Tienjarig bestaan der W Jl. herdacKt FAILLISSEMENTEN. De erfweerstrijd in het Oosten. GEMENGD NIEUWS SPORT. Rede van ïr. Mussert. AGENDA RECHTZAKEN. „Zoo hebben wij hem gekraakt". Een duikbootcommandant vertelt zijn kameraden^ na zijn terugkeer, hoe hij een groot vijandelijk troepentransport- schip tot zinken heeft gebracht. „Als door een beroerte getroffen, was het opeens weg", deelde hij mede. „Daat waar eerst de Oceaanreus lag, was nu een leege vlakte. De torpedojagers beschoten ons daarop met lichte gra naten en vervolgden ons met diepte bommen. Terwijl wij wegvoeren hoor den wij nog verdere torpedo- en dieptebomdetonaties. Onze andere U-boot-kameraden waren bij het convooi en grepen hun buit" PK Kramer-Sch-F-P m Bijeenkomst van het Nederland se he en Duitsche Arbeidsfront te Amsterdam In „Bellevue" te Amsterdam is gisteren een ge meenschappelijke vergadering ge houden van het Nederlandsche en het Duitsche Arbeidsfront, welke bedoeld was als vormingsbijeen komst voor sociale voormannen en medewerkers van het N.A.P. Gesproken werd door den Kreis- obmann van het Duitsche Ar- beitsfront, Sozialreferent Hugo Rodegro en den leider van de hoofdafdeeling sociaal-economi sche zaken van het N.AJ., drs. F. J. Kooistra. Nadat een film was vertoond, waarin werd duidelijk gemaakt wat door de samenwerking van Betriebsführer en Gefolgschaft kan worden bereikt, en vragen van de aanwezigen waren beant woord, sprak na de pauze, de lei der van het Nederlandsche Ar beidsfront, de heer H. J. Wou denberg. Na te zijn ingegaan op enkele gestelde vragen en o.m.te hebben gewezen op de noodzake lijkheid om de woorden Betriebs führer en Gefolgschaft onver taald te laten, aangezien deze woorden begrippen- uitdrukken, waarvoor men in onze eigen taal de juiste woorden niet kent, schilderde de heer Woudenberg' den geest van de vroegere vak- vereenigingen en dien van het Arbeidsfront. Om haar sociale po sitie vast te stellen moesten de vakvereenigingen macht vormen, maar een werkelijke macht wer den zij niet. Want behalve, dat de leden verdeeld waren naar de beroepen, had de splijtzwam hen ook verdeeld in confessioneele, moderne, neutrale en andere or ganisaties. Zoo moest er altijd on derhandeld, altijd gesjacherd wor den. Met de geheele democratie liep het werk der vakvereeniging vast. Tot een revolutionnairen strijd konden deze organisaties niet komen. Dit verstarde systeem had geen kracht om de groote problemen, zooals de werkloosheid er een was, op te lossen. De eerste taak van het N.A.F. is het hervinden van de arbeids vreugde en het doen beseffen bij de werkers, dat arbeid geen vloek is. maar welvaart geeft en een volk sociaal naar boven brengt. In het volk zelf moet de ge meenschapsorganisatie groeien. Daarom moet men den strijdbaren wil overbrengen op anderen. Ge loof en ideaal moeten weer in de menschen worden gelegd en de werkers zelf moeten dan de sociale politiek maken. Ten slotte hebben het woord ge voerd de plaatsvervangend Gau- obmann E. Kretschmar en de provinciaal frontleider W. Piersma Uitgesproken: C. Loos Hzn.. tuin der te Roelof arendsveen. R. C. mr. A. Ikman van Burck. Cur. mr. C. L. B. W. van Overeem te Leiden. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In Noord-Kaukasië, bij Stalin grad en in het Dongeibed zijn voortgezette aanvallen van nu meriek superieure infanterie- en tankstrijdkrachten der bolsjewie ken in zware gevechten bloedig afgeslagen. Het Duitsche lucht- wapen greep met sterke strijd krachten in de gevechten in. In fanterie- en tanktroepen vernie tigden in tegenaanvallen vijan delijke formaties. Door leger en luchtwapen werden 136 tanks, waarvan alleen 60 in het gebied van Stalingrad, vernietigd of bui ten gevecht gesteld. Jachtvlie- gers schoten, bij een verlies van twee eigen toestellen, 20 bolsje wistische vliegtuigen neer. Stoottroepen hebben in den centralen sector van het front een vrij groot aantal gevechts posities verwoest en gevangenen en buit binnengebracht. De ge vechten om Welikije Luki en ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer duren voort. In den tijd van 1 tot 10 Ja nuari zijn aan het Oostelijke fiont 624 sovjettanks door for maties van het leger vernietigd, buit gemaakt of buiten gevecht gesteld. Bij de voortzetting der lucht aanvallen op de Moermansklijn hebben de bolsjewieken een tal rijk rollend materiaal verloren. Snelle gevechtsvliegtuigen heb ben in de haven van Moermansk een koopvaarder van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht en een vrachtschip zwaar beschadigd. In Noord-Afrika plaatselijke ge vechtsactiviteit. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen heeft vijandelijke luchtsteunpunten, stellingen en marschbewegingen bestreden. Duitsche jagers scho ten 5 vliegtuigen neer. Ongeluk op een overweg Tengevolge van het feit dat de boomen van den overweg aan het Houtensche pad te Utrecht niet gesloten waren, is Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur de melkauto, bestuurd door J. de Hoop, wonende in de Lamstraat te Utrecht, door een uit de rich ting Arnhem komende electri- schen trein gegrepen, waarbij de autobestuurder het leven liet. Oude man overreden Zater dagavond omstreeks 8 uur is de 82-jarige voetganger R. J. N. in de Groothertoginnelaan te Den Haag aangereden door een tram. Met een schedelbasisfractuur is de man naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij kort daarop is overleden. Diefstal van sieraden In verband met een diefstal van sieraden, ten huize van de fa milie Oppelaar te Koudekerk aan den Rijn, heeft de politie te Boskoop aangehouden, een 22- jarigen jongeman, vroeger arbei der bij den heer O., die in het bezit was van meerdere sieraden, welke een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van eenige duizenden guldens. Na onderzoek, waarbij bleek, dat deze sieraden van voornoemde diefstal afkom stig waren, is de dader ter be schikking gesteld van den burge meester van Koudekerk. Tegen een autobus gevallen Te Apeldoorn is Zaterdag om streeks half rijf de 13-jarige Sjoerdje Koetsier op den Zwa nen weg, waar zij fietste, geslipt en met haar hoofd zoo ernstig tegen een voorbijrijdenden auto bus gevallen, dat vrijWel dadelijk bij haar de dood is ingetreden. GYMNASTIEK. Ned. G.vmnastiekverbond Gis teren heeft het Nederlandsch Gym. nastiek Verbond een studiedag ge houden te Utrecht, waar ongeveer 150 leiders van nieuw aangesloten vereenigingen met de inrichting en het werk van het verbond op de hoogte werden gebracht In aansluiting hierop werden in 'twee verschillende zalen lessen gegeven. Mevr. v.d. Most uit Apeldoorn de monstreerde nieuwe vormen van gymnastiek voor dames met knots. klap- en hoepeloefeningen, terwijl in de tweede zaal de heer Brand uit Schiedam, lid van de techni sche commissie van het N.G.V., een les gaf in grondgymnastiek. Hierna verzamelden de deelnemers zich weer, waarna de heer Brand een demonstratie gaf van de bonds- In November van het vorig jaar bestond de W-A. van de N.S.B. der Nederlanden 10 jaar. Tenge volge van de tijdsomstandigheden is toen dit feit niet op grootsche wijze hei-dacht. Daarentegen is gistermiddag in den Stadsschouw burg te Utrecht de plechtige her denkingsbijeenkomst gehouden naar aanleiding van het feit. dat op 7 Januari 1033 de W.A. voor het eerst, nl. op den eersten land dag der N.SB. in Utrecht in het openbaar optrad. Onder het motto ,,De dag dei' oude WA." traden honderden en honderden leden van de WA. van voor den oorlog aan. In het N.V. Huis aan de Oude Gracht werd gistermorgen aller eerst een eenpansmaaltijd gehou den voor de eerewacht, de muziek en de vaandeldragers, waarna een maaitijd volgde voor hen, die het strijdersteeken van de W.A. zou den ontvangen. Onder commando van heerbanleider C. J. Huygen volgde hierna een opmarsch van de oude W.A. met vlaggen en muziek naar de Mariaplaats, waar op de plek waar tien jaar ge leden Mussert zijn eerste 32 W.A. mannen inspecteerde, 'thans de commandant der W.A., mr. Zon dervan, aan de aanwezige weer mannen het strijdersteeken uit reikte. Nadat een en ander op plechtige wijze was geschied, volgde de inspectie van de opge stelde formaties door den Leider en voordat allen zich in d? schouwburgzaal vereenigden werd nog een marsch door de stad ge maakt. Om drie uur begon de herdenkingsbijeenkomst. Onder de eeregasten bevonden zich vele hooge Duitsche autoriteiten, als mede vrijwel alle voornaamste N.S.B.-functionarissen, terwijl in de zaal ook aanwezig waren fa milieleden van gevallen kame raden ana de fronten, gewonden en met verlof zijnde frontstrijders. Banleider J. J. van d^r Hout sprak, nadat de opmarsch der stormvlaggen was geschied en oefening Mens Sana, bestaande uit een serie oefeningen, welke speci aal zijn bestemd voor uitvoering in groot verband. Tegelijkertijd vergaderde het bondsbestuur met de kringvoor zitters eveneens in Utrecht, ten einde plannen te bespreken voor het 75-jarig bestaan van het N.G.V. in het aanstaande voorjaar. Tevens werd hier besloten de nationale turnkampioenschappen in dit jaar op Tweeden Pinksterdag (14 Juni) in het openluchttheater De Kuil te Ede te organiseeren. Op den Eersten Pinksterdag gaat hier aan vooraf een bondskeuruitvoe- ring voor adspiranten. ZWEMMEN. Nationale wedstrijden in Den Haag De Haagsche zwemver- eeniging H.Z. en P.C. heeft gister middag in de zweminrichting aan de Mauritskade nationale zwem- en polowedstrijden georganiseerd. Hiervoor bestond zeer groote be langstelling zoowel van de zijde van het publiek, als van de zwem sters en zwemmers. Bijzondere verrichtingen vielen niet te noteeren. De uitslagen luiden als volgi: 100 m. rugcrawl voor heeren: 1. van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 11,2; 2, Scheffer (D.J.K.) 1.15,3. 5 x 50 m. borstcrawestafette voor dames: 1. R.D.Z. 2 min. 43,8; 2. Meeuwen 2.48,8. 100 m. schoolslag voor heeren: 1. Van Driel (R.Z.C.) 1.16,5; 2. Kruithof (R.Z.C.) 1.20,4. 100 m. ruigcrawl voor dames: 1. Iet van Feggelen 1.16,8; 2. G. Gal- lard (A.D.Z.) 1.19,6. 4 x 100 m. borstcrawlestafette voor heeren: 1. R.Z.C. 4 min, 21,6: 2. H.Z. en P.C., 4.25. 100 m. borstcrawl voor heeren: 1. Ruimschotel (H.Z. en P.C.) 1.02; 2. Ramack (R.Z.C.) 1.03. 100 m. borstcrawl voor dames: 1. Rie van Veen (R.D.Z,) 1.8.2; 2. B. van Schalk (Meeuwen) 1.9,2. 3 x 50 m. wisselslagestafette voor heeren: l. R.Z.C. 1.34,8: 2. Zian 1.37,8. Waterpolotournooi, heeren: H.Z. en P.S.—H.P.C. 3—3 (H.Z. en P.C. wint met strafworpen)Het IJ U.Z.C. 33 (het IJ wint met straf worpen). Eindstrijd: H.Z. en P.C—Het IJ 4-2 Waterpolo voor dames: H.Z. en P.C.—U.Z.C. 6—0. BRIDGE. De Sleutels Voor de viertallen competitie is gisteren de laatste wedstrijd gespeeld. Team Van dei- Star won met 12 m.p. van team Van Weizen en werd daardoor kam pioen van de hoofdklasse. BILJARTEN. Oostingh kampioen 2e klasse Het tournooi om het kampioen schap van Nederland 2e klasse is gewonnen door den Hagenaar dr. Oostingh met een gemiddelde van 18,17. Tweede was zijn stadgenoot Hendrikx met 16,85. onder stormachtige toejuichingen de Leider, die in gezelschap van den W.A.-commandant de zaal betrad, was begroet, het openings woord uit e - verwelkomde spe ciaal der Leider en den commis saris-generaal Hauptdienstleiter Schmidt. Vervrigens gaf conirrandant Zondervan eer. overzicht van de opkomst etn den opbouw van de oude WA. en van de gebeurte nissen, die zich rondom het her nieuwde bestaan van de weeraf- deelingen hebben afgespeeld, ter wijl de heer Van Geelkerken de taak van den W.A.-man schetste en aanspoorde tot deelneming aan de W.A., omdat de N.S.B. zonder W.A. niet denkbaar is, evenmin als omgekeerd. Voordat de Leider sprak zong men nog' staande het Oostland lied. Ir. Mussert aan het woord. Mussert noemde deze bijeen komst de herdenking van den marsch door Utrecht, gehouden op 7 Januari 1931. Hij kenschet ste als een historisch feit, het ontluiken van den nieuwen geest. De 32 weermannen, die "toen mar clieerden, beseften dat het van hun houding zou afhangen of het Nederlandsche volk een nieu we toekomst zou tegemoet gaan en tegengehouden zou worden op den weg naar de ondergang. De Leider betoogde, dat de geschie denis van ons volk nu reeds 700 jaren oud is en gevuld is met den strijd tegen twee erfvijanden n.l. Frankrijk in zijn opdringen naar het Noorden en Engeland, dat een rol wilde spelen op het vasteland van Europa. Door den voortdurenden onderlingen strijd in midden-Europa moesten wij ons in die eeuwen uitsluitend naar het Westen richten. Nu is Duitschland sterker dan ooit te voren, en twee groote volksche gemeenschappen staan in Duitsch land en Italië. Midden-Europa is weer het hart van ons wereld deel geworden. Wij leven nu aan den rand van Europa. Het nieu we tijdperk is begonnen in Augus tus 1914 toen het oude tijdvak werd afgesloten. Sedert dien le ven we temidden van de geboor teweeën van den nieuwen tijd, begonnen met den - wereldoorlog, waarop een wapenstilstand is gevolgd, en die nu is overgegaan in den eindstrijd, waarin beslist wordt over het voortbestaan van Europa. Nog in 1920, aldus Mussert, heeft de toenmalige Nederland sche regeering geweigerd mee te doen aan de verminking van het Duitsche rijk en heeft zij het aanbod tot annexatie van het Land van Kleef afgewezen. Na 1920 is de weg naar beneden be gonnen en is het Nederlandsche volk naar den afgrond geleid, door lieden, die gecommandeerd werden vanuit Washington en Londen, en die geen plichten meer kenden ten opzichte van hun eigen volk. De rijkdommen van ons voor geslacht werden onvoldoende ge waardeerd en verwaarloosd. De dwazen rekenden op Engeland om Indië te verdedigen. In een onverantwoordelijk dwaze politiek lachte een rijk, maar zwak volk om de levensbehoeften van ster ke, maar economisch arme vol ken als Duitschland en Japan. Ons volk in zijn groote massa is daaraan schuldig maar het draagt de lasten en wij dragen die lasten mede. Individueel is ons volk altijd goed geweest. Mussert herinnerde hier aan de prestaties van de luchtvaart, de koopvaardij, de zeesleepvaart en het reddingswezen. Wat ons ont brak was de eensgezindheid, de saamhoorigheid van de natie en de wil om te handhaven. Wij hebben als volk gefaald omdat wij geen offers wilden brengen; in de naieve veronderstelling, dat de anderen ons met rust zouden laten. Wij zijn nu een volk zon der macht en zonder bezittin gen en de taak om de herrijzenis te bevechten is op onze schouders gelegd. Voor deze herrijzenis is allereerst noodig een juist inzicht in het wereldgebeuren. Er wórdt gestreden om het bestaan van Europa tegen de vernietigingswil van de Russen en de veroveringswil van de Amerikanen. Op den achtergrond staat de greep van het Joden dom naar de wereldmacht. Alles wat wij voor de oorlogvoering kunnen doen is goed, alles wat Heden Schouwburg: R'damsch Toonee- gezelschap „Blonde Greet". 8 uir nam. Dinsdag Morschweg 59Stadse vangelis;- tie te 7 y2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags, dienst der apotheken te Leid-s wordt van Zaterdag 9 Janua^ i uur tot Zaterdag 16 Januari 8 icr waargenomen door: de Apothee: Herdingh en Blanken, Hoogewoert 171, Tel. 20502 en de Apothee: Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20131 Te Oegstgeest door: de Oegst geestsche Apotheek, Raadhuispar: 8, Tel. 26274. daaraan afbreuk doet is fout. Als tweede noodzakelijkheid voor Neerlands herrijzenis noemde Mussert de nieuwe geest die ingaat tegen de versplinte ring en die de eenheid wil be vorderen. Noodig is de eendrach van het volk, van alle Germaan sche volkeren en van het Euro- peesch continent tegen alle bela gérs van buiten. Het is noodig het begrip eendracht weer in da den om te zetten. De tweed' uiting van den nieuwen geest i; het verzet tegen de tuchteloosheic van het egoisme. Daarnaast komt de wil tot sociale gerech tigheid en eerbied voor den ar beid. Zij geven te zamen het fun dament voor de wederopstanding van de Nederlandsche natie. Tot zijn weermannen zeide d€ Leider, dat zij dit juiste besel moeten uitdragen. -Handelt fana tiek, weest goede en hulpvaardige zwarte soldaten, dan zijt gij de stoottroepen van het nationaal- socialisme. Gij hebt het recht dien naam te dragen door de offers die gij gebracht hebt. Wat -rrf Nederlandsche regeering oiufaan vrijheid ontnomen had, hebben wij teruggekregen van den Rijks commissaris. Wij hebben daarin naast de eenheid van het bloed ook de verbondenheid van den geest gezien (instemming). De Leider bracht hier onder luiden bijval van zijn oudstrijders dank aan den SA. Oberführer Siebel, die veel heeft gedaan voor de wederopbouw van de W.A. Met groote waardeering herinnerde de Leider zijn mannen aan de wel willende toestemming, die de Reichsführer S.S. Himmler aan Nederlandsche nationaal-socialis- ten heeft gegeven om hun plicht te doen in de Waffen S.S. Even eens bracht de Leider dank aan Korpsführer Kraus van de- N.S.K.K. Honderden zijn gevallen met het devies van de W.A. voor oogen „alles voor het vaderland". Het Nederlandsche Legioen is ul- der de W.A. niet denkbaar en ook aan het N.S.K.K. en de Nachrich- tentruppen en aan de Kriegsma- rine zijn velen afgestaan. Dit verlies is slechts schijnbaar, eens keeren zij terug en zal de W.A. sterker dan ooit tevoren opmar cheer en. Ons doorstroomt een groot ge voel van dankbaarheid dat al deze moeilijkheden op onzen weg zijn gelegd, omdat wij daardoor slechts sterker worden. De W.A. is de belichaming van het offerende nationaal-socialisme. Uw eer is uw offer. Zooals Adolf Hitler en Benito Mussolini door God ge zonden zijn, zoo willen ook wij, aldus besloot Mussert, dienaren zijn in Gods hand om ons volk te helpen in den grooten nood. Met het oude devies „Alles voor het vaderland" en het nieuwe devies „eendracht maakt macht" gaan wij voort voor volk en va derland. (langdurige toejuichin gen). Na zijn rede reikte de Leider nog enkele strijd- en offerteekens uit aan. verdienstelijke leden of hun plaatsvervangers. waarna met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus de bij eenkomst werd gesloten. Nadat de Leider de zaal had verlaten vond de afmarsch der vlaggen plaats. „De dag der oude W.A." is op indrukwekkende wijze her dacht. Haagsclie rechtbank. Terzake dood door schuld heeft zich te verantwoorden gehad de 61-jarige expediteur H.. P W. L. uit Leidschendam. dachte had op 7 Juli op den hoek van de Laan van N. O. te Den Haag bij de Schenkkade een jeug digen wielrijder aangereden, die ten_ gevolge daarvan overleed. De eisch was geweest zeven maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot twee maanden hechtenis..

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2