Taaie afweerstrijd in het Oosten 83ste Jaargang Maandag 18 Januari 1943 No. 25399 Luchtaanval op Berlijn. Italiaansche Weermachtsberichten Wees zuinig met gas en electriciteit: Uw spijzen in een hooikist dus bereid. VERDUISTEREN: MEDEDEELING. BINNENLAND Afscheid en vertrek van Nederlandsche vrijwilligers. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: „In het Zuiden van het Ooste lijke front zette de vijand zijn met numeriek superieure strijdkrach ten uitgevoerde aanvallen voort, die met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen. Aan de kust van de Zwarte Zee bracht de luchtmacht een mijnenveger dei- bolsjewisten tot zinken en vernie tigde benzine- en ravitailleerings- opslagplaatsen. In het gebied van Stalingrad sloegen onze troepen, die daar sedert weken een helfhaftigen af weerstrijd voeren tegen den van alle zijden aanvallenden vijand, ook gisteren zware aanvallen van de vijandelijke infanterie en forma ties tanks, met zware verliezen voor de bolsjewisten af. Leiding cn troepen hebben hierdoor op nieuw een schitterend voorbeeld gegeven van het heroïeke Duit sche soldatendom. Duitsche stormtroepen vernie tigden in den centralen sector van het front talrijke gevechtsstellin gen met haar bemanningen. De gevechten in het gebied van Welïkije-Loeki duren voort. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer slechts plaatselijke krijgsopera ties. Sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer werden in verbitterde gevechten bloedig afgeslagen. Er werd ter rein op den vijand veroverd, dat hij den vorigen dag met zware offers had veroverd. In hevige luchtgevechten wer den gisteren boven het Oostelijke front 77 bolsjewistische vliegtui gen neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. In Libye probeerde het achtste Britsche leger het Duitsch-Ita- liaansche pantser.leger van het Zuiden uit te omsingelen. In he vige gevechten werd de sterke vijandelijke pantsergroep terugge slagen, waarbij 35 tanks werden vernietigd. Vijandelijke aanvallen in Tune sië werden afgeslagen. In onmid dellijk hierop volgende aanvallen werden de eigen stellingen ver naar voren geschoven. De Duit sche en Italiaansche luchtmacht mengde zich op doeltreffende wijze in den strijd in beide sec toren. Zij zette den strijd tegen de vijandelijke luchtsteunpunten met goede uitwerking voort. Bom- voltreffers richtten in de haven werken van Bone wederom zware verwoestingen aan. Twaalf vij andelijke vliegtuigen werden neer geschoten, acht toestellen werden op den grond vernield. Een Duitsche duikboot heeft ten Noord-oosten van Benghazi van een convooi, bestaande uit drie schepen en verscheidene bewa kingsvaartuigen twee schepen met een totalen inhoud van 7000 brt. en twee andere door "torpedoja- gers krachtig beschermde schepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. in den grond ge boord. Bovendien brachten Duit sche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee den Britschen mijnenveger Horatio" tot zinken. Na aanvallen overdag van en kele Britsche vliegtuigen op het Noord-Duitsch kustgebied maak ten enkele Britsche vliegtuigen in den nacht storingsvluchten boven West-Duitschland. Er ontstond onbeteekenende schade. Bij een nachtelijken luchtaanval op het West-Fransche kustgebied werden drie. overdag twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoteii. Na aanvallen overdag van snelle gevechtsvliegtuigen op doelen aan de Engelsche Zuidkust bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen des nachts voor den oorlog belangrijke installaties in verscheidene steden van Oost-Engeland. En Zondag: In het Zuiden van liet öostelijke front hebben de Duitsche troepen ook Zater dag sterke aanvallen van den vijand, ten deele in bewegelijk gevoerden afweer, afgeslagen en den vijand in de felle, bij stren ge vorst uitgevoerde gevechten, zware verliezen toegebracht. Op 15 en 16 Januari werden zestig Sovjet pantserwagens kapot ge schoten. Sterke formatie» van de luchtmacht schermden de verde digingsfronten- af en ondersteun den eigen tegenaanvallen. In het gebied van Stalingrad bleven onze troepen in zwaren afweer strijd staan tegen hernieuwde massale aanvallen van den vijand, die wederom mislukten, dank zij den vastberaden geest van verzet der dappere verdedi gers. In den centralen frontsector succesvolle bedrijvigheid van ver kenners en stoottroepen. De be zetting van de citadel van Weli- kije Loeki heeft zich volgens be vel al vechtende een weg ge baand naar de voor het ontzet aanvallende gevechtsgroep. In felle gevechten verloor de vijand bij tegenaanvallen 47 pantserge vechtswagens. Gevechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts tusschen de Boven Wolga en de Lowat het aanvoerverkeer van de Sovjets. Jachtvliegers, luchtdoelartillerie van de lucht macht en van het leger schoten 41 vijandelijke vliegtuigen om laag: Nu en dan ondernomen aan vallen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden afgeslagen. Bij de herhaling zijner aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer, leed de vijand hooge bloedige verliezen. 26 pantserwagens wer den vernietigd. De zware afweergevechten van het Duitsch-Italiaansch pantser- leger in Noord-Afrika duurden ook Zaterdag voort. De vijand, die over een breed front met sterke strijdkrachten pantserwa gens en infanterie aanstormde, werd onder zeer zware bloedige verliezen afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers en slagvlieg tuigen grepen in de gevechten in, vernietigden o.a. tien pant serwagens en beschadigden een nog grooter aantal andere pant serwagens. De luchtaanvallen op de haven van Bone werden voortgezet. Hier werden zware verwoestingen teweeggebracht. In luchtgevech ten werden in het gebied van de Middellandsche Zee drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vlo gen in de avonduren het gebied van het Duitsche rijk binnen. Behalve lukrake storingsaanval- len op eenige plaatsen liet de vijand ook brisant- en brand bommen vallen op het gebied van Groot-Berlijn. De bevolking leed verl-jzen. Woonwijken en openbare gebouwen, waaronder ziekenhuizen, leden overwegend brandschade. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de gevechten tusschen Kau- kasus en Don heeft de 16e divi sie gemotoriseerde infanterie zich bijzonder onderscheiden. De aanvalop Berlijn Zooals reeds kort gemeld, hebben Engel sche vliegers, na geruimen tijd in de avonduren van Zaterdag weer een aanval gedaan op de Duitsche hoofdstad. Brand- en brisantbom men vielen overwegend in dicht bezette woonwijken. Ook een zie kenhuis werd getroffen. Verschei dene brandbommen kwamen te recht op de Deutschlandhalle, waardoor het dak in brand ge raakte. De koepel van dit gebouw is ingestort. De bezoekers van de aldaar plaats vindende voorstel ling waren tijdig uit het gebouw verwijderd, zoodat hier niemand gedeerd werd. Door den vijande lijken luchtaanval werden 31 menschen gedood en 150 gewond. Evenwel moet er op gerekend wor den, dat het aantal dooden nog zal stijgen, daar het reddingswerk nog niet overal voltooid is. De Berlijnsche pers wijst erop, dat de bevolking der Duitsche hoofdstad de grootste discipline getoond en de grootste kalmte bewaard heeft. Overal in de ge troffen wijken kwam de eigen VLOOTAANVAL OP ALGIERS. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: „Aan het front in de Syrte wer den de acties van de luchtmacht in de afgeloopen dagen gevolgd door hevige gevechten te land, in het verloop waarvan de aanval lende Britsche eenheden in vrij langdurigen strijd werden afge slagen. 35 vijandelijke tanks wer den vernield. In Tunesië werden door ge pantserde strijdkrachten gesteun de vijandelijke afdeelingen na een levendigen strijd tot omkee- ren gedwongen. In beide sectoren viel de Ita liaansche en Duitsche lucht macht met succes aan. Belang rijke punten in het achterland en haveninstallaties werden met bommen bestookt. Op marsch zijnde en rustende colonnes wer den met mitrailleurs bestookt. Formaties van de vijandelijke luchtmacht werden opgevangen. Door Italiaansche jagers werden 3, door Duitsche jagers 13 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten Vele andere werden op den grond in brand geworpen of be schadigd. Luchtaanvallen op Tripolis ver oorzaakten geen bijzondere scha de. Van de inheemsche bevol king werden drie personen ge dood en vijf gewond. Door het vuren der luchtdoel artillerie stortten twee bommen werpers neer. Ook op het eiland Lampedusa en op Gela werden enkele bommen neergeworpen. In Lampedusa en in Gela schoten de batterijen luchtdoelgeschut elk een vliegtuig neer. Twee van onze vliegtuigen zijn van een aanval overdag niet teruggekeerd In den nacht van 15 op 16 Ja nuari werd de onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Sa- verio Marotta staande torpedo- boot „Perseo", die een konvooi beschermde, door drie groote vij andelijke torpedojagers aange vallen. De Italiaansche torpedo boot bond den strijd, aan en torpedeerde een van de aanval lers. Met treffers en brand aan boord gelukte het de torpedoboot naar haar steunpunt terug te keeren. En Zondag: In den nacht van 11 op 12 Ja nuari hebben aanvalsstrydkrach- ten van de Italiaansche konink lijke marine zich een toegang ge forceerd tot de haven van Al giers en een aanval gedaan op talrijke schepen. Tot dusver heeft men de torpedeering kun nen vaststellen van een kruiser en van drie groote koopvaardij schepen. Twee daarvan zijn met zekerheid gezonken. Het derde is aan den grond geloopen en de kruiser heeft schade gekregen. Het is gebleken, dat ondanks de felle reactie van den vijand bijna alle aanvallende strijdkrachten behouden zijn gebleven. Aan het front van de Syrte intensieve beschieting door de artillerie. De vijand hernieuwde zijn aanvallen van den vorigen dag niet. In Tunesië heeft een onverwachte actie van onze voor uitgeschoven elementen op een vijandelijk fort succes opgeleverd Tijdens een vijandelijke actie in den Zuidelijken sector, die zon der succes verloopen is en waar van 'melding is gemaakt in het weermachtbericht van 15 Januari j.l., heeft de vijand 120 dooden op het slagveld achtergelaten. Onze formaties vliegtuigen heb ben met bevredigend resultaat steunpunten in Algerije en in stallaties op Malta gebombar deerd. Drie vijandelijke vliegtui gen werden vernietigd in een luchtgevecht met Duitsche ja gers. Vijandelijke machines bescho ten gisteren met haar machine geweren Pachine (Syracuse), waarbij lichte schade aan de huizen werd berokkend. Onder de bevolking werd een persoon ge wond. Bovendien werden op nieuw eenige bommen geworpen op Lampedusa, doch zonder ge volg. Het luchtdoelgeschut van het eiland schoot een toestel neer. Van de overdag uitgevoer de ondernemingen is een onzer vliegtuigen niet op zijn basis te ruggekeerd. van hedenavond 17 uur tot morgenochtend 8.40 nur De maan kwam heden op om, 14.51 uur en gaat morgenochtend te 6.56 uur onder. luchtbescherming der bevolking onmiddellijk in actie, terwijl weer macht, politie en andere staats organen onverwijld hulpmaatrege len namen. Daardoor kon de aan gerichte schade beperkt worden. Overigens constateert de Duit sche pers, dat ook ditmaal Chur chill's hoop door een nieuwen ter- reur-aanval het weerstandsvermo gen van het Duitsche volk en vooral van dat van Berlijn te kunnen verlammen, ijdel is ge bleken. Ook deze aanval op de hoofdstad heeft, zooals „Der Mon- tag" schrijft, veeleer bijgedragen tot versterking van den weer- standswil der bevolking. De „Völ- kischer Beobachter" schrijft, „In het Westen en aan de kust, in Berlijn of in andere gouwen, welke de luchtterreur van Churohill geldt, overal is de hardheid van dezeii oorlog een aansporing om het uiterste te geven. Het thuis front draagt dezen last als een even natuurlijke zaak als het strijdende front zijn onvergelijke lijk veel zwaarderen plicht ver vult. (D.NB.). Italiaansche generaal gesneu veld Volgens berichten van het Russische front is de Italiaansche brigade-generaal Paolo Ternassi op het veld van eer gesneuveld. Hij was 53 jaar oud en heeft deel genomen aan den Italiaansch- Turkschen oorlog, aan den eersten wereldoorlog en aan den oorlog in Abessinië. (D.NB.). Irak in staat van oorlog met de Spilmogendheden Radio Lon den meldt: Het Iraaksche gezant schap te Londen heeft medege deeld, dat de Iraaksche regeering HET SS.-ERSATZKOMMANDO VERPLAATST. Met ingang van 15 Januari is het SS-Ersatzkommando van de Stadhouderslaan 132 te Den Haag naar de Korte Vijverberg 5 ver plaatst. Belanghebbenden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. zich m staat van oorlog met Duitschland, Italië en Japan* be schouwt. (D.NB.). Oproep van kardinaal Van Roey - De primaat van België en aarts bisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey, heeft gisteren in alle Belgische kerken een oproep laten voorlezen, -waarin hij de terreur daden, die den laatsten tijd zijn toegenomen, veroordeelt en een beroep doet op het gezonde ver stand der bevolking. De aartsbisschop vestigt de aan dacht op de gevolgen van het bloedvergieten, de aigemeene on veiligheid en opwinding en on vermijdelijke zware straffen. Als deze noodlottige ontwikkeling zoo voortgaat, kan men onmiddellijk dreigende, nog ernstiger gevaren voorspellen. Men kent dé aanstichters van deze aanslagen noch de doelein den, die zij nastreven. Wat ook hun oogmerken en motieven mo gen zijn, de tegenwoordige daden van geweld kunnen niet gerecht vaardigd worden. Derhalve moet worden geëischt, dat hieraan een einde komt. (D.NB.). Zaterdagmorgen om halfelf heb ben de höhere SS- und Polizei- führer Rauter, Mussert, en de commandant van het Ned. Vrij willigerslegioen, generaal Seyf- fardt, in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag wederom afscheid genomen van eenige honderden Nederlandsche vrijwil ligers, die in de Waffen-SS wer den opgenomen en binnenkort aan het Oostfront zullen gaan deelnemen aan den strijd tegen het communisme. De manschappen stonden in carré opgesteld. Daar rondom en op de balkons waren hun familie leden getuige van de plechtigheid. Als eerste sprak hen generaal Seyffardt toe. Deze noemde de daad. waartoe zij hadden besloten, een „nationale" daad. Echter ook een welke dient ter bescherming van de vrijheid, de beschavingen de cultuur van ons heele wereld deel. Mussert memoreerde de moei lijkheden, die ons volk in zijn ge schiedenis heeft meegemaakt en steeds te boven is gekomen. Thans, aldus de Leider, zijn die moei lijkheden wel bijzonder groot. Sommigen maken ons nation aal- socialisten daarvan een verwijt, alsof wij ze hebben gewild. Waren wij het echter niet, die ons volk jaar in jaar uit de oogen tracht ten te openen Voor zijn belagers kapitalisme en communisme terwijl anderen het aanrieden rustig- te gaan slapen? Daarom ben ik ervan overtuigd, dat de ge schiedenis later over u zal ge-" tuigen: „En zij zetten zich in voor het vaderland; waarlijk zij waren goede Nederlanders Sprekers bracht den vrijwilligers dank, ook namens het nog niet- begrijpende deel der natie. De höhere SS- und Polizei- führer Rauter sprak de hoop uit, dat de mannen zich het heldhaf tig verleden hunner voorvaderen waardig zouden betoonen, zoowel als het gedrag dier velen, die thans reeds een sterke divisie der Waffen-SS vormen. Dr. A. C. Oudemans overle den. - In den ouderdom van 84 jaar is te Arnhem overleden dr. A. C. Oudemans, bioloog van groote bekendheid. Anthonie Cor- nelis Oudemans werd 12 Novem ber 1858 te Batavia geboren. Hij studeerde plant- en dierkunde aan de universiteit te Utrecht en promoveerde aldaar in 1885. In 1882 was hij intusschen conser vator aan het zoölogisch museum te Utrecht geworden, in 1886 werd hij directeur van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap te Den Haag. In September 1895 werd hij benoemd tot leeraar aan de H.B.S. en het gymnasium te Sneek en een jaar later aan de H.B.S. te Arnhem. In 1923 nam hij wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid van het onder wijs. Verschillendepublicaties van zijn hand zagen het licht, e.m. een driedeelig natuurhisto risch leerboek, een zakflora en ruim 500 publicaties over de acari (d.z, mijten, die een orde van de klasse der spinaebtigen vormen). Bijeenkomst van Arbeidsfront functionarissen. - Vrijwel alle functionarissen van het Duitsche en Nederlandsche Arbeidsfront zijn gisteren in een gecombi neerde vergadering in den schouwburg te Utrecht bijeenge komen, ter bespreking van wat hun in de naaste toekomst te doen staat. Onder meer werd het woord gevoerd doof den heer Woudenberg.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1