Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar Donderdag 17 December 1942 No. 25376 UITENLAND tcind van den oorlog Betracht de grootste zuinigheid. Met kolen, gas pn electriciteit. BINNENLAND Beëindiging arbeids overeenkomsten bij stilgelegde onder- nemingen. VERDUISTEREN: Beheer en bestemming verbeurdverklaarde voorwerpen. Kinderen krijgen appelen met Kerstmis. DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ICtl ml d. kei van rïr. Göbbels. In jongste nummer van Das felijBublieeert de rijksminister ■it,® propaganda, dr. Göbbels, »rflkel over de ontwikkeling 1 oorlog tot dusver. Hij in uiteen, dat tot dus- ia alle gebeurtenissen in lorlog ten gunste van nd zijn verloopen en _s een moeilijke situatie ];ond, is het Duitschland ten 6 nog gelukt door een nieu- centratie van krachten tand meester te blijven nïouden stand van zaken, ital onder veel gunstiger den, te herstellen. Naar jfheid is de oorlog steeds gevoerd. De Duitsche ging daarbij te werk het beginsel den oorlog mogelijk de vijandelijke ou&iin te brengen en daarbij :1 «mogelijk militaire kracht teoitieel van den tegenstan- uitien te slaan, of nog lie- aan zich te trekken. Zoowel lil ruimte als aan menschen- l'Jiriaal moest den tegenstan- zooveel mogelijk ontnomen uiet slechts met het doel dit den tegenstander zou i ontbreken, maar ook, dat J Duitschland ten goede zou en.lDat is gelukt in een om- ,3'j( Jwaarvan de vijand geen ling heeft. De Duitsche ring kan thans als ver- eschouwd worden. Ver- lieden in Londen en [hirfeton klagen er over, dat in pezen oorlog niet als in eeifeten wereldoorlog de han- inïden schoot kunnen leg- jjgAhet verder verloop aan tijd Ikunnen overlaten. Thans sen geen wonderep. maar re feiten en die staan bijna "Muitend aan Duitsche zijde, eer men over den afloop dezen oorlog een prognose [willen opstellen, zou deze fvöp zoo luiden, dat degene pvepwinnen, die beschikt over TOest superieure genie in de over de beste menschen, ïrootste potentieel, de stout- ligste koenheid, het hardste iel en de meest draagkrach- wereldopvatting. Wie zou, den stand van zaken, dur- betjwijfelen, dat dat Duitsch- resi is? (D.N.B.) ■te. p,:hmi(U over nat. soc. buiten- jj lsclie politiek. De leider M de persafdeeling van het Vtsche ministerie van bui- "iandsche zaken, gezant dr. ;o. midt, heeft voor de Deensch- Mjtsche vereeniging te Kopen- ;en gesproken over de natio- h-socialistische buitenland- ~,n:'e P°ftiek en haar alternatie- i. Er kan thans, aldus ver- arde hij, nog weinig concreets >t fden Jgezegd over hetgeen de jgend heden van het pact van ie eens in de plaats van Ver- _JUes zullen stellen, maar reeds geconstateerd worden, dat "amenteel element van rimende ordening zichtbaar e t in de ideologie en de steT- 's 'eP.. Yan het pact van drie. a;arbij is sprake van een her- ?epfiv 5 va.n het Europeesche en "'«gSjftZ^tische gebied in te ste ïimg tot de ontbindings- W-ÏÏSa van het internationale ficiom en de plutocratie. en ras zijn de grondslag oou deze politiek, een vreedzaam ii' e*?,veiliS leven der volken efcddoel. Het helpt niet, aneer men neerzit en op een >c.p*e toekomst wacht, want een .rhekomst wordt niet ge- ;f®n" ..De Europeesche at- 'ten zijn, zooals het voor- yan Frankrijk aantoont, de ™ten van een geestelijke die slechts totzelfont- i*vr„ n le*den. In den strijd diii- harus gaat het om overwin - t. I-P1 ondergang van de Euro- Tfne gemeenschap. (D.N.B.) tr. f^nsche plannen. Uit joL? wordt gemeld: De van Minnesota, Stas- 1 heeft voor de economische club in Detroit gepleit voor een nieuwe internationale orde. Hij wenschte voor den tijd na den oorlog een nauwere aaneenslui ting der vereenigde naties als algemeene organisatie voor het behoud van den vrede. Het iso lationisme heeft voor goed afge daan. In plaats daarvan moeten de Ver. Staten bruggen slaan voor een wereldomvattende orde. Stassen ontwikkelde een qit ze ven punten bestaand program. Hij stelde o.m. voor de vorming- van een joodsche handelscom missie ter controleering van den toenemenden wereldhandel en een legioen der Ver. Staten als politiemacht, welke samengesteld moet worden uit leden der ver schillende naties. Het legioen moet vooral bestaan uit lucht strijdkrachten, zeestrijdkrachten en gemechaniseerde troepenfor maties. Ten slotte stelde Stassen de stad Panama voor als be stuurszetel van de nieuwe we reldorde. (D.N.B.) Spanje en Engeland. De labour-afgevaardigde Seymour Cocks heeft, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis gevraagd, of de regeering er kennis van droeg, dat generaal Franco zijn geluk- wenschen zou hebben uitgespro ken met de successen der Duit sche wapens in den veldtocht in het Oosten en of de regeering voornemens was deswege een protest in te dienen. Eden ant woordde, in de pers het bericht omtrent een dergelijken geluk- wensch van generaal Franco te hebben gelezen, doch er geen nut in te zien het voorstel in het tweede deel der vraag vervat tot uitvoering te brengen. Vervolgens stelde de interpel- lant de volgende vraag: „is de minister van buitenlandsche za ken, gezien het feit, dat wij eenigen tijd geleden de Spaan- sche regeering in kennis hebben gesteld van ons voornemen de integriteit van Spanje erf zijn bezittingen te eerbiedigen, niet van meening, dat het een be tee- kenisvolle en onvriendschappe lijke daad van Franco is, daar op te antwoorden met onzen vijanden de overwinning toe te wenschen"? Eden antwoordde: „ik ben het volkomen met u eens, in zoovefre ik niet instem met de door Franco tot uitdruk king gebrachte gevoelens. Mijns inziens heeft het echter weinig waarde eenigerlei stappen dien aangaande te doen." (D.N.B.) Eden heeft voorts, naar de Engelsche berichtendienst mede deelt, den leden van het Lager huis verzekerd, dat de opperbe velhebber der geallieerde strijd krachten in Noord-Afrika zich zeer nauwkeurig houdt aan _de maatregelen, die genomen zijn, om een zoo groot mogelijk aan tal personen in vrijheid te stel len, die op grond van hun sym pathie voor de geallieerden ge arresteerd waren. Eden kon waarborgen, dat geen „roode Spanjaarden" naar Spanje te ruggezonden zouden worden. (D.NB.) Laval voert besprekingen met Déat. De Fransche minister president Laval heeft te Parijs besprekingen gevoerd met den leider van de rassemblement na tional Marcel Déat. Men be schouwt de veronderstelling, dat gesproken is over het vraagstuk van een eenheidspartij voor de hand liggend. (D.N.B.) Martinique. Als buitenge woon gemachtigde van den gou verneur van Martinique, Robert, is kapitein ter zee Lenoir te Washington aangekomen. Naar verluidt, zal hij onderhandelen over" economische bijzonderheden van de onlangs met de Ver. Sta ten gesloten overeenkomst. Le noir zal te Washington of New York een inkoopbureau vestigen ter waarborging van de voor ziening der burgerbevolking van Martinique. (D.NB.) t In verband met de huidige bij zondere situatie in het bedrijfs leven is bepaald, dat alle bedrij ven op de in de periode van 23 December a.s. na beëindiging der werkzaamheden tot en met 3 Januari a.s. gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten, be houdens de hierna te noemen uitzonderingen: 1. bedrijven, welk zich bezig houden met het voortbrengen van grondstoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 2. gas-, waterleiding- en elec- triciteitsbedrij ven 3. bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werkzaam zijn voorzoo ver zij niet door het be trokken bedrijfsschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeel te daarvan te sluiten; 4. continu-bedrijven, waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5. bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen- en goederenvervoer 6. bedrijven, welke zich met den detailhandel bezighouden, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 7. bank- en verzekeringsbe drijven; 8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche in stanties worden aangewezen. Door de voorgeschreven ar- beidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen van ver keersmiddelen mogen optreden. Het volledig gebruik van alle verkeersmiddelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven ervoor zorg te dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartusschen liggende overige rustdagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslagplaatsen voor het verkeer te water ont staat. In de gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven genoemde uit zonderingen valt, zal men zich schriftelijk vóór 20 December a.s. tot de hierna genoemde in stanties moeten wenden, welke een bindende beslissing terzake zullen geven: a. de directeur van het of één der betrokken rijksbureau(x) voor handel en nijverheid be slist of een bedrijf behoort tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid; b. de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid beslist of een be drijf, dat werkzaam is op het ge bied van de bouwnijverheid, be hoort tot de sub. 1 4 of 6 be doelde: c. de directeur-generaal voor de voedselvoorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub. 3 bedoelde; d. het hoofd van de af deeling vervoerwezen van het departe ment van waterstaat beslist of een bedrijf behoort tot de sub. 5 bedoelde; e. nader zal worden medege deeld welke instantie zal beslis sen of een bedrijf behoort tot de sub. 7 bedoelde; Niet-nakoming van dezen slui tingsplicht zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f. 10.000. Het departement van sociale zaken bereidt een regeling voor inzake de doorbetaling van de loonen, welke vermoedelijk onge veer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Nadere mede- deelingen hieromtrent volgen. Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende het beëindigen van arbeidsover eenkomsten van te werk gestel den bij stilgelegde ondernemin gen. Hierin wordt o.m. bepaald: Op het tijdstip, waarop een on derneming wordt stilgelegd op grond van een rechtsvooischrnt of een beschikking van een tot het stilleggen bevoegde instantie, worden de arbeidsovereenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden beëindigd. Op het tijdstip, waarop aldus een deel van een onderneming wordt stilgelegd, worden de ar beidsovereenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden, die alleen of in hoofdzaak bij of voor het stilgelegde deel werk zaam zijn, beëindigd, voor zoover zjj niet in een niet stilgelegd deel worden te werk gesteld. Het gewestelijk arbeidsbureau kan op verzoek van de onderne ming beschikken, dat deze voor schriften niet van toepassing zijn ten aanzien van afzonderlijke ar beidsovereenkomsten. Is de be schikking na de stillegging gege ven, dan is daarvoor de toestem ming van den te werk gestelde noodzakelijk. Zij heeft hi dit ge val terugwerkende kracht tot aan het tijdstip van de stillegging. Een te werk gestelde, wiens ar beidsovereenkomst aldus wordt beëindigd, ontvangt van de onder neming een schadeloosstelling. Deze schadeloosstlling beloopt een twaalfde deel van het loon bedrag, met inbegrip van de uit- keeringen in geld of in gelds waarde, waarop een recht van den te werk gestelde jegens de onder neming in het jaar vóór de stil legging opeischbaar is geworden, alsmede van de vrijwillige uitkee- ringen in geld of in geldswaarde, welke de te werk gestelde gedu rende dit jaar van de onderne ming heeft ontvangen. Een recht op schadeloosstelling- bestaat niet. wanneer de onder neming of een derde zich bij overeenkomst tegenover den te werk gestelde heeft verplicht hem een pensioen uit te keeren. Voor elke vijf jaren, gedurende welke de vertrekkende bij de on derneming is te werk gesteld ge weest, ontvangt hij een extra schadeloosstelling, evenwel met een maximum van vijf extra- schadeloosstellingen; hét beloop daarvan wordt op dezelfde wijze berekend als hierboven bepaald. De eerste extra-schadeloosstelling wordt op den eersten dag van de maand, welke volgt op den dag der stillegging, de volgende extra schadeloosstellingen worden op» den daarop telkenmale volgenden eersten dag van de maand op eischbaar, wanneer de vertrek kende haar een verklaring van het gewestelijk arbeidsbureau overlegt, waaruit blijkt, dat hij buiten zijn schuld nog geen an dere betrekking heeft kunnen aanvaarden. De verordening is eveneens van toepassing ten aan zien van te werk gestelden bij of voor .zoodanige bedrijven of dee- len van bedrijven, welke tusschen 6 December 1941 en den dag van het in werking treden van deze verordening op ih den aanvang genoemde wijze zijn stilgelegd.Ten hoogste drie schadeloosstellingen worden op zijn vroegst een maand, volgende schadeloosstel lingen worden op zijn vroegst 2 maanden na het in werking tre den van deze verordening opeisch baar. De gemachtigde voor den arbeid kan voor afzonderlijke onderne mingen, te werk gestelden of ver- van hedenavond 16.29 uur tot morgenochtend 8.44 uur De maan kwam heden op te 14.16 uur en gaat vannacht orider te 4 uur. trekkenden middels schriftelijke beschikking uitzonderingen toela ten. De bepalingen betreffende de schadeloosstellingen zijn niet van toepassing ten aanzien van per sonen, die volgens artikel 4 der Verordening Nr. 189/1940 betref fende het aangeven van onder nemingen joden zijn of als joden worden aangemerkt. De bepalin gen zijn voorts niet van toepas sing ten aanzien van stilleggin gen, welke slechts voor een be paalde periode van een jaar ge schieden. Deze verordening is gisteren in werking getreden. Het verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van justitie, van handel, nijver heid en scheepvaart, van land bouw en visscherij en van finan ciën en van den gemachtigde voor de prijzen, waarin geregeld wordt het beheer en de bestem ming van verbeurdverklaarde en ter verbeurdverklaring in be slag genomen voorwerpen (be sluit verbeurdverklaarde en in beslag genomen voorwerpen. Dit besluit is niet van toe passing verklaard ten aanzien van geld en deviezen, diamanten en voorwerpen van edel metaal, wapenen, motorvoertuigen en drukwerken, alsmede van zooda nige voorwerpen, welke niet ge schikt zijn om door de gemach tigden te worden verkocht. De secretarissen-generaal van de desbetreffende departementen van algemeen bestuur en de ge machtigde voor de prijzen vaar digen de ter uitvoering van dit besluit noodzakelijke voorschrif ten uit. Het besluit treedt in werking oft 1 Januari a.s. - Op dien dag treden 'buiten werking: 1) afdeeling 3 van het econo misch sanctiebesluit 1941 no. 174) 2) het uitvoeringsbesluit 1 eco nomisch sanctiebesluit 1941; 3) de beschikking van den ge machtigde voor de prijzen van 13 Juni 1941 (Nederlandsche Staatscourant no. 114). 1 K.G. voor kinderen van 414 jaar in het stadsgebied De secretaris-generaal van het departement" \ten landbouw en visscherij deelt mede, dat kin deren van 4 t.m. 13 jaar, voor zoover woonachtig in het zoo genaamde stadgebied, gedurende het tijdvak van 21 December t/m 31 December a.s. op de met „reserve 3/73" gemerkte bon van de stadkaart 1 k.g. appelen zullen kunnen verkrijgen. Ten einde den handel in ap pelen te kunnen bevoorraden, is het van Donderdag 17 tm. Zon dag 20 December as. verboden appelen aan het publiek af te leveren. Instellingen als ziekenhuizen, sanatoria e.d. moeten zich wen den tot het bedrijfschap voor groenten en fruit, hetwelk voor hun bevoorrading zal zorg dra gen. Nog een vestisingsbesluifc De burgemeester van Apel doorn heeft besloten tot beper king van het fecht van vestiging in en verhuizing binne® de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1