BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 41. VRAGENRUBRIEK. BINNENLAND Mandarijnen voor kleine kinderen. i De nieuwe bon voor boter of margarine. Zustergemeenschap van den Nederl. Volksdienst. Algem. Vergadering van Bloembollencultuur Baby-pakketten op bijzondere vergunning. GEMENGD NIEUWS S UW RADIO DEFECT? AGENDA STADSNIEUWS Leïdsche Schouwburg MARKTBERICHTEN e Kunstmoedei in de visschenwereld 6e zoetwatervisch staat op het oogen- bhk in het middelpunt det belang stelling voot onze voedselvoorziening. Het is o.a. de Ned Helde Mi].. di« pootvisch. in het bijzonder karper en teelt levert en ook wel. zij het in veel geringer mate forellen, om te worden uitgezet In de Nederlandsche wateren Een kijkje In de forellen- cn karpet- jiweekerij ,'t Hol* te Vaassen. De kuit wordt bQ een forel afgenomen Na bevruchting der vlscheltjes worden 8«z« In het broedbuls verder verzorgd VNP-Zeljlemaker-Êa* m der de politieke misdaad bedre ven werd, slechts de opvatting bevestigen, dat de politieke te genstrijdigheid tuschen Engeland en de Ver. Staten blijft voortbe staan. Te Berlijn gelooft men, dat Giraud als opvolger van Darlan door de Ver. Staten te gen het Britsche streven zal worden uitgespeeld, zoodat het geenszins een verrassing zou zijn wanneer ook deze wegbereider van Amerikaansche imperialisti sche belangen op zekeren dag door een Britschen kogel zou vallen. (A.NP.) De snelle benoeming van Gi raud, bewerkt door generaal Eisenhower in overleg met Roo sevelt, moet te Londen geen vol doening hebben gewekt, aldus In- terinf uit Stockholm. Men vreest daar, dat de dood van Darlan in politiek opzicht nutteloos zal zijn indien men de Gaulle nu niet in Noord- en West-Afrika naar vo ren kan schuiven. Van Engelsche zijde zou dan ook zijn voorgesteld, dat het z.g. Fransche nationale comité, dat onder leiding van de Gaulle staat, van Londen naar Algiers zou worden overgeplaatst. In Amerikaansche kringen echter verzet men zich daar beslist te gen, want de Gaulle is tot dus verre door het Witte Huis noch door het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower geaccepteerd. Onderhoud tusschen Eden en de Gaulle. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, een on derhoud met de Gaulle gehad (D.N.B.) Van de Fransche nationaliteit vervallen. Bij een in de Fran sche Staatscourant verschenen decreet zijn de vroegere lucht- brigadegeneraal Bergeret en de vroegere divisiegeiuraal Barres, de vroegere opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten in Tunis, van de Fransche nationa liteit vervallen verklaard. (D.N.B.) J. v. S. te L. De door D ge vraagde adressen kunnen wil U Jjlet verschaffen. 350 gram op bon reserve 4-03. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar, van 29 December tot en met 23 Januari mandarijnen be schikbaar zullen worden gesteld en wel 350 gram op den met „reserve 4-03" gemerkten bon. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het niet mogelijk is, reeds aanstonds overal te zorgen voor een voldoenden voorraad bij den handel. Het publiek dient zich daarom bij zijn leverancier op de hoogte te stellen of deze de mandarijnen reeds voorradig heeft. Ziekenhuizen e.d. instel lingen dienen zich te wenden tot het bedrijfschap voor groente eii fruit, dat voor hun bevoorrading zal zorg dragen. I Gedurende het tijdvak van i Woensdag 30 December tot en met Zondag 10 Januari geven de met „boter 02" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedings middelen elk recht op het koopen van 125 gram boter of marga rine naar keuze, voor zoover deze laatste voorradig is. Het jaar 1942 heeft zoovele problemen op sociaal gebied en op het terrein van de zorg voor de gezondheid moeten oplossen, heeft zoo oneindig veel gebracht voor het gezamenlijke welzijn van het Nederlandsche volk, dat bij nuchtere beschouwing de grootste erkentelijkheid moet worden betuigd aan alle helpen de mannen en vrouwen van den N.V.D., die zich aan dit werk ge wijd hebben. Hoevele vaders en moeders zullen zich aan het find van het jaar bij een korten terugblik nog de vreugde kunnen herinneren, 'die voortvloeide uit de daden en prestaties van den N.V.P.. Intusschen is nog aan het eind van het jaar 1942 een nieuwe groote stap voorwaarts gezet op het gebied van de zorg voor de gezondheid. De N.Y.D. heeft namelijk een stichting in het leven geroepen, die den naam draagt. „Zustergemeenschap van den Ned'erlandschen Volksdienst." Wij zullen hier niet den gehee- len tekst der statuten publicee- ren, doch ontleenen daaraan slechts het volgende. Artikel 1 luidt bijv. aldus: De zustergemeenschap van den Ned. Volksdienst dient de Neder landsche volksgemeenschap door aan zieken en aan personen, die verpleging noodig hebben, zus ters ter beschikking te stellen, die een voorbeeld zijn zoowel van flinkheid als van plichtsbesef. Zij tracht dit doel te bereiken door opleiding van leerling-zus ters, door de voortdurende be roepsopleiding van de zusters, door de medewerking der leden, door het zich bezig houden met alle economische vraagstukken, die op de zusters betrekking hebben, alsmede door de bevor dering van de tucht en den geest van kameraadschap onder de leden. Artikel 13 luidt: De zusterge meenschap van den Ned. Volks dienst draagt zorg voor haar le den in beroeps- en maatschap pelijke aangelegenheden. Hieruit valt reeds op te maken dat deze nieuwe zustergemeen schap in de eerste plaats dient voor het welzijn van het Neder landsche volk, in de tweede plaats echter ook voor de zus ters zelf een inrichting is, waar in zij een nieuwen grooten steun vinden. Daarbij wordt volkomen rekening gehouden met de be roepsopleiding; de verdegelijking en de zwaarte van dit beroep. Het spreekt vanzelf, dat binnen de veelzijdige inrichtingen van den N.V.D. de aldaar, werkzame zusters zich reeds in deze nieu we gemeenschap bevinden. Doel is echter, dat alle zusters daarin eens vereenigd worden. Zoo wordt dan ook aan elke zuster de hand gereikt en men mag hopen dat deze stichting in het jaar 1943 een aanzienlijk aantal leden zal bereiken. Gisteren is te Haarlem de ver gadering gehouden van de „Alge- meene vereeniging voor Bloem bollencultuur". In zijn openings rede zeide de voorzitter, dr. A. J. Verhage o.a., dat naast alle zor gen een gevoel van groote dank baarheid niet ontbreekt, aange zien het mogelijk is geweest, bloembollen te exporteeren naar de afzetgebieden die nog open stonden. Dit heeft het bedrijf gaande gehouden. Het stelsel der vaste prijzen doet bij de huidige economische verhoudingen de behoefte ont staan om deze te beheerschen, niet alleen naar beneden maar ook naar boven. Het is echter noodzakelijk, dat men hierbij met de noodige voorzichtigheid te werk gaat en bestaande belangen niet zoodanig schaadt, dat het vakbelang er onder lijdt, terwijl men er zorg voor moet dragen, dat geen wijziging gebracht wordt in de banen, waarin de handel gegroeid is. Wanneer men zorgt, dat elke exporteur zijn aandeel in den totaal-export krijgt maar ook niet meer, dan haalt men een boven de markt zwevende vraag, die voor dit probleem van groote beteekenis is, weg. De in stanties, die deze gezichtspunten moeten uitwerken, zullen datge ne in stand dienen te houden, dat voor de verdere ontwikkeling van het vak van essentieel belang is. Men zal voor oogen dienen te houden dat een verdere ontwik keling van de kweekerij afhanke lijk is van een handel, die nog in staat is initiatief te nemen en risico's te dragen. De ontwikkeling van het orga nisatieleven is voortgegaan. De fusie met het Hollandsch Bloem- kweekers Genootschap heeft de vereeniging gemaakt tot de eenige algemeene vakorganisatie, die in het bijzonder de kweekersbelan- gen te behartigen heeft. Na vele besprekingen is ook een basis voor samenwerking met den Neder- landschen Landstand gevonden. Na de openingsrede werden de jaarverslagen goedgkeurd en de begrooting voor 1943 vastgesteld. In het handelsreglement werden enkele wijzigingen aangebracht. O.a. werd bepaald, dat voor le dig verpakkingsmateriaal, dat niet binnen dertig dagen na levering door den kooper is teruggezonden, het tweevoud van de waarde in rekening gebracht kan worden. Voorts werd een bepaling ge maakt over den betalingstermijn van gekochte en geleverde bollen en over een heffing op bijgoed ten behoeve van algemeene vak doeleinden. In de plaats van de hoofdbe stuursleden Th. Hoog en J. H. Avis, die .periodiek aftraden en niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren L. J. W. Bij voet uit Overveen en P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen. Bij de rondvraag kwam hét verbod van teelt van gladiolen op kleigrond ter sprake, waarover vele afdeelingen vragen hadden gesteld. De voorzitter deelde me de, dat er aanvankelijk plannen bestonden, de gsheele bloembol lencultuur van den kleigrond naar den zandgrond te verplaatsen, teneinde de voedselvoorziening te bevorderen. Deze zijn niet doorgegaan. Wel werd de teelt van gladiolen op kleigrond ver boden Pogingen om dit verbod ingetrokken te krijgen, hebben geen succes gehad. Kerstverrassingen voor ons volk - De dagen voor Kerstmis heb ben onzen minder bedeelden volksgenooten vele verrassingen gebracht. Daar was in de eerste plaats het bedrag van bijna hon derdduizend gulden, dat de po litie voor hen bijeen heeft ge bracht, daar was voorts de col lecte met de Kerstspeldjes, die een zeer groot succes geworden is en ten slotte kan worden mede gedeeld, dat aan giften van en kele centen tot bedragen van vijfduizend gulden in de week van 12 tot 19 dezer een som van bijna f80.000, nl. f78.798,50 door Winterhulp is ontvangen. Dit zijn verheugende feiten bij het einde van het oude jaar, feiten die veel góeds beloven voor het komende nieuwe jaar, waarin Winterhulp zich met verdubbelde wilskracht van haar taak zal kwijten ih het belang van onze eigen volksge nooten. Per 1 Januari gaat nieuwe regeling in. Met ingang van 1 Januari a.s. zal ten behoeve van eerstgebore nen een begin worden gemaakt met de distributie van z.g. baby pakketten op bijzondere vergun ningen van de plaatselijke distri butiediensten. Daardoor zal aan ieder a.s. moeder van een eerste baby het allernoodzakelijkste kunnen worden verstrekt. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen pakket a. en pakket b. De inhoud bestaat uit: Pakket A: kilo handbreiga ren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 babytruitjes. Pakket B: kilo handbreiga ren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 babytruitjes, 1 wiegede- kentje. De prijs der pakketten wordt nog nader bekend gemaakt. Voor pakket A. zijn 40 punten en voor pakket B. 50 punten van de baby textielkaart en/of toeslag- punten verschuldigd. De a.s. moe der die voor een pakket in aan merking komt, kan tusschen deze pakketten een keuze doen. Alle bijzondere vergunningen voor de babypakketten A. en B. moeten worden aangevraagd op een formulier MD 333-06, waar op de volgende gegevens dienen te worden vermeld: 1. Naam en voorletters van de aanvraagster. 2. Volledig adres. 3. Letter, nummer en gemeen te van afgifte der distributie stamkaart. 4. Beroep van het hoofd van het gezin. 5. Welk babypakket wordt ge- wenscht. Aanstaande moeders, die haar eerste baby verwachten, kunnen een aanvrage voor een bijzon dere vergunning indienen bij den plaatselijken distributiedienst te gen overlegging van een schrif telijke verklaring van een ge neeskundige of vroedvrouw, waar uit blijkt: 1. Dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben en 2. dat de aanstaande moeder in verwachting is van haai; eerste kind. Aanstaande moeders, die vóór I Januari a.s. een bijzondere ver gunning voor J/2 kilo handbrei garen hebben ontvangen, komen na 1 Januari niet meer in aan merking' voor een babypakket. Aanstaande moeders, die haar tweede of volgende baby ver wachten, komen alleen in aan merking voor een bijzondere ver gunning tot aankoop van kilo handbreigaren. Bon voor generatorblokjes 1- Gedurende de periode van 1 Jan. tot en met 31 Maart a.s. zijn voor het verkrijgen van genera torhout aangewezen de met „periode C" gemerkte bonnen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 KG. generatorblokjes. Nieuwe gemeente Gronsveld Met ingang van 1 Januari a.s. worden de gemeenten Gronsveld en Rijckholt (L.) samengevoegd tot één gemeente, welke den naam Gronsveld zal dragen. Van trap gevallen en overleden - In haar woning aan den Goud- scheweg te Rotterdam is de 72- jarige vrouw M. T. de Ruytere van de trap gevallen. Zij werd met een bloedende hoofdwond naai- het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij is overleden. Spoorwegongeluk in Canada Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Zondagavond te Al monte in Ontario (Canada! een militaire trein op een personen trein gereden, waarbij 32 men- schen om het leven kwamen en meer dan honderd gewond wer den. De voedselvoorziening van Parijs - De Parijsche autoriteiten be- studeeren de mogelijkheid van evacuatie van een millioen men- schen, waardoor men verbetering wil brengen in de -voedselvoorzie ning van de hoofdstad, die, ver geleken met de provincie, ongun stig is, vooral door transport moeilijkheden. Men wil in de eerste plaats degenen doen ver trekken, die te Parijs geen vast werk hebben, en voorts moeders met kinderen, die hun schoolbe zoek elders kunnen voortzetten. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst MEÜWi: RIJN 3 Vrijdag: Stadszaal; Peter Pech-program. ma. 7 1/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags- dienst der apotheken te Leiden wordt van Zondag 27 December 8 uur tot Donderdag 31 Dec. 8 uur door de Apotheek Duyster Nieuwe Rijn 18, Tel, 2053. Te Oegstgeest alle drie dagen door de Oegstgeestsche Apotheek Raadhuispark 8. Tel 26274. 40-jarig jubileum J. P. L. van Houten. - Zondag j.l. herdacht de heer J. P. L. van Houten den dag waarop hij voor 40 jaren in dienst trad van de N.V. de Leid- sche Zoutkeet. Gisteren werd dit feit herdacht De jubilaris werd met zijn echt- genoote ten kantore der directie ontvangen waar hij werd toege sproken door den directeur jhr, C. C. Röell, die hem een oor konde en draagpenning aanbood ter herinnering aan dezen dag. Daarna vond in een der fa briekslocaliteiten de huldiging plaats door het fabriekspersoneel, waarbij de heer J. J. Mulder als vertegenwoordiger van het per soneel het woord voerde. Namens liet fabrieks-, kantoorpersoneel en de gepensionneerden werd een kapstok aangeboden, terwijl de echtgenoote van den jubilaris een fraaie bloemenmand in ontvangst mocht nemen. Van directiewege was er voor gezorgd, dat de jubilaris het verdere gedeelte van den dag feestelijk kon doorbrengen. Gisteravond omstreeks 10 u. werd de Eerste Hulpdienst ge alarmeerd omdat iemand in de Waardgracht zou zijn geloopen. Toen de E.H.D. ter plaatse ver-fci scheen, viel van een drenkelin evenwel niets te bespeuren. Gistermiddag is op de Haar-, lemmerstraat een transportrijwie] ten gevolge van een botsing met een tram van de H.TJM. vernield. De bestuurder van het voertuig kwam met den schrik vrij. If „De Man in de Badkuip". Wanneer een echtpaar uit lO' geeren gaat en de man leent zijr n huis aan een vriend, de vrouv aan een vriendin, zonder dat dl ander daarvan iets weet en zon- ïi der dat vriend en vriendin elkaar kennen, dan is de grondslag al gelegd voor een reeks van de malste verwikkelingen. Vult men dit dan bovehdien nog aan met k een paai- malloterige figuren, dan is de klucht volmaakt. Zoo is „De man in de badkuip' een klucht van de eerste orde waarin het aantal malle gevalle: legio is en dus stof tot lachei meer dan voldoende, zij het o niet altijd van fijn gehalte. Ni temin zou deze koddige geschit denis zonder pretentie nog wi haar verdienste kunnen hebben wanneer het gezelschap van Bij levelt en Van Aersehot haa speelde in kluchtspel-trant, doel dit is helaas niet het geval. Dezs wordt ver overschreden en ii menig opzicht wordt de zuiver! clownerie bereikt en dat is te vee van het goede, zelfs voor de# dwaze klucht. Weliswaar maken niet aller zich schuldig aan dit euvel, maa als een paar hoofdfiguren di doen. wordt toch te veel in di( richting gedreven. De best bezette schouwbuï heeft echter wel genoten van he clowneske. B. W. Menkhorst ROTTERDAM, 29 Dec. Rede werden ter veemarkt aangevoerd 964 dieren, waaronder 3 paardei 26 veulens, 91 schapen, 504 ia' deren. 151 nuchtere kalveren, graskalveren, 35 biggen en bokken en geiten. Prijzen oer stul melkkoeien f. 905780650; kal koeien f. 900—775600; varekoe en f. 600500400; vaarzen f. 5" —480—330; pinken f. 420—315- 260; graskalveren f. 2802O0H De vertrekkende bevolking naar de rijkste provinciën voerd worden, bijv. Normandie Bretagne. in m o,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2