U.V.S.-QUICK TE KOOP GEVRAAGD c. v. FRAKO - Kunstateliers STADSNIEUWS. DE BIOSCOPEN. LAATSTE BERICHTEN FAMILIEBERICHTEN. VRAGENRUBRIEK. Dagbladreclame is niet te vervangen MARKTBERICHTEN. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. ZONDAGMIDDAG 2 UUR Terrein Wassenaarscheweg. KLEINTJES Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang. Kamers gevraagd Kamers aanheb Diversen Voor het examen Boekhou den, afgenomen door de Ned. Associatie voor Practijkexamens slaagden mej. C. M. J. A. de Groot en de heer B. C. Storm, alhier. Schubert-avond Laurens Bogt- man Vreemd en treurig: wan neer er van waarlijk uitnemende dingen te genieten valt. schittert het auditorium veelal door afwe zigheid. Bogtman moest zich met een handjevol toehoorders tevre den stellen: zijn optreden had echter een stampvolle zaal gewet tigd! Misschien was het feit, dat deze zanger hier nog geen be kendheid geniet, misschien de vrees, dat de 24 Müller-gedichten, te zamen Schubert's beroemde Winterreise-cyclus vormend, het beluisteren te inspannend zou maken, oorzaak der geringe inte resse. Jammer: want deze krans van meerendeels hoogst zwaar moedige liederen, een jaar vóór Schuberts te vroegtijdig' heen gaan geschreven, behoort tot de schoonste, die wij kennen. Woord en toon zijn er tot volkomenheid in verweven. Bogtman is gezegend met prachtige stemmiddelen, vol- dragend en verzadigd klinkend door de uitstekende menging der registers, met warme intensiteit tot in de innigste nuancen. Daaraan paart hij een hoogst begripvolle voordracht. Intelli gentie. intuïtie, muzikaliteit en een duidelijke, beschaafde uit spraak vari het Duitsch helpen hem den goeden weg te gaan, die eertijds de door de voordracht dezer liederen befaamde Julius Stockhausen, zoo meesterlijk be wandelde. Eén voor één maakten de lie- Xleren, zelfs de allerbekendste, een sterken en zuiveren indruk! Helaas vermocht Hans Schouw man de rijke schakeeringsmoge- lijkheden. die tot uitdrukking gebracht werden, slechts zéér ten deele te volgen. - Th. J. Hannema Lido. - „Als de plicht roept", geeft in gevarieerde verhaalvorm beelden der zonderlinge behan deling van geïnterneerde Duit- schers en Oostenrijkers in Frank ïïjk en Engeland gedurende het begin van den oorlog. Voorts he kelt deze film scherp de Duitsch vijandige radiopropaganda van z.g. „vrijheidszenders" waarvan de psychologisch onjuiste, ave- rechtsche werking wordt weerge geven en bevat ten slotte een se rie Duitsche overwinningen tot g*n de capitulatie van Frankrijk. Casino. - De spannende film ..Een schot viel", neemt den toe schouwer mee naar de wereld der criminaliteit en de liefhebber van dit genre weet, dat hij niet te leurgesteld wordt. Het zijn Ru- dolf Fernau, Gustav Knuth en anderen, die u naar niet alle- tiaagsche gebeurtenissen voeren. Rex. - De film „Cadetten" geeft een dramatische episode weer uit den zevenjarigen oor log, waarin een aantal toekom stige Duitsche officieren, op dat moment nog kinderen, in han den van de Russen valt. Mat- BINNENLAND. Staatstoezicht op de ziekenfond sen. - In verband met de ver plaatsing van het departement van sociale zaken naar Amster dam kan nog worden medege deeld, dat ook het bureau van het staatstoezicht op de zieken fondsen derwaarts is overge bracht. Het heeft in het gebouw Singel 250 huisvesting gevonden. Voortaan N.A.D. - vrijwilligers voor een heel jaar Met ingang van Maandag 18 Januari tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. staat wederom de gelegenheid om zich vrijwillig aan te melden voor den Nederlandschen Arbeidsdienst open. Dit geldt voor jonge man nen, die den 17-jarigen leeftijd hebben bereikt en die bereid zijn om een verbintenis voor den duur van 1 jaar (van 1 Juli 1943) aan te gaan. De vrijwilligers dienen de eerste 5% maand als arbeids man, de overige maanden als voorman, waarbij zij in speciale functies worden ingezet. Er zij nadrukkelijk op gewezen, dat de a.s. studenten en het a.s. overheidspersoneel slechts een verbintenis van 5% maand be hoeven aan te gaan. De aanmeldingen van vrijwilli gers kunnen geschieden bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux, bij de gewestelijke arbeidsbureaux of bij de gemeentehuizen. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: v. Vliet-v. Zijll Lang- hout d., Woerden; Dooijes-Bo- mers z., Amstelveen; Ausems- Stokvis z., Utrecht; Böggemann- Nooy z., A'dam. Gehuwd: W. A. v. Zijst en H. C. de Koff, Zeist; P. Schierbeek en H. Kunst, den Haag. Overleden: M. J. Walrave- Antheunissen v., 53 j Rijswijk; H. Feisser m., 80 j. den Haag; P. Vink m., 37 j. R'dam; A. Meilink m. 68 j. Zutfen; P. Gaastra m., 66 j. Workum; C. M. v. d. Dus- sen v., 84 j. den Haag; E. Suer- mondt m., 83 j. R'dam G S. v. Hengel-Klatte v, 82 j. R dam K. v. d. Akker m., 72 j. den Haag E. H. M. Hamers m, 64 j. A'dam M. B. Lohuis m., 60 j. Tubber- gen; N. J. v. Adrichem m., 74 j. Rijswijk. thias Wieman, Andrews Engel- mann en Carsta Lock spelen de voornaamste rollen. Luxor. - In de ontroerende film „Het licht in de duisternis" wordt het verhaal beschreven van een mijningenieur, die door een ongeluk het gezichtsvermogen verliest, doch dit later door een operatie weer terugkrijgt. Tijdens zijn blindheid spelen twee vrou wen, die elkanders plaats inne men, een groote rol in zijn leven Trianon. - De boeiende film „Auto-bandieten" laat zien, hoe de Berlijnsche politie den strijd aanbindt met een benae auto dieven, - waarmede zij door een toeval in contact raakt en hoe zij deze met succes bekroont. Walter Frank en Hilde Körber vertolken de hoofdrollen. Th. J. Hannema. B. B te B. Is uw zuster be hoeftig en kan voor haar niet be taald worden, wend u dan tot maatschappij hulpbetoon. M. B. te L. Het gebrek aan uw deur behoort tot de geringe dagelijksche reparaties. Daarvoor moet de huurder zelf zorgen. N. N. te L. Het is raadzaam ondanks de moeilijkheden een an dere kamer te zoeken Bij beleedi- ging kan een klacht worden inge diend. Tracht tot een betere ver standhouding te komen. LEIDEN. 15 Jan. Kaasmarkt. 4 partijen Goudsche kaas le srt. f 62.— LEIDEN, 15 Jan. Veemarkt Aan gevoerd: 4 fokstieren 1 slacht- stier; 33 kalf- en melkkoeien f. 500.tot f. 1050— 26 vare koeien f. 400625, handel vlug; 110 vette koeien; 45 Pinken f. 325 430, handel tam; 1 Graskalf; 60 nuchtere kalveren; 150 weide scha pen f. 100160, handel mat.; 3 mestvarkens; 367 biggen f. 1420, iets vl.; l veulen; 108 bokken en geiten f. 3080, handel tam. SCHOOL VOOR BUITEN GEWOON LAGER ONDERWIJS De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor Buitengewoon L.O. tot en met 31 Januari a.S. op eiken werkdag, gedurende een kwartier vóór den aanvang van den schooltijd, bij het Hoofd der School in het schoolgebouw aan de Caecilia- straat 65a; dat voor kinderen, die thans een openbare lagere school be zoeken de inschrijving op ge noemden tijd ook kan plaats hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 16 Januari 1943. 1975 INSCHRIJVING VAN LEER LINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. De Burgemeester vajr Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen aan de Gortestraat, de Atjehstraat en het Elisabethshof tot en met 6 Februari eJc. gele genheid bestaat tot het doen in schrijven van leerlingen gedu rende een kwartier vóór den aanvang van de ochtend- en de middagschooltijden. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar heb ben bereikt. 1976 De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 16 Januari 1943. INSCHRIJVING VAN LEER LINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden lo. dat tot het doen inschrij ven van leerlingen voor de toe lating, met Maart a.s., tot de openbare lagere scholen aan: het Schuttersveld (tijdelijk Ma- resingel 54), de Duivenbodestraat, de Haverstraat, de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusastraat en de Boommarkt. gelegenheid zal 'worden gegeven aan die scholen tot en met 6 Februari e.k., gedurende een kwartier vóór den aanvang van de ochtend- en middagschooltij den; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden getoond; 3o. dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftijd van zes jaar moeten hebben bereikt. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris. VAN STRIJEN. Leiden, 16 Januari 1943. 1977 betere anthraciet voor de generatoren. Maximum 3 y~ ascli. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ingaande 18 Januari a.s een betere generator-anthraciet op de markt gebracht zal worden. Dit beteekent waarschijnlijk een einde van de moeilijkheden, welke zich tot nu toe vaak voordeden bij de anthraciet-generatoren, doordat zich in den vuurhaard een slak of sintel vormde, waardoor de motor minder vermogen ontwikkelde. Dit maakte soms het rijden onmogelijk en den chauffeur bleef niets an ders over dan den vuurhaard te ledigen en de slak te verwijderen, hetgeen met brandstof en tijdver lies gepaard ging. Deze nieuwe ge nerator-anthraciet ondergaat een speciale behandeling, waardoor een lager asch-gehalte (max. 3y2 verkregen wordt, daardoor zal in de anthraciet-gasgeneratoren de zoo hinderlijke slakvorming in belang rijk mindere mate optreden. Het spreekt vanzelf, dat de spe ciale, behandeling dezer brandstof bij dé mijnen tot uitdrukking komt in een hoogeren prijs. De voordee- len van deze nieuwe brandstof zijn echter belangrijk. In de eerste plaats het zuinige gebruik, omdat men, om denzelfden afstand te kunnen rijden, bruto een geringer kwantum anthraciet noodig zal hebben. Bovendien zal men bij het rijden belangrijk minder stagnatie behoeven te verwachten. Deze voor- deelen zullen dan ook ruimschoots opwegen tegen de noodzakelijke prijsverhooging. De nieuwe brand stof zal verkrijgbaar zijn bij de bekende verkooppunten van gene. rator-brandstoffen. Met den ver koop wordt echter geen begin ge maakt, voordat de oude generator- anthraciet is uitverkocht. bewaarvergoeding pootaardappelen oogst 1942. Het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed maakt bekend, dat de totale bewaarvergoeding voor goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1942 bedraagt: a. Voor pootaardappelen van de vroege rassen t.w. eersteling, frueh- moelle. geelblom, ideaal, magneto, limosa en roode eersteling f. 125 per 100 kg. b. Voor pootaardappelen van alle overige rassen f. 0.75 per 100 kg. Van de onder a en b genoemde vergoedingen is, zooals reeds eer der is bekend gemaakt een gedeel te van f. 0.25 per 100 kg. reeds op 15 November 1942 ingegaan, de rest van de bewaarvergoeding te weten f. 1per 100 kg. voor de rassen bedoeld onder a en f. 0.50 per 100 kg. voor de rassen bedoeld onder b zal op 1 Februari 1943 ingaan. Met ingang van laatstge noemden datum mogen derhalve al le bekend gemaakte prijzen voor pootaardappelen, zoowel voor te lers, als voor handelaren met ge noemde bewaarvergoeding worden verhoogd. Indien óp of na 1 Febru. ari afleveringen plaats vinden in gevolge overeenkomsten welke reeds voor dien datum zijn gesloten, is de kooper, indien de verkoóper zulks wenscht, verplicht aan den verkooper genoemde bedragen als bewaarvergoeding te voldoen, tenzij in de overeenkomst nadrukkelijk is bepaald, dat in den prijs de vast te stellen bewaarvergoeding is begrepen. 1947 WIJZIGING REGELING PAARDENHANDEL. Met ingang van 18 Januari 1943 zal het niet langer noodzakelijk zijn bij de levering van paarden aan het vee- en vleeschaankoop- bureau een aanbreng-agent in te schakelen. De leverancier zal dus van dien datum af het recht heb ben zijn paard zelf op de taxatie- markt aan te bieden aan genoemd bureau." Van 18 Januari af zullen dus alle paarden, welke door dat bureau op de taxatiepaardenmark ten worden overgenomen, uitslui tend nog voor de taxatie-waarde verhoogd met zes procent worden doorverkocht. Zoowel bij vrijwil lige als bij verplicht geleverde paarden kan met ingang van 18 Januari de leverancier van het paard een aanbreng-agent inscha kelen. De vergoeding voor de be moeiingen van den aanbreng- agent kan deze wanneer hij de opbrengst van het aangeboden paard met zijn cliënt verrekent, van de taxatiewaarde inhouden. Het bedrag der vergoeding wordt door den aanbreng-agent en den aanbieder in onderling overleg vastgesteld en mag ten hoogste 2 der taxatie-waarde van het geleverde paard bedragen. Indien een paard door bemiddeling van een aanbreng-agent wordt geleverd, dient ook de agent het aanbie dingsformulier onderteekend te hebben. Voor c(e paarden, waarvan de aanbieding op een markt op of na 18 Januari 1943 is aangezegd, is bij wijze van overgangsmaatregel bovenstaande nieuwe regeling nog niet van kracht, indien het be treffende aanbiedings-formulier ui terlijk op 15 Januari 1943 ten kan tore van het vee. en vleeschaan- koopbureau en den secretaris van de provinciale toewijzingscommis sie is ontvangen. Alsdan zal de aanbreng-provisle nog ten laste van den afnemer worden doorbe rekend. 1963 Het secretariaat der provinciale toewijzingscommissies is gevestigd in het bureau van den desbetref- fenden provincialen voedselcom- missarls. afdeeling paarden. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg, en Muz.; Verantwoordelijk v. d advertenties: A. Poortman. CELLULOSE LAKKEN, TINNER- EN SPIRITUS- LAKKEN EN VERNISSEN. TRAAY 40 DRIEBERGEN. ATTENTIE. POOTAARDAPPELENBERICHT. Buitengewone omstandigheden voorbehouden, levert onze firma dit seizoen evenals vóór 1941, alle soorten gekeurde pootaardappelen rechtstreeks aan hare geachte clientèle dus niet via de Leidsche Poter Centrale, z. h. v. Beleefd aanbevelend, Fa. M. VAN KLINKEN, Aalmarkt 6, Leiden. Sinds 1895. ERKEND Pootaardappelhandelaar. 1957 B Wie kan mij zoo spoe dig mogelijk helpen aan een koffer, daar ik vol gende week naar Duitsch land moet. Sporre, H. Rijndijk 126 Uitgelezen couranten voor inpakpapier gevr. Kleine of grootere hoe veelheden. Firma J. G. Ballego en Zonen, Rijns- burgerweg 133, Leiden. BI Een in zeer goeden staat zijnde cocosmat. 2 m. br.. 3 m. lang of grooter of vloerkleed. Br. h. B. Oskam. B210, Warmond. Cell, doorschijnend jasbeschermer. T. spaan SC,r; Heijelaan 52, Abbe- nes. B Uamesrijwicl, prUs f. 45. Te bevragen Vree wijkstraat 10, tusschen 68 uur. e uoea onaern. eiken buffet, niet modern, f. 65, Electrolux stofzui ger, prima lopend f. 35, grote spiegel f. 5, eiken theekast f. 10. voor 5 u. Morschstr. 55 t/o de kazerne. B Een prima Oké tafel- billard op lei met 4 cfueuen 3 ivoren ballen, 3 glazen ballen voor f-125. Kanaalweg 11 D, Leiden, einde Melchior Treublaan. H Boekhoudies. Mid denstand. Verkoopkun- de. Leeraar M. O. Dag- lessen, avondlessen. R. v. Andel, Voorstraat 89, Katwijk a. Zee Tel. 449 en Bureau Jansen Ka- merlingh Onneslaa'n 15, Leiden, Telef. 22811k. B Steno in 3 mnd. Ty pen, Mlddenst.opl. Ned. Handelsc. In 5 mnd. Boekh.. Talen. Cond. var. v. f.2 t/m. f.4 p. mnd. Mond. en schrift, spreekuur van 79 u. Ac. v. Wetensch., Ra penburg 57, Leiden. Radio. Alle inlichtin gen op radiogebied, het bekende adres: Da Cos- tastraat 69 Leiden, Tel. 23055. B W. van Kuijeren, St. Aagtenstraat 25, biedt zich aan voor het ver voeren van vrachten. Paard en wagen aanwe zig. Prijzen zeer billijk. D Gepol. noten schrijf tafel f. 25 m. stoel, ge- polit. noten salontafel f. 15, eenige tafeltjes, zinken badkuip m. af voer f. 12.50. Te bezich tigen van 1012 uur. Geen opkoopers. Merelstraat 19. B Dienstbode, voor dag en nacht. Flink loon. Werkster aanwezig. Hooigracht 24. B Bij dame alleen, net eerlijk meisje, voor hee- lè of halve dagen. Aan melden na 7 uur. De Kempenaerstraat 86 B Werkster, voor schoon maken lokalen, in de middaguren. Aanmelden Mevr. Weiland, Linden- laan 7, Oegstgeest. B Mevr. van der Burgli, Roodenburgerstr. 12 vr. een dagmeisje. B Net meisje, voor drie ochtenden p. week, net jes kunn. werken, P.G., pl.m. 16 jaar. Plantsden 107 A. a Net meisje, voor hal ve dagen. 's Zondags vrij of werkster, 3 och tenden per week. Nieuwe Rijn 107. B Meisje biedt zich aan voor kantoor-, winkel- of kinderjuffrouw. Be kend met type- en frö- belwerk. Brieven Bur. v. d. Blad No. 3430 k. B Net R.K. meisje als huishoudster, altijd als zoodanig werkzaam, 22 jaar. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3439k B Gediplom. Steno-ty piste, v. g. g. v., zoekt tijdelijke of vaste werk kring te Lelden of om geving. Kan ook type werk bil zich aan huis verrichten. Brieven Bur. v. d. Blad No. 4601 k. Telef. 24868. Leiderdorp. Gemeub. kamers met volledig pension gevr. te Leider dorp, door heer, z. b. b. h. Briëven Bur. v. d. BI. onder No. 3535 k. B Jongelui die wen- schen te trouwen zoeken Tcamei's met gebruik van keuken. Huur f. 5 p. w. Br. Bur. van dit Blad onder No. 3552 k. B Te huur een gedeelte van een gem. heeren huls aan den Rijnsbur- gerweg, m. of z. gebruik van keuken, bij dame alleen, in rustige omge ving, voor beschaafd echtpaar of dame met werkkring in Leiden. Br. Bur. van dit Blad onder No. 3420 k. B Een gestoffeerde ka mer met serre te huur. Witte Rozenstr. 40 a. B 1 Febr. gemeub. rui me zit- en slaapk. of z.- slaapk., 2e verd. Uitsl. voor dame alleen. Witte Singel 52. B Wie ruilt een paar prima nieuwe voetbal schoenen No. 43 voor een paar werkschoenen No. 45 of gewone schoe nen. G. Tolmaa. Hooge Morschweg 45 E, Oegst- f| Net R.K. meisje, oud 6 j., zoekt kennismak, met een R.K. jongeheer leeftijd 26 tot 30 Jaar. Brieven met foto, welke op eerewoord wordt te ruggezonden Bur. v. d. Blad onder No. 3445 k Verloren een gebreid kinderpantoffeltje, - ver moedelijk in de Joh. v. Oldenbarneveldstr. Te gen belooning terug te bezorgen: Fagelstr. 11, Lelden. B Huwelijk. Gepens. w. k.m. met gep. wede. 50 a 60 Jaar, P.G., kleine gebreken geen bezwaar. Br. Bur. van dit BI. on der No. 3531 k. B Stadsevangelisatie, Morschweg 59. Dinsdag avond 7 1/2 uur Bijbel lezing. Spreuken 3 6. Ken Hem in alle uwe wegen, en Hij zal uwe paden recht maken. B Verloren Woensdag 1.1. schapenwollen want op Doezastr. of Witte Sin gel. Terug te bezorgen: tegen belooningWitte Singel 89. H Koudekerk a/d. Rijn. Hervatting der samen komsten D.V. 21 Jan. e.k. Spreker br. Pasman Hillegom. Aanvang 7 1/2 uur n.m. Hotel van EB- mond. Mogen wij TI weer verwachten.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3