De militaire operaties van 1942 |83ste Jaargang Dinsdag 29 December 1942 No. 25384 VERDUISTEREN: Een hooikist maakt met minder gas en uw spijzen gaar; electriciteit is uw maaltijd klaar. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. DE STEM DER S.S. Na den moord op Darlan. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. te in m "J De A. N. P.-correspondent Berlijn schrijft: De militaire gebeurtenissen liet jaar 1942 zijn, aldus de mili taire kringen te Berlijn, tot volle tevredenheid verloopen. Aan alle ronten hebben de operaties ter Rzee, te land en in de lucht suc cessen gebracht, die men bij het begin van het afgeloopen jaar niet had kunnen vermoeden. De :P° jpilmogendheden hebben, voor- ioovr het Europa aangaat haar UI .blokkadevastheid" bewezen.Haar posities zijn dermate versterkt uit den strijd om het zijn of niet- zijn gekomen, dat zij met een blik in het nieuwe jaar kunnen verklaren: Wij zullen in de toe komst in staat zijn de zwaarte- 123 lunten van dezen oorlog zelf te lai cepalen en te scheppen, terwijl 'j bovendien het tijdstip van euwe operaties kunnen bepalen, sonder hierin door den vijand ,0I gestoord of geïnfluenceerd te fjorden. De militaire woordvoerder van iet opperbevel der Duitsche weer macht heeft naar aanleiding van jaarwisseling een uitvoerig >verzicht over de operaties aan diverse fronten gegeven, uit welk overzicht wij hier de voor- ïaamste punten laten volgen. In het jaar 1942 kon men vier lonten onderscheiden, te weten ;S<#iet Oostfront, Noord-Afrika, EN West-Europa en het maritieme }n ront op de wereldzeeën. Van pze vier fronten is het front in usland ongetwijfeld het belang- jkste strijdtooneel in 1942 ge feest, daar hier de groote slagen egen een tegenstander werden (E^eleverd, die men te Berlijn als ien gevaarlijksten en den mili- air krachtigsten aanziet. De ovjet-unie is de eenige Duitsche tegenstander, waarvan men zeg- r i?en kan- ZÜ in het; af geloopen "jaar actief gevochten heeft en wel met een kracht, die noch jöjftmerika, noch Engeland tot nu toe hebben getoond. De groote iloedige oorlog van Europa tegen 'e vijanden van ons continent is >ok dit jaar weer hoofdzakelijk p Russischen bodem gevoerd, /ijf verschillende fazen kenden le operatieve handelingen in de ;ovjet-unie. In Januari, Februari :n Maart spraken de Duitsche egerberichten dagelijks over den winterslag, tijdens welke de sov- ets herhaaldelijk getracht heb- )en het Duitsche front van Le- ^giingrad tot aan de Zwarte Zee doen ineenstorten. De Duitsche roepen, die volkomen door den totseling invallenden Russischen nter verrast werden, hielden en de tallooze aanvallen der lsjewisten stand en maakten 00.000 gevangenen, terwijl bo- endien nog 2000 tanks en 2000 tukken geschut buitgemaakt of Vernietigd werden. In Mei volgde laarop de ontzetting van de egergroep-Scherer bij Cholm. Tegelijkertijd weerden Duitsche p roepen ten. Zuid-Oosten van iet Ilmenmeer bolsjewistische tanvallen af, evenals de Finsche roepen, die aan den Swir in tien lagen honderd vijf tig aanvallen e» Ier sovjets te verduren hadden, j| loch nochtans niet weken. In ur, 59. le fszelfde weken werd Zuidelijk en uid-Westelijk van Asjama een luiveringsactie van het achter land doorgevoerd,, zoodat het 'ront in den rug van de Duit- iche troepen vrijkwam. In Juni —■'olgde toen de groote afweerslag aan den Wolchow, waarbij ook le Nederlandsche vrijwilligers, te amen met hun Vlaamsche wa- 'enbroeders en Spaansche solda- «1, den vijand een groote ne erlaag toebrachten. Hier wer- ien onder meer drie en dertig luizend gevangenen gemaakt. Iet doel van de sovjets het intzet van Leningrad werd tiet bereikt. Den 2en Juli wordt omvattende aanval tegen de övjets in het gebied van Rsjef 'Udernomen met het gevolg, dat ^dertigduizend roode soldaten in .evangenschap raken. Eerst den 16en Mei is echter Uil ge: ige Bu lei 11 jal fc i offensief. Drie legers worden ge slagen. Honderd zeventigduizend gevangenen meldt het Duitsche legerbericht. Daarmede is de derde faze van den strijd in het Oosten begonnen. Het operatieve doel van de groote offensieven, die op de verovering van Sebas- topol volgden, zou eerst later blijken. Eerst zou Timosjenko den 12en Mei nog trachten de Duitsche en Italiaansche troe penconcentraties in het gebied van Charkow te vernietigen. Deze poging faalde volkomen en reeds den 17en Mei werd de Duitsche tegenaanval ingeleid. Wederom werden drie bolsjewis tische legers het slachtoffer van de Duitsche strategie. Zij werden omsingeld en in de pan gehakt. Den 10 Juni volgt een tweede groote aanval bij Charkow. De Donetz wordt overschreden en Duitsche troepen rukken op naar den Don. Thans blijkt ook het operatieve doel van de Duit sche zomeroffensieven. De aan val zal tot over den Don tot aan de Wolga gedragen worden, ter wijl bovendien een tweede aan val in de richting van den Kau- kasus gaat ter afsnijding van de petroleum en de graanproductie in het Koebangebied. Slag op slag volgt nu in een snel tempo. De gevangenencijfers stijgen met den dag, de buit is groot. Sta lingrad wordt bereikt. In één dag rukken de Duitsche troepen op van hedenavond 16.35 uur tot morgenochtend 8.49 uur De maan komt hedenavond om 23.49 uur op en gaat morgen middag om 12.34 uur onder; het is morgen Laatste Kwartier. - van den Don naar de Wolga en bereiken deze strategisch zoo be langrijke rivier. Zelfs de gewel dige mijnenvelden en veldstellin- gen voor Stalingrad kunnen niets aan het lot van de stad veranderen. De Duitsche troepen dringen de stad binnen en hou den tot op den huidigen dag stand tegen de steeds weer aan stormende bolsjewistische troe pen, die door Timosjenko in het vuur gejaagd worden. Slechts een paar straten en huizenblokken zijn den rooden troepen geble ven. Om verder bloedvergieten tusschen de ruïnes te verijdelen, worden de aanvallen in Stalin grad van af het oogenblik der bezetting nog slechts door klei ne afdeelingen uitgevoerd. Het strategisch doel is evenwel be reikt. De Wolga wordt door de Duitsche kanonnen 'beheerscht. Den len Juli valt Sebastopol, de sterkste land- en zeevesting ter wereld. Dan volgt het groo te offensief, waarvan hierboven reeds sprake was. met als tweede opzienbarende feit de doorbraak bij Rostof, de bezetting dezer stad en het overschrijden van den Don in zijn benedenloop. Den 4en Augustus wordt de Koeban bereikt, op 10 Augustus valt Piatigorsk, de petroleumvel- den van Maikop komen in Duit sche hand, de slag in de groote bocht van den Don is geslagen. Op 21 Augustus hijschen Duit sche bergtroepen de rijksoorlogs- vlag op den Elbroes en op 1 Sep tember valt Anala. Het opera tieve doel van de zomeroffensie ven is daarmede bereikt. Op 7 September deelt het opperbevel mede, dat Naltsjik en Noworos- sisk ingenomen zijn. Bij deze geweldige reeks- van overwinningen bleef de Duitsche legerleiding echter niet blind voor de voorbereidingen, die den vijand in het oosten gedurende de laatste maanden trof. Timos- Bij onze vrijwilligers. Tijdens de opleiding in het veld Örbls-Holland-Pax a sprake Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in van een groot Duitsch Nederland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 urn: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. jenko verzamelde aan verschil lende punten de hem gebleven krachten en reserves, om bij het invallen van den winter te trachten de verloren gegane ge bieden te heroveren. Op 19 en 20 September begon nen de sovjets in het Dongebied hun aanvallen met zeer sterke troepenmachten uit te voeren. Het doel is klaarblijkelijk naar Rostof door te breken en zoo het Duitsche Kaukasus-leger van de achterwaartsche verbindingen af te snijden. Hoewel over de uit eindelijke resultaten van dezen geweldigen afweerslag nog niets gezegd kan worden, stelt men te Berlijn thans reeds vast, dat de bolsjewieken geweldige verliezen lijden. Het is echter begrijpelijk, dat Moskou deze offensieven be volen heeft, daar de bolsjewisten zonder de Kaukasische petroleum en zonder de rijke landbouwpro ductie van de Oekraine en van het Koebangebied bezwaarlijk een oorlog kunnen voeren. Over de groote industriegebieden van Do netz en Don spreekt men dan nog niet eens. Men wacht echter met groot vertrouwen het ver loop van den tegenwoordigen strijd aan den Don af en men wijst erop, dat alle illusies van den vijand voorbarig zijn, daar ook gedurende den vorigen win ter de sovjets vergeefs de Duit sche stellingen 'hebben bestormd. Het totaal aantal gevangenen, dat de Duitsche en de met de Duitsche weermacht verbonden troepen in het Oosten maakten, bedraagt meer dan een millioen. Tienduizend tanks en een groot aantal stukken geschut werden buitgemaakt of vernietigd. In den Zuidelijken sector van het front rukten de troepen der spilmo- gendheden in 1942 over meer dan 1000 kilometer op. In het Noorden bleef het front staan. Ten aanzien van de gebeurte nissen in Afrika verklaart men te Berlijn, dat het bij den woe- stijnoorlog van geen belang is of de Duitsche troepen in de El- Alameinstelling of in Tripolis staan. Van belang is, dat zij er zijn en dat de zoogenaamde Pu nische driehoek, die reeds den klassieken bekend was, door de spilmogend heden beheerscht wordt. Dit is meer" dan ooit het geval, mede dank zij de landing van Britsche en Amerikaansche troepen in Fransch Noord-Afrika, die het den Duitschen en Ita- liaanschen troepen mogelijk maakten in Tunis binnen te dringen en bezit te nemen van de belangrijke haven Bizerte. Het is nog steeds een raadsel, waarom de Amerikanen destijds den Ssten October voor Bizerte, pfactisch gesproken dus honderd meter voor de eindstreep zijn blijven staan. Bizerte was immers veel belangrijker dan Oran, Al giers en Bone te zamen, daar deze oorlogshaven het mogelijk maakt de straat van Sicilië af te sluiten en daarmede den Engel- schen een langen omweg over Kaap de Goede Hoop op te dwin gen. Nadat maarschalk Rommel aanvankelijk tot in de stellingen van El-Alamein was opgerukt, ging het achtste Britsche" leger den 24sten October tot een groot offensief over, met als doel het Duitsch-Italiaansche pantserleger in Noord-Afrika in te sluiten en te vernietigen. Dit is, zooals ge noegzaam bekend is, mislukt. Eens te meer heeft de Duit sche maarschalk zich een meester in het overwinnen van strategi sche complicaties getoond. De overmacht, welke hem aanviel, moest zich tevreden stellen met eenige honderden kilometers woestijnzand, maar zij slaagde er niet in Rommel schaakmat te zetten. De spilmogendheden be hielden de controle over de Mid- dellandsche Zee. Over den slag op de Oceanen kan men kort zijn. Cijfers zullen Luistert op Vrijdag 1 Jan. van 11.30 tot 12.00 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de speciale uitzen ding van de stem der SB Onderwerp: „Front en vader land in het nieuwe jaar", o.a. een belangrijk vraaggesprek met SS-Gruppenführer Rauter. eerstdaags de activiteit van de Duitsche duikbooten nog eens be wijzen. Reeds thans kan gezegd worden, dat meer schepen tot zinken werden gebracht, dan op de Engelsche en Amerikaansche werven konden worden gebouwd. Engelands Achillespees wordt vezel voor vezel doorgesneden. Pétain desavoueert Giraud. Maarschalk Pétain heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij nogmaals op scherpe wijze positie kiest tegen de afvallige Fransche militairen in Fransch Noord-Afrika. De verklaring die door Pétain persoonlijk is opge steld, luidt als volgt: „Alle eerlooze chefs, die Fransch Afrika aan de Engelschen en Amerikanen hebben uitgeleverd, hebben beweerd en beweren ook thans nog, dat zij in volledige overeenstemming met mij, ja zelfs op mijn bevel hebben ge handeld. Zij durven te verzeke ren, dat zij mijn geheimste ge dachten tot uitdrukking brengen Daartegenover stel ik het meest formeele dementi. Ik heb hun het bevel gegeven tegenstand te bieden aan iederen aanval. Zij moesten vechten en hadden de middelen daartoe. Zij hebben het niet gedaan en hebben onder het breken van hun gegeven woord en met schending van hun eer de belangen van Frank rijk opgeofferd. Met het oog op zijn vroegere regeeringsfuncties heeft admiraal Darlan, ondanks mijn herhaalde bestrijding, den indruk kunnen wekken, dat hij een wettige functie vervulde. Bij generaal Giraud is geen twijfel mogelijk, hij beweert niet en kan ook niet beweren, welke legale macht dan ook te bezitten. Ik ontzeg hem en allen, die zich onder zijn bevel plaatsen, het recht uit mijn naam te spreken er. te handelen." Het ministerie van voorlichting heeft naar aanleiding van bo venstaande verklaring een mede- deeling uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: Tot aan zijn dood heeft Darlan niet opgehouden te beweren mit naam van den maar schalk te handelen. Zijn hooge functies, die hij uitoefende, heb ben hem in staat gesteld in Afrika een groot aantal Fran- schen en inboorlingen te mis bruiken, ondanks de dementi's, die men jegens hem uitsprak en de maatregelen, die tegen hem genomen werden. Derhalve heeft maarschalk Pétain besloten, ten einde eindelijk aan alle onjuiste uitleggingen, die reeds zooveel onheil gesticht en zooveel ver warring veroorzaakt, ja ten slot te tot het verlies van het Afri- kaansche imperium geleid heb ben, een einde te maken, op nieuw openlijk zijn gedachten duidelijk te maken en de Fran- schen hun plichten te wijzen. (D.N3.)i Oordeel van Wilhelmstrasse. - Het standpunt van de Wilhelm strasse in zake den moord op ex-admiraal Darlan kan aldus worden samengevat, dat deze moord in het geheel niet het tusschen Engeland en de Ver. Staten in Afrika bestaande con flict heeft opgelost. Naar inBer- lijnsche politieke kringen be toogd wordt, kunnen de begelei dende omstandigheden, waaron-

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1