de rede van den duce r 83ste Jaargang Donderdag 3 December 1942 No. 25364 Antwoord aan Churchill ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT „Houdt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom." Zevende levensperiode van ons Volk. VERDUISTEREN: Göbbels in „Das Reich" DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Duce zeide voorts in zijn rede Ik lees u thans het deel voor, dat Churchill aan mijzelve heeft gewijd. Mussolini las daarop de afzonderlijke passages van de rede van Churchill voor en merkte op, dat hij er trotsch op kon zijn te worden beschouwd als de eenige tegenstander'van het Engelsche wereldrijk. Wat de be wering betreft-, dat het Italiaap- sche volk geen vragen gesteld zijn, kon hij er op wijzen, dat men het Eng else volk even min gevraagd had of het den j oorlog wilde, en dat wanneer - men het thans de vraag zou voorleggen, zich in ieder geval heel anders zou toonen dan zijn regeerders gelooven. Wat de be- wering van Churchill betreft, dat Italië neutraal had kunnen blij ven, verklaarde Mussolini, dat,j wanneer Italië neutraal gebleven' zou zijn, het zich zou hebben blootgesteld aan een vreeselijke ellende, \yant geen van beide par tijen zou Italië te hulp zijn ge komen. Ten aanzien van de be wering van den dolkstoot zeide Mussolini, dat de deelneming van Italië aan den oorlog reeds be paald was voor den vijfden Juni 1940 en dat uitsluitend op ver langen van het Duitsche opper bevel deze datum uitgesteld was tot den tienden Juni. Niemand dacht op dat oogenblik, dat de oorlog in Frankrijk zoo'snel ten einde zou zijn. Het minst Chur chill. De Fransche ineenstorting kwam onverwacht, maar was vol ledig. Toen wij aan den oorlog gingen deelnemen, waren het Fransche alpenleger, het Fran sche luchtwapen en vooral de Fransche marine, die in een oor log op de Middellandsche Zee een groote rol had kunnen spe len, nog intact. Wanneer men echter ook wilde aannemen, dat Italië Frankrijk een dolkstoot had gegeven, moet men dezen dolkstoot plaatsen tegenover de honderden dolkstooten, die Frank rijk sedert den tijd van de Gal liërs tot aan de overeenkomst van Mentanq, Italië heeft gege ven. Vervolgens keerde Mussolini zich tegen de woorden van Chur chill, volgens welke hij niet ge luisterd had naar het verstan dige beroep van den Amerikaan- schen president. Hij wees deze opvatting ten scherpste van de hand en verklaarde, dat Chur chill van een hertogelijke familie afstamt, in welker aderen blauw bloed vloeit. In mijn aderen, zoo. riep Mussolini uit, stroomt het gezonde bloed van een smid. Ik voel mij thans meer dan ooit su perieur aan Churchill, uit wiens van tabak en alcohol stinkenden mond de kwalijkste beleedigingen jegens Italië vloeien. Wat de woorden van Churchill betreft, dat het Italiaansche imperium verloren is in dit opzicht is het laatste woord nog niet gesproken. Ik weet. dat er geen Italiaan is, die niet de dagen van het voor jaar van 1333 nogmaals zou wil len beleven. Voortgaande verklaarde Musso lini, dat het niemand mag zijn veroorloofd den moed en het hel dendom van den Italiaanschen soldaat in twijfel te trekken of neer te halen. De Duitsche ka meraden hebben spontaan erkend dat wanneer de Italiaansche sol daat goed uitgerust is en goed ge leid wordt, hij een der teste zoo niet de beste soldaat ter wereld is. Wat ten slotte de bewering, dat het Italiaansche volk gelukkig is, betreft, moet men vaststellen, dat het Italiaansche volk in zijn ge schiedenis nooit gelukkig is ge weest. want het had nooit brood genoeg en telkens wanneer het een beetje meer plaats in de zon zocht, vond het den weg naar een betere toekomst versperd. Men wil eenvoudig het Italiaan sche volk het recht op een be staan ontzeggen en wel niet alleen het door het fascisme gelelde Italië, maar Italië in algemeenen zin. Het is onjuist, dat Engeland tegenover het Italiaansche volk vriendschappelijke gevoelens heeft. Engeland is nooit bevriend met Italië geweest. In het vervolg van zijn rede wees Mussolini er op, dat de V.S. de eersten zijn geweest, die het onderscheid tusschen de rassen hebben ingevoerd en die de Ita lianen zelf discrimineerden van de Europeanen. Wanneer thans, zoo zeide Mussolini, Columbus den voet weer op Amerikaanschen bo dem zou zetten, zou men hem als zoon van Ligurië in ieder geval in quarantaine zetten. Wanneer Churchill vraagt hoe lang dat alles zal duren, kan men hem daarop antwoorden: „Het zal duren tot de overwinning en nog langer". Mussolini haalde de opvattingen aan van bekende Engelsche schrij - vers als Carlyle en Byron, die op de duidelijkste wijze de leu genachtigheid ën schijnheiligheid van de Engelsche politiek in het licht hebben gesteld, terwijl hij voorts voorbeelden gaf uit de ge schiedenis van de laatste eeuw, waaruit de volstrekte vijandigheid van Engeland jegens Italië blijkt. Wij moeten ons vrij maken van j valsche gevoelens, zoo riep de i Duce uit. Zonder haat kan geen oorlog gevoerd worden, de haat jegens den vijand moet dag' en nacht worden aangewakkerd. Met de grootste energie moeten alle tendenties bestreden worden, die ten doel hebben de geesten zwak te maken. De wereld heeft van Italië soms nog een volkomen ver keerd beeld en verwacht slechts weinig van het Italiaansche volk. Mussolini herinnerde er aan, dat het Italiaansche volk aan de Middellandsche Zee zeer hard is geweest. Wel is het waar, dat deze hardheid meestal slechts in de gevechten van de Italiaansche staten onder elkander aan den dag is getreden.-Eerst na de in eenstorting van de republiek Flo rence is de onmilitaire tijd voor alle Italiaansche staten met uit zondering van. Piemont gekomen. Italië is voor de wereld het land van het penseel, de troffel en de muziek geworden. „Ik zou liever in plaats van standbeelden en schilderijen meer aan den vijand ontrukte vaandels zien'riep de Duce uit onder grooten bijval van de aanwezigen. De houding van het Italiaansche volk is bewonde renswaardig, zoo ging -de Duce voort. Dit geldt voor alle klassen der bevolking. Men kan van het Italiaansche volk niet meer ver langen en b.v. geen duurzame geestdrift elschen. Want geest drift is in zekere mate een ly risch oogenblik in het leven der volken, evenals in het particuliere leven, zoodat men zeggen kan, dat degenen, die zich in een voort- j durenden roes van geestdrift be vinden, tot geestelijk ongezond verklaard moeten worden. Voorts verklaarde de Duce, dat het Italiaansche volk werkt. Hét is gedisciplineerd, er is geen en kele daad van sabotage door Ita lianen ondernomen, er is geen enkele betooging tegen den oor log in Italië voorgekomen, afge zien van een vrouw in Genua, die heeft uitgeroepen, dat zij vrede wilde hebben. Specialen lof sprak de Duce uit voor de Italiaansche vrouwen, wier houding hij waarlijk bewon derenswaardig noemde. De Ita liaansche vrouwen vormen het onuitputtelijke vergaarbekken van de levenskracht der natie. De discipline van het Italiaansche volk kan op geenerlei wijze wor den aangetast door de „bacillen dragers". Het Italiaansche volk is zich bewust van de noodzakelijk heid van dezen oorlog, die waar lijk een heiligen oorlog moet wor den genoemd, zoo riep de Duce uit. Italië heeft de beslissing moeten nemen of het zijn poli tiek wilde inrichten meer volgens zijir landsgrenzen of meer vol gens zijn zeegrenzen, aangezien het niet voortdurend in een zwe- venden toestand kon blijven. Zoo kon het niet verre blijven van DE STRIJD IN TUNESIË. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidde: In de Cyrenaica waren concen traties van vijandelijke strijd krachten blootgesteld aan hevig artillerievuur. Herhaalde ontmoe tingen van gemotoriseerde en pantserafdeelingen in Tuaesië namen een. voor de spiltroepen volkomen gunstig verloop. De spiltroepen wierpen den vijand achteruit en maakten terrein winst. Eenige tientallen gevange nen werden gemaakt. Ook vliegvelden, knooppunten van wegen en autoconceritraties werden met waargenomen succes door onze en door Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den sector Cyrenaica en in Tunesië aange vallen. Formaties van onze luchtmacht wierpen bommen op de havenin stallaties van Bone en Algiers, In de haven liggende schepen werden getroffen en raakten in brand. Tijdens achteréénvolgende luchtgevechten met Britsche ja gers werden vijf Spitfires neer geschoten. In den loop van den dag stort ten nog tien vijandelijke vliegtui gen door het vuur van Italiaan sche en Duitsche jagers neer. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den tijdens vluchten boven Gela en Comiso vernield. Drie van onze vliegtuigen zijn van hun vlucht niet teruggekeerd. den reusachtigen strijd, die op het oogenblik in de wereld woedt. Mussolini verklaarde er van af te zien van vredesdoelstellingen te spreken. Hij liet het gaarne aan den vjjand over dit te doen, die intusschen zijn 14 punten verminderd heeft tot slechts 4. Territoriale en politieke doelstel lingen hebben in dezen in de ruimte uitgebreiden en in den tijd verlengden oorlog haar spe ciale beteekenis verloren, zoo ver klaarde de Duce verder. Deze vreeselijke strijd is thans werke lijk geworden tot een strijd tus schen twee werelden. Engeland wil een eeuw van vrede voor Engeland, het wil, dat de geheele wereld voor Engeland werkt en wil een wereld der sla vernij, die dagelijks zijn vijf maaltijden garandeert. „Wij ech ter moeten strijden voor de le venden", zeide Mussolini, „omdat wij voor de toekomst strijden en voor de dooden, opdat de offers van onze dooden niet tevergeefsch zijn geweest. De dooden bevelen ons te strijden tot aan de eind overwinning. Wij gehoorzamen". Na deze rede, die voortdurend door geweldige ovaties onderbro ken en met een eindeloos gejuich begroet werd, stonden alle leden van den nationalen raad op, om het lied der Giovinezza te zingen. Daarna werd de volgende reso lutie voorgelezen, die door de fas cistische Kamer staande bij ac clamatie eenstemmig werd aange nomen: „Na het aanhooren van de trotsche en vastbesloten woorden van den Duce, heeft de fascisti sche Kamer op de leugens en be leedigingen van den vijand ge antwoord, door de heldhaftige gevallenen aan alle oorlogsfron ten te herdenken en de dappere Italiaansche soldaten alsmede de door de vijandelijke aanvallen ge troffen bevolking haar groet over te brengen. De Kamer bekrach tigt den vastbesloten wil tot te genstand en strijd van het Ita liaansche volk, dat vastbesloten is in onwrikbare zekerheid van de eindoverwinning te strijden." Dd plechtigheid in de fascisti sche Kamer nam, na een korte toespraak van den nationalen raad Paolucci, die de resolutie toelichtte en bekrachtigde, een einde. (D.N.B.). A NZE tijd is het begin IV van de zevende levens- vperiode van ons volk, waami het zijn aandeel zal moe ten nemen in den opbouw van Nieuw Europa. Aldus sprak Mus- sert, de Leider der N-.S.B., ter gelegenheid van de beëediging van ruim duizend functionarissen, welke in Arnhem plaats vond. Reeds eerder sprak Mussert over de levensperioden van ons volks bestaan. Deze onderscheiding in perioden is van het tijdperk dei- Middeleeuwen af en kan als volgt worden gemaakt: 1. het tijdperk van de Middel eeuwen tot en met Karei V; 2. de periode van de onder- hoorigheid aan'Spanje; 3. het tijejvak van de Republiek der ZeVen Provinciën; 4. onze inlijving bij Frankrijk; ■5. het tijdsgewricht der Veree- nigde Nederlanden; 6. het Koninkrijk der Neder landen van zijn afkondiging af tot het oogenblik, waarop de Duitsche legers den zege tocht in Europa begonnen. Iedere periode van ons volks bestaan hangt ten nauwste samen met den geheelen Europeeschen toestand. En het is in het bij zonder die samenhang, die ken merkend is voor de levenshou ding, waaruit juist die verjongde. Europeesche volkeren hun on weerstaanbare en steeds weer stuwende kracht putten. Het Ne- derlandsche volk moet zich thans bezinnen of het inderdaad van plan is deze zevende periode van ons volksbestaan tot een groot- sche te maken of tot een periode, waarin het de grootste diepten in de geschiedenis zal bereiken. Het gezicht moet naar het Oosten gericht worden, want •Alaar ligt voor ons Nederlandsche volk de toekomst. Het is reeds meermalen gezegd en wij herhalen het hier: dit Oosten is de bakermat van ons volk en ons ras. Het Oosten was eenmaal de bron van ons bloed. Het zijn misschien begrip pen, welke men nu niet meer verstaat en daaruit blijkt dan maar al te duidelijk, dat wij onze taak in zooverre verzaakt hebben, dat wij ten opzichte van die ontplooiing en grootwording door het Oosten in een soort gevoelloosheid zijn gekomen. De vraag kan nu gesteld worden, hoe treden wij dit nieuwe, dit 2evende tijdperk van ons volksbestaan te gemoet. Wij bezitten onze ar beidskracht en onze rijke erva ringen, welke .werden opgedaan in een groot verleden. En met deze ongetwijfeld goede papieren kunnen wij ons aandeel nemen aan den opbouw van dat Nieuwe Europa, dat thans geboren wordt en waarvoor velen hun beste offer geven. Maar aan den eenen kant zul len wij ook in nog grooter tal aan den werkelijken strijd moe ten deelnemen, omdat ook onze cultuur, onze bodem en onze vrijheid staat of valt met den uitslag van dien strijd tegen het bolsjewisme. Het besef moet doordringen, dat de grootste vij anden van Europa, dus van Ne derland, zijn het bolsjewisme en het kapitalisme. Deze beide zijn de belagers van het continent en het is de taak van den Neder lander, dat hij daadwerkelijk meehelpt aan de vernietiging de zer krachten door zijn persoon lijken inzet. Want nadien heeft hij dan ook het recht te kunnen deelen "in al hetgeen in Europa, het Nieuwe Europa, is bereikt. Daarnaast moeten alle krachten in dienst worden gesteld van de productie aan voedingsmiddelen en oorlogsmateriaal, ten einde Europa onafhankelijk te maken. Dit alles zal ons dichter brengen bij het groote streven naar den Germaanschen statenbond. In dien statenbond, welke onder op perste leiding van den Führer aller Germanen zal staan, zal Nederland een zelfstandig deel vormen. „Dan zullen onze solda ten versterkingen aanleggen langs de kust en daar staan om deze kusten te bewaken". Mus sert zeide in zijn tekende rede, dat het „geen groote of kleine Darlannen zijn, maar Europea nen, waarop men staat zal kun nen maken". Moge thans getoond worden wat onze voorvaderen in het verleden tot stand brachten en met dit doel „alles voor het Vaderland". van hedenavond 16.32 uur tot morgenochtend 8.29 uur De maan kwam vannacht op te 2.06 uur en ging vanmiddag te 14.31 uur onder. Minister dr. Göbbels schrijft in zijn wekelijksch hoofdartikel in Das Reich, dat een eensgezind Europa het schrikbeeld der En gelsche buitenlandsche politiek is geweest, zoo lang er een Engel sche geschiedenis bestaat. Het is begrijpelijk, <Jat.de Euro peesche solidariteit, ?ooals wij die voorstaan, als gevolg van den oorlog aan een reeks beproevin gen onderhevig is, die de Engel- schen uit alle macht pogen te verergeren. Zij probeëren Europa uit te hongeren en schuiven ons de schuld voor de onvermijdelijke gevolgen van hun cynisch optre den in de schoenen. Men moet natuurlijk verschil maken tusschen oorlog en vrede, maar het behoeft geen betoog, dat Europeesche solidariteit wel iswaar den deelnemenden staten zekere offers oplegt, maar tevens ook een ongekenden bloei op eco nomisch, cultureel en sociaal ge bied zal doen ontluiken. Wij wonen tegenwoordig een militair drama bij, dat over leven en dood van onze' moderne be schaving en cultuur beslist. Het gaat niet aan dat men de hoop koestert na den oorlog weer te kunnen beginnen, waar men te voren is opgehouden. De burger lijk-liberale wereld is voorgoed voorbij. Europa staat voor de keus eindelijk tot bezinning te komen of zijn bestaan verloren te zien gaan door de overstroo- ming uit het Oosten, Wij weten, dat Europa zonder ons niet kan bestaan, maar wij wetén evenzeer, dat wij het zon der Europa niet klaarspelen. Onze constructie van een nieuwe Euro peesche orde leidt via de notoire ontberingen van het heden naar een werkelijken uitweg uit het algemeene Europeesche dilemma. Hoe moeilijk de strijd ook moge zijn. hij moet en zal tot het ze gevierend einde worden voort gezet. (D.N.B.) Grieksche minister-president afgetreden. Generaal Tsola- kogloe heeft in een oproep aan het Grieksche volk medegedeeld, dat hij om gezondheidsredenen zijn ambt van minister-president definitief neerlegt. Tevens gaf- Tsolakogloe als zijn overtuiging te kennen, dat zijn sinds 29 April 1941 gevolgde politiek van nauwe samenwerking met de asmogend- heden door de nieuwe regeering zal worden overgenomen. In aansluiting daarop is een nieuw kabinet gevormd, onder professor Logothetopoelos. (D.N.B.); Gouverneur van Reunion ge vangen. De Fransche staatsse cretaris voor de koloniën, gene raal Brevie, heeft van den gou verneur van het eiland Reunion een telegram ontvangen, waarin deze hem meedeelt, dat hij heb eiland als gevangene verlaat. Meb hem gaan twee andere bestuurs ambtenaren naar een nog onbe kende bestemming. (IXN.B.>,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1