s |o laatste berichten. faillissementen. marktberichten familieberichten. officieele kennisgevingen. officieele mededeelingen. De heer Gino Ambrosetti overleden. Distributie van zeep. 'ter sen err al: uitj na es tiji gei em ir ms ooi en E en der loo lei- ze gel /s BINNENLAND. Slachtoffer van auto-ongeval. De heer Ambrosetti, hoofd van Koninklijke Italiaansch con- nlaire diensten in Nederland, is Isternamiddag overleden dooi en ongeval met zijn auto, dien ij zelf bestuurde. Nauwelijks was de heer Am- ïosetti, omstreeks half vijf, met nee andere Italiaansche heeren is passagiers in zijn Fiat-Sedan weg naar Rotterdam uit Den laag vertrokken, toen bij de af- akking van den rijksweg naar lelft, ter hoogte van het ben- linestation zijn wagen bij het haleji van een ander voertuig an het slingeren geraakte. De eer Ambrosetti stuurde zijn uto eerst naar links, toen nog ens naar rechts, doch hij kon iet verhinderen, dat de wagen oor de gladheid van den weg fgleed en in een rechts van den eg gelegen boschje kwam. De uto raakte een boom en botste ervolgens tegen een daarnaast aanden anderen boom op. Door ifze botsing, die zeer hevig ge- cest moet zijn, werd de heer mbrosetti tusschen stuur en zit- iaats vastgeklemd. Hij kreeg eer ernstige verwondingen aan et hoofd, die zijn onmiddellij- :en dood ten gevolge hadden. De aast hem zittende heer L. Can- agelli werd liGht gewond. De .chter in den wagen zittende eer G. Tullio liep zware ver- ondingen op. Vastgesteld is, dat derden geen chuld aan het ongeluk hebben. De heer Gino Ambrosetti werd 9 November 1900 te Rome ge- oren. Hij was sedert Maart 193S 's-Gravenhage werkzaam, rst ais le secretaris aan de nc et n;r HUI rii Isj 2: ud ;ef lei nu litf taliaansche legatie en sinds het roc ertrek van den gezant (half id( uli 1940) als hoofd van de Ita- ott aansche consulaire diensten on«ier te lande. Tot en met 31 Januari a.s. ge en de volgende bonnen recht'op et koopen van de daarachter ermelde hoeveelheden zeep. De met „algemeen 474'' ge- aerkte bon van de bonkaart voor oedingsnüddelen en de met „q enheidszeep" gemerkte bon van ie aan kinderen beneden den eeftijd van acht jaar uitgereik- kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een ukje van 24% of 28 gram lucht jevulde eenheidstoiletzeep 40 of i.i#7 hetzij op het koopen van een .-tukje van 70 of 75 gram een- ™Jeidstoiletzeep 14, 15 of 21%,; hetzij op het doen wasschen an vijf kilogram droge vuile m. ;rj§i'asch. er; =t) fis; De met „algemeen 475" ge- aerkte bon en de met ,,q wasch- oeder" gemerkte bon van de an kinderen beneden den leef- ijd van acht jaar uitgereikte .aarten geven recht hetzij op ,ei iet koopen van 250 gram wasch- ioeder of zeeppoeder (oude of lieuwe samenstelling), hetzij op et doen wasschen van negen lilogram droge vuile wasch. De met „q toiletzeep" gemerk- bon van de aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar nitgereikte kaarten geven recht ip het koopen van één stuk van iO of voor zoover 'voorradig 8 gram toiletzeep (oude samen telling) De geldigheidsduur der bqnnen p-eenheidszeep", „p-waschpoe- ler", „p-toiletzeep" en van de oor waschpoeder aangewezen ion „algemeen 453" is verlengd ot en met 31 Januari a.s. Voorts wordt bekend gemaakt, !at gedurendle het tijdvak van Januari tot en met 30 April ■5. de met „n" gemerkte bon an de textielkaart DA, welke is tgereikt aan mannelijke perso en van 15 jaar en ouder, recht teft op het koopen van 45 gram t-ieerzeep met een vetzuurge- alte van 75 a 80"/0- Voor zoover de winkelier nog ('pakkingen van 50 gram in "orraad heeft, mag hij deze op (noemde bon uitverkoopen. Ook an men op deze bon een pot of ten tube scheercrême koopen, °or zoover deze nog voorradig Sn. in B iel Zooals bekend, is het koopen van eenheidszeep, waschpoeder, toiletzeep en scheerzeep op de bonnen „algemeen 412", „alge meen 431", „algemeen 452", „n eenheidszeep", „o eenheidszeep", „algemeen 413", „algemeen 432", „n waschpoeder", „o waschpoe der", „n toiletzeep", „o toilet zeep", en m-textiel (scheerzeep) niet meer geoorloofd. De winke liers zijn verplicht op de bij hen ingeleverde bonnen „algemeen" 335", „algemeen 370", „1 zeep", ,,m eenheidszeep", „algemeen 336", „algemeen 371", „m wasch poeder", „1 toiletzeep" en ,;m toiletzeep" zoo spoedig mogelijk zeep, waschpoeder en toiletzeep af te leveren. Inbraak in juwelierszaak In den vorigen nacht is een inbraak gepleegd in een goudsmidswinkel aan den Heiligeweg te Amster dam, waar voor f. 15 000 a f. 20.000 is gestolen. Langs een afvoerpijp zijn de nachtelijke bezoekers naar de eerste verdieping geklommen, heb ben daar een gat in een ruit ge maakt, waarna zij de spanjolet onder hun bereik hadden en een raam konden openen. Van de eerste etage was het gemakkelijk in den winkel te komen en daar werden uit de etalage, de toon bankvitrine en kasten verschil lende gouden sieraden bijeenge raapt. armbanden, horloges, han gers en colliers. Ook zilveren le pels en vorken werden tot buit verklaard. R. J. J. M. Teilegen te Zwolle overleden In den ouderdom van 70 jaar is te Zwolle vandaag overleden, de heer R. J. J.M. Tei legen, die in het zakenleven zoo wel als in het openbare leven een vooraanstaande plaats in de stad zijner inwoning en de pro vincie Overrijssel heeft ingeno men. De heer Tellegen was lid der firma Heerkens Schaepman en Co. BUITENLAND. Nieuwjaarsboodschap van Tojo In zijn nieuwjaarsboodschap aan het" Japarische volk noemt* mi nister-president Tojo de militaire gebeurtenissen van het afgeioo- pen jaar een grooten stap voor waarts op den weg naar de vol ledige vernietiging van den vijand Japan streeft er naar, om in nauwe samenwerking met zijn bondgenooten de eindoverwin ning door voortdurende offensie ven te waarborgen. Tojo vervolgde daarna aldus: Ik wensch uiting te geven aan mijn voldoening, dat de bevrien de landen in Europa, n.l. Duitsch land en Italië, hun banden met Japan in het afgeloopen jaar hebben versterkt. Zij leggen een verrassende militaire kracht aan den dag op alle oorlogstooneelen, waarvoor ik mijn oprechte be wondering zou willen uiten. Ik dank hen van ganscher harte voor hun oprechte samenwerking met Japan en tevens zou ik wil len bidden om nieuwe successen voor onze bondgenooten. Vervolgens behandelde Tojo de Japansche betrekkingen met Mandsjoekwo, de Chineesche na tionale regeering van Nanking en Thailand en bedankte ten slotte de volkeren der bezette Zuide lijke gebieden voor hun samen werking met de Japansche mili taire autoriteiten. - (D.N.E.) Giraud over den moord op Darlan Naar aan Exchange Te legraph uit Algiers gemeld wordt, zou generaal Giraud verklaard hebben dat er in verband met den moord op admiraal Darlan twaalf personen in hechtenis genomen zijn. Thans is gebleken, dat er een complot bestaan heeft, om niet alleen Darlan, doch ook den Ame- rikaanschen gevolmachtigde, Mur phy, en generaal Giraud zelf, te vermoorden. De namen der ge arresteerden moeten geheim blij ven. Twee hunner hebben zich bij de landing der Amerikanen bereid tot hulpverleening getoond. (D.N.B.). De politieke toestand bij het einde van het jaar De diplo matieke correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de politieke toestand aan het einde van het jaar wordt gekenmerkt door de nog engere aaneensluiting tus schen de Europeesche mogend heden, die een vrijheidsoorlog voeren, en haar bondgenooten in Gost-Azië, voorts door de conso- lid—->g van het Europeesche gebied en de opheliing van ze kere haarden van gevaar en dooi de handhaving van de neutrali teit van eenige staten, die tijde- 'ijk bedreigd werd. In toonaangevende kringen te Berlijn constateert men, dat de strijd van de mogendheden van het pact van drie een gemeen schappelijke, ondeelbare strijd om de gemeenschappelijke overwin ning is. In dit verband wordt de aanhechting van de grondstof bronnen in het Verre Oosten door Japan en van de belang rijkste grondstof bronnen der sov jet-unie door Europa beschouwd als een waardevolle bijdrage tot de immuniteit tegen een blok kade. In het bijzonder moet worden gewezen op de opheffing van het in Frankrijk gelegen potentieele gevaar op het vernietigen van een opmarschbasis oor cle tegenstan ders van Europa. Frankrijk zelf staat «oo: de keus tusschen aan sluiting bij l.uropa n ondergang in een leven zonder geschied mis. Van de neutralen, aldus wordt verklaard, verlangt Duitschland niet het verzaken, maai" het nauwkeurig handhaven van hun neutraliteit. De stormloop der vijandelijke propaganda tegen de neutraliteit van Zweden is ook in Berlijn niet onopgemerkt ge bleven, zoodat men hier bijzon dere aandacht heeft voor de po gingen. door psychologische in werking op de massa het Zweed- sche volk van zijn géestelijke en politieke neutraliteit jegens de spilmogendheden af te brengen. In de Wilhelmstrasse blijft men er van overtuigd, dat de Zweedsche regeering alles zal doen om tegen die pogingen op te treden. Men denkt in Duitsche> politieke kringen ook aan de houding van Finland en de landen van Zuid- Oost-Europa in dezen geweldi gen strijd tegen Angelsaksische vooedii en bolsjewistisch gevaar. Het behoeft geen betoog, dat daarbij ook gedacht wordt aan den vrijheidsstrijd van de Arabi sche wereld en Britsch-Indië. Spanje en Portugal zijn, nu dooi den Angelsaksischen overval op Noord-Afrika de oorlog voor hun deur gebracht is, tot overeenstem ming gekomen wat betreft den afweer van dreigend gevaar. Het is gebleken, hoeveel belang Londen heeft bij de vergiftiging der vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de spil en Turkije, omdat het daarvan het politieke succes hoopt, dat het tot dusverre niet kon bereiken wegens de wer kelijkheidspolitiek der Turksche regeering. Overigens begint men te Ber lijn het nieuwe jaar in het be wustzijn, dat de militaire en de politieke toestand de eindover winning waarborgen. Dit bewust zijn wordt gedeeld te Rome, To kio en in de andere hoofdsteden der verbonden of bevriende sta ten. De Anierikaansche verliezen Naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt zijn de verliezen der Anierikaansche marine sedert Pearl Harbor geste gen tot 20.397 man, en wel 5909 dooden, 3441 gewonden en 11.047 vermisten. (D.N.B.) De Chileensche buitenlandsche politiek. - De Chileensche Senaat heeft Dinsdag de debatten over de buitenlandsche politiek be ëindigd. Naar hieromtrent wordt gemeld hebben de senatoren, die een breuk met de spil wenschten een nederlaag geleden. De Senaat heeft erkend, dat alleen de pre sident van den staat, Rios, be voegd is tot het leiden van de buitenlandsche politiek van het land. Uitgesproken: J. M. van dei- Reep, echtgenoote van J. Zwarts, te Sassenheim, Vaartkade 7. R.- comm. mr. J. H. van Laer; cur. mr. N. G. Geelkerken, Leiden. LEIDEN, 30 Dec. Ter veemarkt aangevoerd 1 fokstier, 2 slacht- stieren, 18 kalf- en melkkoeien, f. 500-900, handel vlug; 26 vare koeien e.a. f. 300-560, handel mat.; 130 vette koeien; 52 pinken, f240 -360, handel z. m.; 11 graskalve- ren; 48 nuchtere kalveren; 70 vette schapen; 162 weideschapen, f.100-160, handel vlug; 146 big gen, f.1218, matig; 1 veulen, matig; 36 bokken en geiten, "f. 40 trt f.90. OnHeend aan andere bladen. Gehuwd: F. Franken en E. Bakels, A'dam; C. A. Piek en C. A. Vierkant-v. d. Pot, A'dam; K. J. Droogleever en C. C. v. Dijk, R'dam; F. de Jong en A. J. C. Brugman, R'dam; B. v. Heel en C. F. Engelhard, Utrecht; R. Korving en W. Valkenburg, Voorburg. Overleden: M. Aafjes-Metz, v., 69 j. Assendelft; KI. Bakker m., 73 j., Marrum; J. C. Hacke m., 53 j., Parijs; H. J. Otten m., 28 j. Doetinchem; P. G. Borchers, m„ 72 j. Hoogezand; P. J. Bee- lenkamp v., 81 j. Overveen; M. Annyas-Lodewijks v., 60 j. Gro ningen; O. Baas m„ 62 j. Gro ningen; J. S. Poelmann-Tromp v., 52 j. Beverwijk; A. W. Schmier m„ 75 j. den Haag; H. E M. v. Nispen tot Pannerden m., Valkenburg. De Burgemeester van Leiden, Hoofd van Distributiekring 340, maakt bekend: a. Uitreiking bonkaarten 2e periode 1942, aardappeikaart N 112 en N 212, groentenkaarten N 412 en nieuwe inlegvellen. In het tijdvak van 4 t/m 22 Januari a.s. zal de uitreiking piaats hebben van bovenstaande bescheiden. Ditmaal moeten zij, die gebo ren zijn na 27 December van de jaren 1921, 1928 of 1938, doch vóór 25 Januari van de jaren 1922, 1929 of 1939 hun inlegvellen ruilen. Deze ruiling dient te geschie den vóór het in ontvangst nemen van de bonkaarten aan het kan toor Steenschuur 21. De beide uitreikkantoren Utrechtsche Veer 3 en Morsch- weg 34 zijn geopend op werkda gen van 912 uur en van 14 16.30 uur (half vijf). Des Zater dags van 912 uur. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar het alge meen persbericht van deze week. b. Terpentijn en lijnolie. Schildersdié wederom in aan merking wenschen te komen voor terpentijn en lijnolie, worden verzocht zich tusschen 4 en 15 Januari a.s. te vervoegen aan het kantoor Steenschuur 21. Zij dienen een bewijs van in schrijving alsmede de loonlijst ten) mede te brengen. ,c. Sluiting Distributiekantoren Op Zaterdag 2 Januari 1943 zullen de plaatselijke Distribu tiekantoren den geheelen dag ge sloten zijn. De Burgemeester voornoemd, A. TEPE. Weth. loco-Burg. Leiden, 31 December 1942. 1466 SLUITING BADHUIS. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst maakt bekend, dat het Gemeentelijk Badhuis aan de v. d. Werffstraat op Zaterdag 2 Januari 1943 gesloten zal zijn. De Directeur van den G. G. en G. D., Dr. M. D. HORST. Leiden, 31 Dec. 1942. 1465 .MACHTIGINGEN OPSLAG AARDAPPELEN. Handelaren in aardappelen kun nen nog tot en met 9 Jgnuari 1943 de van hun klanten ontvangen machtigingen opslagaardappelen bij de plaatselijke distributiedien sten inleveren ter verkrijging van een gezeglde toewijzing voor aard appelen. Zij zijn verplicht deze machtigingen nog tot genoemden datum van hun klanten in ont vangst te nemen. 1449 BEPERKING GEBRUIK VAN VLAKGLAS. Het bewerken of verwerken van: a. tuindersglas. behoudens ten be hoeve van het beglazen van broei kassen, broeiramen e.d. objecten van den tuinbouw; b. van gewa pend glas, behoudens ten behoeve van dakbedekking van gebouwen; c. van vensterglas, blank spiegel glas en alle overige soorten gego ten glas behoudens ten behoeve van het uitwendig beglazen van gebou wen en vervoermiddelen, is verbo den zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbu reau voor bouwmaterialen te Am sterdam. Indien men in zeer nood zakelijke gevallen in aanmerking meent te kunnen komen voor een schriftelijke vergunning om de ge noemde soorten stukglas te bewer ken of te verwerken voor andere doeleinden (fiin hierboven werd toegestaan, wende men zich met een gemotiveerde aanvraag voor tuindersglas: tot het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd, bureau grondstoffen. Lan ge Voorhout 10 's Gravenhage; voor vensterglas blank spiegelglas, gewapend glas en alle overige soor ten gegoten glas a. indien voor doeleinden voor de bouwnijverheid (bijv. voor het beglazen van bin nendeuren en binnenvensters. licht lantaarns e.d.)tot den algemeen gemachtigde voor den wederop bouw en de bouwnijverheid, 's Gra venhage; b voor alle overige doel einden tot de bedrijfsorganisatie (bedrijfsgroep, vakgroep of onder vakgroep). waarbij de vervaardigers der objecten, waaraan of tot welke het glas moet worden bewerkt of verwerkt, zijn aangesloten. In de aanvraag moeten worden vermeld hoeveelheid, soort, maat en dikte van het gewenschte glas. het doel, waartoe het te bewerken of te verwerken glas moet dienen. De be drijfsorganisatie stuurt de aan vraag, indien zij volgens de richt lijnen van het rijksbureau gemoti veerd is, met haar advies naar het rijksbureau voor bouwmaterialen. Aanvragen, welke niet binnen iO dagen zijn beantwoord worden ge acht te zijn afgewezen Bij beslis sing in gunstigen zin .ontvangt de aanvrager een schriftelijke vergun ning. Deze beslissing berust uitslui tend bij het rijksbureau voor bouw materialen. Hoe ook het advies van de bedrijfsorganisatie mocht lui den eerst na ontvangst van de schriftelijke vergunning is men be voegd tot de daarin genoemde be werking en/of verwerking van vlakglas over te gaan. 1455 TERPENTIJN VOOR SCHILDERS. De secretaris-generaal van het Departement van Handel Nijver heid en Scheepvaart maakt be kend. dat de hoeveelheid terpen tijn welke op de door de plaatse lijke distributiediensten uit te rei ken bonnen kan worden betrok ken, van 1 Januari 1943 af is vast gesteld op 0.6 liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn. 1463 TOEWIJZINGEN VOGELZADEN. De toewijzing voor zang-, sier en volierevogels zal met ingang van 1 Januari 1943 gebaseerd zijn op de helft van het aantal ingeschre ven vogels met een maximum van 10 stuks totaal. Per vogel zal wor den toegewezen, voor zangvogels 125 gram, voor parkietachtige (voliere) 125 gram, voor tortels (kooiduiven) 250 gram en voor pa pegaaien 500 gram. Indien naast tortels ook andere vogels worden gehouden, zal steeds in de eerste plaats de verminde ring van toewijzing op tortels worden toegepast. Papegaaien vallen voor- loopig niet onder deze beperking, tenzij het aantal per vogelhouder meer dan 2 stuks bedraagt. In het bovenvermelde maximum van 10 stuks worden de papegaaien wel berekend. z 1464 Voor verzamelingen van vogels, welke door vermeld bureau (sectie bijzondere diergroepen, Prins Hen. drikplein 2 te Apeldoorn) van cul- tureele waarde worden geacht, be staat gelegenheid een bijzondere toewijzing aan te vragen. Pokkers van kanaries en soortgelijke vogels komen hiervoor echter niet in aan merking. Nieuwe inschrijvingen kunnen onder geen voorwaarde worden toegestaan. In geval een detaillist door eva cuatie of anderszins de levering van vogelzaden moet stopzetten, is deze verplicht dit zoo spoedig mo gelijk aan vermeld bureau met opgave van de voorradige hoeveel heden en soorten, te berichten. MANDARIJNEN EN SINAASAPPELEN. In verband met de beschikbaar stelling van mandarijnen en/of si naasappelen op bon „reserve 404" zullen detaillisten in mandarijnen, en sinaasappelen gedurende het tijdvak van 29 December 1942 tot en met 6 Februari 1943 door de plaatselijke verdeelingscommissie van het bedrijfschap voor groen ten en fruit van mandarijnen en sinaasappelen worden voorzien. Zij dienen de van hun klanten ont vangen bonnen „reserve 4-04" ge plakt op opplakvellen vóór 31 Jan. 1943 bij de plaatselijke verdeelings- commissies in te léveren die voor een eventueele herbevoorrading zullen zorg dragen 1450 INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN. Detaillisten kunnen de bonnen „m" der textielkaart da, welke tot en met 31 December 1942 geldig zijn verklaard voor het koopen van scheerzeep, tot en met 6 Januari 1943 bij de grossiers inleveren. Grossiers kunnen deze bonnen el- ken Vrijdag, doch uiterlijk op Vrij dag 8 Januari 1943 bij de plaat selijke distributiedienstën inwisse len tegen toewijzingen. Indien zij geen veelvoud van honderd bon nen kunnen bereiken, dienen zij de bonnen ,.m" aan te vullen met de nieuw aan te wijzen bonnen voor scheerzeep. 1454 Hoofdredacteur: ts \nMenk- oorst. Leiden; plv hoofdredacteur: K Been Lelden. Redactiestaf B W Menknorst. Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland °n Sport, 3 Brouwer Stadsnieuws. Th J Hannema, Omg en Muz.: Verantwoordelijk v. d advertenties: A. Poortman.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3