VRAGENRUBRIEK. BINNENLAND Ver Ie enen van gratificaties. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS AGENDA Onze telefoonnummers U Directie eil Administratie 25041* Redactie No. 21507* Het enkel verschijnen van een dei Dultsche slagschepen op een oorlogs- tooneel dwingt de Britten, slagschepen en andere zware eenheden in grooten getale aan andere punten te onttrek ken, waardoor deze verzwakt worden. Een Duitsch slagschip aan de Noor delijke kust van Noorwegen PK Richléske-PBZ-R-P H ia Zuivering van de Philippijnen voltooid. Het Japansche hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat de zuiveringsoperaties op de Phi lippijnen practisch zijn geëindigd. Het communiqué luidt als volgt: „Na de bezetting van de Phi lippijnen hebben de strijdkrach ten, die met de zuiveringsopera ties tegen de rest der Amerika nen en Pilippino's in het geberg te en op andere ontoegankelijke plaatsen op de eilanden waren belast, het grootste deel van deze ongeregelde troepen vernietigd. De opmerkelijkste resultaten be haald in de periode Augustus- October zijn de volgende: 1. de vijand liet 3945 gesneu velden op het slagveld achter; 2. 2918 vijanden werden gevangen genomen; 3, tot den krijgsbuit be- hooren o.a. 33 stukken snelvuur- geschut. 71 zware erf lichte mi trailleurs, 105 automatische ge weren en andere vuurwapens, in totaal 7458 stukken, een mlllioen patronen en 44 vrachtauto's. (D.N.B.) DARLAN VORMT EEN RIJKS RAAD. - Admiraal Darlan heeft, naar de Engelsche berichten dienst meldt, in Fransch Noord- Afrika een rijksraad in het leven geroepen, die de belangen van het Fransche imperium moet vertegenwoordigen. Admiraal Darlan heeft als noo- ge commissaris voor zichzelf aan spraak gemaakt op de preroga tieven van chef van den staat. De nieuwe rijksraad vormt de or ganisatorische structuur voor de uitoefening van de regeerings- macht. In den raad zijn de ver schillende gebieden van Frqnsch- Afrika vertegenwoordigd door de gouverneurs-generaal van de re sidenten van Fransch-Afrika. (D.N.B.) "W. A. te L. Ad. 1. Probeert u met benzine of verwarmde alco- h&l. Ad. 2. Dat is ons niet bekend. J. K. te L. De heer G. Bosscha Hooge Rijndijk 175, alhier zal U gaarne alle gewenschte inlichtin gen verschaffen over het tournooi om het schaakkampioenschap van Leiden GOUDEN ECHTVEREENIGING TE ALPHEN. 15 December hoopt het echt paar D. v. Leeuwen en N. Hoo- gendoorn, Goeman Borgesius- Familiefoto's. straat 10, te Alphen a. d. Rijn zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken Het zal hun zeker niet aan belangstelling ontbre ken! Controleert cegeliuatig uw gas- en electriciteltrantsoenen. U voorkomt daardoor onaangename verrassingen in de,! voTro van boete en bet afsnijden van licht en gas De stand van uw meter toont U iedet oogenblik welke hoeveelheid van uw rantsoen nog te gebruiken Is Dé Keijzer-Pas Holl. m Blijkens de staatscourant van 2 dezer heeft de gemachtigde voor den arbeid een algemeene vergun ning verleend aan werkgevers om aan hun werknemers, die in het kalenderjaar 1942 neg geen gratificatie hebben ontvangen, als nog een gratificatie toe te kennen tot een bedrag van ten hoogste één week loon, berekend naar een 48-urige werkweek, of een kwart maandsalaris. Aan werknemers die in het kalenderjaar 1942 een ge ringere dan voornoemde gratifica tie hebben ontvangen, kan een aanvullende gratificatie tot dit be drag worden verstrekt. In geval in 1941 door het colle ge van rijksbemiddelaars vergun ning is verleend tot het toeken nen van een hoogere gratificatie, dan kan de bedoelde uitkeering, resp. afvullende uitkeering tot dit bedrag worden verhoogd, tot een maximum evenwel van twee weken loon of een halve maand salaris. Voor de hier bedoelde gra tificaties is het derhalve niet noo- dig nog afzonderlijke toestemming van den gemachtigde voor den arbeid te vragen. Dit laatste is wel noodig voor zoover,men voor nemens is een gratificatie te ver strekken, welke de hierbovenge- noemde bedragen overschrijdt. Werkgevers, die van de vorenbe doelde algemeene vergunning ge bruik maken, moeten binnen acht dagen nadien, daarvan mededeeT ling doen aan den gemachtigde voor den arbeid, onder vermel ding van het aantal werknemers aan wie de gratificatie is ver strekt, alsmede van het aan ieder dier werknemers üitgekeerde be drag. Ook dient te worden opge geven welk gedeelte het bedrag der gratificatie uitmaakt van het voor iederen werkgever geldende loon of salaris. Ten slotte is bepaald, dat ge bruikelijke gratificaties, als hoeda nig zijn aan te merken gratifica ties, welke sedert drie onmiddel lijk aan het loopende jaarvooraf- gegane jaren regelmatig zijn uit gekeerd, ook voor het vervolg kun nen worden toegekend tot zooda nig bedrag als gebruikelijk was en zonder dat voor de uitkeering daarvan nadere toestemming van den gemachtigde voor den arbeid zal zijn vereisclït. De extra-boterbon voor geëva cueerd en Zooals dezer dagen in de bladen bekend is gemaakt, zal gedurende de Kerstdagen een kwart kilogram boter extra wor den verkrijgbaar gesteld voor de genen. die in de periode van 28 November tot 5 December bon 446 algemeen bij hun winkelier heb ben ingeleverd. In verband met door te evacueeren personen te berde gebrachte vragen, hoe zij in dezen moeten handelen, kan hun de raad worden gegeven, den betreffenden bon tegen ontvangst bewijs ïn te leveren bij een win kelier, die buiten het geëvacueerde gebied woont, met verzoek, de boter te zijner tijd aan het nieuwe adres op te zenden, of. indien Slachtoffers van ontploffing overleden. Zooals reeds gemeld heeft zich de vorige week te Den Bosch bij de bereiding van boen was een ontploffing voorgedaan, waarbij twee arbeiders zwaar werden gewond. Beide slachtof fers zijn thans in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Railwachter door trein overreden Gisternacht is de 46-jarige rail- wachter T. H. uit Meppel tus- schen Meppel en Hoogeveen door een trein overreden "en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw eri een kind achter. Drie menschen verdronken te Maassluis Door de duisternis zijn eergisteren in de Geer te Maassluis verschillende personen te water geraakt, waarvan er drie zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige P. Broekman. 66-jarige J. Quack en zijn 61-jarige zuster N. Quack, allen wonende te Maassluis. Kerkvloer ingestort. In een kerk te Guimaras (Portugal) is tijdens een godsdienstoefening de vloer ingestort, waardoor een groot aantal geloovigen in de crypt daaronder viel. Tien perso nen kwamen hierbij om het leven en vijftig liepen verwondingen op. De „Polydorus" tot zinken ge bracht. Onder de in de laat ste dagen van November door Duitsche öuikbooten tot zinken gebrachte vijandelijke koopvaar dijschepen bevinden zich het voormalige Nederlandsche schip .Polydorus" met een inhoud .van 5922 b.r.t. en 't in Batavia thuis- behoorende vracht- en passagiers schip „Tjileboet" van de Java- China-Japan lijn met een inhoud van 5760 b.r.t. De Tjileboet on derhield in vredestijd den dienst Batavia-Soerabaja en Chinee- sche en Japansohe havens. aan hen hun nieuwe woonplaats reeds thans bekend is, aan hun winkelier aldaar per aangeteekend schrijven de bonnen op te zenden, met het verzoek, de daarop ver krijgbare boter voor hen te willen reserveëren. De extra boterbon voor arbei ders in de werkverruiming. - De centrale persdienst van het Ne derlandsche -Arbeidsfront schrijft ons: De in de werkverruiming tewerkgestelde arbeiders, die eens in de drie weken met verlof gaan, zullen bij het komende Kerstverlof van den kokbeheer der een bewijs M.D. ontvangen, alsmede een ontslagbewijs. Op deze bescheiden zullen zij hij den distributiedienst in de plaats van inwoning hun distributiebeschei den kunnen afhalen. Zij zullen dan tevens op vertoon van het ontslagbewijs een bon ontvangen voor het extra rantsoen boter, dat met de Kerstdagen beschik baar wordt gesteld. Deze bon is direct inwisselbaar bij den win kelier en behoeft dus niet van te voren te worden ingeleverd. De bij particulieren ingekwar tierde arbeiders dieneen echter spoedig aan hun kwartiergever den betreffenden bon (no. 446 algemeen! op te vragen, zoodat zij die aan hun familieleden kun nen opzenden en deze hem voor den 6den December bij hun win kelier kunnen inleveren. Deze regeling geldt niet voor de tewerkgestelde arbeiders in den Noord-Oost-polder. Zij ont vangen voor de verlofperiode los se rantsoenbonnen en eveneens een lossen rantsoenbon voor deze extra- beschikbare boter. Postverkeer in Ned.-Indië - Uit Batavia wordt aan het D.NJ3. ge meld, dat het postverkeer tus- schen Java, Borneo. Celebes, Nieuw-Gu.inea. de Kleine Soenda- eilanden en de Molukken her vat is. C. (Xgterop overleden. Të Oosterbeek is. 67 jaar oud, over leden de heer C. Ogterop, direc teur der N.V. exploitatiemaat schappij Bilderberg en Wolfheze. Op het gebied van het hotelwe zen nam de heer Ogterop een vooraanstaande plaats iri. „De Bilderberg" maakte hij tot een der modernste hotels vart Gel derland. Tijdens zijn directie ge schiedde de aankoop van een ge deelte der Wolfheïer bosschen, welke later aan de vereeniging tot behoud van natuurmonumen ten overgingen. Zilveren jubileum J. M. G. Hakkert Onder groote belang stelling heeft gisteren de heer J. M. G. Hakkert den dag herdacht dat hij vóór 25 jaar als evange list aan het wij lege bouw „Leven daal" verbonden werd. Gisteravond is dit heuglijk feit herdacht te midden van zijn naaste medewerkers en belang stellenden, o.w. wij opmerkten prof. dr. H. M. van Nes, ds. M. J. Punselie, oud-worzatter van de wijkver. „Levendaal", verte genwoordigers der Ned. Herv. Gem., de C.J.M.V., kinderkerk, bijbellezingen, Zondagssahool, enz. Nadat de jubilaris door het actie-comité de eenvoudig, doch smaakvol versierde zaal van het Wijkgebouw was binnengeleid, nam allereerst ds. D. J. Vossers, voorzitter van de wijkvereeniging, het woord om den jubilaris on der hartelijke bewoordingen ge luk te wenschen. Spr. wees vooral op de groote trouw en ijver van den jubilaris, welke bij het huis bezoek en godsdienstonderwijs zoo duidelijk tot uiting zijn ge komen. Uit erkentelijkheid bood spr. namens het wijkbestuur aan den jubilaris een geschenk onder couvert aan en namens de oud- leden een viertal boeken. Hierna nam prof. Van Nes het woord, die herinnerde aan den tijd toen hij predikant in Den Haag was en den jubilaris onder zijn leer-s lingen telde en tot het ambt van evangelist opleidde, waarna hij een persoonlijk geschenk over handigde. Nadat nog de oud- voorzitter, ds. Punselie, en de heer Van Dijk, organist'der bij bellezingen het woord hadden gevoerd, werd door hetActie comité onder toepasselijk geaan<y een treffend tableau Het Evan gelie" opgevoerd, van welk tableau de jubilaris een foto in lijst werd aangeboden. Na een korte pauze werd door het Actie-comité een revue opgevoerd, waarin op zeer verdienstelijke wijze de levens loop van den jubilaris werd ge schetst. Aan het slot dankte de jubilaris ds. Vossers, prof. Van Nes. ds. Punselie en andere spre kers en medewerkers voor de hulde en cadeaux. Gouden 'echtvereeniging - Onze stadgenooten J. Montenberg en J. G. Montenberg-de Munnik, wonende Ververstraat 57, her denken 14 December a.s. den dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. De bruidegom, die evenals zijn echtgenoote 76 jaren telt, heeft tot voor zes jaar toen hij om gezondheidsredenen het werk moest neerleggen, als zelfstandig timmerman de kost verdiend. Buiten dezen dagelijk- schen arbeid heeft hij veel werk verzet op kerkelijk terrein. 'Zoo behoorde hij tot de oprichters van den Gereformeerden Bond, waarvan hij gedurende 25 jaar het voorzitterschap heeft bekleed. Ook de Gereformeerde Zendings- bond kwam met zijn medewer king tot stand. Na eenige jaren het voorzitterschap te hebben be kleed, maakte hij nog tal van jaren deel uit van het bestuur hiervan. Bovendien bekleedde hij gedurende 21 jaar de functie van ouderling onder ds. Boissevain. De ouderdom is voor beide ech telieden niet zonder achteruit gang van de gezondheid geko men, niettemin kan dë vrouw des •huizes het huishouden nog ge heel verzorgen. Het huwelijk werd gezegend met de geboorte van 3 zoons, ter wijl drie kleindochters de verdere nakomelingschap vormen. Zij "zullen den beiden oudjes onge twijfeld genoeglijke dagen weten te bezorgen! Oudheidkundige vondsten. De manschappen van den Neder- landschen Arbeidsdienst hebben onlangs, nabij de Mookerschans eenige urnen gevonden. Dr. Braat van het Rijksmuseum van Oud heden alhier, heeft thans ter plaatse een onderzoek ingesteld en geconstateerd, dat de gevon den urnen van omstreeks 500 jaar voor Christus moeten datee ren. De gevonden voorwerpen zullen naar het museum alhier worden overgebracht. „Een beeld der verwarring". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum 1, in de serie „brandende kwesties", over het onderwerp „Een beeld der verwarring." Zondag. i fC Schouwburg: K.K. Het Schouw. spel: „Jan Klaaz" en „De gebro-!et ken Kruik". 2»/2 uur nam. iet De avond-, nacht- en Zondags Jat dienst der Apotheken te Leiden'; wordt van Zaterdag 28 Novernbenul' 20 uur tot Zaterdag 5 Decern.)- ber 8 uur waargenomen docr-Lu de Apotheek Duyster. Nieuwe RijtiL,, 18, Tel. 20523 en de Apotheek1 i 18. el. 20523. Qt Te Oegstgeest door: de OegstJj1 geestsche Apotheek, Raadhuispark 8. Tel. 26274. li .(10 Prof. Mr. H. A. Idema eervoljte ontslagen. Bij besluit van den| secretaris-generaal van het De-Jr® partement van Opvoeding, We-,ies tenschap en Kuituurbeschermingn, is aan mr. H. A. Idema op zijn■ici verzoek eervol ontslag verleend, als hoogleeraar aan de Leidsel^?? Universiteit. (Gelijk bekend is heer Idema kort geleden benoem^ tot vice-president van het Haag-m sche Gerechtshof. Red.) n Zilveren jubileum"" A. vanike Gennip Onder vele blijkengn van belangstelling heeft gisteren®3 de hoofdagent van politie A. van'P* Gennip zijn zilveren jubileum inMi Leidschen gemeentedienst her-jet dacht. In de middaguren kwa-jji- men zeer vele superieuren, eol-L lega's en agenten den jubilaris^ te zijnen huize in de Thorbecke-t| straat gelukwenschen, waarbij jk, namens het korps en namens de11! hoofdagenten geschenken wer-t den aangeboden. Voorts ontving!® de heer Van Gennip tal van'Ü bloemstukken, zoomede telegra-er fische en schriftelijke gelukwen-er schen, waaruit duidelijk bleekér dat zoowel zijn persoon als zijlij werk in politiekringen en daar-ld buiten zeer worden gewaardeerd. Handelsregister K. v. K. Wij-, zigingenLeidsche Textielfabrie-f. ken Gebrs. van Wijk en Co. N.V.' Heerengracht 46, Leiden. Uittre-"' dend Diretceur: B. Corts, dd. 1Ë Dec. 1942. '"C P. Fabery de Jonge, Agentuur- en Commissiehandel, van 't Hoff-:. straat 54, Leiden. Het Kantoor-Ju adres is verplaatst naar Héeren-r gracht 564, Amsterdam. Th. M. W. Bergers, Korte Mare 12, Leiden, rund-, varkens- en lamsslagerij, vleeschwaren en ex-: port daarvan. De zaak is dd. 1„( November 1942 omgezet in eei\p vennootschap onder firma: fa. Th M. W. Bergers (Bep. Bep). Ven-£ nooten: Th. M. W. Bergers en M,[a P. Bergers, Leiden. N.V. Gebroeders Eggink, Veur-: scheweg 18, Voorschoten, kweeken® van en handel in bloemen, bloem- j bollen, zaden, planten, enz. Pro-* curatie verleend aan: Chr. Egginkrr Jzn., Voorschoten (Bep. Bep.). el N.V. Handel Maatschappij Ter" Beek, Willem Warnaarlaan 8, Sas-p senheim. Uittredend Directeur: J.1.1 J. Lecker, Sassenheim. Uittredend-^ Commissaris: A. W. van Oost- waard, Naarden. Nieuwe Direc-_ teur: A. W. v. Oostwaard, Naar-1 den. Kantoor is verplaatst naar *- Graaf Janlaan 13, Naarden. Gebroeders van Til N.V., Wee-L resteinstraat 76, Hillegom, kwee-_ ken van en handel in bloembol-^ len, zaden, planten, enz. Nieuwe Directeur: J. M. E. van Til, Hil-M legom. Gistermiddag omstreeks uur heeft een 10-jarige jonge;. uit de Groenoordstraat op dep-. Oude Vest het touw van eeru aldaar liggend schip vastgemaakt'* aan een langs den wal staand' hekwerk. Toen het. schip ging_ varen, werd het hek daardoor- uit den grond getrokken, waar door de jongen, die tegen het hek leunde, te water viel. Voor-| bijgangers hielpen den knaap, Wiens ringvinger van de rechter hand bij den val bekneld was ge-| raakt en daardoor verbrijzeld: werd. op het droge, waarna deal Eerste Hulpdienst hem ter be-r; handeling overbracht naar het" Academisch Ziekenhuis. Voor het alhier afgenomeB| examen van apoth ekers - assistfenw zijn geslaagd de dames C. N. vai® Riemsdijk en L. van Wieringenj beiden te Den Haag. n ■g i (2 lijnen!

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2