DREFF-R"r<i*ieeg5 SPORT. De taak van den sportjournalist. MEUBELEN esoa RECHTZAKEN Burg. Stand van Leiden STADSNIEUWS Liefst hing ik1 de Kerstboom vol UIT DE OMSTREKEN LAATSTE BERICHTE] ra DE HEEREN VAN GRONINGEN a STULING EN BLOKZIJL AAN HET WOORD. De Rijksge vol machtigde voor de sport, de heer H. van Groningen a Stuling heeft op een gistermiddag op het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten gehouden bij eenkomst van sportjournalisten ge sproken over de taak van den sportjournalist. Spreker wges op het groote belang van de lichame lijke opvoeding en de sport voor ons volk. Wij hebben, aldus spr., te kampen gehad met veel conserva tisme en weinig vooruitstrevend heid. Dit komt geenszins ten goede aan onze positieven arbeid. Hier mede dient dus radicaal gebroken te worden. De sportjournalisten hebben in dit opzicht een groote taak te vervullen. Zoowel de licha melijke opvoeding als de sportbe oefening dient gesteld te worden in dienst van ons volk. Hierbij is ab soluut een goede samenwerking noodig tusschen de overheid en de sportjournalisten. Een passieve houding ten aanzien van de oplos sing van de problemen, zooals deze thans voor ons liggen, kan niet worden geduld. Het doel van de li chamelijke opvoeding en de sport beoefening is het kweeken van een volk, dat gehard is om de moeilijk heden van dezen tijd en van het- geen nog te wachten staat, met succes te overwinnen. Wij moeten komen tot een volk, dat gezond is naar geest en lichaam. Alleen dan kan men goede geestelijke presta ties verwachten, indien de lichame lijke gesteldheid goed is. Het le vensgeluk en goede gezondheid van ons volk moet beschermd worden. Wij zullen angstvallig moeten wa ken tegen de verspilling van de volkskracht. Sport geeft het li chaam de noodige gehardheid, noodzakelijk om de moeilijkheden te overwinnen. Spreker dankte voor de medewerking om tot het gestel de doel te komen ondervonden van de zijde van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Tal van goede maatregelen zijn inmid dels genomen om te komen tot een gezonden steun aan onze nationale sport. Zoo zijn o.a. tal van subsi dies reeds verstrekt, welke onge twijfeld zullen bijdragen tot het gestelde doel, een juiste gezonde sportieve ontwikkeling van ons volk. Op internationaal gebied is in het afgeloopen jaar ook reeds veel bereikt, Toch kan men zich nog de vraag stellen: waarom kun nen sportleiders elkaar wel op in ternationaal terrein ontmoeten, daarbij getuigenis afleggend van goede onderlinge verstandhouding en waarom zouden sportbeoefe naars dat niet kunnen? Om ten aanzien van dergelijke problemen het volk een gezond oordeel bij te brengen heeft cle sportjournalist een mooie taak, een goede missie te vervullen. Spreker besloot zijn rede, met erop te wijzen, dat het de plicht is van iederen sportjour nalist deze taak te begrijpen en overeenkomstig deze taak te han delen ln het belang van de volks gemeenschap. De heer M. Blokzijl wees vervol gens op het feit, dat het werk van den sportjournalist in vergelijking met het verleden veel belangrijker is geworden, omdat het zich uil niet meer uitsluitend beperken kan en mag tot de technische zijde, doch zich meer heeft Uitgebreid, doordat de sportjournalist ook is ingeschakeld in het politieke leven. Het nationaal socialisme stelt dezen eisch, omdat het bijzonder prijs stelt op een betere harmonie tus- - schen een gezond lichaam en een gezonden geest. In verband hier mede achtte spreker het zeer be langrijk, dat meer en meer de aan dacht wordt gevestigd op het werk, dat de Nationale Jeugdstorm in d-ien geest verricht. Spreker was zich bewust van de groote moei lijkheden. waarmede de sportjour nalisten in dezen tijd bij de publi catie te kampen hebben, doch ver klaarde. dat het departement een open oog heeft voor deze moeilijk heden en gaarne bereid is in het belang van het gestelde doel aile medewerking te verleenen. VOETBAL. RoodenburgL.F.C. Zondag speelt Roodenburg tegen L.F.C. ln de volgende opstellingdoel: Kluts; achter: Zierikzee en K. Martijn; midden: de Klerk. v. Dorp en de Water; voor: Montanus, v. Polanen Houps. du Prie en Monfils. KORFBAL. Nerterlandsclie Korfbalbond Voor Zondag as. staan slechts en kele inhaalwedstrijden op het pro gramma. n.l.: voor de Zuidelijke le klasse: Rust RoestONA, voor de Zuid-Hollandsche 3e klasse B: Fluks IIAlgemeene II. heeft alle soorten tan prima materiaal, geen papier. Haagsche Gerechtshof De schipper P. C. Fransen te Hillegom was door den economischen rech ter veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het ver handelen van clandestien vleesch. Op het verzoek van een slager om vleesch te koopen, was hij ln ge gaan, en hij kocht in Aalsmeer en Vijfhuizen totaal 50 kilo vleesch, dat hij weer aan den slager ver kocht. De adv. generaal wees er echter op dat de minimum-straf voor dergelijken handel is opgelegd, zoodat geen wijziging gebraeiit kan worden in het vonnis. Daar was de verdediger het wel mee eens, doch hV, verzocht de ruim vier maanden voorarrest dan in mindering te brengen. De werkgever van N. A. L. te Leiden was op onverklaarbare wijze 200 suikerbonnen, 500 zeepbonnen en 80 petroleumhonnen kwijt ge raakt. Hij meende dit later wel te kunnen verklaren, zooals thans de adv. generaal, die vermoedde dat L. er wel meer van zou weten. Want, diefstal van 30 bonnen had hij bekend, voor welk feit hij tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. In hooger beroep vor derde de adv.-generaal bevestiging van dat vonnis. Arresten op 30 Dec. C. B. K. te Voorschoten had van een schipper een maaltje aardap pelen van diens vaartuig mogen halen, doch K. had toen des nachts 30 kilo weggenomen. Tot drie we ken gevangenisstraf, was hij voor dien diefstal veroordeeld. Het Hof heeft conform den eisch, dat von nis bevestigd. In magazijnen van C. en A. en van V. en D. had mej. M. J. W. te Leiden goederen gestolen en was er voor tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. Zij verklaarde de feiten niet te hebben gepleegd, doch voor haar vriendin de schuld op zich te hebben genomen. De adv.-generaal vorderde een maand gevangenisstraf, het Hof heeft de straf tot een maand verminderd. Ilaagsclie Politierechter Op de N. Beestenmarkt te Leiden had A. S zijn kornuiten H. en D. ontmoet, waarbij H. die in het bezit was vai een damesfiets, hem vroeg de fiets voor hem te gaan verkoopen. Uiteraard begreep S. wel dat er iets mee aan de hand was, doch hij ging op het verzoek in. Op het laatst durfde hij toch niet, doch liet een ander de fiets voor f. 45. verkoopen, waarna hij H. echter f40.gaf, en van deze toen nog f. 5.als geschenk kreeg. Voor cleze heling vorderde de Officier twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot vier weken gevangenisstraf. De zaak tegen J. H. uit Leiden, die wegens diefstal van de fiets te recht moest staan, werd, aangehou den, evenals tegen L. D. die bij den diefstal betrokken wajr - H, C. S. uit Alkemade had wel kunnen begrijpen dat twee knapen niet een autoband kunnen ver handelen, zoo meende de Officier. Toch had S. een band gekocht voor f. 3.en doordat de band gestolen was, stond hij nu voor heling te recht. De officier eischte 14 dagen gevangenisstraf, doch de rechter liet het blanco strafblad meetellen, waarom hij f. 20.boete subs. 20 dagen hechtenis oplegde. Ook A. J. van Z. uit Alkemade had zich aan heling schuldig ge maakt, toen hij een autoband kocht, die van diefstal afkomstig was. Wel verklaarde verdachte niet te hebben begrepen dat de band gestolen was, doch de Officier vond dat hij in elk geval onvoorzichtig is geweest, zoodat hij f. 30.boete subs. 30 dagen hechtenis eischte. De rechter veroordeelde tot f25. subs. 25 dagen. GEBORENTruus, d. v. A. de Niet en H. J. Verhe'é ONDERTROUWD: A. J. J. Duin dam, jm., 28 j. en R. J. M. Raap horst, jd., 22 j.; P. H. Stouten, jm. 22 j. en A. van der Veer. Jd., 29 j.; J. Leicher jm., 24 j. en A. van Nood. jd., '23 J. GETROUWD: H. C. de Goeij, jm. en P. Kromhout, jd.; J. M. M. Boes, gesch. en A. B. P. van Wijk, wed.; R. C. M. van den Bosch, -Jm. en J. J. Favier jd.; N. J. Buis, jm. en S. Boom, jd.; L. C. Hooggveen, jm. en A. Krassenburg. Jd.; P. K. Baas, gesch. en A. Geskus. gesch.; J. Ba- rends, jm. en H. van Leeuwen, Jd.; P. Otgaar, jm. en J. E. Kasteelen, Jd.; L. G. Palm, Jm. en C. J Kuijl, jd.; R. Regeer, Jm. en A. C. Cle ments, Jd.; B. van der Steen, jm. en J. Klepke, Jd.; J. Vincourt. jm. en M. Noest, Jd. OVERLEDEN: G. H. Rozier, d., 1 mnd.. J. M. Waller, m., 74 jaar. DAMMEN. Damvereeniging „Voorschoten" De uitslagen der bordenwedstrijden zijn: Hoofdklasse: W. H. J. JuA. Tempelman 02, K. WaasdorpG. v. Bemmelen 20, H. Oudshoorn J. J. Braggaar 20, J. v. Bemme lenS. v. d. Meij 11. 2e tiental: Th. KooijmanG. H. Oostergo 02 (regl.), W. v. d. KrogtC. G. Sirag 0—2, C. Bins— J. A. Baars 02, S. SolleveldW. v. Egmond 20. 3e tiental: H. v. LeeuwenI. Ro mein 20, R. JuJ. Zonneveld 02, C. MensP. Braggaar 02, J. den HollanderJ. Schultlng 20 Uitvoering Burgerzangschool Dat van de uitvoeringen der Burgerzangschool een aparte be koring uitgaat, schijnt men goed te weten, getuige de stampvolle Stadszaal, die genoten heeft van een artistiek zoowel als muzikaal verzorgde uitvoering van de kin deroperette „Een dag Khalif". Een operette uit de oude doos, die reeds tallooze kinderharten verrukte, maar ook die van vele ouderen en o.a. door de Burger- zangschool reeds 12 jaar geleden met succes is opgevoerd. Ook nu liet dit sprookje uit „Duizend en één nacht", niet na indruk te maken, waartoe de uitvoering en fraaie aankleeding alleszins aan leiding gaven. De geschiedenis van den armen jongen Hassan, die zoo graag één dag Khalif wil zijn, om goed te doen aan zijn moeder en zusters, welke in han den zijn gevallen van den woe keraar Habib en wiens wensch prompt in vervulling wordt ge bracht door den échten Khalif, biedt dan ook zóóveel dat oor en oog charmeert, dat 't wélslagen als bij voorbaat verzekerd schijnt. Het opvoedende is wel het feit, dat geleerd wordt, hoe juist het is uit het zelfzuchtige „eigen-ik" te treden en hoe goede daden be loond worden. Dat ervaart ook Hassan, wien het gelukt, zijn zus ters van de slavinnepmarkt te bevrijden en ten slotte de erken telijkheid van den Khalif ver krijgt. De operette geeft aanleiding tot schilderachtige tafreeltjes, aardige dansjes, als van de koks en de Chineezen, terwijl ook een ballet der haremdames was ingevoegd, waarvoor mej. v. d. Lijke, die zelf daarin met gratie de solo vervulde, zich bijzonder had in gespannen. De directeur, de heer De Rook had veel zorg besteed aan zuiveren en beschaafden zang, doch de tempi konden in het algemeen nog wat opgevoerd worden. De Hassan-rol berustte bij mevr. Ros ine Hasselbach- Gaykema. een geroutineerde kracht, wier lief getimbreerde, kleine, maar mooi dragende so praan en duidelijke dictie ook nu weer opvielen. Ook de vele andere medewerkenden, onder wie wij noemen de heeren L. Gaykema (Khalif) en Bik (lijfarts) en de dames A. v. d. Lelie en Stammers als de zusters van Hassan, droe gen bij tot het goed gelukken dezer opvoering, die ook verschil lende geestige momenten bood. De begeleiding was ditmaal toe vertrouwd aan den pianist, den heer P. Haazes, die op den duur nog méér steun aan het geheel moet verleenen, terwijl mevrouw v. d. Lijke ach wederom de uiterst bekwame regisseusse van altiid betoonde. Men was wederom kwistig in het uitreiken van fraaie bloem stukken aan de velen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor deze hartelijk begroette uit voering - Tli. J. Hannema. Carillonconcert Het pro gramma van het carillonconcert, dat morgenmiddag van 12.15 uur tot 13.15 uur door den beiaardier R. Heering wordt gegeven, luidt als volgt: 1. A la Venue de Noal, Balbatre; 2a. Daar is uit 's werelds duistre wolken, J. Bastiaans; b. In den Kerstnacht; c. Kerstnacht, J. W. Franck 1641-'83; 3. Gavotte et Musette. J. S. Bach 1685-1750; 4a. Er weidet seine Herde, G. F. Handel 1685-1759; b. Allegro. Ce- sar Franck 1822-1890; 5. Dochter Sions, G. F. Handel; 6a. Een Se- raphinsche tonghe, Oud Ned. Kerstlied; b. Herders, Hij is ge boren, Oud Ned. Kerstlied 1682; c. Nu zijt wellekome. Oud Ned. Kerstlied; 7. Engelenzang, G. A. Schultz; 8. Improvisatie. Kerstwijding WaaJsche Kerk Het programma voor aa. Zon dagmiddag bevat orgelwerken van Joh. S©b. Bach, Alx. Guilmant en Amory, te spelen door Cornéliede Haas, organiste der kerk. Mede werking wordt verleend door de dames Marie Olivier en Fiep Kruyt, resp.: cello (Bach, Han del, Durante, Martini) en zang (Cath. v. Rerrnes. Adr. Hamers, Dalcroze, Max Reger). De toe gang is vrij. Waarschuwing De directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst deelt mede dat zich in de om geving van Leiden een juffrouw vertoont, zich noemende Van 't Hoog, die bij apotheekhoudende geneesheeren morphine tracht los te krijgen. Zij is blijkbaar ver slaafd aan morphine. Hij geeft dringend in over weging aap haar verzoek geen gevolg te geven. Kerstfeest voor kinderen in Endegeest. - In de Recreatiezaal van Endegeest heeft gistermiddag de Nederlandsche Volksdienst en Winterhulp Nederland, een schit terend Kerstfeest aangeboden, waaraan een groot aantal kinde ren, die gewoonlijk van een der gelijk feest zijn verstoken, heeft deelgenomen. Behalve eenige ouders waren ook tegenwoordig de burgemeester van Oegstgeest, de heer O. L. J. Sikkens en zijn echtgenoote. Hét feest stond on der leiding van het buurtschaps- hoofd den heer P. Kuypers, die in korte trekken het doel van den N.VD. schetste. De heer Wou denberg hield de kinderen op aangename wijze bezig, waarbij o.m. verschillende Kerstliederen werden gezongen. De voorstellin gen van de poppenkast en een goochelaar hebben de feestvreug de in niet geringe mate ver hoogd, terwijl in de pauzen ver snaperingen werden aangeboden. Groot en klein ging ten volle op in de feestvreugde. Handelsregister K, v. K, - Wij zigingen; „Nooit Gedacht", P. P. J. van Remundt en Zonen. Zijl singel 2. Leiden. Wasscherij. De procuratie van H. Lombert is in getrokken dd. 31 Dec. 1942. Firma Stolwijk en Zonen, Groe- nesteeg 15, Leiden. Groothandel in aardappelen en aanverw. art. Nieuwe Venn.; G. J. J. de Graaf, Leiden. De bepalingen ten aan zien der rechten van derden zijn gewijzigd. Firma Kr. van Dijk, Zeesteeg 9, Katwijk. Handel in hooi, stroo en aardappelen, zuivelproducten; vrachtrijders. N. Venn,: Kr. van Dijk, IJ. van Dijk en Jac. van Dijk, Katwijk a. Zee. De bepalin gen ten aanzien der rechten van derden zijn gewijzigd. D. Uythoven. „Het Voederhuis" Piet Heinstraat 47, Noordwijk. De hoofdzaak is verplaatst naar N. Rijn 15, Leiden. A. Kwakkenbos, Zuideinde A. 130, Nieuwkoop. Aannemersbe drijf. De zaak wordt dd. 1 Jan. 1943 omgezet in een venn. o. firma: Ant. Kwakkenbos en Zo nen. (Bep. Bep.) Venn.: A. Kwakkenbos, L. J. Kwakkenbos en J. L. Kwakkenbos, Nieuwkoop. Aan J. L. Kwakkenbos is beperk te handlichting verleend. Opheffingen: N. V. Modehuis voorh. Firma H. Mack, Breestr. 131/133, Leiden. Vereff.: I. J. M. Timmerman en B. J. Timmer man, Leiden. Naaml. Venn. Fortmann's Ga- lanterieënhandel, Breestr. 122- 124, Leiden. J. J. Remmert, te 's-Gravenhage. N.V. Bloembollenbedrijf voorh. E. Kruijff, in liquidatie, Kerklaan 29, Sassenheim. J. R. Bloot en Zonens Fabrie ken N.V. in liquidatie. Wilhel- minalaan 15, Hillegom, limonade- fabriek en advocaatfabriek. Ver effenaar en bewaarder der boe ken: J. K. P. Dirkse, Hillegom. Donderdag ai. herdenkt de heer P. Kooyman, rangeerder aan het station alhier, den dag waar op hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. iigi it t Kelk Nu is het weinig, maar uit Idei goed hart, doch U weet: „Waf1 van Victoria is... dat mag er zilien BISCUITS - CHOCOLA LISSE - Vergadering Alg. Ver. v. Bloembollencultuur De afd. Lisse dezer vereeniging verga derde onder leiding van den voor zitter, den heer M. Veldhuyzen v. Zanten Rz. Als afgevaardigden naar de Alg. Verg. te Haarlem werden benoemd de heeren H. Nieuwenhuis en P. Dames Nz. Goedgekeurd werd de begrooting voor 1943. Als candidaten voor leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren Leo Bij voet van Overveen en P. Bakker van Enkhuizen. De secretaris las het jaar-ver slag 1941 voor. De penningmeester volgde met zün financieel ver slag. Batig saldo 1942 f. 160. In de vacature-M. Veldhuyzen van Zanten Rz. werd tot voorz. der afd. Lisse gekozen de heer C. J. Segers, die door den voorzitter gecomplimenteerd werd. De heer Segers dankte den heer Van Zanten voor zijn uitnemende lei ding gedurende deze 5-jarige pe riode. Tot bestuurslid der afd. in de vacature-Pijnacker werd ge kozen de heer M. Beelen. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Engelsch M.O.B. de heer T. van 't Sant alhier. BINNENLAAj „Het berouw komt na de zond Hedenavond om 19.00 spreekt Max Blokzijl via den der Hilversum I in de serie Bra dende Kwesties over het on<j( werp „Het berouw komt na zonde". Alle textielpunten blijven- voi loopig geldig. - Van bevoeg| zijde wordt er de aandacht gevestigd, dat alle thans geld| textielpunten en bonnen (duso kousenbonnen), na 1 Janui 1943 tot nader te bepalen datif geldig blijven. Wie aardappelkaarten teg' rijstbonnen kunnen inwisselen. Oosterlingen en personen, die de inheemsche bevolking van aerlandsche West Indië behoor kunnen, evenals gedureijde vorige distributie-periode, 4< hoogste één aardappelkaart de plaatselijke distributiediensb inwisselen tegen rantsoenbonn voor rijst. Zij, die een toeslagkaart v aardappelen wegens bijzonde arbeid bezitten, kunnen bov dien nog een aardappelkaart v rijstbonnen ruilen. De toesla) kaart voor aardappelen, uitgi reikt aan houders van L-inlegvi len, kan evenwel niet ger worden. Bij wijze van uitzondering k nen personen, behoorende tot inheemsche bevolking van Neet landsch West-Indië, wanneer in het bezit zijn van een mac tiging voor opslagaardappele één zoodanige machtiging ruilr tegen rantsoenbonnen voor rij Aangezien een machtiging gi dig is gedurende twee period zullen in dit geval rantsoenb nen voor twee personen wor uitgereikt. ten ter Hen Jl ■lat In i di Iten IV', i>vi |wi. dp Iter In tn Verordeningenblad Het gi teren verschenen Verordeninge blad bevat een tweede verorö ning van den Rijkscommissar waarbij de verordening betre fende de prijsvorming met lx trekking tot het goederenverke met het Duitsche Rijk wordt ui gebreid met den Elzas, Loth" ringen en Luxemburg. Betreffende hulpverleening vaal digde de secretaris-generaal va het Departement van Justitie ef besluit uit, waarbij het Wetboe van Strafrecht wordt gewijzigd aangevuld met de artikelen 183 en 259 a. Art. 183 a ia gelijk aan art. W. van S., dat vervalt, met du verstande, dat de strafmaat won vastgesteld op ten hoogste a maanden gevangenisstraf of ef geldboete van ten hoogste f. 30ü Art. 259 a. is gelijk aan art. W. van S., hetwelk vervalt, m VOORSCHOTEN" Tot oude ling der Ned. Herv. Gemeente ri herkozen de heeren J. N. Arents en W. T. Lekkerkerker en tot dl ken de heer D. J. Brinks. Tbt leden van de coming tot wering van Schoolverzuim benoemd de heeren J. Kraaij, R. I. Vlveen, J. H. Romfjn, A. C. van Dongen, N. J. Schut en C. Verrlps.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2