nder hevige verliezen storten Sovjet-aanvallen ineen Ciano en Laval bij den Führer ste Jaargang Maandag 21 December 1942 No. 25379 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche /eermachtsberichten VERDUISTEREN: KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit. EERSTE BLAD. In het Duitsche Hoofdkwartier. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. .aterdag deelde het Duitsche jerbevel mede het gebied van den Terek herhaalde aanvallen van den nd, deels in verbitterde ge- hten op korten afstand, mis- t. In tegenaanvallen werden gereedheid gebrachte troepen engedreven en daarbij zijn gevangenen binnengebracht, tsche en Roemeensche troe- hebben den vijand tusschen lga en Don ondanks taaien :enstand verder naar het N.- sten teruggeworpen. Bij te- ïaanvallen verloren de Sov- hier 22 tanks. In Stalingrad in de groote bocht van den n werden vijandelijke aanval- n afgeweerd. ar ie Lf Ei I tan het front aan den Don ten de Sovjets hun aanvallen t sterke strijdkrachten voort, itsche en Italiaansche troe- brachten den vijand in sa- nwerking met luchtstrijd- ichten en batterijen afweerge- ut zware verliezen toe-. Op een uwe ruimte verloren de bols- rieken alleen ruim 50 tanks, n den centralen en Noorde en sector mislukten plaatse- e aanvallen der bolsjewieken, «ttroepen hebben aan het int van Kandalaksje een aan- vijandelijke gevechtsposities t haar bemanning vernield. De operaties der Duitsche en .liaansche troepen in Lybië gen systematisch voortgezet, arbij werden in harde gevech- wederom 21 Britsche tanks nield. De haven van Tobroek het vliegveld Lucca op Malta 'rden des nachts fel geborn- 'deerd. Ten Noord-Westen van inghazi is een groot vijande vrachtschip zwaar bescha- d. n Tunis hebben Duitsch- liaansche luchtstrijdkrachten rtdurend troepenconcentra- s van den vijand bij Merdsjeb Bab met goed effect bestre- let Amerikaansche luchtwa- heeft gisteren 18 vliegtuigen Horen, drie Duitsche toestellen lerden niet terug van hun hcht. Gevechtsvliegtuigen en jagers bben overdag de bestrijding p voor den oorlog belangrijke Jelen in het Zuiden van Enge rd voortgezet. De vijand heeft in het Westen vliegtuigen verloren, een Jen toestel wordt vermist. 'n Zondag: In den Tereksec- herhaalde de vijand zijn ver- 'fsche aanvallen. Tusschen lga en Don bezetten Duitsche tserdivisies in samenwerking t Roemeensche troepen bij aanval op den zich hard- ikkig verdedigenden vijand een langrijken riviersector. "rachtige vijandelijke aanval- in het gebied van Stalin- lad en in de groote bocht van p Don werden na verbitterde ■vechten, deels in den tegen- nval, afgeslagen. Bij deze ge- 'chten verloren de sovjettroe- jn 164 pantserwagens. Afdee- gen gevechtsvliegers voor den 'ijd op korten afstand opereer- In tegen vijandelijke reserves, JtiHeriestellingen en concentra tes van pantserwagens. ■n het Donfront leveren Duit- e en Italiaansche troepen nog Ieds zware afweergevechten en sterke Sovjet-infanterie en pantserde strijdkrachten. Af- Je'ingen van leger en lucht macht hebben wederom 20 «ntserwagens vernield. In den udelijken sector werden 26 ivjet-vliegtuigen neergescho- vijf eigen vliegtuigen gingen Moren. In den centralen sector wer- In gereedstaande vijandelijke «pen door de artillerie ver strooid. Ten Westen van Toro- pets heeft een Duitsche gevechts groep, in weerwil van heftigen tegenstand, verscheidene bolsje wistische stellingen stormender hand genomen. Vijandelijke aan vallen op een hardnekkig verde digd Duitsch steunpunt misluk ten met een verlies van tien pantserwagens. In den Noordelijken sector brachtén Duitsche stormtroepen geslaagde operaties ten uitvoer. Een vrij zwakke ingesloten vij andelijke gevechtsgroep werd vernietigd. In Libye en Tunesië bedrij vigheid van verkenningsafdee- lingen aan weerskanten. Voor de kust van Cyrenaica hebben Duit sche gevechtsvliegers twee vrij groote vijandelijke koopvaardij schepen zoo zwaar beschadigd, dat de schepen verloren geacht moeten worden. Des nachts werd de haven Benghazi opnieuw ge bombardeerd. In Tunis zetten afdeelingen der luchtmacht de operaties tegen vijandelijke af deelingen, artilleriestellingen en ravitailleeringskampen voort. Op 18 December heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Oran een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Bij een aanval over het Ka naal hebben snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen treffers ge plaatst op belangrijke fabrieks- installaties aan de kust. Bij een luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig neergeschoten, een Duitsch toestel wordt vermist. Bij de gevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de 11e gepantserde divisie onder bevel van generaal-majoor Balck bijzonder onderscheiden. Een Iberisch blok gevormd. - De Spaansche minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Jor- dana en de Portugeesche minis ter-president, Salazar, hebben Zaterdag een onderhoud gehad dat ruim drie uur duurde. In politieke kringen te Lissa bon wordt er op gewezen, dat de gemeenschappelijke grondslag van de Spaansche en Portugee sche buitenlandsche politiek de bestrijding van het communisme is. Juist deze omstandigheid, al dus zegt men, maakt een nauw contact tusschen beide landen bij alle besluiten op het gebied der buitenlandsche politiek mogelijk. Beide landen wenschen den vre de in dit deel van Europa te be houden en elke poging tot aan tasting hunner souvereiniteits- rechten in Europa zoowel als in Afrika te verijdelen. Tijdens een maaltijd in het historische paleis te Sintra, heb ben Jordana en Salazar redevoe ringen gehouden, waarin voor de eerste maal tot uitdrukking kwam, dat Spanje en Portugal besloten hebben samen een Ibe risch blok te vormen. Dit blok heeft, naar minister Jordana verklaarde, tot taak de gemeen schappelijke belangen der beide Iberische volken op uniforme wijze te verdedigen. Spanje en Portugal zullen gemeenschappe lijk strijden voor de idealen, waarvoor de strijders in den Spaanschen vrijheidsstrijd zich hebben gegeven. De anti-com munistische houding der beide landen was destijds evenals thans dezelfde en binnen het Iberische blok zal de jeugd der beide landen gelegenheid vinden voor haar idealen te strijden. (D.N.B.) van hedenavond 16.30 uur tot morgenochtend 8.46 uur De maan kwam heden op om 16.13 uur en gaat morgenochtend te 8.06 uur onder. Bij onze Vrijwilligers. Alle mogelijke sporten worden tijdens de opleiding beoefend Orbis-Holland-Pax ra Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 4.1.43,9.00 uur Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne. Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Coh- certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Welir- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Wijziging in het bestuur der Fascistische partij. De Duce heeft op voorstel van den par tij-secretaris minister Vidussoni, het bestuur van de Fascistische partij gewijzigd. Het nieuwe par tijbestuur bestaat uit vier vice- secretarissen. vijf leden der re geering, die krachtens hun mi- nisterieele positie lid van het partijbestuur zijn, alsmede uit elf vooraanstaande Fascisten. In totaal bestaat het bestuur uit twintig Fascisten. In hun offi- cieele functie van vertegenwoor digers van hun ressorts behooren tot het partijbestuur de minister van onderwijs Bottani, de minister van volksvoorlichting Pavolini, de minister der corporaties Rlcci de staatssecretaris van het mi nisterie van binnenlandsche za ken Buffarini Guidi en de chef van den generalen'staf der Fas cistische militaire Galbiati. On der de overige leden van het partijbestuur bevinden zich de federale secretarissen van de Fascistische partij van de thans door luchtaanvallen bedreigde gebieden en wel de vertegen woordigers van Genua, Milaan, Turijn, Palermo, Ferrara, Vero na en Livorno. Voorts de vice- commandant van de Fascisti sche jeugdformaties (Gil), gene raal Bonamici, alsmede de vice- secretaris van de Fascistische studentenformaties (Guf), D')ste (D.N.B.) Spaansche kinderen in de sov jet-unie..— Een jeugdige Spaan sche, die in 1937 door de sov jets was ontvoerd, heeft thans, bij haar terugkeer in het vader land, aan journalisten haar in drukken weergegeven van haar gedwongen verblijf te Leningrad. Van de ruim 3000 Spaansche kinderen, die tijdens den burger oorlog via Londen naar Lenin- Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. grad gebracht zijn, zoo vertelde zij, is thans nog slechts een klein deel in leven. De verzor ging te Leningrad was verschrik kelijk. Op straat zag men men- schen van honger neerstorten en terstond doodvriezen. De Spaan sche kinderen hadden tijdens den barren winter moeten wo nen in onverwarmde kelders. Toen de Duitsche druk op Le ningrad steeds sterker werd, had merf hen in open vrachtauto's over het bevroren Ladogameer vervoerd. Verscheidene auto's zijn tijdens den rit door het ijs gezakt, doch er was niemand die zich om de kinderen in doodsnood bekommerde. Na een langen tocht in open wagens door heel Rusland heeft men de kinderen naar den Kaukasus ge bracht, waar zij te werk gesteld werden aan vestingwerken. Hier is een groot deel der kinderen, die de reis doorstaan hadden, van honger omgekomen. De jeug dige Spaansche was er met een kleine groep andere knapen en meisjes in geslaagd om in Aug. naar de Duitschers over te loo- pen. (D.N.B.) Z.-Afrikaansche officieren om gekomen. Naar de Britsche berichtendienst uit Pretoria meldt, is bij het neerstorten van een vliegtuig, dat op weg was van Zuid-Afrika naar het Mid den Oosten, een aantal hooge officieren om het leven gekomen onder wie de commandant der Zuid-Afrikaansche divisie Libye,, generaal majoor Dan Pienaar. Plaats en tijd van het ongeluk werden niet medegedeeld. De Führer heeft op 18 Dec. in zijn hoofdkwartier ontvangen den koninklijken Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die zich met den chef van den Italiaanschen gene ralen staf, maarschalk Cavallero, voor een kort verblijf in Duitsch land bevindt. De Führer heeft met graaf Ciano en maarschalk Cavallero op 18 en 19 December besprekingen gevoerd over alle kwesties der ge- meenschappelij ke oorlogvoering van Duitschland en Italië. Aan de politieke en militaire besprekingen bij den Führer namen deel de rijksmaarschalk Hermann J5oe- ring, de rijksminister van tiSB|en- landsche zaken Von Ribbénxrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel. De samenkomst in het hoofd kwartier van den Führer stond in het teeken van den vastberaden wil der spilmogendheden, alle krachten in te spannen voor het behalen van de eindoverwinning. In alle besproken vraagstukken werd de volkomen overeenstem ming der opvattingen geconsta teerd. De hechte vriendschap en wapenbroederschap tusschen den Führer.en den Duce en tusschen hun beider volkeren verleenden aan de besprekingen met graaf Ciano en maarschalk Cavallero, zooals steeds, het karakter van bijzondere hartelijkheid. Voor het bezoek aan het hoofd kwartier van den Führer waren graaf Ciano en maarschalk Caval lero vergezeld door den koninklijk Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, den Duit- schen ambassadeur te Rome, Von Mackensen, alsmede door politieke medewerkers van graaf Ciano en door officieren van het Italiaan sche leger, de luchtmacht en de marine. De Führer heeft op 19 December in zijn hoofdkwartier ontvangen in tegenwoordigheid van den Ita liaanschen minister vari buiten landsche zaken, graaf Ciano, van den Rijksmaarschalk Herman Goering en van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den Franschen regee- ringschef Pierre Laval, voor een langdurig onderhoud over de te genwoordige vraagstukken van Frankrijk. GEEN VERRASSING. De diplomatieke correspon dent van het D.NJB. schrijft, dat het onjuist zou zijn in het be richt over de besprekingen van de Führer met den Italiaanschen minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano en den Italiaan schen chef van den generalen staf, Cavallero, een sensatie te zien, die bepaalde conclusies over den militairen of politieken toestand mogelijk zou maken. Toonaangevende kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren, dat het een contactzoeken is, zooals van tijd tot tijd tusschen vertegenwoordigers der Spilmo gendheden geschiedt. In zooverre echter zou de nieuwe Duitsch- Italiaansche ontmoeting voor de tegenstanders der Spil een ver rassing kunnen zijn, als zij ge tracht hebben uit de meening, dat in het kamp der Spil on- eenigheid of verschijnselen van zwakte te zien waren, politieke munt te slaan. Ook de mededeeling over het bezoek van den Franschen re- geeringsleider, Laval, aan het hoofdkwartier van den Führer, komt niet als een verrassing, daar na de gebeurtenissen der laatste weken, waarbij het Fran- sche probleem op den voorgrond heeft gestaan, een dergelijk contact zeker te verwachten was.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1