[ii buitenland uringen voor de waffen ss. en het legioen. de stem der s.s. verduisteren: eerste BLAD. binnenland gemengd nieuws Ie Jaargang Zaterdag 19 December 1942 No. 25378 z\ „Weest zuinig!" is het parool. Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit. Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen ss en het Legioen. mi EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. strijd in het Oosten. aansluiting op het weer- titbericht verneemt het D.N. dat de gebeurtenissen aan Oostelijke front nog steeds et teeken der militaire con- eering staan. In het hoog- gte van den Kaukasus zijn :volge van den sneeuwval te stormtroepoperaties van Duitschè jagerregimenten lijk. De bergjagers hand- i hier de op de passen be- ;e liniën. In den Tereksector ien de sovjettroepen vergeefs cht, den druk op Grosnij te inderen. n Zuidwesten van Stalin- hebben Duitsche troepen sterke heuvelstelling géno- In Stalingrad zijn nog is 22 van de 24 wijken hecht Duitsche handen. (D.N.B.) ïjtouirehiil naar Washington rokken? Volgens een be- t van Nya Dagligt Allehan- wordt in de Engelsche ko- beie te Lissabon met beslistheid 'eerd, dat Churchill zich gis- |n naar Washington heeft ven voor een nieuwe bespre- met Roosevelt, ze reis is een gevolg van de 'zakelijkheid om tot over- temming te komen over de eenschappelijke politieke lijn ;e men ten aanzien van het sche koloniale rijk in Noord [ka wil volgen. (Interinf). Iioenenproductie in Duitsch- - De A.N.P.-correspondent ierlijn meldt: 2«nemde arbeid en materiaal «sparen zullen de schoenfa- "ken van 1 Februari af nog jjits een beperkt aantal mo- ip mogen vervaardigen, iadat reeds in het begin van jaar van hoogerhand richtlij - waren gegeven voor de t enfabricage, welke evenwel III groote speling lieten, is "■is nauwkeurig aangegeven, e modellen voortaan mogen en vervaardigd. De nieuwe schriften zijn evenwel niet lanig, dat men zich in de omst in Duitschland met „eenheidsschoen" zal moe- vergenoegen. Er blijft nog ruime mate van verschei- ieid onder de modellen echts met modegrillen wordt rekening gehouden. Meer dacht zal moeten worden ge- lonken aan de vervaardiging irf van 'n eenvoudige, solide schoen die het geheele jaar en bij elke weersgesteldheid kan worden ge dragen. Het schoeisel wordt ver deeld in 26 groepen, waarvan elke een bepaald aantal types omvat. Zoo zijn bijvoorbeeld in de eerste groep - lederen straat schoeisel voor heeren - vier ty pes toegestaan, elk waarvan we der in verschillende modellen kan worden vervaardigd. Tege lijkertijd wordt de dwergproduc tie uitgeschakeld en voorgeschre ven, dat van een bepaald model steeds minstens zooveel paar moet worden vervaardigd?" dat de fabricage rationeel is. Benzineschaarschte in de Ver- eenige Staten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt op de pers conferentie medegedeeld, dat het verbod tot verkoopen van ben zine aan particuliere automobi listen aan de Oostkust moet worden toegeschreven aan „den dringenden roep" der Ameri- kaansche strijdkrachten in N. Afrika om meer benzine. De toe stand in Noord-Afrika maakt grooteren aanvoer van brand stof noodig. Volgens den Britschen nieuws dienst heeft de burgemeester van New-York bepaald, dat in New-York geen pleizierritten mogen worden gemaakt wegens den „benzinehonger" in de Oos telijke staten. (D.N.B.) Verbod communistische pers in Australië opgeheven. Naar de Britsche berichtendienst uit Can berra meldt heeft de Australische minister van buitenlandsche za ken, Evatt, medegedeeld, dat het verbod van de communistische partijpers is opgeheven. (D.N.B.) Negrin in Oran, Negrin, de laatste regeeringschef van het roode Spanje, is, naar de Pic colo, de middageditie van de Giornale d'Italia, uit Tanger meldt, in Oran aangekomen, waar hij een door het Ameri- raansche opperbevel ter beschik king gestelde villa heeft betrok ken. Negrin, die na de overwinning van Franco eerst naar Frankrijk en vervolgens naar Engeland was gevlucht, is bij zijn aan komst op Amerikaanschen bo dem door de Amerikaansche be zettingsautoriteiten als e'en offi- cieele persoonlijkheid 'ontvangen Spoedig na zijn aankomst had Negrin besprekingen met Fran- sche en Spaansche politieke vluchtelingen. Naar verluidt werd hij ook ontvangen door ge neraal Eisenhower, met wien hij een langdurige gedachtenwisse- ling had. In politieke kringen te Tanger neemt men aan, dat de vroegere chef van het volksfront tot opdracht heeft de in Noord- Afrika verstrooide groepen van Spaansche communistische vluch telingen bijeen te brengen en te organiseeren. Volgens de meening in Italië kan dit bezoek slechts ten doel hebben, dat Negrin onder be scherming van de Amerikaansche vlag alle voorbereidingen treft voor een nieuw Spaansch volks front, dus tegen het Spanje van de falanx en tegen het bewind van generaal Franco. Ook de Po- polo di Roma spreekt 't vermoe den uit, dat de Ver. Staten, die met Spanje niet in oorlog zijn, Beperkt het gas- en electriciteits- verbruik! De basis van het huidige tech nische en economische leven wordt gevormd door de kolen. De wetenschap en de techniek zijn er vooral in de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ont dekkingen te doen en aan de hand daarvan doeltreffende practische toepassingen tot stand te bren gen. Daardoor is echter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen. Zij zal bovendien steeds grooter worden. Men denke slechts aan de vervaardiging van diverse synthetische producten. De steen kool staat, ten gevolge van deze abnormale eischen, niet in zoo danige hoeveelheid ter beschik king, als ter bevrediging van alle levensbehoeften wel noodig is. Daarom dient een bijzonder zorg vuldig en economisch gebruik er van te worden nagestreefd. In nauw verband daarmee staat een even economisch en zorgvuldig gebruik van electriciteit en gas, zoowel in de huishouding als in de bedrijven en op kantoren. „Weest zuinig!" is het parool. Wie zijn rantsoen overschrijdt, benadeelt niet alleen de gemeen schap, maar ook zichzelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afgesneden. 1 onze Vrijwilligers. In het hooge Noorden is de sneeuw feeds gevallen. Een stelling wordt onder vuur genomen SS PK Christlansen-O H-P m t SS-Ersatzkommando deelt Mede, dat vrijwilligers voor Waffen-SS en het legioen j? op onderstaande data bij de Roemde adressen kunnen ver- „Sen> ten einde gekeurd te Men. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringea voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 4.1.43,9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne. Vaart Zuidzijde. 8.1.43. 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Luister op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur naar den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „S.S. en midwinter", te Algiers een revolutionnaire ac tie organiseeren, die kennelijk tegen Franco gericht is. Eisen hower wil zich blijkbaar van Negrin bedienen om zich via hem Spaansch-Marokko in handen te laten spelen, zooals dat via Dar- lan met Fransch Marokko ge beurd is. (Interinf). Bezoek van Jordana aan Por tugal De Spaansche minister van buitenlandsche zaken generaal graaf Jordana, is gistermiddag nabij Elvas aan de Portugeesche grens aangekomen. Er werden hem militaire eerbewijzen ge bracht. Aan de overzijde van de Taag werd hij door minister president Salazar verwelkomd. Te Lissabon aangekomen, begaf graaf Jordana zich onmiddellijk naar het Burnay-paleis, waar hij voor den duur van zijn officieele be zoek aan Portugal verblijf zal houden. (D.N.B.). van heden- en Zondagavond 16.30 uur tot morgen- en Maandagochtend 8.46 uur De maan kwam vanmiddag op om 15.08 uur, gaat onder te 6.10 uur en komt morgenmiddag weer op om 15.39 uur. De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familie leden of bekenden on foto s van de Waffen-SS en het legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Ger manische Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zeer gewenscht de foto nauwkeurig te omschrijven en bij aanvrage van foto's uit' het filmjournaal bo vendien het nummer van het journaal er bij te vermelden. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. Waardevolle kunstvoorwerpen - Het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten maakt be kend, dat zij, die kultureel waarde volle kunstvoorwerpen bezitten, die zij niet willen blootstellen aan de gevaren, die deze bij een eva cuatie loopen, zich kunnen wenden tot den president-directeur der Commissie Burgerbevolking, mr. H. W. J. Mulder, Oranjestraat 10, 's Gravenhage. Genoemde kunstvoorwerpen kunnen desgewenscht gedurende den evacuatietijd op een veilige plaats, waar zij gevrijwaard zijn tegen beschadiging worden be waard. Invoer werken van kunstenaars Het Departement van Volks voorlichting en Kunsten maakt bekend, dat alle verzoeken van invoer in Duitschland van wer ken van levende beeldende kun stenaars, hetzij voor schilderijen, teekeningen, etsen e.d.. alsmede van reproducties van kunstwer ken, bij uitsluiting gericht be- hooren te worden aan de Zen- tralauftragstelle für die besetzten Niederlandischen Gebiete, Carel van Bylandtlaan 16, 's-Graven- hage. Ter vermijding van teleur stelling zij medegedeeld, dat toe stemming tot invoer slechts in zeer bijzondere gevallen verleend wordt, wanneer het bekende en belangrijke Nederlandsche kun stenaars betreft. Alle aan andere instanties dan bovenvermelde gerichte verzoeken worden geacht te zijn vervallen. Verspreide Berichten. Op bijna 89-jarigen leeftijd is te Zeist overleden jhr. E. Quarles van Ufford, van 1895 tot 1924 burgemeester van Maartensdijk en daarvoor kapitein van het wapen der genie. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Geen prentbriefkaarten naar België en Frankrijk Aangezien tegen Kerstmis en Nieuwjaar in den regel een groot aantal prent briefkaarten voor België en Frankrijk pleegt te worden ter post bezorgd, wordt er nadrukke lijk op gewezen, dat verzending van prentbriefkaarten naar deze landen niet is toegestaan. Menu's tijdens de a.s. Feestda gen. - Slechts één „vleeschlooze" dag tusschen 24 Dec. en 2 Ja nuari. - Volgens de bestaande voorschriften mag, zooals bekend in de hotels, restaurants, enz. geen vleesch worden geserveerd op Dinsdag en Vrijdag. Voor den Tweeden Kerstdag en voor den Nieuwjaarsdag heeft de direc teur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf echter bepaald, dat op deze beide dagen, welke op een Vrijdag vallen, de voor schriften voor de „vleeschlooze" dagen niet gelden. Het is dus geoorloofd op die dagen vleesch, vleeschwaren, en dus ook wild en gevogelte, te verstrekken. Voor het overige worden voor de komende feestdagen geen wijzigingen in de bestaande voor schriften aangebracht. De maal tijden mogen dus ten hoogste omvatten, één voorgerecht (of ten hoogste zes kleine voorge rechten) soep, één gang met vleesch of vleeschwaren of visch of wild of gevogelte, toespijs, en fruit (mits bereid of verwerkt). Bioscoop- en theaterbedrijven blijven geopend. De Neder landsche Kultuurkamer bericht, dat het besluit betreffende de bedrijfssluiting tusschen Kerst mis en Nieuwjaar niet van toe passing is op bioscoop- en thea terbedrijven. Kostbaar schilderij van Rem brandt zoek De geheele poli- tieele wereld in Nederland is op het oogenblik op zoek naar een kostbaar schilderij van Rem brandt, dat waarschijnlijk ver duisterd is en wel ten nadeele van een kunsthandelaar wonende aan een der Amsterdamsehe grachten. Een paar weken geleden ver voegde zich bij den kunsthande laar een zekere dr. F. N. D. D., een Nederlander, woonachtig in Amsterdam Zuid. Deze vroeg naar oude schilderijen en weldra had hij zijn keus gevestigd op het schilderij van Rembrandt „Man die ganzeveer slijpt". De kunst handelaar maakte geen bezwaar hem het schilderij korten tijd af te staan, om het door een des kundige te laten taxeeren. Langs een omweg hoorde de kusthan delaar, dat het schilderij, dat hij aan dr. D. had medegegeven, el ders ten verkoop was aangeboden. Het bleek, dat zich een zekere V. in de zaak gemengd had en dr. D. stelde zich met V. in verbin ding, die het doek bij den tweeden kunsthandelaar afhaalde. De oor spronkelijke eigenaar, noch dr. D. hoorden echter meer iets „van V., die met de Noorderzon met het schilderij was verdwenen. Tevens zouden, naar wij vernemen, een schilderij van Willem Maris en een van Simon Maris, verdwenen zijn. Deze schilderijen zouden aan dr. D. in commissie zijn gegeven.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1