83ste Jaargang Donderdag 7 Januari 1943 No. 25390 BUITENLAND Artikel van dr. Göbbels VERDUISTEREN: BINNENLAND Klokgelui op gramofoonplaten. De hooikïst bewaart de warmte, maakt er een nuttig gebruik van. Geloof in de herrijzenis van ons land. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. Uitreiking van distributiebescheiden aan geëvacueerden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ENGELANDS BESLUIT VAN SEPTEMBER 1939. Minister dr. Göbbels stelt in een artikel in het weekblad „Das Reich" de vraag, of Engeland thans, uitgerust met de nu op gedane ervaringen van dezen oorlog, nog eens het besluit zou •nemen tot den aanval opDuitsch land van September 1939. Zonder de vraag rechtstreeks te beantwoorden, constateert mi nister Göbbels: hoe men dedin gen ook keert of draait, het Britsche wereldrijk zal aan het einde van dezen oorlog in elk ge val aan den verliezerskant staan, of het nu door de as-mogend- heden of door de Ver. Staten verslagen wordt. Het zal ten slotte niets meer in de weeg schaal kunnen leggen. Zijn ma rine is thans reeds een torso, zijn koopvaardijvloot ligt- groo- tendeels op den bodem der zee, zijn koloniale rijk is voor de eene helft reeds verloren, terwijl de "andere helft een proces van 'verval tegemoet gaat. Bij het "uitbreken van dezen oorlog had ^Engeland maar weinig te winnen doch alles te verliezen. Wanneer het omgekeerde bij ons het ge val is, zien wij daarin onze eigenlijke kracht. Elke toeneming aan land is winst voor ons, zoo als elk verlies aan land voor En geland een schadepost vormt. Om den oorlog te winnen zou Gr. Brittannië ons alle verover de gebieden weer moeten afne men, het zou ons in eigen land moeten verslaan, het zou zijn verloren gegane gebieden moeten heroveren, het zou zijn oorlogs- en koopvaardijvloot van de doo- den moeten doen herleven en het zou het rad der geschied kundige ontwikkeling moeten te- rugdraaien tot September 1939 en desondanks zou het dan pas I staan waar het stond bij het be gin van den oorlog, n.l. voor het onopgeloste probleemDuitsch- land. Engeland heeft echter, zoo vervolgt dr. Göbbels, reeds te zware verliezen aan macht, pres tige en bezit geleden om nog te kunnen overwinnen. Wat men in den oorlog verliest, weet- men pas als hij voorbij is. Dit geldt voor- i al, wanneer men veel te verlie zen heeft. Bijna alle veroverin- gen die Engeland gemaakt heeft i ten koste van zijn vroegeren Franschen bondgenoot, zijn ten slotte zijn Amerikaanschen bond genoot ten goede gekomen. Duitschland wil echter geens zins in troebel water visschen. Zijn kansen op de overwinning zijn op andere factoren gebouwd dan op de tegenstelling tusschen Engeland en Amerika. Wij weten niet, zoo besluit de minister, hoe lang deze oorlog zal duren. Wel weten wij, dat wij het zwaard pas dan uit handen .zullen leggen, wanneer de tyran- nie der figuren uit deze politieke onderwereld is gebroken. Wij ge voelen in ons ook de kracht en intelligentie, om dezen strijd tot het zegeviereende einde te lei- 1 den. Wij zullen voor geen nood 1 en geen vrees terugschrikken 1 om dit doel te bereiken. Enge land zou zich verbazen, waartoe wij besloten zijn wanneer de noodzaak van den oorlog ons daartoe dwingt en wij weten, dat ons volk daarbij met ons zal zijn. Londen heeft dezen oorlog .gewild en doen losbarsten. Het Engelsche volk zal er voor moe- ten boeten. Het uur zal komen, I waarop zijn levensaderen zullen fc barsten. Engeland mag al aan de periferie van onze linies krui- sen, het zou verbaasd opkijken, .janneer het zou probeeren onze ••iTfeef- en lotsruimte te naderen. -Een „furor teutonicus" zou dan y ons antwoord zijn. In Londen wil men dat niet gelooven, doch "men kan de proef op de som T nemen. (D.N.B.) Maarschalk Kwaternik gepen- - sionneerd Bij besluit van den Poglavnik van Kroatië van 4 Jan. is maarschalk Kwaternik met alle hem toekomende eer en inkom sten gepeiisionneerd. (D.NJB.). Giraud in Dakar Volgens een bericht van Exchange Telegraph uit Algiers is generaal Giraud in Dakar aangekomen. Zijn vlieg tuig was vergezeld door 25 jagers. In Dakar zouden belangrijke be sprekingen gevoerd worden. (D.N.B.) Nieuwjaarsboodschap van Bose In de Nieuwjaarsboodschap, die de Indische vrijheidsstrijder Soeb- has Chandra Bose per radio tot zijn landgenooten in Indië heeft gericht, verklaarde hij, dat er in het geheel geen twijfel kan be staan over de komende ineenstor ting van het Britsche wereldrijk, wanneer men de oorlogssituatie van thans vergelijkt met die van 1917/18. Bose waarschuwde zijn landgenooten voor de Anglo Ame- rikaansche agitatie, die geen an der doel heeft dan het geloof in het z.g. onoverwinnelijke empire moeizaam te handhaven en maakte in dit verband ook mel ding van de jongste truc, t.w. een Witboek van Roosevelt (Amerika's rol om den vrede te bewaren!), dat reeds door authentieke getui genissen van de Amerikanen zelf weerlegd is. Zoolang het Indische volk den Amerikanen toestaat het menschenmateriaal, geld en de grondstofbronnen van Indië voor hun imperialistische doeleinden uit te buiten, zal Indië onder den oorlog te lijden hebben. Vervolgens herdacht Bose de bombardementen op Indische ste den, vooral op Calcutta, waarvan hij burgemeester geweest is en gaf den raad, deze in de buurt van wapenfabrieken gelegen plaatsen geheel te evacueeren. De toespraak van Bose eindigde met een oproep tot zijn geboorte provincie Bengalen, den stoot te geven tot de bevrijding van Indië van het Engelsche juk. (D.N.B.). van hedenavond 16.43 uur tot morgenochtend 8.49 uur De maan komt heden op te 9.19 uur en gaat onder te 18.18 uur. AL DAN NIET MET V ERSTERKERSINST ALL ATIE. Nu op bevel der bezettende macht naar men weet be slag is gelegd op luidklokken en klokkenspelen in den land, dreigt voor de bevolking een gemis te ontstaan, waarin evenwel kan wor den voorzien. Het is namelijk zeer wel moge lijk het klokgelui te doen op nemen op gramofoonplaten. In de eerste plaats bereikt men hier mede, dat de klank voor de toe komst bewaard blijft, ook al be staan de klokken zelf niet meer. Uiteraard is dit zelfs van belang voor de klokken, die door de Duit- sche autoriteiten wegens cultureele beteekenis van de requisitie zijn uitgezonderd, want deze klokken kunnen immers nog vernietigd worden bij luchtaanvallen als an derszins. Maar deze gramofoonplaten openen ook andere perspectieven, vooral voor kerkelijk gebruik. Door een eenvoudige pick-up-instal- latie kan men het klokgelui tij dens den kerkdienst doen weer klinken, zooals o.a. met Kerstmis en Oudejaar in de RK. Singel kerk te Schiedam is geschied. Het effect verschilt in geen enkel op zicht van het gelui der klokken in den toren. De Sohiedamsche platen, op initiatief van pastoor Meyer op genomen, hebben tijdens de feest dagen ook tot volle tevredenheid dienst gedaan te Amsterdam en Rotterdam. Ten slotte bestaat nog (spora disch) gelegenheid tot aanschaf fing van een versterkersinstalla tie, die in den toren wordt aan gebracht en het klokgelui ook in de open lucht ten gehoore brengt. Alvorens tot plaatsing van een dergelijke installatie en opneming van gramofoonplaten 9ver te gaan, zal men echter goed doen zich ter verkrijging van een lui- vergunning tot de autoriteiten te wenden, daar aan deze vergun ning beperkende bepalingen ver bonden zijn, o.a. omtrent den duur «I» T""\ UIDELIJK en klaar heeft J I 1 de Leider in zijn Nieuw- Jjaarsrede tot het Ne- derlandsche volk gesproken over den vasten koers, welken ons land te gaan heeft, Reeds in het verleden heeft Mussert verschil lende uitspraken gedaan, welke den laatsten tijd volkomen be waarheid zijn. Hij overzag jaren geleden al, dat onze vroegere re geerders op een verkeerd kom pas voeren en dat het schip van staat eenmaal zou vastloopen op de klippen van een verkeerd systeem. Mussert heeft nu in geheel andere omstandigheden dan vroeger zijn zienswijze ont vouwd en uit zijn woorden bleek wederom met welk een ernst, maar bovenal met welk een lief de hij ons volk uit den toestand van het heden wil opnemen om het naar een beteré toekomst te leiden. Met recht sprak de Lei der dan ook over zijn „geloof in de herrijzenis van ons land." Mussert's woorden hebben niet nagelaten diepen indruk te ma ken op velen. Iedereen voelde, dat hier een man sprak, die zijn geheele persoon in dienst van zijn volk heeft gesteld en zijn taak met de volledige conse quenties daaraan verbonden alleen uitvoert, omdat hij er van overtuigd is daarmede het Ne- derlandsche volk te dienen. Mus- I sert is een waarachtig Nederlan der, door velen als zoodanig er kend, doch ook door velen nog miskend. Spoediger dan algemeen ver wacht wordt, zal het grootste deel van ons volk hem dankbaar zijn, omdat hij het lot van ons volken vaderland in handen nam op een oogenblik, waarop ons land het diepste punt in zijn geheele historie had bereikt. De huidige omstandigheden maken het niet gemakkelijk om mede deelachtig te zijn aan het bestuur van ons land. Maatregelen moeten wor den doorgevoerd, welke geenszins sympathiek zijn, doch genomen moeten worden, omdat ons land nu eenmaal verkeert onder zoo geheel andere omstandigheden. Dit alles stemt den Leider niet vreugdevol, dat kon men uit zijn rede bespeuren. Maar Mussert wees er daarom ook op, dat er een vast geloof moet zijn in de toekomst. En het was daarom be grijpelijk, dat hy een beroep deed op het goedwillend deel der natie om niet af te wachten met de handen in den schoot. Ook ons volk moet het geloof behouden om in eendracht te zamen te staan en moedig en vastberaden den weg, welke naar omhoog voert, te betreden. Dit is de eeriyke wil van Mus sert. Moge het geheele Neder- landsche volk dit ook zien en zich mede opmaken om met den Leider aan de toekomst van ons vader land te werken. Bij de vrijwilligers. Een verkenningstroep gaat goed uitgerust op weg, om contact met den vijand te zoeken SS PK Fritsch-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blyven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con- certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. van het klokgelui. Een dergelijke versterkerinstallatie, die teKethel in gebruik is, produceert een zoo krachtig geluid, dat het zelfs te Rotterdam en Bliidorp hoor baar is. Zooals bekend, kan men zyn distributiebescheiden in het alge meen slechts by den distributie- dienst der gemeente, waar men •in het bevolkingsregister is inge schreven, afhalen. Tot hen, die in een andere gemeente hun be scheiden kunnen verkrijgen, be- hooren, behalve degenen die dit thans reeds kunnen, de volgende categorieën: 1. Zij, die verplicht zyn hun woning wegens redenen van mi litairen aard of in het belang der burgerbevolking te verlaten, aan gezien zy binnen het gebied, waarvan de bevoegde autoriteit de geheele of gedeeltelijke ont ruiming heeft gelast, woonachtig waren. 2. Zij, die uit vrees voor oor logshandelingen hun woning vrij willig verlaten hebben. 3. Zy, die hun woning hebben moeten verlaten, aangezien deze tengevolge van oorlogsgeweld onbewoonbaar geworden was. Deze personen dienen hun per soonsbewijs, te zamen met hun stamkaart en inlegvel, aan te bieden aan een afdeeling bevol king van de gemeente-secretarie, ten einde daarop een desbetref fende aanteekening te doen stel len.- Zoodra zy in de nieuwe ge meente van vestiging aankomen, dienen zij zich, wederom met de genoemde bescheiden, tot de af deeling bevolking van die ge meente te wenden. Nederlands oudste inwoonster verjaarde Dinsdag herdacht te Beuningen in het land van Maas en Waal mevr. M. van Bergen Berendsen. die de eer geniet de oudste inwoonster van ons land te zijn, haar 104en verjaardag. Tra ditiegetrouw werd deze verjaardag ook nu weer gisteren, op den feestdag van Driekoningen, ge vierd. Deze dag werd begonnen met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, welke in de paro chiekerk werd opgedragen en waarby behalve de familie ook zeer vele gemeentenaren van hun belangstelling biyk gaven. Ten huize van de jongste doch ter van de jarige, die ook al by na 70 jaren telt, kwamen vervolgens de burgemeester van Beuningen, mr. Geradts, de gemeente-secre taris en beide wethouders, de gelukwenschen van het gemeente bestuur aanbieden. Hoewel de ju- bilaresse. die op haar vorigen ver jaardag nog in staat was de sere nade van de plaatselyke fanfare voor haar woning te beluisteren, nu reeds eenigen tyd het bed houdt, had zy op dezen feestdag in een gemakkelijken leunstoel plaats genomen, om de vele goede wenschen in ontvangst te nemen. In den namiddag verscheen het feestcomité, dat destyds by het eeuwfeest werd gevormd en dat nu elk jaar opnieuw den verjaar dag van Nederlands oudste in woonster op gepaste wijze helpt vieren. By monde van den voor zitter, den heer H. A. Schaminee, werden de beste wenschen van de burgerij aangeboden, hetgeen van meerdere stoffelyke blyken van belangstelling vergezeld ging. Het beschikken over autobanden - By beschikking van 10 Septem ber 1940 (verordeningenblad No. 157) werd ten aanzien van auto banden het verrichten van alle feitelyke en rechtshandelingen zonder vergunning van den direc teur van het ryksbureau voor rubber verboden. Voorts werd de mogelykheid geopend de verplich ting op te leggen de geblokkeerde banden te verkoopen aan door dien directeur aan te wyzen per sonen of instanties. De strafbare feiten van boven genoemde beschikking werden tot nu toe berecht door den kanton rechter. Thans zullen deze over tredingen worden berecht door denzelfden rechter, die ook van de overtredingen der distributiewet kennis neemt (economischen rechter), terwyl bovendien de zelfde straffen kunnen worden opgelegd, welke tegen overtreding van krachtens de distributiewet getroffen maatregelen zyn be dreigd. „Groote en kleine zorgen". - Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzyl via Hilversum 1 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Groote en klei ne zorgen."

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1