83ste Jaargang Dinsdag 19 Januari 1943 No. 25401 BUITENLAND. VERDUISTEREN: BINNENLAND Twee jaren inzet bij het N.S.K.K. Wees zuinig met gas en electriciteit: Uw spijzen in een hooikist dus bereid. GEMENGD NIEUWS Het ruimen van sneeuw LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De afweerslag aan het Ooste lijke front. - De A.N.P.-corres- pondent te Berlijn meldt: Het geheele front in het Oos ten is op het oogenblik in een grooten afweerslag gewikkeld. Voor een deel, bijvoorbeeld in het Zuiden, is deze slag uitgegroeid tot een zoogenaamde bewegelijke afweermanoeuvre. Reeds twee maanden achtereen staan Duit- sche en de met de Duitsehers verbonden Hongaarsche, Italiaan sche en Roemeensche troepen hier bloot aan de onophoudelijke massale aanvallen der bolsjewis ten. De strijd speelt zich nu in hoofdzaak af tusschen de steun punten, eilanden en egelstellin gen der Duitsche troepen, die van hieruit herhaaldelijk tegen aanvallen ondernemen en de vij andelijke colonnes overvallen. Dikwijls liggen deze steunpunten ver voor het eigenlijke front. Dit is bijvoorbeeld het geval met Stalingrad, waar de Duitsche troepen zich naar alle zijden ver dedigen moeten tegen de storm- loopen der bolsjewisten. De stad staat bovendien bloot aan het vijandelijke artillerievur en aan de luchtaanvallen. Daar Stalin- ••^^grad een groote ruïne is en de dekkingsmogelijkheden voor de bezettingstroepen zeer gering zijn hebben de Duitsche troepen het hier zeer hard te verantwoorden. Bovendien wordt van Duitsche zijde verklaard, dat de ravitail- leeringsmogelijkheden niet gun stiger zijn geworden, mede door de hevige koude. De eenige front sector, waar een betrekkelijke rust heerscht, ligt benoorden Woronesj, waar de Russen slechts plaatselijke aanvallen on dernemen. Men wijst er te Berlijn op, dat de afweerslag thans reeds twee maanden duurt. Vergelijkt men de bolsjewistische verliezen en de geringe terreinwinst met deze tijdspanne, dan komt men tot een voor de roode troepen zeer ongunstige slotsom. Meer en meer blijkt, dat de Duitsche troepen in dezen winter beter op i»»^ae bolsjewistische tegenoperaties geprepareerd zijn dan in denvo- rigen winter. De luchtaanvallen op Berlijn. De Berlijnsche A.N.P.-correspon dent meldt: Berlijn beleefde in den nacht van Zaterdag op Zondag en in den daarop volgenden nacht twee luchtaanvallen, waarmede een lange periode van nachte lijke rust in de Duitsche hoofd stad ten einde ging. Zoo uit de officieele mededeelingen blijkt en zooals men ook met eigen oogen kan constateeren, hebben de En- gelsche vliegtuigen hoofdzakelijk de woonwijken van de millioenen stad aangevallen, waardoor ver schillende branden ontstonden en eenige openbare gebouwen waar onder de Deutschlandhalle, waar in een circus gevestigd is, en het Urban-ziekenhuis, door brand en brisantbommen getroffen werden. Van officieele, zijde wordt voorts nog meegedeeld, dat de aanval len der Engelsche luchtmacht heviger waren dan de aanvallen, die Berlijn in 1940 en 1941 be leefd heeft. De luchtdoelartillerie legde evenwel een dicht spervuur waardoor slechts een deel van de vijandelijke vliegtuigen het cen trum van de stad kon bereiken. Volgens Duitsche schattingen zijn de aanvallen van Zaterdag en Zondag met ongeveer gelijke krachten ondernomen. Het feit, dat Zaterdagnacht slechts twee en Zondagnacht twintig viermo torige machines werden neerge schoten, is voor een groot deel te verklaren door de weersge steldheid. Zondagnacht werd ongeveer twintig procent der aan vallende vliegtuigen naar bene den gehaald. Volgens het D.N.B. bedraagt het aantal dooden 82, w.o. 50 krijgsgevangenen. Eerste verjaardag van nieuwe protectoraatsregeering. - Ter ge legenheid van den eersten ver jaardag der ambtsaanvaarding van de tegenwoordige regeering van het protectoraat, heeft de minister voor volksvoorlichting Moravec, aan journalisten een uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen de regeering heeft ver richt. De minister wees er op, dat de maatregelen, die door de nieuwe protectoraatsregeering volgens den wil van den vermoorden plaatsvervangenden rijksprotec tor Heydrich genomen zijn, een grootsch werk geweest zijn, dat het Tsjechische volk veelbelo vende mogelijkheden gebracht heeft. Heydrich, zoo zeide de mi nister o.a., heeft het Tsjechi sche volk door krachtig ingrijpen van de gevaarlijkste volksverra ders bevrijd, met name van den toenmaligen minister-president Elias, die een dubbel spel heeft willen spelen. De nieuwe protec toraatsregeering was zich er van bewust, dat zij een historische taak aanvaardde en in de eerste plaats het herstel van vertrou wen van het Duitsche rijk jegens het Tsjechische volk moest be werkstelligen. Isoleering zou onze dood be- teekend hebben. Zulks kunnen wij niet toelaten, ook al zouden nog honderden verraders uit het Tsjechische volk moeten ver dwijnen. Met ons trekken op de jeugd, de arbeiders en de boe ien. Zij zijn de verstandige lagen des volks. Met recht verlangt Duitschland van de Tsjechen in de eerste plaats den arbeid voor het front. Het Tsjechische ar beidsleger is derhalve een factor van de grootste beteekenis. Voor het Tsjechische volk is de rijks gedachte de staatsgedachte, want de Tsjechen maken deel uit van het Duitsche rijk. Een jaar van eerlijk werk voor het Duitsche rijk heeft aange toond, zoo besloot de minister, dat het Tsjechische volk een goede toekomst wacht, wanneer het de saamhoorigheid met het rijk tot grondslag van al zijn werk maakt. Het Tsjechische volk zal het rijk ter zijde staan tegen den gemeenschappelijken vijand: het Joodsche bolsjewisme en kapitalisme. Het Tsjechische volk zal den Pührer Adolf Hitler ge hoorzamen. (D.N.B.) Turksch premier over de lands- politiek. - De Turksche minis ter-president Saradjogloe, heeft volgens een bericht van den En- geischen nieuwsdienst aan de correspondenten te Ankara van de Times en de Daily Telegraph verklaard, dat Turkije's duide lijke politiek berust op de trouw aan het gegeven woord. Turkije, dat zich vastberaden wijdt aan den wederopbouw van het land, heeft slechts den eenen wensch in vrede te leven, om zijn natio nale revolutie te voltooien. Om dit doel te bereiken, voert Tur kije een politiek van neutraliteit tegenover beide in oorlog zijnde partijen. (D.N.B.) De oorlogsverklaring' van Irak. Naar de diplomatieke correspon dent van het D.N.B. verneemt, is het de z.g. Iraaksche regeering niet mogelijk geweest haar oor logsverklaring aan de drie mo gendheden te doen overhandigen aangezien deze het standpunt innemen, dat er slechts één rechtmatige regeeringschef van Irak is, n.l. Rasjid el Gailani, achter wien het Iraaksche volk en ook het Iraaksche leger staan. Overigens concludeert .men in Duitsche politieke kringen uit de commentaren uit het buitenland, dat ook daar geenerlei belang gehecht wordt aan de oorlogs verklaring van Irak. - (D.N.B.) van hedenavond 17.01 uur tot morgenochtend 8.39 uur De maan kwam heden op te 15.37 uur en gaat morgenochtend om 7.43 uur onder. Zoo omstreeks 20 Januari (dus morgen) zal het twee jaar ge leden zijn, dat de eerste Neder landers in eenigermate georga niseerd- verband dienst namen in het N.SK.K. Het momenteel hier te lande toevende aantal verlof gangers is niet groot genoeg voor het organiseeren van een bijeen komst. Derhalve zal het feit hoofdzakelijk aan de fronten worden herdacht. Een korte terugblik op deze 2 jaren moge hier echter niet ontbreken. Na den veldtocht in het Wes ten had het Duitsche leger be hoefte aan een groot aantal vrachtauto's met bestuurders.Niet alleen moesten versterkingen en versperringen worden opgeruimd, ook nieuwe moesten worden ge bouwd. Vooral in België en Frank rijk togen tal van bouwonderne mingen aan den arbeid, links en rechts werden chauffeurs gewor ven. Deze menschen waren na tuurlijk niet militair geschoold; de kampen waarin zij" waren on dergebracht niet militair georga niseerd. Derhalve werd al dra de behoefte gevoeld deze chauf feurs in een apart corps te ver eenigen. Daartoe nam men het National Sozialistisch Kraftfahr Korps in den arm, dat de op dracht kreeg van dezen aanvan kelijk civielen inzet een op mili tairen leest geschoolde mobiele brigadë te maken. Reorganisatie was hiervan het gevolg. 20 Jan. 1941 werden de eerste contracten geteekend, geldend tot einde 1941. Aan den opbouw der militaire formatie van autobestuurders kon men zich in het Westen betrek kelijk rustig wijden, in het Oos ten stelde de met Sovjet-Rusland uitgebroken oorlog zijn directe eischen. 23 Juni, op den tweeden dag van den veldtocht, trokken dan ook de eerste Nederlandsche autobestuurders over de onmoge lijkste wegen met hun wagens de onmetelijke Sovjet-unie binnen. Met de karabijn naast het stuur rad hebben zij zich als frontsol daten gedragen en nog onlangs boden zij met succes tegenstand tegen doorgebroken sovjet-troe pen. Eenige tientallen mannen hebben ginds hun leven gelaten. Militaire opbouw voltrok zich geleidelijk. De mannen werden militair gevormd, de zwarte uni form der W.A. werd verwisseld voor de grijze van het Luftwaffe. Iedere landsaard kreeg binnen het regiment zijn eigen af deeling met daarboven eenige weinige verbin dingsleiders. die uit de manschap pen zelf waren voortgekomen. Be gin 1942 was de nieuwe organisa tie klaar. De contracten werden wederom met een jaar verlengd. Van dit tijdstip af dateert het streven niet alleen eigen afdee- lingen, maar ook eigen regimen ten te krijgen. Eind vorig jaar kregen de Nederlanders in het Oosten dan ook een regiment. Voor een deel is dit het resultaat van de bemoeiingen der motor - W.A., welks leider banleider Eman, in Juni van ir. Mussert de opdracht kreeg de Nederlanders bij het N.S.KK. onder zijn hoede te nemen. Het jaar 1943 zal thans in het teeken staan van de „Betreuung" (verzorging) en van de propa ganda^ Zoo zullen recreatie- en herstellingsoorden voor verlof gangers en gewonden worden in gericht en zal het contact tus schen manschappen en moeder land worden bevorderd door het zenden van tijdschriften, huis- vlij tmateriaal, pakketten enz. Kerstmis j.l. gingen reeds twee wagonladingen Oostwaarts. De bouwmaterialenbeschikking aangevuld. - Door een aanvul ling van de bouwmaterialenbe schikking, opgenomen in de Staatscourant van 18 Januari, gelden alle ten aanzien van bouw materialen vastgestelde verboden tot koopen, verkoopen, afleveren bewerken, verwerken, en vervoe ren met ingang van heden ook voor het doen verrichten van deze handelingen. Kaarsen voor stal- en voertui genverlichting De distributie - diensten zullen van 25 Januari tot en met 6 Februari op nader te bepalen tijdstippen aan verbrui kers van kaarsen, die reeds vóór December 1.1. en Januari rantsoe nen voor kaarsen ten behoeve van stal- of voertuigenverlichting hebben ontvangen, de rantsoen bonnen voor de derde pe riode (dus van 1 Februari tot en met 31 Maart a.s.) uitreiken. Deze personen behoeven geen nieuwe aanvragen in te dienen. Verbruikers van kaarsen voor stal ver lichting en verlichting van voertuigen, die voor het eersteen aanvrage tot dit doel wenschen in ie dienen, kunnen deze aanvrage voor de periode van 1 Februari tot en met 31 Maart in hetzelfde bovengenoemde tijdvak bij de distributiediensten indienen op formulieren MD 333-02 (oud MD 10) voor stalverlichting, en for mulier MD 333-03 (oud MD 11) voor voertuigverlichting. De distributiediensten zullen bij het indienen van laatstbedoelde aanvrage aan verbruikers van kaarsen voor meergemeld doel de helft van de in het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 Maart a.s. toe te kennen rantsoenbon nen uitreiken. Het restant wordt later uitgereikt, nadat de aan vragen aan een controle zijnon- derworpen. Verbruikers van kaar sen voor verlichting van voertui gen zullen echter ook indien zij voor het eerst een aanvrage indienen het geheele aantal bonnen, geldig van 1 Februari a.s. tot en met 31 Maart a.s., in eens ontvangen. De bovengenoemde rantsoen bonnen, waarop vermeld staat ,,een rantsoen kaarsen", zijn voor önbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van één pak kaarsen (300 gram). Voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen v/orden geen kaarsen ver strekt. Inbrekers- en dievencomplot ontmaskerd, - Door Ijet krachtig o/treden van de gemeentepolitie V? Lunteren, in samenwerking met de marechaussee, is het ge lukt volkomen klaarheid te bren gen in enkele inbraken en een geheele serie diefstallen, welke den laatsten tijd werden ge pleegd op het rijkswerkkamp ,,De Biezen" onder Lunteren, ge meente Ede. Toen de beheerder van het kamp dezer dagen te rugkeerde van verlof, deed hij bij het betreden van de rijwielbe waarplaats de ontdekking, dat niet minder dan 28 rijwielen, die daar waren opgeborgen, van de banden waren ontdaan. In verband hiermede werden zeven personen gearresteerd, w aaronder enkele kampbewoners De hoofddader-inbreker bleek zekere H. J. v. B. uit Barneveld te zijn. Hij was de rijwielstalling- binnengedrongen en ontdeed 22 rijwielen van de banden om deze vervolgens tegen hooge prijzen te verkoopen aan zijn relaties. De overige banden bleken te zijn ontvreemd door P. S„ een inwo- nenden kok van 't werkkamp en C. H. te Barneveld, die kort te voren naar den Arbeidsdienst was overgegaan. Verdacht zich schuldig te heb ben gemaakt aan heling, werden aangehouden G. K„ klompenma ker te Barneveld, H. M„ een Edesche brandstoffenhandelaar en G. J. v. K. en W. L. H„ resp. kampknecht en cantinebeheerder op „De Biezen". Enkele van deze verdachten legden reeds een be kentenis af en werden weer in vrijheid gesteld. Bij het onderzoek kwamen nog andere feiten aan het licht en bleken niet alleen rijwielbanden te zijn gestolen, maar ook eeni ge tientallen dekens en groote In verband met de sneeuw ruimverordening van 29 October 1942, die destijds in de Staats courant 211 afgekondigd en dooi de dagbladen gepubliceerd is, wordt met grooten nadruk op het volgende gewezen: De bevelhebber der weermacht en de Rijkscommissaris verwach ten, dat de bevoegde instanties de noodige voorzorgsmaatregelen zullen nemen voor de sneeuwbe- strijding op grond van deze ver ordening, opdat zoo noodig aan stonds kan worden ingegrepen. Om redenen van voedselvoorzie ning en verkeer en op strategi sche gronden moeten de ver keerswegen steeds berijdbaar worden gehouden. Onder alle omstandigheden moet er zorg voor worden gedragen, dat de misstanden van den vorigen win ter zich niet herhalen. In de eerste plaats worden de hoofdbewoners en -gebruikers van bebouwde erven er op op merkzaam gemaakt, dat sneeuw en ijs op de voetpaden voor de huizen moeten worden verwij derd en dat bij gladheid ge strooid moet worden. De sneeuw moet van het voetpad verwijderd worden of zóó op den uitersten rand van het voetpad gebracht worden, dat het rijverkeer geen hinder kan ondervinden. Iedere betrokkene moet zich aan deze regeling, die in het be lang der geheele bevolking is, op de meest nauwgezette wijze hou den. Overtredingen geven aan leiding tot strafrechtelijke gevol gen en politiemaatregelen. hoeveelheden boter, die door de dieven eenvoudigweg aan de rantsoenen der kampbevolking- waren onttrokken. Een gedeelte van het gestolen goed kon nog worden achterhaald. De rijwiel banden blekeen voornamlijk in Apeldoorn te zijn verhandeld. Verwacht wordt, dat nog meer arrestaties zullen worden ver richt. Kindje verdronken. - Gister middag' is het 2-jarig zoontje Fokke van de familie J. de Jong wonende op het schip .Nooitge- dacht" te Groningen over boord geslagen en verdronken. Bejaarde man na aanrijding overleden. - Gistermiddag onge veer half een is de 75-jarige C. B„ wonende in de Rembrandt- straat te Den Haag, toen hij on voorzichtig den rijweg overstak, in de Groote Marktstraat aldaar door een wagen van lijn 6 aan gereden. De oude man werd ern stig aan het hoofd verwond en is op weg naar het ziekenhuis overleden. Sven Hedin eeredoctor Mün- chen. - Aan Sven Hedin ls dooi den deken der natuurweten schappelijke faculteit te Mün- chen de waardigheid van eere doctor verleend als onderdeel van üe viering van het 470-jarig be staan der Ludwig Maximilian- universiteit. De rector, prof. dr. Wüst, heeft voorts bekend gemaakt, dat in opdracht van den minister van onderwijs, Rust, aan de univer siteit is toegevoegd een instituut voor de studie van Centraal Azië dat den naam van Sven Hedin zal dragen. Zware hotelbrand in Noord- Italië. - Zondagochtend in da vroegte is het op den 1500 meter hoogen Mottarone gelegen hotel Mottarone-Vetta nabij Stresa (Noord-Italië) volkomen afge brand. Reeds heeft men zes ge heel verkoolde lijken gevonden, doch men vreest, dat er onder de rookende punihoopen nog meer lijken liggen. De oorzaak van den brand staat nog niet vast. Het hotel bevatte honderd gas» ten,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1