Japan één jaar in oorlog J3ste Jaargang Maandag 7 December 1940 No. 25367 Duitschland strijdt voor Europa Successen in het Oosten en in Tunis Duitsche Weermachtsberichten Britsche luchtaanval op Eindhoven. Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmt© Engelsche redevoeringen. Een zeer machtige positie veroverd. VERDUISTEREN: Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. EERSTE BLAD. Finland 25 jaar onafhankelijk. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In den sector Toeapse deden Duitsche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bij zonder ongunstige weersomstan digheden terreinwinst, en maak ten lichte en zware infanterie- wapens buit. Sterke aanvallen van le Sovjets in de Oostelijke Kau- werden weer onder zware erllezen verijdeld, dank zij den nekkigen tegenstand van che en Roemeensche troe pen De operaties van snelle for- "rmaties ten Noorden van de Terek -werden voortgezet en er werden meer dan duizend gevangenen ge- De gemelde aanval in de Kal- .(nukkensteppe werd voortgezet totdiep in den rug van den ^vijand en daarbij werd een steun punt van den vijand met groote vjwerkplaatsen voor pantserwagens .ivernield. Tusschen Wolga en Don Vielen de Sovjets ook op 4 Dec. et krachtig gebruik van pant- ti.erwagens tevergeefs aan. 75 'pantserwagens werden vernield, 13 werden onklaar geschoten en ►ovendien werden den vijand ,wai-e verliezen aan menschen en ens toegebracht. Êen krachtige aanval van eigen .sertroepen versloeg vijande- yke pantser- en cavalerie strijd- .rachten, waarbij 2000 gevange- enjt werden gemaakt en 14 stuk- ggfefti geschut werden veroverd. Ltaliaansche en Hongaarsche 'erkenningsacties aan het Don- font leverden belangrijke ver- cenningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin n Ilmenmeer stortten ook giste- •en sterke vijandelijke aanvallen neen, die ten deele weiden ge leund door bijzonder hevig artil lerievuur, pantserwagens en slag vliegers. 104 pantserwagens wer en] ten deele in gevechten op :orten afstand vernietigd en zes lieg tuigen werden door troepen "in het leger neergeschoten. Bij afweergevechten der laatste ien dagen heeft de 78ste divisie .nfanterie alléén 169 pantserwa- ens vernietigd De luchtmacht ersloeg vijandelijke troepencon- entraties en colonnes voertuigen, 'ormaties jachtvliegers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, 58 -nluchtdoelartillerie 3 vijandelijke I machines omlaag. Aan het Noordelijke front wer den bij eigen operaties van stoot troepen ruim 80 vijandelijke ge vechtsstellingen en kazematten vernield. De bezettingen werden onschadelijk gemaakt of gevangen genomen. In Tunesië zijn hevige gevech ten aan den gang. Een belangrijk knooppunt van wegen en spoor lijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormender hand genomen.' Hierbij werd een sterke Britsch-Amerikaansche formatie, die op een ver vooruit geschoven post den vijandelijken opmarsch naar Tunesië moest dekken, practisch volkomen in de pan gehakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. jS Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers namen doeltreffend aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artillerie, troepen en concentra ties pantserwagens herhaaldelijk - aangevallen, waarbij meer dan 100 3 vrachtauto's vernield werden Voorts vielen Duitsche en Ita- «aansche formaties van de lucht- de haven van Bone aan Een transportschip werd zwaar getroffen, talrijke andere vaartui- Seraakten in brand, i Vu-^le JaSers schoten 23, de kustartillerie in Tunis 2 vijan delijke vliegtuigen neer. 5 eigen machines worden vermist. ^ust van dc bezette i itjf.n eHi Skieden verloor de luchtmacht gisteren zes vliegtuigen. En Zondag: In den Oostelijken Kaukasus en in het Terekgebied werden Sovjetaanvallen in ge vechten op korten afstand en ten deele in tegenaanvallen afgesla gen. Verscheidene tanks werden vernield en meer dan 1600 gevan genen gemaakt. In scheer vlucht aanvallende jachtvliegers brach ten de vijandelijke infanterie zwa re verliezen toe en schoten 12 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij heen- en weer golvende gevechten tusschen Wolga en Don werd een Sovjetbataljon ver nietigd. 26 pantserwagens werden kapot geschoten, talrijke stukken geschut en infanteriewapenen buitgemaakt. Transportformaties der luchtmacht brachten in weer wil van de moeilijkste weersom standigheden den strijdenden troepen aanvoer. Bij de succes volle afweergevechten tusschen Wolga en Don heeft zich het 2de bataljon van een Weensch regi ment grenadiers door een voor beeldig optreden bijzonder onder scheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen herhaalde, door pantserwagens gesteunde, Sovjetaanvallen op een belangrij ken sector der rivier afgeslagen. In het gebied van Kalinin en het Ilmenmeer mislukten talrijke, vaak krachtig door pantserwa gens gesteunde vijandelijke aan vallen, ten deele in verbitterde gevechten van geringen afstand. De vijand verloor 51 pantserwa gens en leed opnieuw zware bloe dige verliezen. Bij stormtroepope raties in den Noordelijken sector Bij de Britsche poging om met een vrij groote formatie vlieg tuigen de Philipsf abrieken te Eindhoven aan te vallen, werd door het lukraak neerwerpen van bommen van elk kaliber in de woonwijken van de stad Eindho ven zware schade aan gebouwen, glas- en materieele schade aan gericht. Ook openbare gebouwen en verkeersinstallaties liepen schade op. Zoo werd vooral het ziekenhuis te Eindhoven bijzonder zwaar getroffen, terwijl de Ca- thrynekerk werd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen, werd de bevolking bovendien nog met de boordwapens aangevallen. Volgens de totdusver ontvangen berichten heeft de Nederlandsche burgerbevolking een verlies t.e be- treuren van meer dan 100 dooden, onder wie vele vrouwen en kin deren. Een groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Ver scheidene personen worden ver mist. Schade aan militaire instal laties werd niet aangericht. Zes tien Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Onder de aandacht wordt ge bracht, dat de aanval werd ge daan op den feestdag van St. Ni- colaas, waarop, zooals bekend, in Nederland een bijzonder levendig familiebezoek in de stad en van het land naar de stad plaats heeft- Het groote aantal slachtoffers is derhalve veroorzaakt door het feit, dat de bevolking juist tijdens het vieren van het St. Nicolaas- feest werd getroffen. heeft zich een afdeeling der Waf- fen-SS bijzonder onderscheiden. In Tunis werd de zuivering van ■t gevechtsterrein bij Teboerda voortgezet. Het aantal gevange nen is gestegen tot 1100, het aan tal vernielde pantserwagens be draagt ruim 70. dat der buitge maakte kanonnen meer dan 40. De luchtmacht opereerde tegen vijandelijke colonnes en loswerk- zaamheden in de haven van Bone. Jachtvliegers schoten Zaterdag overdag boven dit gevechtsgebied 14 vijandelijke vliegtuigen, waar onder viermotorige bommenwer pers, neer zonder zelf verliezen te lijden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben overdag aanvallen gedaan op spoorweg- en fabrieksdoelein- den aan de Zuidoostkust van Engeland. CHURCHILL. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill Zaterdag het woord gevoerd te Bradford en o.a. verklaard: Engeland moet al zijn krachten inspannen, daar de oorlog het spannendste sta dium nadert. Voorts verklaarde Churchill, dat de geallieerden in Afrika zoowel in Cyrenaica als in Fransch Noord-Afrika moeten rekenen op „zeer hevige gevech ten". Omtrent den strijd in Euro pa zeide hij, dat de bolsjewieken „hun eigen land verdedigen, ter wijl de Engelschen eveneens hun eigen land verdedigen". Zoowel de bolsjewieken als de Engelschen, zoo meende Churchill, verdedi-. Heden is het juist een jaar ge leden, dat Japan, na langen tijd op sleeptouw te zijn gehouden, door Amerika en Engeland, ten oorlog trok om zich de hem toe komende economische positie in het Verre Oosten te verzekeren die het anders niet verkrijgen, doch niet missen kon. Met groote beslistheid is door gezet, toen eenmaal het groote' besluit te Tokio was gevallen. Wanneer ooit waar bleek het ge zegde, dat de eerste slag een daalder waard is, dan was dit wel het geval met den succesrij ken aanval op Pearl Harbour, op Hawaï, waar de Amerikaansche vloot een zoodanigen klap kreeg, dat zij voor een groot deel direct was uitgeschakeld. Waarvan het gevolg was, dat Japan alle gele genheid kreeg, om zich een posi tie te verschaffen, die het zeer sterk doet staan. Achtereenvol gens werden de Philippijnen, Ne- derlandsch Indië, Malakka met zelfs het zoo krachtig versterkte Singapore en Birma bezet en al is de groote opmarsch der eerste maanden thans tot staan geko men, toch is van eenige bedrei ging van Japan's positie geen sprake. Het schijnt zelfs, dat de tegenstander nog vasthoudt aan zijn eerste fout, n.l. de Japan- sche kracht te onderschatten. Rede van Tani. De Japan- sche minister van buitenlandsche zaken, Tani, heeft een radiorede gehouden, waarin hij het Japan- sche volk aanmaande den oorlog voort te zetten, tot Groot-Brit- tannië en de Vereenigde Staten op de knieën gedwongen zijn, daar er geen ander einde van den huidigen strijd mogelijk is. Tani noemde dezen oorlog een oorlog van den opbouw, door welken, door Japan, Duitschland en Italië een nieuwe wereldorde wordt geschapen. Tani bracht vervolgens in herinnering, wat Japan er toe genoodzaakt had tot den oorlog over te gaan. Reeds na zes maanden oorlog in Oost-Azië zijn de gebieden van geheel Oost-Azië weer in staat gesteld, den hun toekomenden status aan te nemen, daarbij werk ten de inheemsche bevolkingen geestdriftig met Japan samen om den oorlog in Groot-Oost-Azië voort te zetten en een gemeen schappelijke welstandssfeer in Groot-Oost-Azië te scheppen. Tani wees vervolgens op de steeds nauwer wordende betrek kingen met Thailand, Mand- sjoekwo en het nationale China. Ten aanzien van de verhouding van Japan tot zijn Spilpartners, zeide Tani, dat het den elfden December van het vorig jaar met Duitschland en Italië gesloten verdrag omtrent de gemeenschap pelijke oorlogvoering tegen de Anglo-Amerikaansche landen, verder dat omtrent de onmoge lijkheid van het sluiten van een afzonderlijken vrede en omtrent het tot stand brengen van een nieuwe wereldorde, de betrekkin gen tot deze mogendheden nog nauwer hadden gemaakt en den Groot-Oost-Aziatischen oorlog onscheidbaar hadden gemaakt van den Europeeschen. De Spil- mogendheden, aldus Tani, zijn den vijanden niet alleen op het slagveld superieur, doch ook in hun streven naar den wederop bouw. De huidige oorlog mag niet als een gewoon gewapend conflict gezien worden, doch als een openlijke botsing tusschen een oude en een nieuwe ideologie. Nadat Tani het Japansche volk er voor had gewaarschuwd de in spanningen van den vijand te on derschatten, zeide hij ten slotte, dat er geen enkele reden bestond tot vrees voor de vijanden, met name niet voor de pogingen dei- Ver. Staten tot het voeren van een guerilla-oorlog en het pro gramma van dat land tot uit breiding van de bewapening. (D.N.B.) Amerikanen erkennen thans het verlies bij Pearl Harbour. - Volgens Reuter heeft het Ame rikaansche departement van ma rine „voor het eerst" medege deeld, dat bij den Japanschen aanval op Pearl Harbour, op 7 December 1941, 5 slagschepen, 3 torpedojagers, een groot drijvend dok en 2 hulpschepen der Ame rikaansche pacificvloot tot zinken gebracht of onbruikbaar gemaakt zijn. Voorts werden 3 slagsche pen, 3 kruisers en 2 hulpsche pen beschadigd. Van het corps mariniers werden 2117 officieren en manschappen gedood, 960 ver mist en 876 gewond, van het le ger sneuvelden 226 man. De ma rine verloor 80 vliegtuigen, het leger 79. Het departement noemt m zijn mededeeling den Japanschen aanval „zeer succesvol". Slechts 105 Japansche vliegtuigen namen aan de gevechten deel, 48 daar van werden neergeschoten. Bo vendien verloren de Japanners 3 dwergduikbooten. De geleden schade is „uiterst ernstig" ge weest, doch de herstelwerkzaam heden zijn „bijna voltooid." De meeste Amerikaansche bla den geven uiting aan hun leed wezen over de vertraging in de bekendmaking der verliezen van Pearl Harbour. De New York Herald Tribune schrijft, dat de mededeeling een ontstellende ont hulling bevat, n,l. dat de Japan ners alle acht slagschepen, die in de haven lagen, buiten gevecht hebben kunnen stellen. Het groot ste deel van hetgeen ze zich ten doel gesteld hadden, hebben de Japanners bereikt. De Washington Post en de Phi ladelphia Record spreken de meening uit, dat de Vereenigde Staten God mogen danken, dat het doel van den Japanschen aanval de immobiliseering van de Pacificvloot was en niet de voor bereiding tot een onmiddellijker: inval op Hawaii, want tegenover een invasiepoging zouden de Amerikanen toen machteloos ge staan hebben. %f De Baltimore Sun schrijft, dat de mededeeling de meeste Ame rikanen evenzeer schokt als de gebeurtenis van een jaar geleden zelve dat deed. (D.N.B.) van hedenavond 16.30 uur tot morgenochtend 8.33 uur De maan kwam vanmorgen op te 7.12 u. en gaat onder te 16.35 u gen „de zaak der vrijheid en ge rechtigheid". Evenwel moet men daarbij goed voor oogen houden, dat het hier een zaak betreft, die „langzaam en moeizaam vooruit komt". Onze vijanden, zoo ver volgde de premier, zijn zeer machtig. Zij beschikken over rnil- lioenen soldaten. Zij hebben rij ke landen veroverd. Zij hebben hun eigen program. Churchill moest constateeren, dat het tot dusver niet gelukt is „den har den kern van het naziverzet te kraken". (D.N.B.) De Britsche vlooi Volgens de „Times" heeft de Britsche mi nister van marine in een te Lon den gehouden rede verklaard, dat de Britsche vloot nog een zeer moeilijke en geweldig groote taak te wachten staat. In marinekrin gen, aldus zeide hij, maakt men zich in dat opzicht geen illusies. In de eerste plaats komt het duikbqotgevaar, dat onvoorwaar delijk overwonnen moet worden, wil men niet. dat de zeeverbin dingen van Engeland worden af gesneden. Het is niet voldoende, dat deze verbindingen tijdelijk of slechts een oogenblik veilig zijn voor de koopvaardijvloot. Engeland moet er in slagen, de scheepsroutes ge heel vrij te maken. Want zoodra men de strijdkrachten in de ver uit elkander liggende operatie gebieden niet meer voortdurend van al het noodige kan voorzien, stort alles ineen. De toestand, waarin zich Engeland bevindt, vereischt een uiterste krachtsin spanning van iedereen. (D.NB.) Dagorder van Mannerheim. Ter gelegenheid van den 25sten verjaardag der Finsche onafhan kelijkheid heeft maarschalk Man nerheim een dagorder uitgevaar digd, waarin hij onder meer zegt: „Vijfentwintig jaar geleden werd Finland tot zelfstandigen staat verklaard, maar pas op het slagveld werd deze zelfstandig heid ten koste van zware offers verwezenlijkt. De geschiedenis leert, dat de zelfstandigheid van een land geen werkelijke waarde heeft, wanneer zij niet door kracht beschermd en gewaar borgd wordt. In den oorlog 1939- 1940 moesten wij deze waarheid inzien, toen wij onze zelfstandig heid opnieuw moesten verdedi gen in een zwaren strijd van drie en een halve maand. Thans staan wij reeds weer anderhalf jaar voor dezelfde taak en strij den met de wapenen in de han den voor zelfstandigheid en be staan. In dezen strijd heeft het Finsche leger zijn physieke en geestelijke kracht en zijn onover winnelijkheid bewezen. Wij zullen den vrede, die eens zal komen, liög meer weten te waardeeren dan vroeger. Pas in doodsgevaar beseft men de waar de van het leven van het volk. Soldaten, veel is van u verlangd en nog meer zal gevergd worden. Ik ken uw zorgen en moeilijkhe den, maar ik ken ook uw volhar ding en de heldhaftige offer vaardigheid, die u tot groote ver richtingen gebracht heeft. Met de hulp van den Allerhoogste zullen wij dezen oorlog ten einde voeren om ons volk een blijven- den vrede te verzekeren." Redee van Ryti. President Ryti hield een ralio-rede. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de eeuwen lange worsteling van het vreed zame Finsche volk voor zijn on afhankelijkheid, legde hij vooral den nadruk op de beteekenis van Finland als een voorpost tegen het gevaar uit het Oosten. Nu het Finsche volk vow «g»

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1