De afweerstrijd in het Oosten 83ste Jaargang Dinsdag 5 Januari 1943 No. 25388 DUITSCH WEERMACHTBERICHT ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. GEMENGD NIEUWS Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Nederlandsch-Duitsche samenwerking. BINNENLAND VERDUISTEREN: RECHTZAKEN LEIDSCH m DAGBLAD n- n* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. D Het opperbevel van de Duitsche •lt' weermacht maakte gisteren be- kend: In verschillende sectoren van het front in het Dongebied en in ;ac het gebied van Stalingrad leden de sovjets bij de voortzetting hun- B.; nen aanvallen zware verliezen. In een Zwarte Zee-haven aan de er kust van den Kaukasus werd een m' koopvaardijschip van middelbare *e' grootte door bomtrelfers bescha- cigd. Eenige stoottroepen onder- ïgj namen in den centralen frontsec- nt tor succesvolle acties. Vijandelijke JS: aanvallen werden afgeslagen. In .en het ach ter waar tsche gebied van ;eri een leger werden sovjet-benden omsingeld en ruim 1400 bandieten vernietigd. Voorts werden 65 kam- pen en een groot aantal barak- pi ken vernietigd, talrijke wapens alsmede groote voorraden munitie Bleu ander materiaal buitgemaakt. ai - 13e taaie plaatselijke gevechten gjten Zuidoosten van het Ilmen- Wj: meer duren voort. Voor het Vis- al scherschiereiland brachten snelle gj Duitsche gevechtsvliegtuigen een "■^ioopvaardijschip van 5000 brt. tot pi Zinken. Een tweede schip werd Af zwaai- beschadigd. Ji In Zuidelijk Tunesië sloegen m DuitschItaliaansche troepen 01 Fransche strijdki-achten naar het Westen terug. De luchtmacht viel 9j. met krachtige uitwerking het dj transportverkeer van den vijand 01 op spoorlijnen en wegen aan. In K een vijandelijke luchtbasis ont- stonden branden door bomvoltref- a) fers. Vergezellende jagers schoten Kj vijf vijandelijke vliegtuigen neer. p/ Een Duitsche duikboot boorde ten Noordoosten van Oran een tot een krachtig beschermd convooi behoorend schip van 5000 brt. in den grond. Na een overdag ondernomen aanval door een Britsche formatie vliegtuigen op het West-Fransche kustgebied werden 16 meermoto- fj rige vliegtuigen neergeschoten, p Aan eigen zijde werden geen ver kozen geleden. In de late avónd- uren ondernamen Britsche vlieg tuigen een storingsaanval op het West-Duitsche gebied. De bevol king leed verliezen. Twee vlieg je tuigen werden neergehaald. Na succesvolle aanvallen over- dag door snelle Duitsche ge- vechtsvliegtuigen op de Engelsche rr,,; U i Viitt r\ V-v r\ al Zuidkust bombardeei-den Duitsche gevechtsvliegtuigen des nachts verscheidene golven aanvallend de 4Ö havenstad Huil. waar uitgestrekte ..jj branden ontstonden. |v- Regen, sneeuw en vorst aan e- het Oostelijk front. - De A.NP.- correspondent te Berlijn meldt: Sedert veertien dagen is er - nagenoeg geen verandering in den toestand aan het Oostelijk r- front gekomen. Brandpunt van m den strijd is nog steeds het Don- Wolga gebied, waar de sovjets hun aanvallen dag in dag uit voortzetten en zeer sterke strijd krachten in het gevecht bren gen. Behoudens enkele plaatse- Ij» lijke sectoren hebebn de Duit sche en de met hen samenwer- x kende Italiaansche, Hongaarsche en Roemeensche troepen geen duimbreed grond prijsgegeven. De sovjets hebben daarentegen zeer groote verliezen aan menschen en materiaal geleden, terwijl de -j Duitschers er tevens in slaagden K op enkele der bovengenoemde P locale strijdtooneelen een ring |P om de doorgedrongen sovjet- fi troepen te leggen en deze reeds ten deele te vernietigen. De soy s' jets zelf hebben bij hun aanval- len sterk te lijden onder de bui- tengewoon slechte weersgesteld- lïi heid. Er valt op het oogenblik p veel regen en sneeuw en de tel- kens weer invallende vorst maakt et gevechtsterrein moeilijk be gaanbaar. Bovendien klagen de bolsjewisten in hun officieele rtiededeelingen over het feit, dat het hun tot nu toe niet gelukt is belangrijke spoorwegen in handen te krijgen. Hierdoor wor den de ravitailleeringsmogelijk- heden der roode troepen sterk beïnvloed. Over het algemeen kan ge zegd worden, dat er in dengroo- ten afweerslag aan het Donfront nog steeds geen beslissend sta dium bereikt is. De offensieve afweer van de Duitsche troepen heeft tot nu toe aan alle secto ren tot het gewenschte resul taat geleid. Van Duitsche zijde houdt men rekening met het feit, dat de bolsjewisten, zoodra een aanhoudende vorst dit mo gelijk maakt, zullen trachten groote troepencontingenten over de Wolga ten Zuiden van Sta lingrad te zetten. In Stalingrad is eveneens geen verandering in den toestand gekomen. De bols jewisten kunnen slechts uit het Oosten, dus over de' Wolga, de stad bereiken. In de Kalmukkensteppen zijn geen groote gevechtshandelingen te verwachten, daar hier uitslui tend met kleine legerafdeelingen geopereerd kan worden. De Duit sche troepen bevinden zich nog steeds in het gebied van Elista en aan den Terek. Van militaire zijde te Berlijn wijst men ar te vens op, dat de zoogenaamde „egeT'stellingen, die gedurende den vorigen winteroorlog zulk een belangrijke rol speelden, ook thans weer zullen optreden. Dit is bijvoorbeeld het geval bij We- likije Luki. De val van dit steun punt, welke door Moskou be kend gemaakt is, wordt van Duitsche zijde pertinent gede menteerd. Oproep van Gauleiter Erich Koch. - De Rijkscommissaris voor de Oekraine, Gauleiter Erich Koch, heeft een oproep gericht naar 'aanleiding van de jaarwis seling tot alle Duitschers in de Oekraine en zijn medewerkers. Hij verklaart daarin, 'dat de be slissende mijlpaal op den weg tot overwinning van „generaal tijd" de verovering van de Oe kraine is geweest. Daardoor is Duitschland en met dat land Europa definitief tegen de blok kade bestand en Engelands scherpste wapen onbruikbaar ge worden. Het belang van de to tale oorlogvoering verbiedt thans nog het geven van nauwkeurige getallen. Gezegd kan worden, dat de laatste verhooging der rantsoenen in het rijk, de extra rantsoenen ter gelegenheid van het Kerstfeest en vooral de Führer-pakketten voor de verlof gangers van het front zonder de bijdragen van de Oekraine nau welijks mogelijk waren geweest. Dezer dagen rolde de vierdui- zendste trein met levensmiddelen over de grenzen van het rijk en bijna 700.000 arbeiders zijn in de Oekraine vrijgemaakt om -de voor den militairen dienst opge- roepenen te vervangen in de Duitsche bewapeningsindustrie en den landbouw. - De harde oorlogsnoodzakelijk heden zijn oorzaak geweest, dat veel geëischt moest worden, doch de eischen zijn vervuld. Het grootste deel van de bevolking der Oekraine heeft ingezien, dat zekere offer^ van den enkeling noodzakelijk waren voor het le veren van een bijdrage tot den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme. (D.N.B.) Nieuw type Duitsch gevechts vliegtuig. - De Berlijnsche A.N. P.-correspondent meldt: Reeds geruimen tijd maakt de Duitsche luchtmacht bij haar aanvallen op de .Engelsche oor logsindustrie gebruik van een niéuw type vliegtuig, de zooge naamde snelle gevechtsmachine. Ook in Tunis heeft dit nieuwe type reeds zijn groote gevechts- waarde bewezen. Het is een zeer snelle machine, die een vrij grooten bommenlast kan meevoe ren. Men kan haar mogelijkhe den het best beoordeelen als men zich een kruising tusschen een bommenwerper en een jacht vliegtuig voorstelt. Tsjang kai sjek naar Stalin. - Naar uit Tsjoengking gemeld wordt, acht men in politieke kringen aldaar den eigen toe- In het Italiaansche weermacht- bericht van gisteren wordt het volgende gemeld: In het gebied van de Syrte werd de gevechtsactie door slechte weersomstandigheden belemmerd. Een vooruitgeschoven vliegveld werd in een geslaagden nachte lijken aanval door een onzer for maties met bommen bestookt. In Tunesië consolideerden Ita liaansche en Duitsche afdeelingen de resultaten der laatste' dagen en bezetten nieuwe stellingen. De vijand verloor vijf vliegtuigen in luchtgevechten. Nog vijf andere vliegtuigen werden door den lucht afweer neergeschoten. Een onzer jaohttoestellen is van zijn op treden tegen den vijand niet op zijn basis teruggekeerd. stand „moeilijk". Men wijst in dit verband evenwel op een ko mende reis van Tsjang kai sjek naar de sovjet-unie, waarheen hij zich zal begeven in gezel schap van zijn minister van bui- t.enlandsche zaken, ten einde daar een ontmoeting te hebben met Stalin. Hieraan wordt toe gevoegd, dat Tsjang kai sjek zich na zijn bezoek aan Stalin ook nog naar 'Washington zal begeven, om de „militaire con ferentie over den toestand op den Stillen Oceaan" 'oij te wo nen. (Interinf). Australische arbeiders weiger den op 1 Januari te werken, - Ondanks een instructie van de Australische regeering, volgens welke op 1 Januari gewerkt moest worden, hebben 37.000 ar beiders van de bewapeningsindu strie te Sydney geweigerd dien dag op hun werk te verschijnen, zoo meldt de Britsche berichten dienst. De minister van buiten- landsche zaken, dr. Evatt, heeft deze handelwijze in een verkla ring „beklagenswaardig, onver geeflijk en schadelijk voor de oorlogsinspanning der natie" ge noemd en medegedeeld, dat de betrokken personen voor het ge recht gedaagd zullen worden. (D.N.B.) Nieuwe Japansche slagschepen Volgens uit welingelichte krin gen verkregen inlichtingen, zal Japan eerlang twee nieuwe slag schepen van 42.000 ton te water laten. Anderzijds verwacht men dat twee andere slagschepen van 40.000 tonde „Satuma" en de ..Aki" tijdens den komenden zo mer zullen van stapel loopen (Ofi). Verdronken - De heer A. Visser, gewoond hebbende aan den Hor dijk te IJsselmonde is in het water van de Koningshaven te Rotter dam geraakt en verdronken. Van een zolder gevallen - Za terdagavond is het 7-jarig zoontje van de fam. De Haan te Giesen- dam bij een buurman van den hooizolder gevallen en met zijn hoofd op de steenen terecht ge komen. Het jongetje is nog naar huis geloopen en heeft het onge val aan zijn moeder verteld. Kort daarop heeft de knaap het be wustzijn verloren. Zondagavond is hij overleden. Aan brandwonden overleden Toen de 67-jarige mej. H., wo nende ten huize van den heer Ten D. aan de Schoolstraat te Goor gebruik maakte van een stoof, geraakten haar kleeren in brand, waardoor tevens brand ontstond in de woonkamer. Toe geschoten hulp wist den brand bijtijds te blusschen, doch het bleek al spoedig, dat mej H., die gebrekkig ter been was, er zeer ernstig aan toe was. De ontboden geneesheer achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Het slachtoffer werd in ernstigen toe stand per auto naar het alge meen ziekenhuis te Hengelo (O.) overgebracht, waar zij aan de be komen brandwonden is overleden. /'""ONGETWIJFELD zal het y jaar 1943 voor ons land s van groote beteekenis zijn en zullen vele veranderingen in binnenlandsch politiek opzicht worden doorgevoerd. De rede voeringen, welke de Rijkscom missaris en de Leider der Natio naal Socialistische Beweging dei- Nederlanden, Mussert, op 13 De cember van het vorige jaar te Amsterdam hebben uitgesproken houden tal van punten in, welke in de naaste toekomst verwezen lijkt zullen worden. Het gespro kene gaf verschillende nieuwe gezichtspunten op den geschapen toestand, waaruit bleek, dat machtsovername absoluut niet het geval is en ook niet kon zijn, maar dat de reeds toege paste samenwerking is toege spitst. Het is de gezamenlijke verantwoordelijkheid, welke er tusschen den Führer en den Leider bestaat en welke bindt. Van groot belang is, dat het Ne- derlandsche volk in het thans aangevangen jaar nader tot het nationaal socialisme zal moeten worden gebracht en dat men van de zijde der N.S.B. en der N.S. D.A.P. hiermede serieus van plan is, blijkt wel uit het feit, dat de gezamenlijk georganiseerde vor mingsbijeenkomsten voor eiken Nederlander toegankelijk zullen zijn, dus niet slechts voor leden der N.S.B. In het Verleden was er ook tusschen de verschillende Duit sche instanties en die der N.S.B. ten aanzien van bepaalde kwes ties onderling contact en werd herhaalde malen over verschil lende aangelegenheden gespro ken. In de toekomst zal dit an ders zijn en inderdaad zal dan gesproken kunnen worden van een ver doorgevoerde gelijkbe rechtigdheid. Wel is de eindbe slissing aan den Rijkscommissa ris voorbehouden, doch dit ia toch niet een soort veto-recht. Het ligt n.l. in den aard der samenwerking en van de ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid, dat wedevkeerig van dit recht gebruik kan worden ge maakt. Een Duitsch besluit zon der voorkennis 'van den gevol machtigde van den Leider kan aoor dezen worden afgewezen, andersom zal de Rijkscommissa ris natuurlijk een Nederlandsch besluit, dat genomen is zonder dat overleg gepleegd is met de voor dit onderdeel verantwoor delijke Duitsche personen nietig verklaren. Ten slotte komt het hierop neer, dat met een goed Neder landsch-Duitsche samenwerking ons land het meest is gebaat. Het is daarom ook te hopen, dat in dit nieuwe jaar allen zullen begrijpen, dat het persoonlijk 'streven terzijde moet worden gezet en allen, en dan het ge- heele Nederlandsche volk, naast elkaar moet staan om gezamen lijk te werken aan de volledige ontplooiing van de mogelijkhe den, welke zich dit jaar zullen voordoen. Prof. dr. N. B. ten Haeff over leden Na een ongesteldheid van eenige weken* is in den leef tijd van 57 jaar te 's-Gravenhage overleden prof. dr. N. B. ten Haeff, hoogleeraar in de alge- meene geschiedenis aan de uni versiteit van Amsterdam. De heer Ten Haeff studeerde aan de universiteit te Utrecht en promoveerde in 1913 tot doctor. Hij was leeraar in Assen, Utrecht en werd in 1929 rector van het vrijzinnig christelijk gymnasium te Den Haag. In 1928 was hij tot privaat-ciocent aan de universiteit te Leiden benoemd, welke functie hij tot 1933 vervulde. In Januari volgde hij prof. dr. H. Brugmans op als hoogleeraar in de alge- meene geschiedenis. van hedenavond 16.41 uur tot morgenochtend 8.50 uur De maan kwam heden op om 7.14 uur en gaat onder te 16.01 uur Hittegolf in Zuid-Amerika Heel Zuid-Amerika wordt op het oogenblik door een groote hitte golf geteisterd, In de Noordelijke provinciën van Argentinië heeft de thermometer een recordhoogte van 44 graden bereikt. Ook uit het Zuidelijke deel van Brazilië komen als gevolg van de aanhou dende droogte berichten over schade aan den oogst, die opsom- mige plaatsen voor 50 prócent is verloren gegaan. De verwachting is, dat de ongewone warmte nog zal aanhouden. Spoorwegongeluk in Duitschland In den nacht van 3 op 4 Jan. is in de vroege ochtenduren tus schen Hannover en Wunstorf een sneltrein op een anderen sneltrein gereden, die voor een signaal ge stopt had. Door de botsing wer den wagons van beide sneltreinen versplinterd, resp. zwaar bescha digd. Tot dusver zijn er 20 dooden en 20 zwaar gewonden te betreu ren. De gewonden werden naar het reservelazaret Hannover en naar het ziekenhuis Nordstadt te Hannover vervoerd. De .economische rechter straft Er was een keten van zwarte handelaren in suikgr ontstaan, na dat te Leiden bij een inbraak een partij suiker was gestolen. De sui ker kwam terecht bij L. K. Kellen- berg te Leiden, die voor zijn zaak de suiker best kon gebruiken, maar niet wist dat zij gestolen was. Hij had een keer 100 kilo gekocht waar hij f. 440 voor betaalde en later kocht hij nog eens. Het waren eigenlijk zijn concurrenten die hem tot die dead haddi-r, gebracht, zoo verklaarde verdachte, want hij zag zijn klanten verdwijnen doordat andere winkeliers v/el clandestien suiker verkochten. De officier vor derde drie maanden gevangenis straf. Na het pleidooi van dfen ver dediger veroordeelde de rechter tot zes weken gevangenisstraf. W. S. v.d. Heyden te Leiden had f. 400 betaald vodr de 100 kilo suiker welke hij kocht. Ook deze ver dachte wist niet dat er diefstal bij betrokken was ,,De klanten pro- beeren je met de bonnen te be driegen. zoo 'kom je tekort", be toogde hij. Drie maanden gevange nisstraf elschte de officier; zea weken luidde het vonnis. C. L. v. Seggelen te Lelden was tusschen- handelaar geweest in de suiker. Hij had eerst een klant opgezocht en daarna 100 kilo gekocht voor f. 400 en die meteen doorgeleverd voor f. 440. Ook tegen hem vor derde de officier drie maanden ge vangenisstraf, waarna zes weken werd opgelegd. C. A. Slierings te Leiden was betokken geweest bij den diefstal, maar stond nu terecht wegens verkoop der suiker. Ver dachte deelde echter mede, dat de rechtbank .hem voor den diefstal reeds tot twee maanden gevange nisstraf veroordeelde. In verband met deze omstandigheid hield de rechter de zaak aan om een en. ander nader te onderzoeken. In Valkenburg was A. J. de Wit op strooptocht geweest, hij "had bij een tuinder radijs en andere pro ducten gestolen. Dat haalde hij tweemaal uit en in verband met den ernst van het feit vorderde da officier vier maanden gevangenis staf. Het vonnis werd zes weken. Waar gebrek heerscht, moet geholpen worden. Dit doet Winterhulp door UW» offer. Giro 5553.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1