruikt kunnen worden. In de inleiding van de veror dening wordt gezegd, dat alle Duitsche mannen en vrouwen in dezen de geheele wereld omvat- tenden strijd voor het behoud ret kJer Ttsei Het communiqué van gisteren van het Italiaansche hoofdkwar tier luidde: „In Tripolitanië geen bijzonde re actie. Duitsche jagers schoten in gevechten 5 Curtiss-toestellen neer. Levendige wederzij dsche verkenningsbedrijvigheid in Tu nesië, waar vijandelijke pantser-" wagens door artillerievuur wer den teruggedreven. De vlootbasis la Valetta op Malta is door een onzer forma ties vliegtuigen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen verschenen boven Rocella Marina, Siderno en Giojosa (Reggio, Calabrjë). Zij lieten eenige bommen vallen en beschoten twee treinen met ma chinegeweervuur. Er zijn één doode en 13 gewonden, die allen werden getroffen door ontplof bare kogels. Een trein tusschen Cassibile en Avola (Syracuse) en het station Brolo (Messina) werd eveneens met machinegeweren bestookt. Er zijn één doode en eenige gewonden. Op den weg naar Vittoria Ragusa loste een ander vliegtuig mitrailleurvuur, doch het werd door het lucht doelgeschut getroffen en viel brandend neer. Van de verschil lende operaties zijn twee onzer vliegtuigen niet teruggekeerd. Het blijkt, dat het vijandelijke koopvaardijschip van middelbare tonnage, dat volgens het weer- machtbericht van eergisteren door een torpedovliegtuig getrof fen was, is gezonken. Comman dant van het vliegtuig was Bat- tista Mui-a." van hedenavond 17.20 uur tot morgenochtend 8.26 uur De maan kwam in den afgeloopen nacht op om 1.09 uur en ging vanmorgen om 11.52 uur onder: het was vandaag Laatste Kwartier van het leven en voor de vrijheid en veiligheid der natie hun krachten uitsluitend ter beschik king moeten stellen van de strij dende en arbeidende volksge meenschap en moeten richten op het doel van dezen oorlog n.l. het zoo spoedig mogelijk behalen van de eindoverwinning. In grooten opmaak en met koppen zooals ,,de mobilisatie van alle krachten voor den oorlog", „geheel Duitschland draagt bij tot de overwinning", publiceert de Duitsche pers de verordening over de aanmelding van man nen en vrouwen voor taken der rijksverdediging. In uitvoerige commentaren leggen de bladen er den nadruk op, dat hier sprake is van een daad van levenswil van "net thuisfront in een tijd van den moeilijksten strijd en van een uiting van den wil tot overwin nen bij het Duitsche volk. Bij onze vrijwilligers. Bedrijvigheid tijdens het poetsuur Atlantic-Holland-Pax m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal ^blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 1.2.'43 Rotterdam, 9 uur, Deut sches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schij- straat 66. 2.2/43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43 Venlo. 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur. Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2/43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2/43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2/43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2/43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10-2/43 Den Haag, 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg De aanmeldingsplicht, aidus de Deutsche Allgemeine Zeitung, heeft een politieke en een eco nomische zijde. Op den algemee- nen bolsjewistischen aanval ant woordt Duitschland met de to tale mobiliseering, en dit ant woord is van de grootste poli tieke beteekenis. VOOR HET ONDERHOUDEN VAN DE DUITSCH-NEDER- LANDSCHE BETREKKINGEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied heeft bij decreet van 27 Januari 1943 een stichting voor het onder houden van de Duitsch-Neder- landsche betrekkingen opgericht. Bij de taken van deze stichting gaat het om de oprichting van instellingen van algemeen belang, zooals b.v. moedertehuizen en kin- dervacantiehuizen e.d.. benevens van wetenschappelijke instellin gen, die dienstig zijn voor het on derhouden en bevorderen van de Duitsch-Nederlandsche overeen stemming. De taken worden de stichting door den Rijkscommissaris naar behoefte van geval tot geval op gegeven. De „B. Z. am Mittag" geeft, ter gelegenheid van den lOen verjaardag van de machtsover name in Duitschland door Adolf Hitler, een speciaal nummer uit, waarin de Leiders der verschil lende Europeesclie vernieuwings bewegingen hun waardeering en vertrouwen uitspreken in der- arbeid van den Führer. Van de hand van den Leider werd de volgende boodschap in-de bladen opgenomen „Wij weten met volstrekte ze kerheid, dat er zonder nationaal- socialisme en fascisme nu geen Europa meer zou zijn. Terwijl in Europa, na den gruwelijken strijd van 19141918, de demo cratie en de ontwapening wer den gepredikt' door de aanhan gers van Moskou, werd van 1917 af in het hermetisch afgesloten Russische continent het groot ste wapenarsenaal gevormd, dat ooit ontstaan is, met het doel Europa te veroveren, de volkeren in bolsjewistische slavernij te voeren en de Europeesche cul tuur te vernietigen. Indien, nu tien jaren geleden, de macht in het Duitsche Rijk niet overgegaan was in de han den van Adolf Hitler en zijn mannen, indien het democrati sche regime in Duitschland zou hebben voortgeduurd, zou er in 1941 geen macht geweest zijn in staat om het bolsjewisme te kee- ren uit Duitschland en daar mede uit Europa. Eens zal geheel Europa dit er kennen en met die erkenning zal komen de dank van allen, dat God nog juist bijtijds aan Euro pa geschonken heeft Adolf Hit ler en Benito Mussolini met allen, die trouw om hen heen geschaard zijn, dragende de roe ping Europa te bewaren en toe nieuw leven te wekken. In deze dankbaarheid en er kenning staat de herdenking van de tien jaren 1933 tot 1943 en ons vertrouwen, dat de gebrach te offers niet tevergeefsch zijn. MUSSERT." De strijd bij. Stalingrad. - In aanvulling op het weermachtbe- licht verneemt het D.N.B o.a.: De heldenstrijd duurt voort. On afgebroken bestoken de vijande lijke artillerie en luchtmacht de dappere mannen. Elk middel is den bolsjewieken goed om de verdedigers neer te slaan. Sov jet-groepen vallen des nachts aan in Duitsche uniform. Niet alleen met granaatwerpers van allerlei kaliber, doch rolfs met artillerie schieten de bolsjewie ken op eiken afzonderlijken Duit- schen soldaat, die zich overdag vertoont. Van overal rapen de bolsjewieken nieuwe strijdkrach ten bijeen om de reusachtige verliezen aan te vullen. Naast overgebleven elite-eenheden wor den versch opgestelde formaties van 17-jarigen vermengd met nog ongenezen gewonden en met soldaten die tot dusver slechts gebruikt werden achter het front om door de sovjet-pantserwa gens naar de Duitsche machine geweren te worden opgejaagd. Gevangenen die bij sovjet-aan vallen onlangs gemaakt zijn, ble ken afkomstig te zijn van sov- jet-aanvoerformaties, die nog nooit bij de infanterie gediend hadden en dien hun commissa rissen verteld hadden, dat de Duitschers niet meer in staat waren tegenstand te bieden en zij derhalve konden doormar- cheeren. Het lichte afweerge schut ten Westen van Stalingrad wordt uitsluitend door bolsjewis tische vrouwen bediend en de verdedigers zien met het bloote oog sovjet-vrouwen dienst doen in de artillerie-stellingen bij de sovjet-aanvoerdiensten. De kwestie der arbeidskrach ten in Engeland. - Naar de Brit sche berichtendienst meldt, heeft de Britsche minister van arbeid Bevin in het Lagerhuis medege deeld, dat onmiddellijk drie nieu we verordeningen over de waar- De Berlijnsche A.N.P.-corre spondent meldt: De Reichsorganisationsleiter der N.S.DAH. en leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, heeft in een interview met een redacteur van de Berliner Illustrierte Nachtausgabe ter ge legenheid van den aanstaanden tienden verjaardag' van de machts aanvaarding verklaard, thans, na 3% jaar oorlog, meer dan ooit van de overwinning van Duitsch land overtuigd te zijn. Dr. Ley, die reeds vroeger ver klaard heeft, dat het tegen de Joden en niet alleen tegen de Engelschen, bolsjewisten en Ame rikanen gaat, zeide steeds te heb ben geweten, dat deze oorlog er een zou zijn op leven en dood. Wie de Joden aanvalt, moet op alles voorbereid zijn. Daarbij kon verwacht worden, zoo vervolgde dr. Ley, dat wij den strijd moes ten aanbinden tegen de geweldige reserves aan materiaal en men- schen van drie wereldmogendhe- den, China niet meegerekend. De beslissende vraag bij het uitbreken van den oorlog was of het 'gelukken zou, ons in den eer sten stormloop genoeg lucht te verschaffen. Dat heeft de Füh- rer in de veldtochten tegen Polen tegen het gevaar van een front van Engeland en Frankrijk, in Noorwegen, in den veldtocht in het Westen en in den nog juist op tijd begonnen zwaren veld tocht tegen het bolsjewisme tot stand gebracht. Onze vijanden hebben in het begin gedraald en geëxperimenteerd. Wij hebben moedig en vastberaden het voor terrein gezuiverd en 't bolsjewis me aangepakt. Dat is de grond slag van onze overwinning. Doch het is een oorlog, waarbij het in de laatste beslissing om centime ters kan gaan. Zoo is het nu een maal in den strijd op leven en dood: het gaat om de allerlaatste kracht en om de laatste reserves aan zenuwen. De partij is, naar dr. Ley verder verklaarde, voor haar taak bere kend gebleken en het systeem van cellen en blokken is goed. Zij is, zeide hij, een der belangrijk ste voorwaarden voor de over winning geworden, daar wij er ieder mee bereiken, zoowel met de alledaagsche dingen als met de hoogere vraagstukken der we reldbeschouwing. WÜ kunnen de' vorming van de kleinste ziekte verwekkers in het volkslichaam verhinderen. Dr. Ley verklaarde, dat de par tij in den oorlog pas goed haar bestaansrecht heeft bewezen, ook tegenover hen, die wellicht nog bij het uitbreken van den oorlog van meening waren, dat de partij niet meer noodig was. Zij heb ben ingezien, dat de partij, wan neer het ernst is, steeds in de voorste linie staat, daar, waar men snel en met succes kan op treden. In het Duitsche Arbeitsfront, zoo vervolgde de Reichsorganisa tionsleiter, was 't nog moeilijker de menschen te winnen. Men nam er destijds aanstoot aan, dat een militair begrip in het econo mische leven werd ingevoerd. Het tegendeel is juist gebleken, wij hebben met de soldatendiscipline en de kameraadschap onder de arbeidende Duitsche volksgenoo- ten de rivaliteit tusschen front en vaderland uitgeschakeld. Dat is het geheim van onze onkwets baarheid. De houding der natie is de groote overwinning, die de N.SD.A.P. in dezen oorlog behaald heeft, aldus dr. Ley. Slechts een gezond volk kan de millioenen buitenlandsche arbeiders in de wapenfabrieken, die thans de ze ven millioen verre overschrijden, onder zich hebben. Wij weten, dat de agitatie onzer vijanden zich aan het streven, den Duit- schen arbeider langs welken weg ook, mede door middel van de millioenen buitenlandsche arbei ders, te verleiden, reeds de tanden kapot gebeten heeft. Het Duitsche volk heeft onze sociale politiek begrepen, ja nog meer: ik per soonlijk geef toe, dat ik in dezen oorlog van den Duitschen arbei der geleerd heb, wat socialisme is. Het is het tot prestaties bereid zijn. Dr. Ley wilde zich niet uitla ten over de politieke of econo mische ontwikkeling in den ko menden tijd. Wel kwam hij op tegen de bewering, dat deze oor log alles vernietigt.Reeds dat, wat onze soldaten in het Oosten in den eersten stormloop van den oorlog veroverd hebben, legt ieder toekomstig kind van Duitsche ou ders een vermogen in de wieg. Met gezondheid, bekwaamheid en vlijt heeft ieder kind 't vooruit zicht, dit vermogen ook practisch te verwerven. Daarmede staan den komenden generaties schatten ter beschikking, die zij zelfs in twee eeuwen niet kunnen uitputten. Daarmede verdwijnt echter ook in het nationaal-socialistische Duitschland de nijd tusschen arm en rijk. Want wat Duitsche soldaten veroveren, behoort het geheele Duitsche volk. Daarmede is ook het sociale probleem van zelf opgelost. Al het andere is dan nog slechts een kwestl» Tan or ganisatie.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1