egistrafie en beschikking motorrijtuigen a Het geheimzinnige schaakstuk EKENDMAKING. De moord op Darlan. TWEEDE BLAD. KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN FEUILLETON. - d c in, 1 a üg !t den commissaris-generaal financiën en economische betreffende de registratie ïotorrijtuigen, aanhangwa- onderdeelen van motorrij en voorraden benzine, mo- en -vetten, alsmede be ide het vervreemden en het doen van motorrijtuigen nhangwagens. (Bekendma- registratie en beschikking rijtuigen), grond van de artikelen 1 an de verordening no. 139- letreffende de registratie en dering van goederen wordt gemaakt: kei 1, Cl) Van motorrij- aanhangwagens, onder van motorrijtuigen als- voorraden benzine, motor- n -vetten moet in den toe- waarin deze verkeeren op ijdstip van het in werking van deze bekendmaking n één week door de eigena- in bezitters aangifte worden n bij den burgemeester van meente, waarin de stand van het motorrijtuig of het aan te geven voorwerp, bevindt. Evenzoo moet van Tijtuigen aangifte worden welke voor het in wer- treden van deze bekendma- zijn omgebouwd" of gede- eerd. De eigenaar en bezitter van motorrijtuig dat na het in I ing treden van deze bekend- g in het bezette Nederland- gebied wordt ingevoerd, van dit voertuig binnen weken na den invoer aan doen bij den burgemeester ie gemeente, waarin dit zich dt. tenzij dit binnen boven- x emden termijn het bezette landsche gebied wederom verlaten, tikel 2. (1) Zonder schrif- toestemming van den be ien rijksinspecteur van het is het verboden: een motorrijtuig, een aan- ^wagen of een onderdeel van motorrijtuig te vervreemden: een motorrijtuig of een aan- >$wagen, indien het voertuig gewone standplaats binnen bezette Nederlandsche gebied t. langer dan vijf dagen bui zijn standplaats te laten; het bezit van een motorrij- of aanhangwagen langer dan maand bij een derde te laten; de transportcapaciteit,, de van aandrijving of 't chas- ran een motorrijtuig of een ïang wagen in aanzienlijke te veranderen of van een irrijtuig of aanhangwagen op anige wijze onderdeelen te 'ij deren, dat de geschiktheid het gebruik van het motorrij- of de aanhangwagen als lanig in aanzienlijke mate it beperkt; zijn bemiddeling te verlee- bij handelingen bedoeld on- 1 tot en met 4; als bemidde- wordt ook beschouwd het liceeren van een advertentie 'en nieuwsblad of tijdschrift. Wie den eigendom van een orrijtuig of aanhangwagen ten 3lge van een executie of door leggen van een conservatoir ag verliest, moet dit terstond den bevoegen rijksinspecteur Ihet verkeer opgeven. De bevoegde rijksinspecteur het verkeer in den zin van de m 1 en 2, is de rijksinspecteur het verkeer, in wiens district x :er de standplaats van het motorrij-^ tuig of den aanhangwagen zictf bevindt, of, wanneer deze plaats niet is vast te stellen, in wiens district zich het motorrijtuig, de aanhangwagen of het onderdeel van een motorrijtuig bevindt: Artikel 3. (1) De eigenaren en bezitters van motorrijtuigen of aanhangwagens, welke door den weermachtsbevelhebber in Neder land te zijner beschikking worden gehouden („sichergestellt sind") mogen slechts met toestemming- van de door den weermachtsbe velhebber in Nederland bepaalde instantie over deze motorrijtuigen of aanhangwagens beschikken, eenige veranderingen hieraan aanbrengen of de standplaats wijzigen. De eigenaren en de be zitters van motorrijtuigen of aan hangwagens, welke door de „Amtsgruppe motorisierung" van den algemeen gemachtigde voor de bewapening in beslag genomen zijn om - te worden aangekocht, mogen alleen met toestemming van de „Amtsgruppe" over deze motorrijtuigen of aanhangwagens beschikken, hieraan eenige veran deringen aanbrengen of de stand plaats wijzigen. De volgens artikel 2 benoodigde toestemming van den bevoegden rijksinspecteur van het verkeer is in deze gevallen niet vereischt. (2) De eigenaren en de bezit ters van de in lid 1 genoemde motorrijtuigen en aanhangwagens zijn verplicht deze in tot het ge bruik geschikten toestand te hou den. Zij dienen terstond aan den eisch tot levering van het mo torrijtuig of aanhangwagen te voldoen. Artikel 4 In deze bekend making worden verstaan onder „motorrijtuigen" 1) Vrachtauto's en bestelauto's met een laadvermogen van ten minste één ton; 2) autobussen; 3) tractors; 4) trekkers; 5) auto's voor een bijzonder doel, zooals bijvoorbeeld tank auto's, ziekenauto's, vracht auto's met lagen laadbak, sleep en kraanwagens, kabelwagens; 6) pérsonenauto's; 7) motorrijwielen met of zon der zijspan; „Aanhangwagens": 1) aanhangwagens van auto bussen; 2) aanhangwagens van vracht auto's met een laadvermogen van ten minste één ton. 3) aanhangwagens van perso nenauto's met een laadvermogen van ten minste één ton. „Onderdeelen van motorrijtui gen": voorwerpen welke in het alge meen bij de volledige uitrusting van een motorrijtuig of aanhang wagen behooren of bestemd zijn of waren om deel uit te maken van een motorrijtuig of aanhang wagen of van de uitrusting van een motorrijtuig of aanhang wagen. Artikel 5 (1) Deze bekend making wordt in de pers afge kondigd. (2) Zij wordt aangehaald als „bekendmaking registratie en be schikking motorrijtuigen". 's-Gravenhage. 30 Dec. 1942. De Commissaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken. De slotbepaling' van de veror dening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden No. 139/1942 betr. de re gistratie en de vordering van goederen voorziet onder art. 28 de volgende strafbepalingen 1) Hij, die opzettelijk: 1. in strijd handelt met een volgens artikel 1 gegeven bevel of 2. een op hem overeenkomstig artikelen 6, lid 2 of 8, lid 4, 2de volzin, rustende verplichting niet niet tijdig of niet behoorlijk na komt, dan wel 3. aan een op hem overeen komstig artikel 27 rustenden plicht tot het geven van inlich tingen niet, niet tijdig of niet behoorlijk nakomt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van ten hoogste hon derdduizend gulden of met een dezer straffen. 2) Poging is strafbaar. 3) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste vijf- lig duizend gulden. 4) Naast de straf kunnen de goederen, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, ook wanneer zij den dader niet toe- behooren, worden verbeurd ver klaard. Kan geen bepaalde per soon worden vervolgd of veroor deeld, dan kan de verbeurdver klaring afzonderlijk worden be volen. 5) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en economische zaken). Deze klacht kan worden inge trokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. 6) De bij de leden 1, 2 en 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der verorde ning no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt in gevolge de bekendmaking no. 72/1942. De voor de aanmelding van motorrijtuigen bestemde formu lieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke politie-autoriteiten alwaar de ingevulde vragenlijsten ook moeten worden afgeleverd. a rTIUSSCHEN de Vereenigde w*' I Staten en Engeland zijn 1 -L den laatsten tijd mee- ningsgeschillen gegroeid, welke groote afmetingen hebben aan genomen en voor de Britsche politici verre van prettig zijn te noemen. Meer en meer demon streert de Vereenigde Staten zijn imperialistische streven en mengt zich officieel in zaken, waarvan men vermoedde, dat zij slechts ter beoordeeling van het Brit sche Rijk waren. Dit bleek ook a: aanstonds in de kwestie Britsch-Indië, waar Roosevelt een specialen afgezant heenzond daarna inzake Australië, welks regeering buiten Londen om rechtstreeks met Washington ging onderhandelen. Maar na November zijn de meeningsver- schillen tusschen beide landen zeer sterk toegenomen. En dit heeft zich duidelijk gedemon streerd in de kwestie Darlan-De Gaulle. Darlan, die Frankrijk heeft verraden, ontving den steun van Roosevelt, terwijl officieele kringen in Londen niets met Darlan uitstaande wilden heb ben en hun hope op De Gaulle gevestigd hadden, welke laatste ook reeds tegen de aanwezigheid van Darlan begon te protestee ren. In ieder geval vormde de aanwezigheid van Darlan een steen des aanstoots voor de Brit sche politici, hetwelk in de toe komst tot ernstige verwikkelin gen aanleiding zou hebben kun nen geven. Dit werd in Londen ook ingezien en daarom bestond er slechts één mogelijkheid en dat was de verwijdering van den admiraal. Zooals reeds vaker in het verleden en ook in de afge- loopen oorlogsjaren is voorgeko- men, heeft de Britsche Secret Service de hand in deze zaak ge had en den moord van Darlan op zijn geweten. En dit laatste is ook duidelijk af te leiden uit de vele berichten, welke zoowel uit Noord-Afrika als uit Londen en Washington komen. Noch van Engelsche, nóch van Amerikaan- sche zijde wordt eenig licht ver schaft over de identiteit van den dader alsmede over de beweeg redenen en het feit, dat de da der zonder vorm van proces is terechtgsteld. Met het verdwijnen van Darlan is het conflict tusschen Engeland en de Vereenigde Staten geens zins opgelost. De politieke tegen strijdigheden zijn blijven voort bestaan. Ook thans kan men ver wachten, dat Giraud, Darlan's opvolger, zal worden uitgespeeld. En hieruit kan natuurlijk direct geconcludeerd worden, dat Gi raud het met de Engelschen niet gemakkelijk zal krijgen en ook hij op een zekeren dag de kans loopt door een Britschen kogel te vallen. Het verwijderen van Darlan heeft de tegenstrijdigheden niet uit den weg geruimd. De impe- rialistische politiek van Amerika is nog steeds pen doorn in het oog van Engeland, dat hierdoor reeds openlijk erkent den oorlog verloren te hebben en aan den leiband van Roosevelt te loopen. Opmerkelijk in dat verband is de uitspraak van den Zuid-Afri- kaanschen minister president Smuts, die dezer dagen zeide, dat na den oorlog een regionale her groepeering der koloniën onder Amerikaansche controle noodza kelijk was. bank te Rotterdam den 30-jarigen B. N. te Scheveningen, vroeger di recteur der N.V. chemicaliënhandel import en exportmaatschappij te Rotterdam, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met af trek der preventieve hechtenis. De 26-jarige J. B. te Katwijk aan Zee, gewezen boekhouder van ge noemde N.V.. die terecht heeft ge staan wegens hetzelfde misdrijf, werd veroordeeld tot een gevange- nistraf van een jaar. eveneens met aftrek der preventieve hechtenis. libor de Maclnila De Hon- g.iarscne cellist Ti'oor de Machula zal, onder auspiciën van den Leid- schen Kunstkring „Voor Allen" op Zondagmiddag 3 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal een cello-mati nee geven, waarop hij werken van Handel, Bach. Brahms. Schubert, Sibelius, Palrrigren en 'Erdélyi ten gehoore zal brengen. De pianist Hans Schouwman zal zijn medewerking verleenen. De economische rechter straft Voor twee maanden was P. v.d. Voort te Voorhout door de Sier- teeltcentrale als lid geschorst in 1 verband met een overtreding, het geen beteekende, dat hij geen I bloembollen mocht kweeken. Hij deed dat toch, en op de zitting van den economischen rechter bleek nu dat reeds vijfmaal de tuchtrechter er aan te pas was gekomen. Daarom vorderde de of- j ficier nu drie weken gevangenis straf. De rechter veroordeelde tot een week gevangenisstraf. In strijd met de voorgeschreven bepalingen, verhandelde J. C. van Reisen te Sassenheim 200.000 kilo peen. Nu bleek uit het verhoor dat de zaak later met de betrokken instanties wel in orde was gekomen. De rech ter sprak verdachte vrij. Toen het met de aardappelen niet te ruim gesteld was, had B. Bedeker te Oegstgeest elders aardappelen ge haald. Doch tijdens het vervoer van 25 kilo werd hij aangehouden. De officier wilde in dit geval met een geldboete van f. 25 subs 10 dagen volstaan, de rechter legde f 10 sutys 5 dagen op. De verduisteringen bij de- N.V. Habraken Wegens verduistering in dienstbetrekking heeft de recht- De Kerstman aan het llmenmeer. De colonne der Kerstmannen tijdens den rit naar de bunkers in het gebied ten Zuidoosten van het llmenmeer PK v. d. Becke-PBZ-R-P ra door FRANZ WENDELMUTH. :autoriseerde Nederlandsche be werking door B. L. VENZELAAR. opyright bij Eden-Verlag Berlin) (56 wee gasten meer aan tafel, ar had ze niet op gerekend en arom haastte ze zich, de voor leidingen voor den maaltijd 'der uit te strekken. Maar ordat ze heenging, fluisterde haar man nog vlug 't nieuw- in van het bezoek, dat ze n middag van Yen Fung Tsee gehad. Ze liet hem den brief ai, dien de Chinees van com- fisaris Peeters had meegebracht zei nog, dat ze hem had uit- loodigd, te komen eten. Daar op verdween ze uit de kamer en liet haar man verbluft en rade loos achter. „Drommels", mompelde hij, terwijl hfj den brief in zijn han den om en om draaide, en zich tegelijk in een stoel liet vallen, „nu wordt de zaak nog mooier". Daarbij keek hij beide andere mannen beurtelings aan en ver volgde: „Tijdens mijn afwezig heid is er een Chinees hier ge weest, die mij in verband met de zaak van het geheimzinnige schaakstuk wilde spreken." „Een Chinees?" herhaalde van Stolberg hoofdschuddend. „Ja, hij komt vanavond te rug en blijft hier eten. Mijn vrouw heeft hem uitgenoodigd." De rechercheur spitste zijn lip pen en liet een zacht gefluit hooren. „Een Chinees?"mompelde hij verbaasd. „Wat heeft die met het geval te maken?" Treslong schokschouderde. „Ik weet het niet, maar als we dezen brief hebben gelezen, zal het ons wel duidelijker worden." Hij haalde het papier uit de enveloppe en begon te lezen. Zijn oogen werden groot van verba zing en hij sloeg met zijn vuist op de tafel. „Hij komt van den Amsterdamschen hoofdcommis saris persoonlijk." „De Chinees?" „Ja, de Chinees! Hij heet Yen Fung Tsee of zooiets. De duivel mag weten, hoe men dat uit spreekt." „Mag ik den brief eens zien?" vroeg Van Stolberg geïnteres seerd. „Natuurlijk!" De rechercheur las: Den Heer Treslong, Veld wachter in Den Burg op Texel. Verzoeke brenger van dezen brief, Yen Fung Tsee, die door mij persoonlijk met een zeer be langrijke opdracht gezonden wordt, in alles te willen onder steunen en te helpen en zijn wenschen voor zoover het in uw vermogen ligt, onvoorwaardelijk te vervullen. Amsterdam, 27 Juli 1940. PEETERS, Hoofdcommissaris van Politie. Van Stolberg draaide den brief naar alle kanten èn ging er ten slotte mee naar het venster, waar hij het stempel met een loupe onderzocht. Nu en dan mompel de hij iets onverstaanbaars en gaf dan eindelijk het papier aan Treslong terug. „Wat denkt u ervan?" vroeg de veldwachter. De rechercheur haalde zijn schouders op. „Het stempel schijnt echt te zijn, maar de vervalschers wor den steeds geraffineerder. Ik kan mij niet indenken, dat Peeters zoo dwaas is, een Chinees met een gewichtige opdracht hier heen te zenden." „Ik ook niet!" bevestigde de veldwachter, „maar wat kunnen we er aan doen?" „Als ik je een raad mag geven, 'doe dan het volgende"stelda Van Stolberg voor: „Stuur een telegram naar den hoofdcommis saris in Amsterdam en binnen enkele uren weten we, of de zaaK in orde is. (Wordt verdelgd), (Nadruk verboden) .^j

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5