ritsch konvooi grootendeels vernietigd Woensdag 30 December 1942 No. 25385 Duitsche eermachtsberïchten 1 Sluiting 2 Januari. ■DRINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen SS en het Legioen. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. DE CONSEQUENTIES. EERSTE BLAD. NIEUWJAARSREDE VAN DEN LEIDER. DE STEM DER S.S. Vermijdt het aanvragen van hooger gas- of stroomrantsoen. VERDUISTEREN: e Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. opperbevel van de Duitsche nacht maakte gisteren be- het gebied van de Terek mis- n plaatselijke aanvallen van Tifilsjewisten. Duitsche en Roe- ische troepen wierpen den d, onmiddellijk tot een tegen- overgaande, uit zijn stel en vernietigden daarbij Iiheidene tanks. sschen Wolga en Don en in ■oote bocht van den Don mis- :n nieuwe vijandelijke aanval- in hevige afweergevechten. sedert verscheidene dagen in- ten vijandelijke groep strijd- hten werd vernietigd. Sedert ecember werden hier, met van de luchtmacht, 65- tanks, ukken geschut, talrijke zware chte infanteriewapens en an-„ oorlogstuig vernietigd of buit- akt en een groot aantal ge- 3 Henen gemaakt. De bloedige ezen van den vijand vormen veelvoud van het aantal ge- te enen. ier^n de afweergevechten in de te bocht van den Don heeft de Italiaansche divisie Julia nder onderscheiden, n Zuid-Oosten van het Ilmen zette de vijand zijn door Ju- artillerievuur en talrijke s gesteunde aanvallen voort, verden onder zware verliezen lagen. 34 bolsjewistische werden stukgeschoten, het hooge Noorden bombar - Ide de luchtmacht belangrijke ations van den Moermansk- J frweg. prl Tunesië werden plaatselijke ea|vallen van vijandelijke verken- formaties afgeslagen. Forma- van de luchtmacht vernietig den talrijke tanks en auto's. Vijf Britsche vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. In een extra-bericht is boven dien meegedeeld: Een van Engeland komend, in Zuidelijke richting varend konvooi is sinds twee dagen door Duitsche duikbooten achtervolgd en in den afgeloopen nacht in herhaalde aanvallen uiteengeslagen. 15 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 85.000 brt. alsmede een torpe dojager en een korvet van-de strijdkrachten, die het konvooi beschermden, werden in den grond geboord. Drie andere sche pen werden getorpedeerd. Over het laatste duikbootsucces, deelt het Duitsche opperbevel nog mede, -dat het krachtig bescherm de konvooi kennelijk naar West- Afrika onderweg was. Reeds se dert 26 December werd het door Duitsche duikbooten gevolgd, doch tengevolge van mist ging het contact tijdelijk verloren. Herhaal delijk werden de duikbooten, toen het contact hersteld was, door tor pedojagers en korvetten aangeval len. Op den avond van den 29sten hadden de duikbooten het konvooi omsingeld en openden zij den aan val. Het konvooi werd vrijwel ge heel vernietigd. De overgebleven schepen trachten op eigen houtje te ontkomen. Steeds grooter tonnagetekort der geallieerden. - Engeland en de Vereenigde Staten bezitten thans samen nog slechts een derde van hun gezamenlijke vooroorlogsche scheepstonnage. Dit wordt vastgesteld in het te Tokio verschijnende economische tijdschrift .Economist". Voor het uitbreken van den oorlog be droeg de tonnage der Ver. Staten Behalve levensmiddelenwinkels, apotheken en brandstoffenzaken zullen op 2 Januari a.s. alle de tailzaken en ambachtsbedrijven gesloten zijn. Hierbij wordt de aandacht er op gevestigd, dat op Zaterdag 2 Januari niet alleen gesloten zullen zijn de bedrijven welke volgens het geldende voorschrift inzake de bedrijfssluiting tus- schen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten moeten zijn, doch ook alle detailzaken en ambachtsbe drijven, behalve die bedrijven en winkels, welke levensmiddelen bereiden of verkoopen alsmede apotheken en brandstoffenzaken Gesloten moeten dus ook zijn warenhuizen en de door waren huizen geëxploiteerde restau rants e.d. alsmede eenheidsprijs winkels en verder alle zaken, welke z.g. genotmiddelen, zoo als wijn, spiritualiën, chocolade, snoep, banket en tabakswaren verkoopen. en van Engeland te zamen onge veer 38 millioen ton, zoodat men te zamen met de sedert dien ge bouwde nieuwe tonnage van 8 millioen ton, komt tot een totale hoeveelheid van 46 millioen ton. Wanneer men hiervan de 23 mil lioen ton door Duitschland tot zinken gebrachte tonnage als mede de door Japan en Italië tot zinken gebrachte tonnage af trekt, aldus genoemd tijdschrift, kan men met zekerheid aanne men, dat de Engelsch-Ameri- kaansche tonnage tot een derde van de vooroorlogsche sterkte is gedaald, d.w.z. tot ongeveer 12 millioen ton. Naar het tijdschrift nog opmerkt ligt deze hoeveel heid beneden het minimum der eischen van Engeland en de Ver. Staten. De nieuwbouw in 1942 wordt geraamd op ongeveer 4 millioen ton. hetgeen veel te weinig is, wanneer men nagaat, dat Duitschland alleen in de eerste helft van dit jaar even veel tonnage tot zinken heeft gebracht. ^A.N.P.) Noord-Afrika. De Britsche berichtendienst meldt, dat gene raal Juin is benoemd tot „opper bevelhebber der Fransc'ne strijd krachten m Noord-Afrika. Naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt heeft Roosevelt gisteren besprekingen gevoerd met beide leden van de op het oogenblik in de Ver eenigde Staten vertoevende dele gatie uit Fransch Noord-Afrika, generaal Bethouart en Dubreuil. Het bezoek van de Gaulle aan Washington is uitgesteld, vermoe delijk in verband met de gebeur tenissen in Noord-Afrika (D.N.B.). onze vrijwilligers. Over ongebaande wegen gaat het steeds irwaarts SS PK Keinzel-O H-P na iet SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor Waffen-SS en het legioen op onderstaande data bij de tó roemde adressen kunnen ver gen, ten einde gekeurd te rden. 'evens wordt er de~ aandacht gevestigd en wel speciaal ii' hen, die er bezwaar tegen >ben hun dienst buiten Ne- 'land te vervullen, dat thans mogelijkheid bestaat, om kaBnst te nemen in een speciaal t chtbataljon. De opleiding £»dt in Nederland plaats, ter- de Uizet van dit bataljon in Nederland zal blijven, ittïdens de keuringen voor de ffen-SS en het legioen kun- zich ook diegenen melden, tot de Germaansche SS in ■ge ng i"j 1D 30 perland willen toetreden. 4.1.43,9.00 uur: Rotterdam, Deut sch'es Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur; Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, lepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg 12.1.43, 10.00 'uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. 1 WEN ALS in 1941 werden T r~ in de nu ten einde spoe- I -II dende maand van 1942 besluiten genomen, welke voor de toekomst van ons land van vér strekkende beteekenis zullen blij ken te zijn. De draagwijdte van vele besluiten wordt zelden ge zien, de beteekenis der materie zelve dringt tot weinigen door en wordt dus slechts door een deel begrepen. Ware dit anders, Ne derland zou niet in twee kampen verdeeld zijn, zooals thans het geval is. Ook in het verleden heeft het Nederlandsche volk den politieken loop der gebeurtenis sen niet kunnen volgen en het gevolg was, dat zoowel het volk als de politici, die er boven ge steld waren, juist dien koers namen, welke niet in het belang met de toekomst van Nederland was. Men teerde toentertijd te veel op het verleden en daarom werd de uitbreiding van ons land in de meest uiteenloopende rich tingen niet verstaan, dus niet benut. Dit leidde tot de cata strophe van ons land, welke zich na tientallen jaren, ja eigenlijk twee eeuwen, voltrok in het jaar 1940. Inmiddels zijn weer bijna drie jaren verloopen en alhoewel buiten de grenzen van Nederland een oorlog op allerlei fronten wordt gevoerd, waarvan men in de wereldgeschiedenis geen ge lijke kan aanwijzen, gaat het leven in ons land nog zijn gang alsof er zich geen problemen voordoen, waaraan de wereld, dus ook Nederland, ten gronde kan gaan. Hier te lande is alles nog precies hetzelfde. Hier maakt men zich alleen wat bezorgd om distri butieproblemen en aangelegen heden van zeer materieelen aard. Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. de groote wereldkwesties van het zijn of niet-zijn worden niet ver staan. Na Mussert's onderhoud met den Ftihrer is er ten aanzien van Nederland's toekomst het een en ander nader en duidelijker uit gestippeld. In het bijzonder zeker de mededeeling, dat Nederland niet als een overwonnen volk zal worden beschouwd. Hierdoor heeft ons volk dus met inachtneming van den militairen toestand, de kans nu en na den ooriog op een zelfde basis ons groote werk uit te stippelen en te volvoeren. Maar nu dient reeds aangepakt te wor den en daaraan zal ieder zijn doel hebben te leveren. Het be grip anti en pro diene men ter zijde te stellen. Alleen nog slechts werk in positieven zin is voor de toekomst van waarde. Ons volk moet leeren begrijpen waar het om gaat. Het vorige jaar Decem ber wisten wij. welke taak Ne derland in 1942 had te vervullen; thans kennen wij de opgave voor 1943, welke van veel grooter en vérstrekkender beteekenis is. En deze opgave luidt: de consequen ties te trekken uit hetgeen het Nederlandsche belang voorschrijft Mussert zal op Vrijdag 1 Januari om 13 uur over beide zenders Hilversum I en Hilversum II een nieuwjaarsrede uitspreken De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familie leden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Ger manische Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zeer gewenscht de foto nauwkeurig te omschrijven en bij aanvrage van foto's ifit het filmjournaal bo vendien het nummer van het journaal er bij te vermelden. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. Luistert op Vrijdag 1 Jan. van 11.30 tot "12.00 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de speciale uitzen ding van de stem der S.S. Onderwerp: „Front en vader land in het nieuwe jaar", o.a. een belangrijk vraaggesprek mét SS-Gruppenflihrer Rauter„ Verzoeken worden slechts in zeer uitzonderlijke gevallen ingewilligd. Aanvragen om een hooger of extra rantsoen gas en/of elec- triciteit, verzoeken om algeheele of gedeeltelijke kwijtschelding, dan wel restitutie van boeten, enz. worden door de energiebe drijven en door het Rijkskolen- bureau met inachtneming van de gas- en electriciteitsbeschik- king 1940 No. 1, de gas- en elec- triciteitsrantsoeneeringsregeling 1940 No. 1 en de krachtens deze regeling gegeven voorschriften behandeld. Alleen dan wanneer pien over tuigd is, dat de door de gas- en electriciteitsbedrijven vastgestelde rantsoenen niet op de voorschrif ten zijn gebaseerd, kan men zich tot de beroepsinstantie, hetrijks- kolenbureau, wenden. In dat ge val moeten de requestranten hun verzoek vergezeld doen gaan van een volledig en door het energie bedrijf geverifieerd overzicht dei- verbruikscijfers van 1939 af, als mede van de toegekende rant soenen. Waai- zulk een overzicht ontbreekt, moet eerst door het Rijkskolenbureau aan het ener giebedrijf om toezending daarvan worden verzocht, hetgeen veel overbodige correspondentie en dus vertraging veroorzaakt. Volgt deze adviezen op. Ter bevordering van een goe den gang van zaken wordt even- tueelen reclamanten het volgende met nadruk geadviseerd: behan delt in uw brief aan het Rijks kolenbureau kort en zakelijk niet meer dan één onderwerp: zendt uw aanvraag via het gas- of elec- triciteitsbedrjjf, met verzoek haar, voorzien van de noodige gegevens aan het Rijkskolenbureau te doen toekomen. Wilt u niet via het energiebe drijf correspondeer en, vraagt dan van te voren een opgave van uw stroom- en/of gasverbruik van 1939 af, alsook van de rantsoenen die u zijn toegewezen en sluit de u door het energiebedrijf ver strekte gegevens (het oorspronke lijke door u ontvangen schrijven) bij uw rechtstreeks aan het Rijkskolenbureau te zenden brief in. Nogmaals zij er met nadruk op gewezen, dat alle verbruikers van gas en electriciteit er van overtuigd kunnen zijn, dat de hun toegewezen rantsoenen - mede gelet op de twee jaren, gedurende welke de energiebedrijven hun aandacht aan de rantsoeneering hebben moeten besteden - in over eenstemming met de geldende be palingen zijn vastgesteld. Het zal hun dus eveneens begrijpelijk voorkomen, dat het nu nog wei nig zin heeft, tenzij de omstan digheden van den verbruiker bijv. door inkwartiering belangrijk zijn gewijzigd, het gas- of electrici- leitsbedrijf om hoogere rantsoe nen te vragen. Daarom wordt dezen verbruikers dringend ver zocht: Vermijdt overbodig werk. Maakt het den gas- en electri citeitsbedrijven niet lastig met mondelinge of schriftelijke ver zoeken. aangezien deze vrijwel zeker toch moeten worden afge wezen, hetgeen veel overbodig werk geeft aan de betrokken af- deelingen. die nagenoeg alle per soneel en tijd te kort komen. Voorts komt het niet dan bij hooge uitzondering voor, dat een door deze bedrijven afgewezen verzoek door het Rijkskolenbu reau alsnog kan worden inge willigd. Het is meestentijds dus nutteloos wanneer men zich over een door het gas- of electrici- teitsbedrijf genomen beslissing gaat beklagen bij het Rijkskolen bureau. van hedenavond 16.36 uur tot morgenochtend 8.49 uur De maan kwam vannacht o;« te middernacht en ging onder tl 12.34 uur het was va*daa| Laatste Kwartier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1