Het 11-jarig bestaan der N.S.B. V -fSP München 1860 won tweemaal. AGENDA (Vervolg van het Eerste Blad) Na de verkiezingen ging de Be weging in de doodkist. Hier in Amsterdam had men een keurige doodkist. Daarin lag de Bewe ging. Duizenden prentbriefkaar ten werden rondgestuurd, gij zult het u herinneren, met de woor den: „Heden overleed zacht en kalm de N.SB." (Gelach). Het vierde tijdvak is van 1937 tot 1940 Mijne volks'genooten, in het wapen van het land, dat offi cieel heette „Koninkrijk der Ne derlanden" ziet gij de wapen spreuk ,.Je maintiendrai" of in goed Nederlandsen:,, Ik zal hand haven". Welnu mijne kameraden, wat zij gehandhaafd hebben in de vier oorlogsdagen was niet veel, maar wij hebben in die drie jaren de Beweging weten te handhaven ondanks de terreur en broodroof. De Beweging ging haar weg, een eenzamen weg. Haar waal-schuwende stem ging niet verloren. Wij hebben het volle gezegd: Keer terug op uw weg, gij zijt thans op het ver- koerde pad en gij gaat uw onge luk tegemoet. Keer terug voor het te laat is en vernietig uw levensmiddelen niet. Niet één maal maar honderden malen heb ben wij onze waarschuwende stem laten hooren. Wij zeiden: „Rekent u niet op Engeland, want nog ncoit heeft Engeland Engelsch bloed vergoten ten behoeve van ons vaderland. Rekent ook niet op den Vol kenbond. Het is een kaartenhuis, dat uiteenvalt. Bekent u tot het nieuwe Europa voor het te laat is Dat is alles wat wij hebben gezegd in de vierde periode van 1937 tot 1940. Wij krijgen dan de vijfde periode van Mei 1940 tot December 1941. Direct na de Meidagen komt de stem van den overkant, maar hier is de storm en hier blijft het volk en zij, die verantwoordelijk zijn, vluchten weg. De Beweging ging door. Ons doel was ons volk te maken van vijand tot bondge noot, zooals wij op onze laatste groote bijeenkomst te Lunteren gezegd hebben. Deze groote bij eenkomsten, die wij ook nu zoo graag zouden willen hebben, maar die nu niet mogelijk zijn, zullen eerst later weer mogelijk worden en dan grooter dan voorheen. (Daverend applaus). Onze kust moet verdedigd worden. Wij hebben nu een Duitsche bezetting en wij weten nu wel, waarom dat noodig was. In die dagen zeiden zooveel Nederlan ders tot elkaar ,,Wat doen zij nu?" Maar nu begrijpt toch ieder een met hersens, dat deze kust verdedigd moet worden. Want indien er nu geen Duitsche weermacht in Nederland was, dan waren de Amerikanen niet in Algiers geland, doch dan was hier het oorlogsterrein gekomen, mijne Te Amsterdam werd Zondag in het kader der Truppenbetreuung de voetbalwedstrijd T.S.V. „München 1860" tegen Luftwaffen-elf Holland gespeeld. Een spelmo ment uit deze ontmoeting. Stapf/Borrius Pax Holland m. Het voetbalelftal van München 1860 heeft zoowel in Den Haag als in Amsterdam een overwinning geboekt. De wedstrijd van Zater dag tegen een ploeg van den SS- und Polizeisportgemeinschaft Nie- derlande, welke met 90 werd gewonnen, werd opgeluisterd door het bezoek van den Rijkscommis saris, dr. Seyss-Inquart en diens eehtgenöote en voorts van den höheren SS- und Polizeiführer, den Eefehlshaber der Ordnungspolizei, d:n persoonlijken sport- en pers referent van den Rijkscommissaris, dr. Hermann Harster, den Rijks- gc-volmachtigde voor de sport, den heer A. Groningen a Stuling, ter wijl de Ncderlandsche Voetbalbond was vertegenwoordigd door zijn voorzitter en secretaris-penning meester, resp. dé ljéeren K. Lotsy en A. Staal. Een "muziekcorps van de Ordnungspolizèi bracht vroo- talrijke aanwezigen (ongev. 10.000) welke voor een groot deel beston den uit leden van de Duitsche politie, weermacht en marine. Scheids-echter was dr. P. Bauwens uit Keulen. Spoedig bleek, dat München 1860 veel sterker was. De ploeg de monstreerde een partijtje voetbal, dat boven het gemiddelde Neder- landsche spel uitging. Rust kwam met 50. het einde met 90. Na afloop bood de Rijkscom missaris den aanvoerder van Mün. chen een fraai schilderij aan. In Amsterdam, tegen een elftal van de Luftwaffe, won München met 72, doch de wedstrijd was heel wat aantrekkelijker dan die van Zaterdag te Den Haag, doordat de Luftwaffe beter partij gaf. Met rust was de stand 51. Er waren te Amsterdam (in het Olympisch Stadion) ongeveer 15.000 toe schouwers. u.V.s. klopt Elinekwijk 42 Ook Elinekwijk heeft gisteren de kracht van UVS op eigen terein moeten ondervinden. Nadat zij met 1—1 had voorgestaan, werd zij met 42 resoluut geklopt. Vooral in het tweede gedeelte van den wed strijd waren de blauw witten veel sterker en zij verdienden daarom de overwinning. Aanvankelijk waren de gasten het meest in den aanval, doch zij wisten geen beter resultaat dan enkele corners te behalen. Enkele aanvallen van UVS volgden en een fraaie voorzet van Van Oosterom werd door v. Weerlee benut 10. Bij een tactische fout van Hen driks scoorde de rechtsbuiten der gasten den gelijkmaker 11, terwijl, na een groot overwicht, de rechtsbuiten voor de rust de lei ding aan zijn club bezorgde 12. Kort na de rust strafte v. Weer lee een misverstand van back en keeper af, door den gelijkmaker in het net te plaatsen 22. UVS werd allengs sterker. Elincwijk gaf reeds .teekenen van vermoeidheid en de keeper kreeg druk werk. v. Pola- nen hernam bij een doelworste- ling de leiding voor UVS 32. Elinekwijk moest zich beperken tot enkele uitvallen, waarbij zij Van Wel goed op zijn plaats vond. Van Wanroov verhoogde uit een goeden UVS-aanval de score nog tot 42 en deze speler wist aan de score nog een vijfde punt toe te voegen, dat echter door den goed leidenden scheisrechter niet werd toegekend KORFBAL. Nederlandsclie Korfbalhond De uitslagen van gisteren waren Noord-Holland I: ArchipelSwift 45. Gelderland I: ZKCVada 7— 4 Wilskracht—St. Hooger 81. Overijsel I: DOSHKC 91. Gr ZwartRigtersbleek 0—4. 't Over schotjeOranje Zwart 11, Oran je Zwart't Overschotje 03. Competitiestanden NKB: Gel derland I: 1. Wilskracht 10 gesp.. 20 pnt.; 2. Vada 1111. 3. EKCA 7 —10. 4. ZKC 89. 5. SOS 8—9, 6. St. Hooger 106, 7. Hellas 7—5, 8. Onder Ons 74, 9. Noviomagum 8—2 OVerijsel I: 1. DOS 1020, 2. Rigtersbleek 1120, 3. 't Over schotje 1011. 4. Naas 98, 5 HKC 9—7, 6. AKC 10—7, 7. Oranje Zwart 104, 8. Groen Zwart 113. kameraden- (Applaus) Wat deed de Duitsche bezet tende overheid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat wilt gij, Nederlanders? Meedoen of tegengaan? Bepaalt uw plaats. En daar zagen wij opkomen de nieuwe „Eenheid door democratie" en wij oude nationaal-socialisten, och, wü hebben ons zoo'n beetje er aan geëergerd. De Nederland- sche Unie, de schuilkelder van alle politieke partijen, die zeiden het nieuwe te willen, maar in wer kelijkheid alleen het oude wilden conserveeren, inblikken. Toen kwam in Juni 1941 de beslissing. In Juni 1941 washetzoo.dat het bolsjewistendom moest worden aangevallen. Het kon niet anders. De Rijkscommissaris heeft zoo even herinnerd aan onze samen komst op het IJsclubterrein, waar verklaard werd: Wie niet voor ons is, is tegen ons. Ons standpunt was bepaald: het samengaan met Duits'chland tot de eindoverwinning. De Ne- derlandsche Unie schreef toen echter, dat zij de zaak nog wel eens zou aanzien en haar stand punt zou bepalen, na afloop van den oorlog. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie gekomen. Maar toen kwam in December 1941 de grootste mis daad, ooit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emigran- tenregeering te Londen de oor log verklaard. Duizenden van onze jongens gingen te gronde zonder eenige reden en Indië werd af gescheiden van het moederland. Wat de toekomst is weten wij niet maar wij zijn gegaan naar hem, die het land van Europa in zijn hand heeft voor 90 procent, althans voor de overgroote helft. Wij zijn naar Adolf Hitler gegaan en hebben de solidariteit der Be weging, die wij sedert 1935 had den, in een vast verbond omgezet, culmineerend in den eed aan den Germaanschen Führer en mij, ge volgd in dit jaar door den eed van mijn volgelingen aan mij, op dat wü een onverbrekelijke ket ting zouden vormen naar het nieuwe Europa dat komen moet. (applaus). Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942. Nederland is dit jaar van bezet gebied geworden tot oorlogsterrein. Zie de bom bardementen van Zuid-Limburg en van Eindhoven. Ik wil hier herinneren aan den tijd van het einde van 1940 en aan het vorige jaar. Buitengewoon slimme Ne derlanders zeiden: „laat je toch niet wijs maken, dat die bom bardementen geschieden door En- gelsche vliegtuigen. Het gebeurt door Duitsche vliegtuigen". DE WESTWAL VAN EUROPA. Dat herinnert gij u toch nog? Nu hebben zij het niet gezegd. Dat doen zij niet meer. Zij zijn tenslotte niet heelemaal gek ge worden en zij begrijpen nu, dat dat niet het geval is. Welnu, u begrijpt waarvoor die bombarde menten en evacueeringen zijn. Nederland's Westelijk gebied is Westwal van Europa geworden. Laten wij goed begrijpen dat wij vroeger hebben gezegd, dat ik blij was, dat onze Grebbelinie, onze IJssellinie en onze Holland- sche Waterlinie tegenwoordig Wol galinie heet en ik zou nog blij dei- zijn wanneer de Westwal wat kan oschuiven naar het Westen, want hoe verder weg hoe liever. Dit moet ons tot voorbeeld strekken: hoe verder weg de grenzen van Europa zijn, des te beter kunnen wij in Europa leven. Dat is de groote opgave dat de grenzen ver zijn en dat daarbinnen geen oor log heerscht en daar buiten de wacht wordt gehouden. Da', be- teekent ook dat het Nederland sche volk hieraan aandacht zal moeten geven, dat beteekent dat wij soldaten zullen moeten heb ben! Het vorig jaar, kameraden waren er nog zoovele Nederlan ders, die het theewater gingen opzetten omdat de Engelschen gezegd hadden, dat zij zouden komen. Zij zijn er echter nog niet, maar wij hebben nu reeds een voorproef gekregen wat het zou beteekenen. Verleden jaar heo ik gezegd: God beware ons ervoor, dat ooit ons land tot slagveld zou worden, want dan blijft geen steen op de andere. De werke lijke vaderlanders zijn wij, die weten wat er aan de hand is en niet zij die in het Engelsche kiel water varen. Mijne kameraden, de moeilijk heden zijn groot. De Beweging heeft geen gemakkelijk jaar ach ter den rug. Wij maken alle el lende en alle moeilijkheden mee en degenen, die werkelijk reden tot klagen hebben zijn wij. Maar wü klagen niet. Wü hebben geen recht te klagen omdat wij ge leerd hebben den weg te zien dien de anderen niet willen vol gen. Wij klagen niet. Waarom zou den we klagen? Wg moeten trachten mee te vechten. Een man klaagt niet, maar zet zich in in den strijd. Vorig jaar, toen zag het er moeilük uit. Dit jaar, dat wij nu büna ten einde hebben geleefd, was zwaar. Wü weten het heel goed, müne oude getrouwen. Gij weet het heel goed: de moeilijk heden in de Beweging, de onder- grondsche ophitsing, het verraad, misbruik van vertrouwen, dat ik in enkelen had gesteld, baantjes jagers, andere meeningen in het geloof en dat was het erg ste. de ondermüning in het ge loof van de goede, rechtvaardige Duitsche leiding! Wü hebben er altijd in geloofd. Men heeft ge zegd: „jullie worden toch een voudig maar gebruikt en straks weggeveegd". Dat dit eiken keer weer gebeurde, was het ergste en daarom was het in de eerste plaats goed, dat de Führer zich heeft uitgesproken. Nu kan er in onze rijen geen enkele meer zijn, die dat kan zeggen, want het woord ligt daar en al zün er nu honderden of duizenden idioten, die anders praten, het interes seert ons niet meer. (daverend applaus) 1943: een moeilijk jaar. Wü beginnen nu het zevende tijdvak het jaar 1943. Churchill, u wel bekend (gelach) heeft ge sproken van het verschrikkelijke jaar 1943. Ik geloof ook inder daad, dat het een zeer moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daar tegenover moeten wij stel len onze geestelijke pantsering. Onze geestelijke pantsering is dit: een zoo volkomen mogelijk begrip van het wereldgebeuren en den vasten wil alles te doen voor het vaderland. Naar het geen de Rijkscommissaris zoo- even gezegd heeft, zal dit we reldgebeuren zeer hard zijn. Het is zoo dat Europa weer eens be dreigd wordt. Vroeger is het reeds bedreigd geweest door de Hunnen en door de Turken, thans weer door de Russen. Nu worden wij echter bedreigd door 200 millioen man en daarachter staat een oorlogsindustrie tot in de grootste perfectie opgebouwd in 25 jaar. En hier in Europa? Wat heeft men in Europa ge daan? Ik herinner u er alleen slechts aan dat het bolsjewisme zich reeds van 1920 af op den oorlog in Europa heeft voorbe reid en dat in 1920 het bolsje wisme reeds in Wesel stónd. Zij zijn daar echter weer door de Duitschers verdreven. Nu weten wij ook. af van het gebroken ge weertje. Terwijl door het bolsje wisme een grootsche oorlogsin dustrie werd opgebouwd, moest Europa met het gebroken ge weertje loopen. Overal werden deze hier gezaaid en de oor sprong daarvan lag in Moskou. Moskou wilde namelijk niet dat het Europeesche volk weerbaar was omdat het het daardoor des te gemakkelijker zou kunnen ver overen. Humaniteit Het waren altijd v/eer de bolsjewieken, die spraken en schreven van huma niteit. En het was altijd weer de „wereldvrede", die door alles wat rood of rose was, werd gebruikt. Gij herinnert u toch de leuzen, overal op de muren en straten „tegen oorlog en fascisme". Dat alles was afkomstig van het bolsjewisme om ons weerloos over te leveren. Onafgebroken on zichtbaar achter een muur, waar wij Europeanen niet achter kon den komen, ontstond daar in de onmetelijke ruimte van Sovjet- Rusland de eene fabriek na de andere en draait en draait en maakten een bewapening, waar wij geen flauwe notie van had den. Zoo hebben zij de verovering van Europa voorbereid. Toen kwam het jaar, waarin de sovjets Fin land aanvielen, het jaar waarin in onze kerken gepredikt werd voor Finland, hetgeen zij heden ten dage vergeten. Bij dezen oorlog tegen Finland ontkwam geen on zer aan de gedachte „nu die Rus sen kunnen toch niet veel, als u bedenkt, dat zij. al dien tijd noo dig hebben gehad om zoo'n klein stukje van Finland te veroveren. Want Finland telt maar 2 millioen Dinsdag: In. den vergulden Turk: N.Re Lezing van Mary Pos. 7y2 uur nal Zoeterw.weg: Jaarvergadering nÏ Leidsche Wolspinnerij. 12 u 'smii Morschweg 59: Stadsevangelisail te 7i/2 u. nam. 1 De avond-, nacht- en Zondag! dienst der apotheken te Leicifi wordt van Zaterdag 12 Decembj 20 uur tot Zaterdag 19 Decern^ 8 uur waargenomen door: de ai theek Boekwijt, Breestraat 74 t| 20552 en de Ha ven-Apotheek,' ven 18, Tel. 20085. menschen". Dit is de grootste cl mouflage geweest, die de weref ooit gekend heeft, want met grootste koelbloedigheid offer® Sovjet-Rusland honderdduizend^ menschen, dien zij geen uitrustirjL en wapens gegeven hadden. Al ht oude materiaal werd naar Finlarl gestuurd om Europa wijs te ml ken: het is niet veel bijzonder: Maar alles wat goed en sterk werd op den achtergrond gehot- den, klaar om over Europa hesee te vallen wanneer het oogenbis gekomen was. Dan komt het bijl nenvallen in Polen en in de Ball tische landen, die uitgemoord woijyc den en waar de vrouwen en kit; deren worden weggevoerd. Er zijl nog menschen, die zich afvragej of ze dit ook hier wel zouden doeijh Ja, misschien sturen ze wel echte, maar 'n paar heel zaciiti zoete bolsjewistjes! Echte bolsjeed wisten komen hier niet naar to-» zoo redeneeren ze! Het bolsjewistische gevat I tegengehouden. fcl Toen heeft Hitier het doodelij); gevaar bespeurd en heeft geattaC queerd. Het was veel erger da:,e men had gedacht. De bolsjewisten beschikten over tienduizende&i pantsers, tienduizenden kanonne® en tienduizenden vliegtuigen. Da|!w alles stond klaar om over Europ heen te vallen om de Europeescli!' cultuur eens en voor altijd te verf nietigen. Maar het nationaal-soeialisme t zamen met liet faseisme is er geslaagd dit tegen te houden. (?n denkt iemand misschien dat dm democratie dit had gekund. NeeiiV dak is de nu reeds onvergankelijk! verdienste van het nationaals, socialisme en het fascisms vco^ Europa, dat zij deze macht tegen-j gehouden hebben. Nog altijd zijlat er menschen in Nederland, did' zeggen, „als de boljewisten wink nen, komen zij ergens tot Berlijn maar in het Westen komen zij» niet". Maar wanneer dat het geval zoif zijn, zou tien jaar later, hoogj stens tien jaar later, ook West' Europa bolsjewistisch zijn, mis? schien de geheele wereld, want eenmaal dit gift binnengehaald] dan verstrooit zich dat en het is best mogelijk, dat het bolsjewisnn het in Moskou op moet gevet] maar dat zij van voren af aai beginnen in New York. 1 Europa moet één zijl1 de Dan moet Europa één zijn, st lidair zijn. Er vormen zich groolr; continenten. Zie het Amerikaai sch continent, het Groot-Oosfv; Aziatische continent, het bols]^ wistische in Azië en OostrEuropsc Daartegenover is maar één disia mogelijk, een nieuw Europa. 3u kan Europa niet tot deze geest:51 f lijke eenheid, dezen wil om sofe 1 dair te blijven en met elkandd het continent te verdedigen, k:.i men, dan zal het na korteren 1 langeren tüd te gronde gaan. I,p( omdat wij gelooven, dat het n;:B: te gronde gaat, daarom zijn Vr overtuigd, dat het solidaire Eurofii: zal komen, nog in onzen tis (Applaus). Gü weet het: altei Europa wint, winnen Hi-tler m Mussolini en zal een rechtvaardig Europa ontstaan en daarom heli ben wij recht te vragen zoove... mogelijk mee te helpen. x De Beweging doet haar best j zal na den dag van vandaag nfl meer haar plicht doen. Daarvan ben ik overtuigd. Orfa doel is ons volk in te schakelt in den oorlog, maar aan één katef en dat is: den Europeesclieff kant. Dat doel zullen wij nooi^, meer uit het oog mogen verliezer[0 De positie van ons volk is moei' lijk en zwaar. De oorzaak daaijei van ligt bij hen, die van ons heen-li gingen op het beslissende oogeaei blik. Aan ons is het er boven ul' te komen. En ziet: van stap '°lle stap bewandelen wij dezen we(| Vandaag is weer een stap gedaan een zeer groote stap. Het grootó

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 6