WINTERHULP Italiaansche W eermachtsberïchten STADSNIEUWS J. C. A. Binnendijk f NEDERLAND UIT DE OMSTREKEH DE DIPLO. De „Diplomatisch politlsche Korrespondenz" stelt naar aan leiding van het bezoek van graaf Ciano aan den Führer deg»,.on verbrekelijke solidariteit der spil" tegenover het „opportunisme van de huidige samenwerking der vij andelijke geallieerden". De vol ledige .overeenstemming der op vattingen der beide spilmogend- heden, aldus de „Diplo" ligt op veel diepere grondslagen dan tactische overwegingen: Zij vindt haar verklaring in gelijke doel stelling der in het kader van een gemeenschappelijk, continent ten nauwste verbonden beide mo gendheden, die rekening houden met de belangen der overige we reld, terwijl de coalitie van En geland, Amerika en de sovjet unie slechts bijeen wordt gehou den door den gemeenschappelij- ken wil tot vernietiging van de voor hun levensrechten strijdende mogendheden van het pact van drie. De ware bedoelingen van Engeland, Amerika en de sovjet unie liggen ver uiteen en geen overeenstemming kan de tegen strijdigheden daarvan uit de we reld helpen. Terwijl het Kremlin nooit afstand heeft gedaan van de bolsjewiseering der wereld, trachten Washington en Londen, elk op zijn wijze, een wereldheer- schappij van plutocratischen aard in te voeren, resp. te handhaven. De „Diplo" zegt verder, dat de besprekingen in het hoofdkwar tier uitdrukking geven aan het hooge verantwoordelijkheidsge voel, waarmede de leiders der spil de eischen der oorlogvoering in overeenstemming weten te bren gen met de militaire ontwikkelin gen van elk oogenblik tot verze kering van de eindoverwinning. Terwijl de zegevierende afweer in het Oosten de groote vèrdragende successen van den zomer verze kert, is door de verraderlijke mui terij van Fransche generaals en admiraals het Middellandsche Zeegebied opnieuw als oorlogs toon eel op den voorgrond geko men. Engeland heeft zijn bar- baarsche terreuraanvallen thans ook uitgebreid tot de burgerbevol king van Italië. Doch boven de oorlogvoering van de vijanden hangt als voortdurende bedreiging het zwaard van Damocles van het duikbootwapen. In het bezit van de binnenste linie kunnen de spilmogendheden, die tevens haar oud programma van opbouw en benutting van alle Europeesche krachten steeds verder tot uitvoe ring brengen, ook verder voldoen aan alle eischen van het oogen blik. (D.NB1 DE STRIJD IN TUNIS EN DE SYRTE. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: In het gebied van de Syrte heeft de vijand, aangegrepen door ge vechten tijdens welke hij nog eens 21 tanks verloor, gisteren geen merkbaren druk uitgeoefend op de Spiltroepen, die de te voren vast gestelde bewegingen ten uitvoer legden. In Tunis zijn vijandelijke con centraties gebombardeerd in de eone van Medjez el Bab door luchtformaties; tien vliegtuigen werden neergeschoten door Duit- sche jagers, vier andere door Ita liaansche en Duitsche toestellen boven het midden der Middel landsche Zee. Soessa in Tunis is opnieuw aangevallen door vijan delijke vliegtuigen. De schade, die aan burgerwoningen werd toege bracht is aanzienlijk; 38 burgers werden gedood. Vier vliegtuigen werden door de luchtafweer ten val gebracht. Zondag: Aan het front in de Syrte en in Tunis botsingen tusschen verken- ningsafdeelingen. De vijandelijke luchtmacht, die herhaaldelijk onze stellingen trachtte aan te vallen, verloor vier vliegtuigen in Lybië en één in Tunis, die wer den neergeschoten door het af weergeschut der Spil. Drie Brit- sche toestellen werden te Sabrata door onze jagers neergeschoten. Afdeelingen Duitsche vliegtui gen hebben op doeltreffende wijze de haven van Benghazi gebom bardeerd. Zij troffen gemeerde schepen en havenwerken. Op ge ringen afstand ten Noorden van de stad werden twee koopvaar dijschepen met een inhoud van 12.000 ton door bommen getroffen en waarschijnlijk tot zinken ge bracht. De vijand heeft opnieuw steden in Tunis aangevallen en wederom slachtoffers onder de bevolking gemaakt. Er worden 27. dooden en 30 gewonden te Soessa gemeld" en 26 dooden en 43 gewonden te Tunis. Geen schade aan militaire objecten. Bij geslaagde nacht vluchten hebben sterke afdeelin gen Duitsche vliegtuigen vliegvel den op Malta gebombardeerd, ten Zuidwesten van het eiland werd een Engelsch convooi aangevallen en met zekerheid één koopvaarder troffen. Familiefoto. Na een ziekbed van slechts en kele weken is Zaterdagmiddag te zijnen huize in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer J. C. A. Binnendijk, in leven oud-directeur der N.V. Sajetfa- brieken P. Clos en Leembrug gen alhier, welke onderneming onder zijn leiding tot grooten bloei is gekomen. De heer Binnendijk was aan vankelijk bij het onderwijs werk zaam, doch trad reeds spoedig in dienst bij bovengenoemd bedrijf, waar hij na enkele jaren in de directie werd opgenomen. Gedu rende zijn bijna 40-jarig direc toraat werden in het zich al lengs uitbreidende bedrijf tal van sociale maatregelen ingevoerd: o.a. werd een pensioen- en een voorschotfonds gesticht dit laatste ter bestrijding van den hevig tierenden woeker ter wijl hij voorts den stoot gaf tot de oprichting der thans nog be staande volkstuinvereeniging en de stichting van een muziek korps. i Ter gelegenheid van zijn veer tigjarige werkzaamheid aan deze onderneming werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Buiten zijn vele zakelijke be slommeringen om vond hij nog lust en tijd tal van functies in het openbare leven te bekleeden. Zoo was hij o.m. gedurende vele jaren bestuurslid van de Rem. Geref. Gemeente, van de Ver. „De Ambachtsschool" en het Genootschap Mathesis Scien- tiarum Genitrix", oud-voorzitter en 'étoev eerevoorzitter van de voormalige- Ver. „Lit.teris Sa crum", welke onder zijn leiding meerdere voortreffelijke uitvoerin gen verzorgde (o.a. „IJsbrand"), regent van het Francois Hout- Lijn- en J. Fransen van der Lin- denhofje, zoomede commissaris van de N.V. Nationaal Veem en de N.V. Brandrisico. Bij het bereiken van den 70- jarigen leeftijd trok hij zich ge heel uit het zaken- en vereeni- gingsleven terug om daarna, nog gezond en krachtig naar lichaam en geest, diverse groote buiten- landsche reizen te ondernemen. Zijn eenvoudige, beminnelijke persoonlijkheid zal bij velen in dankbare herinnering blijven voortleven. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt plaats a.s. Donderdagmiddag om 2 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". VER. „OUD-LEIDEN" - Lezing van J. P. Strijbos - Het bestuur van „Oud-Leiden" heeft Zater dagmiddag zijn leden een blijkens hun talrijke opkomst zeer gewaar deerde afwisseling bezorgd door hen in de Groote Pers van de Lakenhal te nooden tot het aan- Morgen en Woensdag wordt over het geheele land onder het motto „Het kwik daalt, dus Uw plicht stijgt" de Kerst collecte ten bate van Winter hulp Nederland gehouden. Wederom vraagt Winterhulp de aandacht voor tallooze volksgenooten, die het in deze moeilijke tijden zoo heel hard noodig hebben en in wier wo ning de glans van het Kerst feest niet zal doordringen, wanneer niet de beter gesi tueerde Nederlanders hun plicht verstaan en spontaan een offer brengen. De sfeer van het Kerstfeest dringt door tot ons binnenste, spreekt tot ons hart en stemt tot warmte en mildheid. Moge zulks in de opbrengst van deze Kerstcollecte tot uitdrukking komen hooren van een voordracht van den bekenden natuurvorscher Jan P. Strijbos-over het op zichzelf reeds interessante onderwerp „Onze natuurmomumenten". In zijn inleiding zette de heer Strij bos uiteen, dat deze natuurmo numenten zich niet bepalen tot de landschappelijke gesteldheid, doch evenzeer het geologisch en biologisch terrein omvatten, waar door hun instandhouding zoowel uit economisch als ethisch oog punt van groot belang is. Eigen lijk, aldus spr., zou ieder goed vaderlander lid moeten zijn van de Ned. Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, de instantie, welke zich naast het Staatsbosch- bedrijf It Fryske Gea en enkele particulieren op dit gebied uni verseel verdienstelijk maakt. Aan de hand van een reeks bij zonder fraaie lichtbeelden ver telde spr. dan van zijn studies van het dieren- en plantenleven in de nationale natuurreservaten, zooals het Naardermeer, de Hooge Veluwe, de Leuvenumsche en Worth-Rhedensche bosschen en van het werk van ds. de Stoppe laar in Friesland, waarbij hij in teressante opnamen toonde van purperreiger, lepelaar, edelhert en andere weinig in ons -land voor- "komëii'dé diersoorten.' Na de pauze voerde de heer Strijbos zijn aandachtig luisterend gehoor mee naar het eiland Texel, waarbij hij exclusieve films liet zien van het vogelleven aldaar. Aan het einde van zijn voor dracht getuigde spr. van zijn groote liefde en bewondering voor het natuurschoon van ons land, dat een volstrekt eigen karakter draagt en welks weerga mep in geen enkel land ter wereld aan treft. De voorzitter, prof. mr. H. A. Idema, vertolkte aller dank, welke even tevoren ook in een hartelijk applaus tot uiting was gekomen. Excursie restauratie Marekerk - Een 30-tal leden van de Ver. van Mathesianen bracht Zaterdag middag een bezoek aan de restau ratie van de Marekerk. De op zichter. de heer K. Paling leidde ie deelnemers rond en toonde allereerst „de kapconstructie- met haar enorme afmetingen. Daarna werd het inwendige van van het kerkgebouw getoond en de bereikte resultaten van de restauratie toegelicht. Enkele ramen zijn reeds gereed en de deelnemers hadden volop de ge legenheid de détails van nabij te bestudeeren. De heer Paling be antwoordde vele vragen en lichtte de constructies toe. De voorzitter sloot den middag door den heer Paling hartelijk te danken. Uitvoering Leidsch Accordeon - gezelschap „Hohner". - Dilettan ten-uitvoeringen plegen de plei- zierige eigenschap te bezitten, dat wat technisch of muzikaal nog niet 100% is, ruimschoots vergoed wordt door de animo, waarmee gespeeld wordt! Zoo was 't ook Zaterdagavond in de Stadszaal tijdens de Hohner-uit- voering het gevalniet alles luk te naar wensch, maar er was véél, waarover een ieder tevre den kon zijn! Vooral in de Ball- sirenenwals uit Léhar's „Lustige Witwe" viel in den smaak. De directeur de heer H. v. d. Vel den, werkt prettig met zijn men- schen en zelfs de allerjongsten zijn op weg om het op den duur vér te brengen, getuige het aar dige spel van het Junioren-trio. Nog traden dezen avond ver schillende du<y.s op de jongste vrouwelijke leden niet te verge ten! en dan was er prof. Bro- ckino, die als muzikale clown en met zijn sprekende pop deze bij eenkomst kwam opvroolijken. De heer v. Trigt, vertegen woordiger van Hohner, heeft den heer v. d. Velden eenige ge schenken aangeboden. Th. J. Hannema. Kunstkring voor Allen Van het door innerlijke distinctie ge dragen spel van George v. Re- nesse gaat een sterk persoonlijke noot uit. Hoog-gecultiveerd als hij is, zou men zijn opvattingen verfijnd, zelfs oververfijnd in de goede beteekenis» kunnen noe men. Daarnaast is echter de laatste jaren een opmerkelijk vitale kracht ontstaan, waardoor zijn weergaven een rijkdom aan expressie verkregen hebben, die hem thans den titel van „Meester pianist" doen verleenen. Ook domineert niet meer uitsluitend de koele reserve, gelijk vroeger. Zeker: 'geheel zich daarvan be vrijden is hem niet mogelijk, maar in de veeleischende Cho- pinsonate gelukte het volkomen en steeg de verklanking' tot ma gistrale hoogte met groote warmte. Wij hoorden nog een klaar en geciseleerd afgewerkte, stijlvolle Mozart-sonate, Schumann's Ro mance in Fis gr.t. en diens intiem-stemmig „Des Abends", een van Debussy's jongere en minst persoonlijke werken, n.l. de „Suite Bergamasque" en als „speciale attractie" het improvi- seeren op motieven den pianist tijdens de pauze opgegeven. Grootmeesters uit vroeger eeuwen waren hierin eveneens specialist, zij het door middel van het varieeren of kundig verwerken van een thema, dan wel als „vrije fantasie". Van Renesse bouwde uit de groote hoeveel heid hem ter beschikking gestel- df afwisselende onderwerpen, waarin het „Nu sijt wellecome" hem blijkbaar sterk inspireerde, naar oogenblikkelijke impulsen, een rijk contrasteerend geheel op, dat mede een sprekend be wijs leverde voor zijn beschaaf de en fantasievolle- persoonlijk heid. Met interesse volgde het gehoor zijn stemmingsvolle inge vingen en bracht hulde voor zijn compositorische en njodulatori- sche begaafdheid. Van Renesse dankte met een zeldzaam poëti sche en in droefgeestig waas ge hulde Regendruppel-.prélude van Chopin. Th. J. Hannema. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Meubel kunst, Witte Rozenstraat 36, Lei den, woninginrichting. (Voortzet ting van de N.V. tot Mod. Inr. v. Woningen Meubelkunst, in liq.) Eig.: G. J. Lucas-Van Zeijst, Leiden. Wijzigingen: F. W. Nijssen, Ma- redijk 131. Leiden, wasscherij en strijkerij. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma: firma F. W. Nijssen's Wasscherij en Strijkerij (Bep. Bep.). Venn.: F. W. Nijssen, F. W. J. Nijssen en H. J. Nijssen, Leiden. P. J. van Mil, Dorpsstraat 152b, Warmond, rund-, kalfs- en var kensslagerij: fijne vleeschwaren. Overleden Eig.: P. J. van Mil, dd. 16 Nov. 1942. Nieuwe eig.: Wed. M. M. van Mil-De Bakker, War mond. C. Ouwehand, Katwijk a/Zee, melksliiterij en handel in zuivel producten. De zaak is dd. 1 Nov. 1942 omgezet in een venn. onder firma: C. Ouwehand en Zoon. Venn.: C. Ouwehand en W. Ouwe hand, Katwijk a/Zee. Gebrs. van Seumeren, Rijndijk A. 310, Hazerswoude, slooperij, ijzerhandel, handel in afbraak en oude metalen. Uittr. Venn.: G. J. van Seumeren, Utrecht. N. Vei J. H. v. Seumeren, Utrecht, c fil.Utrecht. Veemarktplein Alphensche Bank N.V., Sch straat 2, Alphen a/d.. Rijn. U Comm.: F. G. H. Gerlings, 's-0 venhage. N. V.: Spaarbank van de phensche Bank, Schoolstraa Alphen a/d. Rijn. Uittr. comm. G. H. Gerlings, 's-Gravenhag Firma Th. Booij, Gouwsluis 40-42, Alphen a/d. Rijn. groot- kleinhandel in brandstoffen turf strooisel; kleinhandel aardappelen. N. Venn.: T. Bi A.Szn. en T. Booy C. Jzn., phen a/d. Rijn. Aan T. Booy Jzn. is handlichting verleend. Speeltuinver. Noorder- en 0 terkwartier. - Zaterdagmidi hielden de Speeltuinvereenig gen „Noorder"- en „Oosterkv, tier" in de groote zaal van Gebouw Steenschuur 4 met kinderen het jaarlijksche Nicolaasfeest. Te ongeveer twee uur nam heer A. Verlint voorzitter Speeltuinvereeniging „Noord kwartier" 't woord, en riep al aanwezigen een hartelijk welk toe. Spr. begroette in het zonder de afgevaardigden zusterafdeelingen, de Leidsi Speeltuin Centrale, en het stuur - der Woning bouw veree ging „De Eendracht". Voc bracht spr. dank aan de ouc voor het afstaan van de bonn waardoor het mogelijk was worden, aan 800 kinderen div3 se tractaties te gevën. Hierna gaf spr. aan den hi Bof Steffen gelegenheid, om aloude poppenkast te vertoon welke vertooning zeer in i smaak viel. Na èen korte pauze waarin kinderen diverse tractaties een verrassing ontvingen, hii de heer Steffen de kindersch: nog geruimen tijd bezig met ai dige goocheltoeren. KATWIJK AAN ZEE Vergai ring Commissie van Plaatse] Toezicht E.O. Deze vergaderi werd in de Openbare Schooi houden. De voorzitter, de heer v. d, Rhee, opende; de secretar de heer P. H. Castenmiller laf« notulen. De heer C. Rijnsent isi lid der commissie door den bs gemeester herbenoemd. In plaats van den heer Joh. Zuyde duyn is benoemd de heer C. Ve maas. De voorzitter dankte heer Zuyderduy-a, die 12 jaar ei meelevend lid der commissie weest is. Ouderavond Bijbelstudiekring Deze ouderavond werd in Jeugdhuis gehouden. De vooizl ter, de heer J. A. Susan open met gebed en zang en het voo lezen van Joh. 16 vers 3133 den 2den Psalm. Eenige leiders spraken onderwerpen en held voordrachten. Ds. C. A. van Ha ten sprak een slotwoord en eindi de met dankzegging. Tot kerkvoogden bij de Ne Herv. Kerk alhier zijn herkozen heeren L. Kruyt en H. Parlevlif tot notabelen de heeren A. Bro wer, A. Haasnoot, J. van der PI: C. van der Rhee en P van Rijn. L1SSE Nationale Pluimvee- Konijneiitentooiistelling In 1 gebouw H.B.G. is de 20e Nat nale Pluimvee- en Konijnente toonstelling geopend door wethö der P. Warmerdam Cz. Spr. hoop dat een druk bezoek het vele mooie werk met succes bekro» moge De prijzen werden als volgt 9 gekend: Wisselbeker voor hoe® aantal punten der tentoonstel)# W. F. Dauden. Groote zilveren vl Lynden-wisselbeker voor hooj aantal punten hoenders of kon nen één kleur, één ras, getato end. winnaar W. F. Daudeij (de nitiefWisselbeker voor hoog aantal punten Wyandotte Kn winnaar P. v. d. Burg, definitief. Wisselbeker voor beste zelf f fokte Hollander (jong) winnaar Kommijs, definitief. WisselbeW voor hoogst aantal Tau konijne' winnaar mr. P. J. Jansen N Ve# nep. Beker voor groote hoenders. Ho' lands ras, winnaar H. E. Neuteboo# Leiden. Beker voor dwerg-rasse' hoenders J. P. v. Kuycken. Haai lem. Wisselbeker voor hoogst aan tal punten dwerghoenders, winna" C. Luik, Lisse, definitief. BeW hoogst aantal punten konijne' winnaar de heer W. F. Daudei Hillegom, id. voor beste inzendinf middenrassen. WASSENAAR De 30-j. nion; teur I. uit Den Haag kwam bij M betreden van de remise te valk» over een kist. Met een hoofdwon de en een hersenschudding wer' hij, naar het ziekenhuis aan Zuidwal te Den Haag overgebracht Inbraken Bij mevr. B. aan Groot Hoefijzerlaan is ingebroken Er werden byouterieën een bed ra van f. 3000.600 Reichsmarken 90 zilveren guldens en eenige go# f b 1.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2