'AA&- :MÊ' pijn' 'l£2r9 hr' |k over Europeesche ralutaproblemen. UIT DE OMSTREKEN LAATSTE BERICHTEN. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT FAMILIEBERICHTEN. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. ONDERLINGE NEDERLANDSCHE OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN. [sminister dr. Funk heeft vragen beantwoord, welke door den hoofdredacteur .Europa Kabel", dr. Kasten- jver de Europeesche valuta- jk werden gesteld. Hierbij larde de minister o.m. het .ide: |alle landen der wereld zien dans als gevolg van de ge- z gestegen oorlogsproductie En de schaarschte aan grond En en voedingsmiddelen lingen optreden tusschen 'eld- en den goederensector ijl het echter aan Duitsch^ gelukt is om een billijke eling der belangrijkste goe- en een stabiele koopkracht .iet geld te verzekeren heeft ontwikkeling in de meeste re landen, vooral daar, waar ide liberale economische wet- ïog min of meer werkzaam .tot een prijs- en loonstij- gevoerd. Dat in Duitschland voor de valuta schadelijke |gen zich niet hebben voor in danken wij behalve aan [ationaal-socialistische disci- vooral aan het bij ons ont- :lde werkzame systeem van leiding in het bedrijfsleven Op de vraag, of deze in Duitsch land genomen maatregelen ook in andere Europeesche staten bruikbaar zijn, verklaarde minis ter Funk: Principieel is deze vraag bevestigend te beantwoor den, doch men moet daarbij ech ter voor oogen houden dat het voor de andere staten niet vol doende is alleen de betreffende Duitsche wetten en verordenin gen na te volgen. Hiervoor moet eerst aan "een tweetal andere voorwaarden zijn voldaan. De eerste voorwaarde is de beschik king over een goed georgani seerd bestuursapparaat. De 2de absolute voorwaarde is de ver trouwensvolle, gedisciplineerde medewerking van het volk bij de doorvoering van de staatscon trole op het bedrijfsleven. Op de vraag of tegenwoordig van een beperking van het aan het geld behoorende kooprecht of ruilrecht kan worden gespro ken, verklaarde de minister o.m. dat de beDerking der aankoop- mogelijkheden in dezen oorlog een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat men tot op ze kere hoogte met recht van een beperking der gebruikswaarde van het geld kan spreken. Op een laatste vraag van dr. Kastenholz of het in het voorne men ligt de geld- en valutapoli- tiek in geheel Europa volgens uniforme beginselen in de toe komst te regelen verklaarde Rijksminister Funk dat een vol gens plannen verloopende vor ming van de Europeesche econo mische betrekkingen ook een daarmede verband houdende geld- en valutapolitiek der af zonderlijke staten veronderstelt. Men kan reeds thans zeggen, dat de komende nieuwe orde noch de economische zelfstan digheid der afzonderlijke staten zal aantasten, noch een herle ving van de goud-automatiek zal brengen. De weg der economie zal aanvankelijk voeren langs een nauwere samenwerking van de Europeesche circulatiebanken. Er van Lenoir, die op de eerste feping was gelegen. Toen hij jichtig de trap opging, hoorde ioor een openstaand venster [fclotsen van het water, dat de achterzijde van het hotel hide. Hij wist, dat boven rcfs in een hoek een stuk ijzer liifnet een touw, zwaar genoeg t et lichaam van Charles Le naar den bodem van de te laten zakken en dan zou .e onbetwiste eigenaar zijn twee millioen francs. It slot van Lenoir's deur ,e even, maar toen père Chal- ïiets hoorde, sloop hij voor- ig verder. Het was stikdonker kamer, maar hij kende de rting op zijn duimpje. Het ht van Charles kon hij niet ■scheiden; hij zag slechts de omtrekken van het ledikant, it den ijzeren knuppel in de en de kleine eleqtrische zak- mrn in de andere hand. sloop ot achter het hoofdeinde van ied. a goed gerichte slag terzijde i het hoofd zou er een 51-iel aan maken. Dan het touw het gewicht om het leven - lichaam en de Seine zou tot te rustplaats van Charles ilr dienen. straalde een felle lichtschijn de witte lakens en de knuppel gereed voor den slag, maar er kwam het niet. want het bescheen slechts het be- le hoofd van Charles Lenoir, terzijde uit het ledikant hing. was dood, dat zag père Chal- met één oogopslag: neerge en op dezelfde wijze, als hij had willen doen. s door een bliksemstraal ge- 'en bleef hij staan, langer, hij zelf wist, totdat een helsch 'ai hem deed opschrikken, "men en bevelen weerklonken 'oordat père. Challon wist. wat ebeurde, zag hij de loopen van revolvers op zijn onschuldig d gericht. specteur Jordy grinnikte als overwinnaar. ,P heeterdaad betrapt, père don," zei hij sarcastisch.,, Pro maar niet naar uitvluchten peken; de omstandigheden zijn 'tuigend genoeg'. Jammer voor Je bent een van de weinige adigers zonder alibi en dat e wel eens leelijk kunnen op- cen." >'e Challon hoorde ternauwer- d de woorden. Hij was niet in t antwoord te geven en hij fitte zich niet. toen hij geboeid u weggevoerd. KATWIJK AAN ZEE Teraar debestelling' van den heer L. van Bcelen --- Onder zeer groote be langstelling werd teraardebesteld het stoffijlijk overschot van den heer L. van Beelen. In den rouw stoet liepen mee de vier Herv. pre dikanten ds. R. P. A. Rutgers, ds. P Pras, ds. C. A. van Harten, ds. B. van Ginkel. leden van den ker- keraad en de kerkvoogdij, het be stuur der Visschersver. .Draagt elkanders lasten", waarvan de over ledene jarenlang voorzitter was. De baar werd gedragen door leden van deze vereeniging. Binnenshuis had ds. Rutgers een rouwdienst geleid. Aan de ge opende groeve sprak ds. van Har ten. Deze man, aldus spr. heeft veel beteekend voor onze gemeente. Hij was een zeer actief ouderling, jarenlang heeft hij gevlerkt aan de Zondagsschool, voor de zieken is hij eveneens v; o - - weest 'als voorzitter van de kerk- telefoonvereeniging. Op verzoek van de familie werd gezongen het 13de en laatste vers van Ps. 22. De heer B. Vis dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling. N OORD WIJ K AAN ZEE On der groote belangstelling heeft het Chr. Gem. Koor „Zingt den Heer" directeur, de heer Joh. Admiraal, het Kerk Oratorium (naar de be schrijving van Lukas) van Hein-, rich Barth op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd op 2den Kerst dagmiddag in de Ger. Kerk alhier. Ais sqlisten, voor wie lof dient uitgesproken, traden op de dames Catharine Smink (sopraan), Belia Kevzer (alt) en de heeren C. J. Verloop (tenor) en Henri Welbo- ren (bas). De begeleiding werd door een strijkorkest met piano voortref felijk verzorgd. Het openings- en slotwoord werd door ds. Bouma gesproken. Ongeveer een jaar later vielen er schoten in een hotel te Ma drid. Een lichaam wankelde, viel en bleef roerloos op den grond liggen. Het was Antonio la Man- cha. Een schot had hem doodelijk getroffen en in zijn laatste oogen- blikken bekende hij den roof moord op Charles L,enoir te heb ben gepleegd, maar toen het on- omstootelijk was komen vast te staan, dat père Challon, ondanks de omstandigheid, dat hij op heeterdaad was betrapt, den moord niet had gepleegd, toen had een salvo uit een half dozijn geweerloopen reeds vijf maanden geleden een einde aan zijn leven gemaakt. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) BINNENLAND Inbraak in sigarenmagazijn op gehelderd. - De Haagsche politie heeft een op 18 December j.l. in in een sigarenmagazijn aan de Keizerstraat te Schever.ingen gepleegde inbraak tot ophelde ring' gebracht. Vermist waren 30.000 sigaretten, waarvan thans een deel nog opgespoord is. Aangehouden zijn in verband met deze inbraak de 19-jarige los-werkman C. J„ de 20-jarige vischkoopman N. V. en de 19- jarige los-werkman Z. P. Eerst genoemde, die met de situatie in het sigarenmagazijn op de hoog te was, had inlichtingen ver strekt aan N. V. en aan den 20- jarigen los-werkman L. K„ die samen de inbraak hadden ge pleegd en den buit voor f. 1750 aan den 25-jarigen timmerman J. K. hadden verkocht. De helft van dit bedrag was bij N. V. in den .tuin ingegraven, waaruit dat geld inmiddels is opgedolven. Verder is f. 1090 in beslag geno men bij den koopman J. K., die met doorverkoopen van deze „zwarte" sigaretten dat bedrag had verzameld. Voorts bleek, dat Z. P. van de inbrekers f50 had ontvangen omdat hij tijdens de inbraak op den uitkijk had ge staan. De los-werkman L. K. is nog voortvluchtig. BUITENLAND Fransch Somaliland Het agentsfchap Ofi heeft gisteravond een bericht uitgegeven over de ggbeurtenissen in Fransch Somali land, dat in hoofdzaak overeen komt met de reeds gepubliceerde berichten. Het Ofi-bericht luidt: De Engelsch-Gaullistische troe pen, die den 26sten December het, gebied van de kust van Somali-" land aangevallen en Tsjebele be reikt hadden, hebben hun op- marsch voortgezet. Het moeder land staat op het oogenblik niet meer in verbinding met deze ko lonie. Uit Britsche bron wordt medegedeeld, dat de Engelsch Gaullistische troepen Dzji'ooeti bereikt en de stad bezet hebben. Door de Engelsche autoriteiten zou een gouverneur benoemd zijn. Dakar Volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst heeft de zender van Marokko gis teravond medegedeeld, dat een tweede Amerikaansche delegatie in Dakar is aangekomen. (D.N.B.) Engelsche aanval op West- Duitschland. - Enkele .Britsche bommenwerpers hebben gister avond stoorvluchten zonder mi litaire beteekenis naar West- Duitschland ondernomen. Hier en daar uitgeworpen brisant bommen veroorzaakten slechts geringe schade aan huizen. Twee zoons van ex-keizerin Zila in het Amerikaansche leger Naar uit New-York wordt ge meld. zullen de beide zoons van de ex-keizerin van Oostenrijk Zita de aartshertogen Felix en Karl, morgen als vrijwilligers dienst nemen in het Amerikaansche leger. De voormalige troonopvol ger, aartshertog Otto, heeft dezen stap goedgekeurd. (Interinf). Peyrouton naar Noord-Afrika - De voormalige Fransche ambas sadeur te Buenos Aires. Marcel Peyrouton, is j.l. Dinsdag naar Rio de Janeiro vertrokken. Ver moedelijk zal hij in de komende dagen zijn reis naar Noord- Afrika voortzetten. Amerikaan sche kringen te Rio de Janeiro meenen te weten, dat Peyrouton reeds aan Darlan zijn diensten had aar-^boden. (Interinf). Japanners lichten drijvend dok Het groote drijvende dok, dat zware kruisers tot 10.000 ton kan opnemen en door de Amerikanen kort voor het uitbreken van den oorlog naar de Philippijnsche ha ven Hariveles gebracht en daar tot zinken gebracht is, is thans gelicht. Na voltooiing der repara tie zal het dok in dienst van de. Japansche marine gesteld worden. (D.N.B.) Abdy van Averbode door brand verwoest. Gisteren is de ten aeele reeds in de 12e eeuw ge bouwde abdij van Averbode in Belgisch Brabant door brand ge teisterd, die veroorzaakt moet zijn door vonken uit een ouden schoorsteen. Hoewel de brand weer van de geheele omgeving spoedig ter plaatse was, sloegen de vlamhien op de geheele abdij over, die met uitzondering van de kerk en de drukkerij in de asch werd gelegd. O.a. werd de zeer kostbare bibliotheek vernie tigd. De schade is zeer aanzien lek. In zijn weermachtbericht van heden maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In het woestijngebied van Zui delijk Lybië werden opnieuw ge voelige verliezen toegebracht aoor sterke escadrilles van onze luchtmacht aan de vijandelijke colonnes, die de voorafgaande dagen zijn aangevallen. In het gebied van Tunis du ren de gevechten voort. De troe pen van de as vernietigden ne gen pantserwagens en maakten een vijftigtal krijgsgevangenen. Onze formaties gevechtsvliegtui- 1 gen deden aanvallen op knoop- punten van wegen en op achter- [Ei waartsche centra. Een vijande- lijk vliegtuig werd door het vuur der Duitsche infanterie neerge schoten. Vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden herhaalde malen Soesa in Tunesië. Hierbij werd schade veroorzaakt en werden talrijke slachtoffers gemaakt on der de burgerbevolking. voor U en de Uwenl^ Dekt U tegen de geldelijke gevolgen van een persoonlijk ongeval door het oorlogsgeweld bij de „Onderlinge Neder-- landscheVoorschothef fing vanaf f. 4.- per half jaar. Kantoor Amsterdam Keixersgr. 399 Tel. 30315 Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. IVIaak reeds NU een ruim oe- drag over aan Winterhulp. Giro 5553. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Kock-v. Haaften z„ Gouda; Teenstra-Haack z„ Am sterdam; Meijer-Hoffmann z., A'riam; Mannaerts-Berends, d., Voorburg; Berger-Estié d., Am sterdam; Rutgers van Rozenburg -Leopold d... Zeist;- v. d. Blink - Blomberg *d„ Eindhoven; Mer- kelbach-Thomes d., A'dam; Pos- thuma-Moll z,, Overveen; Wee- tink-v. Tongeren, 2 d., Nijme gen; v. Deursen-Michielsen, d„ R'dam; Vintges-Wesseling z., Haarlem; ten Doesschate-v. Ree z., Antwerpen. .Ondertrouwd: C. Sliphorst en H. v. Saltbommel, den Haag; J. G. v. Alphen en H. C. Segaar, den Haag. Gehuwd: B. v. Heel en C. F. Engelhard, Utrecht; A. L. S. P. Stallaert en Y. E. M. v. Keme- nade, A'dam Overleden: J. M. B. Schend- sl.ok v., 78 j., A'dam; J. H. Na- dort in., 54 j. A'dam; H. Visser, 111. 77 j.'den Haag; N. W. Tram per m., 52 j. A'dam; G. J. J. de Jongh m., 43 j. den Haag; J M. A Bicker Caarten m, 56 j. Rot terdam; P. F. Mulder-Passe- rnier v., 72 j. R'dam; H. H. Tim mermans m. 70 j., Gouda; C. A. H. M. Wille m„ 58 j. A'dam. VERKOOP VISCHKOEKEN. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat op Donderdag 31 Decerpber a.s. van 912 uur, door de door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken ge steunde werkloozen, die over de loopende week steun hebben ont vangen, gebakken vischkoeken kunnen worden gekocht a 5 cent per stuk. De verkoop vindt plaats in het gebouw Levendaal no. 1 tegen inlevering van den gelen contra-bon. Pakpapier dient te worden medegebracht. 1347 A. TEPE Weth. loco-Burgemeester. VERKOOP VISCHKOEKEN. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat op Donderdag 31 December a.s. van 8 3/4 tot 12 uur door de door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon on dersteunden, gebakken vischkoe ken kunnen worden gekocht a 5 cent per stuk. De verkoop vindt plaats in het wachtlokaal achter het schoolgebouw en wel voor degenen, die niet in het bezit zijn van een legitimatiebewijs van 8 3/49 1/4 uur, die in Ipet bezit zijn van oranje legitimatiebewij zen van 91/4—10 uur en voor degenen, die in het bezit zijn van witte legitimatiebewijzen van 10% tot 12 uur. Pakpapier dient te worden me degebracht. 1343 A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Ast A MOLEST VERZEKERING MIJ. Gev. Ie Sneek. SLUITING BuKtAUX, UIT SLUITEND GEVESTIGD IN HET STADHUIS OP ZATERDAG 2 JANUARI 1943. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de bureaux van de Gemeente- Secretarie, van den Gemeente- Ontvanger en van den Dienst der Gemeentewerken op Zaterdag 2 Januari 1943 gesloten zullen zijn. Het bureau van den Burgerlij ken Stand zal op dien dag ge opend zijn van 10 tot 12 uur voor het doen van aangifte betref fende geboorte. overlijden of huwelijk. 1349 A. TEPE, Weth. lo-Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. HAND- EN ZAKLANTAAKNBATTERIJEN. Voor hen. die in aanmerking mee nen te kunnen komen voor hand- en. zakiantaarnbatterijen, is de ter mijn, binnen welken zij zich bij een kleinhandelaar kunnen doen in schrijven van I Januari a.s. ver lengd tot 7 Januari 1943. 1345 De datum, voor welken de klein- handelai'en de door hen ontvan gen Inschrijvingsformulieren moe ten inzenden aan het bureau voor de metalen verwerkende industrie, Riouwstraat 182 's-Gravenhage. is vastgesteld op 12 Januari a.s. levering van blauw.maan- zaadkaf voor morphinebereiding. Naar aanleiding van de in de eerste dagen van October gepubli ceerde officieele mededeeling, waar bij aan de telers van blauwmaan- zaadkaf in diverse provincies van ons land werd verzocht om hun blauwmaanzaadkaf voor medische doeleinden te koop aan te bieden aan commissionnairs van den heer P Blaauboer te Kolhorn. deelt het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder mede, dat op inzameling van dit kaf niet langer prijs wordt gesteld. Dientengevolge is bewa ring van het gedorschte product niet langer nocdig en bestaat er geen enkel bezwaar meer tegen, dat telers dit product in eigen bedrnf naar eigen helieven gebrui ken - f346 SiKUPKlKibLlAO- rayonneer1ng. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid- Holland maakt bekend, dat de te lers van stroogewassen in de ge meente Goudswaard, met Ingang van 1 Januari 1943 verplicht zijn hun stroo af te leveren aan den landhandelaar Jac. Boekee, Zuid zijde B. 3 te Zuid Beyerland. 'Onder het verplicht te leveren kwantum valt niet de hoeveelheid stroo, die zij uit eigen oogst toege wezen hebben gekregen en ook niet datgene, waarvoor zij van de Pro vinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten toestemming hebben gekregen om het te verhan delen van boer tot boer. De betaling van het afgenomen stroo moet geschieden tegen over gave van een kwitantie van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder te 'sGravenhage. Zoo noodig kan de teler van den landhandelaar vooruitbetaling eischen. 1282 Hoofdredacteur: B. viMenk- aorst. Leiden; plv hoofdredacteur: K Been Lelden. Redactiestaf B. W. Menknorst, Buitenland en Tooneel; K Been, Binnenland "n Sport; 3. Brouwer. Stadsnieuws; Th J. Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk v. d. advertenties: A Poortman.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3