3ste Jaargang Vrijdag 8 Januari 1943 No. 25391 BUITENLAND VERDUISTEREN: DE STEM DER SS. De hooikist bewaart de warmte, maakt er een nuttig gebruik van. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. DE HUIDIGE STRIJD. BINNENLAND De nieuwe bonnen. DAGBLAD I DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De krijgsoperaties aan het Oos telijk front. - In aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B., nog het volgende: Aan het Oostelijke front wer den de krijgsoperaties in tame lijk groote sectoren van het front belemmerd door zeer modderaeh- tige wegen, sneeuw en sneeuw- verstuivingen. De door nacht vorst veroorzaakte ij zei vormde een ernstige belemmering voor het troepenverkeer en den aan voer. Terwijl de strategische winst van den Duitschen veld tocht in den zomer n.l. de ver overing van dicht bewoonde in dustriegebieden en voor het be staan belangrijke korenschuren, alsmede het afsnijden van de be langrijkste aanvoerwegen dei- bolsjewisten, stevig in Duitsche handen is, voert in de ruimten voor deze gebieden de Duitsche troepenleiding op het oogenblik met gevechtstroepen en diep ge- echelonneerde steunpunten een beweeglijken vorm van verdedi ging. De groote verliezen van den* vijand bij -zijn tot dusver steeds vergeefsche aanvallen op het Duitsche afweerfront ten >1 Zuidoosten van het Ilmenmeer, hadden gisteren een aanzienlijke ^rzwakkmg van de vijandelijke aanvalsactiviteit ten gevolge. Boven den centralen en Noor delijken sectorvan het front heerschte gisteren overdag een levendige activiteit in de lucht, waarbij Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers vooral de bezetting van het steunpunt Welikije Luki. door het uiteenslaan van bolsjewistische artilleriestellingen op doeltref fende wijze verlichting brachten. Boodschap van Roosevelt aan het congres. - Roosevelt heeft in een boodschap aan het congres, dat gisteren is geopend, naar de Britsche berichtendienst meldt, S; beweerd, dat de macht van Ja- si pan wat betreft oorlogsschepen en vliegtuigen iederen dag af neemt, terwijl de macht der Ver. Staten steeds grooter wordt. Ver volgens dreigde de president en Japanners met voortdurende uchtaanvallen op de Japansche eilanden en beloofde hij China, dat oorlogsmaterieel gezonden zou worden. Voorts heeft Roosevelt nog gezegd, dat het doel der Ver. j? Staten in den Stillen Oceaan is de Japanners tot den strijd te dwingen en dat de Ver. Staten voornemens zijn „dit jaar voor uit te komen." Voorts verklaarde Roosevelt niet in staat te zijn te zeggen wanneer en waar „de eerstvol gende slag in Europa" geleverd zal worden. De luchtmacht der Engelschen, Russen en Ameri kanen zal „onverzoenlijke sla gen" uitdeelen. De president deelde verder mede, dat de productie aan vlieg tuigen en tanks in 1942 onder de ramingen is gebleven. Wat de Ver. Staten in de bewapenings productie tot stand gebracht hebben is relatief niet meer ge weest dan hetgeen de Russen, Engelschen en Chineezen vol bracht hebben. Roosevelt zeide voorts niet te willen voorspellen, wanneer de oorlog ten einde zou zijn. Hij ge loofde echter, dat het jaar 1943 den geallieerden „een aanzien lijke voorsprong op de wegen zal geven, die leiden naar Berlijn, naar Rome en naar Tokio." Ten slotte verklaarde Roose velt, dat den geallieerden nog zeer kostbare en langdurige ta ken staan te wachten. Men kan van Amerika geen eiland maken, noch van een militair noch van een economisch standpunt uit bezien. Duitschland, Italië en Japan moeten ontwapend wor- l^_den en ontwapend blijven. h (D.N.B.) en van de wereld blijkbaar onder den indruk moeten komen, als karakteristiek voor Roosevelts boodschap aan het congres. Meer dan eens heeft men, niet slechts in het verloop van dezen oorlog, ervaren, dat de bluf voor de hee- ren van het Witte Huis de plaats moest innemen van een van wer kelijkheidszin getuigend politiek inzicht. Daarom wordt ook het jongleeren met de bewapenings- cijfers als voorbeeld van deze bluf voor kennisgeving aangeno men. De bewering van Roosevelt, dat de Japansche macht van dag tot dag minder wordt, die van de V.S. daarentegen voortdurend toeneemt, noemt men in dezelf de Duitsche kringen een van die overdrijvingen, waarvan de lei ding der V.S. sedert lang heeft geleefd. Bijzonder belachelijk vindt men de bewering, dat de V S. de Japanners eindelijk tot aén strijd willen dwingen, die herinnert aan de verklaring, dat men de Japanners binnen negen tig dagen uit den Stillen Oceaan zou hebben geveegd. De herhaalde mislukte Engel- sche pogingen om vasten voet op het Europeesche vasteland te krijgen, schijnen Roosevelt in elk geval nog niet den lust te heb ben ontnomen tot herhaling van dergelijke ondernemingen, hetzij hier of elders. Onderaardsche fabriek van duikbooten. - Twaalf bouwcolon- nes' van het legioen Speer heb ben in de steile granieten kust bij Brest een onderaardsche fa briek voltooid, welke geheel bomvrij is en waarin sedert ver scheidene weken duikbooten zijn vervaardigd. Boven de gemiddel de 20 tot 30 meter hooge onder aardsche holen, welke met ce ment zijn bestreken en van het modernste industrieele comfort zijn voorzien, ligt een bomvrij steenen plateauvan 30 tot 40 meter dik. De duikbooten wor den hier uit geheel complete on- aerdeelen gelascht en in elkaar gezét. Deze onderdelen komen De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: In Duitsche politieke kringen beschouwt men het spel met de r, bewapeningscijfers, waarvan de openbare meening in de V. S. van hedenavond 16.45 urn- tot morgenochtend 8.49 uur De maan kwam heden op om 10.03 u. en gaat onder te 19.38 u. Luistert op Zondag 10 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. onderwerp: „Saxo Frisia". uit meer dan 400 Europeesche staalfabrieken. De werkzaamhe den in deze fabriek behoeven zelfs bij de zwaarste luchtaan vallen niet onderbroken te wor den. De uitgang van deze onder aardsche werf ligt slechts op 80 meter afstand van het water. De duikbooten worden door middel van een glijbaan te water ge laten. (D.N.B.) Naam van den moordenaar van Darlan. - Naar Havas-Ofi meldt is de naam van den moordenaar van Darlan .thans gepubliceerd. Het zou een jonge Gaullistisch gezinde Franschman zijn, ge naamd Bonnier de la Chapelle. Uit welke plaats in Frankrijk hij afkomstig is, is tot dusver nog niet bekend. De Petit Parisien meldt, dat de moordenaar van Darlan 20 jaar oud is. De familie' woont sedert 1928 in Algiers. De vader heeft als sportverslaggever aan ver schillende Noord-Afrikaansphe bladen medegewerkt. Hij heeft een tweede huwelijk gesloten met een Jodin. De moordenaar en zijn broer zijn student te Algiers. Sedert den wapenstilstand waren vader en zoons bekend wegens bun Gaullistische gezindheid. In begin 1941 heeft de politie bij hen meermalen een huiszoeking verricht. Binnenkort onderhoud Giraud- de Gaulle. - Generaal Giraud zou zich, naar de Britsche be richtendienst meldt, in principe bereid verklaard hebben op „Fransch grondgebied" een on derhoud te hebben met de Gaulle Men gelooft echter, dat Giraud verzocht heeft dit onderhoud tot emde Januari uit te stellen. (D.N.B.) Luchtpostverkeer Zweden-onbe- zette deelen der sovjet-unie. Tusschen Zweden en de onbe zette gebieden der sovjet-unie is, naar het hoofdbestuur der Zweedsche P.T.T. meldt, het burgerlijke luchtpostverkeer her vat. (D.N.B.) Bij de vrijwilligers. Een machinegeweer is in dekking gegaan SS PK Fritsch-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. 4--K JC ET een sterke overtui- T l\/l heeft Adolf Hitler 1 Vim zijn nieuwjaarsop- roep tot het Duitsche volk ge zegd, dat het nationaal-socialis- tische Duitschland noch over wonnen zal worden, noch ooit van zins is te capituleeren, maar dat het integendeel vast besloten is dezen strijd slechts te eindigen met een duidelijke overwinning. Duitschland strijdt voor geheel Europa en de soldaten der Euro peesche volkeren die medestrij den, begrijpen dat. Ook een groot deel van de volkeren der bezette gebieden weet, dat de huidige strijd ten aanzien van Christen dom, beschaving en cultuur be slissend zal zijn. Daarvoor zetten die allen zich in en zij hebben het geloof in die overwinning, omdat deze oorlog een oorlog is tegen de duivelsche machten. Iedere Nederlander weet dit, maar wil dat niet openlijk be kennen. Hij hoopt in zijn hart, dat Duitschland zal winnen, daar anders de met bloed en tranen besmette sikkel en. hamer van het bolsjewistische heidendom den scepter ook over ons land zal zwaaien. Ons volk is te Gods vruchtig om dit niet in te zien. Een zeer klein percentage van atheïstische elementen uitgezon derd. Men weet, dat Engeland reeds gezwicht is voor Amerika en zich moet schikken naar zijn wil. En dat Amerika zal niets doen om Europa's ondergang te gen te houden, omdat Amerika in Europa zijn grootsten tegen speler ziet. Wat is dan logischer, dat Amerika de versplintering en uitputting van ons werelddeel door het bolsjewisme zal laten voltrekken? Engeland is geen partner meer. Engeland heeft al leen nog beteekenis voor Ame rika voor zoover het zijn koloniën aangaat, die langzamerhand ook reeds bijna alle onder Ameri- kaansche controle zijn komen te staan. Eén belang heeft Europa dus maar en dat is de overwinning op dat bolsjewisme en zijn Ame- rikaansche bondgenootén. En die overwinning komt, omdat, zooals de Führer in zijn oproep zeide, er geloof is in de eigen kracht, den moed der troepen, de trouw en den arbeid van het Duitsche volk. Ook in dit jaar zal hier van'weer getuigenis worden af gelegd totdat eenmaal 't oogen blik zal zijn gekomen, waarop de vrede zal aanbreken en de opbouw van ons werelddeel door alle Europeesche volkeren geza menlijk ter hand zal kunnen worden genomen. In het daarbij genoemde tijd vak geven elk der volgende bon nen recht op het normale rant soen van het betreffende artikel: Van 10 t.m. 16 Jan.: 03 brood (a. en b.), beschuit, vleesch (a. en b.), aardappelen (a. en b.), melk, taptemelk, tabak (a) en sigaretten. Van 11 t/m. 22 Jan.: 03 boter. Van 11 Jan. t/m. 11 Maart: 01 boter. AANVRAGEN VOOR SPECIALE PUNTEN, ENZ. DOOR AAN STAANDE ECHTGENOOTEN - Verklaring van ondertrouw ver- eischt. - Met ingang van 1 Jan. j.l. wordt aan personen, die in ondertrouw zijn gegaan, op hun verzoek en op vertoon van het door den ambtenaar van den burgerlijken stand afgegeven be wijs van ondertrouw, een verkla ring van ondertrouw uitgereikt. De uitreiking geschiedt door den burgemeester of door den daar voor aangewezen ambtenaar van het bevolkingsregister. Behalve het bewijs van ondertrouw moe ten ook de distributiestamkaarten worden getoond. Aanstaande echtgenooten moe ten deze verklaring van onder trouw overleggen aan de distribu tiediensten bij het indienen van aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of vergunnin gen voor het aanschaffen van diverse artikelen en extra rant soenen voedings- en genotmid delen. Aan de verklaring van onder trouw is ook een vergunning ge hecht voor het aanschaffen van gouden ringen. Deze vergunning moet bij de aflevering van de rin gen aan den winkelier worden afgegeven, nadat de achterzijde er van door den ontvanger (aan staande echtgenoot) is afgetee- kend. Eervol ontslag mr. Groeneveld. - Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departe ment van sociale zaken is aan mr. H. W. Groeneveld met in gang van 1 Januari j.l. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als administrateur met den per soonlijken titel van raadadviseur bij het departement van sociale zaken. Vernietiging van archiefstuk ken. - Bij beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming is ingesteld een commissie van ad vies inzake vernietiging van ar chiefstukken en zijn in bovenge noemde commissie benoemd tot lid en voorzitter mr. R. Bijlsma, algemeen rijksarchivaris te Den Haag; tot leden: dr. A. L. Heer- ma van Voss, rijksarchivaris in Friesland te Leeuwarden, dr. G. W. A. Panhuysen, rijksarchivaris in Limburg te Maastricht, mr. A. R. H. Mommers, commies bij ae provinciale griffie van Noord- Brabant, mr. S. J. Fockema An- dreae, griffier der provincie Gro ningen; tot secretaris: C. H. G. Bloemen, commies bij het alge meen rijksarchief te 's-Graven- hage. Jeugdstormers weer naar West- Pruisen terug. Na hun Kerst verlof in eigen land te hebben doorgebracht zullen de stormers en stormsters, die in West-Pruisen hun plicht vervullen in denGer- maanschen Landdienst, Maandag 11 Januari a.s. uit Amsterdam naar hun verschillende kampen vertrekken. Alvorens het vader land wederom voor geruimen tijd. te verlaten, zullen de stormers en stormsters op den Dam te Am sterdam toegesproken worden door Bannführer Voss van de Befehl- stelle der H. J. en den staf leider van den Jeugdstorm, opperban- heer C. Quispel Szn. De plechtig heid vangt aan des middags 15 u. Schietoefeningen yan het af weergeschut. - De Duitsche weer macht houdt volgende schiet oefeningen: a. Op 9 Jan. van 10 tot 12 uur, resp. 14 tot 16 uur. Gevaarlijk ge bied: Sloten, Heembrug, Spaarn- ciam, Noordoostelijke rand van Haarlem-Sloten; Zuidelijke rand van Heemstede, Hillegom, Hoofd dorp, Sloten (prov. Noord- en Zuid-Holland). b. Op 10 Januari van 10 tot 12 uur resp. van 14 tot 16 uur. Ge vaarlijk gebied: Straatweg hoek Sloten, Sloterdijk, Penningsveer, Noordoostelijke rand van Haar lem, Hoofddorp, Cruquius, Zui delijke rand van Heemstede, Bennebroek, Hillegommerbuurt, Hoek (prov. Noord-Holland). De bevolking wordt er nog maals op gewezen, dat zij bij het vuren van afweergeschut in huis moet blijven of terstond de naast bijzijnde dekking moet opzoeken, aangezien anders bij ongelukken geenerlei aanspraak kan worden gemaakt op schadevergoeding. Burgemeestersbenoemingen. De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft benoemd tot burgemeester van West-Ka- pelle ing. P. J. van Aarteen te 'sHeer Abtskerke en tot burge meester van Diepenveen den heer M. H. Batjes, met gelijk tijdig ontslag als burgemeester van Blankenham en Kuinrs.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1