tweede blad. 'IJ gemengd nieuws rechtzaken bedrijfsfeest voor nederlandsche arbeiders. uit de rijnstreek feuilleton. |et geheimzinnige schaakstuk BINNENLAND „oonbelasting van tificatiën bij Kerstmis of Nieuwjaar. Hoofdafdeeling enbare lichamen" van het N.A.F. BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 41. /schillende werkgevers zijn tiemens ter gelegenheid van mis of Nieuwjaar aan hun nemers een gratificatie toe te en ten bedrage van het loon één week. wnd. secretaris-generaal van departement van financiën goedgekeurd, dat de werk- indien zulks in het voordeel jen werknemer is, de terzake zoodanige gratificatie in te 31 loonbelasting, in afwijking irtikel 10 van het besluit op onbelasting, berekent over- imstig de tabel voor weekloo- Indien mitsdien bijv. een on lede werknemer met een week van f.25.een gratificatie f. 25.ontvangt, kan tn volstaan met zoowel op het oon als op de gratificatie een ig van f1.71 dus in totaal bedrag van f. 3.42 in te en. Geniet dé werknemer een idloon en ontvangt hij een icatie ten bedrage van 1/4 zijn maandloon, dan kan n volstaan met 1/4 van de ting, welke over het maand- verschuldigd is, in te houden vorenstaande regeling is s van toepassing, indien aan lgende voorwaarden is vol le gratificatie mag het loon en week c.q. het kwart van ion van een maand niet over- n; De gratificatie mag slechts met Kerstmis, hetzij met zjaar en niet bij beide ge- heden worden toegekend; Ie gratificatie moet uitbe- zijn voor 15 Januari 1943. regeling is niet van toepas- op andere gratificatiën en ïin op gratificatiën welke ilgende jaren met Kerstmis et Nieuwjaar worden toege- Het is echter niet uitgeslo- lat voor volgende jaren een regeling wordt getroffen, waard brengt het voren- de geen wijziging in de wet- voorschriften inzake het i van loonsverhoogingen. centrale persdienst van het 1. Arbeidsfront meldt: telings heeft de leider van Nederlandsche Arbeidsfront ieuwe hoofdafdeeling inge- nl. ..openbare lichamen", ngevolge is het bijdrage- van het Nederlandsche Ar- [ront aangevuld met een ig', welke van toepassing is len, welke in deze hoofd ig zijn opgenomen, n.l. de die werkzaam zijn bij provinciale en gemeente- n. waterschappen, semi- krechtelijke lichamen, en tramwegen en wel met ige dïenstovereenkomst, aardoor hun sociale be ing en verzorging ge- lorgd is. leden zullen derhalve, be- s in zeer bijzondere ge- geen beroep kunnen doen ouderdoms- en invalidi- idersteuning van het Ne- idsche Arbeidsfront. 191 191 32 >0 I II 19 15 18 >3 13 11 .3 11 13 11 n i| 16 19 I 17 ll >2 ll I ll 19 I II 1 '0 >1 17 ll 9 ll 13 >1 S3 ll 17 Jl I lil 12 ll e 'SI 3 ll '6 li ,8 li 15 I] 13 li 18 ll II ll 4 19| 71 5 1 1 21] 9 211 0 21] De bijdragen kpmen ongeveer overeen met die van de voor malige ambtenarenbonden. Verlaging der bijdragen voor kinderaftrek is op deze leden niet van toepassing. De luisterbijdrage blijft twaalf gulden Van P.T.T.-zijde wordt ons gemeld, dat de luisterbijdrage voor het jaar 1943 - ongewijzigd - vastgesteld^ is op f. 12. Tijdelijke opvoering van het minimum der kindertoelage voor ambtenaren Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken en van den wnd. secr.-generaal van het dep. van financiën is bepaald, dat. gere kend van 1 November jl. af, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimumbedrag der kinder toelage voor rijksambtenaren ad f.75 'sjaars, f. 1,45 per week of f6,25 per maand, per kind, is opgevoerd tot f.150 'sjaars, f.2.90 per week of f. 12.50 per maand, per kind. Tevens heeft de secretaris-ge neraal van het dep. van binnen- landsche zaken aan de burge meesters verzocht, ten aanzien van de regeling der kindertoelage voor het personeel hunner ge meenten op overeenkomstige wijze te handelen. Indien de voor dat personeel geldende kinder toelageregeling aanvangt met het 2de of 3de kind. kan dit perso neel in het genot van f90 voor het eerst? kind, resp. van f. 180 voor de eerste twee kinderen, worden gesteld. Burgemeesters - Als burgemees ter zijn herbenoemd: J. W. Jans sen te Ulestraten, P. H. Knobbont te Buren en N. F. Cambier van Nooten te Tiel. Kappersbedrijven tusschen Kerst mis en Nieuwjaar Ter voor koming van misverstand wordt erop gewezen, dat kappersbedrij ven als „detaillisten" worden aan gemerkt. Deze bedrijven zullen tusschen Keerstmis en Nieuwjaar dus geopend moeten zijn. Vergoeding huurwaarde van bij evacuatie verlaten woning Van de zijde van het departement van binnenlandsche zaken wordt de aandacht gevestigd op een wijzi ging inzake vergoeding huur waarde aan geëvacueerden, die hun woningen moeten verlaten. De oorspronkelijk getroffen re geling hield in, dat deze vergoe ding over een jaar berekend niet meer mocht bedragen dan viermaal het belastingvrije maxi mum genoemd in artikel 12 van de wet op de personeele belasting 1898. Thans is deze beperkende be paling vervallen, zoodat voortaan steeds de volledige huurwaarde vergoed wordt. Deze nieuwe regeling wordt ge acht met ingang van 1 December j.l. in werking te zijn getreden. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Maak reeds NU een ruim t>e- drag over aan Winterhulp. Giro 5553. De aardbeving in Turkije. De stad Erba in Anatoltë, die het zwaarst door de aardbeving van Zondag is getroffen, is vol gens berichten uit Nakara vol komen verwoest. Het aantal slachtoffers bedraagt over de 1000 dooden. In Nikea zijn 50 huizen verwoest. In Almoest zijn 40 hui zen ingestort. Drama te Meu-Lunteren berecht In den avond van den 7den Sep tember van dit jaar werd een schot gelost op den bejaarden landbou wer Bloemendal te Meu-Lunteren, gem. Ede, toen deze in de duister nis over zijn erf liep. De man. werd ernstig gewond naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht waar hij eenige dagen later aan de gevolgen overleed. Als verdacht van dezen aanslag hield de politie een zoon van den verslagene aan. nl. den 29-jarigen ongehuwderi landbouwer B. B., die bij zijn va der inwoonde en die bekende met een buks uit een raam van de boerderij het doodelijke schot op zijn vader te hebben gelost. Gisteren had hij zich voor de Arnhemsche rechtbank te verant woorden. Hij legde een volledige bekentenis af. De verstandhouding tusschen vader en zoon bleek reeds lang veel te wenschen over te la ten. De vader had een moeilijk ka rakter. Hij eischte veel werk van zijn zoon, die bovendien gaarne wilde trouwen en daarvoor geen toestemming van zijn vader kon krijgen. De officier van justitie mr. baron Speyart van Woerden, zeide, dat het hier een misdrijf be treft, dat noch door het begrip moord, noch door het begrip dood slag wordt gedekt. Deze dader heeft maandenlang tegen zichzelf ge vochten om het niet te doen. Reeds drie maanden tevoren had hij de buks in huis en liep hij reeds met de gedachte rond een aanslag op zijn vader te plegen, maar hij heeft er al dien tijd eenvoudig niet toe kunnen komen, omdat de moed hem ontbrak, misschien niet zoo zeer om zich zelf, dan wel om zijn vader. Spr. schetste het moeilijke karakter van den vader, die zijn zoon steeds achter de vodden zat, en geen goed woord voor hem over had. Verd heeft alles volmondig bekend. Hij heeft zichzelf niet ge spaard. De vader heeft geweten, wie het doodelijke schot had gelost, doch uit trots heeft hij het niet willen zeggen. Komende tot de strafmaat zeide sprekerVandaag heeft uw rechtbank enkele perso nen tot vier jaar veroordeeld, om dat zij levensmiddelen en fietsen ten nadeele van hun medeburgers hadden gestolen, om van de op brengst bij wijntje en Trijntje een lustig leventje te leiden. Hier zit een jonge man, die zijn heele leven hard" gewerkt heeft, maar die voor zijn levensprobleem geen goede op lossing heeft kunnen vinden. Ik noem zoo iemand minder misdadig dan iemand die een fiets steelt, zou men niets bereiken". Spreker Door dezen man lang op te sluiten, eischte ten slotte verdachtes ver- oordeeling tot 1 jaar gevangenis straf. De uitspraak volgt over 14 dagen. Haagsche Politierechter -Het was eigenlijk een misverstand, waardoor J. W. uit Katwijk geen wegenbelasting had betaald. En volgens mededeeling van verdachte had hij eigenlijk zelf de politie in Leiden gevraagd het geval voor hem te laten uitzoeken, hetgeen dan nu gebeurde. Het ging over de vraag wie de belasting moest be talen, verdachte als verhuurder van de auto, of de huurder ervan. De Rijksadvocaat stelde vast dat in elk geval de verhuurder er voor aan sprakelijk is, en waar eerst in Lei den en vervolgens in Rijnsburg een verbaal was gevallen, vorderde hij f. 15.boete, waarvoor de Officier toewijzing vroeg. De politierechter hield rekening met het meenings- verschil. toen hij voor elk geval f. 5 boete subs. 5 dagen oplegde. Economisch Gerechtshof Tot drie maanden gevangenisstraf was C. Heemskerk te Rijnsburg ver oordeeld omdat hij aardappelen had gekocht zonder bonnen. Dat was het eenige niet, want de aardappelen bleken van diefstal afkomstig te zijn. Het betrof een hoeveelheid van 50 mud en daar om vond de proc.-generaal het niet erg waarschijnlijk dat de voorraad alieen voor eigen gebruik bestemd was. Hij vermoedde dat er ook Op een „Fliegerhorst". Gistermiddag vond op een „Flie gerhorst" een bedrijfsfeest plaats voor aldaar werkzame Neder landsche arbeiders, georganiseerd door het Nederlandsche Arbeids front. Ongeveer 300 gasten had den in het smakelijk met groen en vlaggedoek versierde zaaltje plaats genomen, toen de heer R. J. Surink, leider van den mon- delingen propagandadienst van het N.A.F., de aanwezigen wel kom heette namens den com mandant van het Fliegerhorst. Het is verheugend, aldus spre ker,- dat bij deze gelegenheid tot uiting kwam, dat niet alleen wordt gedacht aan de prestatie van den arbeider, maar op het juiste moment evenzeer aan den levenden mensch, die af en toe uit de sleur van allen dag ge haald moet worden. Spr. vestigde voorts de aandacht op het werk van het Arbeidsfront, dat alle werkers, ongezien de tallooze vroeger gemaakte onderscheidin gen, in zich vereenigen wil. De strijd, die vroeger onder de arbeiders werd gestreden, strekt zich thans over geheel de wereld uit en is nog altijd de strijd tus schen arbeid en kapitaal. Arbeid is gebonden aan bodem, kapitaal niet, en achter dit laatste, ver tegenwoordigd in het kapitalisme en het bolsjewisme, staat dan ook de internationale jood. Wij hebben thans tusschen deze par tijen te kiezen: kapitalistische uitbuiting of sociale rechtvaar digheid. Onze regeerders van vóór 10 Mei 1940 zijn met ons kapitaal, het goud, verdwenen, en hebben ons slechts den arbeid ge« laten. De keuze kan dus niet an ders uitvallen dan op den arbeid. Spreker besloot met de woorden, dat allen thans moeten strijden mèt Adolf Hitler vóór Europa. Vervolgens werd den gasten een gevavieerd cabaret-program ma geboden, dat met het oog op den beschikbaren tijd in eenigs- zins verkorten vorm in sneT terh- pc werd afgewerkt. De medewer kenden hieraan waren Herman Diederichs, die zich een bekwaam humorist-conférencier toonde, Willy Nus die enkele liedjes ten gehoore bracht, de danseres Ellis, Emil Moretti in een serie ver bluffende goocheltoeren, die aller bewondering afdwongen, Pierre Blaauw, die zich behalve met pianobegeleiding van de overige nummers ook een kundig accor deonist toonde, benevens het acrobatenpaar Paula en Gino. Na dit programma, dat tot in alle onderdeelen uitstekend was verzorgd en een verdiend succes cogstte, vond in een der keukens een gemeenschappelijke maal tijd plaats. De commandant van het Flie gerhorst sprak hierbij de gas ten toe en constateerde, dat dit Kerstfeest bij uitstek toont, dat niet de strijd van het oogenblik doel is, doch middel tot het be reiken van dit doel: „een geze gende vrede." Na den maaltijd, waarbij allen zich te goed deden aan een voor treffelijk menu, dankte de sociale voorman van de Nederlandsche arbeiders, de heer A. van Zeg veld, de gastheeren namens alle aanwezigen, waarna met gemeen- schappelijken zang de bijeen komst werd beëindigd en allen, voorzien van velerlei goede ga ven, huiswaarts keerden. wel een deel voor den zwarten handel gebruikt zou worden. Ver dachte hield vol niet te hebben geweten dat de aardappelen ge stolen waren, hij had die van een onbekende gekócht. De proc-ge neraal kon van de mededeelingen niet veel gelooven en vorderde be vestiging van. het vonnis. De aardappelen waren door J. v. Egmond te Rijnsburg in een schuur bewaard, voor welk feit hij I. 300.boete had gekregen. Ook deze verdachte verklaarde niet te hebben geweten dat het met de aardappelen niet in orde was, doch de proc.-generaal vorderde beves tiging van het vonnis. Tot acht maanden gevangenis straf was Th. L. v. Duivenvoorde te Noordwijkerhout veroordeeld, wegens clandestiene slachterij. Van dat vonnis kwam verdachte in hooger beroep, waar de verde diger op verschillende omstandig heden in dit geval de aandacht vestigde. Als gevolg hiervan vor derde de proc.-generaal thans in stellen van een psychiatersrapport Het Hof zal op 29 Dec. arresten wijzen. ALKEMADE Tot ouderling der Geref. Kerk te Oude-Wetering werd gekozen de heer J. Bos en tot diaken de heer J. Kolijn. BODEGRAVEN De heer D. van Wijngaarden t Dezer dagen is op 55-jarigen leeftijd alhier overleden de heer D. van Wijngaarden, oudste directeur der N.V. Turkenburg's Zaadhan- del. De firma en ook het perso neel verliest in hem een zeer belangrijke werkkracht en een humaan patroon. Echter ook ver liest de Nederlandsche zaadhan- del in het algemeen een giooten steun door den belangrijken ar beid van den overledene in ver schillende regeeringscommissies, die nu afgebroken is. De ter aardebestelling van den overle dene vindt plaats Donderdag middag te 2 uur op de Alg. Be graafplaats alhier. BOSKOOP Tot president Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer J. D. Buitenhuis, die deze benoeming heeft aange nomen. De dienst der doktoren wordt op len Kerstdag waargenomen door dokter C. H. Flim, Tel. 38, op Tweeden Kerstdag door dokter A, J. Zwartendijk. Tel. 355 en op Zon dag a.s. door dokter T. de Jong, Tel. 40. KOUDEKERK Vergadering der IJsvereeniging De Ijsver. Kou dekerk a/d. Rijn vergaderde in café de Bruin. De voorzitter de heer F. de Graaff opende en herdacht het overleden lid den heer A. Kool. De 2de secr. de heer J. Reyneveld las de notulen, die goedgekeurd wer den. Het batig saldo bedraagt f. 399.16. De bestuursleden werden herkozen. In de plaats van den heer D. Reyneveld die bedankt had. werd gekozen de heer H. Heems-' kerk. Tenslotte volgde een gratis verloting. LEIMUIDEX Herkozen zijn tot ouderling der Herv. Gem. alhier de heer J. de Rijk en tot diaken de heer P. de Rijk. ZOETERMEER Bij de verkie zing van twee notabelen der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren A. J. Karens en P. Jongerius door FRANZ WENDELMUTH. itoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. „En nu niet meer?" vroeg dokter Voorst, die hem met in tense belangstelling had aange hoord. „Laat mij verder vertellen. Hedenmorgen werd ik door veld wachter Treslong naar hier ont boden, om een doode te onder zoeken, die klaarblijkelijk ver moord was. Hetgeen ik consta teerde, was het volgende: Een lichaam met een schot wond in het hoofd. Een kogel hebt u gevonden. Over het tijd stip van intreding van den dood was ik in twijfel. Er waren over tuigende bewijzen voorhanden, dat de dood op zijn minst vijf of pight bij Eden-Verlag Berlin) (53 bereid aan te toonen, dat verklaring de juiste is. De laamde brandwonden wa- dien tijd maar weinig gegaan en in geen geval ze de oorzaak van den ijn. Ik zag geen aanleiding pk gerechtelijk te laten on tken. Waarom ook? Wegens riselachtige brandwonden? tband met de doodsoorzaak Pa ze in geen geval. Boven- laield ik deze huidziekte [aar voor vreemd, maar in ^al niet gevaarlijk". zes dagen te voren moest zijn in getreden, maar dan weersprak een andere bizonderheid, dat deze overtuiging de juiste kon zijn, namelijk de stijfheid van het lichaam. Ik was radeloos, maar dat was nog niets vergeleken bij wat ik toen vond. Ik werd voor 'een nieuw onverklaarbaar raad sel geplaatst. Aan de rechter heup en in de handvlakte van de rechterhand bevonden zich diepe invretingen van zeer bedenke- lijken aard. Het rauwe vleesch van deze diepe wonde was zwart met vuurroode randen. Een merk waardige stralenkrans van zwarte vleeschdeelen ging van deze wonden in alle richtingen. Al deze vreemde verschijnselen, die ik, naar ik eerlijk bekennen moet, nog nooit gezien had, noodzaakten mij, het lijk aan een gerechtelijk onderzoek te laten onderwerpen. Het zou mogelijk geweest zijn, dat de oude Ruys en deze man een ongeluk had den gekregen door aanraking met electrische hoogspanning, maar op dit eiland is geen elec- triciteit en bovendien stierf de man door een kogel en Ruys door hartverlamming. Ik ging- naar huis en nam alle maatregelen die noodig waren voor het politie-onderzoek. Helaas, het was te laat, want intusschen brandde het huis af en het lichaam verkoolde". „Aan de rechterhand en den rechterheup, zegt u?" vroeg dok ter Voorst. Roobol knikte. Zonder een woord te zegen ging de politie- dokter naar het lijk en boog zich er opnieuw over heen. „U hebt toe'" zeker de zakken van den doode onderzocht?" wendde van Stolberg zich tot den veldwachter. „Natuurlijk, maar men was mij blijkbaar al voor geweest. Alle zakken waren volkomen leeg. Ik denk, dat de inbreker, dien mijn heer Homan voor politie-agent heeft aangezien, dat gedaan heeft om te verhinderen, dat men door het identificeeren van den doode op zijn spoor zou ko men". „Dat is inderdaad een helder oogenblik, veldwachter!" spotte van Stolberg. „Maar nu zou ik wel graag wilen weten, hoe het mogelijk is, dat de schurk de gelegenheid heeft gehad, boven dien het huis in brand te steken, -om daarmede al de nog achter gebleven sporen te vernietigen." „Ja", antwoordde Treslong. „Ik sloot het huis en begaf mij met mijnheer Homan naar het bad- strand, dat zich in het Noorden van het eiland bevindt." (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5