_J3ste Jaargang Woensdag 6 Januari 1943 No. 25389 BUITENLAND KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. VERDUISTEREN: BINNENLAND Het persoonsbewijs in het maatschappelijk verkeer. De hooikist bewaart de warmte, maakt er een nuttig gebruik van. SPORT GEMENGD NIEUWS ZOO MOET U DE HOOIKIST GEBRUIKEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De weersgesteldheid aan het Oostelijke front De militaire ïorrespondent van het DJNJB. schrijft o.a.: het hardnekkig swügen van de opperste Duitsche .egerleiding spruit vooral daaruit roort, dat men de tegenpartij geen aanwijzingen wil verschaffen over ie standplaats van verschillende geïsoleerd zijnde sovjeteenheden. Hieruit moet ook verklaard wor den, dat men aan Duitsche zijde met officieele tegenspraken ach terwege blijft, zelfs daar, waar de vijand steeds weer over successen spreekt en daarbij plaatsnamen vermeldt. De wihterslag van dit jaar staat nu eenmaal onder an dere voorteekenen dan die van den winter 1941/42. Dit heeft S vooral betrekking op de weersge- steldheid. Immers, terwijl het vorig jaar de winter in'toosten reeds begon te heerschen in No- ■n vember 1941 en er in Januari 1942 ï- reeds een koude tot 50 graden -- heersohte, heerscht er in de 1ste ït maand van 1943 bijna aan het r. geheele Oostelijke front overdag een temperatuur van 0 graden tot 1 graad warmte en brengt het weer voorts sneeuw en regen en dooi. De enkele wegen in de ein- d.elooze vlakten zijn ware mod- derbeken, die alleen des nachts .ia een dun ijslaagje bedekt Steden. Daaruit vloeit voort, dat bet vraagstuk van den aanvoer het dringendst is. Dat deze win ter de Europeesche legers vooral a ten aanzien van hun uitrusting 3 geheel anders aantreft dan het 0 vorige jaar blijkt ook daaruit, dat ij de Duitsche pantserwagen in 2 actie blijft. Alleen in den tijd van 5 20 Nov. tot 31 Dec. werden 5000 3 vijandelijke pantserwagens ver- j nield. Het is derhalve begrijpelijk. dat men aan Duitsche zijde niet 1 de onrust vertoont, die allerwegen aan vijandelijke zijde bemerk- baar is. i De politieke toestand in Noord- j Afrika De Britsche berichten- I dienst verklaart in een commen- i taar op den politieken toestand j in Noord-Afrika, dat deze bui- s tengewoon gecompliceerd is. De j Gaulle heeft gelijk, wanneer hij i den toestand „verward" noemt. De 1 verschillende partijen voeren een r*?trijd om de eerste plaats. De 1 „koortsachtige" gevechten worden niet alleen gevoerd om de poli- tieke beheersching van Noord- Afrika, doch uiteindelijk om de politieke beheersching van Frank rijk na den oorlog. Het is nu de vraag of men met de verwarde berichten een bepaald doel be- j oogt. Het commentaar besluit als volgt: „Onze positie in Noord- Afrika is zuiver militair, zoolang de politiek zich niet met onze be langen bemoeit. Wij hebben ech ter een zekere verantwoordelijk- Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data by de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in -*^ijederland willen toetreden. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne. Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. heid op ons genomen en het kan niet verzwegen worden: „de toe stand is op het oogenblik slecht". (DUB.). Duikboot-tankschip der Duitsche marine Een Duitsche oorlogs verslaggever meldt interessante bijzonderheden omtrent een nieuw wapen in den duikbootoorlog. Verleden jaar zijn in steeds toenemend aantal duikboot-tank booten overal op den Atlanti- schen Oceaan verschenen, die de belangrijke taak van ravitaillee- ringsbasis in den volledigsten om vang vervullen. Zy voorzien de duikbooten van brandstof of pro viand, varen van boot tot booten zoeken als een „drüvende her berg" hun „klanten" op. Kunstig uitgedachte construc ties maken het mogelijk ook bij hooge zee een snelle verbinding tusschen tankschip en duikboot tot stand te brengen. Urenlang loopt dan het kostbare vocht door de slangen in het oorlogsvaar tuig. Duikt aan den horizon de mast van een torpedojager op, of verschijnt een yijandehjk vlieg tuig, dan zijn beide booten in den kortst mogelijken tijd van de op pervlakte der zee verdwenen. Geen vyand, die over zee vaart of er boven vliegt, vermoedt, dat zich vele meters onder hem een steun punt bevindt van de Duitsche oorlogvoering ter zee. Tot op zekere hoogte kan dit vaartuig ook de tweede taak van een steunpunt, herstelplaats te zijn, vervullen. Een vrij groote werkplaats maak herstelwerk zaamheden mogelijk, die het oor logsvaartuig zelf niet altijd kan verrichten. Verder controleert een marinedokter den gezond heidstoestand van de leden der bemanning van alle bezochte vaartuigen en neemt het vaar tuig zieken en gewonden aan boord, om dezen naar het vader land over te brengen. Ten slotte neemt het tankschip ook de post mede naar het vaderland. Aldus worden de oorlogsvaartuigen vele maanden onafhankelijk van elk steunpunt te land en kunnen zij zich wekenlang vele duizenden zeemyien van het vaderland op houden. (D.N.B.) De verliezen der Amerikaansche weermacht Volgens „Exchange Telegraph" heeft het Amerikaan sche ministerie van oorlog mede gedeeld, dat de totale verliezen der Amerikaansche weermacht sedert het uitbreken vah den oor log 61.126 man bedragen. (DNB) van hedenavond 16.42 uur tot morgenochtend 8.50 uur De maan kwam heden op te 8.19 uur en gaat onder te 17.05 uur; het is vandaag Nieuwe Maan. By onze vrijwilligers. In looppas voorwaarts Orbls-Holland-Pax m 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Den laatsten tijd is eenig mis verstand gerezen omtrent het ge bruik dat van het persoonsbewijs kan of mag worden gemaakt. Aan een desbetreffende uiteenzetting van den heer J. L. Lentz, hoofd van de ryksinspectie der bevol kingsregisters ontleenen wij het volgende: Het persoonsbewüs is indertijd ingevoerd met een tweeledig doel. Ten eerste moest het dienen als middel tot identificatie tegenover politie-ambtenaren enz.; ten tweede kon het dienst doen als identificatiemiddel in het maat schappelijk verkeer. Het feit, dat de verplichting tot het verstrek ken van inzage tegenover opspo ringsambtenaren werd vastgelegd in artikel 3 van het besluit per soonsbewijzen, sluit de mogelijk heid hiervan in het maatschappe lijk verkeer op soortgelyke wyze gebruik te maken immers niet uit. Integendeel, de rijksinspectie wenscht zulks te bevorderen. In de verordening nummer 83 van 1942 (besluit aanmeldings plicht), vindt men by voorbeeld in artikel 4, vierde lid. logiesver- strekkenden personen de verplich ting opgelegd van onderdak vra- genden inzage van het persoons bewijs te eischen. In dit voor schrift wordt dus de verplichting tot het vragen van inzage opge legd aan een categorie „niet- ambtenaren". Een belangrijk gebruik van het persoonsbeijwys wordt thans ge maakt bij de evacuatie. De ge- evacueerde kan zich er mee als zoodanig legitimeeren op distribu tiekantoren, uitbetalingsbureaux en bijvoorbeeld tegenover leveran ciers. Weliswaar is men niet ver plicht aan een desbetreffend ver zoek van deze laatsten te voldoen, doch in bepaalde omstandigheden is het hun „goed recht" inzage te verlangen. Het aantal gevallen, waarin van het persoonsbewüs een nuttig gebruik kan worden gemaakt is legio. Zoo verlangt men tegenwoordig inzage ervan voor het verleenen van toegang tot ryksbureaux, bij sollicitaties, by het afhalen van aangeteekende stukken en het inhen van chèques op postkantoren, het uitbetalen van gelden door bankinstellingen enz. Voorts kan het in café's en bioscopen ter inzage worden ge vraagd voor het nagaan van de afstamming of den leeftijd van bezoekers, dit in verband met de voor deze instellingen geldende voorschriften. Het spreekt van zelf, dat dergeiyke verzoeken zich tot het noodzakelijke moeten be perken. Het gaat natuurlijk niet aan iedereen zonder aanleiding zijn persoonsbewüs te vragen. Een nuttig gebruik van het per soonsbewijs kunnen particulieren verder maken voor het geval per sonen voor een of ander doel toegang vragen tot hun woning. Zoo bijvoorbeeld colporteurs, in stallateurs, enz. Ook voor den winkelier is het van belang pre cies te weten, wien hij goederen op zicht zendt. Den laatsten tyd zijn eenige trammaatschappijen er toe over gegaan door invoeging van een abonnementskaart, van het per soonsbewüs gebruik te maken. Deze handelwüze heeft de volle instemming der rijksinspectie, zy heeft dit bevorderd omdat hier door het publiek behoed wordt voor onnoodige extra kosten voor foto's enz. Het persoonsbewüs kan voor tal van legitimatiedoelein den, waarvoor vroeger een afzon derlijk bewijs geëischt werd, door invoeging van een kaartje of het opplakken van een zegel, geschikt worden gemaakt. Toestemming hiervoor dient echter te worden aangevraagd bü het hoofd van de rijksinspectie voor de bevol kingsregisters te 's-Gravenhage. Deze verstrekt tevens advies om trent de wijze, waarop een en ander dient te worden uitgevoerd. Naar de heer Lentz mededeelde zullen zoo binnenkort de per- SCHAATSENRIJDEN. De kortebaanwedstryden voor beroepsryders De Rjjksgevol-. machtigde voor de sport maakt het volgende bekend: Aangezien nog geen landelijke or ganisatie in het leven is geroepen voor de regeling van de korte- baanwedstrijden voor beroepsrijders op de schaats, zullen de provin ciale organisaties, welke zich tot op heden bezig hielden met de kortebaanwedstrijden ln haar pro vincies, zich ook nog ln dit sei zoen met deze wedstrijden belasten. Hangende de stichting van een landelijke organisatie is een com missie aangewezen, die toezicht houdt op het verloop van deze wedstrijden. Secretaris dezer com missie is de heer J. Werkman, Rip- pingstraat 33, Alkmaar. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleu tels" Met uitzondering van de ontmoeting tusschen de teams Van der Star en Van Weizen in de hoofdklasse en van de beslissings- wedstryden om het kampioenschap van de eerste en tweede klasse, is de viertallencompetitie thans ten einde. De laatste avond bracht meerdere verrassende uitslagen, zooals een nederlaag van het team Van Weizen, dat daardoor zijn kampioenskans belangrijk verzwak te in de hoofdklasse, en gelijke spelen van beide eerste-klasse kampioenen. De resultaten waren: Hoofdklasse: team Prins wint van team Van Helvert met 39 m.p.; team Van der Star wint van team Van der Staay met 31 m.p.; team Thoolen wint van team Van Wei zen met 46 m.p.: team Verboog Sr. wint van team Van Wingen met 26 m.p. Behalve het team Van der Staay is nu ook het team Van Wingen gedegradeerd. De stand is: 1. team v.d. Star 22 pnt. (13 gesp.): 2. team Van Weizen 20 pnt. (13 gesp.): 3. team v. Helvert 18 p.; 4. team Verboog Sr. 17 p.; 5. team Thoolen 15 p.: 6. team Prins 10 p.: 7. team Van Wingen 6 p.; 8. team v.d. Staay 2 p. Eerste klasse A: team Wijnnobel wint van team Siem met 41 m.p.; team Pielanen wint van team Van Noort met 9 m.p.; team Pamontjak soonsbewijzen van beroepsbrand weerlieden worden voorzien van een zoogenaamd „brandweer zegeltje". Notariaat. - Met ingang van 1 Januari a.s. is op zijn verzoek eervol ontslagen J. C. D. Roscam Abbing, als notaris te Arnhem. Rechterlyke macht. - Benoemd is tot substituut-officier van justitie bü de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage mr. C. Düserinck, thans substituut officier van justitie by de arron- dissements-rechtbank te Dor drecht; en tot substituut-griffier bij het gerechtshof te 's-Graven hage, tevens waarnemend grif fier bü het economisch gerechts hof mr. J. Rombach, thans sub stituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank aldaar. Het economisch gerechtshof. - Benoemd is tot advocaat-gene raal (waarnemend procureur- generaal) bü het economisch ge rechtshof mr. J. C. Maris, thans substituut-officier van justitie bü de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Ontheffing -luisterbijdrage. Eigenaars van een radio-ont vangtoestel, die ontheffing van de luisterbijdrage 1943 willen vragen moeten in de maand, waarin de luistervergunningen van hun naamletter worden omgewisseld, aan het postkantoor een aan vraagformulier afhalen en dat inzenden by het gemeentebe stuur van hun woonplaats. In afwachting van de beslissing moeten de voor 1942 uitgereikte vrijstellingsluistervergunningen niet worden omgewisseld. Aangeslotènen op rijksradio- centralen ontvangen de aan vraagformulieren thuis. Nadere inlichtingen verstrekken de post kantoren en de kantoren der ra- diocentrden. wint van team Van Alphen met 31 m.p.; team Wakka speelt geiyk tegen team Van Doorn (2 m.p. ten gunste van team Wakka); Eind stand: 1. team Wakka 23 pnt; 2. team Wijnnobel 21 p.; 3. team Pa montjak 18 p.; 4. team Van Alphen 14 p.; 5.en 6. team Siem en team Van Noort. beide met 12 p.- T. team Van Doorn 10 p.; 8 team Pielanen 2 p. Eerste klasse B: team Slebos wint van team Leujes met 36 m.p.; team Smitjenaar wint van team Bleuzé met 13 m.p.; team Staal speelt gelijk tegen team Van Luy- ken (4 m.p. ten gunste van team Van Luvken); team Rijnbende speelt gelijk tegen team De Graaf (5 p. ten gunste van team De Graaf). Eindstand: 1. team Staal 23 p.; 2. team De Graaf 20 p.; 3. team Slebos 18 p.; 4. team Smltte- naar 17 p.; 5. team Bleuzé 14 p.; 6. team Rijnbende 12 p.; 7. team Van Luyken 6 p.; 8. team Leujes 2 p. Tweede klasse: team v.d. Heu vel wint van team Zandbergen met 10 m.p.; team v. Berge Henegou wen wint van team Bennema met 111 m.p.: (de hoogste score in deze competitie werd behaald door team Verboog Sr. dat lndertyd eenmaal won met 119 m.p.); team Doing wint van team Key met 31 m.p.; team Been wint van team mevr. Slebos met 10 m.p.; Eindstand: 1. en 2. team Been en team van Berge Henegouwen, beide met 24 p.; 3. team Zandbergen 18 p.; 4. team mevr. Slebos 16 p.; 5. team v.d. Heuvel 15 p.; 6. team Key 9 p.; 7. team Doing 6 p.; 8. team Bennema 0 p. Ontzettende sneeuwstorm teis tert Canada. - Naar uit Ottawa wordt gemeld, is Canada tydens de Kerstdagen en de jaarwisse ling door een Vreeseiyken sneeuw storm geteisterd, zooals sinds menschen heugenis niet is voor gekomen. In het gebied van Toronto en Montreal woedde de storm het hevigst. De gevolgen waren hier dan ook ontzettend. Tot nu toe zyn nog vry groote steden en dorpen aan de St. Laurensrivier volkomen van de buitenwereld afgesneden, daar alle verkeerswegen en spoorwe gen onbegaanbaar en de tele foonleidingen kapot zijn. De sneeuwmassa's liggen me ters hoog. Over den omvang van de aangerichte schade of het aantal slachtoffers is nog niets bekend. De verliezen aan men- schenlevens en de schade schij nen hoog te zyn. TER BESPARING OP BRAND STOF, STROOM OF GAS. De hooikist is een uitstekend middel om te besparen op het brandstoffenverbruik, op stroom of gas, maè,r men moet dan met kennis van zaken met dit nut tige huishoudeiyke voorwerp om gaan. In de eerste plaats dient men een pan met een goed slui tend deksel te gebruiken en er voor te zorgen, dat zü in de kist of mand past. Biyft er eenige ruimte over, dan vuile men deze op met proppen papier of hout wol. De pan moet voor minstens driekwart gedeelte gevuld zün, daar de inhoud anders te veel afkoelt. Voorts neme men min der vocht dan voor een gewone bereiding noodig is. De spijzen dienen één zesde van den nor malen kooktüd te worden vóór- gekookt en driemaal den gewo nen kooktyd in de hooikist te worden gehouden. Gerechten met een langen kooktyd kunnen het beste na twee tot drie uur nog eens wor den doorgekookt om ze daarna weer in de hooikist te plaatsen. Zóó voorkomt u overschrijding van uw eleectriciteits- of gas* rantsoen!

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1