Castella Z. tchuimende TANDPASTA "J UIT DE RIJNSTREEK. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL. SPORT. STADSNIEUWS. iWeer zoon goed product AGENDA vooral draaien om het probleem Noord-Afrika. Dit probleem is allengs tot een politiek schan daal uitgegroeid. Ook de ver houding van Engeland eenerzijds en de Ver. Staten anderzijds te genover de sovjet-unie zal onge twijfeld onderwerp der bespre kingen te Washington uitmaken, temeer daar het Foreign Office reeds meermalen zijn bezorgd heid geuit heeft, dat de sovjet unie zich ten aanzien van haar bedoelingen na een overwinning der geallieerden in een geheim zinnig zwijgen hult. Kennelijk acht men het nu van Engelsche zijde noodig, eindelijk een gemeenschappelijke marsch- route af te spreken. Derhalve neemt men aan, dat bij de be sprekingen te Washington ook de sovjet-Russische ambassadeur bij bepaalde onderwerpen betrokken zal worden. Niet minder evenwel zal de conferentie in het Witte Huis overschaduwd worden door de te genstelling tusschen de opvatting van de Ver. Staten en die van Gr. Brittannië ten aanzien van Zuid-Amerika. Meer dan één teeken heeft er den laatsten tijd op geduid, dat Roosevelts poli tiek tegenover Zuid-Amerika niet in overeenstemming is met die van Londen. Te Berlijn is men derhalve geneigd aan te nemen, dat Churchill Roosevelts aspira ties ten aanzien van Zuid-Ame rika zou willen beperken door bepaalde concessies. Met de opsomming van al deze kwesties die tusschen de Ver. Staten en Engeland hangende zijn gelooft men te Berlijn nog in het geheel niet een volledige lfjst der onderwerpen van be spreking te hebben gegeven. Een reeks andere dringende vraag stukken zullen stellig op het pro gram staan, die de tussehen Washington en Londen liggende kioof niet bepaald verkleinen. Zoo heeft b.v. het gebrek aan tonnage als gevolg van het voortdurend toenemende Dult- sche duikbootgevaar nieuwe kwes ties opgeworpen. Alles bij elkaar heeft men in Berlijnsche politieke klingen en m de Wilhelmstrasse den indruk dat aan de nieuwe reis van den Britschen premier geen groote successen beschoren zullen zijn, obidat zooals o.a. ook het ge val Peyrouten aantoont de te genstellingen te scherp zijn. Dat Churchill in deze omstandighe den, zonder dat Roosevelt tot dusver zijn Britschen bondge noot een tegenbezoek gebracht heeft, weer naar het Witte Huis gesneld is, acht men te Berlijn een uiting van de wanhopige Engelsche politieke situatie, die in een gevaarlijke verlegenheid is gedrongen. (A.N.P.) LEIDERDORP Ver. „Het Groene Kruis" Leiderdorp Zoeterwoude H.R. Deze vereeniging hield vergadering in een lokaal van de Herv. School alhier. In be handeling kwamen enkele wijzi gingen en aanvullingen van het huishoudelijk reglement. De voor zitter, burgemeester Brug, gaf een uitvoerige toelichting op de voor stellen. Na gedachtenwissellng wer den de bestuursvoorstellen onge wijzigd aangenomen Pioniers slaan een bres SS PK Zwagers (Vtijw. Leg. Ned.) O H-P ro Kleine Pto9e^>k •t B00:.leV"0e°nP ondel t" natuur^ 9 _eno(pe' Mpof nog °no°°£' piots«V.ng niet I0 j0 hond ASPIRE bil Ooorotn» 1 Nederland spaart weer. - Uit de door het centraal bureau voor de statistiek bekend gemaakte cij- lers blijkt, dat de inlagen in 1942 bij de rijkspostspaarbank en de bijzondere spaarbanken, de te rugbetalingen met bijna 92 mil- lioen gulden hebben overtroffen. In 1941 was er daarentegen een nadaelig verschil van 62 millioen gulden. Hoofdingenieur Rijkswaterstaat - De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. G. B. R. de Graaff -te 's-Gravenhage is be noemd tot hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat. Oisterwyk heeft 8000 inwoners. Het bekende Brabantsche toeris tencentrum Oisterwijk heeft zijn 8000sten inwoner gekregen. Burgemeester benoemd. - G. C. van Mom-ik is met ingang van 1 Februari a.s„ tot burge meester van Beusichem benoemd i MjtBaasASL* 'ikhJ-JMWsiLio. Cafébrand te Hem Des avonds om elf uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken op den zolder van het café ..Het wapen van Hem" te Hem. (N.H.) De bewoners hadden zich reeds ter ruste begeven en bevonden zich nog te bed. toen de vlammen het dak uitsloegen. Desondanks ge lukte het allen ongedeerd het huis te verlaten. De woning en het café brandden, niettegenstaande het feit, dat spoedig de motorspui ten aanwezig waren, binnen an derhalf uur tot op den grond toe af. Een belendende boerenplaats bleef met moeite behouden. De moord te Nijmegen opge helderd - In den avond van Dinsdag 12 Januari 1.1. werd dooi de politie te Nijmegen het stof felijk overschot gevonden van den 46-jarigen goudsmid A. H. Strybos en diens echtgenoote, in hun woning aan het Wintersoord. Omtrent de motieven van den moord tastte men in het duister. Door een uitgebreid recherche onderzoek kwam men op het spoor van de 33-jarige vrouw A. M. M. in Maastricht. Het stond vast, dat deze vrouw relaties had met beide slachtoffers en dat zij op den dag van den moord in Nijmegen was geweest en in het bezit van een vuurwapen. Aan vankelijk ontkende zij hardnek kig, maar de bewijslast werd zo zwaar. dat zij na eenige dagen tot gedeeltelijke, later tot een volledige bekentenis kwam. Het motief van de daad is gelegen in de vrees van verdachte, dat de slachtoffers, met wie zij ove rigens vriendschappelijke betrek kingen had, wisten, dat zy een vuurwapen had, en zij vreesde, dat zy daaraan bekendheid zou den geven. In verband met an dere geruchten, wordt van poli tiezijde medegedeeld, dat geen andere personen in deze moord zaak betrokken zijn. Een dure uitgaansavond. - Een bewoner van Amsterdam, die den Zaterdagavond in de omgeving van de Reguliersbreestraat had doorgebracht, bemerkte bij het huiswaarts keeren, dat hij zijn portefeuille vermiste, waarin zich een bedrag van f. 21.000 bevond, t.w. 18 bankbiljetten van duizend gulden en drieduizend gulden aan kleiner bankpapier. De po litie tracht thans het geld terug te vinden. Ds. W. 8. Wlnsemlus overleden Na een langdurig ziekbed is in den ouderdom van 71 jaar overle den ds. W. S. Wlnsemlus, bekend predikant bij de Nederlandsch Her vormde Gemeente te Groningen. Ned. Herv. Kerk Drietal te Rotterdam-Feyenoord, ds. W. E. Hoekzema te Loenen-aan-de-Vecht, ds. H. J. van Achterberg te Ech- feld en ds. R. C. G. Troelstra te Halle. Benoemd tot hulpprediker te Val- thermond cand. M. G. Sterringa; idem te Dieren cand. C. T>. Israël te Bemmel. Geref. Kerken Beroepen te Hulzum. ds. F. A. Hofman te Lut- ten. Bedankt voor Veendam cand. W. H. de Boer, hulpprediker te 's Gra- venhage. Aangenomen naar Voorburg (va cature ds. P. K. Keizer) dr. N. H. Ridderbos te Tweede Excloërmond. Clir. Geref. Kerk Tweetal te Bunschoten ds. J. Kampman te Op perdoes en ds. van Leeuwen te Er- melo. Beroepen te Leerdam ds. M. W. Nieuwenhuize te 's Gravenhage. Hersteld Evang. Luth. Kerk Drietal te Zwolle, ds. C. Pel te Nij megen, prop. H. J. Oldemans, hulp prediker te Amsterdam en ds. K. van de Braak te Tiel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek. ds G. J Koolhaas te Huizen, te Jutphaas (toez), ds. J. J. H van der Ree te Vianeu. Benoemd tot hulpprediker te Ha- velte, cand. M. de Jong te Vries, te Oostwold, cand O. L Verbaan te Eeiligerlee te Kerkrade, cand. E. J. van Tuyl te Busstun. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Zwijndrecht, ds. M. Baan te Bussum-Naarden. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist, ds. J. van der. Eerg te Krabbendijke en -ds. W. C. Lamaln te Rotterdam Jubileum ds. Lutein Op 3 Februari herdenkt ds. C. M. Luteijn. Nederlandsch Hervormd predikant, te Groningen, zijn zil veren ambtsjubileum. Voorheen stond hij te Heinenoord. Rijns burg en Apeldoorn. Sinds 1932 staat hij te Groningen. ATHLETIEK. Jaarvergadering „Holland" In de jaarvergadering van Holland werd het bestuur als volgt samen gesteld: H. Kühler (voorz), C. Stuivenberg (secr.), P. Masurel, Fr. Schroder, J v. Nood, C. Warmer dam D. Heynis. De techn. Com missie zal gevormd worden door Fr. Schroder C. Stuivenberg en J. v. Nood. De training wordt weer geleid door den Rotterdamschen coach, den heer Wijburg. BOKSEN. De Groot won van Elfen Te Amsterdam won De Groot zeer ver. diend op punten van Elten. Hij bokste in elk opzicht beter. De Nederlandsche weltergewicht-kam- pioen Disch verloor op punten van den Belg Jacobs. Verder won De Bruin (Nederland) op punten van Rans (België): Bisschop (Ned.) verloor op punten van Roosbroek (B.) en een fel gevecht tusschen Klein (Amsterdam) en Baan (Rot terdam) onbeslist eindigde. Om het Eurojpeescli kampioen schap lichtgewicht Naar de voorzitter van den Nederlandschen boksbond mededeelt, heeft de in ternationale bond officieel be richt, dat de inschrijving van La- grand (Nederland) voor de com petitie om het Europeesch licht gewicht-kampioenschap is geac cepteerd. De inschrijving van Nicolaas echter werd geweigerd daar deze reeds van Proietti verloor. Revanche wedstrijd NicolaasLa- grand Naar wij vernemen zal de revanchewedstrijd tusschen Ni colaas en Lagrand op 24 Februari in het concertgebouw te Amster dam worden gehouden. Zooals men weet, eindigde de vorige wedstrijd in Den Haag on beslist SCHAKEN. Leidsclie Schaakbond Voor de competitie speelde Inter No6 (Boskoop) met 4(42(4 tegen Bo degraven. Drie partijen moeten nog door arbitrage beslist worden. De hittegolf in Argentinië. - De aanhoudende hittegolf in Ar gentinië neemt volgens een be richt van het persbureau Efe uit Buenos Aires thans ernstige vor men aan. Behalve dat tal van menschen door een zonnesteek omkomen, bevinden zich land bouw en veeteelt in groot gevaar Millioenen koeien staan op ver dorde weiden. Poelen en rivieren zijn uitgedroogd. Zoowel in Ar gentinië als in Uruguay vreest men een catastrophe voor den veeteelt. De bevolking herinnert zich met bezorgdheid de maand Februari van het jaar 1900, toen de hitte te Buenos Aires even veel slachtoffers eisehte als de cholera-epidemie van het jaar 1867 en de gele koorts van het jaar 1871 te zamen. HANDELSREGISTER K. v. K. - Opheffing: E. van der Horst, Kerkstraat 64, Noordwijk-Binnen, slagery. Wijzigingen: Naaml. Vennoot schap Van Cranenburgh en He- ringa's Sajetfabriek, Vliet 15, Leiden. Uittr. proc.: R. G. M. Hueber, Leiden. Naamlooze Vennootschap De Leidsche Bouwvereeniging, Joh. de Wittstraat 2. Leiden. De sta tuten zijn gewyzigd. Meubelfabriek „De Sleutels", Stille Rijn 3, Leiden. De zaak wordt voortgezet als een venn. onder firma: Meubelfabriek „De Sleutels" (Bep. Bep.). Venn.: C. F. van Hille, Rijswijk en P. van Liere, Den Haag. Firma H. S. Fles, Hooigracht 22-22a, Leiden, groothandel in porcelein, aardewerk, glas- en huish. artikelen. De vennootschap onder firma is dd. 8 Jan. 1943 ontbonden. Opgericht is een nieuwe vennootschap onder firma o/d. naam: Firma H. S. Fles (Bep. Bep.). Venn.: C H., H. Q. J. en C. A. Fles. Fles' Huishoudelijke artikelen, Hooigracht 24, Leiden, detailhan del in porcelein, aardewerk, glas- en huish. artikelen. De vennoot schap onder firma is ontbonden. Opgericht is een nieuwe vennoot schap onder firma onder den naam: Firma H. S. Fles (Bep. Bep.). Venn.: C. H.. H .Q. J. en C. A. Fles. Es-Ta-Fa" Verkoopkantoor, Leidscheweg 219, Voorschoten. Uittr. proc.: -L. A. Eekhof, Voor burg. N. proc.: J. Verloop, Voor schoten. G. Leenheer, Smidstraat 60, Rijnsburg, koek- en banketbak kerij. Uittr. eigenaar: G. Leen heer, Rijnsburg, dd. 6 Nov. 1942. De zaak is overgedragen aan S. C. H. Leenheer. Naamlooze Vennootschap Ver- eenigde Bloembollenculturen v.h. Gebroeders de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co. Schie- straat 188, Noordwijk. Aangesteld als Verwalter: F. G. C. Piehl, den Haag. Naaml. Venn. Bloembollenkwee- kerij en Handel van Til Hart man, Van Waverenstraat 1 rood Hillegom. Algemeene volmacht verleend aan: W. Bramméyer, Hillegom. N.V. Amaryllus Kweekery Lud- wig en Co., Parklaan, Hillegom. N. Dir.: J. van Til, Hillegom. Procuratie verleend aan: J. A. Steenvoorden, boekhouder. C. van Berkel en Zonen, Dorps straat 334, Leimuiden. Metse laars- en aannemersbedrijf. N. Venn.: H. C. wan Eerkei, Lei muiden. (Beperkte handlichting verleend). Th. A. Rozestraten, Pr. Hen drikstraat 24, Alphen a. d. Rijn. Smidsbedrijf, rijwielhandel, han del in landbouwartikelen. De handel in landbouwartikeleen is dd. 1 Jan. 1943 omgezet in een vennootschap onder firma: Th. A Rozestraten en Zn. (B. Bep.) Venn.: Th. A. en B. F. Rozestra ten, Alphen a. d. Rijn. Leidsche Aquarium- en Terra rium ver. „De Natuurvriend". - Bovengenoemde vereeniging her dacht haar 12(4-jarig bestaan in „Huize Feenstra". Na een harte lijk welkomstwoord besprak de voorzitter het wel en wee in deze afgeloopen jaren. In Juli 1930 werd ten huize van den heer Zwart besloten tot oprichting van een vereeniging van tropi sche aquariumhouders, aanvan kelijk met 9 leden" waarvan 5 nog heden lid zyn. „De Natuur vriend" afd. van den Ned. Bond van Aquariumhouders, maakte zich echter van dezen bond weer los en fuseerde in 1937 met de inmiddels opgerichte aquarium- en terrariumvereen. „Scatofagus Argus". Als orgaan werd het tijdschrift „Aqua-Terra" aange nomen. Gezien de moeilijke tijden kan zij nog op een flinke kern lief hebbers bogen, die slechts wach ten op andere tijden om zich weer geheel aan hun liefhebberij te kunnen geven. De voorzitter, die zich gedurende deze 12(4 jaar onafgebroken aan deze functie gaf, werd door dr. Koumans har telijk toegesproken, waarna hem een fraaie ets en zijn echtgenoo te een groote mand fruit werd aangeboden. De voorzitter dank te hierop hartelijk voor de hem gebrachte hulde en allen, die aan het welslagen van dezen avond hun medewerking hadden verleend. Houdt Uw gebit gezond met Castella de eenige tand pasta, die Perldon bevat, waardoor zeer kleine schuim- belletjes ook de „onbereik bare" kleine gebitsholten reinigen Heden. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7 1/2 uur nam. StadszaalKleinkunstprogram- mr te 7(4 uur nam. Katwijk aan Zee: Aandeelhou- dersverg. N.V. Visscherijmy. ,.Arle Leendert" 10 uur voorm. De avond-, nacht- en Zondags^* dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Januari 20 uur tot Zaterdag 30 Januari 8 uur j waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110 Tel. 20406; de Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4, Tel. 23553. I Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Raadhuis- 1 park 8. Tel. 26274. li Leidsche Ver. van Postzegel verzamelaars. - In de bovenzaal van café-rest. ,,'t Schuttershof", hield de Leidsche Ver. van Post zegelverzamelaars haar jaarver gadering onder presidium van den heer .R. de Wilde. Aan het verslag van den se cretaris, den heer G. M. Minne- ma, ontleenen wij, dat de ver wachtingen over het afgeloopen jaar niet ten volle in vervulling zyn gegaan, hoewel de resulta"^, ten toch niet teleurstellend ge noemd mogen worden. Op i Jan. '42 bedroeg het aan tal leden 97, op 31 Dec. 109. Het bezoek aan de ruilbeurs is over het algemeen slecht, het gebruik dat van de bibliotheek wordt ge maakt, heel matig te noemen. Het verslag van den penning meester, den heer W. Kraayen- brink, gaf een bedrag aan in- komstem van f. 967.67, aan uitga van van f. 988.54, zoodat er een nadeelig slot is van f. 37.87, het geen evenwel opgevangen wordt door aanwezige goederen. Het verslag werd na rapport der kas- commissie goedgekeurd, evenals het verslag van den administra- teur der rondzendingen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle aftredenden f werden herkozen. Na verloting en rondvraag volgde sluiting. Gistermorgen omstreeks 11 uur is een 15-jarige jongen, werk zaam op een scheepswerf aan de Sumatrastraat, met een ringvin ger bekneld geraakt tusschen een draaiende boormachine met het gevolg, dat de vinger ten deele werd afgerukt. De E.H.D. ver voerde het slachtoffer naar het Ac. Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks 19.15 uur is een 43-jarige bewoonster van de Tulpenstraat in haar wo ning van de trap gevallen. Zy kreeg een hoofdwond en werd door den E.H.D. ter behandeling naar het Ac. Ziekenhuis ver voerd. FAILLISSEMENTEN Rehabili tatie: D.d 2 Januari 1943 is door Eduard Jac. Marie Nozeman, slager,, v. 't Hoflstraat 9, Leiden (gefail leerd d.d. 22 Maart 1934, welk fail lissement eindigde op 26 Septem-, ber 1943) een verzoek tot rehabili-, tatie ingediend.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2