Den Sovjets zware verliezen toegebracht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT UIT DE RIJNSTREEK MARKTBERICHTEN. FAMILIEBERICHTEN. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. f k: 'Ol lit (Val r zij listande, dat de strafmaat .vastgesteld op ten hoogste |r of een geldboete van ten f. 600.—. .esluit van de secretarissen- Li van de Departementen ciale Zaken en van Finan- jn de vereveningsheffing Ietijdelijke verhooging van öe sociale verzekeringsren- jk een bijzonderen toeslag, liging van de ziektewet ver tot 31 December 1943, even- strekking van het besluit lende uitkeeringen bij be- I aan niet verplicht verze- larbeiders en arbeidsters in Tn der ziektewet. [slotte wijzigde de secreta- leraal van het Departement >ciale Zaken het tweede uit- ,gsbesluit ingevolge het Zie- Idsenbesluit, krachtens wel- liging de voorloopige erken- If toelating van ziekenfond- lelke op 1 Augustus 1941 Iden, wordt verlengd tot Tii 1943 en Land- en Tuinbouw ens de Staatscourant van :er heeft de Gemachtigde en Arbeid eenige wijzigin- aanvullingen aangebracht landelijke regeling van loo- >n andere arbeidsvoorwaar den land- en tuinbouw van ember 1942. De wijzigingen vullingen beperken zich tot vincie Zeeland, wijzigingen hebben betrek- p de loonen van de opper- iten en van de knechten, die J.g. paardenwerk verrichten, zijn bepalingen vastgesteld nzien van de loonen der |en. belangrijkste wijziging is [bracht in het artikel dat de ?palingen bevat, welk artikel nieuwe redactie thans beter le feitelijke omstandigheden [t gebruik in de provincie id is aangepast. :uatiehulpdienst van de van Koophandel voor ïolland Naar aanleiding fe dezer dagen in de dag- gepubliceerde regeling om- de financieele gevolgen van |acuatie van bedrijven brengt mier van Koophandel en [ken voor Zuid-Holland de ide aanvullende bijzonder - onder de aandacht van de Ighebbenden. [streeks half November j.l, is lamer, ten einde de moeilijk- van de te evacueeren be- Jn zooveel mogelijk te ver- ve»n, overgegaan tot de instel- pan een Evacuatiehulpdienst in het bijzonder tot taak |den betrokkenen van advies men; medewerking te verleenen ihen, die moeilijkheden heb- net het vervoer of die ver zitten om emballage of op- nte; jbehulpzaam te zijn bij net innen van de financieele iren, verbonden aan tran- opslag, kosten van eerste 'tag van het nieuwe be- enz. centrale post van den dienst Ivestigd te 's Gravenhage, Van ipiegelstraat 12, terwijl hulp- uatieposten zijn ingericht in :emeentehuis te Katwijk, als- te Noordwijk in het gebouw orius. Zoo noodig zullen ook en komen te Brielle en Oud zei ïrai ndi a b ke< ie re zakenman, wiens per- lijke bemoeiingen niet tot ui lagen hebben geleid, kan zich medewerking tot deze posten ien. Aangezien de evacuatie- dienst van de Kamer nauw enwerkt met de Rijksbureaux, Rijksbureau voor de Voedsel- 'ziening in oorlogstijd en het traal Distributiekantoor, be- t daar tevens de gelegenheid deze instellingen het ver- tte overleg te plegen, et is intusschen van het hoog- belang, dat de betrokkenen eventueele verzoeken om hulp wachten tot het laatste oo- K). 'lik, omdat dan door overstel- S van werk zeker niet die hulp tunnen worden geboden, welke lelijk zou zijn bij een meer ge- eujk verloop van de aanvragen Poedige aanmelding is dus in Se mate gewenscht. 'e zakenlieden in de betrokken 'eden zullen er goed aan doen, tenen, die zich vanwege den tet bij hen melden (allen rmen van een legitimatiebe- 'h tijdig hun verlangens en be ften op het gebied van de Pverleening kenbaar te maken. NED. HERV. KERK Aangeno men. Naar Nieuwesclians (toez.) ds. G. B. Kruizinga te Engeibert! Naar Woudenberg, ds. J. J. Poot te Ameide en Tienhoven. GEREF. KERKEN Beroepen. Te Voorburg (vac. ds. P. Keijzer) dr. N. H. Ridderbos te Tweede Ex- cloërmond. Aangenomen. Naar Me- dembllk, cand. K. Kramer, hulp prediker te Nijkerk. Naar Twijzeler- heide, cand. D. J. Modderaar, hulp prediker te Zevenhuizen EVANG. LUTH. KERK Aan genomen. Naar Maastricht, prop. dr. o. W. Mönnich te Amsterdam. Vakontwikkeling en sociale jeugdzorg Met ingang van 1 Januari 1943 gaat de af deeling Vakontwikkeling en Sociale Jeugdzorg, thans ressorteerend onder den Rijksdienst voor de werkverruiming, over naar het Rij ksarbeidsbur eau. Kinder-Kerstfeest van het N.A.F. In de groote zaal van den Die rentuin te Den Haag organiseer de het Nederlandsche Arbeids front heden een Kerstfeest voor kinderen, van wie de vader in het buitenland werkzaam is. 's Ochtends werd een feest voor ongeveer 1000 kinderen ge houden, en 's middags was een zelfde aantal in den dierentuin aanwezig. Burgemeester Westra, Generalkommissar Schmidt en de leider van het N.A.F., H. J. Wou denberg woonden het kinderfeest bij. Ieder kind ontving een kerst pakketje. Kerstgeschenk van den Jeugd storm Hedenmiddag hebben een meeuwke en een meeuw na mens dén geheelen Jeugdstorm aan het huis van den hoofdstor- mer van den Nationalen Jeugd storm, C. van Geelkerken, een groot bloemstuk gebracht als Kerstgeschenk. Het bloemstuk, waarbij een toepasselijk gedicht was gevoegd, heeft den vorm van een levensboom, .waarop een elf tal kaarsen is aangebracht, die de elf provincies van ons land symboliseeren. De Bonnen voor serviesgoed en keukengerei verlengd. In ver band met de distributie van me talen keukengerei en serviesgoed, wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de bonnen reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten van voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar), is verlengd tot en met 31 Januari 1943. Men kan derhalve tot en met bovengenoemden datum op deze bonnen, bij gelijktijdige afgifte van een der punten 01 tot en met 04 van de EV-kaarten voor serviesgoed, naar keuze metalen keukengerei of serviesgoed koo- pen. Bijna een ton aan Winterhulp overhandigd Hedenmorgen om elf uur heeft in het hoofdkantoor van Winterhulp en den Neder - landschen Volksdienst aan den Andries Bickerweg 4 te 's-Gra- venhage de plechtige overdracht plaats gehad van het bedrag, door de politie ingezameld op 14 Nov., den dag der Nederlandsche po litie. De opbrengst bedroeg f92.799. De overdracht geschiedde in den vorm van overhandiging van een chèque door mr. H.L. Broerse, gevolmachtigde voor de reorgani satie der Nederlandsche politie aan den heer F. W. van Vloten, directeur-generaal van de W.H.N. De eerste werd vergezeld door zijn adjudant, kapt. Stuyvenberg en vijf afgevaardigden. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door de heeren A. G. Smit, algemeen secretaris der W.H.N. en G. J. Koopman, algemeen gemachtigde van den directeur-generaal. Mr. Broerse sprak den direc teur-generaal o.m. als volgt toe: Juist in deze dagen doordringt ons bijzonder een gevoel van liefde voor onzen naaste. In dezen geest vooral zien wij uw arbeid voor ons volk. Wij houden ons er van over tuigd, dat uw stichting het ver mogen heeft dit volk, dat in ver schillende opzichten nog ver scheurd is, te leiden op den weg tot meer saamhoorigheid. Nadat de chèque was overhan digd, dankte de heer Van Vloten voor dit spontaan gebaar van de Nederlandsche politie. Het is een cadeau, aldus spreker, niet voor mij besteed, maar' voor het Ne derlandsche volk. De W.H.N. is een onderdeel van den Nederland- schen Volksdienst. welke tot doel heeft: dienst aan het volk. Ech ter ook door het volk. Tot dat volk behoort ook de Nederland- Duitsch VVeermachtsbericht. Het opperbevel van de Duit- sche Weermacht maakt bekend: Duitsche troepen hebben ook gisteren in het gebied van de Terek .en in de Kalmukkensteppe herhaalde vijandelijke aanvallen afgeslagen en den vijand bij een succesvollen tegenaanval bloe dige verliezen toegebracht. Een in het achterland opduikende formatie cavalerie der sovjets werd aangevallen en in de daarop ontstane achtervolging in de pan gehakt. Tusschen Wolga en Don wer den in eep aanval 600 gevange nen gemaakt en 15 pantserwa gens vernietigd. Tegenaanvallen van de sovjets stortten ineen. In het gebied van de Don duurt de afweerslag in wisselvallige ge vechten voort. Bij eigen aanvals- ondernemingen in den centralen frontsector werden talrijke kaze matten en gevechtsstellingen ver nietigd. Plaatselijke aanvallen van den vijand mislukten. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer hervatte de vijand zijn aan vallen met sterke strijdkrachten. Bij den succesvollen afweer wer den 34 sovjetpantserwagens ver nietigd. In Tunesië leverden eigen aan vallen plaatselijke successen op. Pogingen van den vijand om het de vorige dagen verloren gegane terrein te heroveren, werden ver ijdeld. Er werden 200 gevangefcen gemaakt. De havenwerken van Benghasi en een vliegveld van den vijand in het kustgebied van Libye werden in den afgeloopen nacht door Duitsche gevechts vliegtuigen gebombardeerd Zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vielen over dag eenige plaatsen van de be zette Westelijke gebieden aan en wierpen des nachts hier en daar bommen in West-Duitschland. Bij deze vluchten, alsmede boven het Kanaal en aan de Neder landsche kust, werden acht vij andelijke vliegtuigen neergescho ten. In zijn weermachtbericht van heden maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend In Tunesië zijn vijandelijke ope raties, gesteund door pantser strijdkrachten. die ten doel had den de verloren gegane stellingen te heroveren, mislukt als gevolg van den hevigen tegenstand dei- troepen van de as, die ongeveer 200 gevangenen maakten, mee- rendeels Engelschen. Onze plaat selijke aanvallen leverden even eens succes op. Een vijandelijk jachtvliegtuig werd neergescho ten en de officier-bestuurder ge vangen genomen. In de Syrte geen enkele gebeur tenis van belang. Gisteren ondernomen vijande lijke luchtaanvallen op 't eiland Lampedusa en op de omgeving van Napels maakten geen slacht offers. Wel werd er eenige scha de aangericht. hebben het grootste deel der pa rochiekerken in het centrum der stad verwoest en voor den eere- aienst onbruikbaar gemaakt. Als gevolg van de evacuatie gaat voor de overgebleven kerken een groot deel der geloovigen verloren. Hoe wel de kathedraal betrekkelijk het minst geleden heeft, zijn toch alle ruiten gesprongen en is een deel van het dak vernield, zoo dat het water de kerk binnen dringt. Daarom kunnen op den vooravond van het Kerstfeest in de kathedraal van Sint Lorentius geen missen gelezen worden en kunnen ook op Kerstdag geen plechtigheden verricht worden. Voorloopig zullen in de kathe draal in het geheel geen gods dienstoefeningen kunnen plaats hebben." (D.N.B.) Amerikaansche troepen te Da kar. - Naar de Engelsche nieuws dienst uit Dakar meldt, zouden aldaar Amerikaansche troepen zijn aangekomen. (D.N.B.) sche politie, die er niet naast be hoort te staan noch er boven, doch midden in de gemeenschap. Spreker hoopte ook in de toe komst op de hulp van de Neder landsche politie te kunnen blijven rekenen en dankte haar- tot slot voor het resultaat uit naam dier velen, wier leed uit de opbrengst eenigszins zal kunnen worden verzacht DE VERDWENEN REMBRANDT TERECHT. - Ook de beide schil derijen van S. Maris. - De re cherche van het politiebureau Singel te Amsterdam is er giste ren in geslaagd het verdwenen schilderij van Rembrandt „de man die een ganzeveer slijpt", op te sporen en in beslag te nemen, evenals de beide tegelijkertijd verdwenen schilderijen van Si mon Maris: een vrouwenportret en een zigeunervrouw met kind- V., de man. die de schilderijen het laatst ouder zijn berusting had, is gearresteerd. BUITENLAND. Herderlijk schrijven van aarts bisschop van Genua. De aarts bisschop van Genua, heeft een herderlijk schrijven doen voorle zen, waarin hij o.a. zegt: „De barbaarsche vijandelijke aanvallen op 'onze geliefde' stad ALPHEN. 40jarig jubileum 7 Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer P. R. Penders brug- wachtA van de Alpbenschebrug, in dienst trad als brugkneeht. Sinds 7 Januari 19031. Nov. 1906 bediende hij de oude brug, waarbij zijn vrouw hem vooral 's nachts meerdere malen moest assisteeren. De oude brug behoorde aan Rijn land. terwijl de nieuwe en tegen woordige brug overging aan den Prov. Waterstaat. Op 19 Mei 1988 volgde zijn benoeming tot assistent brugwachter en 1 April 1924 werd de jubilaris tot brugwachter be noemd, terwijl hij tevens op 9 Jan. 1929 onbezoldigd rijksveldwachter werd. Als bijzonderheid zij gemeld, dat de jubilaris in al deze 40 jaar nimmer een dag wegens ziekte beeft behoeven te verzuimen. Het zal den jubilaris op 7 Januari a.s. alsmede zijn vrouw M. Penders Balvert, wanneer het echtpaar tevens 40 jaar getrouwd zal zijn, niet aan belangstelling ontbreken. 25-jarig jubileum Onze plaats genoot, de heer W. van den Dool, vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum als kantonnier bij den Provincia len Waterstaat van Zuid-Holland, afd. De Rijn. Op een geanimeerde bijeenkomst van het personeel van die afdeeling werd de jubilaris door het hoofd van dienst, den beer J. H. A. Manders. toegespro ken; hem werd een loffelijk ge tuigschrift en een bewijswa'ardee- ring onder couvert aangeboden. Van het personeel ontving de ju bilaris als herinnering een mooie barometer. 1 Januari a.s. hoopt de beer J. A. Dekker zijn 25-jarlg jubile um te berdenken als brugkneeht bij den Prov. Waterstaat met als standplaats Alphen a.d Rijn en bediening van de Alpbensebebrug. GOUDA, 21 Dec. Veemarkt. Aanvoer in totaal 323 stuks, waarvan 91 biggen, f. 10-20 p st. 156 runderen, 27 nuchtere kalve ren, 6 graskalveren, 18 schapen overgenomen door de N.V.C. 25 bokken en geiten 50130. Handel stuk. Ontleend aan andere bladen. Ondertrouwd: W. P. Niemants- verdriet (Vlaardingen) en M. Reitsma (R'dam); R. Meijer en A. M. C. Smink, Nijmegen; F. J. M. Lucassen en W. S. Haag, Bus- sum; H. J. Koedijk (Zwolle) en M. C. M. Adema (Franeker). Gehuwd: W. A. de Groot en M. J. M. Penders, A'dam; C. W. v. Dedem en W ,C. Drapers, Ca- I>elle a/d. ÏJsel; C. J. Martens en E. Westergaard, Scheveningen; C. J. Frater man en J. C. Bruins, A'dam; T. Re ij inga en C. Mohr, Den Bosch. Overleden: A. P. Veegens, v. 93 j., Bilthoven; C. F. A. Macht- Aubert, v. 70 j., Den Haag; C. S. Willemsz-Gebhard, v. 79 j.. Hil versum; F. J. v. Beeck Vollen hoven, m., Ankeveen; A. G.Aelen- v. Steen, v. 62 j., Den Haag; W. A. Verheul m. 33 j.. Jutfaas. RUILING INLEGVELLEN. Zij, die geboren zijn na 27 De cember van de jaren 1921, 1928 en 1938, doch vóór 25 Januari van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inlegvel ruilen op het Distributiekantoor Steen- schuur 21, respectievelijk Maan dag 28, Dinsdag 29 of Woens dag 30 December 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 24 December 1942, 1137 KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. De aangevraagde kaarten ter bekoming van kostelooze Genees- en Heelkundige Hulp gedurende het jaar 1943 kunnen, voor zoo ver men hiervoor in aanmerking komt, worden afgehaald bij den Gem. Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon, Lammermarkt 65/67 op Maandag 28; Dinsdag 29 en Woensdag 30 December a.s. van 9 tot 10 uur v.m. De Directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk 1138 Hulpbetoon, S. ROZEMOND TOEWIJZINGEN SUIKERWERK EN CHOCOLADE. De plaatselijke distributiedien sten zullen gedurende het tijdvak van 28 tot en met 31 December '42 bij inlevering van de bonnen „Ver- inaperingen 62", „Reserve 3-76" en „Reserve 4-76" toewijzingen voor suikerwerk uitreiken. Tezamen met deze bonnen kunnen maximaal ne gen bonnen „Versnaperingen 58" en „Versnaperingen 59" ingeleverd worden 1139 Bij inlevering van de bonnen „Versnaperingen 61", „Reserve 3-75" en „Reserve 4-75" zullen de diensten toewijzingen voor choco lade uitreiken. Tezamen met laatstgenoemde bonnen kunnen ten hoogste negen bonnen „Ver snaperingen 56" en „Versnaperin gen 57" ingeleverd worden. ZEEP'J'OE WIJZINGEN. Het blijkt, dat vele detaillisten alle door hen van het publiek ont vangen zeepbonnen rechtstreeks aan hun grossiers opzenden, ten einde daarop zeep te betrekken. Deze handelwijze is in het alge meen onjuist. Detaillisten dienen de door hen ontvangen bonnen bij de plaatselijke di6tributiediensten in te wisselen tegen toewijzingen voor zeep. welke zij aan hun grossiers dienen op te zenden ter verkrijging van zeep. Slechts wan neer een detaillist gedurende een distributieperiode minder dan veertig bonnen heeft ontvangen, mag hij deze bonnen rechtstreeks aan een grossier of fabrikant op zenden. Met nadruk wordt de aan dacht er op gevestigd, dat een de taillist, die gedurende een distri butieperiode veertig of meer bon nen aan een grossier of fabrikant toezendt, zich schuldig maakt aan een strafbaar feit. Grossiers dienen alle ontvangen toewijzingen bij de plaatselijke distributiediensten in te wisselen tegen verzameltoewijzlngen. waar op zij zich bij de fabrikanten kunnen bevoorraden. Eveneens cfienen zij de eventueel van som mige detaillisten ontvangen bon nen bij die diensten in te wisselen tegen toewijzingen. In geen geval mogen zij deze bonnen aan een fabrikant opzenden. Fabrikanten moeten. wanneer zij yerzameltoewijzingen voor een hoeveelheid van ten minste 10.000 rantsoenen van de grossiers heb ben ontvangen, deze verzameltoe- wijzlgen bij het centraaldlstribu- tiekantoor te 's-Gravenliage inwis selen tegen verzameltoewijzlngen voor een grooter aantal rantsoenen en deze vervolgens toezenden aan de scetie zeep van het rijksbureau voor chemische producten, Laan Copes van Cattenburcb 16. 's-Gra- venbage. Toewijzingen, welke door de plaatselijke distributiekantoren zijn uitgereikt zullen door de sectie van 1 Januari 1943 af niet meer worden aangenomen, terwijl niet meer dan 39 rechtstreeks van detaillisten ontvangen consumen tenbonnen per periode mogen wor den aangeboden 1140 TEELT VAN RAAPSTELEN De productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt maakt bekend, dat de allerwege bestaande groote vraag naar raap stelenzaad het vermoeden heeft doen rijzen, dat een groot deel van de met vroege groenten te betelen oppervlakte van kassen, serres en .warenhuizen met raaostelen zal worden beteeld Tegen dit. voornemen is een waarschuwing noodzakelijk. De te lers moeten zlcb er van bewust zijn, dat voor raapstelen slechts een beperkt afzetgebied bestaat, er kan bij overmatig grooten aan voer niet gerekend worden op af name in onbeperkte hoevelheden. De telers doen verstandig aan de teelt van raapstelen niet meer dan een bescheiden plaats in hun teelt- plan toe te kennen 1136 Hoofdredacteur: B. VvMenk- norst, Leiden; plv hoofdredacteur: 5 Been, Leiden. Redactiestaf B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K Been, Binnenland °n Sport: J Brouwer Stadsnieuws; Tb. J. Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk v. d advertenties: A. Poortman.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3