Tandh. Inrichting I s MEISJES en JONGENS GRATIS Dienstbode II R S.V.O. Slagersvakonderwijs te Leiden Ruim Pakhuis vAn HouTens LiMonsecco Rembrandt-theater te I Amsterdam afgebrand. Vele schoolkinderen door projectiel gewond. Nieuwe felle afweerstrijd. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Hoogewoerd 88a. BINNENLAND. In den afgeloopen nacht is het Rembrandttheater aan het Rem- brandtplein te Amsterdam door irand tótaal verwoest. De brand werd omstreeks 3 uur door een nachtwaker ont dekt. De brandweer was spoedig in actie, maar tegen het gewel dige vuur kon men nauwelijks iets uitrichten. Het zeer brand bare filmmateriaal en de niet- minder brandbare stoffeering van het theater, de pluche fauteuils, de houten stoelen, de loopers en tapijten waren een gretige prooi voor de vlammen en de brand raasde dan ook met enorme snel heid door het groots gebouw, dat geen enkele ongekwetste plek scheen te hebben. Uit het dak en uit de zijgevels in de nauwe stegen sloegen geweldige vlammen naar buiten. Beneden zag men de hal in lichter laaie staan. Alleen de voorgevel brand de niet en de groote reclame voor de film „De gouden stad" hing daar nog even uitnoodigend als enkele uren vroeger toen honderden menschen hier geno ten van een boeiend filmpro gramma. Massa's water werden in de vuurzee geworpen, maar deson danks laaiden de vlammen steeds liooger op. In korten tijd was het geheele dak weggebrand en het gebouw leek een enorme fakkel, die het stadscentrum tot ver in den omtrek verlichtte. De von ken vlogen tot ver in het rond _en werden uitgestort over de ó^fcnliggende huizen. Weldra be gonnen de vlammen over te slaan naar het restaurant „De Kroon" en zelfs zag men de lijst van het dak al smeulen. Onmid dellijk werden toen maatregelen genomen om uitbreiding van den brand te voorkomen. De gasten van 't hotel „Het gouden hoofd" aan de andere zijde werden ge wekt en bepakt en bezakt trok ken zij naar „Het Brouwerswa pen", waar zij- tijdelijk onder dak vonden. De huizen aan den Ahistel liepen eveneens ernstig gevaar en ook hier werden de bewoners gewaarschuwd zich ge leed te houden om hun wonin gen te verlaten. Tegen 4 uur stortte het grootste deel van den zijmuur aan den kant van „De Kroon" met veel geraas in. De voorgevel begon aan twee zijden te scheuren en angstwekkend J voorover te hellen en het zag er °r!faar uit dat deze hooge gevel binnen korten tijd eveneens zou Instorten. De brand bleek nu echter zijn hoogtepunt te hebben bereikten geleidelijk nam het vuur in kracht af. Tegen half zes was de brandweer den toestand meester. De brand blijkt te zijn ontstaan op een der balcons aan de ach terzijde van het gebouw. Langs het dak heeft het vuur zich toenvoortgeplant naar de voor rijde. Het merkwaardige is, dat de filmcabine geheel gespaard is !-ü gebleven. De toestellen zijn on- beschadigd, evenals de film „De - gouden stad". Men overweegt op het oogenblik de mogelijkheid t om de voorstellingen van deze film in het Roxy-theater aan de Kalverstraat voort te zetten. Van de belendende perceelen is nog de bovenverdieping van het achterhuis van café Trip in vlammen opgegaan. Café De Kroon kreeg lichte schade aan het achtergebouw door het in storten van den brandenden zij gevel van het theater. Het is nog niet zeker, of de ge vaarlijk voorover hellende gevel zal worden omvergehaald. Het Rembrandttheater behoor de tot de oudste van de hoofd stad en heeft o.a. indertijd naam gemaakt door de opvoering van vele operettes. Te Beek bij Breda is een ernstig ongeluk gebeurd met een projec tiel, dat een jongen had gevon den. Hij had het voorwerp mee naar school genomen. Op de speelplaats is het op den grond gesmeten met het noodlottige ge volg dat het explodeerde en 20 kinderen verwondingen opliepen aan armen en beenen. 16 jongens konden naar huis gebracht worden terwijl 4 zóó ernstig gewond wa ren, dat zij naar het St. Igna- tiusziekenhuis te Breda vervoerd moesten worden. Een jongen, een eenig kind van 11 jaar. zal waar schijnlijk beide oogen moeten missen. Men vreest zelfs voor zijn leven. Hoogst merkwaardig is wel, dat de .iongen, die het pro jectiel gevonden had, er eerst thuis ongeveer 14 dagen mee gespeeld had. Dit voorval bewijst weer eens, dat men niet voorzichtig genoeg met gevonden projectielen kan zijn. Burgemeestersbenoemingen Het Rijkscommissariaat deelt mede: de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied heeft benoemd: tot burge meester van Leeuwarden den be stuursraad in de provincie Noord- Holland mr. W. J. Schönnard te Bloemendaal, tot burgemeester van Groningen den waarnemend bestuursraad in de provincie Gro ningen den heer P. F. Tammens te Oldenbove. en tot burgemees ter van Nijmegen den gepension- neerd majoor M. van Lokhorst te Den Haag. Stoker door kachelgassen gedood - Toen hij daar in den morgen aanbelde kreeg .een employé van een inrichting aan de Laan van' N. O.-Jndié te Den Haag geen ge hoor. Hij klom door een raam naar binnen en vond in den kel der den 46-jarigen stoker J: van der H. dood op den grond. De man was door gassen uit de kachel voor centrale verwarming bedwelmd geraakt. STADSNIEUWS. v MR. E. RIJKE, t Familiefoto. n zij Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De bestorming van groote dee- len van het Oostelijke front dooi de sovjets nam gisteren weer aan hevigheid toe. In zware afweer- gevechten tegen een vaak supe rieuren vijand handhaafden zich de Duitsche legers tegen alle po gingen om door te breken en te omsingelen. Te Stalingrad heb ben zich de verdedigers, waarbij zich naast de Roemeensche divi sies ook een kleine Kroatische formatie bevindt, in het Zuide lijke en centrale deel der ruïnes van de stad op een kleine ruimte geconcentreerd. Onder leiding van hun generaals blijven zij daar heldhaftigen tegenstand bieden waarbij zij door de luchtmacht onder de zwaarste omstandig heden naar krachten gesteund worden. In het gebied van den Koeban en den Manytsj werden vijande lijke aanvallen in felle gevechten afgeslagen. De bewegingen naai de bevolen frontverkortingen ver- loopen overigens volgens de plan nen. Pantsertroepen en gemoto riseerde formaties zetten tusschen Manytsj en Don hun aanval met succes voort. De vijand werd ver der naar het Noord-Oosten ver dreven. In het Don- en Donetz- gebied duren de verbitterde af- weergevechten voort. Ten Zuid westen van Woronesj viel de vij and met versch aangevoerde strijdkrachten over een breed front opnieuw aan. De aanval werd in den kern bloedig afge slagen. De gevechten duren nog voort. Plaatselijke aanvallen der sovjets bij Rzjef en ten Zuid westen van Welikije Loeki werden verijdeld. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stortten nieuwe vij andelijke aanvallen, die met pant serwagens werden uitgevoerd, na verbitterden strijd ineen. In Noord-Afrika bedrijvigheid van verkenners. In Tunesië mis lukten pogingen van den vijand om de stellingen, die hij de vorige dagen verloren had te heroveren. Zijn verliezen in den tijd van 18 tot 24 Januari 1943 bedroegen: 4000 gevangenen 21 pantser-ge vechtswagens, 70 stukken ge schut, 200 voertuigen, ruim 100 machinegeweren en talrijk ander oorlogsmateriaal. Aan de Nederlandsche kust ver loor de vijand bij een militair ondoeltreffenden aanval overdag vier bombardementsvliegtuigen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen overdag met goed succes een plaats aan gelegen aan de Zuidkust van Engeland. Mr. E. Rjjuc. In den ouderdom van 81 jaar is in den afgeloopen nacht alhier overleden mr. E. Rijke, oud-voor zitter van den Landraad op Madoera en nadien gedurende tal van jaren repetitor te dezer stede, waar hij gedurende meer dan 35 jaar met voorbeeldigen iiver en groote nauwkeurigheid het secretariaat heeft waargeno men van de plaatselijke afdee- ling der Ver. „Oost en West". Mr. Rijke behaalde reeds op 21-jarigen leeftijd aan de Leid- sche Universiteit den doctorstitel in de rechtswetenschappen op een proefschrift getiteld „Arti kel 1554 B.W." de De teraardebestelling van het j stoffelijk overschot zal a.s. Za- terdagmiddag om 3 uur plaats vinden op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen" te Den Haag. AFLEVERING VAN GLOEILAMPEN. Ingevolge de bekendmaking van dén secretaris-generaal van .het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart,' in de staats courant van 14 December 1942, is aan fabrikanten en grossiers het verkoopen en afleveren van elec- trische gloeilampen zonder vergun ning verboden. De directeur van het bureau voor de metalenver- werkende industrie, Riouwstr. 182 's-Gravenhage, verleent bijdezen met ingang van 26 Januari 1943 aan alle bij zijn bureau ingeschre ven fabrikanten en grossiers tot wederopzegging toe een algemee ne vergunning tot het verkoopen of afleveren van electrische gloei lampen. 2323 M AG ARINETOE WIJZINGEN. Atóngezien terzake misverstand blijkt te bestaan, wordt met na druk de aandacht van de betrok ken handelaren erop gevestigd, dat toewijzingen voor margarine uit sluitend recht geven op het koo- pen van margarine. 2307 Het afleveren van boter op deze toewijzingen is derhalve verboden. PRIJZEN GESCHILDE WILGENHOEPELS. Voor griend en riet geldt de prijzenbeschikking 1941 griendpro- ducten. De gemachtigde voor de prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overge gaan, indien voor de onderstaande producten ten hoogste de volgende prijzen berekend worden a. indien het betreft den ver koop van geschilde wilgenhoepels van doorsnee handelskwaliteit aan een uiteindelijken verwerker: voor gewone 5 '/2 voets hoepels f. 18.62 per 1000 stuks; voor gewone 6 voets hoepels f. 21.82 per 1000 stuks. b. Indien het betreft den ver koop van geschilde wilgenhoepels van doorsnee handelskwaliteit aan een ander dan een uiteindelijken verwerker: voor gewone 5 j/2 voets hoepels f. 17.28 per 1000 stuks; voer gewone 6 voets hoepels f. 20.46 per 1000 stuks. De vorenbedoelde prijzen gelden bij levering boordvrij of vrij op wagen aan de laadplaats resp de hoepelmakerij. 2270 PRIJZEN VOOR VERVOER PER HANDWAGEN. Voor vervoer per handwagen geldt het vervoerprijsbesluit 1940. De gemachtigde voor de prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, 'indien voor dit vervoer ten hoog ste worden berekend de prijzen, welke op 2 November 1942 bekend zijn gemaakt, voor het vervoer per driewielige bakfiets. 2271 Zie de desbetreffende publicaties. PRIJZEN VOOR OPSLAG VAN INBOEDELS. Voor den opslag van inboedels geldt de prijzenbeschikking 1940 No. 1. De gemachtigde voor de prij zen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien ten hoogste de hieronder genoemde prijzen worden berekend. a. voor ondernemers, wier bedrijf bestaat uit het verrichten van ver huizingen van inboedels en de ex ploitatie van bewaarplaatsen van inboedels; 1. opslag in gebouwen, die spe ciaal voor het opbergen van in boedels zjjn gebouwd en ingericht (z.g. „garde-meubels"). per maand voor de eerste 5 m3 goe deren of gedeelten daarvan f. 4.00 iedere m3 boven 5 m3 (t/m 10 m3) f. 0.80 per m3 iedere m3 boven 10 m3 (t/m 40 m3) f. 0.70 per m3 iedere rn3 boven 40m3 f. 0.60 per m3 bijvoorbeeld: 45 m3 f. 4.(5 m3) f. 4.— (610 m3) f.21.- (1140 m3) -f f.3— (41—45 m3) f. 32.— In deze prijzen is kistenhuur begrepen op basis van één kist voor elke volle 3 m3 goederen. 2. opslag in niet speciaal voor het opslaan van inboedels ge bouwde bergplaatsen (behalve die bedoeld onder 3 per maand voor de eerste 5 ni3 goéderen of gedeel ten daarvan f. 3.26 iederem3 boven 5 m3 (t/m 10 m3) f. 0.65 per m3 iedere m3 boven 10 m3 (t/m 40 m3) f. 0.55 per m3 iedere m3 boven 40 m3 f.0.45 per m3 in deze prijzen is kistenhuur be grepen op basis van één kist voor elke volle 3 m3 goederen. Deze maximumprijzen gelden o.m. Ingeval van opslag van In boedels. in uitsluitend tot dait! doel geëxploiteerde pakhuizen, ga rages, fabrieken, woonhuizen. 3. opslag in bergplaatsen als zol ders, stallen, schuren e.d. per maand voor de eerste 5 m3 goederen of gedeel ten daarvan f. 2.25 iedere m3 boven 5 m3 (t/m 10 m3) f.0.45 per m3 iedere m3 boven 10 m3 f. 0.35 per m3 in deze prijzen is geen kistenhuur begrepen. De kosten van brand- en inbraak verzekering zijn in bovenstaande prijzen niet begrepen; de kosten van verzekering tegen breuk, be schadiging en vermissing zijn in bovenstaande tarieven wel begre pen. i b. voor ondernemers, niet val lende onder a. per maand voor de eerste 8 m3 goederen of gedeel ten daarvan f.2.00 iedere m3 boven 8 m3 f. 0.25 per m3 in deze prijzen zijn geen kisten huur en kosten van verzekeringen begrepen. c. voor particulieren. Als maximumprijs voor opslag van goederen in door particulie ren bewoonde perceelen gelden de prijzen onder b genoemd. Indien door de onder a en b genoemde bewaarnemers kisten worden verhuurd, mag. voorzoover de kistenhuur niet reeds in de ta rieven is begrepen, ten hoogste een huur van f. 0.15 per kist per maand worden berekend. Indien de opslag langer dan één jaar duurt, moeten de prijzen voor den opslag na het eerste jaar, meo minstens 10 pCt. worden vermin derd. Indien overeenkomsten zijn aan gegaan tegen prijzen, die hooger zijn dan de hierboven genoemde, moeten deze prijzen op tenhoog ste de hierboven genoemde wor- teruggebracht. Overeenkomsten, aangegaan tegen prijzen, die lager zijn dan de hierboven genoemde, biijven van kracht De bewaarnemer is niet gerech tigd loopende overeenkomsten op te zeggen, teneinde voor de daar door vrij komende ruimte een hoogeren prijs te kunnen bedingen. Zij, die meenen voor een uit zonderingstarief in aanmerking te komen, kunnen een met redenen omkleed verzoekschrift indienen bij de sectie tarieven en prijzen van de afdeellng vervoerwezen van het Departement van Waterstaat. Alvorens hoogere prijzen in reke ning te mogen brengen, is een schriftelijke toestemming verelscht. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat aan zoodanige verzoe ken slechts in zeer bijzondere ge vallen zal kunnen worden vol daan. 2272 In de publicatie: verkoop van zand- en kleiadrdappelen en voor late levering aan de V.B.N.A. staat: „de telers, die van de gelegenheid tot voorverkoop aan de V.B.N.A, gebruik willen maken, dienen hier van vóór 24 Januari schriftelijk kennis te geven, enz.". Dit moet zijn: vóór 30 Januari 1943. 2262 Hoofdredacteur: B. W. Menie» horst, Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Ome. en Muz.; Verantwoordelijk v. d. advertenties: A. Poortman. BROUWER'S AARDEWERKFABRIEK, LEIDERDORP VRAAGT té gén goed loon. Aanmelden aan de fabriek. y Medio Februari zuilen te Leiden aanvangen een S.V.O. d Blaehtcursus en een slagersvakcursus. g He slachtcursus leidt op voor het getuigschrift in het slachten als onderdeel van het diploma Vakbekwaamheid; de vakcursus uitsluitend voor het diploma, ij, die aan den vakcursus wenschen deel te nemen, moe- m kunnen slachten of indien zij dit niet kunnen, «staat voor hen de mogelijkheid beide cursussen gelijk- udig te volgen. Duur van den slachtcursus ongeveer r,, 5 maanden, die van den vakcursus ongev. 6 maanden. Inlichtingen en aanmeld, bij den Heer J. J. v. d. Steen, x- Be®£* Commissie van Bijstand, Maredijk 13a, Leiden of i-1 rechtstreeks aan het Bureau van S.V.O., slagersvakschool, gebouw, Veemarktplein 41, Utrecht. 2298 weg te halen ongev. 100 M3 verrot landvuil, best voor weiland bemesting, eventueel geld toe. Te zien en te be vragen bij C. ALKEMADE Az„ Vinkeveld Noordwijk. Gevraagd een flinke goede kost en goed loon. JAC. NELL, Landweg 4, Voorschoten. 2280 TE HUUR GEVRAAGD in omgeving Gouda, Bode graven of elders, liefst bij spoor of waterweg. Brieven met verm. opper vlakte, ligplaats en prijs onder No. 2301 Bureau van dit Blad. Dat is practisch, zegt de huisvrouw, - die weet hoe eenvoudig Van Hou ten's Limonsecco in het gebruik is. Dat is zoo, zegt iedere huis- trouw, die Limonsecco nu overal toepast, waar eens ci troensap of azijn werd gebruikt. Het is practisch - en boven dien zuinig en voordeelig in het gebruik. En het maakt alles zooveel smakelijker. E. N. K. R. i. KUNSTGEBITTEN natuur getrouw, met garantie - Reparaties aan elk gebit. Niet passend gebit in één dag omzetten. 9364 Spreekuur 95 uur; ook Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 6—8 uur. Onde Gramofoonplaten in ieder kwantum te koop gevraagd ad f. 1.10 per kg., H. G. VAN LUYKEN, Breestraat 97, Tel. 20035. Gevraagd: flink MEISJE, voor de morgenuren, niet beneden 16 jaar, v. g. g. v. Aanm. 's avonds na 8 uur, bij Mevrouw v. STEENIS, Roodenbwrgerstraat 47.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3