Jw%|rS*s' MENDING BINNENLAND Meisjes, die de gemeenschap dienen. Het front van de Groote Syrte. STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ONS KORT VERHA Misdadiger zonder a DE OPLEIDING BIJ DEN A.D.M. Aan den Rijksstraatweg tus- Bchen Driebergen en Doorn, tien minuten gaans van laatstgenoemd dorp af, staat een bescheiden landhuis, dat den naam ..Merwe- hoeve" draagt. Daarin zetelt de staf van den arbeidsdienst voor meisjes kortweg A.D.M. die onlangs bij advertentie aan jonge vrouwen de gelegenheid bood om als leidster in opleiding te wor den genomen. Aan een redacteur van het A.N.P. vertelde de waarnemend algemeen leidster van den A.D.M., mej. A. C. W. Huigen, die de functie van de per 1 December jl. wegens huwelijk uit den ar beidsdienst getreden stafleidster doctoranda J. T. Hylkema ver vult, dat het toenemende aantal aanmeldingen voor dienstneming- in den A.D.M.uitbreiding van het kader noodig maakt en om daarin op vrij korten termijn te helpen voorzien, is de aangekon digde opleiding ingesteld. U moet deze als een noodmaatregel be schouwen zeide zij, want de ge wone kaderopleiding, die aan de leidstersschool te Wassenaar aan onze daarvoor in aanmerking ge komen eigen meisjes pleegt te worden gegeven, blijft was ze is. Deze normale kaderopleiding is bestemd voor meisjes, die een half jaar in den arbeidsdienst hebben doorgebracht en geschikt worden bevonden om naar Was senaar te gaan, duurt trouwens vier maanden en deze speciale verkorte opleiding voor meisjes boven de 22 jaar zal in ca. 214 maand dienen te worden vol- bacht. Deze spoedopleiding zal worden gegeven in Doorn, namelijk in het meisjeskamp ,JBerkenheuvel", waarvan de 52 arbeidsmeisjes dan tijdelijk over andere kampen wor den verdeeld. De schoolleidster van Wassenaar, arbeidsleidster C. M. Wildschut, komt als hoofd van het opleidingskamp naar Doorn, terwijl haar taak te Wassenaar zoolang aan een waarnemend schoolleidster zal worden toever trouwd. Zijn er al veel aanmeldingen voor dien spoedcursus binnenge komen? Honderden brieven hebben we al ontvangen, maar daar zijn er intusschen reeds veel „op schrift" van afgevallen wegens onge schiktheid om een of andere re den. De overige geven web aan leiding tot persoonlijke kennisma king en daaruit zal een nadere keuze moeten worden gedaan, want het aantal plaatsen is be perkt tot 40 a 50. We hopen half Januari met deze opleiding te kunnen beginnen, waarbij er re kening mee moet worden gehou den, dat aan de plaatsing nog een medische keuring van de candidaten vooraf dient te gaan. Het leidstersaantal bedraagt momenteel ongeveer 75 leden, ter wijl de A.D.M.thans in het geheel een sterkte van circa 500 meisjes heeft. Zijn deze meisjes allemaal in Vaste gebouwen ondergebracht? V Inderdaad en wel in elf kampen. Het ligt echter in de bedoeling dit aantal in den loop van 1943 tot twintig uit te breiden. De jong ste kampen zijn die te Dieren en te Boxtel, welke beide half No vember jl. zijn geopend. De ove rige negen kampen zijn geves tigd te Lochem, Diepenheim, Doorn, Maarssen, Hilversum, Goir IS zekir: LUYCKS' MOSTERD tmookf Uw moof^ fi|d bef er! Nog vol doende Ie ver boor; mifs gebruikte pot er» deksel wordt moelevefd. le, Leu. Baexem en Maartensdijk. In Januari komen er wederom twee kampen by en in het voor jaar zullen nog vier kampen in gebruik worden genomen. Deze uitbreiding van het aantal meis jeskampen is noodig, want er lig gen alweer bijna 300 aanmeldin gen voor een vrijwillige vet bin tenis van een half jaar bij den A.D.M. te wachten, waarvoor we al tot April zijn volgeboekt. Half April is er weer een nieu we lichting te wachten, die dan tot half October blijft. Practisch bedraagt de diensttijd 5% maand, daar er steeds twee weken noodig zijn om het kamp voor de vol gende lichtingen in orde te bren gen. Verder zijn er tusschenlichtin- gen, die van begin Januari tot eind Juli loopen. Het vervaardigen van films Het departement van volksvoor lichting en kunsten vestigt de aandacht van belanghebbenden op het besluit van den secretaris generaal van genoemd departe ment betreffende het vervaardigen van films, zooals afgekondigd in de Nederlandsche staatscourant van 14 December 1942. Daarin wordt op de eerste plaats het vestigen, overdragen of uitbreiden van een bedrijf, waarin films worden opgenomen, samen gesteld of op andere wijze voor de vertooning geschikt gemaakt, on derworpen aan de vooraf go ande vergunning van den secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Voorts is eveneens voor het ge heel of gedeeltelijk opnemen, sa menstellen of op andere wijze voor de vertooning geschikt maken van een film de vergunning van den secretaris-generaal vereischt. Deze beide bepalingen zijn ech ter niet van toepassing op films, die uitsluitend voor de onderwijs doeleinden vervaardigd worden en op door particulieren vervaardigde films, uitsluitend bestemd voor vertooning in een huiselijken kring van ten hoogste 20 personen. Op overtredingen van dit be sluit. dat 12 December 1942 in werking trad, zijn verschillende straffen gesteld. Zaklantaarnbatterijen ook voor tandartsen Uit informaties te bevoegder plaatse door de sectie tandartsen van het medisch front is gebleken, dat bij de distributie van zaklantaarnbatterijen deze ook voor tandartsen beschikbaar gesteld worden. Voor de tandart sen gelden hiervoor dezelfde rege len als voor de andere genoemde categorieën Reparatiebedrijven niet gesloten De chef van de afdeeling ver voerwezen van het depart, van waterstaat maakt bekend, dat re paratiebedrijven, welke werkzaam zijn ten behoeve van het wegver keer, ongeacht of dit voor Neder landsche of voor Duitsche instan ties geschiedt, niet gesloten mogen zijn. Koop en verkoop van vuurvast puin De dispensatie van het verbod om vuurvast puin te koo- pen, voorhanden of in voorraad te houden, te gebruiken, verbruiken, bewerken, verwerken, te koop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke ver gunning, verleend door of namens den directeur van de sectie kera mische industrie van het rijks bureau voor verwerkende indus trieën is ingetrokken. Het verbod geldt, blijkens de staatscourant van 28 December j.l., waaraan deze mededeeling is ontleend, thans ook voor niet bij deze sectie ingeschreven ondernemingen. De schriftelijke vergunningen moeten worden aangevraagd bij het bu reau voor de keramische industrie, Juliana van Stolberglaan 29 te 's Gravenhage. NIEUWE WIJZE VAN INWIS SELING DER LUISTERVER GUNNINGEN Verdeeling over meer maanden van het jaar - Gm het publiek ter wille te zijn en een vlottere controle mogelijk te maken heeft P.T.T. besloten de omwisseling der luistervergun ningen over 10 maanden van het jaar te verdeelen: in Januari 1943 de letters A en B; in Febr. C en D; in Maart E, F en G; in April H, I en J; in Mei K; in Juni L en M; in Juli N. O. F. Q en R; in September S; in Oc tober T. U en V; in November W, X, Y en Z. De verdere verdeeling dezer letters over bepaalde dagen zal in het begin van elke maand per advertentie worden bekend ge maakt. Het gevolg van deze ver schuiving der inwisseling is. dat In Lybië verloopen de operaties van het Duitsch-Itali- aansch pantserle- ger stelselmatig. Rommel be>veegt zich in de richting van Tripoli en be trekt nieuwe stel lingen volgens een vast omlijnd doel. Het is den Britten niet gelukt een deel der strijd krachten van Rom mei af te snijden. HOOFDWEG KARAVAANWEG - 0 50 100 ARÖ t i El Aghaila PHiLOENORUM km [42 740 I j1,Brrresjedia èSokna f Triomf poort) Birocadia Birrissam i-'J'fa fj- I I I Nfarada :sm: V] do< .Eui jvei Kaart van Pelt Handelsregister K. v. K. - Nieu we inschrijvingen: „Trudykunst" Papengracht 11, Leiden. Agen tuur- en commissiehandel, luxe artikelen. Eigenaar: Chr. Th. E. van Eyken, Leiden. Firma Klaas van der Kwaak en Zonen. (Beperkende Bepalin gen). Rijnsburgerweg 44, Oegst- geest. Exploitatie tuinderij en groothandel in groenten. Ven- nooten: K. van der Kwaak, S. van der Kwaak en Th. P. van der Kwaak, Oegstgeest. Fa. J. Krayesteijn, Kaas, Zui velproducten en Vleeschwaren. Dr. de Bruinestraat 22, Leider dorp. Tusschenpersoon in kaas, zuivelprod. en vleeschwaren. Eigenaar: J. Krayensteijn, Lei derdorp. L. Hasséfras Jz. (Beperkende Bepalingen). Dorp D. 3, Hazers- woude. Boomkweekersbedrijf Vennooten: L. Hasséfras en J. J. Hasséfras, Hazerswoude. Aan J. J. Hasséfras is handlichting ver leend. Firma L. Ammerlaan en Zoon. (Bep. Bep.) Hoofdstraat 171, Sassenheim. Detailh. in galante rieën, lederwaren, luxe- en rel. artikelen. Venn.: L. Ammerlaan en J. L. Ammerlaan, Sassenheim Opheffing: John. Telkamp N. V. in oprichting, in 'liquidatie. Weeresteinstraat 112, Hillegom. Vereff.: G. Meijer Kzn., Uitgeest. Wijzigingen: N.V. Vereenigde Nederlandsche Apotheken. Hoofd zaak Leiden. Elandstraat 2, Den Haag. Nieuwe Beheerder fil. Katwijk: A. Munnikes, Katwijk aan Zee. L. Ammerlaan, Hoofdstraat 171 Sassenheim. Sigarenwinkel; ga lanterieën, lederwaren, luxe en religieuze artikelen, De detailh. in galanterieën, lederwaren, luxe en rel. artikelen is omgezet in een vennootschap onder firma. Fa. J. P. J. Verhoeven en Zoon, H. Geestweg 42, Noordwijk-Bin- nen, bodedienst Noordwijk-Rijns- burg-Oegstgeest-Leiden. Nieuwe Vennoot: G. M. van der Kant, Noordwijk-Binnen. Van Tilburg's Bouwbedrijf N.V-., Quarles v. Uffordstr. 60, Noord- wijk. De zaak is dd. 17 Dec. 1942 in liquidatie getreden. Liq.: A. v. Tilburg, Noordwijk. Het bedrijf wordt voortgezet door A. v. Til burg, als eenig eigenaar, onder den naam: Tilburg's Bouwbedrijf. Fa. Gebr. Hasséfras, Voorweg C. 71. Hazerswoude, boomkweekers bedrijf. N. Venn.; G. Hasséfras en J. Hasséfras, Hazerswoude. Aan J. Hasséfras is handlichting ver leend. De bepalingen ten aanzien zij, die later dan in Januari hun nieuwe luistervergunning moeten halen op de oude vergunning moeten voortgaan met het plak ken van zegels tot de maand, waarin zij aan de beurt zijn, en wel op de achterzijde van de luistervergunning in de rubriek „belangrijke mededeelingen" en zoo noodig op de adreszijde in het gedeelte van het vak boven den regel „zich bevindende enz." Om misverstand te voorkomen wordt er op gewezen, dat thans alle houders van een luistergunning deze op een postinrichting (geen postagentschap) moeten inwisse len. dus ook zij, die vorig jaar door middel van de giro hebben betaald. Aangeslotenen op een Rijksradiocentrale vallen buiten deze regeling. der rechten van derden zijn ge wijzigd. K. P. Kleijn, Hoorn 39, Alphen a/d. Rijn, handel in manufactu ren, bedden, dekens, confectie. De zaak is omgezet in een venn. onder firma: Fa. K. P. Kleijn en Zoon (Bep. Bep.). Venn.: K. P. Kleijn en D. Kleijn. Alphen a/d. Rijn. In Den Haag slaagde voor het examen boekhouden M. O. de heer T. W. H. Rotteveel alhier. BO.SKOOl* -Jubilarissen ge- liuldigd In de kweekkas der firma Blaauw en Co. zijn in tegen woordigheid van het geheele per soneel, twee jubilarissen gehuldigd, n.l. de heeren H. Slootjes, kas'oaas en A. Ravensberg werkzaam in de kweelterij, die 'resp. 55 en 50 jaren geleden in dienst traden, bij de firma C. B. van- Nes en Zonen, thans Blaauw en Co. Beide jubilarissen werden dooi den heer H. G. Dekens toegespro ken. Spr. gewaagde onder de aan bieding van geschenken van de trouwe plichtsbetrachting, die bei den steeds betoonden. Ook de ka meraden bleven niet achter, en gaven eveneens blijk van hun beiangsveilmg door het aanbieden van een taart. Na het dankwoord van de jubi larissen volgde een gezellig sa menzijn. HAZERSWOUDE 40-,iarig ju bileum De heer Alb. van'Rys- sel, boomenzoeker bij de firma K. Wezelenburg en Zonen alhier, herdacht den dag waarop hij 40 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. De jubilaris, die 12 December 1887 is geboren, trad dp 27 December 1902 in dienst bij genoemde firma, dus op 15-jarigen leeftijd. Aanvankelijk was hij werk zaam in de boomkweekerij, doch hij werd reeds spoedig boomen zoeker, hetgeen hij totop den huidigen dag is gebleven. Met groote opgewektheid verricht de heer van Ryssel steeds zijn arbeid. NIEl WKOÓP -Op zijn verzoek is aan H. van der Neut met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als doodgraver op de Al- gemeene Begraafplaats alhier. NIEUWYEEN Als ouderling der Ned. Herv. Kerk, is in de va cature ontstaan door het overlij den van den heer G. v.d. Breggen, gekozen de heer D. Verzaal; ter wijl herkozen is als ouderling, de heer Fr. Stichter. Als diaken is herkozen de heer L. Verkerk. Als notabel der Ned. Herv. Kerk is ge kozen de heer J. Verburg, zulks in de vacature van den heer G. v.d. Breggen. TER AAR Uitvoering der Zangvereeniging- - Voor een ge heel bezet kerkgebouw had in de Geref. Kerk de uitvoering plaats van een kerstoratorium. De zang- vereeniging „Looft den Heer" toonde onder leiding van den heer Markx tot goede prestaties in staat te zijn. Ds. Warner en ds. de Stop pelaar van Zevenhuizen voerden het woord. WOU'BRUGGE In de verga dering van stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk te Hoogmade werden, in de vacatures van de periodiek aftr. ouderling, diaken, kerkvoogd en notabelen, herkozen de heeren: L. van Rijn tot ouderling, P. de Rijk tot diaken, T. de Boer tot kerkvoogd en P. Nap en A. Verboon tot notabelen. Als notabel werd gekozen, in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer A. Verstoep, de heer K. de Graaf. are ide alle han ,n c Door B. L. VENZELAAfi Als Charles Lenoir voelde, de grond van Parijs te heet oifji zijn voeten werd, dan had hi „père Challon" altijd een onb zuclitigen beschermer gevond Charles Lenoir wist, dat insj ieTt teur Jordy hem als een btf achterna zat, toen hij er met bedrag van twee millioen fl uit de bank van Fournes et Gii vandoor ging en hij had het een gelukkige omstandigheid danken, dat de gevreesde en hate politiehond zijn spoor bijster geraakt. Maar Charles wist ook, dat dit oogenblik af zijn signalen naar alle deelen der wereld radio was bekend gemaakt; bleef hem dus niet anders dan opnieuw een veilige scli plaats te zoeken in het gast hotel van père Challon. In een gezellig achterkame ontmoette hij pere Challon een vreemdeling, die vertelde, hij wegens moord op een torea had moeten vluchten en dat uit Spanje afkomstig was. naam was Antonio la Mane is Charles vond hem een flii nel iet ni t e ling eld gf elir er onl e 1 ide og tot ge\ vo gen in ati vo ld( lei 11' x ,epi ach loo: klo di 2 imc ,e ie lig kerel, omdat hij het ook met specteur Jordy aan den stok gehad en hij kon smakelijk v| tellen van zijn leven in Zul oost-Afrika, de gevechten metjtw Natalnegers en met de douan die hem zijn gesmokkelde mantjes wilden afnemen, was al laat toen Charles en tonio hun kamers opzochten, m| la Mancha zou reeds vex-der zen, voordat de zon opkw Waarheen, dat wist hij zelf ni Père Challon hield de wacht oi zijn beschei-melingen, zooals moeder waakt over haar kim ren. Hij peinsde bij het uitdi vende vuur van de kachel oi Charles Lenoir en Antonio Mancha. Charles had hem aj verteld over de kraak bij Fcui; et Girard en de verwoede ach! volging door Jordy. Hij had de splinternieuwe biljetten duizend francs laten zien en loofd. dat père Challon er hel derd van zou krijgen, als hij i_ verloop van tijd ongestoord k#16 verdwijnen. 1§' Père Challon vond het aaxxl)Pel' van Charles prijzenswaaiö Honderdduizend francs verdien hij niet iederen dag. maar d| aanblik van al die ritselende krakende papiertjes, die tenslo' toch ook het eigendom van Lenf niet waren, kon hij niet uit geheugen bannen. Telkens zag ze weer, als in een droom en vond, dat het oogenblik, waar Charles Lenoir voorgoed m verdwijnen, eigenlijk maar in gauw komen moest. Met W millioen francs zou hij zijn hoi belangrijk kunnen uitbreiden aan Lenoir was toch niets vi loren. Als inspecteur Joi-dy h' te pakken had gekregen, dan t hij ook een half dozijn blauj boonen in zijn body hebben kregen. Het was angstwekkend stil" het hotel. Alle gasten waren ref' naar bed gegaan, maar père Clï Ion dacht er niet aan, te slapen. De klok tikte rusteli voort en eindelijk sloeg ze W uur. Challon richtte zich langzaai op. ging naar een geheim kast)] in den muur, haalde er een _stv iizer met een looden knop uit1 sloop geruischloos naar de slaap]

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2