Erkend de Beste GEMENGD NIEUWS SPORT. VOOR BRIDGESPELERS LAND* EN TUINBOUW STADSNIEUWS Kinder-Kerstfeest W.H.N. en N.V.D. DE BIOSCOPEN. LAATSTE BERICHTEN. VERDUISTEREN: ft Jongetje onder stoomtram Gisteravond om ongeveer vijf uur geraakte het 6-jarig zoontje van den heer H. Bouma te Halte Stob- begat, nabij Heerenveen, onder de van Heerenveen komende stoom tram. Vermoedelijk heeft de jon gen, die uit den slootwal komende, de tramlijn wilde oversteken, de aankomende tram niet opgemerkt. Het kind viel tusschen de rails, waarna de geheele tram, bestaan de uit locomotief, twee rijtuigen en enkele goederenwagons, over hem heen reed. Het kind werd ernstig aan het hoofd gewond opgenomen en bij dokter Bonnema binnen gedragen, die de eerste hulp ver leende. Direct levensgevaar be staat er niet. Boerderijbrand in Loppersum Donderdagavond om 7 uur is een felle brand uitgebroken in de boerderij van den heer K. Dijkema te Wirdum, gemeente Loppersum. De brandweer uit Appingedam verleende assistentie, doch kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij een prooi der vlammen werd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat de stallantaarn te dicht bij het hooi heeft gestaan. De boerderij was slechts laag ver zekerd. VOETBAL. r.Y.S.Elinckwijk Voor den wedstrijd tegen 't leidende Elinck wijk is het U.V.S.-elftal eenigszins gewijzigd en als volgt samengesteld doei: v. Wel, achter: Hendriks en v. Berkel; midden: Regeer, v. Duyl en Platteel; voor: Oosterom, Fasel, v. Wanrooy. P. Kantebeen en Van Polanen Miineheil 1860 in ons land De spelers van het Duitsche elftal München 1860, dat vandaag en morgen op tournee is in ons land, waren gisteravond op een kame raadschapsavond in Den Haag bijeen, waar zij door den persoon lijken sport- en pressereferent yan den Rijkscommissaris, dr. Herman Harsters, namens den Rijkscom missaris officieel werden begroet. Bii deze begroeting waren o.a. te genwoordig de Rijksgevolmachtig de voor de sport, de heer H. van Gv-ntngen a Stuling. OPLOSSING SPEL 33. De kaartverdeeling was: Noord Schoppen. Vrouw, 9, 7, 6 Ha .enVrouw, 10, 4 Ruiten: Heer, Boer, 10 Klaver: Vrouw. Boer. 5 Oost Schoppen: Aas, 2 Harten: 8, 6 5 Ruiten: Aas, Vrouw 9, 5. 3 Klaver: 7. 3. 2 Tegen een 3 S.A. contract van Zuid is West uitgekomen met Schoppen 3. Gevraagd werd: Hoe moet Oost spelen en waarom? Antwoord: Oost moet de eerste slag met de Aas nemen en tot de conclusie komen dat naspelen van Schoppen niet veel nut zal hebben Gezien de uitkomst met de 3 ter wijl Oost zelf de 2 heeft, heeft West vermoedelijk slechts 4 Schop pen West heeft zeker niet Heer, Boer 10, aangezien hij dan met de Boe- zou zijn uitgekomen. Zuid heeft dus zeker minstens 1 hon- neur terwijl in Noord nog Vrouw, 9. 7 ligt. Oost zal dan ook het bes te doen direct een kleine Ruiten na te spelen niettegenstaande dit in de vork van Noord is. Komt West hierna aan slag in een van de andere kleuren, dan zal bij na spelen door West van Ruiten. Oost noe 4 Ruitenslagen kunnen maken Opgave spel 34. Noord SchoppenVrouw, 8, 5, 2 HartenVrouw, 7 Ruiten: Heer, 9, 6 Klaver: Aas, Boer. 8. 3 Zuid: Schoppen: Aas, 10 9. 7, 4, 3 Harten: Aas, 6 Ruiten: Aas Vrouw, 8, 2 - Klaver: Heer Het bieden is verloopen: Zuid West Noord Oost 1 Sch. 3 Sch. 4 S.A. 5 KI. 6 Sch waarop wordt rondgepast. West komt uit met Harten Boer. In Noord wordt de Vrouw gelegd, Oost de Heer en Zuid neemt de slag met de Aas. Hoe moet hij verder spe len en waarom? Vraag: Heb een groote Clivia, waarvan de bladeren bruine vlek ken krijgen. Er zijn bladeren welke vocht ultdruppelen. Wat is hier van oorzaak en wat kan er aan gedaan worden? A. B. N. a. Z. Antw.: Vermoedelijk heeft uw plant zieke wortels. U doet het best Op Vrijdag 25 December a.s. (lsten Kerstdag) organiseert de afdeeling Leiden van den Ned. Volksdienst en Winterhulp Ne derland in de Stadsgehoorzaal een Kerstfeest voor kinderen van minder-bedeelden. Allen, die voor dit goede doel wenschen bij te dragen, kunnen dit doen door het koopen van kaarten, die tegen f. 0.50 per stuk bij den N.V.D. verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling, da.t zij, die kaarten als bovenbedoeld koopen, deze kaarten beschikbaar stellen voor een of meer boven genoemde kinderen. De aanwijzing van deze kin deren, kan door de(n) kooper 'ster) zelf geschieden of aan het Plaatselijk Bureau worden over gelaten. De kaarten, zijn verkrijg baar aan het Plaatselijk Bureau, Kamer 27, Stadhuis, Leiden, of bij de betreffende Buurtschaps- hoofden, zijnde: T. F. Vieland, Nieuwe Rijn 50, W. C. van Bommel, De Sitter laan 33, W. F. Pardoen, H. Rijndijk 29, G. J. Blanken, Havenkade 7, E D. de Goede, Kort Galgewater 5, A. Sepers, Vondellaan 3. Het geven van een hooger be drag dan f0.50 zal zeer op prijs worden gesteld. Door het koopen van kaarten dient men een tweeledig doel: èn men bezorgt kinderen, die in deze tijden toch reeds zoo weinig- genieten, een aangenamer! mid dag, èn men steunt het nuttige werk van Winterhulp Nederland. Mr. G. J. van Deventer t Op 48-jarigen leeftijd is in Duitschland overleden onze oud stadgenoot, de heer mr. G. J. van Deventer, vroeger commies-redac teur ter Gemeentesecretarie te dezer stede en laatstelijk referen daris ter Provinciale Griffie van Utrecht. De heer Van Deventer, die van 1926-1930 hier ter stede werk zaam v/as, bekleedde ambtshalve o.a. het secretariaat van de raadscommissies van Fabricage, Sted. Lichtfabrieken en Straf verordening, zoomede dat van het college van curatoren van het Stedelijke Gymnasium. In zijn functie te Utrecht heeft hij zich speciaal bezig gehouden met de provinciale financiën, po litie en krankzinnigenverzorging, electriciteit- en drinkwatervoor ziening en personeel-aangelegen- heden Van zijn hand kwam o>i: altijd de provinciale almanak, terwijl hij in verschillende tijd schriften artikelen on admini- stratief-r echtelijk gebied publi ceerde. Tentoonstelling „De Zanger" Vandaag en morgen houdt de Leidsche Kanarievereeniging „De Zanger" haar vijftiende jaarlijk- sche tentoonstelling in de boven zaal van café-restaurant „Royal" aan de Doezastraat. Men zou het deze tentoonstelling niet aanzien, dat de leden ook in het afgeloopen jaar met vele moeilijkheden te kampen hebben gehad. Immers wij kunnen tevreden zijn zoowel over het aantal inzendingen als over de kwaliteit der ingezonden dieren. „De Zanger"- heeft kans gezien bijna honderd kanaries ter expo sitie te brengen en de kwaliteit hiervan was vergeleken bij het vorig jaar nog vooruitgegaan. Voor de jury-leden, de heeren J. Gerrits en M. van Woesik uit Den Haag en J. van Rooyen uit. heiden is het zeker geen gemakkelijke taak geweest om een oordeel ce vellen over de inzendingen. Het resultaat hiervan is als volgt: Klasse A (vier vogels*' Ie pr. en wisselbeker B. Blankenstein 334 pnt., 2 pr. J. Nervoets (tevens wisselbeker voor stamharmonie na loting) 331 pnt., 3e pr. met wis selbeker voor hoofdtoeren 326 pnt,., 4e pr. L. Lacourt 316 pnt., allen bovendien met 2 stamharmonie. Klasse B (twee vogels)le pr. wisselbeker en tweede meesterzan ger A. J. van Biemen 164 pnt., 2e pr. J. Bervoets 157 pnt.., 3e pr. M. gedurende December en Januari geen water te geven en zeer slechte bladeren af te nemen. Zet de plant ongestookt, maar vorstvrij. Zoodra zich bloem vertoont zet u haar in de huiskamer en geeft geregeld water. Na den bloei doet u goed in versche aarde te verpot ten. Neem den pot niet te groot, als de wortels er maar goed in kunnen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". Rex. Onder regie van Jan Vanderheyden kwam de Vlaam- sche film „Met den helm gebo ren", tot stand; een lach en een traan, vroolijkheid en sentimen taliteit volgens het beproefde recept, dat de echte volksstuk ken kenmerkt. De gevallen spe len zich af rond Jef Bruyninckx. Luxor. De film „Een moder ne blauwbaard" drijft geestig den spot met de levenswijze van som mige beroemde filmacteurs, die aan eigen glorie (en aan hun publiek!) zoo'n beetje verplicht meenen te zijn om de paar jaar een nieuw huwelijk te sluiten. Zes vrouwen houdt de hoofdper soon uit deze filmcomedie er al op na en naar de zevende wordt reeds uitgekeken Om dit gegeven is een aardig verhaaltje gewe ven, dat den toeschouwer eenige uren zeer aangenaam bezighoudt door z'n goed geplaatste ironie en zijn vele aardige vondsten. Vooral de genoeglijke bijeen komst der zes voormalige echt- genooten in het huis van den filmster is belangwekkend en geestig Lido. - De film „Rembrandt" heeft recht op een reprise! Op schilderachtige wijze wordt hier een visie op het leven van den beroemden Nederlandschen schil der gegeven, die in verschillend opzicht interessant en leerzaam is. De bekende tooneelspeler Ewald Balser in een zijner meest suggestieve en doorleefde créaties Trianon. Wanneer ge óóit eens een „enfant terrible" aan den gang wilt zien, dan is de geestige Lucie Englisch deze week in de film „Wat 'n schatje" het doel van uw bezoek. Zóó ge raffineerd deze bekende actrice haar rol van ongeveer 14-jarig meisje speelt, zullen weinigen haar nadoen! Zij vindt daartoe gelegenheid in een verhaal vol verwikkelingen, dat zich rond en in het theaterleven afspeelt, in vlotte samenwerking met Paul Hörbiger en Maria Andergast, waarbij men haar ook nog als kunstrijderes op de schaats en als danseres bewonderen kan. Casino. - De hoofdvertolkers in de film „Ich kenn dicht nicht unci lie'oe dich", mogen óns niet kennen, wij daarentegen hén wel: het zijn Willy Forst, Magda Schneider en Theo Lingen en wie zal willen ontkennen, dat men hen óók lief heeft? Een drietal, dat in staat is een amu sante film voortreffelijk te doen slagen- Th. J. Hannema. J. Verhagen 148 pnt., 4e pr. B. Blankenstein 132 pnt. Klasse C (een vogel)le pr. wis selbeker en eerste meesterzanger Ft. van Drumpt 88 pnt., 2e pr. M. J. Verhagen 84 pnt., 3e pr. M. J. Verhagen 78 pnt., 4. B. Blanken stein en 5e pr. A. J. van Biemen, beiden 76 pnt. (na loting). Klasse D (overjarige een vogel) le pr. W. H. van Tol 88 pnt., 2e pr. R. van Drumpt 85 pnt., 3e pr. B. Blankenstein 84 pnt. Klasse E (open klasse): le pr. W. H. van Tol 88 pnt., 2e pr. R. van Drumpt 85 pnt. Klasse F (kleurvogels in ver schillende variëteiten): le pr. C. Bouwmeester (met oranjevogel) 35 pnt., 2e pr. G. S. van der Ploeg (zilverbruin) 85 pnt. (na loting). Plaatskaartenverkoop in de Ned. Herv. Kerken afgeschaft - Naar wij in de wekelijksche mededee- lingen van de classis Leiden der Ned. Herv. Gemeente lezen, heeft de Gemeentecommissie besloten tot afschaffing van den plaats kaartenverkoop in alle Hervormde Kerken te dezer stede. De Commissie heeft dit besluit genomen in het vertrouwen, dat de opbrengst der vrijwillige bij dragen niet lager zal zijn dan die uit den plaatskaartenverkoop. Mocht over een jaar onverhoopt blijken, dat zulks wel het geval is, dan zal worden overgegaan tot verhooging van den hoofdelijken omslag ten einde, dit nadeelig ver schil te nivelleeren. Rie Hellmig en haar 12 solisten - Het bezoek was gisteravond in de Stadszaal héél droevig. Wel licht had zulks ten deele invloed op de prestaties, hoewel, op zich zelf genomen, ook het program ma te weinig variatie bood, om bij voortduring te kunnen boeien. Daarbij maakten verschillende nummers een dilettantistischen in druk zoo o.a. het optreden van „Die 4 Mieliepitten" met hun Zuid-Afrikaansche liedjes. Hoofdschotel was het optreden van de Nederlandsche zangeres Rie Hellmig, die begeleid door moeder, dan wel in samenwer king met het dansorkest „Les Georgiens", liedjes in verschil lende talen zong. In een Rumba is zij beter op dreef dan in een melo-dramatisch liedekijn als bijv. „Het hutje aan de zee", dat zij zoodanig onsmaakvol huilerig en met sterk ophalen van den toon zong, dat men er wee van werd. De stem klinkt bovendien kelig en als er geen geluidsver sterker geweest ware, zou men haar in de lagere regionen nau welijks gehoord hebben. Veel succes had zij intusschen met haar cyclus „Een reis om de we reld", zoodat als extra „Mijne moedertaal" gegeven werd. In „Les Georgiens" voeren de bla zers den hoofdtoon en zij produ- ceeren een fraaien klank. Het orkest is overigens te weinig soe pel, gedifferentieerd en geraffi neerd. Daarbij komen zij slechts zelden uit de plooi, evenmin als de leider Dick v. d. Kraan. Dan was er de conférencier Wim lbo, die zijn best deed het weinig talrijke gehoor mee te sleepen een moeilijke opgave!waar in hij. met zijn liedjes slaagde, meer dan met zijn te bestudeer de uiteenzettingen. Johnny Brug man, de pianist der Georgiens kan véél, wat hij ook met het wonderlijk benaamde Pi-Pa-Po- trio bewees. Er was vriendelijk applaus, vooral voor Rie Hell mig, maarworden er niet te veel van dergelijke amusements avonden gehouden? Van 't goede kan men al te veel krijgen en hoe gaat het dan, als het alge- meene niveau in dit genre wat minder goed uitvalt? Th. J. Hannema. Gouden doctoraten - Op 19 De cember a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat jhr. mr. C. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-lid en -voorzitter der 2de Kamer, oud- buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij den Heiligen Stoel, te Weenen en te Brussel, wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidsche universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. Hetzelfde feit zal op 21 December a.s. worden herdacht door mr. J. Ae. van Rhede van der Kloot, oud-president van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage en wonende aldaar en op 23 December door mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, oud burgemeester van Den Briel en wenende aldaar. „Kwartier voor God". Het „Kwartier voor God" in de Har- tebrugskerk zal de volgende week worden geleid door kapelaan Bende. BINNENLAND. Verbod tot het repareeren van zekeringen Ten gevolge van de schaarschte aan zekeringen, ook wel smeltveiligheden of „stoppen" genoemd, komt het voor, dat par ticulieren doorgeslagen zekeringen zelf repareeren. Daar- het gebruik van niet op de juiste wijze gere pareerde zekeringen brand en persoonlijke ongevallen kan ver oorzaken, heeft de secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart blijkens een bekendmaking in de Staatscourant van 11 Dec. het repareeren van zekeringen aan iedereen verboden, behoudens vu gunning van het bureau voor de metalen ver werkende industrie. Genoemd bureau zal slechts ver gunning afgeven, indien aan be paalde voorwaarden inzake deug-' öelijkheid der reparatie is voldaan Vastgestelde prijzen voor prent briefkaarten In de Staatscou rant is een prijsvoorschrift gepu bliceerd van den gepiachtigde voor de prijzen (prijsvoorschrift 1942 prentbriefkaarten)waarin de prijzen voor de meest voorko mende soorten van prentbrief kaarten in de gangbare formaten zijn vastgesteld, zoowel voor fa brikanten als grossiers en detail listen. De beschikking is heden in werking getreden. NED. HERV. KERK Bedankt. Voor Rijssen (2e predikantspl.), ds. J. R. Cuperus te Doornspijk Be noemd tot hulpprediker te Kerk- rade, cand. C. M. Graafstai, hulp prediker te Amsterdam. GEREF. KERKEN Aangeno men. Naar Lopik, cand. E. Pijlman, hulpprediker te Weesp. GEREF. GEM. Tweetal. Te Werkendam, ds. A. van Stuyven- berg te Yerseke en ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage. van heden- en Zondagavond 16.2| tot morgen- en Maandagochtend 8.4(s! De maan kwam heden ojl 12.05 uur en gaat onder tel uur; morgen is het maansopM te 12.37 uur en -ondergaif 23.20 uur. NAGEKOMEN PREDIKBEf Voor Zondag 13 Decembfjj Lisse Ned. Herv. Kerk: en jnm. 3 uur, ds. J. Th. v. Vet Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. dr. Th. Ruys Jr.; Chr. Geref. M Vm. 10 en nm. 3 uur, ds. A 9 stein; Geref. Gem.: Vm. 10 era 3 uur, ds. A. Verhage. Het sportinsigne voor den commissaris Naar aanlei van de uitreiking van het sfj insigne voor gewonden aan Rijkscommissaris dr.Seyss-Ir, door den Duitschen Reichs- führer, vernemen wij nog het) gende Ter verkrijging van dit ori scheidingsteeken heeft de E| commissaris de volgende pr afgelegd: 300 m. zwemmei 10,12 min., 1000 m. loopen in1 min., steenstooten met tweej men over 7,75 m., 10 km.-i schen in 1 uur 30 min. 53 s« een duik van de springplank drie meter. Dr. Seyss-ïnquart heett st< een vooraanstaande plaats m sport ingenomen en heeft vo als bergbeklimmer naam gemf Hij is dan ook voorzitter va: Duitsche Alpenvereeniging. Winterhulp voor de winter den. - Bijna 137 mille, om cies te zijn f. 136.508.97 he! onze volksgenooten de vi week bijeengebracht voor die in deze wintermaanden tegemoetkoming noodig hel In dit bedrag bevinden zich minder dan 36 giften van zend gulden en hooger, zelfs) van f. 10.000. Dit totaalbedrag lijkt veelj is het ook inderdaad, doe! men weet, hoevelen bij Wi hulp aankloppen, dan is hi bekende druppel op de gloeij plaat. Bedenk dit bij het vasts! van uw bijdrage aan Winter^ Laat uw gift dan ook wei een offer zijn. BUITENLIJ Zwitsersche neutraliteit schonden. Naar het Zvii sche telegraafagentschap m hebben Britsche vliegtuigfi den afgeloopen nacht opnief Zwitsersche neutraliteit gescr den. De Engelschen wierpen) ven Zwitsersch gebied bi bommen uit, o.a. in de kaï Argaj^ en Oberwallis. Er zou] onderzoek gaande zijn. (Dia De Australische dienstplk gen. - Met 19 tegen 12 sten) heeft de Labourparty van Q) land zich, volgens den schen nieuwsdienst, verklaa: gen het voorstel van den mier, Curtin, om het terrein actie voor de Australische di' pïichtigen tot het geheele westelijke deel van de P Zuidzee uit te breiden. (Dl]

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2