83ste Jaargang Zaterdag 23 Januari 1943 No. 25404 BUITENLAND. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Groeten naar Neder- landsche vrijwilligers aan het Oostfront. Vermijdt gemakzucht en vergeetachtigheid BEKENDMAKING. VERDUISTEREN: Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. NEDERLAND. HET RIJK EN EUROPA. DE STEM DER S.S. BINNENLAND De vleesch- rantsoeneering. MEDEDEELING. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De krijgsoperaties aan het Oos telijke front. - De Berlijnsche A. NB.-correspondent meldt: Op het oogenblik wordt in de Zuidelijke sectoren van het Oos telijk front de geweldigste slag geslagen, dien de oorlog in Rus land tot nu toe gekend heeft. De bolsjewisten vallen met alle te hunner beschikking staande mid delen aan en trachten, blijkens het legerbericht, een algeheele doorbraak te forceeren. Van militaire zijde te Berlijn wijst men op een bericht van het opperbevel der bolsjewisti sche troepen, waarin gezegd j wordt, dat het doel van het hui- I dige offensief de vernietiging, van groote hoeveelheden Duitsch oorlogsmateriaal is. Deze verkla ring is opmerkelijk, daar het bolsjewistische opperbevel geen strategische doelen meer noemt, doch slechts een vernietigings- siag schijnt te willen voeren. Men verklaart te Berlijn, dat gedu rende de wintermaanden van het vorige jaar een soortgelijke toestand als thans heeft bestaan Ook toen vielen de bolsjewisten met man en macht aan en ook toen hebben de Duitsche front troepen zonder den steun van reserves aan manschappen en ^Sjateriaal stand gehouden, waar eïT" wanneer hun dit bevolen werd. Na het bolsjewistische winteroffensief bleek de Duit sche legerleiding het vorige jaar toch in staat te zijn een geheel nieuw leger aan het front op te stellen en de in den winter af gematte troepen af te lossen. Het tweede Duitsche zomeroffensief begon met het bekende resul taat. Ook onder de huidige omstan digheden toont men zich te Ber lijn in militaire kringen nietner. veus. Men heeft een rotsvast vertrouwen in de aan het front staande troepen en men ver klaart, dat ook nu weer de re serves aan manschappen en wa penen gereed staan om in de komende zomermaanden een of fensief te openen. Wanneer het groote bolsjewistische offensief ten einde is, zal men eerst een ^^^srloopige balans kunnen op- *^ïaken. Met nadruk wijst men er te Berlijn op, dat de bolsje wisten ontzettende verliezen lij den en het zal bij het inzetten van een nieuw Duitsch offensief eerst blijken of de machthebbers in Moskou niet te veel van hun krachten gevergd hebben tijdens hun huidige „offensief der ver kwisting." Men wijst er te Berlijn voorts nog op, dat de Duitsche leger leiding steeds zeer zuinig en spaarzaam is geweest. De beslis sing valt dan ook niet op het oogenblik. Zij zal komen als de nieuwe Duitsche armee voor het tegenoffensief staat aangetre den. De soldaat, die op 't oogen blik in den afweerslag staat, houdt de lauweren voor nieuwe overwinningen in de hand. De tegenzet komt als de Duitsche legerleiding den tijd daarvoor rijp acht. De Zuid-Afrikaansche verlie zen. - Naar de Britsche berich tendienst uit Kaapstad meldt, heeft generaal Smuts in hetpar- lement de Zuid-Afrikaansche verliezen in den oorlog medege deeld. Volgens zijn opgave zijn 175 Europeesche officieren, 866 Europeesche manschappen en 74 niet-Europeesche manschappen gesneuveld. Vermist worden 102 Europeesche officieren, 1098 Europeesche manschappen en 1037 niet-Europeesche manschap pen, Krijgsgevangen werden ge maakt 796 Europeesche officie ren, 10.391 Europeesche man schappen en 1561 niet-Europee sche manschappen. (D.N.B.) Uit de Amenkaansche vakver- Agnigingswereld De voorzitter vah de A.Fii., Green, heeft, naar United Press meldt aan den plaatsvervangenden president der regeering Wallace een telegram gezonden, waarin hij verklaart, dat de vakvereenigingen tot het recht op staking te verkrijgen. Green zeide in zijn telegram ver- Het hoofdkwartier van de Ita- liaansche weermacht maakte gis teren het volgende bekend: Gisteren hebben hevige gevech ten plaats gehad tusschen onze en de vijandelijke pantserstrjjd- krachten ten Zuidoosten en Zuid westen van Tripolis aan de lijn Gharian-Tarhuna-kust. Italiaan- sche jagers bonden den strijd aan met een groote vijandelijke jacht- formatie en vernietigden twee vijandelijke vliegtuigen. Vijande lijke gemotoriseerde colonnes wer den eveneens gebombardeerd en met machinegeweervuur bestookt. In Tunis leidde de voortzetting der operaties van de laatste dagen tot de verovering van nieuwe belang rijke stellingen. Het aantal ge vangenen steeg tot boven de 2500. Een tweemotorige bommenwerper werd bij Gabes door een gemo toriseerde afdeeling met machine^ geweervuur omlaag geschoten. Drie leden der bemanning wer den gevangen genomen. De ha venwerken van Algiers en een convooi langs de Algerijnsche kust werden door onze bommenwer pers aangevallen. Een schip van het convooi werd getroffen. Duit sche jagers schoten in' herhaalde luchtgevechten 4 vliegtuigen neer. Aanvallen op Licata, Porto Em- pedocle, Gela en Castel Vetramo veroorzaakten geen schade. Vier vliegtuigen werden boven deze plaatsen neergeschoten, twee daar van vielen in zee, een stortte brandend neer bij Giacosia en het vierde toestel kwam terecht tus schen Gela en Piazza Armerina. Op 20 Januari beschoten vijan delijke vliegtuigen met machine geweervuur ook het station van Ispica (Ragusa) en een daar stil- staanden goederentrein. Onder de burgerbevolking werd een persoon gedood en werden vier menschen gewond. Onze voor afweer opge stegen jagers bonden den strijd aan met .formaties bommenwer pers, die door jachtvliegtuigen vergezeld waren en vernietigden een bommenwerper en een jacht vliegtuig. Het luchtdoelgeschut van kleine eenheden der marine haalde nog een vijandelijk toe stel bij Pantelleria brandend om laag. Van de operaties van dien dag zijn 5 onzer machines niet op haar basis teruggekeerd. der, dat enkele lieden in de Ver. Staten probeeren om de labour- organisaties aan een regeerings- controle te onderwerpen. Green geeft de verzekering, dat de A.P.L. zich tegen iedere poging van het Congres zal verzetten om een wet tot opheffing van den 48-urige werkweek in te voeren of de schriftelijk vastgelegde rechten van de vakvereeniging aan de fe derale jurisdictie te onderwerpen. (D.N.B.). laatste toe zullen strijden om het De Persdienst van den Neder - landschen Omroep deelt mede, dat met ingang van Maandag 25 Januari a.s. iederen dag op de golflengte 16.81 en 19.56 meter tusschen 15.10 en 15.15 uur groe ten van familieleden aan Neder - landsche vrijwilligers aan het Oostfront zullen worden uitge zonden. Het betreft hier groeten, welke op 10 Januari j.l. in een der studio's van den Nederland- schen Omroep te Hilversum zijn opgenomen. BESPARING VAN GAS EN ELECTRICITEIT IS DRINGEND NOODZAKELIJK. In dezen tijd, waarin men be slist moet uitkomen met de toe gewezen rantsoenen gas en elec- triciteit, hebben wij al eens eerder gewezen op de noodzaak om in de huishouding evenals in de onderneming een energiecontro leur aan te stellen. Het is een teeken vkn een minder economi sche huishouding, wanneer lam pen, strijkijzer, stofzuiger of radio toestel ingeschakeld- blijven, wan neer zij niet worden gebruikt. Alle energie dient zoo te worden aan gewend, dat het hoogste nuttige effect wordt bereikt. Wie wel eens in een fabriek heeft kunnen na gaan hoe een product tot stand komt, zal dikwijls hebben kunnen constateeren, dat door een doel matiger gebruik van de trans portmiddelen de werkzaamheden vlotter zouden kunnen verloopen. Er wordt voor een eenvoudige handeling soms een omweg ge maakt, zonder dat men daarbij bedenkt hoeveel overbodige ener gie dit kost. Ook in de huishou ding zijn er dergelijke omwegen, waarvan men zich pas bewust wordt, wanneer men er opmerk zaam op wordt gemaakt. Er is niet alleen vereenvoudi ging, maar ook meer overleg bij het werk noodig. Gemakzucht of vergeetachtigheid leiden er dik wijls toe, dat energie in den vorm van electriciteit en gas wordt ver bruikt. wat bij eenig nadenken had kunnen worden bespaard. En men bedenke: Wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer- afgesneden. Het bureau van dert bevel hebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Voor een Duitsch krijgs- gerecht is een strafproces gevoerd tegen de vervaar digers van tegen de Duit sche bezettende macht ge richte ophitsende geschrif ten en tegen degenen, die deze geschriften in 't groot verspreidden. Zeventien te- klaagden zijn ter dood ver oordeeld. De bevelhebber der Weermacht heeft het vonnis bevestigd. Tot vermaning en waarschuwing aan allen, wien het aangaat, worde uit de motiveering het volgen de medegdeeld „Wij bevinden ons mid den in den oorlog. De om; standigheden, die een oorlog onvermijdelijk met zich brengt, leggen een groot deel der Nederlandsche be volking beperkingen op. De schuld daarvoor moet ge zocht worden bij haar vroe gere regeering. De Duitsche troepen en be zettingsautoriteiten hebben zich van den aanvangaf be ijverd, een kiesche en cor recte houding' tegenover de bevolking aan te nemen. Indien nu door bepaalde kringen de tegemoetkomen de houding van de bezet tende macht en de Duitsche instanties als zwakheid wordt uitgelegd en hun aan leiding geeft, Duitsche voor schriften en bevelen te ne- geeren, moge het volgende verklaard worden: Duitschland bevindt zich thans met zijn vijanden in een strijd om het zijn of niet- zijn niet alleen van het Duit sche volk, maar ook van Europa en zijn cultuur. Duitschland wil dezen strijd onder alle omstandigheden tot een zegevierend einde brengen. Degenen, die in strijd met de Duitsche bevelen en voor schriften anti-Duitsche ge schriften vervaardigen en verspreiden, moeten ver wachten, dat zij volgens de geldende oorlogswetten be handeld en dienovereenkom stig met zware en de zwaarste straffen gestraft worden. van heden- en morgenavond 17.10 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 8.33 uur. 23 Januari: maan op te 19.27 uur. 24 Januari: maan onder te 9.55; op te 20.33 uur. j_: .A.T TET feit, dat Mussert als t ILeider van het Neder - X -Llandsche volk is erkend, en de beteekenis van den 13en December 1942, kunnen niét lioog genoeg worden aangesla gen. Het is de consequente voort zetting van een ontwikkeling, die. iri 1940 is begonnen, toen de re volutie in Nederland gewekt werd die zich voortzette in het jaar 1941, dat een verheldering der fronten bracht, toen met den strijd tegen het Bolsjewisme, gê- heel Europa voor de vraag van het zijn of niet zijn werd ge steld. In Nederland heeft de N.S.B. duidelijk stelling genomen en 15.000 man uit haar rijen strij den heden schouder aan schou der met de Duitsche Weermacht en met vrijwilligers uit andere Europeesche landen den harden strijd in het Oosten. Politieke groepeeringen, die ten aanzien van den strijd tegen het Bolsjewisme niet tot een be slissing konden komen, moesten ontbonden worden en zoo is de N.S.B. sedert 1941 de eenige draagster van den politieken wil in Nederland. Het jaar 1942 heeft een ver dieping gebracht van het poli tieke werk, dat door de N.S.B. wordt doorgevoerd. De N.S.D.A. P. stelt haar politieke ervaring ter beschikking. De taak, den Nederlandschen mensch wakker te schudden, op te voeden tot Nederlandsche volksgemeenschap en dit Nederlandsche volk op zijn toekomstige taak voor te be reiden, ligt in handen van de N. S. B. en daarnaast bij eenige andere zuiver- Nederlandsche or ganisaties, waaronder de Neder landsche Arbeidsdienst, de Win terhulp, de Nederlandsche Volks- dienst en de Nederlandsche Landstand een belangrijke rol spelen en ieder op hun terrein met hetzelfde doel arbeiden. Er is van verschillende zijden de vraag gesteld, of de 13e De cember 1942 voor Nederland zoo iets als de machtsovername van de N.SfB. beteekende. Bij het stellen van deze vraag is men van een- geheel verkeerde ver onderstelling uitgegaan, want het begrip machtsovername veron derstelt de aanwezigheid vaneen actief politieken tegenstander, en heeft slechts betrekking op dep staatsvorm. Een politieke tegenstander of in het algemeen gesproken een politieke groepeering met eenig positief doel bestaat er met uit zondering van de N.S.B. in Ne derland niet, want de erkenning van Mussert als Leider van het Nederlandsche volk ligt minder op het gebied van de staatkun dige politiek, dan op dat van de volksche politiek. Eveneens is in aansluiting op den 13den December 1942 nog veel - geschreven en gesproken over de plaats van Nederland in het toekomstige Europa. Ook dat is niet geheel juist gezien, want Europa interesseert ons in dit verband eerst in de tweede plaats. Het feit, dat Nederland zich in de toekomst van zijn eenzijdige instelling op het Wes ten moet vrij maken en op het vaste land nieuwe gebieden voor de verloren gegane overzeesche bezittingen moet vinden, is he den reeds gemeengoed. Zeker kan Nederland een deel van Europa vormen zooals Hon garije of Griekenland. Het gaat echter om iets anders. Er kan geen twijfel aan bestaan dat het zwaartepunt van de Europeesche politiek zich in overeenstemming met de natuurlijke wet weer naar het midden van Europa heeft verplaatst en het Reich weer de Europeesche ordenende mogendheid is geworden. Het Nederlandsche volk heeft nu gelegenheid, op volksche basis in nauwere betrekking met het Reich aan deze ordening van Europa leiding gevend mede te werken. In 1943 moet Nederland ontwaken en als eerste, vorm geven aan de Rijksgedachte. Deze vormgeving van het Germaansche Rijk moet van de landen uitgaan. De Europeesche orde berust op Staats denken, de Germaansche orde op het volksche principe, op de idee van het gelijke bloed en het gelijke ras. Een nauwer ver band tot het Rijk geeft het Ne derlandsche volk met zijn Ger maansche karakterwaarden, zijn vlijt, zijn werkkracht, zijn cultu- reele krachten, de mogelijkheid bij de ordening van Europa een lei dende plaats in te nemen. De voorwaarde daarvoor is in de allereerste plaats, dat het Ne derlandsche volk nationaal-socia- listisch wordt, wat absoluut niet be teekent, dat van de 9.000.000 Nederlanders 7 of 8 mtllioen leden van de N.S.B. zouden moeten wor den, maar wat een kwestie van houding van het Nederlandsche volk in zijn geheel is, zooals Mus sert het eenige/i tijd geleden aan duidde met de woorden: soldaat of slaafsch. De tweede voorwaarde, welke Un den loop van dit jaar moet wor den gevonden, is den organisato- rischen vorm te vinden hoe men deze 9 millioen Nederlanders, dus Germaansche menschen, doelma tig en met inachtneming van hun eigen belangen aan het werk zet en inschakelt, opdat hun volksche krachten voor het geheele Ger maansche gebied en voor de lei dende taak in Europa een zoo groot mogelijk nuttig effect be reiken. Luistert op Zondag 24 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter; naar de stem der SS. OnderwerpGermaansch i-echt: volksrecht. Geruchten, als zouden de hier te lande wonende Duitschers van de jongste verlaging van het vleeschrantsoen zijn vrijgesteld, missen allen grond. Zij worden te dezen aanzien volkomen gelijkge steld met de Nederlanders. Extra rantsoenen' voor as. sneeuwruimers - De centrale pers dienst. van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat aan sneeuwruimers, die door gemeen tebesturen, waterschappen en groote bedrijven worden tewerk gesteld voor het sneeuw-vrij ma ken van wegen, spoor- en tram banen, rantsoenbonnen kunnen Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waf f en SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald Alle vrijwilligers in de Waffen SS en het legioen hebben, even als hun familieleden, vrij toe gang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het af halen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaat selijke kantoren van het N.A.P., afdeeling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. worden verstrekt en wel per per soon. telkens- voor één week 6 rantsoenen brood en 1 rantsoen vleesch, telkens voor 2 weken een half rantsoen boter, dit alles voor zoover de betrokkenen niet reed* in het bezit zijn van toeslag- kaarten voor zwaren ét. ieer zwa- ren arbeid.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1