83ste Jaargang Zaterdag 9 Januari 1943 No. 25392 BUITENLAND KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. VERDUISTEREN: Met de hooikist bezuinigen op gas- en electriciteitsverbruik. De hooikist bewaart de warmte, maakt er een nuttig gebruik van. BINNENLAND Het cultureele leven in Nederland. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De krijgsoperaties aan het Oos telijk front. - De militaire cor respondent van 't D.N.B. schrijft: de zwijgtactiek van den Groot- Duitschen generalen staf duurt nog steeds voort en houdt onge twijfeld verband met de steeds meer aan den dag tredende maat regelen tegen de bolsjewistische offensieven, vooral in den Zui delijken sector van het Oostelijk front. De vijand vertrouwt blijk baar deze Duitsche zwijgzaam heid niet, een houding, die op grond van gesprekken met hoo- ge Duitsche generaals aan het front juist blijkt te zijn. Welke verwarde ideeën de vijand koes tert blijkt uit het feit, dat be paalde persafdeelingen van den vijand reeds een stad als Odessa noemen. In deskundige militaire kringen in de hoofdstad acht men dergelijke en soortgelijke vermeldingen van plaatsnamen zeer verhelderend en meent men in een dergelijke mentaliteit de gunstigste voorwaarden te kun nen zien voor zeer bittere ont goochelingen. Daar, waar de vijand zich aan de feiten houdt, valt waar te nemen, met welk een moeite en verspilling van ^strijdkrachten hij het geheele '•Oostelijke front aftast om aan wijzingen te krijgen over de Duitsche plannen. Ongetwijfeld is het te danken aan den har den en taaien afweer van de Duitsche troepen, dat de bolsje wisten het door hen gestelde doel niet hebben bereikt. Voorts wordt er nog op gewezen, dat de winter van oudsher in de Duitsche oorlogvoering' een tijd is geweest van scheppende kracht wat betreft het oorlogspotentieel in het algemeen en de plannen in het bijzonder. In een derge- 1 ij ken tijd let de wereld vanzelf sprekend nauwlettend op het weinige wat van Duitsche zijde wordt medegedeeld .Wanneer daar om in de jongste berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in zekere mate de na druk wordt gelegd op de toene mende kracht van het Duitsche verzet, dan slaat men de plank niet ver mis wanneer men zegt, dat op de plaatsen, welke door de Duitsche leiding van beslissende beteekenis worden geacht, nieuwe reserves zijn aangekomen, waar van de uitwerking eerst dan zal blijken, wanneer de tijd hiervoor gekomen is. De strijd om Welikije Loeki Het verloop van den strijd in het gebied van Welikije Loeki wordt beschreven door een oorlogscor respondent van het D.NJ3., die er ter inleiding op wijst, dat indezen gevechtssector van het Oostelijke front sedert 4 Januari de Duit sche tegenaanval aan den gang is. Zes weken geleden, aldus de cor respondent, gingen de bolsjewis ten ten Westen en Zuidoosten van deze plaats en uit de richting van Kalinin over tot het verwachte winteroffensief. Dit heeft den vijand tot dusver nog slechts wan- successen gebracht. Thans heeft het brandpunt van den geweldigen slag zich verplaatst naar het ge bied van Welikije Loeki, maar ook daar zijn alle vérstrekkende plan nen en doelstellingen der bolsje wieken tot dusver in het bloed hunner verslagen formaties ver stikt. De terreinwinst, die de mas saal optredende sovjet-formatiën hebben behaald, heeft van den aanvang af niet in. ver houding ge staan tot de zware bolsjewisti sche verliezen aan menschenma- teriaal. De zwaarte van de bolsje wistische massale aanvallen ver minderde spoedig in kracht en sloeg kapot op de onwrikbare af weer der Duitsche soldaten. De bloedige verliezen van den vijand bedragen ruim 50 pCt. In som mige troepen zijn de verliezen zelfs gestegen tot 80%. De slag is nog niet geëindigd. De Duitsche divi- siën, die den eersten stormloop van den vijand hebben opgevan gen, zijn tot den tegenaanval over gegaan. Weer is het de Duitsche grenadier, die uit een afweerfront tot den aanval overgaat. Het luchtwapen steunt, bij gedeeltelijk helder winterweer, de operaties op den grond, artillerievliegers leiden het vuur dei' Duitsche batterijen, jagers beveiligen de lucht en heb ben te zamen met het afweerge schut alleen op 6 Januari 44 bols jewistische vliegtuigen neerge schoten. Transport- en gevechts vliegtuigen zorgen voor de ravi tailleering van het meest voor uitgeschoven Duitsche steunpunt en daarin strijdt sedert weken reeds dag en nacht de helfhaf- tige schare Duitsche grenadiers. Generaal Giraud naar den Franschen Soedan. - De Britsche berichtendienst meldt dat gene raal Giraud Dakar heeft verla ten en zich per vliegtuig naar den Franschen Soedan heeft be geven. (D.N.B.) Bij de vrijwilligers. Onder dekking van een pantserwagen gaan de mannen voorwaarts SS PK Büschel-O H-P m Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor %de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Engelschen bereikten doel in N.-Afrika niet. - De A.N.P.-cor- respohdent te Berlijn meldt: Van Engelsche zijde wordt thans toegegeven, dat de strijd in Noord-Afrika niet tot het ge- wenschte doel heeft geleid. Blij kens berichten in de Zwitser- sche pers ziet men te Londen thans in, dat Rommel niet ge slagen is, zoolang men hem over een paar honderd kilometer woestijn jaagt. Men wijst er in Engelsche militaire krinsen op, dat Rommel vrijwel zijnTJehj^le legermacht voor de omsingel:,iS en de vernietiging heeft weten te bewaren en dus thans in Tri polis en Tunis een vrij sterke stelling inneemt. De juist heid van deze meeningen wordt ondersteund door de feiten. Het achtste Britsche leger heeft tot nu toe geen hernieuwden aanval op Rommels troepen onderno men, zoo verklaart men te Ber lijn. Plannen voor geallieerde con ferentie in Washington. - De on opgeloste politieke en militaire problemen der geallieerde weste lijke mogendheden hebben er toe geleeid, dat uit Londen berich ten komen over de mogelijkheid van een spoedig op handen zijn de groote conferentie der oor- logsheeren van de geallieerden in Washington. Het is waarschijn lijk, zoo wordt verder gemeld, dat de minister van buitenland- sche zaken, Eden, aan deze on derhandelingen zal deelnemen als vertegenwoordiger van de Britsche poltiek. Een welinge lichte Zweedsche correspondent te Londen noemt als de belang rijkste problemen, die op zoo'n conferentie op den voorgrond zouden staan: 1. de politieke chaos in Fransch Noord-Afrika. 2. De militaire toestand in Tunis, die steeds meer ongerustheid baart in Engeland en de Ver. Staten. 3. De leen- en pachtwet, die volgens streven van de re publikeinen ten nadeele van En geland moet worden besnoeid. 4. Andere Britsch-Amerikaansche meeningsverschillen, zooals bijv. de houding der Amerikanen ten opzichte van het probleem van het luchtverkeer na den oorlog. Zooals men weet verlangen de Amerikanen de uitlevering van practisch alle wereldluchtver - keerslijnen met inbegrip van de Britsche. (Interinf). van heden- en morgenavond 16.46 uur tot morgen- en Maandagochtend 8.48 uur 9 Januari: maan op 10.37 uur; onder te 20.57 uur. 10 Januari: maan op 11.07 uur; onder te 22.14 uur. Eenige wenken voor de huisvrouw. De hooikist is bjj uitstek ge schikt om te bezuinigen op het verbruik van gas en electriciteit. Men moet haar echter met overleg gebruiken, wil men het nuttige effect er van niet verloren laten gaan. Zoo moet men er voor zor gen de pan zoo vlug mogelijk in de hooikist te zetten en haar direct te sluiten. Voorts zette men de hooikist vlak bij de plaats, waar men de spijs voorkookt, opdat men deze handeling vlug kan verrich ten. Ook verdient het aanbeveling het deksel van de kist even warm te laten worden, daar men anders een te sterke afkoeling krijgt. Het verplaatsen van de gevulde kist moet voorzichtig geschieden, daar een vochtige kist of natte kranten niet meer isoleerend werken en de gerechten daardoor niet gaar wor den. Gebruikt de hooikist, maar goed. Departement van volksvoorlichting maakt zich op ter stimuleering. Het valt niet te ontkennen, dat het cultureele leven in Nederland in de achter ons liggende periode lijdende was aan een permanente bloedarmoede, zich uitend in een gebrek aan belangstelling. De ge volgen hiervan zijn thans nog merkbaar. Aangezien het departe ment van volksvoorlichting de cultuur beschouwt als een goed, dat aan het Nederlandsche volk dienstbaar moet worden gemaakt, heeft het besloten de noodige stappen te ondernemen, die kun nen leiden tot een verlevendiging van de belangstelling. Óver deze plannen heeft de heer K. Mielart, plaatsvervangend hoofd van de cultureele afdeeling van dit de partement eenige mededeelingen gedaan. Hij beantwoordde aller eerst de vraag waarom thans tot organisatie van het cultureele leven wordt overgegaan. Ondanks abnormaal lage entreeprijzen wa ren de zalen vroeger nauwelijks gevuld. Men organiseerde alleen hetgeen zich achter het voetlicht moest afspelen, maar aan de or ganisatie van de zaal werd weinig gedaan. Als gevolg hiervan ging veel cultuurgoed verloren en een en andèr had een ongunstigen in vloed op de prestaties van jonge kunstenaars, die hun debuut moesten maken. Waren de zalen als eens goed gevuld, dan toch nog vormde het aantal voorstellingen dikwijls geen vergoeding voor den tijd en de moeite aan de voorbereiding be steed. Verder is het niet alleen van belang dat een zaal goed bezet is, maar het is ook van betee kenis, dat breede lagen van ons volk van het gebodene hebben kennis genomen. Iedereen kent de lijdensgeschie denis, die vele onzer Nederland sche orkesten en tooneelgezel- gezelschappen hebben doorge maakt. Hun bestaan was afhan kelijk van subsidies en bij gebrek aan bestaansmogelijkheid werden de artisten aan hun lot overge laten. Een behoorlijke organisatie van het orkest- en theaterwezen in iedere stad van beteekenis zal hieraan een einde moeten maken, waarbij ook aandacht zal kunnen worden besteed aan de rol, die de vermakelijkheidsbelasting speelt. Een dergelijke organisatie zal er b.v. ook voor kunnen waken, dat zoogenaamde „volksconcerten" juist bezocht worden door de meer draagkrachtigen. Een van de grieven uit kunste naarskringen was vroeger, dat buitenlandsche artisten bevorderd werden boven Nederlandsche. Zoo verdiende Maurice Chevalier, op een avond waarin hij voor de Avro optrad als „zanger", niet minder dan 7000 gulden, terwijl Nederlandsche krachten zich te vreden moesten stellen met een matig honorarium. Ook dit moet tot het verleden behooren. De heer Mielart erkende, dat kunstkringen in verschillende ge meenten reeds veel goed werk hebben verricht. In den regel was hun activiteit echter afhankelijk van den grooten promotor, na wiens heengaan belangstelling en resultaten dikwijls snel afnamen. Voorts bestond op dit gebied een groote versnippering. Centralisatie is hier dringend gewenscht. Het zelfde euvel van versplintering deed zich ev.enzoo voor bij de di lettantenclubs. Ook op het gebied van het amateurtooneelwezen zal het departement trachten door goede voorlichting tot versteviging te komen. Bij dit alles zal vooral aan de burgemeesters meer de vrije hand moeten worden gege ven. Tot heden hadden zij voor namelijk slechts negatieve be voegdheid. Als punten, die verder de be langstelling hebbeii van het de partement noemde de heer Mie lart het tentoonstellingsbezoek, huisvlijtacties en de Verzorging van het platteland, waarbij o.a. de directies van vereenigingen voor vreemdelingenverkeer zullen worden ingeschakeld om het be zoek aan Tlu'eele evenementen in de n^tm kele&en stad beter mogelijk te"®aken. Vanzelfspre kend. aldus spreker, is veel van wat wij willen bereiken pas te verwezenlijken in normale tijden. Wij werken thans echter aan de voorbereiding. Tot slot verdiepte hij zich in de oorzaken voor de leege zalen. Hij constateerde hierbij fouten in de propaganda, die meer gericht zal moeten worden op een goede voor lichting van het publiek, zoodat dit weet, welke voorstellingen het meest in aanmerking komen voor bijwoning. De kunstkringen zullen een meer officieel karakter moe ten krijgen, zoodat hun werk zaamheid blijvend is. Verder zal het bewustzijn moeten worden aangekweekt, dat de volksgenoot zoo noodig een offer moet bren gen voor zijn eigen cultuur, ge voel voor die cultuur moeten worden gewekt en een kans moe ten worden gegeven aan jonge kunstenaars. Niet beschermde vogels. - In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming, waarbij wordt bepaald, dat inliet geheele rijk niët zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin van de vogelwet 1936: a. Gedurende het tijdvak van 1 Januari 1943 tot en met 31 December 1944; de schollevaar, de ekster, de Vlaamsche gaai. de bonte kraai en de roek. b. Gedurende de tijdvakken van 1 Jan. '43 tot en met 31 Maart '43, van 1 Augustus 1943 tot en met 31 December 1943, van 1 Januari 1944 tot en met 31 Maart 1944 en van 1 Augustus 1944 tot en met 31 December 1944, de blauwe reiger, de sper wer, de houtduif, de zilvermeeuw de kokmeeuw en" de mantel meeuw. c. Gedurende de tijdvakken van 15 Juni 1943 tot en met 31 October 1943 en van 15 Juni 1944 tot en met 31 October 1944: de spreeuw. Voorts bevat de Staatscourant een besluit van denzelfden secre taris-generaal, waarbij wordt be paald, dat voor het tijdvak van 1 Jan. '43 tot 21 Dec. '43 de hoof den van plaatselijke politie ver gunningen kunnen verleenen tot het gebruiken van geweren bij het dooden van niet beschermde vogels. De arbeidsdienstplicht - Van verschillende zijden bereikten ons vragen omtrent een eventueele uitbreiding van den arbeidsdienst plicht over de jongemannen, die met gunstig gevolg het eindexa men aan een school voor middel baar onderwijs hebben afgelegd. In antwoord hierop verwijzen wij naar een wijziging in het arbeids- aienstplichtbesluit dd. 19 Septem ber 1942, waarbij wordt bepaald, dat voor het vervullen van den arbeidsdienstplicht kunnen wor den opgeroepen alle jonge Neder landers. die zijn geboren op of na 1 October 1924 (hiervan zijn dezer dagen onder de schop ge komen zij, die zijn geboren van en met 1 October tot en met 31 December 1924). Onder deze bepaling vallen der halve ook de jongens ,die hun eindexamen H.B.S., Gymnasium e.d. hebben gehaald en die den leeftijd van 18 jaar» hebben be reikt. Indien zij nog 17 jaar zijn staat voor hen de mogelijkheid open om vrijwillig hun arbeids dienstplicht te vervullen. Burgemeesters herbenoemd. - G. A. Bax, is gerekend van 1 De cember j.l. af, opnieuw tot bur gemeester van Borssele benoemd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1