STADSNIEUWS VISSCHERIJBERICHTEN LAND- EN TUINBOUW Dagbladreclame is niet te vervangen LAATSTE BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK ITALIAANSCH WEERMACHTBERK Harry Pohl en zijn solisten Pe reeks amusementsavonden, die thans zoo zeer in zwang zijn, •werd gisteren in de Stads- zaal voortgezet. Vóór al les het ensemble van Harry Pohl zélf een eminent en virtioos kla rinettist, die met zulk een feil- looze techniek en fantastisch ge mak zijn instrument bespeelt, dat het schier een wonder is! Hij wordt bijgestaan door een groep musici, die allen, éjn voor één, op het gebied der dansmuziek, eerste krachten zijn en te zamen een uiterst soepel en muzikaal geheel vormen, volkomen boven alle technische problemen verhe ven. Het raffinement, de kleur en krachtschakeering en de juiste tempi, het zijn factoren, die de in sneltreinvaart gespeelde num mers zonder onderbreking boeiend en interessant maken! Mede door de gevarieerde keuze, was het applaus telkenmale opgetogen. Dit gold tevens de van den Ned. Omroep welbekende chansonnière Maria Rosé, terwijl ook de zange res Hetty Howard er in betrok ken werd. Verdere medewerken den waren o.a, de accordeonist - parodist Mischa Korsakoff, wiens apachendans en transformatie als zoogenaamde „schoonheidsko ningin" eveneens geweldig insloe gen. Peter Siers amuseerde onder anderen met zijn grap pige rechtzitting, waarin op han dige wijze het publiek betrokken werd. Alleraardigst gevonden was de entrée van het Harry Pohl- ensemble, dat verblijf zocht in een Zwitsersch Alpen-hotel. De Rumba- en Spaanscne intermezzi waren eveneens hoofdschotels van het uitgebreide menu. Eén op merking: na de pauze had het publiek zich tijdens de nummers wel wat rustiger kunnen houden! Th. J. Hannema. Handelsregister Kamer van Koophandel. Nieuwe inschrij vingen: Distributie-afhaaldienst en Administratiekantoor „Actief" (Bep. Bep.) Wijtenbachweg 67, Oegstgeest. Venn.: J. Chr. S. Vreeburg en P. Vlaming, Oegst geest. Slijterij en wijnhandel Gebrs. Zijerveld (BB.), Pr. Hendrikstr. 182, Alphen aan den Rijn. Venn.: W. C. Zijerveld en C. Zijerveld, Alphen aan den Rijn. Nieuwe inschr.: Zijlpoortgarage A. C. Meester (B.P.) Haven 3a, Leiden. Venn.: A. C. Meester en H. A. Meester, Leiden. Opheffingen: Modehuis Lido, in liquidatie, Gangetje 6, Leiden. Vereff.: Imnia Treuhandgesell- schaft m.b.H., 's-Gravenhage. N.V. Katwijksche Bouwstoffen- Industrie, Valkenburgerweg "6, Katwijk aan den Rijn. Vereff.: J. P. C. Sentel, Oegstgeest. Naaml. Venn, tot Expl. van en den handel in roerende en onr. goederen „Energie I" in liquidatie, Hardenbroekweg 4a, Noordwijk. Bewaarder der boeken: A. van Tooren. Amsterdam. NaamL Venn. Bloembollenbedrijf Boot en Co.. Loosterweg 1820, Voorhout. Vereff.: J. P. C. Sentel, Oegstgeest. Bewaarder Ser boeken Ph. Boot Sassenheim. het blad, zien hier aanschouwelijk voorgesteld, hoe dwaas hun hoop is, dat het bolsjewisme ten gunste van zijn bondgenooten van zijn internationaal programma afstand zal doen. De Berliner Boersenzeitung ziet het communistische initiatief als een nieuw bewijs voor de snelle toeneming van Engeland's binnen- landsche zwakte. Voor de neutra len kan het feit, dat Engeland oq]j in eigen huis meer en meer den weg voor het communisme effent, een ernstige waarschuwing zijn. De spilvolken en hun bondgenoo ten zien in den groeienden invloed der communisten op de Engelsche binnenlandsche politiek een nieuwe bevestiging van de juist heid en de noodzakelijkheid van hun strijd zonder compromis. (D.N.B.). De Tenno ontvangt Wang isjing wei. Wang tsjing wei, de presi dent van de nationale Chineesche regeering van Nanking die op het oogenblik in Tokio vertoeft, heeft zich hedenochtend in gezelschap van zijn minister van buiten- landsche zaken en van andere heeren uit zi.in gevolg naar het keizerlijk paleis begeven, waar hij door den Tenno in de Pu^e- nix-zaal ontvangen werd. (D NB.) Opheffingen: H. Kuster Beckers. Groenhovenstraat 8, Leiden. Maatkl eermakerij, ver koop van geneesmiddelen. N.V. Leidsche Koffiebranderij en Theehandel voorheen, firma H. M. Biesiot, Haarlemmerstraat 164/166, Leiden. N.V. Schelpkalkbranderij „Du- caat", mr. Fockstraat 43, Katwijk aan Zee. C. den Duik Jr., Kat wijk aan Zee. Wijzigingen: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Ons Huis", Meerbur gerstraat 10, Leiden. Uittr. dir.: J. van Duijsen, Leiden. 'Kantoor is verplaatst naar Huijgensstr. 8, 's-Gravenhage. H. E. van Haasteren, Stadhou derslaan 2, Leiden, brandstoffen- en aardappelenhanaél. De zaak is dd. 16 Dec. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma: Fa. H. E. van Haasteren en Zn. (B. P.). Venn.: H. E. van Haasteren en F. X. J. van Haasteren, Leiden. Aan F. X. J. v. Haasteren is handlich ting verleend. J. G. Kluit fa. J. P. S&sse, Bree- stvaat 114, Leiden, banketbakkerij, kokerij, theesalon. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma: fa. J. G. Kluit (B. P.). Venn.: J. G. Kluit en J. Kluit, Leiden. Firma C. J. Kromwijk, Heeren gracht 7, Leiden, groot-h. in le vensmiddelen en huish. artikelen. De zaak wordt dd. 1 Jan. 1943 omgezet in een venn. onder fir ma: Firma C. J. Kromwijk's Le- vensmiddelenbedrijf <B. P.). Ven- nooten: J. Zuiderduin, F. F. Zui derduin en W. Zuiderduin, Leiden Magazijn De Vlijt, Voorstraat 25, Katwijk a/Zee, manufacturen. De Zaak is dd. 14 Dec. 1942 om gezet in een vennootschap onder firma: Magazijn de Vlijt (B. P.). Venn.: A. Brouwer en H. Brou wer. Katwijk a/Zee. J. de Ruijter, Schoolstraat 50, Noordwijk a/Zee, detailhandel in aardappelen en brandstoffen. Bij inschrijving werd destijds abus. opgegeven, dat het bedrijf omvat: detailhandel in aardappelen, dit moet zijn groothandel; terwijl te vens de groente- en bloembollen teelt werd uitgeoefend. De groot handel in aardappelen en de groente- en bloembollenteelt zijn met ingang van 1 Jan. 1942 om gezet in een venn. onder firma: Venn.: Jac. de Ruijter en Jac. Joh. de Ruijter, te Noordwijk. De brandstoffenhandel is dd. 1 Sept. 1942 overgegaan aan W. de Ruijter. N.V. Vereenigde Graanhandel, Javastraat 8, Alphen a/d. Rijn. Uittr. directrice: A. W. Stam, Nieuwkoop. N. dir.: A. van der Vaart, Alphen a/d. Rijn Wijzigingen: Firma' P. J. Over- voorde, Aalmarkt t.o. pand nr. 18, Leiden. Beurtveer Leiden Delft v.v. N. Venn.: L. Assen broek. Amsterdam. B. Godschalk, Hofbroucker- laan 24, Oegstgeest. Aannemers bedrijf, timmerfabriek. De zaak is verplaatst naar Rijnsburger- weg 96, Leiden De Vreede en Runderkamp, Douzastraat 19, Noordwijk. Aan nemersbedrijf. N. Venn.: J. J. N. Runderkamp, Rijswijk. Naaml. Venn. Leo van Grieken en Zn's Bloembollenbedrijf. Hee- reweg 347a, Lisse. De N.V. heeft haar bezittingen en belangen als mede verplichtingen op den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen aan L. van Grie ken, die zal handelen o.d. naam: Leo van Grieken en Zn's Bloem bollenbedrijf. Huisdieren en evacuatie Men schrijft ons: De huisvesting, waar in sommige geëvacueerde gezinnen zich moeten schikken, maakt het soms onmogelijk om huisdieren mede te nemen. Vanzelfsprekend zorgen de meeste eigenaars er wel voor, dat hun hond of kat een goed onderkomen krijgt, maar niet allen zullen hierin bijtijds slagen. Teneinde te voorkomen, dat dieren onverzorgd worden achter gelaten en een zwervend leven gaan leiden, dat veelal met den hongerdood eindigt, richt de Ned. Ver. tot bescherming van dieren een dringenden oproep tot alle dierenvrienden om mede te helpen dit dreigend dierenleed af te wenden. Ieder, die een dief moet achter laten zonder goede bestemming en ieder, die bereid is een dier op te nemen, zende zijn of haar adres aan een der Afdeelingssecretaria- ten. Opgaven met juiste adres en omschrijving van het beschikbare of gewenschte dier (hond of kat, groot of klein, mannelijk of vrou welijk enz.) kan men voor Leiden en omgeving zenden aan: Secretariaat Leiden e.o.: Kager- straat 10, Leiden. Secretariaat Katwijk: Kon. Wil- helminastraat 8, Katwijk. Secretariaat Sassenheim: J. P. Gouverneur laan 28, Sassenheim. De verwachting is gewettigd, dat door samenwerking de meeste eva cuatie-slachtoffers onder de dieren een goed tehuis zullen verkrijgen. Overblijvende dieren zullen, voor zoover de ruimte zulks toelaat, in het Leidsch Dierenasyl een toe vluchtsoord kunnen vinden. Kerstconcert Feike Asma Het programma van het Kerstconcert in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asma op lsten Kerstdag van 34 uur te geven, bevat naast fantasieën over be kende Kerstliederen van Jan Zwart, werken van Bach en Gri- son, alsmede de 3e Rhapsodie over oud Fransche Kerstliederen van Saint-Saëns. Het concert wordt besloten met een Kerstfantasie van den eoneertgever. De toegang is vrij. Nederlandsche Volksdienst. Ad viesbureau „Moeder en Kind". - Op Donderdag 24 en Donderdag 31 December a.s. zal alleen het ochtendspreekuur worden gehou- dén. De spreekuren op Donderdag middag zoowel als de spreek uren op Vrijdag 25 December en Vrijdag 1 Januari a.s. zullen niet plaats hebben. Leidsche Amateur-Fotografen- Vereeniging - De L.A.F.V. zette haar 21ste levensjaar in met een zeer bijzonderen avond in „'t Schuttershof". De belangstelling was weer bii - zonder groot en toen de voorzit ter te ongeveer 19.45 uur het woord gaf aan den heer M. J. Schiitman uit A'dam, heerschte er reeds de bekende, gezellige sfeer. - In een korte inleiding wees spreker op de speciale moei lijkheden voor de kleurenwer- kers, Vervolgens pröjeeteerde hij een groote serie kleuren foto's zooals wij ze zelden zagen. Daglicht- en kunst- liehtopnamen, portretten en landschappen, het was alles su bliem van kleur en compositie. Konden alle beoefenaars van de kleurenfotografie uit Leiden en omgeving eens een dergelijke de monstratie bijwonen; het zou voor hen een openbaring zijn, zooals het dat ook voor de toe schouwers van gisteren was. Een levendig applaus beloonde hem voor zijn prachtige presta ties. Hierna werd nog het huis houdelijk deel van de agenda af gedaan. Ambtsjubileum ds. Ten Cate Naai- ds. F. ten Cate ons mede deelt, is het zijn uitdrukkelijke wensch, dat van zijn aangekon digd ambtsjubileum geen notitie wordt genomen. Mej. J. M. Knotter, onder wijzeres aan de Ned. Herv. Sschool No. 1 te Rijnsburg is in gelijke betrekking alhier benoemd. Vischprijzen IJmuiden, 23 December. Groote gul 1.50,, kleine schol 2e s. f. 2, idem 3e s. 80 ct., idem 4e s. 50 ct.; bot f. 1; kleine schar 30 ct.; wijting gestript 88 ct. wijting dicht 80 ct.; vischpuf 10 ct. knorhaan f. 3530 per 50 kg. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Kunt u mij de titel van een boekje opgeven, hetwelk vrij eenvoudig en toch niet te be knopt de behandeling van een groententuin aangeeft? K. N. te L. Antw.Speciaal voor dit doel is geschreven het boek: „Het kweeken van groenten in eigen tuin", door J. K. Slayen. Uitgave van de Mij. „Kosmos" te Amsterdam, in eiken boekhandel verkrijgbaar. Vele fo to's en teekeningen maken het geschrevene dulcjelijk. Vraag: Gaarne zou ik de namen vernemen van de twee boonen. welke hierbij gaan. H. P. B. en Co. te K. a. Z. Antw.: No. 1 is een pronkboon, welke als snijboon aan stokken wordt geteeld. U doet heter de wit- zadige pronkboon te kweeken. No. 2 is de kievitsboon. een stam- boon evenals de bruine boon. Wordt geteeld als laatst genoemde; is een uitstekende hardschillige boon, vooral voor zandgrond. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuin bouw". BINNENLAND. Het loon van arbeiders op ta- riefloon gedurende de verplichte sluiting. Naar aanleiding van vele tot het Nederlandsche Ar beidsfront gerichte vragen deelt de centrale persdienst van het N.A.F. het volgende mede: Voor bedrijven, waarin gewerkt wordt op tariefloon, zal voorden tijd van 23 December 's avonds tot 4 Januari a.s. 's ochtends, voor zoover deze bedrijven gedu rende dien tijd gesloten zijn, aan de arbeiders een loonvergoeding moeten worden gegeven, geba seerd op het gemiddeld verdien de loon over de daaraan vooraf gaande vier weken, Een uitvoeringsbesluit in dezen zin van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken kan een dezer dagen te gemoet worden gezien. Van hooizolder gevallen. - De 60-jarige landbouwer S. B. Sta pelbroek te Wichmond bij Zut- phen viel Maandagmiddag bij het afwerpen van stroo van den hooizolder door het z.g.n. haag gat. De ongelukkige kwam met zijn hoofd op den vijf meter la ger gelegen steenen deel en was cp slag dood. De heer G. B. Werther t - In den ouderdom van 73 jaar is te Katwijk a. d; Rijn overleden de oud-gemeente-ontvanger der ge meente Katwijk, de heer G. B. Werther. Deze werd op 1 Maart 1892 benoemd tot ambtenaar ter secretarie en op 16 April 1898 tot gemeente-ontvanger, als hoeda nig hij op 1 November 1934 op zijn verzoek eervol ontslagen werd. De heer Werther stond bekend om zijn minzaam karakter en zijn verdiensten als gemeente ambtenaar werden, mede in ver band met zijn groote werkzaam heid, veelvuldig geprezen. Door tram overreden. - Maan dagmiddag is de 6-jarige S.. wo nende aan de Voorstraat te Noordwijk-Binnen, juist voor de ouderlijke woning door de tram overreden. Het arme ventje werd een beentje boven de knie afge reden en het is aan de gevolgen van deze tragische gebeurtenis he dennacht in het Acad. Zieken huis te Leiden overleden. Hoofdkwartier der N.S.B. ge sloten. Het hoofdkwartier der N.S.B. te Utrecht zal van Don derdag 24 December gesloten zijn tot Maandag 4 Januari. ALPHEN a. d. RIJN. -Kerst- wijdingssamenkomst. Dank zij veler medewerking en uitgaande van alle gezindten werd in het gebouw van de Vergadering aan de Raadhuisstraat een zeer mooie Kerstwijdingssaménkomst gehou den, waarvoor zeer groote be langstelling bestond. De heer Raatgever opende, waarna de de heeren v. d. Kemp'en Zonne veld een toespraak hielden in verband met het a.s. Kerstfeest. Het mooie programma bevatte voorts Schriftlezing, koor- en solozang met orkestbegeleiding, benevens declamatie. De Chr. Gem. Zangvereeni- ging „Sursum Corda" gaf in het kerkgebouw van de N. H. Kerk Hooftstraat een tweetal Kerst uitvoeringen, waarvoor groote be langstelling bestond. Koor, strijk- ensemble en 'medewerkenden, alsmede niet het minst de diri gent de heer van Beek, kunnen op een goed geslaagde uitvoering terugzien. TER AAR. Herbenoemd is als ouderling der Ned. Herv. Kerk de heer C. J. Kerkhoven en tot diaken de heer E. Lange- laar. ZOETERWOUDE Bij den vee houder J. Versteegen in ds Wei poort alhier is in diens land een schaap geslacht. De dieven had den de huid en ingewanden ach tergelaten. Aanrijding Een zoon van den heer H. Z. aan den Hooge Rijndijk alhier, die met een handwagen over den Hooge Rijndijk reed, werd door een taxi aangereden en zoo danig verwond, dat hij, na eerst verbonden te zijn, door dr. Bruijne naar het St. Elisabeth- gasthuis te Leiden moest worden overgebracht. In zijn weermachtbericht heden maakt het Italiaa hoofdkwartier het volgende kend: In Tunesië hebben Italiaa en Dultsche afdeelingen ti gewonnen na felle plaatselijk vechten, waarbij hardnekkig dedigde bergstellingen bezet den. Vijandelijke tegenaan werden afgeslagen. Wij li gevangenen gemaakt ein riaal veroverd. Vijandelijk; deelingen, die storingsactie den ondernemen in het van de Syrte, werden in gehakt. Overdag haalden t.erijen van het luchtdoelgt twee Britsche vligetuigen os Tijdens aanvallen der laatste dagen op Engelsch- rikaansche convooien voor aanvoer in de Algerijnsche teren hebben Duitsehe vl« gen 5 groote koopvaardijsc! geraakt en zwaar beschadigd mede een torpedoboot. Voor f. 30.000 opgelicht handelaar uit Groningen verleden week een aanbiedin twee kooplieden uit Worme t. w. een partij' hoefnagels, F. 30.000 moest ze opbreng; als de Groninger er iemand wist, kon hij op een beha provisie rekenen. Deze gin; het aanbod in en trad op beurt in contact met een in Oosterbeek, die inderdas den aankoop besloot. Boter visch, luidde het parool en cm kreeg de Groningsehe hi laar meteen de 30,000 gulden .welk bedrag hij aan de ko; den uit Wormerveer ter stelde. De hoefnagels ksv echter niet opdagen en ten bleek, dat de getoonde pap valsch waren en dat de parti eens bestond. De politie werd in de zaal; mengd en dank zij haar sp ingrijpen kon bij de twee i lieden nog f. 20.000 in beslap den genomen. Van de rest het geld hadden de beide op ters intusschen reeds goeden gemaakt. Zij werden gearres! evenals een derde man, die e slechts een ondergeschikte i deze affaire heeft gespeeld. BUITENL Calcutta weer gebomb&rdee De Engelsche nieuwsdienst dat Calcutta voor de derde tereenvolgende maal is ge bardeerd. De schade was gi (DJ Versterkte militaire pa raai in. Zweden. - Op verzoek va opperbevelhebber van de Zi sohe weermacht, generaal li nell, heeft de Zweedsehe ring besloten, naar het Zi sclie telegraafagentschap meldt, de militaire para; van het land in den wint; in het a.s. voorjaar te verst; Heele divisies en andere ten troepenformaties zu® een bepaalde volgorde vos halingsoefeningen voor dec van een maand worden op8< pen. In een officieel comniu: wordt er op gewezen, dat oogenblik de brandpunten den oorlog betrekkelijk ver de Zweedsehe grenzen zijn wijderd, doch dat echter een verandering van den toes mogelijk is en dat veranderi naarmate de beslissing duurt, waarschijnlijker wo: Wanneer de militaire paraa' van Zweden, wat betreft voet van oorlog georganist formaties, om economische nen en met het oog eischen van het arbeidsbu vrij langen tijd betrekkelijk perkt is geweest, dan g' thans de voorzichtigheid de taire paraatheid in den en in het voorjaar te verste' Als doel van deze militaire regelen noemt het comnrt het permanent aanwezig zij" onmiddellijk beschikbare op van oorlog georganiseerde pen, alsmede het houden manoeuvres door hoogere penformaties op oorlogsst' waarbij dan gebruik gemaa' worden van de jongste oou ervaringen. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2