fis 16 vijandelijke scuepen verloren gegaan i Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen ^~B3ste Jaargang Donderdag 28 Januari 1943 No. 25408 BUITENLAND —|Dr. Göbbels roept op tot totale oorlogs- leiinspanning. EXTRA-BERICHT. VERDUISTEREN: Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Mr. dr. Van Genechten commissaris van Zuid-Holland. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. MEDEDEELING. LEIDSCH® DAGBLAD TV idei-' Rijksminister dr. Göbbels geeft ^ijjln het weekblad „Das Reich" >mpnder het opschrift „de blik 23naar voren" het parool tot de totale oorlogsinspanning. De oor- p-log, aldus de minister, heeft het ^hardste stadium bereikt en vraagt ^derhalve een reserve, die niet te ^overtreffen valt. Het Duitsche volk heeft veel meer kracht dan het op het oogenblik schijnt te weten, in elk geval meer dan het Jthans gebruikt om den oorlog den besüssenden keer te geven. Het is derhalve slechts een eisch ■an nationale moraal, wanneer ans iedere manlijke en vrou- rlijke Duitschei- van respectie- lijk 16 tot 65 en 17 tot 45 jaar or de wet gedwongen wordt eigen arbeid en prestatie leen persoonlijke bijdrage te leve- 'een tot den oorlog en aldus ook t de overwinning. In andere irlogvoerende landen is dit reeds g het geval. Wij moeten den Führer een operatieve reserve geven, die ten jjitolle opgewassen is tegen alle mogelijkheden van den oorlog en de plaats der soldaten, die den oorlog ingaan moeten o.a. on- ^middelüjk de nog buiten het ar- grbeidsproces staande mannen en ju vrouwen treden. In dit verband wijst de minister op de millioe- vrouwen, die sedert jaar en dag op de meest verschillende plaatsen van het Duitsche eco nomische proces staan, hoewel haar mannen aan het front strij- _den en zijzelf bovendien thuis nog een aantal kinderen moeten verzorgen. Zij hebben het recht inVan ons te eischen, dat zij niet alle lasten alleen dragen, doch, n(dat degenen, die tot nu toe nau- eiwelijks iets voor den oorlog heb raten gepresteerd, op overeenkom stige wijze daaraan zullen deel- nemen. Indien de reeds getroffen en nog te nemen maatregelen al diep ingrijpen in het leven, vaak ^ok in het gezinsleven, van elk tnndividu, zoo herinnert de minis- «ter daartegenover aan de enor me offers, die het front dagelijks moet brengen. Wij in het vader- land, aldus dr. Göbbels verder, 'Vervullen slechts een primitieven plicht van dankbaarheid, wan- ;jneer wij daarbij de soldaten aan ir DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche Zee en in de Noordelijke IJszee zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 b.r.t., deel uit makend van kleine, zwaar beschermde aanvoerkonvooien, in den grond geboord. In de wateren van den Atlantischen Oceaan hebben zij voorts ondanks een buitengewoon hevigen storm tusschen Groenland en den evenaar nog tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 b.r.t. vernietigd. Daarmede verloor de vijand weer 16 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 b.r.t. het front ter zijde staan en al les doen om naar beste krachten ons deel tot bespoediging van de overwinning te leveren. Wij wil len onze vijanden overwinnen en ons niet door hen' laten overwin nen. Wij willen hen niet alleen evenaren, doch hen met alles overtreffen. Wij hebben alle ma teriaal daartoe en hoe moeilijker de toestand is, des te vastbeslo tener moeten wij er tegenover staan. Slechts een ijzeren ge slacht zal zich in den storm van onzen tijd kunnen handhaven. Zijn moed moet onwrikbaar zijn. Wanneer een volk die gezindheid in het harte draagt is het be stand tegen elk gevaar. De ontmoeting tusschen Chur chill en Roosevelt In Berlijn- sche politieke kringen - zoo wordt van welingelichte zijde vernomen - schijnt men niet geneigd te zijn de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill zoo belangrijk te achten als zij naar de opvatting der opstellers van het commu niqué klaarblijkelijk moet lijken. Aangezien men zich van de moei lijkheden, die de vijandelijke oor logvoering ontmoet, evenzeer be wust is als de tegenstander zelf, maar tevens de eigen reserves en mogelijkheden veel beter kent dan de vijand, doorziet men de met de redactie van het communiqué gepaard gaande propagandistische bedoeling zeer duidelijk. Deze bedoeling wordt volgens de op vatting van politieke kringen te Berlijn door de verklaring van Roosevelt aan de pers, dat de ge allieerden den oorlog zouden van hedenavond 17.18 mu- tot morgenochtend 8.28 uur De maan ging heden onder te 11.26 uur en komt vannacht om 1.09 uur op. Bij onze vrijwilliger». De top ia bereikt, een handdruk bezegelt de prestatie SS PK Fink-O H-P m l» Het SS-Ersatzkommando deelt ,mede: Vrijwilligers voor de Waf- «en-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. levens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die «r bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljonDe opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 1.2.'43 Rotterdam, 9 uur, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schij- straat 66. 2.2.'43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43 Verüo. 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur, Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, school ïepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10.2.'43 Den Haag, 9 uur, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg neming aan den oorlog georga- voortzetten tot de capitulatie der spilmogendheden en van Japan, nog bijzonder duidelijk geaccen tueerd. Dat Roosevelt den wensch heeft de sterkste coalitie, die de historie kent, zoo'n einde te be reiden, gelooft men gaarne van hem. Mocht men echter ernstig hopen een dergelijk doel te be reiken, dan noemt men dat te Berlijn een gebrek aan werke lijkheidszin, waarvoor in het ver der verloop der zaken de straf niet zal uitblijven. Dat een dood bloeden der Europeesche volken in den afweerstrijd tegen de bols jewistische massa's de vurige wensch van Roosevelt is, komt echter volkomen overeen met de voorstelling, die men zich te Ber lijn van dezen man, in wien men een der misdadigste figuren der wereldgeschiedenis ziet, maakt. Roosevelts reis naar N.-Afrika, zijn theatraal verschijnen in het zonder strijd veroverde Fransche gebied is, naar men verder zegt, symbolisch voor het Amerikaan- sche imperialisme. Zij is echter ook kenmerkend voor de situatie in Noord-Afrika, waar de on- eenigheden onder de invasiemo- gendheden en de Fransche dissi dente troepen een omvang hebben aangenomen, die een persoonlijk ingrijpen van Roosevelt en Chur chill noodzakelijk heeft gemaakt. De innerlijke oneenigheden. die zakelijk niet meer konden worden overbrugd, moesten nu door een bombastische bijeenkomst en door de bij de democratieën daar mede gepaard gaande, gebruike lijke propagandabluf verbloemd worden. Wat de militaire besprekingen betreft, op den voorgrond stonden het tonnageprobleem en de be strijding van het duikbootgevaar als de voor de geallieerden op het oogenblik brandendste mili taire problemen. Het feit, dat de diepgaande behandeling juist van deze problemen in de Britsch- Amerikaansche uitlatingen wordt verzwegen, doet den omvang van de op dit gebied steeds p-ooter wordende moeilijkheden bijzonder duidelijk uitkomen. Aangezien alle leverantie-aanvragen met de nog voorhanden zijnde sterk gedeci meerde tonnage niet meer bevre digd kunnen worden, stond vooral de omstreden kwestie op den voorgrond, welke leveranties, re kening houdende met de trans portmoeilijkheden.- het eerst moe ten worden uitgevoerd. Om de ontzaglijke moeilijk heden van dit, voor de geallieerden ten slotte onoplosbare probleem te verbloemen, werd als onderwerp van de besprekingen het thema „offensieve operaties voor 1943" voor de buitenstaan ders opgegeven. Alles, wat hier over in de ontvangen uitlatingen gezegd wordt, wordt te Berlijn als zuivere propaganda beschouwd (A.N.P.). Kloof tusschen Giraud en. De Gaulle nog niet overbrugd - De diplomatieke correspondent van Reuter bevestigt, dat het ijdens de politieke besprekingen tus schen Giraud en De Gaulle te Casablanca dezen beiden „voor het oogenblik" niet mogelijk is geweest de „kloof tusschen beider meeningen" te overbruggen. Het hoofdkwartier van gene raal Giraud heeft, naar deBrit- sche berichtendienst meldt, een communiqué gepubliceerd. Hierin wordt o.a. verklaard, dat het persoonlijke contact van generaal Giraud met generaal De Gaulle een „eerste onderzoek" van de voorwaarden mogelijk heeft ge maakt, waarop de Fransche deel- Foto Nat: Fotokantoor. Mr. dr. R. van Gcnechtenr Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den heeft den procureur-gene raal te Den Haag, mr. dr. R. van Genechten, onder gelijktijdig eer vol ontslag uit zijn huidig ambt, benoemd tot commissaris van de provincie Zuid-Holland. niseerd kan worden. De desbe treffende gedachtewisseling dient voortgezet te worden. Bovendien is besloten een permanent ver bindingsbureau op te richten. (D.N.B.) De verliezen der bolsjewisten rond Stalingrad. - De A.N.P.- correspondent te Berlijn meldt: In militaire kringen te Berlijn wijst men op een mededeeling van een Britsch officier, die eenige dagen geleden uit Koe- bisjef is gekomen en verklaarde, dat het aantal gesneuvelde bols jewisten in het gebied rondom Stalingrad ongeveer driehonderd duizend bedraagt. Deze geweldi ge verliezen leden de roode troe pen in de acht weken, waarin de stad belegerd werd. Van Duit sche zijde voegt men hieraan toe, dat de strijd om Stalingrad echter midden November begon nen is, zoodat de verliezen der bolsjewisten nog grooter moeten zijn. In ieder geval was het be zettingsleger der stad kleiner, dan het aantal dooden, dat dooi den Engelschen officier genoemd is. - Voorts wijst men te Berlijn nogmaals'" op het terugtrekken van de Kaukasus-armee. Deze manoeuvre van het Duitsche le ger is ten volle geslaagd. Daal de verdediging van Stalingrad een snel oprukken der bolsjewis ten in het gebied tusschen Ma- nytsch en Don en in het Koe- bangebied verhinderde, had de Kaukasus-armee tijd om zich rustig in de bevolen stellingen te nestelen. Tegelijkertijd konden pantserafdeelingen den langzaam tusschen Don en Manytsj opruk- kenden vijand terugdrijven en reeds eenige dagen achtereen terrein winnen. De Kaukasus- armee kan thans door niets meer gestoord worden, zoo voegt men hieraan toe. Men houdt aan den anderen kant - echter rekening met de mogelijkheid, dat de bols jewisten zullen trachten op een ander punt op te rukken. De spergordel welke echter tusschen Manytsj en Don geschoven Is, wordt door het naderen van de ongeschonden Kaukasus-armee met den dag sterker. Met dat al is evenwel ook het beeld van het bolsjewistische offensief we- Het communiqué van gisteren tier luidde: „In het Westen van Tripolita» nië lichte gevechten tusschen ge» pantserde groepen. In Tunesië zijn een aanval, die door tanks gesteund werd, e* aanvallen van pantserwagens 03 onze stellingen afgeslagen. Onze jagers vernielden in een gevecht een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig: drie inzittenden wer den gevangen genomen. Andere vijandelijke toestellen geraakten op den grond in brand bij een geslaagden aanval van Duitsche jagers op een vliegveld. Forma ties Italiaansche bommenwerpers hebben herhaaldelijk installaties te Bone en Algiers getroffen. Bij een stoutmoedige nachtelijke operatie in het Westen van de Middellandsche Zee heeft een onzer torpedovliegtuigen een koopvaardijschip van middelbar» tonnage, dat in konvooi voer, met een torpedo getroffen. Gistermiddag en in den afge» loopen nacht trachtten vijande» lijke viermotorige vliegtuigen een aanval te doen op Messina; het luchtdoelgeschut verhinderde do aanvallers over de stad te vlie gen en dwong hen hun bommen in zee of op plaatsen in de om geving te laten vallen. De schade is niet ernstig. Twee toestellen, door het af weer vuur getroffen, stortten neer, het eene ten Oos ten van San Ranieri, het andere ten Westen van Pellaro. Vanochtend, even voor het aanbreken van den dag. vloog een vliegtuig over Napels; het liet van zeer groote hoogte eenige bommen vallen, die terecht kwa men in de omgeving van Torre del Greco. Twee boerderijen wer den getroffen; er zijn 2 gewon den onder de boeren. Een onzer vliegtuigen is niet op zjjn basis teruggekeerd." aan de vrijwilligers van het legioen Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: op 29 Januari 1943, om 13 uur, zal in Den Haag, Wehr- machtheim, Kazernestraat, een bijeenkomst worden gehouden, van alle vrijwilligers, die met eere uit het legioen Nederland ontslagen zijn. Iedere vrijwilliger die daarvoor in aanmerking komt is verplicht aanwezig te zijn. Do reiskosten worden vergoed, ter wijl er voor gezorgd zal worden, dat een ieder nog op denzelfden dag huiswaarts keeren kan. derom iets duidelijker geworden en men kan gevoeglijk aanne men, dat de jongste Duitsche troepenbewegingen in het Zuiden van het Oostfront, den uiteinde- lijken bolsjewistischen strategi- schen doeleinden nieuwe moei lijkheden ln den weg hebben ge legd. Britsche luchtaanval op Kopen hagen. - Naar het D.N.B. ver neemt, hebben Britsche bommen werpers in den avond van den 27sten Januari een terreuraanval ondernomen op de Deensche hoofdstad. Zij wierpen brisant bommen op het stedelijk gebied van Kopenhagen, die slachtof fers onder de burgerbevolking maakten. Een der aanvallende vliegtuigen viel brandend neer, getroffen door het afweergeschut De Australische verliezen in dezen oorlog. - Naar de Engel- sche nieuwsdienst meldt, heeft de Australische premier Curtin in de Kamer medegedeeld, dat de Australische verliezen sinds het begin van den oorlog tot 31 December 1942 bedragen hebben: 6826 dooden, 23.892 vermisten, 9059 gevangenen en 12.371 ge wonden, in totaal derhalve 52.143 manschappen. (D.NJi.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1