GEBR. TEN HOEVE SPORT. GEMENGD NIEUWS r~ ZOET ROGGEBROOD RECHTZAKEN Student ter dood veroordeeld. BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE. S UW RADIO DEFECT? MARKTBERICHTEN KERK EN SCHOOL. Onze nationale kampioen schaatsenrijden, Herman Buyen, oefent thuis op zolder om fit te blijven en zich voor te bereiden op de komend* wedstrijden VNP-De Haan-Pax a Verwarmde leeszaal voor studee- rende jeugd In de meeste huis gezinnen zal het dezen winter wel niet mogelijk zijn om in meer dan een vertrek de kachel te stoken, zoodat des avonds alle gezinsleden in één kamer bijeen zijn. Voor de jeugd is dit echter vaak een be zwaar omdat zij bij, haar studie en het maken van huiswerk wordt afgeleid. Om de nadeelen hiervan zooveel mogelijk te beperken heeft de commissaris der provincie N.- Holland, mr. A. J. Backer, be sloten de verwarmde leeszaal in het gebouw der provinciale griffie te Haarlem des avonds van half acht tot tien uur ter beschikking te stellen van hen, die in een rustige omgeving willen studeeren. PAARDENSPORT, Centraal bestuur voor <le hip pische sport ingesteld Bij be sluit van. de secretarissen-generaal van de departementen van land bouw en visscherij en van opvoe ding, wetenschap en kuituurbe scherming is een centraal bestuur voor het draf- en renwezen inge steld, ter bevordering van de dra ver. en volbloedfokkerij en van het draf- en renwezen. Hét orga- nlseeren van openbare draverijen en rennen is voortaan slechts toe gestaan, wanneer dit geschiedt met vergunning van het centraal be stuur, dat eveneens de reglementen vaststelt. Aan het hoofd van het centraal bestuur, dat zijn zetel te 's-Graven- hage zal hebben, komt een voor zitter te staan, die wordt geassi steerd door t\yee plaatsvervangende voorzitters. De voorzitter wordt bij gestaan door een raad van bij stand voor het drafwezen en de draverfokkerij, alsmede een dergé- lijken raad voor het renwezen en de volbloedfokkerij. Reeds in het nieuwe seizoen, zal het centraal bestuur met zijn werkzaamheden beginnen. WIELRENNEN LeeHjke val van Van Amsterdam De wielrenner Van Amsterdam zou morgen met Braspenninx in Gent aan den start verschijnen. Hiervan zal echter naar uit Bre da wordt gemeld, niets kunnen komen, daar Van Amsterdam bij zijn training een sleutelbeen heeft gebroken Jongen liep op den rijweg In de Laan van Meerdervoort te Den Haag, ter hoogte van het eindpunt van lijn 20, is eergisteravond om streeks 10 uur de 15-jarige ban- ketbakkersbediende P. J. van W., uit de Rembrandtstraat aldaar, toen hij op den rijweg liep, door een in dezelfde richting rijdenden vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Boerderijbrand Te Asten is de boerderij van den landbouwer T. van der Loo totaal afgebrand. De oorzaak van den brand was ont ploffing van het butagas. ROTTERDAM, TEL. 38427 DEN HAAG, TEL. 333298 Wegens moord en sabotage. Het Duitsche Hooggerechtshof heeft den 19-jarigen student J. H. H. Kievit ter dood veroordeeld wegens moord, gepaard gaande aan sabotage. Genoemde jonge man had in den avond van Vrij dag 27 Nov. jj. een bezoek willen brengen aan zijn overbuurman C. J. A, van der Reep aan de Noorder Tuindorplaan te Haar- lem-Overveen, met de bedoeling hem te vragen, waarom hij lid van de N.S.B. was geworden. Hij trof echter Van der Reep - dien hij nauwelijks kende - niet thuis, doch geraakte in gesprek met diens 30-jarige vrouw, die in het vertrouwen, dat een goede be kende van haar man aan de deur had geklopt, had openge daan. Er ontstond een korte woordenwisseling, waarna Kievit de vrouw, een Duitsche van ge boorte, bij den arm greep. De vrouw (moeder van 2 kinderen) begon toen te gillen en om haar man te roepen. Vervolgens wilde Kievit haar met dwangmiddelen tot zwijgen brengen, waarbij hij haar op den grond wierp en met zijn knipmes een aantal messte ken toebracht, waardoor zij werd gedood. Inmiddels waren beide kleine kinderen, die op een bovenkamer te bed lagen, gaan schreien. Kie vit zeide. dat hij dit niet kon aanhooren en dat hij toen naar boven was gegaan om aan de kinderen te zeggen, dat ze rustig moesten gaan slapen, hetgeen in derdaad gelukte. Vérder verklaarde Kievit, de vrouw niet te hebben willen doo- den, omdat ze tot de N.S.B. be hoorde. Echter had hij onmiddel lijk nadat het feit was gepleegd, om de gedachte aan een politie- ken moord te ontgaan, uit een muurkast in de woning van Van der Reep eenig geld en eenige distributiebescheiden weggeno men. Het misdrijf had aldus een roofmoord moeten schijnen. Psychiatrisch onderzoek van den verdachte had diens toereke ningsvatbaarheid opgeleverd. Kort nadat een buurman den moord had ontdekt, kwam de echtgenoot van het slachtoffer thuis. Inmiddels was de recherche aan hét werk gegaan en korten tijd later werd de dader aange houden, die een volledige beken tenis aflegde. De echtgenoot van het slacht- ofier, van beroep postbeambte, ge tuigde nog. dat hij in Aug. 1940 lid van de N.SR. was geworden, dat hij in 1941 twee dreigbrieven had ontvangen en in Februari 1942 nog een, waarin was ge schreven, dat hij om hals zou worden gebracht. Ook was eens voor zijn woning een soort galg opgericht. Bij zijn weten had ge tuige nooit met den verdachte ge sproken. In zijn requisitoir deed de Ge- neralstaatsanwalt, dr. Seiler, uit komen, dat het door Kievit be gane misdrijf er een is van de gemeenste soort, hoewel het mo tief tot de daad eigenlijk onver klaarbaar is. Vast staat, dat de dader op listige wijze bij de S.S. in dienst was gegaan met de be doeling te zijner tijd als vlieger naar Engeland te komen en zich dan bij het vijandelijke leger aan te melden. Dit geeft aan het mis- WAAROM? In verband met het feit, dat in den laatsten tijd het aantal sabotagegevallen aanmerkelijk is toegenomen, waren tegenmaatre gelen van de zijde der bezettings autoriteiten te verwachten; dit heeft o.m. tot gevolg gehad, dat in verschillende gemeenten de bevolking het slachtoffer is ge worden van ingestelde bewa kingsdiensten, geldboeten én an dere strafmaatregelen, die te recht in hooge mate de ontstem ming hebben opgewekt jegens hen, die de bedrijvers waren van onverantwoordelijke en veelal kinderlijke daden van sabotage. Men ergerde zich aan het vol komen gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel van individuen, die er niet tegen op zagen de bevolking van een gemeente het slachtoffer te maken van hun daden en zelfs niet den moed vonden om zich te melden als het ging om het leven van gij zelaars. Om onheilen en on nood i ge be lasting der bevolking zooveel mo gelijk te voorkomen, heeft daar om de bevelhebber van de Duit sche weermacht den wensch uit gesproken, dat in alle gemeenten een „bewakingsdienst" zal wor den ingesteld, die belast zal wor den met de bescherming van nader aan te wijzen objecten. De dienstneming bij deze nieuwe in stelling berust in beginsel op basis van vrijwilligheid, waarbij men bedenke, dat het hier zeker ook gaat om een Nederlandsch belang en men de gelegenheid krijgt om zichzelfen zijn ge meentenaren te beveiligen tegen harde strafmaatregelen. In het bijzonder wordt er de nadruk op gelegd, dat de bewa kingsdienst, welke thans georga niseerd zal worden, niet bedoeld is als straf, maar juist is inge steld om straf te voorkomen. Er mag dus inderdaad worden ver wacht, dat waar eigen belang en algemeen belang samen gaan, vele Nederlanders zich vrijwillig voor dezen bewakingsdienst zul len melden. In verband daarmede worden dan ook bepaalde eischen gesteld. In aanmerking voor vrijwilliger in dezen dienst kunnen alleen zij komen, die uit hoofde van hun karakter en politieke levensbe schouwing waarborg geven hun taak naar behocren te zullen ver vullen. Slechts in gevallen, waar het aantal vrijwilligers onvoldoen de mocht zijn om den bewakings dienst naar behooren te doen functioneeren, zal moeten worden overgegaan tot het vorderen van deze diensten, waarbij dan de daarvoor door den burgemeester geschikt geachte personen een mededeeling ontvangen, dat zij door den bevelhebber der Duitsche weermacht verplicht worden dienst te nemen bij den bewa kingsdienst en te zijner tijd in werkelijken dienst kunnen worden opgeroepen. De in actie zijnde leden van den bewakingsdienst staan onder bevel van het hoofd van de plaat selijke politie, dat controle maat regelen voorschrijft, rekening houdende met locale omstandig heden. De vraag of/en in hoe verre de bewakingsdienst moet optreden, wordt uitsluitend be oordeeld door den ter plaatse be voegden Or tskom mand ant of bij ontstentenis door de daarvoor in aanmerking komende weermachts instantie. In geval van sabotage aan of bij bewaakte objecten kunnen de bewakers bij nalatigheid hunner zijds niet alleen aansprakelijk worden gesteld, maar bestaat de mogelijkheid, dat bovendien de gemeente door de Duitsche auto riteiten verplicht wordt genoeg doening te geven in den vorm van schadevergoeding in geld of zoo, mogelijk zelfs in natura ter vervanging van het verloren ge dane, in welk laatste geval de vergoeding in mindering zal kun nen worden gebracht op aan de gemeente en hare inwoners toe gekende toewijzingen terzake. Bel 24244 De Radiolcchimche Dienst LEtÉCO n.v NIEUWE RI3.N'32/, Verwaarloozing van den bewa kingsplicht kan dus zeer nncn^. t wenschte gevolgen hebben zoowel voor de bewakers zelf', als voor de betrokken gemeente, ja zou in ernstige gevallen kunnen leiden tot het verlies van levens en gij zelaars. Daarom juist is het de plicht van ieder goed Nederlander niet alleen er aan mede te werken, dat sabotage daden worden voor komen en dat bewakingspersoneel niet in werkelijken dienst behoeft te worden geroepen, doch ook als bewaking onverhoopt noodig mocht blijken, door vrijwillige krachtige medewerking aan de bewakingsdienst, mogelijke on heilen voor de eigen bevolking te helpen voorkomen. Nadere bij zonderheden omtrent wie in aan merking kunnen komen voor in deeling bij den bewakingsdienst en omtrent de wijze, waarop de dienst moet worden verricht, volgen. Het hier bovenstaande mag echter reeds voldoende worden geacht voor den Nederlander met gemeenschapsgevoel om zijn plicht te doen en voor anderer en eigen belang op cfe bres te staan. „Meldt u vrijwillig bij den be wakingsdienst tegen sabotage, u doet daarmede in het belang van het algemeen een goed werk." LEIDEN. 8 Jan. Veemarkt. Aan gevoerd 3 Fokstieren; 1 siachtstier; 31 kalf- en melkkoeien f. 500 1000. handel vlug; 60 Varekoeien f. 400650, handel t. vl.; 120 vet te koeien; 34 pinken f. 250380, handel z. m.; 11 graskalveren; 60 nuchtere kalveren; 70 vette schapen 489 weideschapen f. 120 160; handel naat. 6 mestvarkens; 60 biggen, f 1420 handel vlug; 9 paarden; 1 veulen; 94 bokken en geiten f, 4090. Handel tam. drijf het karakter van sabotage. Naar het oordeel van spreker kan hier alleen de doodstraf worden toegepast. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw pleitte voor den verdachte en drong aan op tuchthuisstraf. Nadat het gerechtshof in raad kamer was geweest deelde dr. Joppich mede, dat Kievit wegens moord, gepaard gaande met. sa botage. ter dood was veroordeeld. Spreker zeide ter toelichting o.m., dat Kievit geenszins den indruk maakt van iemand, die psycho paat is en dat het misdrijf in vol komen nuchterheid is gepleegd. Kievit heeft zelfs, ten einde de gedachte aan een roofmoord te wekken, daartoe eenige schijn- maatregelen genomen, nadat hij de vrouw om het leven had ge bracht, op een ongeloofelijk ge- meene beestachtige wijze. Zelfs indien men geen sabotage in aan merking wilde nemen, zou toch de doodstraf dienen te worden toegepast. Haagsche politierechter Bij een ruziepartijtje had Th. C. J, den H. te Leiden teveel gezegd, en het resultaat was een strafvervolging terzake van beleediging, waarvoor de officier f. 10 boete subs 5 da gen hechtenis eischte, waartoe de rechter veroordeelde. Er was een heele serie diefstallen op het lijstje gekomen van mej. N. J. E. te Lei den, die in diverse winkels haar slag had geslagen, doch tenslotte tegen de lamp was geloopen.. Nu zij terecht moest staan, vond de officier het beter eerst een rapport over haar in te winnen, waartoe de rechter besloot. De verleiding in zake het japonnetje in de maga zijnen van C. en A was mej. W. van A. te Leiden te sterk geworden en zij had zich aan diefstal schul dig gemaakt. De officier wilde voor dit geval nog een geldboete op- -laggen van f. 20 subs 10 dagen hechtenis, waartoe de rechter ver oordeelde. Terzake diefstal van een boterkaart stond terecht Y. B. de L. uit Noordwijk, tegen wien de officier f. 25 boete subs 14 da gen hechtenis eischte, waartoe de rechter veroordeelde. Voor beleedi ging stond mej. M. L uit Leiden terecht, die voor het lèelijke woord dat zij'tijdens een ruzie gebruikte, een geldboete van f. 25 subs 10 dagen hechtenis kreeg. Eenzelfde delict stond vooT-mej. J. L. D. uit Wassenaar op de dagvaarding, voor haar werd de boete bepaald op f. 10 subs 5 dagen. Een colporteur had in de woning van A. J. G, A. te Leiden zijn handschoenen naast zich op den divan gelegd, en toen hij vertrok waren de handschoe nen verdwenen. Nu werd mej. A. verdacht de handschoenen te heb ben weggenomen en nadat de col porteur zijn wedervaren had ver teld. legde de politièrechtor f. 15 boete subs 3 dagen hechtenis op. De economische rechter straft Er was in een vorige zitting reeds discussie gevoerd over de vraag wat H. J. v.d. Louw uit Zwam merdam nu eigenlijk had misdre ven. Er was gesproken over clan destien slachten, vervolgens kwam er op de dagvaarding te staan het verkoopen van een dood of levend schaap. Er kwam thans een getui ge, P. W. Putters uit Zwammer- dam verklaren dat hij van ver dachte vleesch had gekocht van clandestiene slachting afkomstig, en verdachte had een avond te voren al vet bij hem gebracht. Verdachte betoogde echter dat hij een levend schaap had verkocht. De officier vorderde zes maanden gevangènistraf; de verdediger, mr. Hugenholtz, die het ten laste ge legde niet bewezen achtte, pleitte vrijspraak, waarna de rechter schriftelijk vqnnis toezegde. Voor het koopen van vleesch stond daarna P. W. Putters terecht, tegen wien de officier drie maanden ge vangenisstraf eischte, en die na het pleidooi van mr. Loeff, tot een maand gevangenisstraf werd ver oordeeld. In verband met veedief stal uit de weide, heeft terecht ge. staan B. F. Römph uit Leidschen- dam. De officier had zijn veroor deeling geëischt, de rechter heeft bij vonnis verdachte thans vrijge sproken De slager J. Jansen te Leiden kocht vleesch dat van clan destiene slachting afkomstig was. De officier vorderde een maand gevangenisstraf tegen hem. waartoe de rechter hem veroordeelde. Het schaap, waarvan het vleesch af komstig was, werd geslacht door W. Schouten te Leiden, die dus ook het vleesch had verkocht. Ze ven maanden gevangenistraf vor derde de ofüicier. Waar verdachte reeds drie maanden preventief heeft gezeten, legde de rechter zes maan den op, met aftrek van preventief. Volgens mededeeling van C. M. H. van Leeuwen te Leiden was het taptemelk geweest die hij zonder bon bad verkocht, en hij meende dat daarvoor ook geen bon gege ven behoefde te worden. Maar de getuige A. Ouwerkerk uit Leiden zei dat het volle melk was ge weest. De eisch tegen van L. luidde f. 25 subs 12 dagen, het vonnis werd f. 20 boete subs 10 dagen hechtenis Er was een kwestie ge weest of S. J. Harteveld uit Lei den een strafbare daad deed, toen hij briketten maakte van kolen gruis. Er kwamen nu enkele getui gen verklaren dat dit inderdaad het geval was, en daarom werd eisch en vonnis voor verdachte f. 30 boete sübs 15 dagen hechtenis. PREDIKBEURTEN. Leiden Chr. Geref. Gem., (Steenschuur)Vm. 10 en nm. 3;/2 u„ ds. Joh. Jansen; Doopsgez. Gem. Vm. 10'/2 u., ds. ten Cate; Eglise Wallonne; dix heures et demie, pl'of. dr. J. de Zwaan; Evang. Lutli. Gem.: Vm. 10y2 u„ ds. Scharten; Geref. Kerk (ZuiderkerkVm. 9y2 u.. dr. Westerink; nm. 3 u., ds. J. W. Nijkamp van HardenberL. (Heerengracht): Vm, 9'/2 u.. cand. van Houten; nm. 3 u., ds. J. M. van Krimpen van Homhuizen Kloosterburen; (Oude Vest) Vm. 9 Vi u.. ds. Nijkamp; nm. 3 u. dr. Westerink; (Morschweg): Vm. 9'/2 u., ds. van Krimpen; nm. 3>/2 u., cand. van Houten; Geref. Kerk in H.V. (Waalsche Kerk) Vm. 3 u„ de heer Breukelmans; Hoogland- sche Kerk: Vm. loy2 u. (jeugd dienst), dr. J. J. Stam van Rotter dam; Rem. Geref. Gem.: Vm. 10V4 u., ds. Wegerif van Rotterdam; Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Vm. 10V4 u„ dr. Boersema. Oegsfeeest Gerf. Kerk (Mau- ritslaan)Vm. 10 u. (Voorb. H.A.) en nm. 3'A u.. ds. L. van Loon Geref. Kerk (MorschwegVm. 10 en nm. 3'/2 u., ds. E. H. Broekstra. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Vm. 10.15 uur, ds. A. M. v. d. Most van Spijk van Oègstgeest; nm. 3.30 uur de heer A. v. d. Berg van Val kenburg; Geref. Kerk: Nam. 3.30 u. ds. J. C. Houtzagers (Bed. H.A.) en Dankz.); Geref. Gem. (Leidsche- weg 66); Nm. 3 u. Leesdlenst; Ver. van Vrijz. Hervormden (Leidsche- weg 66): ds. N. H. iBerman. van Noord-Woide. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hansweert (toez.) cand. A. J. Hovy, voorganger der Ned. Herv. Evang. te Koog-Zaandijk Bedankt voor Oldebroek (vacature ds. B. G. C. Steenbeek)ds. J. R. Cupe- rujs te Doornspijk. Aangenomen naar Amsterdam (vacature ds. C. A. ter Linden), ds M. Groenen- berg te Vlaai-dingen) naar Asperen, cand. M. den Oudsten te Utrecht. Benoemd tot hulpprediker te Raal- te, cand. F. Bloemhof te Drieber gen. Beroepen te Heerlen-stad ds. J. J, P. Valeton te Zierikzee. te Lage Vuursche (toez.) ds. I. Schipper te Bunschoten. Bedankt voor 's Gra- venhage (vacature ds. K. van de Pol) ds. Jac. Vermaas te Huizen (N.H.)Benoemd tot hulpprediker te Elim cand. L. Luteyn te Gro ningen. Chr. Geref. Kerk Beroepen Zwijndrecht, ds. M. Baan te Bus- sum. Oud-Geref. Gemeenten Be dankt voor Rotterdam, T. Woudwijk te Zwijndrecht. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Veendam, cand. W. H. de Boer, hulpprediker te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2