J iet geheimzinnige schaakstuk DEN DREMPEL VAN ET NIEUWE JAAR. I: Verklaring van Amery Jr. TWEEDE BLAD. Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redgctie No. 21507 FEUILLETON. ïe ii OG slechts enkele uren en het jaar 1942 is ten einde en staat een nieuw voor de deur. Een jaar, Jvan wij niet weten wat het xrengen zal. Eén ding staat \|der geval vast, dat het een zal worden met even zoo moeilijkheden en mis- n nog meer als het ïje. De worsteling in de we- gaat voort en misschien ;t dit jaar de eindbeslissing, vast daaromtrent staat nog Wel is zeker, dat wij in nieuwe jaar dichter bij die eslissing zullen komen, mate wij die eindbeslissing en, des te grooter zullen oblemen zijn, waarvoor wij gesteld worden. Meer en zal straks blijken, dat wij op elkaar zijn aangewezen gezamenlijk ons hebben te voor de groote taak, wel- is gesteld is in de nieuwe con- tie, die zich bezig is te vol- en. Daarom zal één van de ste opgaven zijn ons in dat 1943 te bezinnen en alles rwege te laten wat ons elt en alleen datgene te n wat ons vereenigt en maakt om de lasten, welke Iioote worsteling dezer tijden oplegt, te dragen en zoo mogelijk te verlichten. De waarvoor wij moeten ar- n, is thans duidelijk. Im- het voorbije jaar heeft ons taak duidelijk verschaft en ran is méérmalen in klare ordingen door de hoogste iteiten een uiteenzetting ge- In dit verband behoeft ts herinnerd te worden aan lezoek, dat Mussert aan den er heeft gebracht en waar bij monde van den Rijks- ïissaris op 13 December j.l. nsterdam de richtlijnen zijn geven. De eerste grondslag immers, dat de Führer de trianders niet als overwon- I a wil behandelen. In vol te gelijkberechtigdheid zul le Nederlanders deelhebben alle mogelijkheden, die dit Sfve Europa biedt. Zij zullen ■an deel hebben door tege- tijd de taak en de plichten ich te nemen, die den dra van dit Nieuwe Europa te ten staan en die een dra van deze verantwoordelijk- op zich zal hebben te n. derden grondslag heeft de •er uitdrukkelijk erkend, dat '.S.B. de draagster dezer poli ontwikkeling is en Mussert ieider der Nationaal Socialis- e Beweging de Leider van het rlandsche Volk is. Wanneer :s alle Europeesche vraag- ;en zijn opgelost zullen de ties der grenzen worden bé éld en het is van groote be- Einis voor Nederland, dat de er heeft gezegd, dat bij de be- leling van deze materie Mus bij deze voor Nederland van belang zijnde besprekingen fezig zal zijn. Wat het nlandsche bestuursapparaat aat, is in dit jaar 1942 het rlandsche Volk in de verant- delijkheid voor het bestuur dit land gaan deelen. it alles zijn de positieve resul- i, welke in het afgeloopen zijn verkregen en welke voor lekomst van ons volk en ons rland van de grootste betee- zijn en waarop in het ko- ie jaar verder gebouwd zal .5 lc worden en die ontplooiing zal brengen, welke in overeenstem ming is met de medewerking en offerbereidheid van ons volk. Daarnaast kunnen wij een op somming geven van de vele ge beurtenissen, welke zich in het binnenland voordeden en eveneens in het buitenland, waarbij ons land natuurlijk ten nauwste is be trokken. Allereerst de maatregelen tegen het jodendom, dat de aan stoker is van dezen oorlog en steeds maar weer tegen de jonge Europeesche orde samenspant. Zoo werd op 2 Mei de jodenster inge voerd en werden andere maat regelen afgekondigd, welke vol komen begrijpelijk zijn. De oprich ting van den Nederlandschen Kul- tuurraad, het opnemen van de commissie-Posthuma in den Ne derlandschen Landstand, het ver bod om namen van levende leden Van het Koninklijk Huis te voeren, de zinken muntstukken, de op richting van het Deutsche Theater en de Kultuurkamer, dit alles wa ren belangrijke dingen, welke zich in het begin van dit jaar voltrok ken. Vervolgens zagen we de op richting van de Tandartsen- en Apothekerskamer, het invoeren van de rookers- en snoepkaarten, de tot standkoming van het Ne derlandsche Arbeidsfront, de te rechtstelling van 72 Nederlanders, die wegens begunstiging van den vijand deel hadden aan geheime organisaties, wapens in hun bezit hadden of hun eerewoord hadden gebroken, de krijgsgevangenschap van de Nederlandsche beroeps officieren, de oprichting van de Nederlandsche Artsenkamer en de verschillende maatregelen op het gebied der distributie. De regeling door verordening van den Nationalen Arbeid, de afschaffing der ochtendbladen, de vordering der rijwielen en het beschikkingsverbod voor metalen waren belangrijke gebeurtenissen, welke in de eerste helft van het verstreken jaar voorvielen. In Augustus ondergingen de eerste gijzelaars hun lot, hetwelk Over onze grenzen .blikkend, moeten wij direct den oorlog in ons Indië memoreeren, welke door de gevluchte regeering te Londen aan Japan werd verklaard. Op 8 Maart verzocht Indië om den wapenstilstand, welke 24 uur later wordt verleend. Het was het einde van het avontuur van de emigrantenregeering te Londen, die een macht, welke oneindig veel grooter en sterker was, had uitgedaagd en binnengeroepen. Aan het Oostelijk front werden de sovjets over onmetelijke af standen teruggeworpen en bij het aanbreken van den winter in het Russische land staan thans de Duitsche troepen voor Leningrad, aan de Wolga en diep in de Kau- kasus. In Noord-Afrika is een groote verandering ingetreden, maar allengs is gebleken, dat het geallieerde optreden een avon tuur genoemd kan worden. De opzet, welken de Anglo-Ameri- kaansche machten ten aanzien van Zuid-Frankrijk hadden, werd verijdeld door het snelle- op treden van de As. Reeds eerder hebben de Duitsche troepen een poging van de geallieerden om Europa binnen te dringen, nl. bij Dieppe, volledig den kop inge drukt. De verbonden Europeesche legers gaan thans heel wat gemakkelij ker den winter in dan hel vorige jaar. Thans is van een dreigende positie, zooals in Januari van 1942, geen sprake meer. Steeds meer offeren de sovjets menschenlevens. doch ook dit zal eens leiden tot een volledige uitputting. Het beeld van den oorlog zal hiermede to taal veranderen, want dan immers zal het geheele front naar het Westen kunnen worden gericht. Het duikbootwapen en de lucht macht opereeren dag in dag uit in de groote oceanen en wereld zeeën en brengen den geallieerden zulke slagen aan hun tonnage toe, dat hun positie te dien aandien hopeloos is geworden. Rekenen we dan de Japansche maritieme maatregelen daarbij, dan kan ge oorzaakt werd door de laffe hou- ^zegd worden, dat de geallieerde ding der daders van een aanslagj"Strijdkrachten een jaar van de op een trein bij Rotterdam. Sep tember bracht ons weer belang rijke beslissingen op het gebied der distributie, zooals de distri butie van taptemelk. Daarna volg den het radio-muziekfeest, het oproepen voor den Nederlandschen Arbeidsdienst, het afschaffen van het klontje suiker bij de kopjes thee en koffie in de café's en restaurants, de evacuatie en de vestigings- en verhuisverboden. In het laatst van November kwam de grondwet van den Arbeid. No vember bracht ons den zomertijd, minder versnaperingen op ons sneeprantsoen en 1 pakje siga retten per veertien dagen min der. De derde postbestelling werd opgeheven, de 3%% staatslee- ning van 1 milliard gulden, de executie van 15 Nedei'landers we gens sabotage en de opening van het Duitsche Theater, waarbij dr. Göbbels als eere-gast aanwezig was. In December kwam de groote luchtaanval der Britten op Eindhoven. waarbij circa 200 slachtoffers te betreuren waren. Evenals bij andere luchtaanval len werden hier tal van burger lijke eigendommen verwoest. Het jaar 1942 vervulde menigeen met droefheid en dompelde velen in diepen rouw om het verlies van familieleden, vrienden en ken nissen. Het waren de offers, welke gebracht werden voor deze groote worsteling. Hunne namen zullen eenmaal met gouden letters in onze geschiedenis worden opge-' teekend. grootste verliezen is toegebracht, hetwelk beslissend zal blijken te zijn voor den afloop van den oor log. Zoo staan wij thans op den drempel van het nieuwe jaar 1943. In dit nieuwe jaar zal de strijd met nog grootere intensiteit wor den voortgezet, opdat eenmaal het tijdstip zal kunnen aanbreken, waarop een vrede van gerechtig heid zal kunnen worden gesloten. Of 1943 dezen vrede zal brengen, weten wij niet. Wél weten wij, dat wij in dat jaar dichter bij dien vrede zullen staan, dan in het nu ten einde spoedende jaar. Vele opofferingen zullen wij ons nog moeten getroosten, maar wij zul len die offex-s brengen, omdat wij de zekerheid hebben, dat na dezen oorlog een tijdperk zal aanbreken, waarin sociale rechtvaardigheid zal heerschen en de toekomst voor eeuwen zal worden bepaald. Aan dit groote doel moet iedereen zijn beste krachten geven en zich be wust zijn van de plaats, welke hij itx de gemeenschap inneemt. In dit komende jaar dienen de scher pe tegenstellingen weg te vallen en allen als één man te staan achter het groote doel, waarvoor we gesteld zijn: niet omzien, maar voorwaarts gaan in het belang van ons allen, in het belang van de geheele gemeenschap. Met die ge dachte willen wij het jaar 1942 vaarwel zeggen en allen die kracht en sterkte toewenschen, welke het mogelijk maken om in het nieuwe jaar ons aller taak te vervullen. Waarschuwing tot de Franschen. John Amery, zoon van den En- gelschen minister Leopold Amery heeft voor de microfoon van Radio-Parijs onderstaande ver klaringen afgelegd. Deze uiteen zetting werd door hem uit eigen beweging en op persoonlijk ini tiatief gedaan en dientengevolge aanvaarden noch de Duitsche, noch de Fransche regeering eenigerlei verantwoordelijkheid voor zijn uitlatingen. „Daar ik geruimen tijd in uw gastvrij land heb verbleven, wend ik mij tot u, Franschen, omdat gewetenlooze personen iederen dag een beroep doen op onze oude wapenbroederschap, op de vriend schap en genegenheid, welke wij gedurende vijftig jaren voor el kaar hebben kunnen koesteren, om u tot daden aan te zetten, die niet alleen dom en onverant- wooi-delijk zijn, doch tevens geens zins dienstig zijn aan uw belan gen of de onze. Ik stel er prijs op u de personen te doen ken nen, die het wagen in naam van Engeland te spi-eken. Het tragi sche van het geval is, dat wij ons thans in denzelfden toestand bevinden als dien, welken u in 1939 doonnaakte. Onze pers, nieuwsagentschappen, radio en bioscopen zijn totaal aan de joden overgeleverd. De lord mayor van Londen is een jood. het gouverne ment is geheel afhankelijk van de groote trusts te Washington. De sovjet-Russische ambassade te Londen is almachtig. Deze heeren echter, welke een uitbarsting der volkswoede duchten, hebben alle strategische punten van Londen door Amerikaansche troepen doen bezetten. U dient niet te vergeten, dat wanneer de B.B.C. het woord tot u richt, dit niet de ware stem is van Engeland, doch die van de New-Yorksche trusts, van de joodsche knechten van het Krem lin en dat zij u aanzetten tot oproer, sabotage en moord. Hier door worden de Britsche belan gen echter niet gediend en zullen het ook nooit zijn. Indien regeeringen, zooals met die van Washington en Moskou thans het geval is, geen levens- ruimte trachten te verwerven, doch wel een wereldheerschappij, dan hebben wij tot plicht zelfs indien de onderlinge verstand houding te wenschen overlaat, voor ons eigen behoud, gezamen lijk pal te staan, niet alleen om ons respectievelijk vaderland te redden, doch de gehëele bescha ving. Doch er is ook nog een kolo niale kwestie. Afrika is steeds Europeesch bezit geweest. Man nen als Vasco di Gama, De Les- seps. Cecil Rhodes, Livingstone, hebben van dit werelddeel ge maakt, wat het thans is. Door het binnenhalen der Ame rikanen ontstaat voor de toe komst niet alleen een bedreiging voor u, doch ook voor ons. Het ergste van dit alles voor u is, dat hetgeen door verraad, lafheid of zwakheid te loor is gegaan, wei nig kans heeft te worden her nomen. Tot slot, bedenkt wel, dat onze geheele beschaving afhankelijk is van de wijze, waarop de oorlog zal eindigen Weet wel. dat de concentratiekampen in Engeland overvol zijn van Engelsche pa triotten, zonder onderscheid van opinie, welke vrede en vi-ijheid wenschen, dat de Amerikaansche soldaten in het openbaar het hooge woord voeren, want de Britten hebben in hun eigen land niet meer het recht hun mee ning vrijwillig te zeggen. Of de Londensche radio het woord tot u richt, in het En- gelsch of wel in het Fransch, net zijn steeds joden, die zich tot u wenden en in het belang van het wereldjodendom een joodsche zaak bepleiten, doch geen En- gelschen, die, Engelands belan gen verdedigen. (Ofi). (2 lijnen) j De leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden^ j ir. A. A. Mussert, bracht tijdens zijn verblijf in Groningen een bezoek I aan het onlangs geopend N.S.V.O.-huis aan den Preadlnlussingel. De medewerksters van den Moederdienst worden door den Leider toegesproken i VNP-Folkers-Pax ra door FRANZ WENDELMUTH. mtoriseerde Nederlandsche be werking door B. L. VENZELAAR. „U wilt dus ondanks alles hier blijven? Zelfs na den brand?" vroeg Treslong. „Natuurlijk!" lachte de jonge schilder onbezorgd. „Het is toch vacantie? Misschien gelukt het mij, hier of daar wel een goed koop restaurant of pension te vinden." De veldwachter dacht 'n oogen- blik na, voor hij antwoordde: „Dat zal niet meevallen, maar onmogelijk is het tenslotte niet." De mannen hoorden, dat er gebeld werd en even later ver scheen dominee Mulder in de kamer. Treslong stelde hem aan rechercheur van Stolberg voor en aright bij Eden-Verlag Berlin) (57 dien tijd kunnen we den x.*s rustig observeeren en oen, alsof we hem niet wan den. We kunnen dan altijd handelen naar omstandig- 1." tslong knikte bevestigend. Dat kunnen we doen," zei- ortaf. „Misschien wil mijn- Homan het telegram wel op bstkantoor bezorgen?" H genoegen!" antwoordde „Ik moet toch zelf opk naar tht telegrafeeren, dat ze mijn en opzenden". de predikant wierp een welwil- lenden blik op Homan. „Dat komt pi-achtig uit, dat ik u hier aantref mijnheer Homan", sprak hij. „Wij fiebben van uw ongeluk met het huis in de dui nen gehoord. Mijn dochter met wie u reeds kennis gemaakt hebt, is al bezig de logeerkamer voor u in orde te maken. U bent van dit oogenblik af totdat uw va cantie tijd voorbij is, de gast in mijn huis, nietwaar?" „Nu, dat noem ik boffen, jongmensch!" lachte van Stol berg en sloeg Piet joviaal op zijn schouder. Homan voelde, dat het bloed naar zijn hoofd steeg. „Dat is heel aardig van u, dominee", zei hij vei'legen, „maar ik weet wer kelijk niet, of ik uw aanbod wel mag aannemen." „Niet mogen aannemen?" zei Mulder en reikte den jongeman de hand. „Laat ik je dan zeggen, Homan, je mag mijn aanbod niet afslaan in je eigen belang, want ik weet zeker, dat in dat geval Leida ernstig boos zou wor den en je van je leven niet meer aan zou kijken. Bovendien is het heelemaal de moeite niet waard. Ik ben een egoïst en heb graag jonge menschen om mij heen". Piet Homan kleurde zoo moge lijk nog meer dan zoo even. „In dat geval zou het een mis daad zijn, als ik uw aanbod wei gerde", antwoordde hij lachend, terwijl hij de aangeboden hand drukte. „Daarvoor mijn dank, mijnheer Mulder." „Dan spreken we af, dat u reeds vanavond met mij mee gaat. De koffer met uw spullen?" „Is een prooi van de vlammen geworden", prevelde Piet. „O, niet erg", lachte Mulder. „Aan een pyama kan ik je nog wel helpen. Hij is van mijzelf en zal je wel veel te groot zijn, maar wat geeft dat? Je bent toch geen slaapwandelaar, die er bij nacht en ontij mee over de straat gaat? Maar een tandenborstel zal je zelf moeten koopen." „Daar valt mij plotseling iets in, van Stolberg", zei Treslong eensklaps. „Een belangrijke zaak, die wij u nog niet verteld hebben, namelijk van den inbreker, die bij dominee Mulder naar binnen kroop en een waardeloos schaak stuk stal." „Ho-ho" riep de rechercheur luid. „Was het wellicht een zwart paard?" De predikant keerde zien om. „Precies, een zwart paard. Hebt u het gevonden?" Van Stolberg tastte in zijn zak en haalde er een schaakfiguur uit. „Is het misschien dit ding?" Mulder greep naar het paard en bekeek het oplettend. (Wordt vervolgd)» (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5