rordening Organisatie der Politie |Het geheimzinnige schaakstuk Instelling van Politie-Presidenten. FEUILLETON. TWEEDE BLAD. VRAGENRüBRIEK. GEVEILDE PERCEELEN MARKTBERICHTEN het Verordeningenblad is op domen een verordening van den tcscommissaris, waarbij is vast- ïteld een verordening betreffen- 1de organisatie der politie. Hieraan wordt het volgende, [leend ie taak der politie Hierom- t wordt bepaald, dat de politie ,t voor de inwendige bescher- 'g van het volk, in het bijzon door het afweren en opheffen bedreigingen en stoornissen de openbare orde of veilig- [d. lit geschiedt: a. door overeen- tig plichtmatige beoordeeling de vervulling van deze taak zakelijke en binnen het kader het geldende recht geoor- fde maatregelen te treffen, en door overeenkomstig de hier- >r geldende bepalingen de haar rechtsvoorschriften opgedragen ir dit doel dienende bijzondere ituurstaak uit te voeren. (oorts kan aan de politie- :agdragers de politioneele uit- iring van andere rechtsvoor - iriften en administratieve be- likkingen worden opgedragen, deze gevallen zijn de politie- :agsdragers verplicht aan ver ken van de bevoegde instanties politioneele uitvoering te vol- :n. 'olitieinslanties Hieromtrent fat de verordening de volgende alingen: de politie is een aan- egenheid van staatszorg, et politiegezag wordt, voor iver de uitoefening hiervan niet andere instanties wordt op- ragen, uitgeoefend door staats- itanties. agere politie-instanties zijn de llitiegezagsdragers. Middelbare jlitieinstanties zijn de geweste- e politiepresidenten. Hoogste llitie-instantie is de ten aanzien de politieaangelegenheden be legde secretaris-generaal. ^|Onder den secretaris-generaal ivdt de politietaak als een zelf- »4ig geheel ondergebracht bij Directoraat-^Generaal van Uitie. Het hoofd van het Direc- ■raat-Generaal is persoonlijk en ■htstreeks ondergeschikt aan m secretaris-generaal. Hij is, alve ten aanzien van de slechts secretaris-generaal toekomen- wetgevende bevoegdheid diens ige en algemeene vertegen- iordiger en draagt den titel .Directeur-Generaal van Po- e". de gemeenten Amsterdam, am, 's-Gravenhage, Utrecht, riem, Groningen, Eindhoven Arnhem treden staatspolitie- igsdragers op als leiders der atspolitie-insianties. Zij dra den titel van politiepresident. staatspolitiegezagsdragers in iterdam, Rotterdam, Gronin- Eindhoven en Arnhem ne- m tevens de taak der geweste- e politie-presidenten waar. In hoedanigheid voeren zij den 1 van gewestelijk politiepresi- t. Ter vervulling van hun taak het gebied der gewestelijke litie maken zij gebruik van het in in hun hoedanigheid van po- iegezagdragers ter beschikking nde personeel, n de gemeenten zonder rijks- itie-instanties wordt het poli- igezag opgedragen aan de bur- eesters als politiegezagsdragers oor den uitvoerenden dienst der politie staan den burgemeester de gemeentelijke ordepolitie en de gemeentelijke recherche of op grond van ten bijzonder voor schrift de marechaussee (gendar merie) ter beschikking. De politiegezagsdragers zijn be voegd voor het gebied van de ge meenten, waarin zij hun stand plaats hebben (politieressort). De secretaris-generaal kan de plaatselijke bevoegdheid van een staatspolitiegezagsdrager tot het gebied van naburige gemeenten uitbreiden. De secretaris-generaal kan in plaats van de burgemeesters van alle of van bepaalde gemeenten dan wel van bepaalde groepen van gemeenten, de staatspolitiegezags dragers belasten met bepaalde politie-aangelegenheden. De gewestelijke politiepresident is belast met de politietaak binnen zijn ressort, welke de territoriale bevoegdheid van een politiegezags- drager overschrijdt. Aan hem zijn ondergeschikt de staatspolitiege zagsdragers binnen zijn ressort. Aan den gewestelijken politie president is de marechaussee (gendarmerie) binnen zijn ressort ondergeschikt. Hij draagt zorg voor de doelmatigheid van haar organisatie overeenkomstig de door den secretaris-generaal uit gevaardigde voorschriften en houdt toezicht op de uitoefening van haar dienst. Dit is van overeenkomstige toe passing ten aanzien van andere krachten, welke den gewestelijken politiepresident voor bijzondere het plaatselijk gebied overschrij dende taken ter beschikking staan. De gewestelijke politiepresdient kan de uitvoeringsorganen der po litie van zijn ressort met taken buiten hun eigen bevoegdheidsge- bied belasten en beveelt hun ge meenschappelijk optreden. Territoriaal bevoegd zijn de ge westelijke politiepresidenten: 1) te Rotterdam voor de provin cies Zuidholland en Zeeland; 2) te Amsterdam voor de pro vincies Noordholland en Utrecht; 3) te Eindhoven voor de provin cies Noordbrabant en Limburg; 4) te Arnhem voor de provincies Overijssel en Gelderland; 5) te Groningen voor de provin cies Groningen, Friesland en Drenthe. De secretaris-generaal heeft de opperste leiding van alle bestuurs- en uitvoeringstaken der politie. Aan hem zijn de staatspolitiege zagsdragers, die tevens geweste lijk politiepresident zijn, onderge schikt. Hij is de hoogste staats- politieinstantie. De staatspolitie, alsmede haar bureaux, inrichtingen en eenheden worden ten aanzien van de be grooting als 'een zelfstandige orga nisatie-eenheid aangemerkt. Toezicht en rechtsmiddelen. - De secretaris-generaal en de ge westelijke politiepresidenten dra gen er zorg voor, dat de hun ondergeschikte politieinstanties haar taak overeenkomstig de uit gevaardigde voorschriften en met inachtneming van het gel dende recht uitvoeren. Zij kun nen de hun ondergeschikte in stantie opdrachten geven. De burgemeesters zijn aan dit toe zicht en aan zoodanige opdrach ten slechts gebonden in hun hoedanigheid van politiegezags dragers. Bevoegd ten opzichte van de beslissing ten aanzien van rechts middelen, ingesteld tegen be schikkingen der politiegezags- door FRANZ WENDELMUTH. leautoriseerde Nederlandsche be werking door B. L. VENZELAAR. rend gewestelijke directeuren van politie, toekomende bevoegdheden en taken gaan over op de ge westelijke politiepresidenten. In de gemeenten met staatspo- litie-instanties oefenen de staats- politiegezagdragers de op grond van de gemeentewet of van an dere rechtsvoorschriften aan de burgemeesters toekomende be voegdheden met betrekking tot de handhaving van de openbare orde of veiligheid uit. Alle bestuursaangelegenheden betreffende de ambtenaren van politie en de dienstgebouwen der politie, in het bijzonder de per- soneele en tuchtrechtelijke aan gelegenheden, de begrootings-, bezoldigings-, sociale en huisves tingsaangelegenheden, de organi satie-, uitrustings-, opleidings- en verzorgingsaangelegenheden, als mede die met betrekking tot de aanvulling van personeel, gaan van de burgemeesters over op de staatspolitiegezagsdragers te eige ner behandeling. De secretaris generaal kan deze aangelegen heden ter behandeling aan zich trekken, daarmede de gewestelijke politiepresidenten belasten en richtlijnen stellen voor haar be handeling. Ten aanzien van de ambtenaren der staatspolitie-instanties zijn de voor rijksambtenaren geldende voorschriften van toepassing. De ambtenaren der gemeenten, welke bij de afkondiging van deze verordening geheel of voor een overwegend deel werkzaam zijn op een gebied, hetwelk op de staatspolitiegezagsdragers over gaat, gaan als ambtenaren in rijksdienst over. In twijfelgevallen beslist de secretaris-generaal te zamen met den secretaris-gene raal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Is de bezoldiging, door een ge meente-ambtenaar vóór zijn over gang naar den rijksdienst geno ten, hooger dan de hem op grond van de bezoldigingsbepalingen der rijksambtenaren toekomende bezoldiging, dan ontvangt hij een vereffeningsbijdrage ten bedrage van het verschil tusschen de tot dusverre genoten bezoldiging en de nieuwe bezoldiging. De veref feningsbijdrage wordt slechts in zoover en zoolang toegekend, als zij niet door verhooging dei nieuwe bezoldiging, in het bij zonder door vermeerdering met periodieke verhoogingen of door overgang in een andere bezoldi- gingsgroep, wordt vereffend. Als bezoldiging in den zin van deze bepaling worden beschouwd wed den en regelmatige toelagen. De gemeenten met staatspoli- tieinstanties zijn verplicht de tot dusverre voor de behandeling der politie-aangelegenheden gebruikte localiteiten en inrichtingen aan het rijk tegen passende vergoe ding ter beschikking te stellen. Deze gemeenten betalen een bijdrage in de kosten, welke het rijk heeft door de overneming van de politie. - In de bestaande rechts- en be- stuursvoorschriften worden, voor zoover zij voor deze verordening niet zijn achterhaald, de woorden ..Hoofdcommissaris van Politie" vervangen door het woord „Staatspolitiegezagsdrager", de woorden „Plaatselijk hoofd van politie" of „Hoofd van plaatse lijke politie" door het woord „Politie-gezagsdrager" en de woorden ..Procureur-Generaal, Fungeerend Directeur van Poli tie" of „Gewestelijk Directeur van Politie" door de woorden „Ge westelijk Politiepresident". De commissarissen van politie in de gemeenten zonder rijkspo- litie-instanties oefenen de hun op grond der bestaande rechts- en bestuursvoorschriften toekomende politiebev<*egdheden uit namens en in overeenstemming met de bevelen van de burgemeesters als politiegezagsdragers. Het rijkspolitiebesluit en artikel 14 der instructie voor den com missaris der provincie treden bui ten werking. Art. 7, lid 1, tweede volzin, der luchtbeschermingsverordening wordt gelezen als volgt: „Plaatselijke luchtbeschermings leider zijn de politiegezagsdragers." Tot nader order wordt de op den secretaris-generaal rustende taak waargenomen door den se cretaris-generaal van het depar tement van justitie. Deze verordening treedt in werking op 1 Maart 1943. P. v.d. B. te B. Voorloopig zijn alle passagiersdiensten van Am sterdam uit stopgelegd, zoodat u de reis hetzij via EnkhuizenSta voren, hetzij geheel per trein via Utrecht, Zwolle moet maken. MeJ. K. te L. Het momenteel beschikbare gemengd meel leent zich wel voor het bakken van ap pelbeignets. U moet evenwel geen gist, doch Panko toevoegen. Bij ge bruik van regeeringsbloem dient TJ wél gist te verwerken. Ten overstaan van A. A. v. Haat ten te Leiden. Garage met afzon derlijke bovenwoning en erf te Lei den, Hoogewoerd 107/107a. Kooper de heer M. van Gent te Oegstgeest GOl'DEX HUWELIJK TE KATWIJK AAN ZEE. zI ifccjmoci „,,i tic, 'jj jaar geleden zijn, dat Dirk van Duyn. geboren 17 November 1872 en Aag je van Velzem, geboren 21 Juli 1873, wonende te Katwijk aan Zee in den echt werden verbonden. Bruidegom zoowel als bruid, zijn te Katwijk, maar ook in Leiden en ver daar buiten, welbekend Menig een heeft weieens een bad in zee genomen en wel bij het badbedrijf van den bruidegom, dat reeds meer 30 jaar een gunstige reputatie ge niet. De bruid is een bekende visch- handelaarster, die tot ver in den omtrek haar klanten bedient. Het echtpaar heeft 10 kinderen in le ven met niet minder dan 46 klein kinderen en 7 achterkleinkinderen. Het gouden bruidspaar woont in het v.m. tentoonstellingsgebouw te Katwijk aan Zee, Burgersdijkstr. 13, waar hun zeker vele gëlukwen- schen zullen bereiken. BOSKOOP, 18 Dec. Coöp. Ver. De Boskoopsche veiling. Rozen per bos: Rosalandia. 140 c; Butterfly, 110160 c; Else-Pculsen 14IS, c; Orange-Triumph, 4070 c; Briar- clh'. 200—240 c; Hartley, 110—130 c; Gemengde rozen 80120 c; Di versen per bos: Chrysanthen 24- 37 c: Chrysant-hen kl. bloemig, 5080 cent. ^■opyright bij Eden-Verlag Berlin) (51 HOOFDSTUK XVIII. •WDe brandweercommandant die jKdurende dit verhoor met zijn /Bannen de omgeving had afge- Rpcht kwam naderbij. [«■"Kunnen we inrukken, recher cheur?" vroeg hij. „De menschen PUn moe en hebben honger. Ze m0len er niets voor, nog langer r.Bar een weggeloopen inbreker 'aB zoeken." jBVeldwachter Treslong zocht al jBjig naar een goed motief om woede te kunnen luchten en JQe woorden van den comman dant kwamen hem juist van pas. „Daar heeft mijnheer de re chercheur niets mee te maken!" brulde hij. „Hier heb ik te be velen en ik zal uitmaken, wat uw mannen hebben te doen of te laten, begrepen?" Maar de ander was niet zoo gemakkelijk te overbluffen. ,,Je vergeet, veldwachter!" riep hij, „dat wij een vrijwillige brandweer zijn. Als u wilt, dat we behulpzaam zijn, dan ipoet u dat verzoeken met andere woor den. Ik geef nu het bevel om in te rukken en ik bekommer me geen zier om je praatjes, Tres long!" dragers zijn de gewestelijke po litiepresidenten. Ten aanzien van rechtsmidde len, ingesteld tegen beschikkin gen van de staatspolitiegezags dragers in Rotterdam, Amster dam, Eindhoven, Arnhem en Groningen, ook voor zoover deze door hen in hun hoedanigheid van gewestelijke politiepresiden ten zijn uitgevaardigd, beslist de secretaris-generaal in hoogste ressort. Wordt de aan de politiegezags dragers opgedragen bestuurstaak in hoogste ressort niet door den secretaris-generaal waargenomen dan beslissen ten aanzien van rechtsmiddelen, ingesteld tegen de beschikkingen van de gewes telijke politiepresidenten, de voor deze bestuurstaak in hoog ste ressort bevoegde instanties. Deze hebben in dit geval een recht om aan de lagere en mid delbare politieinstanties opdrach ten te geven. Inrichting der recherche. Onder den secretaris-generaal wordt een recherchecentrale in gesteld. De recherchecentrale is terri toriaal voor het geheele rijksge bied, zakelijk ten aanzien van volgende laken bevoegd a) Diensttoezicht op de staats- en gemeenterecherche, alsmede op de marechaussee (gendarme rie), voor zoover deze recherche werkzaamheden verricht. b) Oprichting van een bureau tot het verzamelen en verwer ken van meldingen der recher che met betrekking tot strafbare feiten. c) Behandeling van zware misdrijven of van zoodanige strafbare feiten, welke wegens hun vertaktheid een centrale be handeling noodzakelijk maken. d) Uitvoering van de taak van een centralen opsporingsdienst. e) Uitvoering van de taak van een centralen identificatiedienst. Bij de staatspolitie-instanties in Rotterdam, Amsterdam, Eind hoven, Arnhem en Groningen worden recherchehoofdafdeelin- gen ingesteld. De recherchehoofdafdeeling is binnen het gebied van den ge westelijken politiepresident be voegd ten aanzien van de ge noemde taken. Ten aanzien van het gewest van de politie-in- stantie, bij welke zij is opgericht vervult zij de taak van een re cherche-af deeling. Bij de staatspolitie-instanties te 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem worden rechercheaf- deeiingen ingesteld. De rechercheafdeelingen zijn bevoegd ten aanzien van alle politioneele taken op het gebied der recherche. Overgangs- en slotbepalingen. De op het Departement van Binnenlandsche Zaken behandel de aangelegenheden van ge meentepolitie en brandweerwezen (hoofdinspecteur van het brand weerwezen) worden ter behande ling overgedragen aan den ten aanzien van de politie-aangele genheden bevoegden secretaris generaal. Op hem gaan mede over de overeenkomstig rechts- en ad ministratieve voorschriften aan den secretaris-generaal van het Departement van Justitie toeko mende bevoegdheden en taken van politioneelen aard. alsmede de aangelegenheden der luchtbe scherming (hoofdinspecteur van de luchtbescherming) De overeenkomstig rechts- en administratieve voorschriften aan de procureurs-generaal, fungee- Van Stolberg luisterde geamu seerd naar het woordenduel. „Komaan, mannen, maakt nu geen ruzie om zoo'n kleinigheid, want dan zou ten slotte de in breker nog de lachende derde worden. Ik wil een voorstel doen. De vrijwillige brandweer stelt zich tot de aankomst van de po- litieversterking in dienst van de goede zaak. De helft van het aantal mannen gaat nu naar huis om te eten en als zij terug komen, gaan de anderen. Hoe denken jullie daarover?" „Dat is tenminste een toon, waarin te onderhandelen valt", zei de hoofdman gekalmeerd. „We moeten de spuit naar het dorp terugbrengen. Twee man nen en ik kunnen hier blijven, dan zijn we in elk geval met zijn vijven. De anderen brengen de spuit weg, gaan eten en komen dan terug. Is dat in orde?" „Reusachtig hoofdman" lachte van Stolberg. „Ik bewonder uw organisatietalent, eerlijk. Ik stel voor, dat de mannen, die hier blijven, niet doelloos door de duinen rondslenteren en zich blaren onder de voeten loopen, maar als posten rond het ver brande huis geplaatst worden. Ze moeten zich verborgen houden en goed uitkijken." Het voorstel van den recher cheur werd stilzwijgend goedge keurd en ook gelijk tot uitvoe ring gebracht. Enkele minuten later rolde de kleine handspuit van de vrijwil lige dorpsbrandweer door de bocht van den duiweg en was weldra aan het oog onttrokken. De politieagent, die in gezel schap van Stolberg uit Leeuwar den was gekomen, ontving van den rechercheur zijn orders en nam daarna het bevel over de twee brandweeimannen op zich. De commandant en de mannen onderwierpen zich gewillig aan zijn bevelen. Toen verdwenen zij en slechts de rechercheur; de veldwachter beide doktoren en Piet Homan bleven achter. „Engelsche politierevolver dus", mompelde van Stolberg en ver zocht dokter Voorst om den ko gel te mogen zien. Uit zijn vest zak haalde hij een loupe, waar door hij opmerkzaam het projec- jectiel bekeek. „Herkent u 't stempel?" vroeg dokter Voorts. Van Stolberg knikte en gaf het voorwerp terug. „Zou ik beleefd iets mogen zeg gen mijnheer de rechercheur?" vroeg Tyeslong sarcastisch. „In verband met dien kogel heb ik een opmerking. De moordenaar heeft niet alle sporen kunnen wegmaken. Enkele erven waren nog zichtbaar. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5