J. N. VREEBURG VAN LEEUWEN's Leesbibliotheken Inschrijving nieuwe leerlingen Jonge Kunst- of Decoratieschilders en Leerlingen FLINKE DIENSTBODE Bewakingsdienst tegen sabotage Handlichting OOK NIT! VOOR IJ! DANSSCHOOL PAUL BREDDELS RAAD VAN ARBEID MEISJE BERGRUIMTE BRILJANTEN Hulp in de Huishouding Huisnaaister Leidsche Schouwburg. Voor wie? STADSNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Wij doen wat wij kunnen Onze Bibliotheken zijn er Lokhorststr. 27 Lombokstr. 22. „DE KLOK" Noord-Hollandsch Tooneel Rose Bernd, van Gerhard Hauptmann. Grootmoeder Wendenkron van Mia Hergeth. De groote Duitsche dramaturg Gerhard Hauptmann bereikte eind vorig jaar den leeftijd der zeer sterken en ter eere van dit feit zijn ook hier te lande diverse van zijn stukken op het repertoire ge nomen, w.o. door bovengenoemd gezelschap het uit 1903 dateerende Rose Bernd, het zeer gecompli ceerde geval van het gevallen meisje. Duidelijk blijkt hieruit het naturalisme van den grooten Sile- ziër, doch tevens ook zijn verder gaande visionaire visie. Hoewel eenigszins door den tand des tijds beroerd, bevat dit drama toch alleszins nog waarden ook voor onzen tijd en loont het de moeite, er kennis van te nemen. Daarom was het zeer te betreuren, dat de Schouwburg gistermiddag zoo slecht was bezet; ook al was de opvoering niet geheel, zooals wij die wel hadden gewenscht. Men vergete echter niet, dat dit jonge gezelschap zich nog wat moet inspelen. Wanneer niet het volle effect werd bereikt, wijten wij dit in de eerste plaats aan de creatie van Rose Bernd van W. de VosDunselman, die niet volko men tegen deze zware rol was op gewassen, ook al had zij goede, zelfs gevoelige momenten. Goede creaties leverden Willem v. d. Veer als vader Bernd, Jan C. de Vos als Flamm en een uitsteken de zelfs mevr. Duymaer van Twist als Flamm's ongelukkige echtge- noote. Het geheel was zeker een bezoek waard geweest. Hetzelfde in versterkte mate mag gelden voor het familiespel Grootmoeder Wendenkron, van Mia Hergeth, dat des avonds door het gezelschap werd gegeven. Dit werd een zeer geslaagde opvoering, maar helaas was de opkomst van het publiek wederom teleurstel lend. Dit familiespel, dat oor spronkelijk zeer juist den titel draagt van „Das Werk", brengt de overwinning van het idee van den arbeid over hetgeen het leven wordt genoemd, een verzameling van leegheid en koele berekening zonder innerlijke waarden. Dus wel een zeer in deze tijden pas send tooneelwerk, dat. ook al gaat het niet diep, makkelijk aanslaat. Een kostelijke rol is die van grootmoeder Wendenkron, die al les ten beste weet te keeren in haar gederailleerde familie al leen de schoondochter is onver- beterlijk en mevr. Gusta Chris- pijnMulder maakt daarvan een levende, geheel zuiver doorvoelde creatie, waarbij de overigen zich fraai aanpasten. Noemen wij van hen Joke Busch, Just Chaulet, Jean Stapelveld, Ton van Otter- loo naast gefoutineerden als mevr. Duymaer van Twist en Willem van der Veer. Dankbaar applaus was het loon. B. W. Menkhorst. ii. Voor den bewakingsdienst te gen sabotage, die weldra in alle Nederlandsche gemeenten geor ganiseerd zal worden, komen - zooals reeds eerder werdver meld - in de eerste plaats in aanmerking zij, die zich uit vrijen wil voor dit doel opgeven. Men verwacht, dat het er velen zullen zijn, zoodat zij de groote meerderheid zullen vormen en verplichte indeeling slechts een betrekkelijke uitzondering zal zijn. De vrijwillige aanmelding moet geschieden met gebruikmaking van een formulier, dat van ge meentewege gratis ter beschik king wordt gesteld en verkrijg baar is op het politiebureau of de gemeentesecretarie. De be- ocrdeeling der gegadigden ge schiedt door het hoofd der plaat selijke politie, waarbij hoofdzaak is, dat de aan te nemen perso nen lichamelijk en geestelijk ver antwoordelijk kunnen worden ge acht voor de hun ;op te dragen werkzaamheden. Een geneeskundig onderzoek kan achterwege blijven en ook behoeven geen bepaalde leeftijds grenzen te worden in acht ge nomen. Zeer belangrijk is de be paling, dat de bewakingsdiensten ook kunnen worden uitgeoefend bij wijze van nevenfunctie, en dat geen personen tot het ver richten van deze diensten mo gen worden aangewezen, die ten gevolge daarvan (b.v. door den Doodelijk ongeval. Zaterdag middag omstreeks 2 uur is een 26-jarige fabrieksarbeider, werk zaam bij de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen N.V. aan den Zoeterwoudscheweg, ten ge volge van het kantelen van een hijschjuk, terecht gekomen onder een ijzeren raam van 500 K.G., waardoor de man ernstig werd verwond. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Sint Elisabethziekenhuis waar hij eenige uren later is overle- den. V Ver. van Mathesianen 'Zater dagmiddag j.l. opende de voorzit ter een lezingmiddag over kleu renfotografie. De heer dr. van Santen opende deze met een historische uiteen zetting over het ontstaan der kleu renfotografie. Hij behandelde eenige procédé's, met name het additief en subjectief systeem, welk laatste op het oogenblik het meest gebruikelijke is. Spr. lichtte dit tenslotte toe met een serie buitengewoon mooie, door hem zelf opgenomen kleurenfoto's, welke hij met eenige woorden toe lichtte. Tenslotte dankte de voorzitter de heer Schinkel, den spreker van duur der wachtdiensten) in de onmogelijkheid komen te verkee- ren hun dagelijksch beroep naar behooren te vervullen. Evenmin komen vrouwen in aanmerking. In verband daarmede zal het natuurlijk aanbeveling verdie nen de den bewakingsdienst uit oefenende groepen zoo ruim mo gelijk samen te stellen, hetgeen bovendien ook het voordeel biedt, dat de diensten minder druk kend zijn en de verantwoorde lijkheid door het in te deelen personeel gemakkelijker kan wor den aanvaard. Het ideaal zou vanzelfsprekend zijn, dat het personeel in alle gemeenten des lands geheel uit vrijwilligers zou zijn samenge steld. Geheel en al mogelijk zal dit wel niet blijken, maar het zal zeker in het belang zijn van een goeden gang van zaken, in dien het aantal vrijwilligers groot wordt. Met klem wordt daarom een beroep gedaan op allen, die daarvoor in aanmerking komen, om hun volle medewerking te verleenen bij het tot stand ko men van een vlot werkenden be wakingsdienst als afweermiddel tegen onheilen, die eventueel zouden kunnen voortvloeien uit sabotagedaden van menschen zonder verantwoordelijkheidsge voel, wier bedrijf in vele gevallen in den letterlijken zin van het woord slechts „kwajongenswerk" bleek. „Meldt u Vrijwillig bij den be wakingsdienst tegen sabotage", u doet daarmee in het algemeen een goed werk. dezen middag, dr. v. Santen, har telijk voor zijn duidelijke en vlotte lezing. Eerste Leidsche postzegelveiling In café-restaurant „De Harmo nie" werd Zaterdagmiddag de eer ste postzegelveiling hier ter- stede gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond, zoowel uit den directen omtrek als van el ders. De toeloop was zoo groot, dat enkelen teleurgesteld moesten worden. Niet alleen uit dezen toe vloed van belangstellenden, maar ook uit de willige stemming enden grooten kooplust, bleek de behoefte, waarin door den Leidschen Post- zegelhandel met de organisatie van deze verkooping werd voor zien. Lezing over Hongarije Op uitnoodiging van de afd. Leiden der Ned. Reisvereeniging heeft gistermiddag de heer J. J. A. Thoolen uit Voorburg voor een tal rijk gehoor in de bovenzalen van café-restaurant „In denvergulden Turk" een met lichtbeelden en films geïllustreerde lezing gehou den over Hongarije. Bij den aanvang der bijeenkomst (nadat de praeses, de heer J. A. A. van der Horst allen had wel kom geheeten), herinnerde de oud-voorziter, de heer J. F. Har- deweg eraan, dat juist vandaag BINNENLAND. Britsche luchtaanvallen op Ne derland Door aanvallen van het Britsche luchtwapen heeft de Nederlandsche burgerbevolking in den loop van de vorige week de volgende verliezen geleden; 9 dooden. 6 zwaar- en 43 lichtge wonden. Voorts worden twee per sonen vermist. vóór 32 jaar de af deeling werd opgericht. Gedurende zijn 16-jarig presidium heeft spr. ervaren, dat de geest in de afdeeling in alle opzichten voortreffelijk is en hij verzocht den aanwezigen jegens het bestuur van hun gevoelens van dank en gelukwensch te doen blijken door een hartelijk applaus, aan welk verzoek gaarne werd voldaan. De heer Thoolen ving daarna zijn lezing aan met een korte schets van de geschiedenis van het Hongaarsche land en volk, welke hier te lande veel te weinig bekendheid genieten. Reeds oud tijds een knooppunt van belang rijke handelswegen, oefende Hon garije over geheel Europa grooten cultureelen invloed uit. Twee ken merkende eigenschappen van den Hongaar zijn zijn gastvrijheid en zijn vrijheidszin en vaderlands liefde. Deze laatste bleek in den 150-jarigen vrijheidsstrijd tegen Turkije, welke werd bekroond door een overwinning onder leiding van Prins Eugen van Savoye en komt heden ten dage tot uiting in het nationaal gebed der Hon garen, dat o.m. de zinsnede bevat „Ik geloof in de wederopstanding van Hongarije", zulks als gevolg van het onrecht, dat het land in 1919 werd aangedaan bij het ver drag van Trianon, waarbij groote gebiedsdeelen werden afgescheurd. Na het een en ander te hebben verteld over vroegere vorsten en den huidigen regeeringsvorm, ver toonde de heer Thoolen een groot aantal plaatjes van het Hongaar sche landschap met zijn uitge strekte pusta's en hetstadsschoon, waarbij een zeer ruime plaats was toebedeeld aan de Hongaarsche hoofdstad Budapest, zeer terecht de Koningin van den Donau ge noemd. In het bijzonder werd daarbij de aandacht gevestigd op de vele geneeskrachtige bronnen, welke de stad rijk is en waar rheumatieklijders uit geheel Europa genezing komen zoeken voor hun kwaal Aan het einde van den middag sprak de heer Van der Horst uit aller naam een woord van dank. HET UITGEVEN VAN GROND VOOR VOLKSTUINEN. De Voedselcommissaris voor Zuid-Holland brengt onder de aan dacht van belanghebbenden, dat niemand grond voor volkstuinen mag beschikbaar stellen, zonder schriftelijke toestemming van de Landbouw-Crisis-Organisatie der provincie, waarin die grond gele gen is. Aanvragen om deze toestemming in de provincie Zuid-Holland moe ten vóór 1 Februari 1943 schrifte lijk worden gedaan bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid- Holland, Anna Paulownastraat 22, te 's Gravenhage. De aanvrage moet vergezeld zijn van: a. een opgave van de oppervlakte grond, die men voor volkstuinen wenscht te bestemmen, alsmede van welken aard deze grond is (bouw-, tuin- of grasland). b. een mededeeling. waar de grond precies is gelegen. c. een lijst met namen en vol ledige adressen van de huurders met de juiste grootte van ieder ge zin en van ieder perceeltje. d. den pachtprijs, den huurter mijn en eventueel verdere voor waarden. Niemand mag bouwland of tuin land voor volkstuinen uitgeven, in dien het betrokken perceel niet reeds eerder als zoodanig heeft dienst gedaan. Voor grond die in 1942 met akker- of tuinbouwgewas- sen is beteeld geweest, wordt geen toestemming tot verhuur voor volkstuinen gegeven. De pachtprijs van grond voor volkstuinen niag. zonder schrifte lijke goedkeuring van de Grondka mer. niet hooger zijn dan die welke voor of op l September 1939 gold of gegolden zou hebben. Iedere landbouwer, tuinder, par ticulier. vereeniging of groep, ge meente of andere overheidsinstan tie, die grond voor volkstuinen be schikbaar stelt, hetzij gratis of tegen betaling, valt onder deze verplichting, ook al zou men reeds eerder toestemming hebben gekre gen. 1743 Wat betreft de hieromschreven volkstuinregeling worden zooge naamde perceeltjes aardappelland met volkstuinen gelijkgesteld. Deze perceeltjes mogen echter beslist niet grooter zijn dan 225 M2. of maximaal 50 M2. per gezinslid. INSCHRIJVING IN HET CENTRAAL REGISTER VAN NIEUWE RASSEN VAN LANDBOUWGEWASSEN De raad voor het kweekersrecht, thans gevestigd Helenastraat 35, 's-Gravenhage, brengt ter kennis, dat de mogelijkheid is geopend tot het doen van aanvragen tot in schrijving in het centraal rassen register van nieuwe rassen van een der landbouwgewassen aardappel, erwt, gerst, haver, mais, rogge, stamboon. tarwe, veldboon en vlas. Aanvragen moeten worden inge diend bij het bureau van den raad door inzending in 5-voud van een aanvraagformulier met beschrij vingsblad, welke elk tegen 5 cent per stuk aldaar verkrijgbaar zijn en worden toegezonden na overma king van het verschuldigde bedrag op postrekening no. 198113 ten name van den raad. Aangezien de beschrijvingsbladen voor de onder scheidene gewassen verschillend zijn dient bij de bestelling te worden opgegeven voor welke gewassen zij worden verlangd. Rassen, waarvoor de aanvrage niet vóór 1 Februari 1943 bij den raad is ingediend, kunnen in het algemeen niet meer in de komende onderzoekingspe riode worden onderzocht. 1730 Hoofdredacteur: B. W. Menk horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Lelden. Redactiestaf; B W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel: K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk v d advertenties: A Poortman. TANDHEELKUNDIGE IVater.steeg 2a - Tel. 25220 Spreekuren dagelijks van U—12 en 25 uur. Maandag- en Vrijdagavond van 78 uur. Polikliniek iederen werkdag van 8.3010 uur vjn. en Woensdagavond v. 78 u. H.H. VISSERS. Een grote, in goede staat verkerende katoenen Vis- zegen te koop gevraagd. Maat opgeven. Brieven Bureau v. dit Blad onder No. 2744a. GEVRAAGD en een PAKKNECHT. "^Aanm.: Breestraat 123A. TE KOOP AANGEBODEN: Zoo goed als nieuw Bad met geiser en doorstroom- apparaat. Ook afzonderlijk. Brieven Bureau van dit BI. onder No. 2745a. gevraagd, voor dag en nacht. Hulp van werkster aanwezig. 1718 Aanmelden: MARE 110. Telefoon 20406. Bij beschikking van den E.A. Heer Kantonrechter te Leiden, d.d. 6 Januari 1943, is aan CORNELIS VAN DIJK, geboren te Katwijk op 21 April 1923, wonende ten huize van zijn vader aan de Zuidstr. 88 te Kat wijk aan Zee, handlichting verleend tot het aangaan van een handelsvennoot schap met zijn vader Wil lem van Dijk, ten doel heb bende de uitoefening van een melkslijterij en handel in zuivelproducten en alles wat daarmede verband houdt in den ruimsten zin des woords en om alle rechtshandelingen te ver richten op die vennootschap en dat bedrijf betrekking hebbende, zulks met in achtneming van de uitzon deringen, vervat in art. 484 lid 2 B. W. Katwijk aan Zee, 9 Januari 1943. Mr. MARTHA VELTKAMP, Advocaat. (Pieterskerkgracht) (Lage Rijndijk), geopend van 9 tot 6 uur, 's Zaterdags tot 7 uur. voor onze voorjaarsöanscursüssen Inlicht, dagelijks aan onze school v. 611 u. n.m. of aan ons privé-adres Aloëlaan 53. 1724 OUDE RIJN 41A LEIDEN. TE LEIDEN. Met ingang van 14 Januari 1943 zal tot nadere aankon diging, door den Heer P. H. ADMIRAAL te Katwijk aan Zee, Secr. Varkevisserstraat 156a, zitting worden gehou den voor het verstrekken van inlichtingen, eiken Donder dagavond van 17J4 tot 18J£ uur. 1742. Mevrouw G. BOON, Morschsingel IA, vraagt voor direct wegens huwelijk der tegenwoordige een flink van 84 uur 's middags, v.g.g.v. 's Zondags vrij. voor meubelen te huur ge vraagd. 2800a C. L. VAN VELZEN, Utrechtsche Veer 28 Leiden. Inkoop en taxatie van waardevolle juweelen. Be taling a contant. Reëele afwikkeling. Aan verzoeken tot overkomst wordt bin nen 3 dagen voldaan. Fa. A. KLINKER, Dir. W. Chr. Minderman, Den Haag, Barentszstr. 64, Tel. 39.46.70. 1749 Gevraagd voor dag of dag en nacht, k. koken, netjes werken, v.g.g.v. 1719 Rhijngeesterstraatweg 11, Park Rhijngeest Oegstgeest Gevraagd een Mevrouw J. BAVELAAR, Plantsoen 41. N.V. ZEEPFABRIEK

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3