Spil sluit economische verdragen 83ste Jaargang Donderdag 21 Januari 1943 No. 25402 K ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Houdt uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. BINNENLAND Nederlandsche werkers in Duitschland. Germaansche Landdienst. VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Duitse he minister van bui- tenlandsche zaken, von Ribben- trop, en de Japansche ambassa deur, Hirosji Osjima, hebben den 20sten Januari in het hoofdkwar tier van den Führer een „verdrag tusschen Duitschland en Japan inzake de economische samen werking" onderteekend. Dienzelf den dag is te Rome een gelijk luidend verdrag tusschen Italië en Japan onderteekend door den Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano en den Japanschen zaakgelastig de, Sjoenitsji Kase. Deze verdragen, die denzelfden geldigheidsduur hebben als het driemogendhedenpact en dit in economisch opzicht aanvullen, vormen een krachtige verdere uitbreiding van het pact der drie verbonden volken. In consequen te voortzetting van de politieke fundamenteele gedachte van dit verbond der drie groote mogend heden op zeer langen termijn, worden thans in omramende ver dragen grootscheepsche econo mische plannen gemaakt. Daar mede worden de groote economi sche gebieden van Europa en Oost-Azië met al hun krachten ten volle gebruikt voor den tota- len oorlog tegen onze vijanden. Tegelijkertijd wordt door deze verdragen voor den tijd na den oorlog de grondslag gelegd voor de duurzame economische sa menwerking tusschen de econo mische groote ruimten. In de ver dragen wordt de uitwisseling der economische prestaties van iede- ren aard en de zoo veel moge lijke bevordering daarvan vast gelegd, evenals de samenwerking in alle economische en finan- cieele kwesties. Het tusschen Duitschland en Japan inzake de economische sa menwerking gesloten verdrag luidt als volgt: De regeering van het Duitsche rijk en de keizerlijk Japansche regeering hebben besloten haar economische samenwerking nog engeren vorm te geven, ten ein de in dezen oorlog voor den op bouw van de nieuwe orde in Europa en Groot Oost-Azië met haar gemeenschappelijke econo mische krachten elkander te steunen en, na het zegevierend tot een einde brengen van den oorlog, elk in haar economische gebied, door uitgebreide plannen voor den opbouw een reorganisa tie tot stand te brengen, die wel vaart en bloei van alle' betrok ken volken verzekert. Zij zijn derhalve het volgende overeen gekomen: Art. 1. - Duitschland en Japan zullen de uitwisseling van econo mische prestaties tusschen hun economische gebieden in ieder opzicht en met alle krachten be vorderen en uitbreiden. Zij zullen elkander wederkeerig steunen bij de levering van goederen en den aanleg van installaties en een nauwe technische samenwerking tot stand brengen. Art. 2. - Duitschland en Japan zullen een nauwe financieele sa menwerking tot stand brengen, ten einde de uit de toepassing- van art. 1 voortvloeiende beta lingen te vergemakkelijken. Art. 3. - Duitschland en Japan zullen nauw contact met elkan der houden ten einde hun sa menwerking met betrekking tot de ten uitvoerlegging van hun economische politiek steeds ef fectiever te maken. De beide re geeringen zullen te dien einde de ontwikkeling van de econo mische betrekkingen tusschen de beide landen door buitengewoon gevolmachtigden voortdurend la ten waarnemen. Art. 4. - De bevoegde instan ties der beide regeeringen zullen de voor de uitvoering van dit verdrag noodzakelijke bijzonder heden vaststellen. Art. 5. Dit verdrag treedt met zijn onderteekening in werking en blijft evenlang geldig als het driemogendhedenverdrag tus schen Duitschland Italië en Japan van den 27sten September 1940, overeenkomend met den 27sten dag van de negende maand van het vijftiende jaar van het tijdvak Sywa. Gelijktijdig zijn te Tokio tus schen den Duitschen ambassa deur, Ott, en den leider van de Duitsche economische delegatie, staatsraad Wohltat eenerzijds en den Japanschen minister voor buitenlandsche zaken, Tani, an derzijds, drie uitvoeringsovereen komsten gesloten, die concrete bijzonderheden bevatten inzake het goederenverkeer, de techni sche samenwerking en het beta lingsverkeer. Onderhandelingen inzake de bijzonderheden tot uitvoering van het verdrag tusschen Italië en Japan zijn nog gaande. (D.N.B.) Chili verbreekt betrekkingen met as. - De president van Chili Rios, heeft gisteravond, naar uit Santiago de Chili wordt gemeld, een radiorede uitgesproken, waar in hij mededeeling deed van het besluit der regeering de diploma tieke en financieele betrekkingen met de spilmogendheden te ver breken. President Rios trachtte in zijn rede, die ongeveer 40 mi nuten duurde, dit besluit terecht vaardigen met verplichtingen uit inter-Amerikaansche conferen ties. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De Chi- leensche regeering heeft voor de Vereenigde Staten gecapituleerd. De belangen van Chili, gebaseerd op het economisch verkeer met Europa, worden thans evenzeer over boord geworpen als de grond slagen van souvereiniteit en vrij heid, die de Chileensche regee ring voorgeeft te beschermen te gen een denkbeeldig gevaar, doch in werkelijkheid opoffert aan het imperialisme der V. S. Andere Zuid-Amerikaansche landen heb ben reeds hun bijzondere erva ringen kunnen opdoen met de door Washington gedicteerde „continentale solidariteit". In Duitschland betreurt men het besluit der Chileensche re geering omdat het Duitsche volk voor het Chileensche gevoelens van vriendschap koesterde, die sedert Bismarck een traditioneel bestanddeel der Duitsche politiek vormden. Bovendien zijn er nooit politieke of andere tegenstellin gen tusschen Duitschland en Chili geweest, terwijl tijdens den oorlog door Duitschland en zijn bondgenooten ernstig rekening werd gehouden met de vitale be langen van Chili. De breuk met de spilmogendheden komt voor deze niet onverwacht en schept geen nieuwe problemen in mili tair opzicht. Hoogstens vormt het een verlichting voor de spil mogendheden, die bij de oorlog voering in den Stillen Oceaan geen rekening met Chili meer hoeven te houden. De Argentijnsche president, Castillo, heeft verklaard, dat het verbreken der diplomatieke be trekkingen met de spilmogend heden door Chili geen enkelen invloed op de houding van Ar gentinië zal hebben. Onverwachte luchtaanval op Londen. - Naar van Duitsche militaire zijde vernomen wordt, is gistermiddag een hevige, bliksem- aanval ondernomen op het cen trum van Londen door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen. Precies half een verschenen, begeleid door ongeveer 100 jacht vliegtuigen verscheidene dicht op elkander volgende golven snel le gevechtsvliegtuigen boven de groote bocht van de Theems, die zich, uit het zuidoosten naderen de, wierpen op de wijken ten Oosten en Noordoosten van het Greenwich Park. Terwijl de sire nen nog loeiden, ontploften reeds de eerste bommen van zwaar kaliber. Vliegend op ongeveer 30 tot 50 meter hoogte boven de huizen ten Zuidoosten van de groote bocht van de Theems, wierpen de vliegers hun bommen op de wijken in de omgeving van Trafalgar Road en op die van Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidde als volgt: De militaire bedrijvigheid is gisteren intensief voortgezet in Tripolitanië. Formaties duikbom menwerpers hebben met zicht bare resultaten Britsche kolon- nes bestookt en haar ernstige verliezen toegebracht, waardoor haar opmarsch werd vertraagd. Detachementen van onze Zui delijke garnizoenen hebben met succes een gepantserde vijande lijke formatie aangevallen en vijf vrachtwagens vernield, ter wijl eenige gevangenen werden gemaakt. In de streek van Tunis zijn de operaties van Italiaansche ,en Duitsche gevechtsgroepen voort gezet met steun van machtige formaties luchtstrijdkrachten. Stellingen van tactisch belang werden veroverd en verscheidene honderden gevangenen werden binnengebracht. Tijdens luchtgevechten in den loop van den dag werden vier toestellen vernield door jagers der spil, die een vijfde boven Tripolis tijdens een aanval neer schoten. Bij de Algerijnsche kust heeft een formatie torpedovlieg tuigen, onder bevel van luitenant Giuseppe Cimicchi, ondanks he vige reactie van het afweerge schut, 'n Engelsch-Amerikaansch konvooi aangevallen en eengroo- ten koopvaarder getorpedeerd, dien men snel heeft zien zinken. Een actie, die is uitgevoerd door onze jagers en bommenwer pers tegen twee duikbooten ein digde eveneens met succes. Een der beide eenheden werd ver scheidene malen getroffen en moet als gezonken worden be schouwd. Een onzer vliegtuigen is niet van zijn oorlogstaak terugge keerd. Eeh torpedoboot, die kon- vooidienst "deed op de Middel- iandsche Zee, is verloren gegaan door een duikbootaanval. Een groot deel der bemanning is ge- led. Vijandelijke vliegtuigen hebben vanochtend eenige brisantbom men geworpen in de omgeving van Noto: één doode en 11 ge wonden onder de bevolking. Er wordt geen belangrijke schade gemeld. de boven-Theems bocht in het terrein der docks. Versperringsballons, die eerst werden opgelaten toen de aan val begon, werden door de Duit sche vliegtuigen onmiddellijk met de wapens aangevallen. Ze ven ballons werden neergescho ten. Nadat de snelle gevechts vliegtuigen hun bommen hadden geworpen, vlogen zij in Zuidelij ke richting en richtten het vuur hunner wapens op voor den oor log belangrijke installaties. Twee gashouders werden beschadigd. De begeleidende Foeke-Wulf en Messerschmittjagers wikkelden de talrijke gealarmeerde Spitfire-ja- gers bij den aftocht der gevechts vliegtuigen in luchtgevechten, die zich tot een van beide zijden met groote hevigheid gevoerden lucht slag ten zuiden van Londen ont wikkelden. De poging der Spitfi res de gevechtsvliegtuigen te dwingen hun koers te wijzigen, of ze den terugweg af te snijden, mislukte door de waakzaamheid der Duitsche jagers. Twee Spit fires werden neergeschoten en twee zoo ernstig beschadigd, dat zij waarschijnlijk ook wel verlo ren zijn. De eigen verliezen kun nen in verhouding tot het groote succes van dezen vermetelen aanval overdag gering genoemd worden. Van de snelle gevechts vliegtuigen ging slechts één toe stel verloren. Terzelfder tijd bombardeerden andere snelle gevechtsvliegtuigen verscheidene plaatsen in Zuid- Engeland en op 't eiland Wight waar gebouwen-complexen in stortten. (D.N.B.) Belangrijke maatregel van het Ned. Arbeidsfront. Door den leider van het Ned. Arbeidsfront den heer H. J. Wou denberg, zijn de volgende bepa lingen uitgevaardigd 1. Op grond van artikel 9 (2/4) van het huishoudelijk reglement van het Nederlandsche Arbeids front stel ik hierbij de navol gende bepalingen vast ten aan zien van de rechten en plichten van in Duitschland tewerkgestelde Nederland,sche arbeiders, die al daar bijdrage aan het Deutsche Arbeitsfront (DAR.) betalen. 2. a. Indien leden van het Ne derlandsche Arbeidsfront in Duitschland werken en zij tijdens hun verblijf in Duitschland bij drage betalen aan het Deutsche Arbeitsfront, wordt hun, indien zij hun lidmaatschapsboekje van het Nederlandsche Arbeidsfront heb ben ingeleverd, bij het plaatse lijke kantoor, in afwijking van het bepaalde in dienstvoorschrift 2 en het reglement voor de werkloo- zenkas, vrijstelling van bijdrage- betaling verleend door het Ne derlandsche Arbeidsfront. b. Voor leden van het Neder landsche Arbeidsfront, die in Duitschland him bijdrage betalen aan het Deutsche Arbeitsfront worden de rechten, verbonden aan het lidmaatschap van het Neder landsche Arbeidsfront, gehand haafd. De contributie-weken van het Deutsche Arbeitsfront worden derhalve bij de rechtentoekenning in aanmerking genomen. 3. a. Alle Nederlandsche arbei ders, die in Duitschland de bij drage voor het Deutsche Arbeits front betalen, kunnen daardoor aanspraak op de rechten verwer ven, welke het lidmaatschap van het Nederlandsche Arbeidsfront verschaft. b. Wanneer de arbeiders na be ëindiging van hun tewerkstelling in Duitschland de rechten, waarop zij 'door hun bijdrage-betaling aan het Deutsche Arbeitsfront aanspraak hebben, door het Nederlandsche Arbeidsfront er kend wenschen te zien, dienen zij zich bij hun terugkomst in Nederland bij het plaatselijke kantoor van het Nederlandsche Arbeidsfront te melden onder ge lijktijdige overlegging van: 1. contributiekaart van het Deutsche Arbeitsfront; 2. een geldig ontslagbewijs. c. De rechten, verbonden aan het lidmaatschap van het Neder landsche Arbeidsfront, voor uit Duitschland teruggekeerde Ne derlandsche arbeiders, vangen aan op den datum van de eerste be taling van bijdrage aan het Deutsche Arbeitsfront. De con- tributieweken van het Deutsche Arbeitsfront worden derhalve bij de rechtentoekenning in aan merking genomen. 4. Door bovenstaande bepalin gen vervallen alle bestaande voor schriften en bepalingen voor in Duitschland werkende Nederland sche arbeiders, door het Neder landsche Arbeidsfront verstrekt. 5. Deze bepalingen treden met ingang van 1 Januari 1943 in werking. In de toelichting op deze bepa lingen wordt gezegd: Men kan hier spreken van een buitengewoon belangrijken maat regel en het Nederlandsche Ar beidsfront verwacht hiervan be langrijke consequenties niet in de eerste plaats wat betreft het le denaantal van het Nederlandsche Arbeidsfront, maar in het bijzon der ten aanzien van de houding, die de Nederlandsche werkers in Duitschland ten opzichte van het Nederlandsche Arbeidsfront zul- In het Oosten van Europa wacht een grootsche taak, want daar wordt de toekomst van ons land veilig gesteld. Jongens uit alle Germaansche landen, uit Noorwegen, Denemarken, Duitsch land, Vlaanderen en Nederland dienen daar als de pioniers van weleer hun vaderland. Eenige honderden Nederland sche jongens staan reeds in den Germaanschen Landdienst. Geen mooiere en meer verantwoorde lijke taak dan dezen jongens lei ding te geven. De gelegenheid hiertoe is thans voor iederen jon gen Nederlander van 20 jaar en ouder opengesteld. Vereischten hiervoor zijn begrip voor de nieuwe orde en belangstelling voor het boerenbedrijf. Na een opleiding van vijf maan den, welke gedeeltelijk in Neder land en gedeeltelijk in Duitsch land plaats vindt, volgt plaatsing in een der Nederlandsche land- dienstkampen. Aanmelding dient te geschie den voor 1 Februari aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd van Nederland. In Oost- land ligt onze toekomst. Ons vaderland heeft je noodig. Meld je aan voor den Germaanschen landdienst. van hedenavond 17.05 uur tot morgenochtend 8.36 uur De maan komt heden op om 17.23 uur en gaat morgenochtend om 8.59 uur onder; het was vandaag Volle Maan. len aannemen. Bij dezen maat regel staat immers de verzorging van den Nederlandschen werker voorop, of hy zich nu in het bui tenland, met name in- Duitsch land of in Nederland bevindt. Evenzeer als de Nederlandsche werker in Duitschland verzorgd is door het Deutsche Arbeitsfront, waartoe het Nederlandsche Ar beidsfront een reeks krachten be schikbaar heeft gesteld, zal hij, in Nederland teruggekeerd, ook be hoefte hebben aan deze verzor ging. Niettegenstaande alle moei lijkheden, waarmede de Neder landsche arbeider in Duitschland te kampen heeft, meent men te mogen vaststellen, dat de Neder landsche arbeider in en buiten zijn werk in Duitschland door zijn lotsverbondenheid zooveel ge meenschapszin verkregen heeft, dat hij, in Nederland terugge keerd, diezelfde behoefte zal ge voelen en zich zal willen voegen bij de met den dag stijgende schare van Nederlandsche wer kers, die te zamen het Neder landsche Arbeidsfront vormen. Wat doet gij? - Wij van het legioen Nederland weten wat het zeggen wil: Vechten desnoods tot den laatsten man. Tachtig jaren woedde de oorlog in de lage landen aan de zee, tachtig jaren streden onze voorvaderen voor hun vrijheid. De gedachte aan dien tijd vervult iederen waren Nederlander met trots. Thans zijn aan het Oostfront weer onze beste zonen aangetre den om te strijden voor de vrij heid van Europa en de toekomst van ons land en volk. Het minste wat gij kunt doen is.... storten op 432100, verzor- gingsfonds van het vrijwilligers legioen Nederland. Schoolopziener benoemd. - Be noemd is tot schoolopziener van het lager onderwijs in de inspec tie Rotterdam, D. J. Hofman U Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1