GEBR. TEN HOEVE Het geheimzinnige schaakstuk TWEEDE BLAD. BINNENLAND Arbeidsdienst telt zestig kampen. federlands jeugd bouwt aan haar toekomst. GEMENGD NIEUWS f ZOET ROGGEBROOD Onze «nummers - irectïe en Administratie 250411 Redactie No. 21507, FEUILLETON. 10.860 man onder de schop. Nadat de Nederlandsche Ar- eidsdlenst gedurende een jaar lechts toegankelijk was voor vrij- illigers, heeft 1042 daarin wel eer diepgaande wijzigingen aan- ebracht. Van 2 April van dit jaar af ijn diverse categorieën jonge- jannen als arbeidsdienstplichtig langewezen en in November kreeg commandant van den N.A.D. bevoegdheid, om alle Neder- itiders, die zijn geboren na 1 ictober 1024 en den maximum- eftijd voor den arbeidsdienst niet hebben bereikt, op te oepen. Een dergelijke uitbreiding van iet aantal dienstplichtigen eischt chter een even snellen aanwas an het aantal kampen en zoo uilen er voorden nieuwen dienst- ijd, welke op 4 Januari 1943 aan- angt, 60 in bedrijf worden ge teld. In Januari 1942 waren er log slechts 30. De 8 reeds bestaande korpsen, laarin de kampen zijn gegroe- leerd. zijn thans tot 12 aange roeid en, als nieuwe organisato- ische maatregel zijn deze korp- en vereenigd tot districten. Het lengetal. b.v. 412 (Overloon- uicUtoont onmiddellijk aan, dat iet betreffende kamp deel uit- aaakt van het eerste korps van iet vierde district en daarin amp Nr. 2 is. En leest men bij- corbeeld over het 23ste korps Apeldoorn) dan weet men, dat pier het derde koros van het eede district wordt bedoeld. De legeringsruimten in de 60 A.D.-kampen is evenwel nog te ering om een volledige halve (er ja 2 diensttijden per jaar) jaar- hting arbeidsdienstplichtigen te (vangen en de commandant .D. besloot derhalve om tegen Januari a.s. naast de vrijwil- ;ers slechts een kwartaallichting te roepen. Desondanks zullen durende dezen diensttijd 10.860 ge Nederlanders onder het de- s „lek dien" werkzaamheden rrichten ten behoeve van het aderland Een grootsche taak wacht in het Oosten. Op 8 Juli j.l. was het oude aagsche Binnenhof getuige van Ti historische plechtigheid, aarvan de gevolgen van zeer rooten invloed kunnen zijn voor et Nederlandsche volk. Op dien nam nl. een 400-tal leden an den Nationalen Jeugdstorm, "0 jongens en 150 meisjes, af- iheid om nog dienzelfden dag ar Danzig te vertrekken, ten [inde daar tot pioniers op land- rawgebied te worden opgeleid. Heze jeugdstormers. die een gdurige opleiding zouden ont- mgen bij de boeren in den gouw inzig-Westpreussen, zijn thans een half jaar, met verlof in et vaderland teruggekeerd om et Kerstfeest en de jaarwisse- ng thuis te vieren. Van deze gelegenheid heeft een tdacteur van het A.N.P. gebruik maakt om den leider van dezen inddienst, hopman J. de Rijke, aar zijn bevindingen in den af- loopen tijd te vragen en het m en ander te hooren over de resultaten, die inmiddels zijn be reikt. In het stroomgebied van den Weichel, aldus hopman De Rijke, bevinden zich 11 kampen, t.w. 7 jongens- en 4 meisjeskampen, die onder een Nederlandschen kamp commandant of -commandante staan. Een Nederlandsche huis houdster, bijgestaan door een assistente, zorgt voor het onder houd van de woonsteden en de Hollandsche keuken, die ook daar in eere wordt gehouden. Gezien het zware werk, dat de jongens verrichten, is dit ook geen over bodige luxe. Er heerscht in de kampen een specifiek Nederland sche sfeer, waardoor de jongens zich in het vreemde land thuis voelen. Toen wij vroegen naar de stem ming onder de jongelui verzekerde hopman De Rijke ons, dat deze beter is dan aanvankelijk werd verwacht. Zij toonen zich ware pioniers en van „heimwee" is dan ook slechts in enkele gevallen sprake geweest. De boeren zijn zeer tevreden over hun prestaties, die vooral bij het binnenhalen van den oogst zeer groot waren. Het is voorgekomen, dat zij al om 6 a 7 uur uit de veeren war-en en naar het land trokken, om pas weer tegen 10 uur des avonds terug te keeren. De jeugdstormers. die thans in Danzig hun opleiding ontvangen, zullen gedurende twee jaar op deze wijze bij de boeren blijven werken, terwijl zij gezamenlijk in de kampen wonen. Na verloop van dezen tijd moet een examen wor den afgelegd, waarna zij op mo delboerderijen geheel intern bij de boeren zullen komen, om zoo doende de knepen van het vak geheel onder de knie te krijgen. Hier blijven zij eveneens 2 jaar, waarna opnieuw een examen wordt afgelegd. Vervolgens moet door de jongens de weerplicht worden vervuld, waarmede de op leiding wordt voltooid. Thans kan het ideaal, dat zij zich gesteld hebben, in vervulling gaan. Er moet echter nóg aan één voor waarde worden voldaan, nl. ge huwd zijn. Hiertegen zal de jon geman, die intusschen uit den Jeugdstormer is gegroeid, wél niet het minste bezwaar hebben! Op deze wijze zal zich in het vruchtbare Oostland een kolonie vormen van stoere jonge Neder landers, die ver van hun vader land met taaie volharding en wils kracht een nieuwe toekomst voor datzelfde vaderland opbouwen. Rijwielvergoeding bij de werk verruiming De secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken heeft enkele wijzi gingen aangebracht in de vergoe dingen, welke krachtens het be sluit loonbepaling werkveiTuiming v/orden toegekend. De vergoeding voor den dagelijks naar het werk per fiets af te leggen afstand is thans bepaald op f. 0.15 per dag, wanneer deze 310 km, op f. 0.20 per dag, wanneer hij 1015 km en op f. 0.25 per dag, wanneer hij 15 km of meer bedraagt. Voor afstanden van meer dan 18 km fietsen is de bestaande re geling gehandhaafd. Voor het geval van den arbeider wordt verlangd, dat hij zijn fiets van huis medeneemt en bij een treinstation buiten zijn woonplaats stalt, zal hem een vergoeding wor den gegeven van f. 0.75 per week. Boven deze vergoeding wordt, naar gelang den afstand, welke dage lijks'per rijwiel naar het werk wordt afgelegd, de zooeven ge noemde rijwielvergoeding van f. 0.15, f. 0.20 of f. 0.25 per dag toe gekend. Aan kamparbeiders en inge kwartierde arbeiders, die hun eigen fiets moetên gebruiken om dagelijks van het kamp of kwar tier naar het werk te komen, zal, behalve de laatstbedoelde rijwiel vergoeding van f. 0.15, f. 0.20 of f. 0.25 per dag, een vergoeding van f. 0.10 per week betaald worden. De vergoedingen van f. 0.75 en f. 0.10 worden ook ten volle uit gekeerd, wanneer minder dan 6 dagen in een kalenderweek is ge werkt. Arbeiders met Kerstverlof uit het buitenland De secretaris generaal van het departement van sociale zaken heeft goedgekeurd, dat aan arbeiders, die met Kerst verlof uit het buitenland terug- keeren, voor zoover noodig, steun ingevolge de rijkssteunregeling Wordt uitgekeerd. Dit geldt niet voor arbeiders, die thans hun periodiek verlof genie ten, aangezien deze personen door hun werkgever worden doorbe taald. Geheele winkelinventaris aan tabak gestolen Gisternacht om streeks vier uur zag een agent hoe twee kerels met een koffer juist een sigarenwinkel op het Gouden regenplein verlieten. Toen zij hem zagen, sloegen ze op de vlucht, waarop de agent de achtervolging inzette, zijn revolver trok en hen eenige schoten achterna zond, echter zonder de mannen te ra ken. Het eenige resultaat was dat de inbrekers hun koffer wegwier pen. Hij bleek vol te zitten met shag en sigaretten. Een nader onderzoek in den winkel wees uit, dat de mannen er reeds eerder dien nacht een bezoek moesten hebben gebracht. Kasten en laden waren openge broken. De heele winkelinventaris aan shag, sigaretten en sigaren was gestolen. Zij hadden zich toe gang verschaft door verbreking der straatdeur. Ook een schoenenmagazijn aan het Spui heeft bezoek gehad van inbrekers. Hier werd aan de ach terzijde een deur geforceerd. De buit bestond uit tweehonderd paar lederen schoenen. Schipbreukelingen van Neder- landsch schip gered Het D.NB meldt uit Buenos Aires: Naar het blad „Critica" meldt, heeft het Argentijnsche s.s. „Santa Cruz" 30 schipbreukelingen van het Ne derlandsche s.s. „Ombilin" enkele dagen geleden ten Noorden van Brazilia aan boord genomen. De schipbreukelingen zijn in Per- nambuco aan land gezet. De „Santa Cruz" heeft de marine prefectuur te Buenos Aires radio grafisch hiervan in kennis ge steld. (Het Italiaansche weermacht- bericht van 16 Dec. j.l. vermeldde, dat een duikboot onder bevel van den kapitein ter zee Carlo Fecia di Cossato de schepen "Empire" en „Ombilin", te zamen metende 11.000 brt., op den Atlantischen Oceaan in den grond heeft ge boord. Het Nederlandsche s.s. „Ombi lin" van de K.P.M., groot 5658 brt. is in 1915 gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam). Politieke hoogeschool in Spanje opgericht. Generaal Franco heeft bij decreet bepalingen uit gevaardigd inzake een in Spanje op te richten politieke hooge school der falange. Deze dient tot opleiding van politieke leiders en ressorteert onder den partij minister, die directeur en profes soren benoemt. Tot de studie worden toegela ten leden van het jeugdfront, met name die van het nationale studentensyndicaat en leden van de falanxmilitie, die' op voorstel van den nationalen gedelegeerde of den gouwleider door het secre tariaat-generaal der beweging worden aangewezen. Zij moeten reeds een academischen graad hebben of reserveoificier van le ger, luchtmacht of marine zijn. Zetel van de hoogeschool is de oude universiteit van Alcala. De duur van de studie wordt door het secretariaat-generaal vastge steld. De aardbeving in Anatolië. Naar uit het aardbevingsgebied van Erbaa (Turkije) gemeld wordt, bedraagt het aantal doo- den thans reeds bijna 1500. Ook het aantal gewonden is nog zeer gestegen, definitieve getallen staan nog niet vast. ROTTERDAM, TEL. 38427 DEN HAAG, TEL. 333298 Kerstfeest 1942. In alle hospitalen in Nederland werd in het kader der Truppenbetreuung Kerstfeest gevierd voor de gewonde en zieke soldaten. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, bracht bi) deze gelegenheid een bezoek aan een aantal hospitalen SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax m Jongetje aangereden en gedood. Het vijfjarig zoontje van de fa milie P. Krol te Kantens bij Gro ningen is van een vrachtwagen gevallen. Het ventje geraakte on der het wiel en was op slag dood. Den bestuurder treft geen schuld. 25 inzittenden van autobus omgekomen. Naar uit Aliquip- pa in de Ver. Staten gemeld wordt, is een autobus van de Pennsylvania-lijn bij een berg- storting door neervallend ge steente verpletterd. Alle 25 in zittenden vonden den dood. De rijksveerboot Brakzand vast- geloojen. Uit Schiermonnik oog werd gemeld, dat de rijks veerboot Brakzand op de terug reis buiten het vaarwater is vast geraakt, zoodat post en passa giers Maandag niet vervoerd kon den worden. Brand, doordat een kind met lucifers speelde. In een een- gezinshuisje aan de Molensloot- straat no. 52, achter de Laakha ven te Den Haag, is Maandag brand uitgebroken. De bewoon ster, mej. J. S. du C„ wier man in Duitschland werkt, had voor een dringende boodschap de wo ning even verlaten en had ver ondersteld, dat haar 3'A-jarig, wegens ziekte te bed liggend, zoontje met diens tweejarig broer tje rustig in de achterkamer zou blijven. In plaats hiervan echter moet eerstgenoemd kind zich tij dens de afwezigheid van de moe der naar de voorkamer hebben begeven en daar met lucifers hebben gespeeld, tengevolge waar van een gordijn of ander licht brandbaar voorwerp in vlam moet zijn geraakt. Het kind was, vermoedelijk zonder te weten welk onheil zou volgen, naar de achterkamer teruggegaan en weer in bed gaan liggen. Er brandde in de woning geen kachel, zoodat de door het kind opgegeven oorzaak wel als juist kan worden aangemerkt. Buren ontdekten spoedig het gevaar en zorgden voor de red ding van beide kinderen, zoo mede voor brandalarm. De brandweer was vlug ter plaatse en wist het vuur ,te be perken tot de voorkamer, die echter geheel uitbrandde. Terwijl de brandweer haar werk ver richtte, kwam de vrouw van haar boodschap terug. De schade wordt door verzeke ring gedekt. (2 lijnen) door FRANZ WENDELMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. Copyright bij Eden-Verlag Berlin) (54 De rechercheur schoot in een Pottend lachje. „Zoo, u wilde us een bad gaan nemen!" sprak ïeslong geraakt. „Wij gingen ^middellijk naar den schurk ueken. Ik wist, dat het een En- elschman zijn moest...." „Dat vermoedde u!" „Nu ja, en dat hij wellicht een van de hotels of pensions ta intrek genomen had. Deze Jlgeman had mij een beschrij- lug van den man gegeven, want fJ had hem gezien en we hadden besproken, alle hotels en pen sions af te zoeken". „Een loffelijk voornemen". „Maar de kerel bleek zich in de nabijheid van het huis verborgen te hebben gehouden. Hij moet ons bespionneerd hebben om, zoodra wij onze hielen gelicht hebben, het huis in brand te ste ken. Bij het droge weer van de laatste dagen stond het natuur lijk dadelijk in lichter laaie. Toen we den brand ontdekten en hier kwamen, stortte het huis in en wij kwamen te laat. Maar dan!.... Treslong hief als het ware een vreugdekreet aan. „Dan vonden we iets dat van groote beteekenis kan blijken te zijn". „Je maakt me nieuwsgierig", zei Van Stolberg lachend. Treslong greep in zijn zak en haalde het stuk papier en het geheimzinnige schaakfiguur eruit. „Dit is hetzei hij kortaf. „En lees nu dien onzin, die erop DE DOOD HAALT ALLEN, DIE HET RAADSEL VAN HET SCHAAKFIGUUR WILLEN OP LOSSEN. las de rechercheur met half- diohtgeknepen oogen. Hij bekeek het kleine schaakstuk, om dan met twee woorden zijn meening over dezen vondst samen te vatten: .Reusachtig vermakelijk!" Dokter Voorst kwam van zijn onderzoek terug. In zijn oogen blonk een eigenaardige gloed. „In het laboratorium moeten de knokkels van de rechterhand en de heupbeenderen grondig on derzocht worden", zei hij met een vreemd glimlachje. „Dat is abso luut noodzakelijk. Het lichaam zelf is in een zoodanigen toe stand, dat vervoeren niet moge lijk is, maar wat ik voor het onderzoek noodig heb, zijn de be schadigde beenderen". „En de rest van het lichaam?" informeerde van Stolberg. „Dat kan hier op het eiland be graven worden". Dokter Roobol kon nauwelijks zijn nieuwsgierigheid bedwingen. Hij zag aan de gelaatsuitdruk king van zijn collega, dat deze iets zeer bijzonders moest hebben ontdekt. „Hebt u ontdekt, dokter, waar die vreemde brandplekken op het lichaam vandaan komen?" vroeg hij niet zonder een tikje spot. Dokter Voorst trok zijn wenk brauwen samen. Zijn gezicht kreeg een koude afwijzende uitdrukking. „Ik heb het ontdekt!" zei hij kortaf, „maar alvorens ik mij hierover kan uitlaten, wil ik het terdege onderzoeken". HOOFDSTUK XIX. Nadat dokter Voorst, daarbij geassisterd door zijn collega, ge- ruimen tijd bezig was geweest met de amputatie van de lichaamsdee- len, werd het overschot in een langwerpige kist gelegd en daarna op den boerenwagen geladen. Onderweg naar het dorp was dokter Voorst van gedachten ver anderd. Zijn eerst genomen be sluit om het lijk op het eiland te laten begraven had hij laten varen. Hij was tot de conclusie gekomen, dat er wellicht bij een nauwkeurig onderzoek van het stoffelijk overschot nadere bij zonderheden aan den dag zouden kunnen treden en daarom zou het lijk in de kist naar Leeuwarden worden vervoerd. (Wordt verfolgd). (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5