Keuringen voor de Waffen-S.S. en hel Legioen 83ste Jaargang Woensdag 27 Januari 1943 No. 2540r BUITENLAND Besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Wie geregeld gas- Qn electriciteitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. MEDEDEELING. VERDUISTEREN: Woekert met uw gas- en electriciteitsrantsoen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IN DE NABIJHEID VAN CASABLANCA. n Naar' Reuter uit Casablanca ji' ineldt, is het volgende communi- j3 cjué gepubliceerd: Sedert 14 Januari hebben in de nabijheid van Casablanca be sprekingen plaats gevonden tus schen den president der Veree- nigde Staten en den minister president van Engeland. Daarbij waren de chefs van de Britsche en Amerikaansche generale sta- 82 van aanwezig, en wel voor de Vereenigde Staten generaal Mar shall, chef van den generalen staf, admiraal King, opperbevel- n hebber der Amerikaansche vloot en luitenant-generaal Arnold, opperbevelhebber van de lucht macht der marine, en voor En geland admiraal sir Dudley esPound, eerste zeelord, generaal 5. Brooke, chef van den generalen staf van het empire, en Portal, S* die met de functie van lucht- maarschalk bekleed i§. Churchill en Roosevelt" ontvin- gen .den diplomatieken vertegen- le,_diger der Vereenigde Staten, j*f^tpbert Murphy, in het geallieer- .ysTde hoofdkwartier in Fransch N. Afrika. Voorts werden generaal Eisenhower, opperbevelhebber van het' geallieerde expeditiele- ger in Noord-Afrika, admiraal Cunningham, opperbevelhebber Eder vlootstrijdkrachten van dat leger, generaal-majoor Spaatz, opperbevelhebber der geallieerde luchtstrijdkrachten, en luitenant generaal Clark, bevelhebber der Noord-Afrikaansche strijdkrach ten, door Roosevelt en Churchill ontvangen. Uit het hoofdkwar tier in het „midden Oosten" kwamen generaal Alexander, op perbevelhebber in het „midden- Oosten", luchtmaarschalk Ted der, souschef van den generalen staf der luchtmacht, en luite nant-generaal Andrews, bevel hebber'der Amerikaansche strijd krachten in het „midden-Oos- I iten", om den Amerikaanschen «■^president en den Britschen pre mier te ontmoeten. Roosevelt was vergezeld van Harry Hopkins, lid van de com missie voor wapentoewijzingen, en Harriman, den bijzonderen vertegenwoordiger van Roosevelt In gezelschap van Churchill be- 31) vond zich de Engelsche minis ter van oorlogstransport, lord Feathers. De gecombineerde generale sta ven hebben tien dagen verga derd. Twee- of driemaal per dag kwamen zij bijeen en lichtten Churchill en Roosevelt in over de intusschen gemaakte vorderin gen. Alle vraagstukken betref fende den oorlog werden behan deld. De besprekingen hadden betrekking op het eene oorlogs- tooneel na het andere in de ge- heele wereld en aan de hand van feiten werden alle hulpmid delen bestudeerd, die toegepast kunnen worden voor het „inten sievere" verdere verloop van den oorlog ter zee, in de lucht en te land. Een zoo uitgebreide bespreking tusschen de chefs der beide ge allieerde landen had tevoren in dit kader niet plaats gevonden. „Volledige overeenstemming" werd tusschen de leidende man nen van beide landen en hun generale staven bereikt ten aan zien van de oorlogsplannen en de operaties, die in 1943 in den strijd tegen Duitschland, Italië en Japan ten uitvoer gelegd moeten worden, om zooveel mo gelijk voordeel te trekken van de „gunstige wending in de gebeur tenissen, zooals die zich eind 1942 voordeed." Stalin was vriendelijk uitge- noodigd voor de ontmoeting tus schen president Roosevelt en minister-president Churchill. In dat geval zouden de besprekin gen gevoerd zijn op een plaats zeer veel verder naar het Oos ten. Stalin was echter niet in staat, op dit oogenblik Rusland te verlaten, aangezien hij als opperbevelhebber het groote of fensief zelf leidt. Churchill en Roosevelt waren zich volkomen bewust van „de enorme moeilijkheden van dezen oorlog" en kwamen overeen, dat hun eerste doel de doeltreffende ondersteuning van Rusland aan zijn geheele landfront is en de „vermindering van den druk, die op het Russische leger weegt", door den vijand op de meest ge schikte plaatsen in even heftige gevechten te wikkelen. Stalin is volledig ingelicht over de mili taire voorstellen. Roosevelt en Churchill stonden ook in ver binding met generaal Tsjang- kai-sjek. Zij lichtten hem in om trent de maatregelen, die zij treffen ter Ondersteuning van zijn „moeilijken en grootsehen jl rtj onze vrijwilligers. Het IJzerëV» t Kruis wordt als zichtbaar bewijs van ;s moed en dapperheid uitgereikt L- SS PK Altstadt-Atl.-H-P m ^Het SS-Ersatzkommando deelt aede: Vrijwilligers voor de Waf- ,eI en-SS en het Legioen kunnen 'vo Sich op onderstaande data bij n<rpe genoemde adressen vervoegen, en einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht 1° m fP gevestigd en wel voor hen, die fr bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen izich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen - toetreden. 1.2/43. Rotterdam. 9 uur, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur. Lange Schij- straat 66. 2.2.'43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NSDAP, SwaJmerstraat 61. 3.2.'43 Venlo. 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat. 4.2/43 Arnhem, 9 uur, Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus. 5.2/43 Zwolle, 9 urn-, hotel Peters, Markt. 5.2/43 Assen, 15 uur, dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2/43 Groningen. 9 uur. Concert huis, Poelestraat. 6.2/43 Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. 7.2/43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2/43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2/43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg 10.2/43 Den Haag, 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Het communiqueé van - gisteren tier luidde: Gevechten tusschen verken ningsgroepen in het Westen van Tripolitanië. In Tunesië is een vijandelijke aanval op de stellingen, die wij hadden veroverd, gebroken. Acht auto's werden met een deel dei- bemanning buitgemaakt door een onzer'vooruitgeschoven gar nizoenen, andere geraakten in brand. Italiaansche en Duitsehe jagers hebben 4 vliegtuigen neer geschoten, een vijfde werd door het luchtdoelgeschut neerge haald. De vijandelijke verliezen bij de gevechten, die in Tunesië zijn geleverd tusschen 18 en 24 Ja nuari, bedragen meer dan 4000 gevangenen, 13 pantserwagens buitgemaakt of vernield, 70 stuk ken geschut, ongeveer 200 vracht auto's, een honderdtal machine geweren en ander oorlogsmate riaal. Een Spitfire, die in den avond van 23 Januari boven Pachino (Syracuse) vloog, werd door de luchtdoelbatterijen getroffen en viel in zee. Te Avola (Syracuse) zijn door een luchtaanval 2 per sonen omgekomen ën 7 gewond; de schade is gering. Door bom men, die op Amabilina (Mar sala) zijn geworpen, werden eenige huizen beschadigd, er zijn geen slachtoffers. Vijandelijke aan de vrijwilligers van het legioen Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: op 29 Januari 194», om 13 uur, zal in Den Haag, Wehr- machtheim, Kazernestraat, een bijeenkomst worden gehouden, van. alle vrijwilligers, die met eere uit het legioen Nederland ontslagen zjjn._Iedere vrijwilliger die daarvoor in aanmerking komt is verplicht aanwezig te zijn. De reiskosten worden vergoed, ter wijl er voor gezorgd zal wórden, dat een ieder nog op denzelfden dag huiswaarts keeren kan. vliegtuigen hebben aan de kust van de Ionische zee twee goe derentreinen en de stations Brancaleone, Riace en Ispica be stookt met machinegeweervuur en bommen. Er werd geringe schade aangericht, terwijl acht personen gewond werden. In de Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten onder, be vel van luitenant Gaspare Ca- vallina een vijandelijk transpor schip van 18.000 ton, dat door torpedojagers werd geëscorteerd, met twee torpedo's getroffen en tot zinken gebracht. van hedenavond 17.16 uur tot morgenochtend 8.30 uur De maan komt hedenavond op om 23.57 uur en gaat morgen ochtend te 11.26 uur onder. strijd in China" voor de ge meenschappelijke zaak. De ontmoeting tusschen Roo sevelt en Churchill leek een gunstige gelegenheid om gene raal Giraud uit te noodigen tot besprekingen met de chefs der gecombineerde generale staven en om een ontmoeting tusschen hem en generaal de Gaulle tot stand'te brengen, Tusschen beide generaals zijn besprekingen ge voerd. Nadat Roosevelt. Churchill en de chefs van hun staven de „plannen voor- het offensief in 1943" hadden opgesteld, namen zij afscheid van elkander om zorg te dragen voor de „actieve uitvoering" van die plannen. In een gemeenschappelijke ver klaring der generaals Giraud ën de Gaulle wordt onder meer ge zegd, dat zij tot volledige over eenstemming zijn gekomen ten aanzien van hun doel, de „be vrijding van Frankrijk." Dit doel moet bereikt worden door een dracht met hun bondgenooten in den strijd. (D.N.B.) Naar Reuter nog uit Casablanca meldt, heeft president Roosevelt op een persconferentie verklaard dat de geallieerden de „onvoor waardelijke capitulatie van Duitschland, Italië en Japan wil len afdwingen". Hij sprak voorts de hoop uit, dat „het bolsjewis tische offensief de Duitsehe re serves aan menschep en mate riaal zou uitputten." Reuter meldt verder, dat Roo sevelt en Churchill per vliegtuig naar Casablanca waren geko men. (D.N3.) De strijd in het gebied van Stalingrad De A.N.P.-corres- pendent te Berlijn meldt: een oorlogsverslaggever geeft een in drukwekkend beeld van den strijd der in het gebied van Stalingrad ingesloten troepen. De dieplig gende oogen in de bleeke, onge schoren gezichten spreken een duidelijke taal en de vele gaten in de jassen en uniformen, ver oorzaakt door granaatsplinters, het. verband en de hechtpleisters op zoo menige kleine wonde zeg gen meer dan alle woorden. Met oorverdoovend lawaai krepeeren de projectielen van een vijande lijke batterij granaatwerpers! Dit gaat .reeds drie weken lang zoo, ononderbroken, dag en nacht. 20 uur per dag in de intusschen met een snijdenden Oostwind ingeval len koude, die ook bij dag niet boven de 10 graden onder nul ftijgt, en slechts vier uur rust bij het walmende houtvuur in een vervuilden kelder. Overdag verlangen zij naar den nacht, of schoon zij weten, dat ook deze uren geen rust be teekenen, en wanneer de lugubere strijd in de duisternis woedt, dan wachten zij met ongeduld op den dag, die ook weder niets anders brengt dan nieuwe gevechten, offers, ontbe ringen wellicht ook den dood. De heldhaftige verdediging van de strijders van Stalingrad, aldus een toelichting van militaire zijde, maakt stelselmatige operaties, vooral in het Zuiden, mogelijk, daar sterke strijdkrachten der bolsjewisten thans in het gebied van Stalingrad gebonden worden. Verscheidene pantser-armeeën, pantserbrigades met de zwaarste wapenen, vallen Stalingrad zon der onderbreking aan. De bols jewisten brengen bijeen wat zij kunnen, ten eind,e Stalingrad in handen te krijgen. De verdedi gers van Stalingrad hebben een capitulatie-aanbod van de hand gewezen. Ofschoon wel niemand hunner meer eenige hoop zal koes teren, levend uit deze hel te ko men, strijden zij door, vaak al leen met de blanke wapens, de generaals aan het hoofd. Daarbij berokkenen zij den vijand verlie zen, die een veelvoud zijn van de eigen verliezen. Zij vervullen de belangrijkste taak van dezen win- terslag. Door zichzelf op te offe ren redden zij hun kameraden. Aan hen" is het te danken, dat het Kaukasus-leger zich zonder groote gevechtshandelingen stel selmatig heeft kunnen terugtrek ken en nog vrijwel geheel intact is. Tusschèn Koeban en Manytsj en tusschen Wanytsj en Don is de tegenstand der Duitsehe en verbonden troepen reeds weder krachtiger geworden en tendeele hebben tegenaanvallen tot ter reinwinst geleid. Aan de midden-Don zijn de Duitschers en hun bondgenooten in afweergevechten gewikkeld. In het gebied van Welikije Loeki is het betrekkelijk rustig. Er spelen zich hier slechts plaatselijke ge vechten af. In den sector van Leningrad blijven de voortduren de bolsjewistische aanvallen zon der resultaat. Rede van den Finschen presi dent De Finsche president heeft op de slotzitting van den Finschen Rijksdag een rede ge houden, waarin hij in het bijzon der wees op de ongestoorde samenwerking tusschen parlement en regeering. Voor de eensgezind heid tusschen Rijksdag en regee ring getuigt het feit, 200 ver klaarde de president, dat van de meer dan 100 wetten en verorde ningen der regeering er niet één is verworpen. Sprekende over de verdedigings" positie zeide de president o.a„ dat de verdedigingsoorlog tegen de sovjet-unie voortduui-t en zich aan alle fronten in de stellingen bevindt, die in 1941 werden inge nomen. De president noemde de verliezen over het algemeen ge ringer dan in 1941. Voorts besprak de president den economischen toestand, waarbij hij verklaarde, dat het gelukt is de rijksfinanciën overeenkomstig den toestand iri een bevredigend evenwicht te houden, de waarde van het geld voor schommelingen te bewaren en de noodzakelijke behoeften van de volkshuishou ding te bevredigen. Als grootste handelspartner van Finland noemde de president Duitschland met 70 procent van den geheelen buitenlandschen handel. (DN.B.) De Engelsche oorlogskosten De Britsche minister van finan ciën, sir Kingsley Wood, heeft in het LagerlyiLs bekend gemaakt, dat de oorlog Engeland thans on geveer 14 millioen pond sterling per dag kost.- Wood verklaarde verder, dat de uitgaven voor den oorlog den laatsten tijd met een kwart millioen pond sterling per dag gestegen zijn. Bovendien diende de minister twee nieuwe credietvoorstellen ten bedrage van 990 millioen pond in voor de aan vullende uitgaven tot het einde van het huidige begroo tings jaar en van een milliard pond sfior komende oorlogsuitgaven. Hij kon digde verder een herziening aan vair de ramingen voor de belas tingopbrengst op dranken, tabak, vermakelijkheden en omzet, be nevens een verscherping van de prijscontrole. (D.NB.). De oorlog ter zee. - De A.NR.- correspondent te Berlijn meldt: Volgens een officieuze Italiaan sche opgaven hebben Italiaan sche strijdkrachten in de afgè- loopen 32 oorlogsmaanden 322 vijandelijke schepen tot zinken gebracht en wel 132 oorlogssche pen van te zamen 270.000 ton, waaronder vier slagschepen, 18 kruisers, 30 torpedojagers en 80 duikbooten, alsmede 190 vracht schepen en tankbooten met een totale tonage van meer dan 1.3 millioen b.r.t. Amerikaansche marinemissie naar de Dominicaansche republiek - Naar .de persdienst van het Witte Huis mededeelt, hebben de mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, en de gezant der Domini caansche republiek een overeen komst geteekend betreffende het zenden van een Amerikaansche marinemissie naar de Domini caansche republiek. De overeen komst geldt voor 4 jaar. (D.NS.). Wanneer er in elke huishouding op wordt toegezien, dat het licht niet onnoodig brandt, het radio toestel niet onnoodig blijft inge schakeld, het daglicht zooveel mogelijk wordt benut, de fluit ketel niet onnoodig lang de bui en hindert wanneer het water aan de kook is, kortom wanneer met overleg te werk wordt gegaan bij het gebruik van gas en electrici- teit, kan het niet anders of het resultaat ervan zal zijn een nut tiger gebruik van het toegewezen rantsoen, Het is nu eenmaal zóó, d^t met de rantsoenen moet wor den gewoekerd. Bezuiniging is noodig. Het is ieders eigen belang, want hoe minder verbruik van energie in den vorm van kolen-, gas en elecfcriciteit, des te langer komen wij met onze rantsoenen toe. Weest- dus spaarzaaml

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1