SPORT. GEMENGD NIEUWS BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 41. RECHTZAKEN. ST ADSNIEU WS. Speldjescollecte Winterhulp. AGENDA KERK EN SCHOOL. VISSCHERIJBERÏCHTEN J Te Utrecht had Zondag de plechtige herdenking van het 10~Jarlg bestaan der oude W.A. plaats. Op de Mariaplaats werd door den commandant van de W.A., A. J. Zondervan, aan de leden der oude W.A. het strijders teeken uitgereikt Polygoon-Zeijlemaker-Pax m Slachtoffer van kolendampver giftiging. - Maandag heeft zich ten huize van den^ heer Mourik te Enkhuizen, een geval van ko lendampvergiftiging voorgedaan, waarbij een doode valt te be treuren. Het slachtoffer is de 58-jarige A. L. B. D. Damen uit Heem stede. De heer Damen was met nog twee collega's den geheelen dag bezig geweest de boeken van het plaatselijk kantoor van het N.A.P. te controleeren. Doordat de afvoer van de gaskachel, wel ke in het vertrek brandde, niet goed gefunctionneerd heeft, zijn zij 's middags onwel geworden en hoewel onmiddellijk een genees heer werd gewaarschuwd kwam de hulp voor den heer Damen te laat. Na eenige uren is hij over leden. De andere twee heeren hebben geen nadeelige gevolgen van de vergiftiging ondervon den. 20.000 Finsche kinderen in Zweden Naar T.T. meldt, be vinden zich op het oogenblik in Zweden ongeveer 44.000 vreemde lingen, tegen 25.000 op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. De verhooging is hoofdzakelijk te wijten aan dé aanwezigheid van Finsche kinderen, die in Zweden verzorgd worden en wier aantal geraamd wordt op 20.000. (D.NB.) Koudegolf in Bulgarije In Bulgarije heerscht een koudegolf. In verschillende stréken heeft men een temperatuur van 22 graden onder nul geregistreerd. Groote sneeuwmassa's belemme ren het verkeer over den weg en per trein De economische rechter straft „U houdt dus eigenlijk een soort pleidooi voor uw mede-ver dachte", stelde de rechter vast, toen hij aan A. v.d. Wiel uit Lel den gelegenheid gaf nog iets op te merken. Met zijn eigen straf hield deze verdachte zich niet zoo zeer bezig, die vond hij blijkbaar meer verdiend dan voor J. de la Bey uit Lelden, die volgens deze verdediging onschuldig zou zijn, en van het geval niets af wist. Én kele zakken capucijners waren v.d, W. gebracht in het magazijn van zijn mede-verdachte. Het was ech ter een soort van bewaring voor een andere klant, voor wien v.d. W. de zakken, totaal 250 kilo, neerzet te. Voor het in voorraad hebben der capucijners stond de la Bey terecht, tegen wien een maand ge vangenisstraf werd geëischt, even als tegen v.d. Wiel. Doch na het pleidooi, veroordeelde de rechter eerstgenoemde tot f. 80 boete subs 40 dagen hechtenis, terwijl v.d. W. conform den eisch werd veroor deeld en verbeurd verklaring der capucijners volgde. Groenten- en friutroof op de tuinen wordt zwaar gestraft. Want de rechter vond het noodzakelijk dergelijke handelin gen streng den kop in te drukken. En zooals L. J, van Rooden te Leiden het had gedaan, was wel heel geraffineerd, want met een •ootje werd er op uit getrokken en in Oegstgeest werden groenten gestolen. Drie maanden gevange nisstraf eischte de officier, zes we ken werd het vonnis, 'Ook' P. J. D. Vlietstra te Leiden werd tot die straf veroordeeld, omdat ook hij in Oegstgeest op het bedrijf van de N.V. Zandstra producten had weggehaald. Speciaal was J. M. v.d. Zwan uit Wassenaar naar Katwijk gegaan om daar groenten te ste len, meende de officier, en in ver band met die reis vordere hij twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd een maand gevange nisstraf. Het ontslag dat door J. L. van Dort uit Oegstgeest aan een employé was verleend, zou onrecht, matig zijn geweest. Nu hij daar voor terecht stond, betoogde ver dachte aan de hand van verschil lende stukken dat z.i. het ontslag rechtmatig was, en daarna besloot de rechter de zaak te verwijzen naar den kantonrechter. Doch toen verdachte een vergunning van de Arbeidsinspectie toonde, werd hij reeds vrijgesproken. Volgens W. L. v.d. Wel te Leiden was de kaas die hij verkocht had, door hem op de bonnen gekocht, en betrof het maar een kleine hoeveelheid. Hij verkocht echter zonder bon, waar voor de officier drie weken gevan genisstraf eischte. Het vonnis werd f. 30 subs 15 dagen hechtenis De kooper van de kaas, H. C. Vogelaar te Leiden, werd na den eisch van f.40, tot f. 20 subs 10 dagen hech tenis veroordeeld. Haagsche politierechter Voor f. 65 had een kennis van M. H. te Hazerswoude in Leiden een fiets verkocht. Die fiets was van dief stal afkomstig, hetgeen H bekend was, doch niet had verhinderd f 32.50 van den kennis te aan vaarden. Daarom stónd H, nu we gens heling terecht, en de officier vorderde rekening houdend met met gunstige antecedenten van verdachte vier maanden gevange nisstraf met gratiemogelijkheid, en een boete vari f. 100 subs 50 da gen hechtenis. De rechter veroor deelde tot zes weken gevangenis straf met uitstel voor gratie Met een vraag om werk was T. W. F. B. te Alphen op een bedrijf geko men, en had er zijn toekomstigen werkgever bestolen voor een paar handschoenen. De officier vond het een leeliike streek en vorderde zes weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf Wegens diefstal van rijwielbanden heeft A. E. uit Bodegraven terecht gestaan. De beslissing over de straf was aan gehouden ten behoeve van een re- classeeringsrapport. Dat gaf nu gunstige inlichtingen, waarom de officier nog geen gevangenisstraf wilde opleggen. Hij volstond met f. 40 boete subs 20 dagen hechte nis, waartoe de rechter hem ver oordeelde. A, Z. te Bodegraven was compagnon geweest- bij L.' en had toen tabaksartikelen bij klanten bezorgd, en geld geïnd. Dat was niet zoo heelemaal volgens wensch verloopen, zoodat Z nu wegens verduistering terecht stond. Maar L, moest zelf erkennen, dat hij financieel niet benadeeld was. en Z. betoogde dat hij gewoon een her-verdeeling had toegepast on der de klanten ,De officier vond toen het tenlaste gelegde piet be wezen en vorderde vrijspraak, waar toe de rechter besloot. De omstan digheid dat A. V. te Ter Aar ster ke afwisseling had gebracht in het geen hij wegnam veroorzaakte dat hij voor twee rechters moest ver schijnen, hetgeen hem in de totaal- straf geen voordeel zal hebben ge geven. Voor gerst, boonen en tarwe, distributiegoederen dus, had hij drie maanden van den economi- schen rechter gekregen. Maar voor bloemen en konijnen moest hij nu voor den politierechter komen, bij wien de officier vier maanden ge vangenisstraf eischte. De rechter veroordeelde tot zes weken gevan genisstraf. SCHAATSENRIJDEN. Kortebaanwedstrijden voor be- roepsrijders In verband met de reorganisatie in de Nederlandsche schaatssport heeft de landelijke commissie voor de kortebaanwed strijden voor beroepsrijders in Utrecht vergaderd. Na ampele besprekingen werd besloten: le. Van 13 Januari af moeten beroepsrijders en -rijdsters in het. bezit zijn van een startkaart, zon der welke zij niet mogen uitko men op wedstrijden. De rijders kunnen deze week inschrijfformu lieren aanvragen bij de leden der commissie in hun provincie, 2e. In elke provincie zal men dit seizoen nog rijden onder de regle menten van 'de betreffende pro vinciale organisatie, zulks omdat het nationale' reglement nog niet gereed is In dit verband besloot de com missie met spoed de reglementee- ring ter hand te nemen. 3e. De organiseerende ijsclubs zijn verplicht na afloop van eiken wedstrijd een procesverbaal van den wedstrijd, alsmede een volledig ingevulde rijderslijst op te zenden aan den secretaris der prov. orga nisatie. 4e. Het kampioenschap van Ne derland voor mannen wordt in het seizoen 1942/43 verreden in Gro ningen en dat voor vrouwen in Friesland. 5e. De provinciale organisatie^ in Groningen. Friesland, Drente, Over ijssel, Noord-Holland en Zuid-Hol land organiseeren in haar eigen provincies de prov. kampioenswed strijden voor mannen en vrouwen. Voor Zuid-Holand kan men zich wenden om inlichtingen tot D. Hendrikse, Groot-Ammers b52. tel. 59; voor Noord-Holland tot: J. Werkman, Rippingstraat 33, Alkmaar. BRIDGE. Drive-competitie „De Sleutels" Door de Bridge-club ,.De Sleu tels" wordt een drive-competitie gehouden gedurende vier achter eenvolgende weken De voornaam ste resultaten van den eersten avond zijn: Hoofdklasse: 1. en 2. hr. en mevr. Van Wingen en ThoolenGans, elk 21 p.; 3. Van WingenBiesiot. 22% p.: 4. Van TuynKuyt, 23p 5 KochVerboog Sr., 25 p, lste klasse A: 1 Pamont.iak Mochtar, 16 p.; 2. hr. en mevr. Staal, 18 P 3. JagermanVan Leeuwen, 19 p.; 4. lbnoe—Ildiem 21 p.; en 5. en 6. De GraafVan Egmond en VerdegaalHermans elk 22 p. lste klasse B: 1 hr. en mevr. Been, 20% p.; 2. Sloos Sr.Sloos Jr.. 21p.; 3. en 4. dames Bosse en van Ingen Schenau en Riet bergenEikelenboom. elk 24 p.; 5. hr. en mevr, Van Alphen, 25 p. 2de klasse A: 1. v.d. Burgvan Berge Henegouwen. 20Vb p.; 2. hr. en mevr. Zandbergen. 22% p 3. hr. en mevr. Kiel, 25u.; 4. en 5. mej. van Boxtel en De Boer en ElingSelier. élk 26 p.; 2de klasse B: .1. mevr. Peter en Polman, 11 p.; 2. en 3. hr. en mevr. Lamberts en L. v. Berge HenegouwenDe Roo, elk 12 p.; 4. hr. en mevr. Van Egmond, 13 p; 5. dames Vorst en Meichlböck, 14 punten. DAMMEN. Vergadering Damvereen. „Voor schoten" In de jaarvergadering der damvereen. „Voorschoten", her dacht de voorzitter, de heer A. Tempelman, het feit dat de ver- eeniging thans 5 jaren bestaat. Hij dankte den heer J. Zuyderduyn voor het werk, dat deze gedurende deze afgeloopen 5 jaren als secre taris voor de vereeniging had ge daan. Besloten werd de wedstrijden om het kampioenschap van Voorscho ten te doen aanvangen in het voorjaar en te spelen in een le en 2e klasse. De kampioen van Lei- Aa Zaterdag en Maandag wordt over het geheele land wederom een speldjescollecte ten bate van Winterhulp Nederland, d.w.z. ten bate van tienduizenden minder bedeelde volksgenooten gehouden. Halverwege het seizoen is de leiding van W.H.N. zeer tevreden over de bereikte resultaten, daar er met milde hand gegeven is, zoodat in de afgeloopen maanden reeds tweemaal aan de daarvoor in aanmerking komende personen een uitkeering kon worden gedaan. Hopelijk is het resultaat van de aanstaande inzameling van dien aard, dat een derde uitkeering binnenkort mogelijk is. Maar daarvoor is het dan ook noodza kelijk, dat allen zich hun plicht tegenover hun medemenschen be wust zijn en daarvan blijk geven door een royale gift in de bekende roode bus van „Winterhulp". Rijkspostspaarbank Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand Dec. 1942 op spaarbankboekjes ingelegd f. 189 094,38 en terugbetaald f. 123.541,31. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 206. Gouden doctoraten Prof. dr. P. Zeeman, oud-hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam en wonende al daar, zal Maandag a.s. den dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden aan de Leidsche Univer siteit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Dinsdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. W, Th. de Vogel, rustend arts te Hilversum, promoveerde tot doctor in de geneeskunde, ter wijl op 20 Januari a.s. hun gouden doctoraat in de rechtswetenschap zullen herdenken mr W. G. Del Baere. oud-kantonrechter te Haarlem en wonende aldaar, en prof. dr. Th. W. Juynboll oud- hoogleeraar "aan de Rijksuniversi teit te Utrecht in de Semietische talen en wonende te Utrecht. Examens Pontschool - Voor het diploma steno-typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per min. van den Alg Stenografen Bond slaagde, mej. H. H. Jansen; idem voor kantoorstenograaf in de Ned. taal, 130 lettergr. per min., de dames M. A. Buurman en J. D. M. Kluyskens, Wassenaar; idem voor machineschrijven, diploma B ten minste 120 regels per uur: de da mes M. M Cossée, C. v. Dende ren, E. P. A. Dijksman. Katwijk Zee, C. Goossens, A. de Haas, Oegstgeest, Tj. v. Heusden, C. J. Houweling, Katwijk Zee, W. F. C de Kievit, M. M. Kooiman, E. J. Lindhout. Hazerswoude, C. Neu teboom. P. J. Ramakei', Leider dorp, C. E. v. d Ruit, Zoeter- woude, A. E Schoneveld, N. Sein- stra, Katwijk Zee, N. M. Theu- nisse. Leiderdorp, A. W. v. Varik, den W. Huisman, heeft toezegging gedaan een simultaan-seance voor de leden te geven. De heeren A. Tempelman en S. H. Kuijpers, wer den resp. als voorzitter en pen ningmeester herkozen. Tot com missarissen van materiaal werden benoemd de heeren W. H. J, Ju en J. J. Nederhof en tot wedstrijdlei ders voor de le. 2e en 3e klasse de heeren J v. Bemmeien. W. v.d. Krogt en I Romein i Xw<ë «MM U ,-v- 16 viermotorige bommenwerpers werden voor eenige dagen tijdens het binnenvliegen door de Duitsche afweer neergeschoten. Ook de „Short- Sterling", waarvan men hierboven de wrakstukken ziet, nadat het toestel boven Duitsch gebied was neergehaald, is viermotorig Hauschild-Deutscher Verlag-Pax m Heden Katwijk aan Zee flKCasa Cara) Spr. ds. Marchië vaff^Voorthulzen te 7% uur nam. Donderdag Toonkamer S.L.F. ^Hooigracht) Kookdemonstratie te 3 uur nam. Remonstr. Kerk: Lezing dr. P D. Tjalsma. 7 1/2 uur nam. Vrydag. Stadszaal: „Die Winterreise" door L, Bogtman. 7 1/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Januari 20 uur tot Zaterdag 16 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel, 2627-4. - Oegstgeest, C. M. Versleijen, Oegstgeest. J M. A. Wijnen, J. A. Zitman, M. S. Zitman en de hee ren J. M. de Beer, Voorschoten, P. Brouwer, A. D. v. Duyn, Noord- wijk, J. Kerkhoven, Leiderdorp, H. J. de Kort, Hazerswoude, N. v. d Krogt, Voorschoten, A. A. Luyendijk, Oegstgeest, J. M. E. Mazurel, T. P. Nagel, A. Parle- vliet, Katwijk Zee, A. J. T. Pel- lekoorne en J. v. d. Reijden. Waar geen woonplaats is ver meld, is deze alhier HANDELSREGISTER K. v. K. - Nieuwe inschrijvingen: Café-, Concert 'tRaedthuys (Bep. Bep.), Nieuwe Rijn 19, Leiden. Venn.; J. L. H. Schreurs Sr. en J. L. H. Schreurs Jr., Leiden. Firma A. Kroon en Zoon (Bep. Bep.), Dorpsstraat D. 89, Hazers woude. handel in melk, boter, kaas en eieren. Venn.: A. en M.'' I Kroon, Hazerswoude. Firma Berg en Co. (Bep. Bep.), i Hoofdstraat 148; Sassenheim. bloembollenkweekerij en -handel. Venn.; M. J. Bruynen en H. C. Berg, Sassenheim. Aan H. C. Berg i is handlichting verleend. s - Nieuwe inschrijvingen: Maison i Louise, Gangetje 4, Leiden, da- mesmodes, manufacturen, ieder- ■waren enz. Afkomstig uit 's-Gra- i venhage. 1 G. Knotter en Zoon, Bosch- en Gasthuispolder, Leiden, exploitee- ren van een kweekerij, handel in groenten en fruit. Vennooten: G. Knotter en F. Knotter., Leiden. Radio Tech. Bureau Kaaijk, (Bep. bep.), Voorstraat 25, Voor schoten Venn,: P. Kaaijk, Tli. N. van Os en D. J. v. Cuiïenburg, Voorschoten. Aan D. J. v. Cuiïen burg is handlichting verleend. Wijzigingen: H. Borgerding'/vf Kort Galgewater 3, Leiden, taxi- bedrijf De zaak is ,dd. 1 Jan. 1943 omgezet in een vennootschap on- der firma; Taxibedrijf H. Borger- ding en Zoon (Bep. Bep.). Venn.: H. Borgerding Sr. en H. Borger- i ding Jr., Leiden. A. J. Kooter, Dorp D. 85, Ha- zerswoude, expeditiebedrijf en veehouderij. De zaak is dd. 10 Dec. 1942 omgezet in een venn. onder firma: A. J. Kooter (Bep. Bep.). Venn.: A. J. Kooter en Th. G J. Kooter, Hazerswoude. Aan Th. G. J. Kooter is handlichting verleend. W. Slootweg, Dorp E. 14, Ha zerswoude, grossier in fruit ear groente, expeditiebedrijf. De zaak is dd. 18 Dec. 1942 omgezet in een venn. o. firma: W. Slootweg en Zonen (Bep. Bep Venn.: W., C. H.. P. en W. Slootweg, Hazers woude. Aan W. Slootweg is hand lichting verleend. Wijziging: N.V. Vereenigde Ne derlandsche Apotheken, Hooigi*. 48, Leiden, hoofdzaak: 's-Graven- hage. Uittr. beheerder filiaal Kat wijk: F. A. J. Thiele. Katwijk a.Z. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor de benoeming als voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie te Nijkerk cand. J. H Strasser, hulpprediker te Eindhoven. Geref. Kerken Tweetal te Monnikendam, cand. K. P. van der Wel, hulpprediker te Sneek en cand. G. van Wilgenburg, hulppre diker te Den Ham, Evang. Lutli. Kerk Beroepen te Stadskanaal, cand. A. K. van der Mey, hulpprediker te Amster dam. VISCHPRIJZEN, -IJmuiden 1T' Januari. Kleine tkrbot 3,50; kabel jauw gestript 2,20: kabeljauw dicht 2.00; groote gul 1,65-1.50; kleine gul 2de soort 0,80; kleine schol 2de soort 2.00; 3de soort 0.80, 4de soort 0.50; klein middelschol 2,50; kleine griet 2,50; bot 1.00; kleine schar 0,30; vischpul 0.10. (Alles d. K.G.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2